لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 8 از 11 نخستنخست ... 4567891011 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 113 به 128 از 166

موضوع: شناخت و تشخیص دستگاهها و گوشه های موسیقی ایرانی

Mahshar_sensational آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16771
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    68
    266 بار تشکر شده در 86 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    15

0 Not allowed! Not allowed!
    نقل قول نوشته اصلی توسط Razoniaz [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    در مورد دستگاه چهارگاه هم، در چهارگاه راست کوک (مانند کتاب دوره ابتدایی، ردیف صبا و میرزاعبدالله) نت تونیک و شاهد در این دستگاه نت „دو” می باشد.
    نت متغیر در این دستگاه نت „می” و „فا” است که هر دور در گوشه حصار تغییر میکنند به طوری که بجای „می” بکار از „می” کرن و بجای „فا” بکار از „فا” دیز در این گوشه استفاده میشود.
    شاد باشید دوست عزیز
    سلام. در ردیف میرزا عبدلله با نت لا کرن شروع می کنیم. پس نت تونیک ما لا کرن میشه. شما روی چه حسابی میگید نت دو دوست عزیزم.

2. کاربران زیر از Mahshar_sensational به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16771
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    68
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

اقای رازو نیاز بعضی جاها خوندم ذی الکل یا ذورالاربع یا دو و نیم بزرگ اینا به چه معنی هستند؟

4. کاربران زیر از Mahshar_sensational به خاطر این پست تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657
    3,206 بار تشکر شده در 1,404 پست

شبکه های اجتماعی من

Add r_a_m_i_n on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/9
    Given: 3/3
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط Mahshar_sensational [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام. در ردیف میرزا عبدلله با نت لا کرن شروع می کنیم. پس نت تونیک ما لا کرن میشه. شما روی چه حسابی میگید نت دو دوست عزیزم.
    گام به حالت مرتب توالی اون میگیم... که میشه از نت دو تا دو...
    در ردیف میرزا عبدالله و غیره... ما در واقع در تنالیته ی دو هستیم ...
    یعنی حالت بهم ریخته ی گام دو... پس دلیلی نداره که اجبارا قطعه از نت تنیک شروع بشه...
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

6. 2 کاربر برای این پست از r_a_m_i_n تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    1,016 بار تشکر شده در 306 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/1
    میزان امتیاز
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط Mahshar_sensational [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    من یه‌کم عبارت رامین رو دقیق کنم.

«گام»، «ساختار مودال» رو نشون می‌ده و تونیک نت اول «گام»ه. پس، وقتی می‌گیم فلان قطعه در بهمان «گام»ه [مثلاً، دو ماژور]، معناش این نیست که اولین نت اون قطعه الا و لابد همون «بهمان»ه [به مثال ما، «دو»]. درامد ماهور و جملهٔ اول مرغ سحر، هردو در گام دوی بزرگ هستن؛ هان؟ اولی با دو شروع می‌شه و دومی با سل.

درضمن، «چهارگاه» ردیف جناب میرزا چپ‌کوک‌ه؛ نه راست‌کوک. چهارگاهش، و ماهورش.

8. 4 کاربر برای این پست از bardyaa تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946
    4,151 بار تشکر شده در 1,000 پست

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 112/2
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

سلام دوست خوبم. امیدوارم با توضیحات خوب آقا رامین و جناب بردیا جواب سوالتون رو گرفته باشید. برای تکمیل بحث عرض کنم که همیشه نت شروع یک دستگاه نت تونیک آن دستگاه نیست به طور مثال در دستگاه همایون راست کوک نت تونیک نت „سل” هستش ولی اغلب درآمد این دستگاه از نت „لا” کرن که نت شاهد این دستگاه می باشد شروع میشه و یا دستگاه سه گاه که نت تونیک اون نت „فا” هست ولی شروع اون از نت „لا” کرن هستش و ...

اقای رازو نیاز بعضی جاها خوندم ذی الکل یا ذورالاربع یا دو و نیم بزرگ اینا به چه معنی هستند؟
    دوست عزیز ذی الکل و ذی الاربع و ... اصطلاحات قدیمی موسیقی ایرانی هستند که الان خیلی کمتر استفاده میشوند.
    ذی الکل معادل گام هست (8 نت متوالی)
    ذی الاربع معادل دانگ هست (4 نت متوالی)
    اصطلاحات دوم نیم بزرگ و ... هم برای نشان دادن فواصل نت ها استفاده میشود.
    به طور مثال فاصله دوم نیم بزرگ معادل سه ربع پرده میباشد (مثلا فاصله „سل” تا „لا” کرن)
    یا مثلا فاصله دوم کوچک معادل نیم پرده یا دو ربع پرده است (مثلا فاصله „سل” تا „لا” بمل)
    یا دوم بزرگ معادل یک پرده است (فاصله „سل” تا „لا”)
    فقر شب را بی غذا به سر بردن نیست،فقر روز را بی اندیشه به سر کردن است!

10. 4 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16771
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    68
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

دوستان من چندتا سوال دیگه هم دارم. ممنون میشم جواب بدید. پیشاپیش هم از اقای دانشمندی تشکر می کنم.

1- در دستگاه چهار گاه - گوشه مغلوب (درجه گام: اکتاو -بیشتر روی دانگ پنجم و اکتاو) و منصوری (درجه گام :اکتاو- با تاکید بر دانگ بین هفتم و دهم) ---- میشه توضیح بدین که منظورش چیه. ؟؟

2- فرود ها در گوشه مد گردان نیز اجرا میشود تا موسیقی را به محدوده تونیک گام هدایت کند. ----مدگردان یعنی چی ؟

3-مفهوم فاصله هم شامل تنالیته هستش و هم شامل گستره نت هایی که مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین یک بداهه نواز می تواند از فرود تا دو اکتاو پایین تر امده و به محدوده اصلی بر گردد. میشه توضیح بدین که منظورش چیه. ؟؟

4- درامد که دارای یک انگاره پایه است. این انگاره هیچ وقت از محدوده ی دانگ تجاوز نمی کند... میشه توضیح بدین که منظورش چیه. ؟؟

5- واریاسیون یعنی چه؟

12. 2 کاربر برای این پست از Mahshar_sensational تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

دوستان من چندتا سوال دیگه هم دارم. ممنون میشم جواب بدید. پیشاپیش هم از اقای دانشمندی تشکر می کنم.

1- در دستگاه چهار گاه - گوشه مغلوب (درجه گام: اکتاو -بیشتر روی دانگ پنجم و اکتاو) و منصوری (درجه گام :اکتاو- با تاکید بر دانگ بین هفتم و دهم) ---- میشه توضیح بدین که منظورش چیه. ؟؟

2- فرود ها در گوشه مد گردان نیز اجرا میشود تا موسیقی را به محدوده تونیک گام هدایت کند. ----مدگردان یعنی چی ؟

3-مفهوم فاصله هم شامل تنالیته هستش و هم شامل گستره نت هایی که مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین یک بداهه نواز می تواند از فرود تا دو اکتاو پایین تر امده و به محدوده اصلی بر گردد. میشه توضیح بدین که منظورش چیه. ؟؟

4- درامد که دارای یک انگاره پایه است. این انگاره هیچ وقت از محدوده ی دانگ تجاوز نمی کند... میشه توضیح بدین که منظورش چیه. ؟؟

5- واریاسیون یعنی چه؟
    سلام دوست عزیز
    سپاسگزارم بابت سوالات خوبی که پرسیدید. برای اینکه هم ما و هم دیگر دوستان بهتر متوجه بحث بشیم بهتره که سوالات رو یکی یکی و با توضیحات کافی بررسی کنیم تا نکته مبهمی باقی نمونه.

مورد اول: پیرامون گوشه های مغلوب و منصوری بحث شده و گستره ملودی در این گوشه ها را عنوان نموده است. در ابتدا درجه این دو گوشه مشخص شده اند. درجه گام : اکتاو یعنی اینکه اغلب این گوشه ها یک اکتاو بالاتر از درآمد اجرا میشوند. به طور مثال خواننده گوشه مغلوب و منصوری را یک اکتاو بالاتر از گوشه درآمد اجرا مینماید.

در قسمت بعدی گستره ملودی و نتهایی که در این گوشه ها مورد تاکید قرار میگیرند. مشخص شده است. برای گوشه مغلوب „بیشتر روی دانگ پنجم و اکتاو” بدین معنی که نتهای مورد تاکید در این گوشه درجه پنجم گام (در چهارگاه „دو” ، نت „سل”) و همچنین درجه اکتاو یعنی درجه هشتم (در چهارگاه „دو” ، نت „دو”) می باشند.
    برای گوشه منصوری „با تاکید بر دانگ بین هفتم و دهم” بدین معنی که نتهای مورد تاکید در این گوشه درجه هفتم تا دهم می باشد (درچهارگاه „دو” تاکید روی نتهای „سی” تا „می”) میباشند.

امیدوارم که دیگر دوستان هم در این بحث شرکت کنند تا به جمع بندی کلی تر و بهتری برسیم به قول بزرگمهر حکیم „همه چیز را همگان دانند”... بهر حال اگر در مورد سوال 1 مورد مبهمی وجود داره عنوان بفرمایید.
    شاد باشید دوست عزیز.

14. 4 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16771
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    68
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط Razoniaz [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام دوست عزیز
    سپاسگزارم بابت سوالات خوبی که پرسیدید. برای اینکه هم ما و هم دیگر دوستان بهتر متوجه بحث بشیم بهتره که سوالات رو یکی یکی و با توضیحات کافی بررسی کنیم تا نکته مبهمی باقی نمونه.

مورد اول: پیرامون گوشه های مغلوب و منصوری بحث شده و گستره ملودی در این گوشه ها را عنوان نموده است. در ابتدا درجه این دو گوشه مشخص شده اند. درجه گام : اکتاو یعنی اینکه اغلب این گوشه ها یک اکتاو بالاتر از درآمد اجرا میشوند. به طور مثال خواننده گوشه مغلوب و منصوری را یک اکتاو بالاتر از گوشه درآمد اجرا مینماید.

در قسمت بعدی گستره ملودی و نتهایی که در این گوشه ها مورد تاکید قرار میگیرند. مشخص شده است. برای گوشه مغلوب „بیشتر روی دانگ پنجم و اکتاو” بدین معنی که نتهای مورد تاکید در این گوشه درجه پنجم گام (در چهارگاه „دو” ، نت „سل”) و همچنین درجه اکتاو یعنی درجه هشتم (در چهارگاه „دو” ، نت „دو”) می باشند.
    برای گوشه منصوری „با تاکید بر دانگ بین هفتم و دهم” بدین معنی که نتهای مورد تاکید در این گوشه درجه هفتم تا دهم می باشد (درچهارگاه „دو” تاکید روی نتهای „سی” تا „می”) میباشند.

امیدوارم که دیگر دوستان هم در این بحث شرکت کنند تا به جمع بندی کلی تر و بهتری برسیم به قول بزرگمهر حکیم „همه چیز را همگان دانند”... بهر حال اگر در مورد سوال 1 مورد مبهمی وجود داره عنوان بفرمایید.
    شاد باشید دوست عزیز.

ممنون اقای دانشمندی. میشه بقیش را هم توضیح بدین

16. کاربران زیر از Mahshar_sensational به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16771
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    68
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

سلام . اقای رازونیاز ممنون از توضیحاتتون. میشه ادامش را هم بگید؟

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

سلام . اقای رازونیاز ممنون از توضیحاتتون. میشه ادامش را هم بگید؟
    سلام دوست من. حقیقتش شارژر لپ تاپم خراب شده و نوشتن متن طولانی با موبایل هم واقعا سخته. با اجازه شما توی همین دوسه روز آینده تاپیک را حتما ادامه میدم.

19. کاربران زیر از Razoniaz به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16771
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    68
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

سلام. اقای رازونیاز لپتابتون درست نشد. من منتظر جوابهای بسیار شیوای شما هستم

21. کاربران زیر از Mahshar_sensational به خاطر این پست تشکر کرده اند:

mary1510 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    31304
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    362
    262 بار تشکر شده در 117 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 5/0
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    14

منم منتظرم ازتوضیحات استاد استفاده کنم .

23. کاربران زیر از mary1510 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657

شبکه های اجتماعی من

Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

5- واریاسیون یعنی چه؟
    درود
    تا کامپیوتر محسن خان درست بشه... من در حد توانم یک جواب مختصر میدم
    2. ببینید.. ردیف در اصل دلیل نامگذاریش اینه که گوشه ها ی اون به ترتیب پشت سر هم اومدن... معولا نت ایست دستگاه رو درآمد اون میدونن... در گوشه ها به تدریج شاهد ما از شاهد درآمد دور میشه... مثلا در چهارگاه... زابل درجه ی سوم... مویه درجه چهارم... حصار درجه ی پنجم... مخالف درجه ی ششم... منصوری درجه ی هشتم واقع شدن...
    همونطور که دیدیم گاهی از نت شاهد درامد دور میشیم... و حتی گاهی با استفاده از بعضی گوشه ها وارد مد جدیدی میشیم... (وارد دستگاه دیگری میشیم) ...
    در موسیقی ما 2 تا چیز وجود داره... مد و تن... مثلا وقتی میگیم شور سل میزنیم... در مد شور هستیم و در تن سل...
    وقتی میگیم مدگری... یعنی مد قطعه عوض میشه...
    وقتی میگیم فرود ...2 تا منظور میتونه داشته باشه... یا منظور بازگشت به دستگاه اولی هست (ممکنه در حین اجرا وارد مد دیگری (دستگاه دیگری) شده باشیم...
    یا منظور بازگشت به نت ایست و شاهد درآمد اون دستگاه هست
    تونیک هم همون شاهد درآمد دستگاه ما میشه
    حالا با این وجود منظور این جمله اینه که بوسیله ی این گوشه به شاهد درآمد برمیگردیم یا به اصطلاح فرود میایم
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

25. 2 کاربر برای این پست از r_a_m_i_n تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657

شبکه های اجتماعی من

Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

3. فکر میکنم با توجه به جوابهام در مورد سوال 2... متوجه سوال سومتون هم شده باشید... یعنی وقتی از محدوده ی اصلیمون دور میشیم.. (شاهد درآمد) بعدا میتونیم به اون برگردیم
    4. در موسیقی ایرانی... گوشه ها رو بر اساس دانگ یا تتراکورد دسته بندی میکنیم و تشخیص میدیم...
    دانگ تشکیل شده از چهار نت متوالی که تشکیل فاصله چهارم درست بدهند (2.5 پرده)
    یعنی گام که از 8 تا نت تشکیل شده... دانگ نصف اونه...
    حالا یک گوشه در دستگاههای ما هست... که دانگ اون در هر دستگاه متفاوته...
    اینجا منظورش اینه که نتهایی که در درآمد میزنیم فقط از دانگ اول استفاده میکنیم... و در محدوده ی همین 4 نت ساز میزنیم...
    5. زیاد با این اصطلاح آشنا نیستم... اما میدونم مربوط به موسیقی کلاسیکه و اگه اشتباه نکنم به قسمتهایی از یک تم میگن... یا وقتی یک تم بزرگ باشه ... به چندتا از قسمتهای تشکیل دهنده ی اون تم ... واریاسیون میگن variation
    حالا تم چیه ؟ تم به یک ایده ی موسیقایی میگن که در یک قطعه شروع قسمت مهمی از یک ملودی در قطعه هست و شامل قسمت مهمی از ملودی اون قطعه میشه... که میتونه از موتیف های بسیاری تشکیل شده باشه

امیدوارم تونسته باشم منظورمو خوب برسونم... باز دوستان دیگه میان و توضیحات بیشتری میدن

27. 2 کاربر برای این پست از r_a_m_i_n تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    36969
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    158
    41 بار تشکر شده در 20 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض چهاز مضراب اصفهان

سلام دوستان
    ميشه چهار مضراب اصفهان از کتاب سي قطعه استاد پايور رو برام تحليل کنيد و بگيد به چه گوشه هايي اشاره مي کنه و در چه زمانهايي ... شديدا نياز دارم بدونم ممنون ميشم

29. کاربران زیر از R.M به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    36969
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    158
    41 بار تشکر شده در 20 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    0

کسي نيست کمکم کنه؟... راز و نياز گرامي کجائيد

صفحه 8 از 11 نخستنخست ... 4567891011 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)