لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 3 از 11 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 33 به 48 از 166

موضوع: شناخت و تشخیص دستگاهها و گوشه های موسیقی ایرانی

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946
    4,151 بار تشکر شده در 1,000 پست

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 112/2
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض مژده بهار

0 Not allowed! Not allowed!
    نقل قول نوشته اصلی توسط FARZAN.. SB [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام...
    خیلی خیلی ممنون از مطالب پربار و تخصصی که خیلی به من و همچنین بقیه کمک میکنه...
    یه درخواست داشتم : لطفا ترک 4 آلبوم مژده بهار سنتور (مشکاتیان) و آواز(ایرج بسطامی) را تجزیه و تحلیل کنید ..!!
    یعنی گوشه هایش را مشخص کنید (البته هر موقع وقت داشتید و حالش را داشتید) ... من خودم که گوش دادم یه شباهت هایی با درآمد دوم شور کتاب دوره ابتدایی حس کردم ...
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    باتشکر
    سلام فرزان عزیز
    صمیمانه تشکر می کنم بابت قطعه زیبایی که گذاشتید. یکی از زیباترین کارهای زنده یاد استاد مشکاتیان و زنده یاد بسطامی. روان هر دوی ایشان شاد و قرین رحمت باد.
    این قطعه با اجرای سنتور در دستگاه شور آغاز می شه. البته این سبک نوازندگی در شور مختص زنده یاد استاد مشکاتیان هستش که نمونه اش را در آلبوم تمنا شاید گوش کرده باشید. در این سبک تکیه روی نتهای „ر” و „می” (در شور سل) این شور را بیشتر به حال و هوای کرد بیات نزدیک می کنه و حالتی سحرآمیز و غمگین به شور می بخشه که در سبکهای دیگه کمتر شاهد اون هستیم.
    قسمت آوازی همانطور که دوست خوبمون avazekhan عزیز گفتند در کرد بیات آغاز می شه. نمونه هایی از آواز کرد بیات را می تونید در آلبوم آستان جانان (سینه مالامال درد است ای دریغا مرهمی ...) و یا در آلبوم پیام نسیم (دلبر برفت و دلشدگان را خبر نکرد ...) گوش کنید.
    جمله های اول و دوم بیات کرد توسط زنده یاد بسطامی خونده می شه. در زمان 5:20 استاد مشکاتیان با اشاره ای به شور زمینه را برای فرود خواننده به شور مهیا میکنه و بعد از اون زنده یاد بسطامی با اشاره ای به سلمک (5:30) به درآمد شور فرود میاد (5:50). لازم به ذکره که اغلب قبل از فرود به درآمد شور گوشه سلمک اجرا می شه (بطور مثال در آلبوم خلوت گزیده مصراع „آن شد که بار منت ملاح بردمی”)... بعد از اون هم استاد مشکاتیان تا آخر قطعه جملاتی رو در درآمد شور اجرا می کنند.
    فقر شب را بی غذا به سر بردن نیست،فقر روز را بی اندیشه به سر کردن است!

2. 11 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

SOLAIEN آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    25812
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    524
    447 بار تشکر شده در 147 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/0
    میزان امتیاز
    14

نقل قول نوشته اصلی توسط Razoniaz [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام فرزان عزیز
    صمیمانه تشکر می کنم بابت قطعه زیبایی که گذاشتید. یکی از زیباترین کارهای زنده یاد استاد مشکاتیان و زنده یاد بسطامی. روان هر دوی ایشان شاد و قرین رحمت باد.
    این قطعه با اجرای سنتور در دستگاه شور آغاز می شه. البته این سبک نوازندگی در شور مختص زنده یاد استاد مشکاتیان هستش که نمونه اش را در آلبوم تمنا شاید گوش کرده باشید. در این سبک تکیه روی نتهای „ر” و „می” (در شور سل) این شور را بیشتر به حال و هوای کرد بیات نزدیک می کنه و حالتی سحرآمیز و غمگین به شور می بخشه که در سبکهای دیگه کمتر شاهد اون هستیم.
    قسمت آوازی همانطور که دوست خوبمون avazekhan عزیز گفتند در کرد بیات آغاز می شه. نمونه هایی از آواز کرد بیات را می تونید در آلبوم آستان جانان (سینه مالامال درد است ای دریغا مرهمی ...) و یا در آلبوم پیام نسیم (دلبر برفت و دلشدگان را خبر نکرد ...) گوش کنید.
    جمله های اول و دوم بیات کرد توسط زنده یاد بسطامی خونده می شه. در زمان 5:20 استاد مشکاتیان با اشاره ای به شور زمینه را برای فرود خواننده به شور مهیا میکنه و بعد از اون زنده یاد بسطامی با اشاره ای به سلمک (5:30) به درآمد شور فرود میاد (5:50). لازم به ذکره که اغلب قبل از فرود به درآمد شور گوشه سلمک اجرا می شه (بطور مثال در آلبوم خلوت گزیده مصراع „آن شد که بار منت ملاح بردمی”)... بعد از اون هم استاد مشکاتیان تا آخر قطعه جملاتی رو در درآمد شور اجرا می کنند.
    سلام خدمت شما آقای رازونیاز ...
    من منظورم تکنوازی های استاد مشکاتیان بود که شما ردیف های آوازی آن را هم بش اضافه کردید و خیلی پربار تر و بهتر شد ... سپاسگذارم
    راجع به آن نکته ای هم که اشاره کردید من هم موافقم واقعا سبک نوازندگی استاد پایور و استاد مشکاتیان با هم فرق داره و وجه شباهت خیلی کم داره...
    خیلی ممنون
    هیچ دینی بالاتر از حقیقت وجود ندارد ...

4. 3 کاربر برای این پست از SOLAIEN تشکر کرده اند:

Bloody_Diamond آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    8618
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    603
    278 بار تشکر شده در 133 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    میزان امتیاز
    16

دوستان عزیز سعی کنید این تاپیک ادامه داشته باشه خیلی مفید هست.
    ************************************************** *************************************
    Razoniaz جان لطفاً آهنگ های بیشتری رو در مورد اینکه کدام گوشه در چه زمانی اجرا شده بذارید.
    ممنون.

6. 2 کاربر برای این پست از Bloody_Diamond تشکر کرده اند:

z_m آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    29398
    میانگین پست در روز
    0.15
    تشکر از پست
    1,289
    1,898 بار تشکر شده در 658 پست

شبکه های اجتماعی من

Add z_m on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 7/0
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    14

من یه سوال دارم که آیا مثلا گوشه قرچه صبا با سماعی یا با کریمی یا با لطفی و اساتید دیگر فرقی دارد؟ یا کاملا مشخص است که مثلا گوشه قرچه دارد نواخته میشود؟
    آه که یک دیده بیدار نیست
    هیچ کس از درد خبر دار نیست

8. 2 کاربر برای این پست از z_m تشکر کرده اند:

z_m آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    29398
    میانگین پست در روز
    0.15
    تشکر از پست
    1,289

شبکه های اجتماعی من

Add z_m on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

نقل قول نوشته اصلی توسط Razoniaz [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام فرزان عزیز
    اولا ممنونم بابت چهارمضراب بسیار زیبای شور از سی قطعه چهارمضراب زنده یاد استاد پایور که گذاشتید. نت شاهد گوشه های شهناز، قرچه و رضوی و حسینی به شرح زیر هستش:
    گوشه شهناز: نت شاهد درجه چهارم شور (در شور „سل” نت دو)
    گوشه قرچه: نت شاهد درجه ششم شور (در شور „سل” نت می)
    گوشه رضوی: نت شاهد درجه هفتم شور (در شور „سل” نت فا)
    گوشه حسینی: نت شاهد درجه هشتم شور (در شور „سل” نت سل)
    لازم به ذکر که در گوشه های فوق نت درجه پنجم شور ربع پرده کاهش داره. مثلا در شور „سل” درجه پنجم که همون نت „ر” هستش باید کرن باشه.
    در مورد چهارمضراب هم فرزان عزیز تا اونجایی که دامنه اطلاعات من می رسید بررسیش کردم که نتیجه رو خدمتتون عرض می کنم:
    چهارمضراب از درآمد اول شور شروع می شه و بعد ثانیه 31 درآمد دوم و تا زمان 2:45 در حقیقت روی درآمدهای اول و دوم شور اجرا می شه. البته مواقعی به گوشه های دیگه ای هم اشاره می شه بعنوان مثال در زمان 2:11 اشاره ای به گوشه „رهاوی” داره.
    در زمان 2:45 گوشه شهناز شروع می شه تا زمان 3:03 که اشاره ای داره به قرچه و رضوی و بعد در زمان 3:12 اشاره ای به گوشه حسینی داره. در زمان 3:28 دوباره به شهناز فرود میاد تا زمان 3:45 که در حقیقت فرود به درآمد شور داریم.

وای خیلی سخته تشخیص اینکه در کدوم دقیقه چه گوشه ای میزنه... این همیشه سوال من بوده که چه جوری بفهمم الان داره کدوم گوشه رو میزنه. شما چجوری میفهمید؟ یعنی برچه اساسی تشخیص میدین؟
    و یه سوال دیگه که چجوری وسط 4مضراب که وزن داره میان گوشه که بی وزن هست میزنن؟
    شاید سوالام از کم اطلاعی من باشه، ولی خواهش میکنم برام توضیح بدین. ممنون...
    آه که یک دیده بیدار نیست

10. 2 کاربر برای این پست از z_m تشکر کرده اند:

z_m آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    29398
    میانگین پست در روز
    0.15
    تشکر از پست
    1,289

شبکه های اجتماعی من

Add z_m on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

الان من سوالم اینجاست که شمایی که میفهمید کجای آهنگ مثلا گوشه قرچه هست و کجای اون رضوی و ... یعنی از روی نت شاهد و ایست میفهمید؟ یعنی گوشتون میفهمه که الان مثلا نت دو یا سل یا .. است؟ در همه سازها؟
    تو را به خدا یکی جواب من رو بده دارم گیج میشم...
    میخوام بدونم باید چه جوری به آهنگ گوش بدم تا بفهمم؟
    ...
    آه که یک دیده بیدار نیست

12. 3 کاربر برای این پست از z_m تشکر کرده اند:

شایان سنتوری آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    22985
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    367
    333 بار تشکر شده در 136 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/1
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط z. m [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    الان من سوالم اینجاست که شمایی که میفهمید کجای آهنگ مثلا گوشه قرچه هست و کجای اون رضوی و ... یعنی از روی نت شاهد و ایست میفهمید؟ یعنی گوشتون میفهمه که الان مثلا نت دو یا سل یا .. است؟ در همه سازها؟
    ...
    بله دوست عزیز. هر گوشه ای توی موسیقی ایرانی یک مشخصه ی نتی داره همنطور که دوستان توی پست های قبلی شون توضیح دادن.

یک راه برای شناختن این مسائل هست اون هم گوش دادن زیاد. شما کمک با گوش دادن گوشه های مختلف به اون ها عادت میکنید و بعد از چند وقت میتونین بفهمین که کدام گوشه هست.

تنها راه فهمیدنش هم گوش دادن مداوم هست تا گوش تون به صدا ها عادت کنه

14. 3 کاربر برای این پست از شایان سنتوری تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657
    3,206 بار تشکر شده در 1,404 پست

شبکه های اجتماعی من

Add r_a_m_i_n on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/9
    Given: 3/3
    میزان امتیاز
    15

والا به نظر من که حتما باید اون گوشه رو زده باشی تا به محض شنیدن (هرچند که تو یه دستگاه دیگه باشه) بتونی تشخیصش بدی...
    چون وقتی خودمون میزنیمش و واسش وقت میذاریم خیلی بیشتر تو ذهنمون میمونه
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

16. 5 کاربر برای این پست از r_a_m_i_n تشکر کرده اند:

ALI2323 آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    31931
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    376
    578 بار تشکر شده در 249 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

گوش دادن زیاد خیلی همه هست ولی همونطور رامین عزیز هم فرمودند اگه اون ردیف یا گوشه رو اجرا کرده باشی تشخیصش خیلی راحتتر میشه..
    دوست داشتن همیشه گفتن نیست.....گاه سکوت است و گاه انتظارو.... وگاه...

18. 4 کاربر برای این پست از ALI2323 تشکر کرده اند:

ALI2323 آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    31931
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    376
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

دوستان من دیدم که بیشتر داریم در باره ی دستگاه شور بحص میکنیم... گفتم برای ادامه دادن این تاپبک مفید به تشریح یکیدیگر از دستگاه های ایرانی... من باری این پست دستگاه همایون رو انتخاب کردم.. امیدوارم مفید باشه
    دستگاه همایون یکی از هفت دستگاه موسیقی ایرانی است.
    به دلیل استفاده از یک گام خاص و تفاوت محسوس در گام بالا رونده و پایین رونده دستگاه همایون منحصر به فردترین دستگاه موسیقی ایرانی به شمار می‌رود. مقایسه سایر دستگاه‌های موسیقی ایرانی با موسیقی دیگر ملل و خصوصاً کشورهای هم‌جوار تشابه و یکسان بودن ریشه برخی را نشان می‌دهد. اما این مطلب در مورد دستگاه «همایون» صادق نیست.
    دستگاه همایون و یا به تعبیری «دستگاه عشاق»، با حالت محزون و اسرار آمیز خود گوشه‌های متعددی دارد که گوشه «بیداد» اوج این دستگاه تلقی می‌شود.
    آثار ارزشمندی از موسیقی ایرانی در سده قبل در این دستگاه ساخته و اجرا شده‌اند. «رنگ فرح» از جمله این آثار است.
    از لحاظ مرکب خوانی این دستگاه به دستگاه‌های سه گاه و شور ارتباط دارد و وسعت این دستگاه را بیشتر می‌کند.
    یکی از آوازهای ایرانی که اسم آن در کتب موسیقی هست آواز اصفهان است که آن را از متعلقات دستگاه همایون دانسته‌اند. یکی دیگر از آوازهایی که از متعلقات دستگاه همایون است،آواز شوشتری است. فواصل پرده‌ها در این دستگاه به صورت زیر است:
    سل(بکار). لا(کرن). سی(بکار). دو(ب کار) ر(بکار) می(بمل). می بم(کرن). فا (بکار).
    نت شروع این دستگاه به طور معمول «فا» است. البته این دستگاه در کوک‌های دیگری با نام‌های همایون «دو» و «رِ» نیز نواخته می‌شود. در ردیف مرحوم کریمی از شوشتری به عنوان یکی از گوشه‌های این دستگاه نام برده شده است. گوشه‌های ردیفی این دستگاه عبارتند از:
    1. چهارمضراب
    2. درآمد اول
    3. درآمد دوم: زنگ شتر
    4. موالیان
    5. چکاوک
    6. طرز
    7. بیداد
    8. بیداد کت
    9. نی‌داود
    10. باوی
    11. سوز و گداز
    12. ابول چپ
    13. لیلی و مجنون
    14. راوندی
    15. نوروز عرب
    16. نوروز صبا
    17. نوروز خارا
    18. نفیر
    19. فرنگ و شوشتری گردان
    20. شوشتری
    21. جامه‌دران
    22. راز و نیاز
    23. میگلی
    24. موالف
    25. بختیاری با موالف
    26. عزال
    27. دناسری
    28. رنگ فرح
    همچنین آلبوم بیداد استادشجریان با آهنگ‌سازی استاد مشکاتیان از جمله آهنگ‌هایی است که در این دستگاه ساخته شده است.

20. 8 کاربر برای این پست از ALI2323 تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946
    4,151 بار تشکر شده در 1,000 پست

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 112/2
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض تعریف گوشه

نقل قول نوشته اصلی توسط z. m [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    من یه سوال دارم که آیا مثلا گوشه قرچه صبا با سماعی یا با کریمی یا با لطفی و اساتید دیگر فرقی دارد؟ یا کاملا مشخص است که مثلا گوشه قرچه دارد نواخته میشود؟

وای خیلی سخته تشخیص اینکه در کدوم دقیقه چه گوشه ای میزنه... این همیشه سوال من بوده که چه جوری بفهمم الان داره کدوم گوشه رو میزنه. شما چجوری میفهمید؟ یعنی برچه اساسی تشخیص میدین؟
    و یه سوال دیگه که چجوری وسط 4مضراب که وزن داره میان گوشه که بی وزن هست میزنن؟
    شاید سوالام از کم اطلاعی من باشه، ولی خواهش میکنم برام توضیح بدین. ممنون...
    ...
    سلام دوست عزیزم
    خوشحالم که این بحث برای شما و دیگر عزیزان مفید بوده و مورد توجه قرار گرفته. من از همه عزیزان بابت غیبت طولانی که در نت آهنگ داشتم و نتونستم این تاپیک رو ادامه بدم صمیمانه عذر خواهی می کنم.
    سوالات بسیار خوب و بجایی پرسیده بودید که ممکنه سوال بسیاری دیگر از دوستان نیز باشد. برای پی بردن به جواب این سوالها باید به مفهوم کامل و جامعی از گوشه در موسیقی ایرانی برسیم.

"گوشه چیست؟

گوشه قطعه ای ثبت شده از موسیقی سنتی ایرانی است که در طول زمان توسط استادان موسیقی ایرانی گردآوری شده و به هنرجویان آموخته می شود.
    هر دستگاه موسیقی سنتی دارای تعدادی گوشه است که توسط استادان مختلف به شکل‌های متفاوت ولی بسیار مشابه ثبت شده اند. منبع جمع ‌آوری گوشه‌ها، عموماً قطعات نواخته شده در میان نوازنده‌های بومی نواحی مختلف ایران است.

انواع گوشه‌ها
    بسته به اهمیت، گوشه‌ها را می‌توان به سه گونه تقسیم کرد:
    1. گوشه‌های بزرگ: که دارای این قابلیت هستند که به مدت زیادی درطول یک اجرا نواخته شوند مانند گوشهٔ بیات کرد در شور، مخالف در سه‌گاه و چهارگاه، حجاز در آواز ابوعطا و شوشتری در همایون.
    2. گوشه‌های کوچک: که در همه آوازها و دستگاه‌ها وجود دارند.
    3. گوشه‌های سرگردان: که قابلیت اجرا در دستگاه‌های مختلف را دارند، مانند مثنوی، جامه‌دران و کرشمه.

گوشه‌های موجود در دستگاه‌های موسیقی ایرانی در حقیقت قطعاتی جدا ولی در عین حال مربوط به هم هستند که از پیوستن آنها به یکدیگر دستگاه‌های موسیقی بوجود می‌آیند. به اولین گوشه در هر دستگاه، «درآمد» آن دستگاه گفته می‌شود.

گوشه‌ها در یک دستگاه ممکن است دارای گام‌های مختلف یا همانند باشند. در ردیف نوازی، گوشه‌ها به ترتیب از درجات پایین گام شروع شده و طبق یک روند منظم به تدریج اوج گرفته و دوباره به گام اصلی دستگاه بازگشت می‌کنند. هر یک از گوشه‌ها بر اساس گام و یا حالت و یا نت شاهدی که دارند، حالت احساسی خاصی را تداعی می‌نمایند. در دستگاه‌های مختلف ممکن است گوشه‌هایی با حالات یکسان وجود داشته باشند که از طریق آنها می‌توان به تعویض دستگاه‌ها (مرکب نوازی) پرداخت. "

مسلما با مطالعه مطالب فوق دیدگاه شما نسبت به گوشه تغییر خواهد کرد برخی از سوالات شما جواب داده می شوند و همچنین سوالات جدیدتری برای شما پیش می آید. از شما خواهشمندم که مطالب فوق را به دقت مطالعه فرمایید و سوالاتی که برای شما پیش می آید را عنوان بفرمایید.
    فقر شب را بی غذا به سر بردن نیست،فقر روز را بی اندیشه به سر کردن است!

poryasantori آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    34408
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    15 بار تشکر شده در 6 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض سلام

البته حرکت قشنگیه . منم برای این که شما بتونین دستگاهها و گوشه ها رو تشخیص بدین یک راهی بهتون پیشنهاد می دم فقط یک پیشنهاد تو قبول کردن یا نکردنش ازادین من از این راه یاد گرفتم ردیف اوازی موسیقی سنتی ایران به روایت محمود کریمی
    تمام گوشه های اواز و بدون اهنگ دونه دونه میخونه البته کتاب نت هم همراش داره که به صورت اوایی نوشته.اواز بدون اهنگ. بعد می شه راحت با کارای دیگه مقایسه کرد . می تونه یه سر مشق خوب باشه که به کارتون جهت میده

23. 6 کاربر برای این پست از poryasantori تشکر کرده اند:

ALI2323 آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    31931
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    376
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

دوستان صحبت گوشه و دستگاه صحبتی نیست که به راختی بشه در موردش حرف زد.. کار چندین سال تلاش و زحمته و ما فثط یه پیش زمینه ای از اون ها رو میگیم...

25. 5 کاربر برای این پست از ALI2323 تشکر کرده اند:

ALI2323 آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    31931
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    376
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

بعد از دستگاه همایون میخوام مختصر توضیحی در رابطه با دستگاه سه کاه و گوشه های اون بدم... به شما پیشنهاد میکنم که طبق صحبتهای جناب رازونیاز حتما نوع این گوشه ها رو مشخص کنید.. مفید هست...

دستگاه سه‌گاه اين دستگاه تقريباً در همه ممالك اسلامي متداول است. اين دستگاه بيشتر براي بيان احساس غم و اندوه كه به اميدواري مي گرايد مناسب است. آواز سه گاه بسيار غم انگيز و حزن آور است. گوشه هاي مهم اين دستگاه عبارتند از: در آمد، مويه، زابل، مخالف، حصار، گوشه هاي ديگر مانند: آواز، نغمه، زنگ شتر، بسته نگار، زنگوله، خزان، بس حصار، معربد، حاجي حسيني، مغلوب، دوبيتي، حزين، دلگشا، رهاوي، مسيحي، ناقوس، تخت طاقديس، شاه ختايي، مداين، نهاوند. آوازی است بی نهایت غمگین و ناله های جانسوز آن ریشه و بنیاد آدمی را از جا می کند و از راز و نیاز عاشقان دوری کشیده و از بیچارگی بی نوایان و ضعیفان گفتگو می کند (روح الله خالقی- نظری به موسیقی).
    البته حالت این دستگاه در همه جا ثابت نیست و بویژه در مخالف بسیار با شکوه است و حتی آهنگهای شادی آوری در سه گاه فراوان هستند از جمله „امشب که مست مستم” .
    گوشه های مهم دستگاه سه گاه عبارتند از :
    1- درآمد : که معمولا همه دستگاه ها با گوشه ای به نام درآمد که نشان دهنده حالت دستگاه است آغاز می شود.
    2- زابل : بر درجه سوم گام تاکید دارد.
    3- مویه : که بر درجه پنجم گام تاکید می کند و حالتی مانند شور دارد .
    4- مخالف : که بر درجه ششم گام تاکید دارد و حالت آن با سه گاه فرق دارد و می توان از این گوشه برای مرکب خوانی به اصفهان نیز استفاده کرد .

27. 8 کاربر برای این پست از ALI2323 تشکر کرده اند:

mohsen1706 آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    25018
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    217
    454 بار تشکر شده در 101 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/1
    میزان امتیاز
    15

سلام

خیلی ممنون که این تاپیکرو راه انداختی . برای امثال من خیلی مفیده. یه سوال در آواز اصفهان دارم:(البته در مورد تاره شاید در سنتور چنین نباشه که فکر نمیکنم چراکه تئوری تئوریه. به ساز مربوط نیست (

چرا وقتی اصفهان فا (درجه چهارم اصفهان دو) میزنیم ، برخی از اساتید مثل استاد لطفی بجای پرده می (درجه هفتم اصفهان فا) پرده می کرن رو استفاده میکنن در حالیکه مثلا استاد علیزاده همون پرده می رو بکار بردند؟؟؟؟

البته این کار (می کرن) باعث میشه که آواز اصفهان بسیار غم انگیزتر بشه و به گوشه مخالف سه گاه (همونطور که دوست عزیز ALI2323 اشاره کرد) رفت.

خیلی ممنون میشم پاسخ سوالم رو بدین
    جلوی مرگ کامل موسیقی در ایران رو بگیریم.

29. 5 کاربر برای این پست از mohsen1706 تشکر کرده اند:

ALI2323 آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    31931
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    376
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

من خیلی مطمئن نیستم ولی برای این که قطعه به یک گوشه ی زیبا بره این کار رو میکنند.. فکر میکنم یه امر سلیقه ای باشه...

31. 3 کاربر برای این پست از ALI2323 تشکر کرده اند:

صفحه 3 از 11 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)