لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 16 از 30

موضوع: آرشه کشی در ویولن ایرانی

I_Walk_Alone آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    33004
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    1,199
    414 بار تشکر شده در 105 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    Given: 2/0
    میزان امتیاز
    14

Question آرشه کشی در ویولن ایرانی

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام
    اول باید بگم موضوعی که در پایین مطرح کردم، برداشت سطحی من به عنوان یه هنرجوی مبتدی هست. اگه اشتباه کردم، خواهش میکنم بنده رو راهنمایی بفرمایید.

تا حالا سبک ویولن ایرانی و کلاسیک از جهات مختلف مورد نقد و برسی قرار گرفته، اما خیلی کم درباره آرشه کشی و تاکتیک های اون در این دو سبک صحبت شده
    با نگاه کردن به آثار خیلی از بزرگان ویولن ایرانی، متوجه میشیم که بین شیوه آرشه کشی اونها و شیوه آرشه کشی اساتید ویولن کلاسیک تفاوتهایی وجود داره . به عنوان مثال اکثر بزرگان ویلن کلاسیک آرشه رو کمی مایل به سمت داخل میگیرند در حالی که اساتید ویلن ایرانی، از ابوالحسن صبا و روح الله خالقی تا استاد ملک و بدیعی اعتقاد به استفاده از تمام سطح موهای آرشه دارند. حتی استاد رحیمیان معتقد هستند زاویه دادن به آرشه صدا رو تغییر میده و این صدا مناسب ویلن ایرانی نیست
    از تفاوتهای دیگه میشه به این اشاره کرد که ویولن کلاسیک تاکید زیادی روی استفاده از تمام آرشه داره. اما در ویولن ایرانی هر چند این موضوع توصیه میشه، اما تاکید زیادی روش نمیشه . به همین دلیل هم مشاهده میشه که خیلی از اساتید ویلن ایرانی بیشتر از نیمه بالای آرشه استفاده میکنند. نمونه بازر این امر استاد ملک هستند که با تمام ظرافت ها، خیلی کم از قسمت پایین آرشه استفاده میکنند و شاید بشه گفت 90% یه آهنگ رو با نیمه بالای آرشه مینوازند.
    از تفاوتهای دیگه میشه به این اشاره کرد که در ویولن کلاسیک تاکید بسیار زیادی روی کج نشدن مسیر آرشه هست. اما در ویلن ایرانی این موضوع در عمل چندان دارای اهمیت نیست. تا جایی که حتی در نوازندگی بزرگی مثل استاد یاحقی، ما میبینیم که آرشه خیلی از سر جاش حرکت میکنه و اصلا مسیر مستقیم و ثابتی رو طی نمیکنه. این موضوع در خیلی دیگه از اساتید ما هم دیده میشه.
    موضوع دیگه استکاتو هست. در ویولن ایرانی استکاتو رو به طورت آرشه کنده و پرشی اجرا میکنند، در حالی که در سبک کلاسیک استکاتو به صورت مقطع و خشک اجرا میشه و برای اجرای اون آرشه بلند نمیشه. اگه اشتباه نکرده باشم آرشه کنده در سبک کلاسیک پیتزیکاتو نام داره.
    مورد دیگه نوع استفاده از کلیفن هست. در حالی که اساتید کلاسیک تاکید زیادی روی تمیز بودن سیمها و ساز و استفاده کم از کلیفن دارند، ما میبینیم که روی ساز اکثر بزرگان ویولن ایرانی پوشیده از ابر سفیدی از کلیفن های تجمع کرده هست و این موضوع کاملا طبیعی هست.
    به همین ترتیب ما مشاهده میکنیم که بین سبک کلاسیک و ایرانی تفاوتهای این چنینی بسیار هستند.

به نظر شما این تفاوتها از کجا حاصل میشه؟
    آیا واقعا میشه اسم اینها رو تفاوت گذاشت؟
    آیا میشه از این ها به عنوان مزیت یا بالعکس کاستی و عیب سبک ایرانی نسبت به سبک کلاسیک نام برد؟
    ویرایش توسط I_Walk_Alone : Tuesday 21 December 2010 در ساعت 05:22 PM دلیل: غلط املایی!
    برای کشتن یک پرنده یک قیچی کافیست
    لارم نیست ان را در قلبش فرو کنی
    یا گلویش را پاره کنی
    پرهایش را بزن
    خاطره پرواز با اون کاری میکندکه خود را به اعماق دره پرتاب کند

2. # ADS

Noushin آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    1590
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    154
    718 بار تشکر شده در 183 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

دوست عزیز ممنون از تاپیکی که گذاشتی. اصطلاحی که مشابه استاکاتو هست ولی آرشه کنده می شه اسپیکاتو هست. پیتزیکاتو اجرا بدون استفاده از آرشه و با انگشت هست.
    در موسیقی ایرانی هیچوقت روی ادیت ها تاکید نمی شه و مهم نواختن گوشه ها و اجرای صحیح دستگاه ها هستش. درحالیکه در موسیقی کلاسیک روی ایستادن نوازنده هم تاکید می شه. درحالیکه خیلی از اساتید به نام حتی ویلن دست گرفتن اون ها هم تشابهی با قوانین کلاسیک نداره.
    تغییرانی که در سبک نوازندگی ایرانی وجود داره مثل نحوه متفاوت اجرای vibration نمی تونه مشکلی باشه ولی به نظر من این یک اشکال هست که قوانین اصلی ساز رعایت نمی شه. برای مثال نباید تفاوتی بین ساز گرفتن و آرشه کشی باشه.
    ویرایش توسط Noushin : Tuesday 21 December 2010 در ساعت 06:13 PM

Almaseaby آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    38790
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    825
    495 بار تشکر شده در 152 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 24/0
    Given: 27/1
    میزان امتیاز
    14

اگه میشه تفاوت های نوازندگی کلاسیک با ایرانی ویلن رو بیشتر و مفصل تر توضیح بدید.
    مر30
    وقتی خوشبخت هستی که وجودت آرامش بخش دیگران باشد
    امروز همان فردایی است که دیروز منتظرش بودی
    !
    *music is love and my love is music*

5. 3 کاربر برای این پست از Almaseaby تشکر کرده اند:

Noushin آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    1590
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    154
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Almaseaby [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    اگه میشه تفاوت های نوازندگی کلاسیک با ایرانی ویلن رو بیشتر و مفصل تر توضیح بدید.
    مر30
    اگر منطورتون تفاوت آرشه کشی که اسم تاپیک هست باید بگم پیشنهاد خیلی خوبیه! ولی وقتی یک تکنیکی از آرشه کشی بیان و توصیف می شه نیاز هست که صدای اون تکنیک هم شنیده بشه چون فکر می کنم خیلی از دوستان با تکنیک های آرشه کشی در موسیقی کلاسیک آشنا نیستند و این که من بخوام لیست کنم عملا فایده ای نداره. واسه من این امکان نیست که تکنیک رو ضبط کنم.

7. 6 کاربر برای این پست از Noushin تشکر کرده اند:

melodyekohan آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    33269
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    109
    566 بار تشکر شده در 157 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/1
    میزان امتیاز
    14

تفاوت هایی گه دوست ما گفتند مربوط به مکتب روس میشه که این موضوع در موسیقی کلاسیک بسیار با اهمیت هست در این مکتب ارشه به سمت داخل گرفته میشه و وقتی به پایین وبالا ی ارشه میرسیم دوباره ارشه رو به صورت نرمال میگیریم به معنای واضحتر در وسط ارشه تقریبا از نصف موی ارشه و در بالا و پایین از کل ان استفاده میکنیم این کار به بهتر شدن استایل style یک ویولنیست خیلی کمک میکنه ولی در مکتب ایرانی از کل ارشه استفاده میشه در ایرانی ما ازاد تریم تا نت هارو تزیین بکنیم و به نت ها لهجه ی به خصوصی داده میشه ولی در کلاسیک همه چیز حساب شده و تایین شدست
    ویرایش توسط melodyekohan : Sunday 16 January 2011 در ساعت 09:06 PM
    هر کی داد زن خویش طلاق به خداوندی خداوند خر است زیرا باقیمت سکه امروز دیه از مهریه با صرفه تر است

9. 10 کاربر برای این پست از melodyekohan تشکر کرده اند:

Almaseaby آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    38790
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    825
    495 بار تشکر شده در 152 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 24/0
    Given: 27/1
    میزان امتیاز
    14

نقل قول نوشته اصلی توسط Noushin [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    اگر منطورتون تفاوت آرشه کشی که اسم تاپیک هست باید بگم پیشنهاد خیلی خوبیه! ولی وقتی یک تکنیکی از آرشه کشی بیان و توصیف می شه نیاز هست که صدای اون تکنیک هم شنیده بشه چون فکر می کنم خیلی از دوستان با تکنیک های آرشه کشی در موسیقی کلاسیک آشنا نیستند و این که من بخوام لیست کنم عملا فایده ای نداره. واسه من این امکان نیست که تکنیک رو ضبط کنم.
    نه منظورم به طور کلی هست به خصوص انگشت گذاری ها و تحریرهایی که توی اونا انجام میشه. گفتم اگه یه پست جدید بزنم ممکنه بگن تکراریه برای همین در همین پست زدم ولی اگه لازم باشه یه پست جدید میزنم.
    وقتی خوشبخت هستی که وجودت آرامش بخش دیگران باشد
    امروز همان فردایی است که دیروز منتظرش بودی
    !
    *music is love and my love is music*

11. 2 کاربر برای این پست از Almaseaby تشکر کرده اند:

mahboube آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28023
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    326
    240 بار تشکر شده در 90 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 5/0
    میزان امتیاز
    14

سلام ممنون بچه ها اگه امكانشه توي همين پست توضيح بديد خوشحال ميشم اطلاعاتي در اين زمينه در اختيارم قرار دهيد با تشكر
    ما همیشه صداهای بلند را میشنویم پر رنگها را می بینیم خوبها را می خواهیم غافل از اینکه خوبان آسان می آیند بی رنگ می مانند و بی صدا میروند.

13. 3 کاربر برای این پست از mahboube تشکر کرده اند:

LaDy Ds DeMoNa آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    32113
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    80
    26 بار تشکر شده در 9 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    0

Thumbs up

به نظر شما این تفاوتها از کجا حاصل میشه؟
    آیا واقعا میشه اسم اینها رو تفاوت گذاشت؟
    آیا میشه از این ها به عنوان مزیت یا بالعکس کاستی و عیب سبک ایرانی نسبت به سبک کلاسیک نام برد؟
    دوست من سلام
    ممنون از مطالب مفیدتون

آموزش ویالون ایرانی استاندارد خاصی نداره
    تمای دوستان من که ابتدا تحت آموزش ویالون ایرانی قرار گرفتند بعدا پشیمون شدند و به کلاسیک رو آوردند
    در کلاسیک تئوری های جالبی از ابتدا برای آموزش وجود داره و کتب های آموزشی مدون با استاندارد ثابت وجود داره

در واقع استاد من می گه ویالون برای ایران نبوده اساتید ویالون با سالها مطالعه و تحقیق استانداردهایی رو برای اون در نظر گرفتند که تحت کتبی که ترجمه اون در اختیار آموزشگاهها قرار گرفته ارائه می شه
    پس نحوه به دست گرفتن ویولن و استفاده از آرشه باید طبق استاندارد های موجود باید آموزش داده بشه نه عادات غلطی که برخی اساتید ایرانی داشتند !!!

حتی نحوه به دست گرفتن ویلون توسط نوازنده های ترک هم مورد انتقاد استاد من قرار گرفته

پس برای شروع بهتره ابتدا ویالون رو طبق استاندارهای کلاسیک آموخت بعد سراغ ویالون ایرانی رفت اونهم فقط برای اموختن نت هاش نه تغییر روش در نحوه نگهداری ویالون یا آرشه کشی

موفق باشید

15. 4 کاربر برای این پست از LaDy Ds DeMoNa تشکر کرده اند:

Noushin آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    1590
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    154
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

دوستان یعنی هرچی تکنیک واسه هر دو هست با هم مقایسه کنیم؟؟؟؟ خیلی زیاده هاااااااااااااااااا! صرف نظر از نحوه استفاده از آرشه، گرفتن ویلن و فیگور خود نوازنده که همونجوری که دوستان گفتن استانداردهایی در سبک کلاسیک داره که در نوازندگی ایرانی رعایت نمی شه! خیلی اتفاقات متفاوت دیگه هم می افته! حالا بارزترینش کوک که همه می دونیم تاااااااااااااا اجرای متفاوت آچیاکاتورا، و تبدیل شدنش به تکیه در موسیقی ایرانی، vibration، تکنیک های مختلف دیگه که ما در کلاسیک یه جور می زنیم در ایرانی با همون اسم یه چیزه دیگه اجرا می کنیم! حالا اگه دوستان تکنیک خاصی مد نظرشون هست که بگن تا روی تفاوت اجرا بحث بشه! تازه فکر کنم صدا مدیر تالار در بیاد تاپیک به انحراف کشیده می شه! تازه از صاحب تاپیک هم اجازه بگیرید همین امشب داشت من رو مسموم می کرد!!!
    اینجا تفاوت های آرشه کشی صحبت بشه بهتر هست!

17. 7 کاربر برای این پست از Noushin تشکر کرده اند:

staccato آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    39185
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    1,951
    181 بار تشکر شده در 45 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/1
    میزان امتیاز
    14

نقل قول نوشته اصلی توسط Noushin [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    دوستان یعنی هرچی تکنیک واسه هر دو هست با هم مقایسه کنیم؟؟؟؟ خیلی زیاده هاااااااااااااااااا! صرف نظر از نحوه استفاده از آرشه، گرفتن ویلن و فیگور خود نوازنده که همونجوری که دوستان گفتن استانداردهایی در سبک کلاسیک داره که در نوازندگی ایرانی رعایت نمی شه! خیلی اتفاقات متفاوت دیگه هم می افته! حالا بارزترینش کوک که همه می دونیم تاااااااااااااا اجرای متفاوت آچیاکاتورا، و تبدیل شدنش به تکیه در موسیقی ایرانی، vibration، تکنیک های مختلف دیگه که ما در کلاسیک یه جور می زنیم در ایرانی با همون اسم یه چیزه دیگه اجرا می کنیم! حالا اگه دوستان تکنیک خاصی مد نظرشون هست که بگن تا روی تفاوت اجرا بحث بشه! تازه فکر کنم صدا مدیر تالار در بیاد تاپیک به انحراف کشیده می شه! تازه از صاحب تاپیک هم اجازه بگیرید همین امشب داشت من رو مسموم می کرد!!!
    اینجا تفاوت های آرشه کشی صحبت بشه بهتر هست!

خب بهتره پس شما یه تاپیک دیگه خودتون بزنید و به تفاوتهای اونها به پردازید
    به نظرم که خیلی عالی میشه
    مباحث هم میتونه پیوسته و مدون پشت سر هم باشه
    ممنونم نوشین جون
    صادقانه بگم الحق که شایسته مدیریت بخش ویلن هستی
    مرسی

19. 6 کاربر برای این پست از staccato تشکر کرده اند:

I_Walk_Alone آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    33004
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    1,199
    414 بار تشکر شده در 105 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Given: 2/0
    میزان امتیاز
    14

خب... خب... خب...
    از همه دوستام کمال تشکر رو دارم تو همین چند تا پست من یکی که چیزای زیادی یاد گرفتم
    منم موافق این هستم که بحث رو ریز تر و قدم به قدم ادامه بدیم و چون مقدمات کار اینجا فراهم شده، شاید بهتر باشه همین جا ادامه بدیم تا دوباره نخوایم از اول مقدمه چینی کنیم

واسه شروع من یه پیشنهاد دارم
    استکاتو یا اسپیکاتو؟ مساله این است
    اول دوستان بیاند یه تعریف ملموس و قابل درک از این دو تکنیک داشته باشند. منظورم تعریف کتابی و علمی نیست. هر کسی بیاد بگه این دو تکنیک رو چطوری اجرا میکنه. بعد از اون مشخص کنیم هر کدوم چه علامتی دارند و اگه بشه چند مثال از آهنگهای معروف براشون بزنیم تا همه متوجه تفاوتها بشند.
    بحث دیگه اینه که حالا که مشخص کردیم استکاتو و اسپیکاتو چه فرقی دارند، بریم سر این که چرا تو موسیقی ایرانی بین اینها تفاوتی نیست؟ خب اگه اشتباه شده میشه مثل هزاران کتاب علمی معتبر دنیا که هر ساله ویرایش میشند، این اشتباه رو تصحیح کرد. پس چرا استادان بزرگ ایران تا حالا اقدامی در این جهت نکردند؟
    من فکر میکنم علت این تفاوتها صرفا یه اشتباه به غلط رایج شده نباشه. چون در اون صورت حتما تا حالا کسایی قصد اصلاح این مورد رو کرده بودند. ولی ما میبینیم که بعد ازسالها همچنان استکاتو آرشه کنده محسوب میشه و هیچ کس هم اعتراض نمیکنه. یعنی علتش اینه که کسی حوصله نداره به انتشارات زنگ بزنه و بگه تو چاپ بعدی این علامت رو عوض کن؟
    برای کشتن یک پرنده یک قیچی کافیست
    لارم نیست ان را در قلبش فرو کنی
    یا گلویش را پاره کنی
    پرهایش را بزن
    خاطره پرواز با اون کاری میکندکه خود را به اعماق دره پرتاب کند

21. 5 کاربر برای این پست از I_Walk_Alone تشکر کرده اند:

Noushin آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    1590
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    154
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

اولا خیلی خیلی سپاسگزارم از دوست عزیز staccato جان که همیشه به من لطف داشتن!
    و یه تشکر ویژه هم از صاحب تاپیک که این اجازه رو دادن! که همینجا ادامه بدیم.

قبل از اینکه بخوام به بحث تعریف و تفاوت برم (در پست بعد) یه مقدمه ای بگم راجع به این مسئله که اینکه فلان تکنیک در نوازندگی ایرانی صحیح اجرا نمی شه دلیلش این نیست که غلطه و حالا باید تصحیح بشه! مثل کوک که اگه بخواییم متعصبانه نگاه کنیم باید بگیم آخه این چه کاریه؟ ساز کلاسیکه! کوک می خواستین تغییر بدین می رفتین کمانچه می زدین!!!

در نوازندگی ویلن به سبک ایرانی مهم یاد گرفتن ردیف و اجرای اون به بهترین شکل هست! شخص با رعایت چهارچوب های سبک می تونه احساس خودش رو دخیل بکنه(شما یه قطعه رو یه جور می زنی که حدود 60-70 درصد متفاوته در با اون چیزی که من یا دیگری می زنه!) و این حالت در بداهه نوازی به اوج می رسه! همونجوری که می دونید نوازندگی اساتید مختلف ایرانی سبک خاص خودشون رو داشتن که به محض اینکه یه قطعه ازشون می شنوید راحت می تونید تشخیص بدید تکنیک های کدوم نوازنده هستش!

و بهتر یاد آور بشم خیلی از تکنیک های آرشه کشی در نوازندگی کلاسیک اصطلاحا خشک هست و با روحیه نوازندگی ایرانی و شرقی سازگار نیست!
    ویرایش توسط Noushin : Tuesday 18 January 2011 در ساعت 06:15 PM

23. 8 کاربر برای این پست از Noushin تشکر کرده اند:

Mehrdadgh4 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13850
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر از پست
    2,147
    2,461 بار تشکر شده در 668 پست

شبکه های اجتماعی من

Add Mehrdadgh4 on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 10/0
    میزان امتیاز
    16

سلام. من ویلن سنتی دارم کار می کنم. طریقه اجرای استکانو و اسپیکاتو رو همونطور که یاد گرفتم توضیح میدم اگه فرقی با کلاسیک داشت دوستان بیان و لطف کنند اجرای اون رو توی کلاسیک توضیح بدند که مشکل رفع بشه.
    من اینطور یاد گرفتم که توی هر کدوم از حالتهای استکاتو و اسپیکاتو نت اجرا شده باید نصفش اجرا بشه و نصف دیگش به سکوت تبدیل بشه و فقط تفاوت اونها توی طریقه اجرا با آرشه هست.

آرشه استکاتو یا خشک :

[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

نت ها باید با وسط آرشه زده بشود و موی آرشه از سیمها جدا نشود.
    اجرا: [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

آرشه اسپیکاتو یا آرشه کنده :

در این حالت باز هم هر کدام از دولا چنگ ها باید نصفش صدا باشه و نصفش سکوت.
    توی آرشه کنده یا اسپیکاتو باید شوک بیشتری به آرشه بدهیم و با ته آرشه اجرا کنیم به صورتی که بعد از اجرای هر کدام از دولاچنگ ها آرشه یک بار از روی سیم برداشته بشود.

اجرا: [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

حالا اگه اجرای این نتها به سبک کلاسیک طور دیگه ای اجرا میشه دوستان لطف کنند راهنمایی کنند

اساس موفقيت استقامت است
    ♪♫♫♪♪♫♪

25. 7 کاربر برای این پست از Mehrdadgh4 تشکر کرده اند:

Mehrdadgh4 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13850
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر از پست
    2,147

شبکه های اجتماعی من

Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

به نظر من هیچ تکنیکی توی نوازندگی ایرانی غلط نیست. چون همه تکنیک ها با توجه به اجرای قطعات و عمدتا ردیفها گفته شده. نباید این دو رو با هم مقایسه کرد. نوازندگی و تکنیک ایرانی جای خودش و کلاسیک هم جای خودش. هر کدوم ارزش خاص خودشونو دارند
    اساس موفقيت استقامت است
    ♪♫♫♪♪♫♪

27. 6 کاربر برای این پست از Mehrdadgh4 تشکر کرده اند:

Noushin آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    1590
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    154
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

آقا مهرداد ممنون واسه توضیحاتی که دادی!
    همونجور که در تصویر اول می بینید مربوط به staccato هستش که در اون نصف نت اصلی سکوت داده می شه! این تکنیک فقط شامل strings نمی شه و در سازهای دیگه هم هست! در ویلن آرشه روی سیم باقی می مونه و بعد از سکوت نت بعد اجرا می شه! استاکاتو به معنی جداگانه یا detached هست و مخالف legato . گاهی در موسیقی ابرانی سکوت استاکاتو در قبل از اون قرار می گیره که زیبایی خاصی به کار می ده! در کلاسیک هم در بعضی از قطعات پاگانینی این حالت وجود داره!
    اما تصویر دوم نه به استاکاتو مربوط می شه نه به اسپیکاتو. تکنیکی که دوست ما گذاشتن accent یا همون آکسان خودمون هست (من توضیحی در این باره نمی دم که از بحث دور نشیم، آقا مهرداد اگه به استاکاتو یا اسپیکاتو شوک بدیم تکنیک عوض می شه)

spiccato مربوط به سازهای strings می شه و در اون آرشه با پرش همراه هست! آرشه با فاصله کمی از سیم ها شروع به پرش می کنم! و نتی که اجرا می شه خیلی سریع تر از نتی هست که در استاکاتو اجرا میشه(در اصل نت های کوتاه اجرا می شه) و بیشتر اون سکوت هست که انقدر سریع است که قابل حس نیست! علامتی که برای اسپیکاتو در کتاب ها دیده میشه یه مثلث کوچیک بر عکس بالای نت هست! یا علامت مثل استاکاتو هست و زیر نت ها علامت spicc می نوسین(دومی معمول تر هست). استفاده از قسمت های مختلف آرشه سرعت رو کنترل می کنه! قسمت پایین آرشه اسپیکاتوی کندی می ده در حالیکه به وسط آرشه می ره سرعت افزایش پیدا می کنه.
    در موسیقی ایرانی! معمولا استاکاتو به فرم اسپیکاتو زده میشه و حالت منقطع و خشک استاکاتو رو با پرش آرشه و اجرای اسپیکاتو می گیرن! اگرچه آموزش استاکاتو در موسیقی ایرانی صحیح هست ولی در عمل چیز دیگری زده میشه.
    ویرایش توسط Noushin : Tuesday 18 January 2011 در ساعت 06:14 PM

29. 6 کاربر برای این پست از Noushin تشکر کرده اند:

Mehrdadgh4 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13850
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر از پست
    2,147

شبکه های اجتماعی من

Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

قسمتی از یک قطعه ایرانی که آرشه استکاتو و اسپیکاتو زیاد داره رو اجراشو براتون میزارم که گوش کنید. صرف نظر از فالشی های فراوان که داره فقط به استکاتوها توجه کنید :d

توی قطعات ایرانی ما خیلی وقت ها به سلیقه خودمون نت ها و تکنیکهایی به قطعه اضافه می کنیم.

در مورد سوالی که وحید کرد هم باید بگم که وقتی حرف از سبک ها میاد تفاوتها هم به دنبالش میاد. وقتی میگیم فلان استاد یا فلان سبک اینجوریه و مثلا سبک کلاسیک اینطوری این دلیل نمیشه که اون اشتباه یا نقصی داشته باشه. ما خیلی از تکنیک ها داریم که توی کلاسیک پیدا نمیشه و برعکسش هم همینطور.
    البته این بحث جدای تفاوت متد آموزشی ایرانی و کلاسیک هست که اون خودش بحثی جداست.
    اساس موفقيت استقامت است
    ♪♫♫♪♪♫♪

31. 4 کاربر برای این پست از Mehrdadgh4 تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)