لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: محسن یگانه : به جرات این را می گویم که من جزء دیوونه های موزیک شادمهر عقیلی بودم

KingOFPop آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    31135
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    265
    456 بار تشکر شده در 130 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    14

پیش فرض محسن یگانه : به جرات این را می گویم که من جزء دیوونه های موزیک شادمهر عقیلی بودم

0 Not allowed! Not allowed!
    مصاحبه اختصاصی با محسن یگانه
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

موسیقی 360 - مسعود رجبی : 27 روز از انتشار دومین آلبوم رسمی و بسیار زیبای „محسن یگانه” با نام „رگ خواب” می گذرد. برای آگاهی بیشتر از جزئیات این آلبوم با وی مصاحبه ای خواندنی انجام داده ایم که می توانید در ادامه بخوانید ...

موسیقی 360 : به نظر شما آلبوم „رگ خواب” در زمان مناسبی وارد بازار شد ؟

بازار موسیقی معمولا یک رنجی برای پخش آلبوم دارد که از آن لحاظ زمان خوبی نبود ولی اگر جای من بودید مطمئنا بهترین حالتش همین بود یعنی بهترین حالت در زمانیکه آلبوم حاضر شده بود و همه چیز اوکی بود . اگر می خواستم زمان پخش را عقب بیاندازم طبیعتا حالت خوبی نبود چون اینقدر زیر فشار بودم که نمی توانستم طرفدارانم را معطل بگذارم.

موسیقی 360 : یعنی شما یک روز قبل از ماه مبارک رمضان را زمان خوبی برای انتشار آلبوم می دانید ؟

ببینید طرفدارنم قرار بود آلبوم را بشنوند . خدا رو شکر تا الآن اینقدر „فید بک” آن خوب بوده که دیگر نگران زمان پخش آلبوم نبودم ولی قاعدتا زمان خوبی نبود ولی خب شرکت صلاح خودش را بیشتر از همه ی ما می داند.

موسیقی 360 : بعضیا اعتقاد دارند که آلبوم „رگ خواب” از آلبوم „نفس های بی هدف” قوی تر است و بعضیا نیز نظرشان برعکس می باشد. نظر خودتان در این باره چیست ؟

دقیقا قسمتی از این بر می گردد به اینکه نوآوری در آن بود. یک مقداری بعضی اتفاق ها ، اتفاقات جدید بوده و برای اینکه در بازار هضم شود زمان می برد. شاید هم من دارم اشتباه می کنم. من آدم بدون اشتباهی نیستم ولی آن جوری که من فکر می کنم قوی تر نبوده است. یعنی هر کدام از این آلبوم ها یک سری نکات مثبت و منفی داشتند. نکات مثبت آلبوم اول این بود که چون ترک های انتخاب شده ،گلچینی از بهترین ترک هایی بودند که قبل ازآلبوم نفس های بی هدف از من پخش شده بود ، ناخواسته حس بیشتری داشت. یعنی آنها همان ترک هایی بودند که من را محسن یگانه کرده بودند. ولی در این آلبوم همه ی کارها جدید بودند شاید اگر به صورت تک ترک پخش شده بودند شبیه ترک های آلبوم اول می شدند. مثلا „عذاب” میشد „آخه دله من” یا „سکوت” میشد „آی خدا” یا حتی „حافظه ضعیف” مثل „سرتو بالا بگیر” می شد ولی به هر صورت هر چیزی ممکن است زمان ببرد ،ممکن است من هم اشتباه کرده باشم چون من هم جایز الخطا هستم. ولی امیدوارم که اشتباه نکرده باشم و آلبوم بیشتر از حال حاضر سر و صدا کند.

موسیقی 360 : „علی لهراسبی” در مصاحبه ای که چندی پیش با یکی از نشریات انجام داده بود گفته بود که محسن یگانه تنها خواننده ای در ایران است که از ملودی های غیر ایرانی به بهترین شکل استفاده می کند. نظرتان در این باره چیست ؟

علی به من لطف دارد که این را گفته است. ولی واقعیت ماجرا این است که من قبل از اینکه در زندگی ام بخواهم زبان یونانی را بشنوم ، کارهایی را قبلاساخته ام که در تاریخ موسیقی مان ماندگار شده اند. نمی خواهم از خوم تعریف کنم ولی واقعیت این است که یک آهنگی مثل „آخه دله من” یا „نشکن دلمو” یا چند کار مختلف به تاریخ موسیقی مان پیوستند نه اینکه چون من آنها را انجام داده ام به این صورت شده اند. خیلی از خواننده های دیگرکارهایی انجام داده اند که در تاریخ موسیقی مان ثبت و ماندگار شده است. قبل از این که بخواهم همچین موسیقی رو گوش کنم ، من این کارها رو انجام داده ام. پس نمی شود توانایی های من در ساختن ملودی را زیر سوال برد. این دلیل خوبی نیست که بشود همچین کاری رو کرد ولی خدا رو شکر یک مقدار توانایی ام به این صورت است که بتوانم بهترین حالت ممکن برای یک شعر را روی یک ملودی انتخاب کنم. من با احترام به همه ی دوستان عزیزمکه خیلی از آنها شاعر و از بهترین ترانه سراهای موسیقی ما هستند ، فکر نمی کنم کسی بتواند همچین کاری را که من انجام می دهم حداقل با این حس و دست نبردن به کلمات یعنی طوری که حس آن خورده نشود را بتواند انجام دهد. مثلا این که بتوانم یک کاری مثل „چشمامو بستم” و یا „چشم های خیس” یا در همین آلبوم ترک „بمون” را کاور کنم که اگر شما اصل آن را گوش کنید، می ببینید که ملودی تغییر نکرده است در حالی که بعضیا فقط از موسیقی یا از فضای آن روی خط ملودی استفاده می کنند. اصلا آهنگساز آن قطعه کسی دیگر بوده و حتما کارش را بلد بوده است. من نه معنی کار ترانه سرا را می دانم و نه کارم این است که بخواهم آن را معنی کنم. من فقط ملودی را می شناسم. من اصلا به ملودی ها دست نزدم و گفتم حالا من کارم را به عنوان یک ترانه سرا انجام دهم و اگر من جای آن ترانه سرای ترکیه ای یا یونانی بودم چیکار می کردم. خدا روشکر تا الآن این کار رو خوب انجام داده ام و فعلا هم این قضیه پابرجاست. یعنی هزار جور انتقاد هم به من بشود و هزار جور من را زیر سوال ببرند بازاین قضیه ادامه خواهد داشت و قطع نخواهد شد چون این کار رو فقط و فقط به خاطر طرفدارانم انجام می دهم. آلبوم بعدی من نیز یک ترک کاور خواهدداشت ولی در کنار آن ملودی های خودم را نیر می سازم و کار خودم را می کنم یعنی آن قدر وابستگی به آن ماجرا ندارم و شاید این نمک ماجرا رو یکم بیشتر بکند.

موسیقی 360 : قطعه ی „یه آسمون آبی سقف اتاق منه” تیتراژ یک فیلم تلویزیونی بود ؟
    بله ولی پخش نشد!

موسیقی 360 : چرا پخش نشد ؟

نمی دانم به چه دلیل پخش نشد و زیاد دلیل آن مشخص نیست! چون این قطعه پخش نشد من آن را در آلبوم گذاشتم چون آلبوم یک مقداری ضعف تعداد ترک داشت و بعضی از کارهایم که حاضر شده بودند ، رد شده بود و تایید نهایی نیز نشده بودند.

موسیقی 360 : ایده ی قطع آهنگ در اواسط این قطعه نظر خودتان بود ؟

بله. آن کاملا یک شوخی بود که خودم با خودم کردم! یعنی در خانه داشتم کارهایم را تست می زدم و در خانه آنها را دوباره می خواندم که یک دفعه این ایده به ذهنم رسید که به جای اینکه از اول وکال بخونم همچین کاری رو انجام بدهم.

موسیقی 360 : کدام ترک آلبوم „هیت” شده است ؟

آن طوری که همه می گویند ترک „سکوت” که همه ی کار آن را خودم انجام داده ام سر و صدای زیادی کرده و خودم چند بار این ترک را در بیرون شنیده ام. این ترک به قول خودمانی فعلا مثل بمب صدا کرده است!

موسیقی 360 : قصد ندارید ویدئو کلیپی برای قطعات آلبوم جدیدتان بسازید ؟

نه ! چون قرار بود این کار را انجام بدهم و انجام هم دادم ولی یک جورایی با فرصتی که داشتیم به این نتیجه رسیدیم که انجام ندهیم! یعنی ما با „علی بیک” که واقعا تو این کار با استعداد است ، این کار رو انجام داده بودیم ولی متاسفانه در یک زمانی بودیم که اصلا نمی رسیدم این کار رو انجام بدهم و درست هم همین بود. پایه ی کار رو انجام دادیم ولی زمان خوبی نبود.

موسیقی 360 : برای آلبوم سومتان هم این کار را نمی کنید ؟

آلبوم بعدی شاید این کار را بکنم . هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست.

موسیقی 360 : فکر نمی کنید که خوانندگان سطح اول موسیقی پاپ ما باید حداقل یک کار تصویری درست کنند؟

درسته ولی من یک سوالی دارم : آیا „محسن چاووشی” همچین کاری رو کرده است ؟

موسیقی 360 : „محسن چاووشی” کلا هم کم مصاحبه می کند و هم تا حالا کنسرتی نداشته است و به نظر من او در موسیقی پاپ ایران یک استثناست.

به نظر من محسن کارش عالی است ولی استثنایی وجود ندارد. هر کسی یک نوعی کار می کند و نباید اسم استثناء را بیاوریم. در هر دوره ای هر کسی ممکن است یک جورایی از بقیه متفاوت باشد. محسن چاووشی با این حد و شدت متفاوت شده ، من هم یک ذره متفاوت شده ام. بعضیا اصلا دوست ندارند متفاوت باشند و بعضیا نیز دوست دارند همیشه یک کاری را انجام بدهند. هر کسی اصول کاری خودش را دارد ، حالا خوب یا بد ، موفقیت یا عدم موفقیت آن فرد را پیش می آورد. اگر من موفق بشوم یا نشوم عواقبش به خود من بر می گردد پس من کار خودم را انجام می دهم اگر هم بد بودم بهضرر من تمام می شود.

موسیقی 360 : فروش آلبوم چطور بوده است ؟

خدا رو شکر تا الآن عالی بوده است. یعنی به من گفته اند فقط عالی بوده است. نمی خواهم مثل بعضی از دوستان تعریف بکنم ولی خدا رو شکر آن چیزی که توقع داشتم اتفاق افتاد. با اینکه خودم اعتراف می کنم آلبوم از طرف خود من از خیلی جهات ضعف داشت. مطمئن باشید در آلبوم بعدی این نقاط ضعف را حل می کنم. یک سری موقعیت های جدید به دستم رسیده بود که باید از آنها استفاده می کردم ولی نباید آن موقع از آنها استفاده می کردم. در هر صورت آن چیزی که می خواستم نشد . در آلبوم بعدی با برنامه کار خواهم کردم.

موسیقی 360 : از نحوه ی پخش آلبوم راضی بوده اید ؟

بله. تفاوت عجیبی بین آلبوم من با بقیه آلبوم ها بود. جنس مقوایی که در اینسرت آلبوم استفاده شده بود با همه ی آلبوم هایی که تا الآن در بازار موسیقی آمده اند ، متفاوت بوده است. یعنی به نظر من اگر مقوای آلبوم را در دستتان بگیرید بقیه ماجرا را متوجه خواهید شد.

موسیقی 360 : خودتان اعتقاد دارید که محسن یگانه یک ترانه سراست ؟

بله . من خودم آدمی هستم که شکسته نفسی زیاد می کنم ولی یک جایی که بحث واقعیت می شود ، با خودم تعارف ندارم! من برای ترانه گفتن زحمت کشیده ام. الآن هم یک جورایی دارم مزد زحماتم را می گیرم. یعنی خیلی مواقع روی شعرهای مختلف دقت می کردم و بررسی می کردم چه شعری به درد من می خورد ، چه جوری باید کلمات را ادا کنم و ... . آن موقع زحمت زیاد کشیدم و الآن هم دارم دارم جواب آنها را می گیرم ولی ادعایی درترانه سرایی ندارم. یک ترانه سرا هستم و موفق نیز بوده ام ولی نمی گویم از کسی بهتر هستم. اصلا من خودم را با بقیه مقایسه نمی کنم. خیلی ها حرفه شان این است مثل مونا برزویی ، روزبه بمانی ، آقای کاکایی ، آقای یداللهی ، یغما گلرویی که تخصصا ترانه می گویند و یک تفاوت باید آنجا باشد ولیخدا رو شکر کار من چیزی کم و کسر ندارد. یعنی در خیلی از جهات کم و کسری آنچنان در کارم نیست.

موسیقی 360 : در ترانه سرایی به چه مسائلی بیشتر اهمیت می دهید ؟ آیا صرفا آهنگ ترانه برای شما کافیست ؟

خیلی وقت ها برا اساس ملودی و خیلی وقت ها بر اساس ترانه. می شود گفت یک ترانه حتما باید یک داستان داشته باشد. خیلی وقت ها برای من فقطکنایه ها و استعاره مهم هستند که در آنجاست که فرق شعر ها با هم معلوم می شود.

موسیقی 360 : شما در ترانه سرایی بیشتر به تصویر سازی تکیه می کنید یا بازی با کلمات ؟

بستگی دارد. یک کاری مثل „دو راهی” بازی با کلمات نیست بلکه تصویر سازی محضه. ولی یک کاری مثل „سکوت” کاملا یک جاهایی از آن بازی با کلمات است. „آسمونو بی تو خط خطی کردم” یا „خلاء امید رو تجربه کردم” اینها کلماتی هستند که بازی با کلماته یعنی چیزهایی هستند که ما شاید به صورت عامیانه هر روز از آنها استفاده می کنیم.

موسیقی 360 : آیا به سطح بالاتری در ترانه سرایی فکر می کنید ؟

ترانه های این ترک هایی که از من پخش شده اند برای حدود 5/1-2 سال پیش می باشند و مشخصا الآن بهتر از این شده است. به تازگی نیز ترانه های برای بچه های دیگر نیز گفته ام. چون از خیلی وقت پیش سفارش زیادی گرفته بودم ولی متاسفانه به خاطر آلبوم نتوانستم انجام بدهم . با یک پتانسیل عجیبی دارم کار می کنم و چون خوشبختانه برای هیچ کسی که دارم برایش کار می کنم نمی توانم کم بذارم ، کارم را با نهایت انرژی انجام می دهم. حتی برای یک آدمی که شاید فقط یکی دو بار او را بیشتر ندیده باشم. جدیدا هر کاری را که برای دیگران انجام می دهم ، آن قدر آن کار رو خوب انجام می دهم که آن کار اول و آخر برای خود او است و نتیجه های خوبی از آن کار می گیرم که بعضی وقت ها با این آلبوم قابل مقایسه نیست.

موسیقی 360 : در آلبوم بعدی نیز ترانه سرای قطعات فقط خودتان هستید یا از ترانه های ترانه سرایان دیگران نیز استفاده می کنید ؟

نه فقط از ترانه های خودم استفاده می کنم. آلبوم بعدی ام را الان آماده دارم! یعنی شعر و ملودی های آلبوم بعدی ام آماده است حتی ترک از آن اضافه تر برای آلبوم چهارم نیز دارم! این ترک ها را کامل نکرده ام. من هیچ وقت کارهایم را کامل نمی کنم و نزدیک البوم شدن آنها شروع به کامل کردنشان می کنم و بعد به مرحله ی تنظیم می رسم. می گذارم با علم و تجربه به روز آن سوژه ای را که قبلا گفته ام و به آن فکر کرده ام را کامل کنم.

موسیقی 360 : مسترینگ آلبوم „رگ خواب” را در ترکیه انجام دادید ؟

نه ! این یک برنامه ریزی بود که خیلی وقت پیش توسط مدیر برنامه ای که داشتم انجام شد . او خودش برنامه ریزی هایی می کرد و یک سری خبر های ضد و نقیض به مطبوعات می داد. قرار بود به ترکیه بروم ولی همان ناهماهنگی های این دوست عزیز باعث شد که نتوانم بروم و کارم در ایران ضبط بشود! حالا هم ناراضی نیستم. درسته بعضی از کارها آن طوری که می خواستم نشد ولی در هر صورت بچه ها فرصت کمی برای میکس کردن کار داشتند . فکر نمی کنم ایمان حجت یا امین الله یاری یا حتی امید حاجیلی میکس های بدی کرده باشند . ایمان که خیلی عالی کار کرد.

موسیقی 360 : دیگر علاقه ای به خواندن کارهای دو صدایی ندارید ؟

این ماجرا یک اسلوب و چهارچوبی دارد. من از قدیم یک جوری کار کردم که خودم را در داخل حفاظی نگه داشته ام که یا کار نکنم یا درست کار کنم. نمی دانم چرا جدیدا همه این سوال رو از من می پرسند ولی اگر هم قرار شود یک روزی کار دو صدایی بخوانم مطمئنا فقط با „محسن چاووشی” خواهد بود چون با هم خاطرات شیرینی از این ماجرا داریم. تجربه موفق با هم زیاد داشتیم.

موسیقی 360 : بله کار دو صدایی بسیار زیبای „نشکن دلمو” که با محسن چاووشی و حامد هاکان خواندید ، هنوز در اذهان باقی مانده است. راستی شما مثل اینکه از حامد هاکان گله مند بودبد ؟

کلا آن را فراموش کنید! من از هیچ کسی گله ای ندارم. آقا هر کسی که بود همه کاری کرد و دستش درد نکند. ولی من فعلا خودمم و کس دیگری را نمی خواهم فعلا وارد ماجرا بکنم.

موسیقی 360 : به نظر شما مجوز گرفتن با وجود حذف قطعاتی که شاید شما آنها را خیلی دوست داشته باشید ارزشش را دارد ؟

بله صد در صد. یعنی اگر نداشت که الآن مجوز دار کار نمی کردم!

موسیقی 360 : تعداد خوانندگانی که از شما تقلید می کنند روز به روز در حال افزایش است. نظر شما درباره ی این افراد چیست ؟

ناراحت نیستم! اتفاقا اگر به این قضیه کج نگاه کنی اذیتت می کند. ولی یک ذره احساس غرور می کنم و می گویم ببین این قدر جا افتاده ام که الآن دارند حتی از روی صدایم نیز کپی می کنند! این ماجرا برایم شیرین است. اتفاقا برایشان آرزوی موفقیت نیز می کنم! بعضی وقت ها با جون و دل به کارهایشان گوش می دهم . خیلی وقت ها آهنگی رو از آقای x می شنوم که به اسم من پخش شده است!

موسیقی 360 : شما در آلبوم جدید „علی لهراسبی” کاری دارید ؟

فعلا که کاری با هم انجام نداده ایم.

موسیقی 360 : با اینکه شادمهر اگر در ایران می ماند خانه نشین می شد و موسیقی نوپای آن موقع از بین می رفت ، باز شما اعتقاد دارید که شادمهر باید در ایران می ماند ؟

من کسی نیستم که بخواهم برای شادمهر عقیلی تعیین و تکلیف بکنم. شادمهر در آن موقع ترک هایی مثل „مشق سکوت” ، „هزار و یک شب” ، „مسافر” و „غریبه” رو کار کرده بود که این ها ترک هایی نیستند که کسی بتواند فراموششان کند. به جرات این را می گویم که من جزء دیوونه های موزیک شادمهر عقیلی بودم. حداقل خیلی زمان گذشت که یک کاری مشابه آنها با آن حس و حال و با همان قدرت احساس از شادمهر عقیلی که به خارج از کشور رفته بود منتشر شود. قبول دارم شرایط شادمهر سخت بود ولی در هر صورت نمی دانم چه بگویم. من در جایی نیستم که بخواهم تعیین تکلیف بکنم یا قضاوت بکنم. من شادمهر را نه آن موقع دیده بودم و نه وضعیتش را می توانم الآن با دو تا جمله درک بکنم. شادمهر سختی زیادی کشیده بود و جزء کسانی است که الآن نه فقط من بلکه خیلی ها مدیون آن تلاش های شادمهر و امثال شادمهر هستند.

موسیقی 360 : این طوری که مشخص است باید 2 سال دیگر منتظر آلبوم جدید شما باشیم !

نه خیالتان راحت من اشتباه قبلی را تکرار نمی کنم. یعنی قبلا سر تنظیم خیلی ضربه خوردم و گذاشته بودم یک سال طول بکشد. تنظیم چیزی است که به خاطر علم روز ، سمپل ها روز به روز بیشتر می شود ، اتفاقاتی که قرار بوده در موزیک بیفتد بیشتر می شود و طبیعتا اتفاقی می افتد مثل ترک „تابوت” که یک پروژه را 4 بار تنظیم کنم و چهارمی را که کار می کنم و وقتی آن را در آلبوم می گذارم به دلم ننشیند!

موسیقی 360 : قطعه „تابوت” از آلبوم حذف شد ؟

نه فقط اسم آن را به „نباشی” تغییر دادیم.

موسیقی 360 : قرار بود اسم آلبوم را „تابوت” بگذارید ؟

بله . البته هزار اسم برای این آلبوم انتخاب کرده بودیم!

موسیقی 360 : نام „این سی دی رو بخر” هم که تعجب همگان را در پی داشت!

آن یک شوخی تبلیغاتی بود و همه ار آن خبر دارند. اسم آلبوم آن نبود ولی باید یک مدتی حداقل یک چیزی را باب کرد! مشخص بود که آن اسم به ژانر کاری من ارتباطی ندارد.

موسیقی 360 : در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید .

نه صحبت خاصی نیست و از شما ممنونم.

با تشکر از مسعود و سایت موسیقی 360

2. 9 کاربر برای این پست از KingOFPop تشکر کرده اند:

3. # ADS

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)