لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 16 از 25

موضوع: شروه خوانی ، آواز اصیل بوشهری

Threaded View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24171
    میانگین پست در روز
    0.12
    تشکر از پست
    1,256
    2,410 بار تشکر شده در 583 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    15

پیش فرض شروه خوانی ، آواز اصیل بوشهری

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام رفقا !
    می خوام درباره یِ آوازی اصیل و ریشه دار بنویسم که متعلّق به جنوبِ ایرانه . استانِ بوشهر و مردمِ خونگرمِ بوشهر . چیزی که باعث شد من این مطلب رو بنویسم ، از طرفی علاقه یِ شخصیِ من به این موسیقی و خاطرات و حسِّ نوستالژیکِ من به این موسیقی بود و از طرفی جایِ چنین مطالبی و اصولا پرداختنِ به موسیقیِ نواحیِ ایران رو در این سایت خالی می دیدم . امیدوارم این نوشته یِ کوچیک من هم باعث بشه برخی از رفقا با این ژانرِ موسیقی هم آشنا بشن و ضمنا بقیّه یِ رفقا هم ترغیب بشن اطلاعات خودشون رو درباره یِ موسیقیِ نواحیِ ایران بنویسند ، مخصوصا اهالیِ هر منطقه ، موسیقیِ منطقه یِ خودشون رو معرفی کنن و در آخر هم امیدوارم دوستانی که اطلاعاتِ بیشتری دارن ، اشتباهاتِ احتمالیِ منو اصلاح کنن و به این اطّلاعات بیفزایند .
    شروه خوانی ، نوعی آوازِ محلّیِ متعلّق به استانِ بوشهره که با متری آزاد و بدونِ ریتم اجرا میشه . این آواز گاه به همراهِ نوایِ نی و گاهی نی انبان و گاهی هم بدون همراهیِ ساز و به شکلِ آوازِ سلو اجرا میشه .
    به یه نمونه از این آواز که با همراهیِ سازِ نی اجرا شده گوش کنید :
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    حالا یه نمونه هم بدون همراهیِ ساز :

این موسیقی در تمامِ مراحلِ زندگی مردمِ محلّی جریان داره ، از بدوِ تولّد تا موقعِ مرگ . از لالایی هایی که مادران بر سرِ گهواره ی کودکانشون می خونند ، تا نوایی که در غمِ از دست دادنِ عزیزی و در مراسم عزاداریِ او سر می دهند .
    نمونه ای از لالایی های خوانده شده به این شیوه :

خود من یادم میاد حدودا سالِ 73 بود که با جمعی از همسایگان و دوستان برای سیزده بدر رفته بودیم به جایی بیرونِ شهرِ آبادان و نزدیکِ مرز ایران و عراق (لازم به یادآوریه که من اهلِ آبادانم و اون موقع در آبادان زندگی می کردم) . یکی از دوستانِ ما که همسایه یِ ما هم بود و همکارِ پدرِ من هم محسوب میشد ، آقایی بود به نام کمیّزی که از شروه خوانان به نام هم بود . یکی دوبار هم آوازی خونده بود و شروه خونی ای کرده بود و من همراهش نی زده بودم . اونجا در اون نخلستان که ما استقرار پیدا کرده بودیم ، بعد از نهار ، یه آواز شروه خوند و قبلش هم گفت این آوازی بودن که وقتی دخترش توی گهواره بوده ، برایش می خونده . بگذریم ...

معمولا آوازِ شروه رو با اشعاری در قالبِ دوبیتی می خونن و معمولا هم از اشعارِ زنده یاد فایزِ دشتی (یا فایزِ دشتستانی) استفاده می کنند و گاهی هم از دوبیتی هایِ دیگر شعرا . نام اصلی فایز ، „زایر محمّد علی” بوده و از اهالیِ استانِ بوشهر . اشعارِ فایز در عین سادگی و روستایی بودن ، دارای معانی لطیف و عاشقانه ست و پُر از احساسات پاکه . گاهی هم ضعف هایِ تکنیکی کوچولویی توی شعرهایِ فایز به چشم می خوره ، اما در برابر زیبایی هایِ این اشعار ، اونا اصلا به چشم نمیاد .
    نمونه هایی هم از شعر فایز می نویسم :
    دلم رو جز تو کس محرم نباشد
    بجز مهرِ تو ام در سر نباشد
    دلِ فایز تو عمدا می کنی تنگ
    که تا جایِ کسِ دیگر نباشد !

نه جالینوس می داند چه حالُم
    نه افلاطون کنه فکری به حالُم
    علاجِ دردِ فایز نیست درمان
    بیا مطرب بزن تا مو بنالُم

برخی از اشعارِ فایز ، گاه گاه با تغییراتی جزئی توسط خوانندگان مختلف اجرا میشه که علت این ماجرا اینه که این اشعار در زمان خودش ؛ بیشتر به شکل سینه به سینه و از پدر به پسر و از خواننده ای به خواننده یِ دیگه منتقل میشده و خیلی مکتوب نبوده و برای همین گاهی تغییراتِ کوچیکی توش پیدا میشده . مثلا این دو بیتی رو ببینید :
    خبر آمد که دشتستان بهاره
    زمین از خونِ فایز لاله زاره
    خبر بر دلبر زارش رسانید
    که فایز یک تن و دشمن هزاره
    که مصرعِ سوّمِ این شعر ، به این شکل هم روایت شده :
    خبر بر مادرِ پیرش رسانید

اشعار فایز ، توسط استاد شجریان هم اجرا شده است. برای شنیدنش می تونید به آلبوم „یاد ایّامی” مراجعه کنید . با این شعر هم شروع میشه „به قربونِ خمِ زلفِ سیاهت” .
    به نمونه ی دیگه ای از شروه خونی گوش بدین :

وقتی صحبت از شروه خونی میشه ، ناخودآگاه اسم „بخشو” هم به میون میاد . زنده یاد بخشو که نام اصلی اش „جهان بخش کردی زاده” ست ، یکی از مشهورترین شروه خوانان جنوبه .
    می خواستم یه نمونه از آوازهایِ زنده یاد بخشو رو اینجا بذارم که متأسفانه هر کاری کردم ، آپلود نشد . نمی دونم چرا .
    فکر می کنم دیگه کافیه و تا حدّ لزوم درباره یِ این موسیقی صحبت کرده ام . باقیِ کار رو به عهده یِ رفقایِ مطّلع تر و باسواد تر میذارم . خوش باشین . فعلا ، یا حق !
    کسی که به هیچ چیز شک نمی کنه ، هیچ چیزی نمی دونه !

2. 14 کاربر برای این پست از Don_Ramtin تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)