لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: کیوبیس به زبان ساده

Dj_MAN آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    8571
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    450
    1,486 بار تشکر شده در 416 پست

شبکه های اجتماعی من

Follow Dj_MAN On Twitter Add Dj_MAN on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 9/1
    Given: 0/1
    میزان امتیاز
    16

Cool کیوبیس به زبان ساده

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام به همه
    حس کردم کمی توی این سایت نیاز وجود داره که افراد بتونن کارهاشون رو از لحاظ کیفی بوسیله نرم افزار های کامپیوتری ارتقاء بدن و نیاز این هست که این آموزشها به زبان خیلی ساده باشه و کلیات تکنیکهایی رو که در این زمینه استفاده میشن در بر بگیره ... بنابراین با توجه به اشراف تقریبا کاملی که برنامه کیوبیس روی انواع کارها در زمینه موسیقی داره اون رو انتخاب کردم برای آموزش و در ضمن دلیل دیگه این بود که این برنامه تقریبا در دسترس همه هست و بسادگی روی یه سیستم معمولی میتونه بهترین نتایج رو ارائه بده

هدف من این هست که بعد از مطالعه این تکنیکها افراد مبتدی بتونن اهم کار با کیوبیس رو یاد بگیرن که نهایتا توی منوها و کارکردهای مختلف ابزار های اون گم نشن ..
    بعد از نصب کیوبیس (بنده روی کیوبیس ورژن 5 صحبت میکنم) یه صفحه که قسمتی از اون رو توی تصویر 1 میبینید جلوتون ظاهر میشه .. البته قبل از اون دو منوی کوچیک خواهید داشت که به ترتیب نوع پروژه که من همیشه empty رو انتخاب میکنم و دوم انتخاب محل سیو کردن فایلهای پروژه هست.. که اینها خیلی ساده هستند
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    روی محل اون دایره زرد رنگ توی اون مستطیل بزرگ آبی کلیک راست کنید ... یه منو جلوتون ظاهر میشه که حاوی عناوینی هست که میشه گفت خلاصه کارکرد نرم افزار هستند
    شماره 1 مربوط به کار کذاشتن یه تراک صوتی هست.. که میتونید هم روی اون تراک صدا رو با میکروفون ضبط کنید و هم از درون کامپیوتر یه فایل صوتی رو بارگذاری کنید ... بعد از کلیک روی این گزینه یه منوی کوچک ظاهر میشه که نوع فایل صوتی توش مشخص میشه (مونو - استریو - چند کاناله و ...)
    معمولا برای آهنگ ها از نوع صدای استریو و برای ووکال از صدای مونو استفاده میشه

گزینه 2 برای بارگزاری یه تراک ساز مجازی هست... به این سازها VST instrument یا اختصارا وی اس تی می گن که صدای یه ساز رو اعم از اکوستیک یا الکترونیک شبیه سازی میکنن ... خود کیوبیس حاوی مجموعه بسیار مناسبی از سازهای الکترونیک و اکوستیک هست که کیفیت فوق العاده ای دارند و به نظر من برای بستن یه پروژه موسیقی (از هر سبکی) کاملا کفایت میکنن
    VST ها دو نوع هستند ... یک گروه شامل اوندسته از نرم افزار های مجازی هستند که به روشهای الگوریتمی و با تکنیکهای برنامه نویسی از یه صدای خام صداهای مختلف رو ایجاد میکنن (مثل Sawer)
    دسته دیگر اونهایی هستند که توسط میکروفون های بسیار با کیفیت و در محیطهای فوق العاده مناسب از لحاظ اکوستیک صدا و البته گران قیمت تمامی نتهای یک ساز خاص متلا پیانو رو رکورد و سمپل گیری میکنن اونهم با شدتهای مختلف نوازندگی و بعد این مجموعه صدا رو در قالب یک وی اس تی که شامل یک یا چند ساز موسیقی سمپل گرفته شده به این روش هست ارائه میدن -- دسته اول وی اس تی ها حجم بسیار کمتری نسبت به دسته دوم دارند و در حین کارکرد با کیوبیس رم کمتری رو استفاده میکنند بنابراین برنامه با اونها راحتتر کار میکنه ... ولی دسته دوم در عوض کیفیت بهتر و موسیقی بهتر و شبیه تری به سازهای واقعی به وجود میارن
    گزینه 3 مربوط به کار کردن با فایل های MIDI هست که مختصر شده عبارت Musical Instrument Digital Interface هست... این سازها درون کیوبیس وجود دارن و شامل سازهای استاندارد جهانی هستند که برای اولین بار شرکت میکروسافت تحت عنوان general MIDI ارائه کرده ...
    کیفیت این سازها بد نیست ولی امروزه ازشون بیشتر بعنوان نقل و انتقال نت موسیقی قابل پخش شدن استفاده میشه و کارهای دیگه که توی این مجال نمی گنجه ... البته تراک میدی که اینجا توی کیوبیس هست کار کرد دیگه ای هم داره و اون اینه که توی تنظیمات تراک میشه بجای جنرال میدی که سازهای استاندارد هست از وی اس تی هایی که قابلیت مولتی ترک دارند هم استفاده کرد و تا 16 تراک میدی برای هر وی اس تی میشه بار گذاری کرد که این یکی از قابلیت های بسیار ارزشمند در کیوبیس هست

گزینه 4 اختصارن برای ایجاد یه افکت هست که اون رو میشه بصورت عمومی برای تراکهای مختلف استفاده کرد بدون اینکه نیاز باشه برای هر تراک یه افکت جداگانه بزاریم که موجب در گیر شدن زیاد سی پی یو بشه
    گزینه 5 هم خیلی ساده یه تراک ایجاد میکنه که یشه چند تراک مختلف دیگه رو درون او کشید (با دراگ کردن) و نهایتا اینکه بتونید رو چند تراک مختلف که خودشون تنظیمات مختلف دارن تنظیمات مشترک دیگری هم اضافه کنید ... ...

خب برای ساختن یه آهنگ که مثلا شامل ترک درامز - باس - و یه تراک صوتی (مثلا ووکال) باشه مراحل زیر قابل ذکره :
    اول یه پروجکت جدید توی کیوبیس باز میکنید
    بعد یه اینسترومنت جدید بار گزاری میکنید .. کیوبیس برای درامز یه وی اس تیه خوب داره بنام Groove Agent ONE که شامل اکثر قریب به اتفاق سازهای ضربی استاندارد هست

روی دکمه 1 کلیک کنید تا اینترفیس VST باز بشه
    روی قسمت شماره 2 نوار سیاه رنگ رو کلیک کنید تا منوی انتخاب کیت درامز باز بشه
    از اینجا میتونید بسته به سبک موسیقی تون جنس سازها و کیت درامز رو انتخاب کنید
    حالا رو این قسمت [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

روی نوار ابزار علامت قلم رو انتخاب کنید و روی قسمت 1 کلیک کنید نا یه واحد نتی براتون فراهم بشه
    یادتون باشه قبل از این کارها باید حتما یه کیت انتخاب کرده باشید وگرنه هیچ صدایی نمیشنوید
    روی اون واحد تنی دابل کلیک کنید تا وارد صفحه درج نت یا پیانو رول بشید ... اینجا میتونید نتهای درامز رو به روش نتهای کامپیوتری یا ویژوال نت وارد کنید ولی برای درامز یه قسمت دیگه درون کیوبیس وجود داره که برای این منظور ایجاد شده ... از منوی MIDI و گزینه open drum editor میشه بهش دسترسی پیدا کرد .. اینم عکسش : [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

قسمت شماره 2 لیست سازها رو نشون میده و قسمت 1 هم اون ابزاریه که میشه باهاش روی بلوکهای سازها نقطه گذاشت که همونجا اون ساز ضرب بزنه
    برای تکرار شونده کردن (loop) چیزی که درست کردید باید این شکلک رو بگیرید و تا جایی که لازمه تکرار بشه بکشید [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

بعدش هم این دکمه رو بزنید [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

حالا برای ایجاد یه تراک باس دوباره یه نیو اینسترومنت بزارید و این بار از افزونه HALionOne استفاده کنید ... این وی اس تی از سری پلاگین های درونی کیوبیس هست و شامل طیف بسیار گسترده ای از سازهای الکترونیک و اکوستیک با کیفیت بسیار خوب هست... اینجا چون شما باس نیاز دارید از منوی اون در قسمت باس ساز مورد نظرتون رو انتخاب کنید و - بقیه ماجرا رو میشه حدس زد - اینم تصویرش :

برای تراک صوتی هم گزینه یک رو یعنی add audio track میزنیم ... یه منو باز میشه که پیشنهاد من اینه که برای رکورد ووکال اول یه تراک مونو باز کنید روش رکورد بگیرید و سپس چیزی رو که رکورد کردید بگیرید بکشید توی یه تراک استریو ... چون به این طریق افکتها بهتر عمل میکنند
    روی تصویر زیر به ترتیب شماره ها توضیح میدم :

1- این دکمه رو اگه بزنید یه پانل باز میشه که 8 عدد افکت مختلف رو میشه برای یه تراک صوتی یا ساز مجازی گذاشت... توضیح اینکه تراکهای Midi این قابلیت رو ندارند و دادن افکت به اونها تکنیک دیگری داره ... افکتهای کیوبیس هر کدوم در نوع خود بینظیرند و توضیح اونها هم وقت گیر ... ولی با کمی آزمون و خطا میتونید کارکرد اونها رو متوجه بشید
    2- این خط میزان شدت صدای تراک رو کم یا زیاد میکنه
    3- این مربع کوچک رو اگه با کلیک چپ موس گرفته و بالا یا پایین ببرید شدت صدا افزایش پیدا میکنه بدون اینکه قسمت 2 کم یا زیاد بشه
    4- اگه این دکمه نارنجی و فعال باشه باعث میشه صداهایی که به این تراک میرسن برای رکورد درون هدفون یا از اسپیکر هم شنیده بشن .. مثلا میتونید در حین خوندن و رکورد گرفتن صدای خودتون رو هم بشنوید .. جالب اینکه اگه افکتی هم گذاشته باشید با همون افکت صدا رو میشنوید
    5- مدخلی که صدا از اون وارد تراک میشه
    6- واحدی که صدای تراک از اون خارج میشه

برای مسترینگ هم توضیح کوتاه اینکه دکمه F3 رو اگه بزنید میکسر فوق العاده کارای کیوبیس باز میشه
    که برای هر کدوم از تراکها یه شیار روی اون تعبیه میشه
    اینم شکلش و توضیحاتش : [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

A- این دکمه „ای” مانند در واقع اکولایزر اختصاصی هر تراک رو باز میکنه ... البته بجز این شما میتونید در قسمت افکتها هم به تراکتون اکولایزر اضافه کنید
    B - این دکمه رکورده ... اگه قرمز باشه تغییرات این تراک شامل رکورد صدا یا رسیدن نت رکورد میشه
    C - این شیارکها درواقع حالت PAN رو کنترل میکنن... یعنی صدا از کدوم باند.. باند چپ یا راست خارج بشه
    D - اگه اینجا قرمز شد یعنی اینکه شدت صداها زیاده و صدای کلی آهنگ داره دیستورت میشه (غیژ غیژ کردن) پس باید شیارهایی که صدای بالایی دارن صداشون کم بشه یا اینکه اگه نشد اینکارو کرد از ماژول های افکت لیمیتر یا ماگزیمایزر برای کنترل سطح صدا شون استفاده کرد

در انتها برای خارج کردن یا اکسپورت کردن اهنگتون باید به مسیر زیر برید :
    File... Export... Audio mixdown
    کیوبیس برای کسانی که با نت سروکار دارند هم یه قسمت مجزا داره که از طریق منوی : Midi... open score editor باز میشه و خداییش خیلی کامل هست... البته به پای فاینال نمیرسه ولی بسیار کاراست

این مسائل کلی کیوبیس بود ... امیدوارم بدرد بخور باشه ... اگه هر سوالی یا نقطه کوری وجود داشت بفر مایید در خدمتتون هستم ...

2. 12 کاربر برای این پست از Dj_MAN تشکر کرده اند:

3. # ADS

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    49374
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    6
    1 بار تشکر شده در 1 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

دوستان عزیز راستش من الان ۲ هفتست میخوام audio رکورد بگیرم از نرم افزارCubase 5 ولی دقت کردم حساسیتی که به میکروفن میده صدایی ضعیفه و همینطور پالایش صدایی ضعییفی داره
    ولی از fl studio با همون میکروفن وقتی صدا میگیرم صدایی خیلی قوی داره و پالایش خیلی بهتری نصبت به کیوبیس داره
    میخواستم بدونم این دلیلش چیه ... ایا قدرت fl بیشتره یا...
    من خودم دوست دارم با کیوبیس رکورد بگیرم ولی بالای ۱۰۰ بار به معنیی واقعیی کلمه از fl به کیوبیس و از کیوبیس به fl پریدم و هرکار کردم نتونستم با پالایش صدای کیوبیس کنار بیام و از یطرفی با روش رکورد گیری fl
    ایا واقعا این تفاوتدر پالایش صدا وجود داره یا من اشتباه میکنم؟؟؟؟؟؟؟

esaghamari آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    59762
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    5 بار تشکر شده در 5 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    0

سلام وخسته نباشي
    ----------------------------------------
    مرسي از اين آموزشي كه قرار دادي ولي من 2 مشكل دارم اگه بتوني راهنماييم كني ممنون ميشم...

1- من نمي تونم هيچ وي اس تي رو ادد كنم... چرا نميشه؟
    2- وقتي مي خوام آهنگ رو اكسپرت كنم... اكسپرت نميشه...
    ----------------------
    اگه اين دو مورد رو راهنمايي كنيد يه دنيا ممنون
    ویرایش توسط esaghamari : Sunday 10 June 2012 در ساعت 04:25 PM

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    41891
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    12 بار تشکر شده در 6 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    0

سلام. واقعا ممنون از آموزشای خوبتون

7. کاربران زیر از Force5 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)