لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 16 از 44

موضوع: چرا سنتور 4 سیم دارد ؟؟؟

z_m آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    29398
    میانگین پست در روز
    0.15
    تشکر از پست
    1,289
    1,898 بار تشکر شده در 658 پست

شبکه های اجتماعی من

Add z_m on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 7/0
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    14

Question چرا سنتور 4 سیم دارد ؟؟؟

0 Not allowed! Not allowed!
    درود

برام یه سوال پیش اومده که چرا سنتور 4 تا سیم داره ؟؟؟ مثلا چرا 3 تا یا 5 تا نداره ؟؟؟

ممنون
    .
    .
    .
    آه که یک دیده بیدار نیست
    هیچ کس از درد خبر دار نیست

2. 4 کاربر برای این پست از z_m تشکر کرده اند:

3. # ADS

mojtaba_bahador آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    27449
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    201
    467 بار تشکر شده در 144 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    14

فکر کنم شما هم باید با من به نمایشگاه کتاب در اردیبهشت بیای تا کتاب ارتباط موسیقی با ریاضی رو پیدا کنی!!!
    همه این سئوالات در ریاضی نهفته س. با فیزیک هم ارتباط مستقیم داره ولی بلد نیستم. طرز فکر و برداشت خودم رو هم نباید از این سئوال به عنوان جواب ارائه کنم.
    ولی تجربه نشون داده وقتی یه سیم کمه، توی صدا یه کمبود احساس میشه، وقتی دو سیم کمه، کمبود بیشتر میشه و قطعا اون کمبود که احساس میشه، میزان حجم صدا نیست. توی هارمونیکهای خروجی هر مشکلی هست بوجود میاد که این کمبود احساس میشه!!! (نمیشه گفت... البته من نمیتونم بگم. ولی ریاضیات میتونه. به همین دلیل و خیلی از دلایل دیگه، دنبالشم)
    وقتی هم یه سیم زیاده رو تجربه نکردم!!
    چقدر این ندیدن ها و نشنیدنها مردم را خوشبخت کرده! (دکتر علی شریعتی)

5. 5 کاربر برای این پست از mojtaba_bahador تشکر کرده اند:

hashem2 آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37896
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    75
    141 بار تشکر شده در 60 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    میزان امتیاز
    14

یکی ازدلایل اینکه 5 تا سیم نداره میتونه مشکل کوک باشه والا ما تو چارتاشم موندیم!!!

7. 5 کاربر برای این پست از hashem2 تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657
    3,206 بار تشکر شده در 1,404 پست

شبکه های اجتماعی من

Add r_a_m_i_n on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/9
    Given: 3/3
    میزان امتیاز
    16

البته سنتور های کروماتیک 3 سیم دارن... و از لحاط سونوریته هیچ تفاوتی ندارن و چیزی هم کم ندارن...
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

9. 6 کاربر برای این پست از r_a_m_i_n تشکر کرده اند:

pooriaakbari1989 آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    34196
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    1,548
    1,051 بار تشکر شده در 378 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 96/1
    Given: 175/0
    میزان امتیاز
    14

سلام. راستش اکثرا سنتور ها به نحوی کوک میشند که سیم هاشون با فرکانس 440هرتز نوسان میکنند. با توجه به میانگین طول سیم های سنتور و فرکانس 440هرتز باید پدیده ای به نام„رزونانس(به فارسی:تشدید)” رخ بده تا صدای سنتور به اندازه کافی بلند باشه. بنابراین از لحاظ تعداد سیم بهترین عددی که میتونه „رزونانس” رو ایجاد کنه همون 4 تاست. در مورد سنتور های کروماتیک هم پدیده رزونانس به علت فیزیک خاص ساز،„رزونانس” با 3 سیم ایجاد میشه!
    ویرایش توسط pooriaakbari1989 : Tuesday 15 March 2011 در ساعت 12:35 PM
    هر گرفتار که در بند تو می نالد زار***می برد حسرت صیدی که گرفتار تر است

11. 4 کاربر برای این پست از pooriaakbari1989 تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    1,016 بار تشکر شده در 306 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/1
    میزان امتیاز
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط pooriaakbari1989 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام. راستش اکثرا سنتور ها به نحوی کوک میشند که سیم هاشون با فرکانس 440هرتز نوسان میکنند. با توجه به میانگین طول سیم های سنتور و فرکانس 440هرتز باید پدیده ای به نام„رزونانس(به فارسی:تشدید)” رخ بده تا صدای سنتور به اندازه کافی بلند باشه. بنابراین از لحاظ تعداد سیم بهترین عددی که میتونه „رزونانس” رو ایجاد کنه همون 4 تاست. در مورد سنتور های کروماتیک هم پدیده رزونانس به علت فیزیک خاص ساز،„رزونانس” با 3 سیم ایجاد میشه!
    برادر، چیزی که گفته‌ای، دست‌کم به همین شکلش، مطمئناً درست نیست؛ به این دلیل‌ها:

1. این‌که «اکثرا سنتور ها به نحوی کوک میشند که سیم هاشون با فرکانس 440هرتز نوسان میکنند» لزوماً غلط‌ه: اگه همهٔ سیم‌ها[ی ساز، نه یه خرک خاص] با یه فرکانس کوک بشن که همه یک صدا می‌دن! شاید منظورت این‌ه که «اکثراً سنتورها دیاپازون کوک می‌شن» و انتظار داری که خوانندهٔ عاقل بفهمه که منظورت این‌ه که «لای پوزیسیون دوم، 440Hz کوک می‌شه و بقیه به تناسب»، که خود این هم غلط‌ه (سنتورهای «فلان‌کوک» [سل‌کوک، لاکوک ...] مثال‌نقض‌های بدیهی‌ن). حتی اگه این‌طور باشه، باز هم ربطی به چهارسیمه بودن نداره.
    2. «طول سیم»، نه در مورد سنتور و نه در مورد هیچ ساز دیگه‌ای، ربطی به رزونانس نداره. رزونانس پدیده‌ای‌ه که به فرکانس‌ها و نسبتشون برمی‌گرده؛ نه «طول سیم». طول سیمی که قراره فرکانس خاصی ازش دربیاد، «کیفیت» و «حالت» صدای سیم رو تعیین می‌کنه (مثلاً، بین یه حداقل و حداکثری [که با جنس سیم، قطرش و فرکانس مطلوبمون محاسبه می‌شن]، هرچی کوتاه‌تر باشه، صدا «تیز»تره [و «شفاف»تر] و هرچی بلندتر باشه صدا «نرم»تره [و «کر»تر]).
    3. از بند قبل بدتر، این‌ه که همین «چندسیمه بودن»ه که برای ایجاد «رزونانس» به‌کار گرفته شده؛ نه برعکس! توصیف رزونانس هم اصولاً همین‌ه: وقتی یه سیم داری که با فلان فرکانس کوک شده، اگه همون فرکانس [یا فرکانس‌هایی که یه نسبتای مشخصی ــ که اینجا فهرست نمی‌کنم ــ با اون فرکانس دارن] رو دربیاری، سیمت هم «مرتعش» می‌شه. این ایده، همون ایده‌ای‌ه که تو اضافه شدن «سیم واخوان» به تار و سه‌تار استفاده شده. اما به‌هرحال، این جواب سؤالمون نیست؛ چون فقط بیشتر از یکی بودن رو توجیه می‌کنه و نه «دقیقاً چهار تا» رو.
    4. در 3 گفتم، ولی چون به‌ازاش جملهٔ مستقل داری تأکید می‌کنم: این «بنابراین» در «بنابراین از لحاظ تعداد سیم بهترین عددی که میتونه „رزونانس” رو ایجاد کنه همون 4 تاست» حتماً نادرست‌ه، به‌وضوح به این دلیل ساده که هیچ‌جوری از عبارت‌های قبلیش ــ تازه به فرض درستی اونا ــ نتیجه نمی‌شه ـــ مگر اینکه مثلاً قرار باشه من تحت تأثیر 4 هایی که در 440 می‌بینم قرار بگیرم! بماند که همون هم ربطی به داستان ما نداشت.
    5. اصولاً، چهارسیمه شدن سنتور به‌شدت مال دوره‌ای‌ه که «کوک»، چندان تو مایهٔ امروزیش نبوده و ریخت و ابعاد جعبه هم چندان این‌جوری نبوده. به‌اندازهٔ کافی معروف‌ه که فیکس شدن نه خرک کم‌وبیش «جدید»ه [و بنابراین، ابعاد «ساندباکس» این‌جور که الان هست نبوده] و بامزه‌تر از اون: تقریباً هیچ ساز قدیمی‌ای نیست که کوک دیاپازون برداره! نه تار این‌جور بوده، نه سه‌تار، نه سنتور و نه کمانچه، و همهٔ اینها بین 1 تا 2.5 پرده بم‌تر از دیاپازون کوک می‌شده‌ن؛ اما باز سنتور همین گروه‌های چهارسیمه رو داشت!

نقل قول نوشته اصلی توسط mojtaba_bahador [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    فکر کنم شما هم باید با من به نمایشگاه کتاب در اردیبهشت بیای تا کتاب ارتباط موسیقی با ریاضی رو پیدا کنی!!!
    همه این سئوالات در ریاضی نهفته س. با فیزیک هم ارتباط مستقیم داره ولی بلد نیستم. طرز فکر و برداشت خودم رو هم نباید از این سئوال به عنوان جواب ارائه کنم.
    ولی تجربه نشون داده وقتی یه سیم کمه، توی صدا یه کمبود احساس میشه، وقتی دو سیم کمه، کمبود بیشتر میشه و قطعا اون کمبود که احساس میشه، میزان حجم صدا نیست. توی هارمونیکهای خروجی هر مشکلی هست بوجود میاد که این کمبود احساس میشه!!! (نمیشه گفت... البته من نمیتونم بگم. ولی ریاضیات میتونه. به همین دلیل و خیلی از دلایل دیگه، دنبالشم)
    وقتی هم یه سیم زیاده رو تجربه نکردم!!
    این‌که «همه این سئوالات در ریاضی نهفته س» رو نمی‌دونم؛ اما می‌دونم که الان دنبال «جواب» می‌گردیم. چیزی که فیزیک (و به تبعش، ریاضی) توجیهش می‌کنه، فواید «بیش از یه سیم»ه؛ نه پنج یا شش یا سه سیمه بودن. مسئله چندان هم به «هارمونیک‌های خروجی» مربوط نیست؛ چون باز اون‌ها به «تعداد سیم‌های همخوان» ربطی ندارن [هرچند که به «بیشتر از یکی بودن سیم‌ها» مربوط‌ه]. البته، نقش ریاضی [مشخصاً، هندسه] در طراحی «ریخت» ساز نمی‌شه ندیده گرفت، که اینجا هم خودش رو در ذوزنقه بودن جعبه (که باعث می‌شه سیم‌های زیرصداتر کوتاه‌‌تر باشن و درنتیجه کشش سیم‌ها[ی هم‌رنگ] خیلی فرق نکنه) نشون داده.

اما سرجمع، اون «تجربه نشون داده که ... » درست‌ه ـــ فقط، شاید دلیلش «عادت شنیداری ما» باشه.

بالاخره:
    نقل قول نوشته اصلی توسط z_m [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    درود

برام یه سوال پیش اومده که چرا سنتور 4 تا سیم داره ؟؟؟ مثلا چرا 3 تا یا 5 تا نداره ؟؟؟

ممنون
    .
    .
    .
    این‌که واقعاً چرا این‌طوره، شاید بیشتر دلایل تاریخی داشته باشه تا «نظری». در خیلی از موارد، «کاریزما»ی کسی که یه‌چیزی رو «ابداع» می‌کنه، در رواج اون «چیز» نقش جدی داره. مثلاً، اگه رواج سیستم آموزشی «دستور سنتور» آقای پایور نمی‌بود، شاید هنوز سنتورهای با بیشتر از نه خرک می‌داشتیم. اگه تأیید درویش‌خان و کاریزمای خودش و شاگرداش (آقایان صبا، هرمزی، فروتن، برومند و دیگران) نمی‌بود، شاید سه‌تار هنوز سه سیم می‌داشت. اگه میرزاعلی‌آقای بهاری [پدربزرگ علی‌اصغر] سیم چهارمی اضافه نمی‌کرد به کمانچه و اگه حسین‌خان [اسمعیل‌زاده] شاگردی آقارضا [پسر میرزاعلی‌آقا] رو نکرده بود و اگه هم‌گروه آقاحسینقلی و میرزاعبدالله نشده بود برا ضبط صفحه، شاید حالا کمانچه‌هامون سه‌سیم می‌بود [و این البته نمونهٔ خوبی‌ه، چون کمانچهٔ شش‌سیم باقرخان «نگرفت» و نموند، ولی چهارسیم دیگه الان «استاندارد» شده]. شاید اگه سیم جفت تنبور رو کسی غیر از آقای [نورعلی] الهی اضافه می‌کرد [روایت از دورینگ، روح نغمات ـــ دربارهٔ درستی و غلطی ادعا اصلاً بحث ندارم. فقط، واضح‌ه که هرکی این کار رو کرده، می‌بایست از «پیشوایان» می‌بوده] جا نمی‌افتاد و رایج نمی‌شد.

اما، بالاخره، کارکرد این «زیاد شدن» سیم‌های هم‌کوک تقریباً همیشه «افزایش حجم صدا» بوده ـــ از اون جفت سیم‌های تار بگیر تا این «شورانگیز»، و لزوماً هم «دوتا» نیستن [مثلاً، یه شکلی از چگور هست که گروه اول سیم‌هاش سه‌تایی‌ن]. شاید این حجم زیاد لازم بوده، یا مثلاً مثل کمانچهٔ شش‌سیم باقرخان (که فقط یه غولی با اون هیکل می‌تونست تکونش بده!) ، تحت تأثیر «ورزشکار» بودن سماع‌حضور زیاد شده، یا مثلاً چون لازم بوده که بتونه در «گروه» صدا بده این بلا رو سرش آوردن و چون سنتور از این سنت منتقل شده، این تعداد سیم باقی مونده.

یه‌سری تصویر قدیمی هم از نوازنده‌های «درباری» [بیشتر، شامل جناب میرزا و آقاحسینقلی] هست که من هرچی «به آپ‌لود کوشیدم و تسییز [یعنی سایز کردن!]»، نشد که نشد! می‌بینی؟ تعداد تارزن‌ها و کمانچه‌کش‌هاشون تغییر می‌کنه، اما سنتور و تنبکشون از یکی بیشتر نمی‌شه (درحالی که تاری‌ها اقلاً بدجور «قدر»ن و سنتوری گاهی نوجوان‌ه). این، نشون می‌ده که این حجم صدا رو حتی برای دو تار و دو کمانچه و یه تنبک مناسب می‌دونستن. اینا رو ببین:

به‌علاوه، ممکن‌ه دلایل غیر موسیقایی هم دخیل باشن: سیم‌های یک گروه رو نمی‌شه از یه حدی نزدیک‌تر گرفت (چون در «ارتعاش»، به هم گیر می‌کنن!) ، فاصلهٔ گروه‌های مختلف هم باید از یه حدی بیشتر باشه (که مضراب‌خور معقول به‌وجود بیاد) و فاصلهٔ گوشی‌های کوک هم مسئله‌س؛ پس تعداد «زیاد» سیم‌های گروه، فارغ از اینکه چه «صدا»یی تولید می‌کنه، یه حداقلی برای اندازه‌های جعبه معلوم می‌کنه که خوب، نمی‌شه از حد «دسترس» بیشتر باشه. به‌علاوه، در حالی که تفاوت چهار سیم و سه سیم چندان قابل توجه نیست، تفاوت سه سیم و دو سیم واقعاً وحشتناک‌ه؛ پس شاید مثلاً چهارتا گرفتن تعداد سیم‌ها واجد یه‌جور «احتیاط» هم بوده برای نوازنده‌ای که نمی‌تونسته همیشه یه قرقره سیم با خودش بکشه این‌ور و اون‌ور!

اما، بالاخره، دقیق‌ترین جواب این‌ه که «نمی‌دونم»! از اون مهم‌تر، نمی‌دونم اگه این بدعت چهارسیم گذاشته نشده بود و مثلاً سنتور رو آقای قنبری در ایران آورده بود، حالا چه فکری می‌کردیم ...
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست mirz2-19_Page_08.jpg   mirz2-19_Page_16.jpg   mirz2-19_Page_19.jpg   mirz2-19_Page_25.jpg  
    ویرایش توسط bardyaa : Wednesday 23 February 2011 در ساعت 02:51 PM دلیل: اضافه کردن تصویرها، حذف تصویر زاید

13. 11 کاربر برای این پست از bardyaa تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32039
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    16
    95 بار تشکر شده در 51 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

سلام

منم روی این موضوع فکر کردم فکر کنم بدونم چرا

اولا 3 سیم با چهارتا خیلی فرق نداره ولی خب بازم یه کوچولو فرق داره

هنرمندانی که رشتشون فیزیک هست یا مهندس مکانیکن حتما از پدیده تشدید کاملا مطلعا

اما نکته ای هست که سیمها دقیقا یک فرکانس تولید نمیکنن بلکه یک فرکانس رو بیشتر تولید میکنن یعنی چی؟

یعنی برنامه هایی که هست (یا همون تیونر ها) نمیان یه سنسور بذارن و بگن هر فرکانسی گرفتی اعلام کن بلکه با یه سری فرمول میان و یه میانگین فرکانس میدن نمونش برنامه tuneit که مخصوص کوک پیانو هست و بسیار به درد سنتور هم میخوره

خب برگردیم سر اصل مطلب شما یه مضراب میزنی اگه یه سیم باشه آشفتگی فرکانسی زیاده
    اگه دو تا سیم باشه چون میانگین فرکانس هر دو سیم مثلا 380 هرتزه که میشه سل فرکانس های بالاتر یا پایین تر توسط سیم دوم damp یا مستهلک میشه و محدوده فرکانس ما بیشتر حفظ میشه و مدت زمان ایجاد صدای با اون فرکانس هم زیادتر میشه

حالا 3 سیم بشه بهتره اوضاع 4 تا بازم بهتر 5 تا بهتر تر ولی خب 5 تا اندازه سنتور اجازشو نمیده وگرنه هر بیشتر بهتر هر چند که از 4 به بالاتر اینقدر تاثیرش کم میشه که گوش قادر به تشخیص نیس البته گوش من بین 3 سیم و 4 سیم هم خیلی چیزی نمیفهمه ولی 2 و 3 رو تشخیص میدم.
    ویرایش توسط rbrb : Monday 14 March 2011 در ساعت 10:12 PM دلیل: غلط تایپی

15. کاربران زیر از rbrb به خاطر این پست تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657

شبکه های اجتماعی من

Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

الان دقیق متوجه نشدم چی گفتی... ولی فرکانسها ثابته عزیز... اون جنس صداس که فرق میکنه
    مثلا نت لا بین خط دوم و سوم کلید سل... باید 440 هرتز باشه... در پیانو هم همینطوره...
    سنتور رو هم اگه دیاپازون کوک کنیم... سیم چهارم سفید (اگه اشتباه نکنم) باید 440 هرتز باشه
    البته اون دوستمون در مورد رزونانس کمی اشتباه فرمودند... من رشته ام برق و کاملا با مفهوم رزونانس آشنا هستم
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32039
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    16
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

نقل قول نوشته اصلی توسط ramin_herfeiy [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    الان دقیق متوجه نشدم چی گفتی... ولی فرکانسها ثابته عزیز... اون جنس صداس که فرق میکنه
    مثلا نت لا بین خط دوم و سوم کلید سل... باید 440 هرتز باشه... در پیانو هم همینطوره...
    سنتور رو هم اگه دیاپازون کوک کنیم... سیم چهارم سفید (اگه اشتباه نکنم) باید 440 هرتز باشه
    البته اون دوستمون در مورد رزونانس کمی اشتباه فرمودند... من رشته ام برق و کاملا با مفهوم رزونانس آشنا هستم
    عزیزم اساسا غیر ممکنه که در اثر ارتعاش یک سیم یک فرکانس تولید بشه و ثابت بمونه پس بحث میرایی چی میشه اگه حرف شما درست باشه که قانون بقای انرژی نقض میشه.

ولی منم منظورم کوک نبود شما با برنامه gtune ساز پیانو یا سنتورو چک کن میبینی که عقربه برنامه برای چند ثانیه روی فرکانس اون سیم میمونه و بعد قاطی پاطی میکنه درسته؟

حتی تیونر ها هم همین طورن. شاید منظورمو خوب نرسوندم

شما اگه دوتا آونگ رو آویزون کنی و هر دو رو با یه زاویه ارتعاش بدی مدت بیشتری حرکت میکنن تا یکیشون به تنهایی

در مورد ساز هم باعث ایجاد یک صدای یکنواخت برای مدت بیشتر میشه

شما یک نت رو که میزنی با یه شیب ملایم رو به سکوت میره اگه یه سیم باشه این شیب خیلی تند میشه اگه درست میگم پس همه حرفام درسته و منظورمو خوب متوجه نشدید

با تشکر از توجهتون چاکریم

شاید من اشتباه کنم ولی فکر کنم ارتعاش سیم یه حالت سینوسی داره
    ویرایش توسط rbrb : Sunday 6 March 2011 در ساعت 09:53 PM

18. 2 کاربر برای این پست از rbrb تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657

شبکه های اجتماعی من

Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

ببینید ... تا یک حدی نوسان داره...
    مثلا این طوری نیست که وقتی یک سیم به ارتعاش در میاد اولش فرکانسش 250 باشه (نت دو اکتاو سوم)
    ولی یواش یواش به فرکانس صفر برسه و بعد صدا قطع بشه؟
    منظورت اینه؟ یعنی میگید که فرکانس سیر نزولی تا صفر رو طی میکنه و بعد از بین میره؟
    اگه منظورت اینه که من مخالفم... چون فرکانس میتونه همون لحظه بوجود بیاد و میتونه در آن واحد از بین بره
    آقا برای مثال شما یک مدار الکتریکی یا یک پل دیود رو به اسیلوسکوپ وصل میکنی... نمودار سینوسی اون رو مشاهده میکنی
    بعد بلافاصله کلید اسکوپ رو روی حالت GND قرار بده... یا اینکه مدار رو خارج کن
    تحت این شرایط... آیا نمودار سینوسی پس از مدتی از روی صفحه ی اسیلوسکوپ محو میشه؟ یا بلافاصله قطع میشه؟
    مسلمه که بلافاصله قطع میشه
    پس چرا اینجا پسماند مغناطیسی سا الکتریکی یا کلا چرا اینجا پسماند نداریم؟
    قانونه بقای انرژی ؟ اگه صوت رو انرژی در نظر بگیریم... این انرژی بقول شما تا چه مدت پایدار خواهد بود؟
    عقربه چند ثانیه روی فرکانس اون سیم میمونه و بعد قاطی پاطی میکنه
    چقدر قاطی پاطی میکنه؟ حدودا؟ چیزی که من دیدم که بیشتر از 3 کما تغیر نکرده
    بعدش هم که صدا قطع میشه و عقربه میفته پایین
    پس شما داری میگی که بخاطر این 4 سنتور 4 سیم داره که صدا بیشتر بمونه آره؟
    ولی بنظر من بخاطر اینه که حجم صدا بیشتر بشه نه اینکه صدا بیشتر بمونه... چون لرزش یک سیم با لرزش 4 سیم طوری که هردو یک کوک رو داشته باشن ثابته
    اگه اینطوره پی چرا در مورد سازهای بادی قانون بقای انرژی صدق نمیکنه؟
    چرا در ساز نی بلافاصله به محض اینه از دمیدن بایستیم صدا قطع میشه؟
    مگه در اون ساز فرکانس نیست؟ مگه اونجا طول موج نداریم؟ مگه اونجا قانون بقای انرژی نیست؟

20. 2 کاربر برای این پست از r_a_m_i_n تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32039
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    16
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

نقل قول نوشته اصلی توسط ramin_herfeiy [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    ببینید ... تا یک حدی نوسان داره...
    مثلا این طوری نیست که وقتی یک سیم به ارتعاش در میاد اولش فرکانسش 250 باشه (نت دو اکتاو سوم)
    ولی یواش یواش به فرکانس صفر برسه و بعد صدا قطع بشه؟
    منظورت اینه؟ یعنی میگید که فرکانس سیر نزولی تا صفر رو طی میکنه و بعد از بین میره؟
    اگه منظورت اینه که من مخالفم... چون فرکانس میتونه همون لحظه بوجود بیاد و میتونه در آن واحد از بین بره
    آقا برای مثال شما یک مدار الکتریکی یا یک پل دیود رو به اسیلوسکوپ وصل میکنی... نمودار سینوسی اون رو مشاهده میکنی
    بعد بلافاصله کلید اسکوپ رو روی حالت GND قرار بده... یا اینکه مدار رو خارج کن
    تحت این شرایط... آیا نمودار سینوسی پس از مدتی از روی صفحه ی اسیلوسکوپ محو میشه؟ یا بلافاصله قطع میشه؟
    مسلمه که بلافاصله قطع میشه
    پس چرا اینجا پسماند مغناطیسی سا الکتریکی یا کلا چرا اینجا پسماند نداریم؟
    قانونه بقای انرژی ؟ اگه صوت رو انرژی در نظر بگیریم... این انرژی بقول شما تا چه مدت پایدار خواهد بود؟
    عقربه چند ثانیه روی فرکانس اون سیم میمونه و بعد قاطی پاطی میکنه
    چقدر قاطی پاطی میکنه؟ حدودا؟ چیزی که من دیدم که بیشتر از 3 کما تغیر نکرده
    بعدش هم که صدا قطع میشه و عقربه میفته پایین
    پس شما داری میگی که بخاطر این 4 سنتور 4 سیم داره که صدا بیشتر بمونه آره؟
    ولی بنظر من بخاطر اینه که حجم صدا بیشتر بشه نه اینکه صدا بیشتر بمونه... چون لرزش یک سیم با لرزش 4 سیم طوری که هردو یک کوک رو داشته باشن ثابته
    اگه اینطوره پی چرا در مورد سازهای بادی قانون بقای انرژی صدق نمیکنه؟
    چرا در ساز نی بلافاصله به محض اینه از دمیدن بایستیم صدا قطع میشه؟
    مگه در اون ساز فرکانس نیست؟ مگه اونجا طول موج نداریم؟ مگه اونجا قانون بقای انرژی نیست؟

آره حق با شماست حالا که فکر میکنم میبینم چرند گفتم

حرفمو اصلاح میکنم در واقع شدت صوت رو با کلمه فرکانس عوض کنید درست میشه

هر چند یه هرج و مرج فرکانسی هم داریم.

راستی حجم صدا مربوط به جعبه سنتور میشه گمونم بیخیال حرف آخر اینکه هر کس میخواد از فواید 4 سیمه بودن اطلاع پیدا کنه بره حالت 1 سیم 2 و 3 و4 رو امتحان کنه تا متوجه تفاوت صدای ایجاد شده بشه
    ویرایش توسط rbrb : Monday 14 March 2011 در ساعت 10:24 PM

22. کاربران زیر از rbrb به خاطر این پست تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657

شبکه های اجتماعی من

Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط rbrb [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    آره حق با شماست حالا که فکر میکنم میبینم چرند گفتم

حرفمو اصلاح میکنم در واقع شدت صوت رو با کلمه فرکانس عوض کنید درست میشه

هر چند یه هرج و مرج فرکانسی هم داریم.

راستی حجم صدا مربوط به جعبه سنتور میشه گمونم بیخیال حرف آخر اینکه هر کس میخواد از فواید 4 سیمه بودن اطلاع پیدا کنه بره حالت 1 سیم 2 و 3 و4 رو امتحان کنه تا متوجه تفاوت صدای ایجاد شده بشه

اختیار داری دوست عزیز.. چرند چیه... شما نظرتو گفتی... و صحبت کردیم و استفاده کردیم
    آره اونم روش خوبیه

24. کاربران زیر از r_a_m_i_n به خاطر این پست تشکر کرده اند:

pooriaakbari1989 آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    34196
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    1,548
    1,051 بار تشکر شده در 378 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 96/1
    Given: 175/0
    میزان امتیاز
    14

راستش من متوجه اشتباهم شدم. در واقع اشتباه من در این بود که فکر میکردم رزونانسو فهمیدم در صورتی که اشتباه میکردم. از همه اهل موسیقی به خصوص سنتوری های عزیز عذر خواهی میکنم.
    هر گرفتار که در بند تو می نالد زار***می برد حسرت صیدی که گرفتار تر است

26. کاربران زیر از pooriaakbari1989 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

Bloody_Diamond آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    8618
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    603
    278 بار تشکر شده در 133 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    میزان امتیاز
    16

دوستان به نظر شما کوک سنتور با کدوم فرکانس بهتره؟
    435؟
    440؟
    445؟

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32039
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    16
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

اگه سنتور بکشه 440 برای کارای استاد پایور 445 استاد مشکاتیان

z_m آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    29398
    میانگین پست در روز
    0.15
    تشکر از پست
    1,289
    1,898 بار تشکر شده در 658 پست

شبکه های اجتماعی من

Add z_m on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 7/0
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    14

درود...
    ببخشید هرچی فرکانس بالاتر بره صدا زیرتر میشه درسته؟؟؟
    آه که یک دیده بیدار نیست
    هیچ کس از درد خبر دار نیست

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)