لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 16 از 49

موضوع: کوک سه تار

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    34424
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    10
    20 بار تشکر شده در 13 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض کوک سه تار

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام دوستان،

با مقایسه کوک با تونر و این سایت
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

به نظر می آد که سه تار متفاوت از نوتی که در کتابها گفته می شه کوک می شه.

می خواستم بدونم چرا این طوره؟ آیا این مساله ناهماهنگی به وجود نمی آره و باعث خراب شدن گوش نوازنده نمی شه؟

ممنون
    ویرایش توسط pooya3882 : Wednesday 10 November 2010 در ساعت 11:19 PM

2. 2 کاربر برای این پست از pooya3882 تشکر کرده اند:

3. # ADS

habib_best آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    31447
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    148
    441 بار تشکر شده در 195 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    میزان امتیاز
    14

دوست عزيز هر آهنگي بسته به دستگاهي كه توش اجرا ميشه كوك مخصوصي داره
    اعزامي 18/2/1390

5. کاربران زیر از habib_best به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    34424
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    10
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط best guitarist [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    دوست عزيز هر آهنگي بسته به دستگاهي كه توش اجرا ميشه كوك مخصوصي داره
    دوست عزیز خودم این رو می دونم. سوال من اینه که وقتی مثلا برای ماهور گفته می شه دو-سل-دو-دو کوک بشه چرا #A# F A# A کوک می شه در عمل؟ یعنی یک نوازنده سه تار A# رو معادل نت دو می دونه؟ آیا همین قضیه برای بقیه سازها هم حاکمه؟ یعنی در یک ساز دیگه مثلا کمانچه هم نت دو #A کوک می شه؟ این مساله برای من عجیبه چون در این صورت عملا وقتی سه تارمی زنیم نت ها را نمی زنیم.
    ویرایش توسط pooya3882 : Tuesday 9 November 2010 در ساعت 10:38 AM

7. کاربران زیر از pooya3882 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

koronzo_piti آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    26963
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر از پست
    633
    1,279 بار تشکر شده در 515 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

من شنیدم سه تار نیم پرده پایین تر کوک میشه یعنی میشه سی
    یعنی دو اون میشه سی بمول یا یه همچین چیزی
    چون خوش صدا تر بشه و تیز نباشه
    البته شنیدم
    مسول بخش میتینگ

9. کاربران زیر از koronzo_piti به خاطر این پست تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657
    3,206 بار تشکر شده در 1,404 پست

شبکه های اجتماعی من

Add r_a_m_i_n on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/9
    Given: 3/3
    میزان امتیاز
    15

دوست عززم... A# کوک نمیشه... B کوک میشه... یعنی کل سیمها رو واسه اینکه خوش صدا تر بشه نیم پرده بم تر کوک میکنن... که البته من اینکارو نمیکنم و دیاپازون کوک میکنم
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

11. 2 کاربر برای این پست از r_a_m_i_n تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    4,066 بار تشکر شده در 1,278 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 100/4
    Given: 7/0
    میزان امتیاز
    56

نقل قول نوشته اصلی توسط pooya3882 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام د. ستان،

با مقایسه کوک با تونر و این سایت

به نظر می آد که سه تار متفاوت از نوتی که در کتابها گفته می شه کوک می شه.

می خواستم بدونم چرا این طوره؟ آیا این مساله ناهماهنگی به وجود نمی آره و باعث خراب شدن گوش نوازنده نمی شه؟

ممنون
    نقل قول نوشته اصلی توسط pooya3882 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    دوست عزیز خودم این رو می دونم. سوال من اینه که وقتی مثلا برای ماهور گفته می شه دو-سل-دو-دو کوک بشه چرا #A# F A# A کوک می شه در عمل؟ یعنی یک نوازنده سه تار A# رو معادل نت دو می دونه؟ آیا همین قضیه برای بقیه سازها هم حاکمه؟ یعنی در یک ساز دیگه مثلا کمانچه هم نت دو #A کوک می شه؟ این مساله برای من عجیبه چون در این صورت عملا وقتی سه تارمی زنیم نت ها را نمی زنیم.
    نقل قول نوشته اصلی توسط ramin_herfeiy [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    دوست عززم... A# کوک نمیشه... B کوک میشه... یعنی کل سیمها رو واسه اینکه خوش صدا تر بشه نیم پرده بم تر کوک میکنن... که البته من اینکارو نمیکنم و دیاپازون کوک میکنم
    سلام
    سیم اول سه تار بطور معمول پایینتر از C3 کوک میشه و (و به همین نسبت سایر سیم ها هم پایینتر کوک خواهد شد) و البته مقدار این پایینتر کوک شدن بستگی به صدادهی ساز داره! سازهای استاد کمالیان و سازهای مشابه اون الگو ممکنه تا دو و نیم پرده پایینتر از C3 یعنی تا G2 هم کوک بشن! و سایر ساز ها هم به نسبت در این محدوده قرار می گیرند! بطور معمول سه تار رو Bb یا A کوک می کنن! بطور مثال استاد هرمزی معمولا یک و نیم پرده پایینتر یعنی لا کوک می کردن(در همه ی این صحبت ها منظورمون سیم اوله و بقیه سیم ها هم متناسب با اون در نظر گرفته می شود) مثلا استاد خودم آقای مسعود شعاری معمولا سازشون رو نیم پرده پایینتر کوک می کنند! البته برخی ساز هایی هم دارند که پایینتر کوک می کنند مثلا همون سی بمل یا لا! پس روشن شد همونطور که سایر دوستان هم گفتن بستگی به ساز داره این مساله! و اما باید بگم این مطلب ارتباطی با خراب شدن گوش نوازنده نداره!
    اونچه در مورد اصوات موسیقایی مهمه و گوش باید توانایی تشخیصش رو داشته باشه نسبت صدا ها با همه و یا اگر موسیقایی تر بگم فاصله ی صوتی نت هاست!
    یعنی فرقی نمی کنه از کدوم مبنا و فرکانس شروع کنی مهم اینه که نسبت ها رو رعایت کنی ! و وقتی فواصل درست باشه مشکلی پیش نمیاد! فاصله ها همونه یعنیفاصله ی دوم همون نسبت رو داره سوم همون نسبت و چهارم و پنجم درست هم همون نسبت رو داره! حالا در انطباق بر نت های دیاپازون اسم دیگری داره که برای نوازنده ی موسیقی ایرانی مهم نیست! در سایر سازها هم ممکنه همین اتفاق بیافته!
    با این اوصاف اگر سه تار پایین تر کوک بشه به نوعی میشه اون رو نسبت به دیاپازون(یا سازی مثل پیانو) ساز انتقالی درنظر گرفت ولی همونطور که گفتم این در موسیقی ایرانی و در مورد سازهای ایرانی موضوعیت نداره!
    هر آنچه از رفتار ناثواب در کردار و گفتار انسان ها می بینیم ؛ بازتاب خردی ها و نارسایی های اندرون آنهاست.
    -------------------------------------------
    درمان قطعی و موضعی تعریق بیش از حد کف دست برای دوستان نوازنده!

13. 2 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

mixer آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13039
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    1,197
    1,501 بار تشکر شده در 502 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/0
    میزان امتیاز
    16

سلام
    با سپاس فراوان از دوستان در مورد توضیح خوبشون
    من کوچک تر از اون هستم که بخوام در حضور پیشکسوتانی مثل دوست خوبم ali B چیزی در این رابطه بگم اما اطلاعاتی در این رابطه دارم که مکمل گفته های دوستان هست.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    همانطور که گفته شد امیدوارم علت اینکه به قول شما نت ها با چیزی که در کتاب نوشته شده متفاوت هست را فهمیده باشید .
    چون پایین تر از دیاپازون کوک میشه .
    شاید بازم براتون مفهوم نباشه که در این صورت احتمال میدم که با ساز های دیگه مقایسه میکنید .
    اگر اینطور هست باید بگم هر ساز زیر و بمی نت های مخصوص به خودش رو داره .
    مثلا صدای نت Bبمل در سه تار با صدای همین نت در گیتار تفاوت داره . (باز هم من منظورتون رو از خراب شدن گوش نوازنده نفهمیدم)
    -----------------------------------------------------------------------
    اگر لازم هست تا کوک کردن با تیونر (برای تار و سه تار) رو هم توضیح بدم .
    باز هم از بزرگ تر های مجلس عذر خواهی میکنم امیدوارم که بنده حقیر رو ببخشن . متشکر

15. 2 کاربر برای این پست از mixer تشکر کرده اند:

mixer آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13039
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    1,197
    1,501 بار تشکر شده در 502 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/0
    میزان امتیاز
    16

یه سوال دارم اقا رامین

شما که طبق دیاپازون کوک میکنید آیا واقعا اون صدای مورد نظر برای گوشه های مختلف اجرا میشه ؟
    من خودم یکبار این کارو کردم خیلی افتضاح شد . . .
    توضیح بدید واسم ! (اگر دستگاه خاصی هم هست بگید لطفا)

17. کاربران زیر از mixer به خاطر این پست تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

mixer جان تا رامین جان بخواد جواب بده علی الحساب باید بگم که ! وقتی شما سیم های ساز رو برای تغییر مبنای کوک شل و سفت می کنید (توجه داشته باشید که اختلاف 2.5 پرده ای کم اختلافی نیست و گاها همون یک پرده هم که مبنای کوک رو تغییر بدید کلی در کشش سیم تغییر ایجاد میشه) این مساله باعث میشه که انگشت رو بر روی سیم و پشت پرده های ساز قرار می دهید رفتار سیم در مقابل فشار انگشت شما که معمولا ثابته و در مغزتون کد شده متفاوت خواهد بود و بالطبع این مساله باعث میشه نیاز باشه بعد از تغییر کوک اساسی _مثلا کسی که سه تارش لا کوک شده بوده و با همون سیستم هم پرده هاش تنظیم شده بوده و حالا اونرو دوی دیاپازون کوک مرده_ پرده ها دوباره تنظیم بشه تا فواصل ساز درست باشه! وقتی کوک رو بالا ببرید در نتیجه سیم سفت خواهد شد و کرنش سیم زیر دست کم خواهد شد و شاید نیاز بشه پرده ها کمی به پایین منتقل بشه و وقتی سیم شل تر بشه کرنش سیم زیر دست زیاد خواهد شد و شاید نیاز باشه پرده ها کمی سه سمت بالا کشیده بشه تا اون کشش اضافی که در اثر کرنش سیم زیر انگشت و پشت پرده اعمال میشه و باعث میشه صدای نت بالاتر از مقدار مورد نظر به گوش برشه جبران بشه ! این مساله زمانی بیشتر خودش رو نشون میده که شما نخ پرده ی کلفت تر روی ساز بسته باشید !
    پس بعد از دپایازون کوک کردن پرده ها دوباره باید تنظیم بشه !
    فقط یک مساله رو مد نظر داشته باشید که اساسا صفحه ی سه تار بطور معمول مقاومت و تحمل فشار سیم رو در کوک دیاپازون و برای مدت طولانی نداره و در دراز مدت ممکنه صفحه ی ساز نشست کنه! البته اگر صفحه ی ساز خیلی خوب و فنی ساخته شده باشه و قوص لازم درش وجود داشته باشه این احتمال کمتره ولی بطور کل باید اضافه کنم این کوک برای سه تار معمول و مناسب نیست و فقط در مواقع لازم و بنا بر ضرورت و یا هدف خاص میشه دیاپازون ساز رو کوک کرد و دیگر اینکه سازهای خوب و خوش ساخت و حرفه ای معمولا باید در کوک های پایینتر خوب بخونن! و این یک مزیته برای یک سه تار !
    هر آنچه از رفتار ناثواب در کردار و گفتار انسان ها می بینیم ؛ بازتاب خردی ها و نارسایی های اندرون آنهاست.

19. 3 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657

شبکه های اجتماعی من

Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

mixer عزیز... فرقی نمیکنه که... آخرش نسبت کوک سیمها نسبت به هم چهارم و پنجمه... من توی 3تار زیاد تخصص ندارم... ولی من اون صدا به گوشم آشنا تره و بیشتر با گوشم ساز رو دیاپازون کوک میکنم
    (چه تار و چه 3تار)
    و کلا وقتی ساز با نیم پرده کمتر میدن به دستم... انگار ساز یه چیزی کم داره و نمیتونم باش بزنم...
    و به نظرم مشکلی ایجاد نمیکنه...
    من اینطوری دوست دارم.. واسه گروه نوازی هم اکثرا دیاپازون کوک میکنن
    توی تار و 3تار هم کوکهای زیادی وجود نداره... رایجش دو سل دو... دو فا دو... و دو سل ر
    بعضی وقتا سیم هنگام و اکتاو کوکشون با فواصل مطلوب کمی فرق میکنه... که زیاد مهم نیست... و واسه ایجاد طنینه
    پس به نظر من مشکلی ایجاد نمیکنه
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

21. 2 کاربر برای این پست از r_a_m_i_n تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

نقل قول نوشته اصلی توسط ramin_herfeiy [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    mixer عزیز... فرقی نمیکنه که... آخرش نسبت کوک سیمها نسبت به هم چهارم و پنجمه... من توی 3تار زیاد تخصص ندارم... ولی من اون صدا به گوشم آشنا تره و بیشتر با گوشم ساز رو دیاپازون کوک میکنم
    (چه تار و چه 3تار)
    و کلا وقتی ساز با نیم پرده کمتر میدن به دستم... انگار ساز یه چیزی کم داره و نمیتونم باش بزنم...
    و به نظرم مشکلی ایجاد نمیکنه...
    من اینطوری دوست دارم.. واسه گروه نوازی هم اکثرا دیاپازون کوک میکنن
    توی تار و 3تار هم کوکهای زیادی وجود نداره... رایجش دو سل دو... دو فا دو... و دو سل ر
    بعضی وقتا سیم هنگام و اکتاو کوکشون با فواصل مطلوب کمی فرق میکنه... که زیاد مهم نیست... و واسه ایجاد طنینه
    پس به نظر من مشکلی ایجاد نمیکنه
    سلام
    منظور جمله ی آخر رو متوجه نشدم! فکر کنم سیم اکتاو و سیم بم و سیم هنگام هر سه تا یکیه :دی
    در مورد کوک های مختلف هم باید بگم اساس کوک سازهای ایرانی فواصل چهارم و پنجمه معمولا سیم اول و دوم سه تار یا فاصله ی چهارم دارن (سل تا دو) و یا فاصله ی پنجم _درست_ دارند (فا تا دو) و سیم سوم و چهارم (یا سیم واخوان و سیم بم)=(یا سیم مشتاق و سیم هنگام) می تونن بسیار متغیر کوک بشن برای دستگاه ها و آواز های مختلف موسیقی ایرانی! استاد عبادی مجموعه ای رومنتشر کرده بودند که حالت های مختلف کوک رو برای زدن آواز ها و دستگاه ها از تونیک های متفاوت درون معرفی شده که انصافا بسیار زیاد و متنوع است!
    بطور مثال برای سه گاه می کرن ، ساز به ترتیب از سیم اول تا سیم بم : دو سل می کرن می کرن کوک میشه و یا برای زدن همایون سل : دو فا لاکرن لاکرن و از همین کوک برای زدن سه گاه لاکرن هم استفاده میشه و ممکنه برای زدن همین سه گاه تغییر اندکی بدیم در این کوک و ساز رو : دو فا لاکرن دو کوک کنیم که مخالف خوش صدا تر بشه و امکان استفاده ی بیشتر از سیم دوم و بم در گوشه ی مخالف فراهم بشه ! یا مثلا برای شور لا و یا دشتی لا از کوک : دو سل لا ر استفاده میشه! و مثال های بسیار زیاد که از حوصله ی این تاپیک خارجه!

23. 2 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    34424
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    10
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

دوستان ممنون از جوابهاتون،

می بخشید اگه باز می پرسم.

ولی فرض کنید نوازنده سه تار یک شیت نت از کتاب هنرستان رو می زنه، و باید نت دو رو بزنه در نتیجه سیم اول رو می زنه در حالی که سیم اول مثلا سی بمل یا هر چیز دیگری کوک شده . اگه کس دیگری طور دیگری کوک کنه سازش رو، این دو نفر از یک نت می زنن ولی صدای متفاوتی می دن.

خوب صدایی که از هر سازی بیرون می آد یه فرکانسی داره که اون فرکانس فارغ از جنس صدای هر ساز برای یه نوازنده حرفه ای قابل تشخیص هست. یعنی این سیستم نت به درد سه تار نمی خوره؟

برای من مثل اینه که شما الفبا رو ایجاد کردی بعد یه دفعه می گی درسته که این الف هست ولی ما بهش ب می گیم. این ناهماهنگی به وجود نمی آره؟ بعد این نت ها که نوشته شده در کتابهای مختلف بر چه اساسیه؟ آیا در نظر گرفتن که نت دو باید صدای مثلا سی بمل بده؟ اگه این طوره چرا مثلا در کتاب ذوالفنون گفته دو سل دو دو کوک کنید. می تونست بگه سی بمل ... کوک کنید و نتها رو هم به همون نسبت بنوسین؟

ممنون می شم دوستان عزیزم پاسخ من رو بدن

25. 2 کاربر برای این پست از pooya3882 تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

پویا جان من پاسخ شما رو دادم ! ولی توجه نکردی!
    شما با فرکانس یک صدا بطور مجرد کار نداشته باش! مهم نسبت صدا هاست که درسته! در نظر گرفتن این صدا ها برای سه تار به منظور استاندارد سازی نت نویسی و هماهنگی بین سازهاست! و اساسا سیستم پرده بندی ساز هم بر همین سیستم منطبقه! مهم فواصله و نه صدای مجرد یک نت!
    سی بمل که سهله هر صدای دیگری هم بده مهم نیست! زمانی هم که دو ساز بخوان با هم یک نت رو اجرا کنن سازهاشون رو با هم همکوک می کنن!
    شما از هر کجا بزنی حس قطعه و فضا همونه و چیزی عوض نمیشه!
    پس الفبا بر مبنای اسم نت ها نیست که بخوایم همه چیز رو با اسم نت ها بسنجیم ، الفبا بر مبنای فواصل صوتی و نسبت زیر بمی صدا هاست که در هر معادله ای که صدق کنه جواب درسته!
    توصیه می کنم کمی درباره ی فواصل صوتی مطالعه کنی .

27. 2 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    34424
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    10
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

ممنون علی جان،

متوجه هستم که فواصل دست نمی خوره، فقط یه سوال کوچک! آیا این قضیه به خاطر اینه که در موقع ساخت ساز تنظیم صورت نمی گیره؟ والا چرا در مورد سازهای غربی این طور نیست؟ یعنی هر ساز سه تاری که ساخته می شه نسبت به ساز دیگه تا حدودی صدادهی متفاوت داره و برای اینکه بهترین صدادهی رو ازش بگیری این کارو می کنن؟

29. کاربران زیر از pooya3882 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657

شبکه های اجتماعی من

Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

منظورم از هنگام مشتاق بود... ولي هرچي آخر شبيه فكر كردم اسمش يادم نيومد
    پويا تا حدي هم درست ميگه... چون سه تار مثل كلارينت انتقالي محسوب نميشه...

31. 2 کاربر برای این پست از r_a_m_i_n تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

ممنون علی جان،

متوجه هستم که فواصل دست نمی خوره، فقط یه سوال کوچک! آیا این قضیه به خاطر اینه که در موقع ساخت ساز تنظیم صورت نمی گیره؟ والا چرا در مورد سازهای غربی این طور نیست؟ یعنی هر ساز سه تاری که ساخته می شه نسبت به ساز دیگه تا حدودی صدادهی متفاوت داره و برای اینکه بهترین صدادهی رو ازش بگیری این کارو می کنن؟
    منظورم از هنگام مشتاق بود... ولي هرچي آخر شبيه فكر كردم اسمش يادم نيومد
    پويا تا حدي هم درست ميگه... چون سه تار مثل كلارينت انتقالي محسوب نميشه...
    پویا جان توجه داشته باش که اساس موسیقی شرقی و ایرانی با موسیقی غربی متفاوته از نظر محتوا و جهانبینی و خواص پس سازهای ما هم متفاوته! از ورود داستان نت 100 سال حد اکثر اگر بگذره و این قابل مقایسه با سیستم موسیقی اروپایی نیست که 500 سال تاریخ مدون و مکتوب موسیقایی دارن! تمتم این اندازه گیری ها توسط غربی ها انجام شده در آغاز و اونها بر همون مبنا هم موسیقیشون رو فرم دادن و ***** کردن! و سازهاشون هم متناسب با همون اصلاح و تکمیل شده ! ولی نوازنده ی موسیقی ایرانی کاری با این داستان ها نداشته مثلا استاد هرمزی کاری نداشته که این مبنای کوک حالا میشه لای دیاپازون! این بهترین محدوده ای بوده که ایشون با صداش حال می کرده و مناسب موسقی ایرانی بوده روی سه تار!
    ولی جمله ی آخر رو هم خوب گرفتی! بله سازهای ایرانی تفاوت ها زیادی با هم دارن که باعث میشه دارای خصوصیات متفاوتی باشن از جمله در مورد کوک !
    رامین جان اشارت به کدوم صحبت پویا جان هست؟
    در ضمن من نگفتم سه تار ساز انتقالی محسوب میشه ! گفتم اگر کسی بخواد در قیاس با پیانو بگیره! قاعدتا نتی که مثلا پیانو میزنه بخواد روی سه تار پیاده بشه نیاز به انتقال داره (البته بدون تغییر کوک سه تار اگر اینکار انجام بشه!) در کل مفهوم ساز انتقالی چیز دیگریست.

33. 2 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)