لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 1 از 9 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 16 از 130

موضوع: ریتم در موسیقی و تکنیکهای رعایت ریتم

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946
    4,151 بار تشکر شده در 1,000 پست

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 112/2
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض ریتم در موسیقی و تکنیکهای رعایت ریتم

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام دوستان
    یکی از مهمترین مسائلی که هنرجو از ابتدا باید با اون دست و پنجه نرم کنه بحث ریتم هستش. چیزی که در همه مراحل نوازندگی ذهن رو به خودش مشغول می کنه فرقی نمی کنه درس اول دستور سنتور رو می زنید یا مثلا قطعه پیروزی یا بیداد زنده یاد استاد مشکاتیان رو، در همه این مراحل ترس از ریتم انداختن کابوسی هستش که خواب شیرین موسیقی ما رو تلخ تلخ می کنه!
    ولی بدون شک تکنیکهای زیادی وجود دارن که ما را در بهتر رعایت کردن ریتم کمک می کنند. تکنیکهایی مثل شمردن، پا زدن، استفاده از آواها (مثل ت تن و ...) ،استفاده از مترونم، و ... قبلا بطور جسته گریخته و جزئی به این بحث در لابلای پستها اشاراتی شده ولی با توجه به اهمیت مساله نیاز بود که نگاه عمیقتری به ریتم بشه.
    هدف این تاپیک اینه که به بحث ریتم نگاهی کلی انداخته بشه، مفاهیم پایه ای اون به طور کامل توضیح داده بشه و به تکینکهای رعایت ریتم، همراه با مثال پرداخته بشه.
    علت این که این تاپیک را توی بخش سنتور زدم این بود که مثالهایی که در آینده به اونها پرداخته میشه از درسهای سنتور هستش ولی همونطور که می دونید بحث ریتم بحثی کلی هستش که مربوط به همه سازها میشه. امیدوارم که دوستان نوازنده دیگر سازها نیز مانند دوستان سنتور نواز توی این تاپیک فعالیت داشته باشند تا به یاری خدا منبع خوبی باشه برای دوستانی که پس از ما می آیند شاید: „پس از بارش برف و باران و باد/ بگوید کسی از فلان یاد باد”!
    فقر شب را بی غذا به سر بردن نیست،فقر روز را بی اندیشه به سر کردن است!

2. # ADS

mary1510 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    31304
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    362
    262 بار تشکر شده در 117 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 5/0
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    14

سلام
    جناب استاد راز ونیاز به مسائل بنیاد ی واصلی توجه می فرمایید وما خیلی مشتاقیم که این مطالب رو یاد بگیریم . امیدوارم استاد حداقل هر هفته یکی دو درس برای مشتاقان ارائه فرمایند . متشکرم
    عذر خواهی میکنم که زیاد پرروئی میکنم . دریغم میاد استفاده نبرم .
    ویرایش توسط mary1510 : Sunday 27 February 2011 در ساعت 08:31 AM

4. 4 کاربر برای این پست از mary1510 تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط mary1510 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام
    جناب استاد راز ونیاز به مسائل بنیاد ی واصلی توجه می فرمایید وما خیلی مشتاقیم که این مطالب رو یاد بگیریم . امیدوارم استاد حداقل هر هفته یکی دو درس برای مشتاقان ارائه فرمایند . متشکرم
    عذر خواهی میکنم که زیاد پرروئی میکنم . دریغم میاد استفاده نبرم .
    سلام mary عزیز. ممنون می شم اگه بنده رو استاد صدا نزنید. استاد واژه بزرگیه که فعلا برازنده قامت ناساز و بی اندام من نیست.
    و اما در مورد این که چقدر توی این تاپیک فعالیت بشه مسلما بر میگرده به خود شما و بقیه دوستان. به هر حال نظر من اینه که این تاپیک یکطرفه نباشه. هر کدوم از عزیزان که مطلبی یا سوالی در این خصوص دارن توی تاپیک عنوان کنند تا به یاری خدا به مرور زمان تبدیل بشه به یک منبع مفید و کامل...

6. 6 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

pooriaakbari1989 آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    34196
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    1,548
    1,051 بار تشکر شده در 378 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 96/1
    Given: 175/0
    میزان امتیاز
    14

سلام جناب راز و نياز. سوال من در مورد قطعات ريتميك اينه كه چگونه ميتونيم با گوش دادن به يك قطعه(بدون ديدن نت قطعه) تشخيص بديم كه ريتمش چيه؟(مثلا شيش هشتم،دو چهارم و...)
    هر گرفتار که در بند تو می نالد زار***می برد حسرت صیدی که گرفتار تر است

8. 8 کاربر برای این پست از pooriaakbari1989 تشکر کرده اند:

ostadbanan آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    22293
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    338
    573 بار تشکر شده در 104 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 17/1
    میزان امتیاز
    15

سلام

به نظر من هم مبحث خیلی خوبیه چون این مشکل ریتم همیشه برای ما تازه کارها وجود داره و فکر می کنم هنوز هم اساتید روش مناسبی براش پیدا نکردند.

همونطور که میدونید برخی اساتید پا زدن رو برای رعایت ریتم قطعه اجباری میدونند و بعضی معتقدند اصولا این روش اشتباهه چون انجام چند کار فیزیکی همزمان برای افراد مبتدی خیلی مشکله .

و این مشکل رو من خودم هم داشتم و اجباری که استادم داشت که حتما باید پا زدن رو اون هم کاملا درست انجام بدم . اما همیشه قاطی می کردم و برام واقعا سخت بود که همزمان ملودی و ریتم رو درست اجرا کنم.

البته برای اجرای نت های گرد و سفید و سیاه و چنگ مشکلی نداشتم و مشکل من نت های دو لا چنگ و ترکیب اون با سایر نت ها بود که هر چی تلاش می کردم نمی تونستم درست پا بزنم. و الان هم معتقدم اینکه ما برای حفظ ریتم به صورت مکانیکی پا بزنیم کار خیلی درستی نیست.

ضمن اینکه یک مسئله دیگه هم هست و اون اینه که برخی روشها در بعضی سازها کاربرد نداره مثلا در سازهایی مثل نی - فلوت و سایر سازهای بادی نمیشه با شمارش ریتم رو نگه داشت.

اما فکر کنم استفاده از مترونوم از همه روشها بهتر باشه.

یه چیز دیگه هم بگم: به گفته اساتید موسیقی محل پرورش ریتم و ملودی در مغز دو مکان کاملا مجزاست که ارتباط و هماهنگی این دو قسمت تمرین زیادی میخواد و برای پرورش هر بخش باید تمرینهای خاصی انجام بشه.

10. 13 کاربر برای این پست از ostadbanan تشکر کرده اند:

mixer آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13039
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    1,197
    1,501 بار تشکر شده در 502 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/0
    میزان امتیاز
    16

Lightbulb پاسخ

نقل قول نوشته اصلی توسط pooriaakbari1989 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام جناب راز و نياز. سوال من در مورد قطعات ريتميك اينه كه چگونه ميتونيم با گوش دادن به يك قطعه(بدون ديدن نت قطعه) تشخيص بديم كه ريتمش چيه؟(مثلا شيش هشتم،دو چهارم و...)
    درود

با کسب اجازه از اساتید و سروران گرامی . . .

دوست عزیز در بحث شناختن ریتم اولین چیزی که خیلی میتونه کمک کنه به نظر من گوش هست ، وقتی شما یه قطعه رو گوش می دید که سرعت (اجرای نت) زیاد هست می تونید بفهمید که اجرا 16/6 هست و اگر با تئوری موسیقی آشنا باشید می بینید که در بسیاری از قطعات ، این ریتم چیزی نیست جز 4 مضراب (در موسیقی سنتی) .
    در تئوری موسیقی این بحث به این معناست که : 6 نت دولاچنگ در یک میزان که هنگام اجرا قاعدتا سرعت رو زیاد جلوه میکنه (در اجرای نت البته ، نه تمپو)
    خب پس نتیجه این می شود که 2 باور برای شما پدید می آید یا این ریتم 6/8 می باشد و یا 6/16
    (این یک راه) .
    _____________________________-
    راه دومی هم وجود دارد که می توان با استفاده از شمارش نت ها و وزن خوانی به ریتم قطعه پی برد که بنده نمی دونم چه طوری باید در اینجا توضیحش را برای شما ارائه بدم
    .
    اما اگر به صورت زنده براتون توضیح می دادم حتما ملتفت می شدید .
    البته رفقا حتما شما رو ملتفت می کنند .
    متشکرم . اگر جایی من اشتباه کردم سروران گرامی بنده رو مستفیض بفرمایند و باز هم عذر خواهی می کنم در محضر اساتید بزرگوار ما درس پس دادیم .

با مدعی نگویید اسرار عشق و مستی
    تا بی خبر بمیرد در درد خود پرستی
    دوش آن صنم چه خوش گفت در مجلس مغانم
    با کافران چه کارت گر بت نمی پرستی

12. 10 کاربر برای این پست از mixer تشکر کرده اند:

mixer آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13039
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    1,197
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

Lightbulb

نقل قول نوشته اصلی توسط LIVERPOOL2010 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام

به نظر من هم مبحث خیلی خوبیه چون این مشکل ریتم همیشه برای ما تازه کارها وجود داره و فکر می کنم هنوز هم اساتید روش مناسبی براش پیدا نکردند.

همونطور که میدونید برخی اساتید پا زدن رو برای رعایت ریتم قطعه اجباری میدونند و بعضی معتقدند اصولا این روش اشتباهه چون انجام چند کار فیزیکی همزمان برای افراد مبتدی خیلی مشکله .

و این مشکل رو من خودم هم داشتم و اجباری که استادم داشت که حتما باید پا زدن رو اون هم کاملا درست انجام بدم . اما همیشه قاطی می کردم و برام واقعا سخت بود که همزمان ملودی و ریتم رو درست اجرا کنم.

البته برای اجرای نت های گرد و سفید و سیاه و چنگ مشکلی نداشتم و مشکل من نت های دو لا چنگ و ترکیب اون با سایر نت ها بود که هر چی تلاش می کردم نمی تونستم درست پا بزنم. و الان هم معتقدم اینکه ما برای حفظ ریتم به صورت مکانیکی پا بزنیم کار خیلی درستی نیست.

ضمن اینکه یک مسئله دیگه هم هست و اون اینه که برخی روشها در بعضی سازها کاربرد نداره مثلا در سازهایی مثل نی - فلوت و سایر سازهای بادی نمیشه با شمارش ریتم رو نگه داشت.

اما فکر کنم استفاده از مترونوم از همه روشها بهتر باشه.

یه چیز دیگه هم بگم: به گفته اساتید موسیقی محل پرورش ریتم و ملودی در مغز دو مکان کاملا مجزاست که ارتباط و هماهنگی این دو قسمت تمرین زیادی میخواد و برای پرورش هر بخش باید تمرینهای خاصی انجام بشه.

بر عکس گفته های شما من اصلا نمی تونم از مترونوم درست استفاده کنم . . .
    آخرش قاطی می کنم ، نمی دونم چرا . . .
    اما برای اجرای سر ضرب ها در یک میزان پا می زنم ...
    اوایل سخت بود اما با وزن خوانی قطعه یه کمی راه افتادیم . . .
    و من هم هنوز بر این باورم که تنها چیزی که ادم می تونه در اجرای زنده بر روی „استیج” داشته باشه ضرب پا هست. . .
    نظرتون چیه ؟

14. 5 کاربر برای این پست از mixer تشکر کرده اند:

ostadbanan آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    22293
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    338
    573 بار تشکر شده در 104 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 17/1
    میزان امتیاز
    15

البته یه مطلبی از یکی از اساتید خوندم که :

در موسیقی تنوع سن - روحیه - ضعف و قدرت در پذیرش و درک ریتم و ضرب آهنگ باعث میشه که پیشرفت افراد نسبت به هم متغیر باشه .

بعضی از افراد سریعتر و راحت تر میتونن با این روش کنار بیان و بعضی مثل من دیرتر.

16. 4 کاربر برای این پست از ostadbanan تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657
    3,206 بار تشکر شده در 1,404 پست

شبکه های اجتماعی من

Add r_a_m_i_n on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/9
    Given: 3/3
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط mixer [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    بر عکس گفته های شما من اصلا نمی تونم از مترونوم درست استفاده کنم . . .
    آخرش قاطی می کنم ، نمی دونم چرا . . .
    اما برای اجرای سر ضرب ها در یک میزان پا می زنم ...
    اوایل سخت بود اما با وزن خوانی قطعه یه کمی راه افتادیم . . .
    و من هم هنوز بر این باورم که تنها چیزی که ادم می تونه در اجرای زنده بر روی „استیج” داشته باشه ضرب پا هست. . .
    نظرتون چیه ؟

خیر دوست عزیزم...
    روی سن ضرب پا ممنوعه
    شما فکر کن یک گروه 10 نفری اجرا داشته باشن... حالا فکر کن که هر 10 نفر بخوان واسه خودشون ریتم رو نگه دارن و واسه اینکار ضرب پا بزنن... میدونی چه صدایی ایجاد میشه؟؟؟
    تازه در مورد ارکسترها این صدا وحشتناک میشه
    بهترین روش نگهداری ضرب در اجرا اینه که : از بس با مترونم کار کرده باشی و مسلط باشی.. همیشه صدای بوق مترونم توی گوشت باشه... کلا من مترونم رو خیلی زیاد توصیه میکنم... چون در مورد بعضی قطعات کار باهاش خیلی سخته... ولی بسیار مفیده
    یک روش دیگه هم هست که موقع اجرا و رایج تر و ساده تره... اونم اینه که همیشه در اجراهای ایرانی تنبک نواز به بقیه نوازندگان سرضرب مبده... و میشه سر ضرب رو از اون گرفت
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

18. 12 کاربر برای این پست از r_a_m_i_n تشکر کرده اند:

mixer آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13039
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    1,197
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط ramin_herfeiy [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    خیر دوست عزیزم...
    روی سن ضرب پا ممنوعه
    شما فکر کن یک گروه 10 نفری اجرا داشته باشن... حالا فکر کن که هر 10 نفر بخوان واسه خودشون ریتم رو نگه دارن و واسه اینکار ضرب پا بزنن... میدونی چه صدایی ایجاد میشه؟؟؟
    تازه در مورد ارکسترها این صدا وحشتناک میشه
    بهترین روش نگهداری ضرب در اجرا اینه که : از بس با مترونم کار کرده باشی و مسلط باشی.. همیشه صدای بوق مترونم توی گوشت باشه... کلا من مترونم رو خیلی زیاد توصیه میکنم... چون در مورد بعضی قطعات کار باهاش خیلی سخته... ولی بسیار مفیده
    یک روش دیگه هم هست که موقع اجرا و رایج تر و ساده تره... اونم اینه که همیشه در اجراهای ایرانی تنبک نواز به بقیه نوازندگان سرضرب مبده... و میشه سر ضرب رو از اون گرفت

بله تا حدودی موافقم با گفته های شما .. .
    اما وقتی در شرایط قرار بگیری باور کن صدای مترونوم و اینها همه از ذهنت میره حتی شاید در بعضی جاها به سختی صدای سازت رو بشنوی و فقط تنها چیزی که پایدارت نگه داره این هست که یکی از اعضای بدنت داره حرکت می کنه مثلا در کلیپی از چهار مضرابی که خودت واسمون گذاشته بودی „تکون دادن سر و لذت بردن از قطعه” خودش می تونه ریتم رو نگه داره لازم نیست جوری پابزنی یا در اصطلاح ضرب پا داشته باشی که صداها و همچنین استایل گروه بریزه به هم و متد کار رنگ زشتی به خودش بگیره .

در مورد جناب تنبک نواز هم باید بگم که بین ملودی زن „کسی که ملودی رو اجرا میکنه” و کسی که ریتم رو نگه میداره „تنبک نواز” رابطه ی ژرفی هست به گونه ای که در اکثر جشنواره های موسیقی به وضوح میشه در گروه نوازی های سنتی دید که علاوه بر زیبا بودن قطعه اجرایی و همچنین ریتم داری صحیح : شاهد این هستیم که نظر داوران منفی میشه نسبت به گروه و وقتی علت رو مو شکافانه برسی میکنیم می بینیم که مثلا نوازنده ی تار با نوازنده ی تنبک ، tom ها و سر ضرب های اجرایی میزان در نوازندگی تار هم خوانی نداشته و این باعث کم شدن امتیاز شده . . .
    ولی در واقع حرف شما درست هست اما من به طور شخصی گفتم که با مترونوم مشکل دارم .
    یه سوال دارم مگه گروه نوازان بزرگ و کنسرتی و همچنین آهنگ سازان بزرگی مثل لطفی در طی سال های گذشته با مترونم کار می کردند که حالا شاگردانشون که ما هستیم با مترونم کار کنیم ؟!!!
    من به شخصه از اساتید ساز ها الگو میگیرم و هر چیز که اونها بگن برام قابل احترام هست.
    استاد من از من می خواد که با ضرب پا و وزن خوانی کار کنم و ما هم گردنمون از مو باریک تره اگر انجام ندیم ، و دستشون رو هم می بوسیم . . .

20. 8 کاربر برای این پست از mixer تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657
    3,206 بار تشکر شده در 1,404 پست

شبکه های اجتماعی من

Add r_a_m_i_n on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/9
    Given: 3/3
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط mixer [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    بله تا حدودی موافقم با گفته های شما .. .
    اما وقتی در شرایط قرار بگیری باور کن صدای مترونوم و اینها همه از ذهنت میره حتی شاید در بعضی جاها به سختی صدای سازت رو بشنوی و فقط تنها چیزی که پایدارت نگه داره این هست که یکی از اعضای بدنت داره حرکت می کنه مثلا در کلیپی از چهار مضرابی که خودت واسمون گذاشته بودی „تکون دادن سر و لذت بردن از قطعه” خودش می تونه ریتم رو نگه داره لازم نیست جوری پابزنی یا در اصطلاح ضرب پا داشته باشی که صداها و همچنین استایل گروه بریزه به هم و متد کار رنگ زشتی به خودش بگیره .

در مورد جناب تنبک نواز هم باید بگم که بین ملودی زن „کسی که ملودی رو اجرا میکنه” و کسی که ریتم رو نگه میداره „تنبک نواز” رابطه ی ژرفی هست به گونه ای که در اکثر جشنواره های موسیقی به وضوح میشه در گروه نوازی های سنتی دید که علاوه بر زیبا بودن قطعه اجرایی و همچنین ریتم داری صحیح : شاهد این هستیم که نظر داوران منفی میشه نسبت به گروه و وقتی علت رو مو شکافانه برسی میکنیم می بینیم که مثلا نوازنده ی تار با نوازنده ی تنبک ، tom ها و سر ضرب های اجرایی میزان در نوازندگی تار هم خوانی نداشته و این باعث کم شدن امتیاز شده . . .
    ولی در واقع حرف شما درست هست اما من به طور شخصی گفتم که با مترونوم مشکل دارم .
    یه سوال دارم مگه گروه نوازان بزرگ و کنسرتی و همچنین آهنگ سازان بزرگی مثل لطفی در طی سال های گذشته با مترونم کار می کردند که حالا شاگردانشون که ما هستیم با مترونم کار کنیم ؟!!!
    من به شخصه از اساتید ساز ها الگو میگیرم و هر چیز که اونها بگن برام قابل احترام هست.
    استاد من از من می خواد که با ضرب پا و وزن خوانی کار کنم و ما هم گردنمون از مو باریک تره اگر انجام ندیم ، و دستشون رو هم می بوسیم . . .
    بله ... تا حدودی درست میگی... اما
    قطعه ی تکنوازی زمین تا آسمون با گروه نوازی فرق میکنه... اول از همه مرسی که نمونه کارمو دیدی
    ولی در تکنوازی ما خودمونیم و خودمون... کند میکنیم... تند میکنیم...
    ralltando... ritardando... string... atempo
    و غیره
    اما در گروه نوازی 90% حواسمون باید به نگه داشتن ضرب باشه
    من نمیگم باید کاملا در تمام اوقات ملودی با تم تنبک یکسان باشه... منظورم گرفتن سرضرب از تنبک زن بود که خیلی کار مهمیه...
    ولی به نظر من اشتباه میکی که با مترونم مشکل داری...
    در مورد سوالت هم اینو بگم که وسیله ای به نام مترونم حدود 300 سالی هست که اختراع شده
    و در قدیم...99% درصد نوازندگان... قبل از یادگیری ساز اصلیشون... یک دوره ی چندین ساله (حداقل 2 ساله) به نواختن تنبک میپرداختند... بطوری که الان هم اگه ببینید اکثر نوازندگان جدید دستی هم در نوازندگی تنبک دارن... و این موضوع در زمان قدیم بسیار رایج بوده و از بچگی حدود 5 سالگی شروع میکردن... و این نوازندگی تنبک واسشون میشد مترونم
    منم نمیگم که حرف استادتو نادیده بگیر و حرف منو گوش کن
    من فقط نظر شخصی خودمو گفتم.. همین
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

22. 7 کاربر برای این پست از r_a_m_i_n تشکر کرده اند:

mixer آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13039
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    1,197
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

سپاسگذارم رامین جان استفاده کردیم . . .

24. 2 کاربر برای این پست از mixer تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض تعریف ریتم؟

سلام دوستان
    خیلی خوشحالم که این بحث مورد استقبال دوستان قرار گرفته. از همه دوستانی هم که توی این بحث شرکت کرده اند صمیمانه سپاسگزارم.
    اعتقاد من بر اینه که برای درک واقعی هرچیز باید بهش عمیق و ژرف نگاه کرد. باید باهاش درآمیخت، لمسش کرد و احساسش کرد. باید اون چیز رو اونقدر کاوشگرانه و موشکافانه بررسی کرد که دیگه هیچ نقطه تاریک و مبهمی باقی نمونه.
    ریتم هم از این قاعده مستثنی نیست. باید نگاهی نو و فراتر از نگاهی که قبلا داشتیم بهش بیاندازیم. در یک کلام باید بفهمیمش. من امیدوارم که در این تاپیک چنین نگاه تحلیل گرانه ای به ریتم بشه بطوری که با مطالعه پستهای تک تک دوستان، به شناخت عمیقی از ریتم در موسیقی برسیم.
    برای شناخت هر چیز باید بتونیم تعریف کامل و ملموسی ازش داشته باشیم.

از دوستان عزیز می خوام که هر تعریفی که توی ذهنشون از ریتم دارند بنویسند. این مهم نیست که تعریفشون درسته یا اشتباه، مهم اینه که هر تعریفی که از ریتم ارائه میدهند حاصل نگاه و تجربه شخصیشون هستش. و شما تصور کنید اگه ده نفر حاصل تجربه نوازندگیشون رو اینجا توی این تاپیک ارائه بدهند چه منبع عظیمی از دانش و تجربه در این تاپیک گرد میاد...!
    تعریف شما از ریتم چیست؟

26. 10 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

mary1510 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    31304
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    362
    262 بار تشکر شده در 117 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 5/0
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    14

باتشکر از جناب راز ونیاز برای شروع این بحث بنیادی .
    فکر می کنم بتوان گفت ریتم یعنی : رعایت توالی (پی درپی بودن) ضربات حاصل از اجرای نت ها .

0

28. 5 کاربر برای این پست از mary1510 تشکر کرده اند:

ALI2323 آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    31931
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    376
    578 بار تشکر شده در 249 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/0
    میزان امتیاز
    14

به نظر من ریتم یعنی توانایی اجرای نت بر روی یه زمان مشخص...
    البته نگه داشتن ریتم در سازی مثل سنتور خیلی سخته چون نوع های ضربش خیلی زیاده...
    برای نگه داشتن ریتم باید به کشش نت ها دقت کنیم...
    مثلا نت گرد 4 کشش
    سفید 2
    سیاه 1
    و از چنگ هم هرکدوم نصف قبلی
    مثلا چنگ = 2/1 سیاه
    دولا چنگ= 2/1 چنگ
    سه لا چنگ= 2/1 دولا چنگ و...
    دوست داشتن همیشه گفتن نیست.....گاه سکوت است و گاه انتظارو.... وگاه...

30. 5 کاربر برای این پست از ALI2323 تشکر کرده اند:

mixer آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13039
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    1,197
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

سپاس رفقا . . .
    بیشتر با آقای علی 2323 موافقم با تکمیل این نکته که در بعضی از جاها آکسان ها یا اکسنت های متفاوت از هم .

32. 5 کاربر برای این پست از mixer تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 9 12345 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)