لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 2 از 9 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 17 به 32 از 130

موضوع: ریتم در موسیقی و تکنیکهای رعایت ریتم

ALI2323 آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    31931
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    376
    578 بار تشکر شده در 249 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    14

0 Not allowed! Not allowed!
    مرسی mixer جان درسته البته ریتم رو در سنتور سخت میشه نگه داشت چون بیشتر اوازی میخوره... اما کار خیلی مهمیه به خوصوص توی بعضی از کار های حضرت استاد مشکاتیان مثل خزان یا شور انگیز و...
    اما توی موسیقی آوازی که ریتم نداره هم کار سنتور نواز سخته چون خیلی نکته ریز و ظریف داره..
    دوست داشتن همیشه گفتن نیست.....گاه سکوت است و گاه انتظارو.... وگاه...

2. 2 کاربر برای این پست از ALI2323 تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946
    4,151 بار تشکر شده در 1,000 پست

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 112/2
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض ریتم

از دوستان عزیز mary1510 و ALI2323 و mixer که توی بحث شرکت کردند صمیمانه سپاسگزارم.
    دوستان به نکات مهمی در مورد ریتم اشاره کردند:

رعایت توالی (پی درپی بودن) ضربات حاصل از اجرای نت ها
    توانایی اجرای نت بر روی یک زمان مشخص...
    و توجه به آکسان ها یا اکسنت های متفاوت

ریتم(Rhythm) از واژه یونانی (Rhythmos) که کلمه ای یونانی است گرفته شده که تعریف آن بدین شرح است „حرکتی منظم که به صورت متقارن تکرار گردد.”

نکته جالب توجه در مورد ریتم اینه که ریتم فقط مخصوص موسیقی نیست. ما در زندگی روزمره مدام با ریتم سرو کار داریم. ضربان قلب، پلک زدن، نفس کشیدن، صدای تیک تاک ساعت، صدای باران، کف زدن و ... همگی دارای نوعی ریتم می باشند.

از نظر موسیقیایی، ریتم تشکیل شده است از صداها و سکوتهای متوالی که وقتی در کنار هم قرار بگیرند تشکیل یک الگوی صوتی را می دهند. به صدای تیک تاک ساعت دقت کنید. الگوی ریتمیک صدای ساعت به صورت زیر می باشد:

اگر هر تیک یا تاک را یک نت سیاه در نظر بگیریم یک الگوی ریتمیک 2/4 داریم.

امیدوارم با یاری شما دوستان این تاپیک بتونه مفید واقع بشه و درک همه ما رو از ریتم بالاتر ببره. در بحث بعدی به تعریف انواع ریتم (ساده، ترکیبی و لنگ) میپردازیم.

ویرایش توسط Razoniaz : Sunday 6 March 2011 در ساعت 11:21 AM
    فقر شب را بی غذا به سر بردن نیست،فقر روز را بی اندیشه به سر کردن است!

4. 7 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

mixer آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13039
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    1,197
    1,501 بار تشکر شده در 502 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/0
    میزان امتیاز
    16

متشکر از توضیحات خوبتون . . .
    حتی در تکمیل جملات و برای مثال های بعدی جناب راز و نیاز ، که مباحث رو پخته تر بگویند می توان به راه رفتن و همچنین توالی حرکات دست و پا نیز توجه کرد . مثال تیک تاک هم بسیار عالی بود .
    جناب راز و نیاز منتظر بقیه مطالب ارزشمندتون هستم .
    با مدعی نگویید اسرار عشق و مستی
    تا بی خبر بمیرد در درد خود پرستی
    دوش آن صنم چه خوش گفت در مجلس مغانم
    با کافران چه کارت گر بت نمی پرستی

6. 3 کاربر برای این پست از mixer تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32039
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    16
    95 بار تشکر شده در 51 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    14

نقل قول نوشته اصلی توسط LIVERPOOL2010 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام

به نظر من هم مبحث خیلی خوبیه چون این مشکل ریتم همیشه برای ما تازه کارها وجود داره و فکر می کنم هنوز هم اساتید روش مناسبی براش پیدا نکردند.

همونطور که میدونید برخی اساتید پا زدن رو برای رعایت ریتم قطعه اجباری میدونند و بعضی معتقدند اصولا این روش اشتباهه چون انجام چند کار فیزیکی همزمان برای افراد مبتدی خیلی مشکله .

و این مشکل رو من خودم هم داشتم و اجباری که استادم داشت که حتما باید پا زدن رو اون هم کاملا درست انجام بدم . اما همیشه قاطی می کردم و برام واقعا سخت بود که همزمان ملودی و ریتم رو درست اجرا کنم.

البته برای اجرای نت های گرد و سفید و سیاه و چنگ مشکلی نداشتم و مشکل من نت های دو لا چنگ و ترکیب اون با سایر نت ها بود که هر چی تلاش می کردم نمی تونستم درست پا بزنم. و الان هم معتقدم اینکه ما برای حفظ ریتم به صورت مکانیکی پا بزنیم کار خیلی درستی نیست.

ضمن اینکه یک مسئله دیگه هم هست و اون اینه که برخی روشها در بعضی سازها کاربرد نداره مثلا در سازهایی مثل نی - فلوت و سایر سازهای بادی نمیشه با شمارش ریتم رو نگه داشت.

اما فکر کنم استفاده از مترونوم از همه روشها بهتر باشه.

یه چیز دیگه هم بگم: به گفته اساتید موسیقی محل پرورش ریتم و ملودی در مغز دو مکان کاملا مجزاست که ارتباط و هماهنگی این دو قسمت تمرین زیادی میخواد و برای پرورش هر بخش باید تمرینهای خاصی انجام بشه.
    با سلام

من حرف ایشون رو قبول دارم ولی اگه سختی پا زدن رو تحمل کنید بهتره چون مثل یه بار اضافه هستش که بعدا وقتی ریتم برامون جا بیافته و دیگه پا نزنیم متوجه میشیم که قدرت نوازندگیمون به شدت زیاد شده

من که ایجوریم

8. 3 کاربر برای این پست از rbrb تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32039
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    16
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

نقل قول نوشته اصلی توسط LIVERPOOL2010 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام

به نظر من هم مبحث خیلی خوبیه چون این مشکل ریتم همیشه برای ما تازه کارها وجود داره و فکر می کنم هنوز هم اساتید روش مناسبی براش پیدا نکردند.

همونطور که میدونید برخی اساتید پا زدن رو برای رعایت ریتم قطعه اجباری میدونند و بعضی معتقدند اصولا این روش اشتباهه چون انجام چند کار فیزیکی همزمان برای افراد مبتدی خیلی مشکله .

و این مشکل رو من خودم هم داشتم و اجباری که استادم داشت که حتما باید پا زدن رو اون هم کاملا درست انجام بدم . اما همیشه قاطی می کردم و برام واقعا سخت بود که همزمان ملودی و ریتم رو درست اجرا کنم.

البته برای اجرای نت های گرد و سفید و سیاه و چنگ مشکلی نداشتم و مشکل من نت های دو لا چنگ و ترکیب اون با سایر نت ها بود که هر چی تلاش می کردم نمی تونستم درست پا بزنم. و الان هم معتقدم اینکه ما برای حفظ ریتم به صورت مکانیکی پا بزنیم کار خیلی درستی نیست.

ضمن اینکه یک مسئله دیگه هم هست و اون اینه که برخی روشها در بعضی سازها کاربرد نداره مثلا در سازهایی مثل نی - فلوت و سایر سازهای بادی نمیشه با شمارش ریتم رو نگه داشت.

اما فکر کنم استفاده از مترونوم از همه روشها بهتر باشه.

یه چیز دیگه هم بگم: به گفته اساتید موسیقی محل پرورش ریتم و ملودی در مغز دو مکان کاملا مجزاست که ارتباط و هماهنگی این دو قسمت تمرین زیادی میخواد و برای پرورش هر بخش باید تمرینهای خاصی انجام بشه.
    با سلام

من حرف ایشون رو قبول دارم ولی اگه سختی پا زدن رو تحمل کنید بهتره چون مثل یه بار اضافه هستش که بعدا وقتی ریتم برامون جا بیافته و دیگه پا نزنیم متوجه میشیم که قدرت نوازندگیمون به شدت زیاد شده

من که اینجوریم

10. کاربران زیر از rbrb به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32039
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    16
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

اولا استاد راز و نیاز

شما اندامتون خیلی هم به استادی میاد همین که گفتم حرفم نباشه لطفا

استاد ریتمو فهمیدن آسونه منظورم درکشه مشکل نگه داشتن ریتم در قطعه هایی هست که مخلوطی از انواع نتها توشونه مخصوصا نتهای نقطه دار و زینت و دراب و ...

تازه مشکل یه جای دیگه هم هست برای ما مبتدی ها اونم در نواختن آهنگهای آشناست چون ما میخوایم اونو با سرعتی که گوش دادیم اجرا کنیم و همین باعث میشه ریتمو از دست بدیم اگرم یواش بزنیم بازم یه معضله من خودم درس 1 دستور سنتورو از یه سرعتی پایین تر برام خیلی سخت میشه زدنش عجیبه ولی اینطوریه

12. 3 کاربر برای این پست از rbrb تشکر کرده اند:

z_m آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    29398
    میانگین پست در روز
    0.15
    تشکر از پست
    1,289
    1,898 بار تشکر شده در 658 پست

شبکه های اجتماعی من

Add z_m on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 7/0
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    14

درود...
    میشه منم یه مطلبی رو بگم در مورد پا زدن و نگه داشتن ریتم؟

اینکه خوب ما پا میزنیم که ریتم رو نگه داریم ولی خوب بعدش که ریتم دستمون اومد دیگه به نظرم نباید پا زد... ما پا میزنیم که ریتم رو بفهمیم دیگه بعدش احتیاجی نیست... و روی استیج هم پا نمیزنیم دیگه... ولی چرا استادم میگه باید همیشه پا بزنی؟؟؟ و اینکه به قول دوستمون rbrb وقتی پا نمیزنم دقیقا کیفیت کارم خیلی بیشتره... وقتی پا میزنم احساس میکنم هم از سرعتم میگیره هم از کیفیت...
    آه که یک دیده بیدار نیست
    هیچ کس از درد خبر دار نیست

14. 3 کاربر برای این پست از z_m تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط rbrb [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    اولا استاد راز و نیاز

شما اندامتون خیلی هم به استادی میاد همین که گفتم حرفم نباشه لطفا

استاد ریتمو فهمیدن آسونه منظورم درکشه مشکل نگه داشتن ریتم در قطعه هایی هست که مخلوطی از انواع نتها توشونه مخصوصا نتهای نقطه دار و زینت و دراب و ...

تازه مشکل یه جای دیگه هم هست برای ما مبتدی ها اونم در نواختن آهنگهای آشناست چون ما میخوایم اونو با سرعتی که گوش دادیم اجرا کنیم و همین باعث میشه ریتمو از دست بدیم اگرم یواش بزنیم بازم یه معضله من خودم درس 1 دستور سنتورو از یه سرعتی پایین تر برام خیلی سخت میشه زدنش عجیبه ولی اینطوریه
    سلام دوست عزیز
    شما به بنده لطف دارید.
    ابوسعید ابوالخیر گفت:
    آنانکه به نام نیک می خوانندم / احوال درون بد نمی دانندم
    گر زآنچه درون برون بگردانندم / مستوجب آنم که بسوزانندم
    اینو گفتم که بدونید من خودم رو بیشتر از شما می شناسم و وقتی می گم اندام ناساز من مناسب قبای سنگین استادی نیست قبول کنید :)
    دوست عزیز این تاپیک ایجاد شده تا جوابگوی همین مشکلات شما باشه. مسلما برای هر قطعه ای هرچند هم که پیچیده باشه تکینکهایی هست برای رعایت ریتم. هدف اینه که این تکینکها آموزش داده بشه. مطمئنم با یاری دوستان این تاپیک، فوق العاده مفید و موثر واقع می شه...

نقل قول نوشته اصلی توسط z_m [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    درود...

اینکه خوب ما پا میزنیم که ریتم رو نگه داریم ولی خوب بعدش که ریتم دستمون اومد دیگه به نظرم نباید پا زد... ما پا میزنیم که ریتم رو بفهمیم دیگه بعدش احتیاجی نیست... و روی استیج هم پا نمیزنیم دیگه... ولی چرا استادم میگه باید همیشه پا بزنی؟؟؟ و اینکه به قول دوستمون rbrb وقتی پا نمیزنم دقیقا کیفیت کارم خیلی بیشتره... وقتی پا میزنم احساس میکنم هم از سرعتم میگیره هم از کیفیت...
    سلام دوست عزیز
    همونطور که گفتید وقتی ریتم قطعه به دست بیاد دیگه نیازی به شمردن یا پا زدن یا این چیزها نیست. چون تمام اینها ابزاری هستند برای رسیدن به هدف که در اینجا رعایت ریتمه. احتمالا تاکید استاد شما بر روی پا زدن به خاطر اینه که این کار براتون به صورت یک عادت در بیاد و بتونید ریتم قطعات بعدی را با تکنیک پا زدن رعایت کنید. وگرنه هنگام اجرای قطعه انجام هر کار اضافه ای که نیاز به صرف انرژی داشته باشه(خواه این حرکت پا زدن باشه یا تکان دادن بدن و سر و ...) روی اجرای قطعه تاثیر منفی می گذاره بخصوص اگه ریتم قطعه تند باشه.
    راستی تا حالا از استادتون پرسیدید چرا اینقدر روی پا زدن تاکید داره؟

16. 5 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

mixer آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13039
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    1,197
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط z_m [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    درود...

بیشتر به خاطر عادت کردن هست. . .
    البته بعضی از اوقات ما حس می کنیم که داریم روی ریتم میزنیم . اما از نظر مستمع کار بلد خواهیم دید که اینجور به نظر نمیرسه (از بس محو در قطعه و اجرای صحیح شدیم که حتی خودمون هم متوجه نمی شویم ) حداقل در سه تار که ساز اصلی من هست که اینطور هست سنتور رو نمی دونم .

استادتون حق داره . پا زدن خیلی خوبه و واسه ی عادت کردن بهش، گوش زد میکنه پا بزنید تا ریتم از دست نره و با اصول اجرا بشه .

18. 2 کاربر برای این پست از mixer تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32039
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    16
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

منم با mixer موافقم من از استادم پرسیدم میشه پا نزنم گفت فعلا نه بذار نتها برن تو وجودت بعد دیگه پا نزن

20. 2 کاربر برای این پست از rbrb تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض انواع ریتم

سلام دوستان
    اگر به قطعات ریتمیک مانند پیش درآمد ها، چهارمضرابها، تصانیف، رنگها و ... نگاهی انداخته باشید، در ابتدای همه آنها پس از سلاح کلید دو عدد می بینید که در حقیقت نشانگر ریتم آن قطعه می باشند و نشانگر زمان یا نشانگر ریتم (Time Signature) نامیده می شوند.
    این دو عدد مشخص می کنند که در هر میزان چند ضرب داریم و ارزش زمانی هرکدام از این ضربها چه مقدار است.
    برای پیدا کردن ارزش زمانی هر ضرب در یک قطعه، نت گرد را که نت مبنا یا نت کامل (Whole note) نامیده می شود را بر عدد پایینی تقسیم می کنیم. مثلا در یک قطعه 3/4 نت گرد را بر چهار تقسیم می کنیم که جواب نت سیاه می شود. پس مشخص می شود که در این قطعه ارزش زمانی هر ضرب یک نت سیاه می باشد. حال عدد بالایی تعداد نت های سیاه در هر میزان را مشخص می کند که در این مثال عدد 3 بدین معنا است که در هر میزان سه نت سیاه داریم.
    برای روشنتر شدن مسئله اینبار یک قطعه 6/8 را در نظر بگیرید. نت گرد را بر 8 تقسیم می کنیم که حاصل نت چنگ می شود. حال عدد 6 نمایانگر این است که در هر میزان 6 نت چنگ خواهیم داشت...

انواع ریتمها:
    ساده: مانند ریتمهای 2/4 و 3/4 و 4/4
    ترکیبی: مانند ریتمهای 6/8 و 6/16
    لنگ: 5/4 یا 7/8
    البته انواع دیگری از ریتمها مانند ریتمهای مخلوط، افزایشی، کسری، گنگ و ... نیز وجود دارند که در موسیقی ایرانی کمتر به آنها پرداخته شده است.

برای اینکه این بحث طولانی و یکطرفه نباشه از دوستان عزیز می خوام که تعریفی که از ریتم های ساده، ترکیبی و لنگ دارند را اینجا عنوان کنند.

22. 6 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

z_m آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    29398
    میانگین پست در روز
    0.15
    تشکر از پست
    1,289
    1,898 بار تشکر شده در 658 پست

شبکه های اجتماعی من

Add z_m on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 7/0
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    14

درود...
    راستش اون طوری که من یاد گرفتم و فهمیدم ...
    ميزان ساده ميزاني است كه هر ضرب آن را به 2 و 4 و 8 و 16 و ... قسمت مساوي تقسيم میشه یا اینکه صورت به 3 تقسیم نشه...
    البته اونایی که صورت کسر 3 هست رو من شنیدم هم جز ساده هست هم جز ترکیبی...

ميزان‌هاي تركيبي
    اگر هر ضرب يك ميزان قابل تقسيم به سه قسمت مساوي باشد، آن ميزان را تركيبي گويند یا اینکه ميزان‌هايي كه عدد بالاي آنها قابل تقسيم بر 3 شوند را ميزان تركيبي گويند.

برای تبدیل میزان ترکیبی به ساده باید میزان ترکیبی رو بر سه دوم تقسیم کنیم... یعنی اگه میزان بر سه دوم تقسیم شه پس میزان ترکیبی هست... یعنی در حقیقت بر اون میزان ساده یه نقطه اضافه کردیم...

آه که یک دیده بیدار نیست
    هیچ کس از درد خبر دار نیست

24. 2 کاربر برای این پست از z_m تشکر کرده اند:

mixer آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13039
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    1,197
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

Lightbulb

نقل قول نوشته اصلی توسط Razoniaz [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام دوستان
    اگر به قطعات ریتمیک مانند پیش درآمد ها، چهارمضرابها، تصانیف، رنگها و ... نگاهی انداخته باشید، در ابتدای همه آنها پس از سلاح کلید دو عدد می بینید که در حقیقت نشانگر ریتم آن قطعه می باشند و نشانگر زمان یا نشانگر ریتم (Time Signature) نامیده می شوند.
    این دو عدد مشخص می کنند که در هر میزان چند ضرب داریم و ارزش زمانی هرکدام از این ضربها چه مقدار است.
    برای پیدا کردن ارزش زمانی هر ضرب در یک قطعه، نت گرد را که نت مبنا یا نت کامل (Whole note) نامیده می شود را بر عدد پایینی تقسیم می کنیم. مثلا در یک قطعه 3/4 نت گرد را بر چهار تقسیم می کنیم که جواب نت سیاه می شود. پس مشخص می شود که در این قطعه ارزش زمانی هر ضرب یک نت سیاه می باشد. حال عدد بالایی تعداد نت های سیاه در هر میزان را مشخص می کند که در این مثال عدد 3 بدین معنا است که در هر میزان سه نت سیاه داریم.
    برای روشنتر شدن مسئله اینبار یک قطعه 6/8 را در نظر بگیرید. نت گرد را بر 8 تقسیم می کنیم که حاصل نت چنگ می شود. حال عدد 6 نمایانگر این است که در هر میزان 6 نت چنگ خواهیم داشت...

انواع ریتمها:
    ساده: مانند ریتمهای 2/4 و 3/4 و 4/4
    ترکیبی: مانند ریتمهای 6/8 و 6/16
    لنگ: 5/4 یا 7/8
    البته انواع دیگری از ریتمها مانند ریتمهای مخلوط، افزایشی، کسری، گنگ و ... نیز وجود دارند که در موسیقی ایرانی کمتر به آنها پرداخته شده است.

برای اینکه این بحث طولانی و یکطرفه نباشه از دوستان عزیز می خوام که تعریفی که از ریتم های ساده، ترکیبی و لنگ دارند را اینجا عنوان کنند.
    ممنون ، اگر ساده تر بخوایم بحث رو دنبال کنیم و نیازی به تقسیم نباشه می توان گفت در هر کسر میزان در اول خط حامل :

4 نماینده ی نت سیاه
    8 نماینده ی نت چنگ
    16 نماینده ی نت دولا چنگ
    32 ، 64 و . . . به ترتیب نمایانگر نت های با فاصله ی زمانی کمتر . . . (که همه می دونید)

درود...
    راستش اون طوری که من یاد گرفتم و فهمیدم ...
    ميزان ساده ميزاني است كه هر ضرب آن را به 2 و 4 و 8 و 16 و ... قسمت مساوي تقسيم میشه یا اینکه صورت به 3 تقسیم نشه...
    البته اونایی که صورت کسر 3 هست رو من شنیدم هم جز ساده هست هم جز ترکیبی...

ميزان‌هاي تركيبي
    اگر هر ضرب يك ميزان قابل تقسيم به سه قسمت مساوي باشد، آن ميزان را تركيبي گويند یا اینکه ميزان‌هايي كه عدد بالاي آنها قابل تقسيم بر 3 شوند را ميزان تركيبي گويند.

برای تبدیل میزان ترکیبی به ساده باید میزان ترکیبی رو بر سه دوم تقسیم کنیم... یعنی اگه میزان بر سه دوم تقسیم شه پس میزان ترکیبی هست... یعنی در حقیقت بر اون میزان ساده یه نقطه اضافه کردیم...

نوشته های قرمز رنگ را بیشتر توضیح دهید . همچنین قسمت پررنگ شده را نیز مختصر توضیحی کامل تر ارائه بفرمایید سپاسگذارم . . .
    ویرایش توسط mixer : Monday 28 March 2011 در ساعت 02:03 PM

26. 2 کاربر برای این پست از mixer تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض ریتمهای ساده

سلام دوستان
    از z_m و mixer عزیز تشکر می کنم که توی بحث شرکت کردند.
    بهتره از ریتم ساده شروع کنیم.

ریتم ساده (Simple Meter):
    ریتمی است که هر ضرب آن قابل تقسیم به دو قسمت مساوی باشد.

به عنوان مثال ریتم 2/4 را در نظر بگیرید: در هر میزان 2/4 دو نت سیاه داریم که هر کدام از این دو نت سیاه قابل تقسیم به دو نت چنگ می باشند. به شکل زیر دقت کنید:

حال یک میزان 3/8 را در نظربگیرید: در هر میزان 3/8 سه نت چنگ داریم که هر کدام از این چنگها قابل تقسیم به دو نت دولاچنگ می باشند. به شکل زیر دقت کنید:

این موضوع برای ریتم 3/2 و همینطور 4/4 نیز صادق است. به شکلهای زیر دقت کنید:

به طور کلی ریتمهای ساده به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

ریتمهای ساده دوتایی مانند: 2/8 و 2/4 و 2/2
    ریتمهای ساده سه تایی مانند: 3/8 و 3/4 و 3/2
    ریتمهای ساده چهارتایی مانند: 4/8 و 4/4 و 4/2
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست 2-4.JPG   3-2.JPG   3-8.JPG   4-4.JPG  
    ویرایش توسط Razoniaz : Tuesday 29 March 2011 در ساعت 11:29 AM

28. 6 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

mixer آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13039
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    1,197
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

حال یک میزان 8/3 را در نظربگیرید: در هر میزان 8/3 سه نت چنگ داریم که هر کدام از این چنگها قابل تقسیم به دو نت دولاچنگ می باشند. به شکل زیر دقت کنید:

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 678x72.
    متشکر
    فقط اگر ممکنه در نوشته های تاپیک ریتم ها را که مثلا به صورت 8/3 نوشته اید به صورت 3/8 بنویسید تا افراد مبتدی که تاپیک رو مطالعه می کنند در خواندنش دچار تردید نشوند و با نوشته های درون عکس یکسان باشد . ممنون از توضیحات مفیدتان
    ویرایش توسط mixer : Monday 28 March 2011 در ساعت 02:30 PM

30. کاربران زیر از mixer به خاطر این پست تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657
    3,206 بار تشکر شده در 1,404 پست

شبکه های اجتماعی من

Add r_a_m_i_n on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/9
    Given: 3/3
    میزان امتیاز
    15

فکر کنم ساده ترش این میشه... که هر میزانی... که هر ضرب اون برابر یک نت نقطه دار باشه... بهش میگیم ترکیبی
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

32. کاربران زیر از r_a_m_i_n به خاطر این پست تشکر کرده اند:

صفحه 2 از 9 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)