لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 6 از 9 نخستنخست ... 23456789 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 81 به 96 از 130

موضوع: ریتم در موسیقی و تکنیکهای رعایت ریتم

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32039
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    16
    95 بار تشکر شده در 51 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    14

0 Not allowed! Not allowed!
    با سلام

در مورد ریتم ها یه سوال از استادم پرسیدم که شد یه چالش

از نظر ایشون هیچ فرقی بین ریتم مثلا 3/4 و6/8 و 6/16 نیست البته نه تو پازدنا منظور نوع ضرب هست

و برای اثبات هم روی میز شروع کرد به زدن با دست

1 2 3

اول یواش بعد تندتر بعد خیلی تندتر بعد گفت کدوم 3/4 بود کدوم 6/8 و کدوم 6/16 منم به ترتیب سرعت گفتم

گفت خوب من اگه سرعت 6/8 رو بیارم پایین مثل حالت اول میشه که تو گفتی 3/4 هست پس معیار درستی نگفتی

خلاصه بحث کلی طول کشید منم آخر قبول کردم ولی هنوزم نفهمیدم که اگه فرقی نیس پس چرا اصلا به وجود اومده ریتم 6/16 وقتی 6/8 جواب میده استادم یک سری توضیح در این ضمینه هم فرمودند ولی من قانع نشدم اگه دوستان نظری دارن بگن شاید من بفهمم بالاخره

ممنون
    ای کاش ای کاشی نداشتم

2. 2 کاربر برای این پست از rbrb تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946
    4,151 بار تشکر شده در 1,000 پست

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 112/2
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط rbrb [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    با سلام

از نظر ایشون هیچ فرقی بین ریتم مثلا 3/4 و6/8 و 6/16 نیست البته نه تو پازدنا منظور نوع ضرب هست

1 2 3

اول یواش بعد تندتر بعد خیلی تندتر بعد گفت کدوم 3/4 بود کدوم 6/8 و کدوم 6/16 منم به ترتیب سرعت گفتم

گفت خوب من اگه سرعت 6/8 رو بیارم پایین مثل حالت اول میشه که تو گفتی 3/4 هست پس معیار درستی نگفتی

خلاصه بحث کلی طول کشید منم آخر قبول کردم ولی هنوزم نفهمیدم که اگه فرقی نیس پس چرا اصلا به وجود اومده ریتم 6/16 وقتی 6/8 جواب میده استادم یک سری توضیح در این ضمینه هم فرمودند ولی من قانع نشدم اگه دوستان نظری دارن بگن شاید من بفهمم بالاخره

ممنون
    سلام دوست عزیز
    بحث تفاوت ریتمها همیشه چالش برانگیز بوده و هست. بسیاری از این چالش ها بر می گرده به عدم اطلاع و شناخت کافی ما از ریتم.
    همانطور که می دونید واژه هایی مثل 6/8 و 6/16 و ... از موسیقی غربی وارد موسیقی ایرانی شده و عدم شناخت و درک دقیق ما از موسیقی غربی که درحقیقت زادگاه این واژگان هست باعث میشه همیشه سوالاتی در اینخصوص برای ما پیش بیاد.
    در مورد سوال شما باید عرض کنم که اساس ریتم 3/4 با ریتمهای 6/8 و 6/16 تفاوت فاحش داره. ریتم 3/4 یک ریتم ساده سه ضربی است ولی 6/8 و 6/16 جزو ریتمهای ترکیبی دو ضربی هستند. شاید از دیدگاه ما که ساز ملودیک کار می کنیم و شناختمون از ریتمها بر اساس تعداد نت ها در هر میزان هستش و به آکسانهای مربوط به ضربها توجه نمی کنیم تفاوتی بین ریتم 3/4 و 6/8 نباشه ولی اگه از یک نوازنده تمبک بخواهید که یک ریتم 3/4 و بعد یک ریتم 6/8 برای شما اجرا کنه دقیقا متوجه خواهید شد که چقدر تفاوت بین این دو ریتم وجود داره.
    من برای استاد شما احترام قائلم ولی اساس کار ایشون برای شناساندن ریتم به شما اشتباه بوده اولا وقتی ریتم را به صورت 1 ، 2 ،3 می شماره مسلمه که ریتم سه ضربی هستش حالا یا 3/4 و یا 3/8 و وقتی سرعت را بالا می بره در حقیقت تمپو همون ریتم را بالا برده نه اینکه ریتم به 6/8 یا 6/16 تبدیل شده باشه چون اصلا اساس شمارش 6/8 یا 6/16 بصورت 1 2 3 نیست... این ریتمها از دو ضرب تشکیل شده اند که غالبا بصورت 1و و 2و و شمرده می شن.
    این در مورد ریتم 3/4 اما در مورد ریتم های 6/8 و 6/16 . ما یک قطعه را هم می تونیم در 6/8 بنویسیم و هم در 6/16 با این تفاوت که در 6/8 هر ضرب را معادل یک سیاه نقطه دار در نظر می گیریم ولی در 6/16 بر اساس چنگ نقطه دار. با توجه به اینکه هر دوی این ریتمها از نوع ترکیبی دوضربی هستند از لحاظ نوع ضرب و آکسان ها هم هیچ مشکلی بوجود نخواهد آمد.
    برای اینکه دقیقا متوجه موضوع بشید به شکل زیر دقت کنید:

اما سوالی که ممکنه پیش بیاد اینه که اگه هر ریتم 6/16 را میشه به صورت 6/8 هم نوشت پس چرا از ریتم 6/16 استفاده میشه؟ این سوالی هستش که زیاد پرسیده میشه و به نظر من شاید جواب این سوال در دو نکته نهفته باشه:

1- سادگی نت نگاری:
    به شکل زیر دقت کنید:

یک قطعه که در سه حالت 6/8 و 6/4 و 6/16 و با تمپوهای 80 ، 160 و 40 نت نگاری شده است و اجرای هر سه آنها دقیقا مانند هم می باشد. اگر شما آهنگساز باشید ترجیح می دهید قطعه خودتون رو به کدام صورت نت نگاری کنید؟! و اگه نوازنده باشید دوست دارید کدوم نت را بنوازید؟
    مسلما هم برای آهنگساز و هم برای نوازنده راحتترین روش انتخاب حالت دوم یعنی 6/4 می باشد. به طور کلی آهنگسازان ترجیح می دهند قطعه را در حالتی بنویسند که راحتترین شکل ممکن را داشته باشد و حتی الامکان از به کار بردن نتهای چهارلاچنگ و پنج لاچنگ و ... در قطعاتشان خودداری می کنند چرا که علاوه بر مشکل شدن کار خودشان کار نوازنده را نیز مشکل می کنند...

2- علت دوم را می توان در سنت های متداولی که برای نت نگاری انواع قطعات بکار می رود، جستجو کرد. همانطور که می دانید عرف است که اغلب پیش درآمدها را با 6/4 ، چهارمضرابها را با 6/16 و رنگها را با 6/8 نت نگاری می کنند.
    (البته این تقسیم بندی بی ربط به موضوع اول نیست چرا که فرض کنید اگر مثلا پیش درآمد سه گاه استاد پایور و یا پیش درآمد همایون استاد مشکاتیان و ... بصورت 6/16 بود چه مصیبتی پیش میآمد چرا که پر بود از نتهای پنج لا چنگ و ... و یا برعکس اگر یک چهارمضراب مثل چهارمضراب مخالف سه گاه استاد مشکاتیان و یا چهارمضراب سه گاه استاد پایور و ... به صورت 6/4 نوشته می شد تصور کنید چقدر چهارمضراب بی حال و بی جنب و جوش بود. فرض کنید به جای تمام نتهای دولاچنگ فعلی نت سیاه بود! چقدر ظاهر قطعه بی روح می شد)
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست 1.JPG   2.JPG  
    ویرایش توسط Razoniaz : Tuesday 7 June 2011 در ساعت 01:04 PM
    فقر شب را بی غذا به سر بردن نیست،فقر روز را بی اندیشه به سر کردن است!

4. 8 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657
    3,206 بار تشکر شده در 1,404 پست

شبکه های اجتماعی من

Add r_a_m_i_n on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/9
    Given: 3/3
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط rbrb [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    با سلام

1 2 3

ممنون

درود
    چه سوال خوبی...
    منم نظرمو میگم...
    ببینید در ریتم 3/4... در حالت عادی 3 ضربی هستش... ولی من یکم اینجا با محسن خان اختلاف نظر دارم... من خودم تنبک میزنم... وقتی تمپو بالا بره... مثلا در همین 3/4 وقتی تمپو بالا بره اتوماتیک ما ترجیه میدیم 6/8 بشماریم نه 3/4 3 ضربی...
    و دلیلش هم اینه که :
    گاهی در قطعات جای آکسان ها تغییر میکنه... و این عمل باعث میشه ما حس و حالت یک ریتم دیگه بهمون دست بده...
    برای مثال...: ریتم 2/4 رو در نظر بگیرید... فرض کنید در هز میزان 8 تا دولا چنگ داریم... و این دو لا چنگ ها بصورت 2 دسته ی 4 تایی از هم مجزا شدند... که کاملا مشخص میکنه قطعه دوضربیه...
    حالا همین 8 تا دولا چنگ رو در همین میزان 2/4 بیایید یجور دیگه بنویسیم...
    مثلا بنویسیم : 3 تا دولا چنگ ببه هم چسبیده... بعدش 2 تا دولاچنگ به هم چسبیده... بعدش 3 تا دولاچنگ به هم چشبیده (اگه نصویری میشد نشون داد خوب بود... ولی من بلد نیستم چطوری اینجا نت نویسی کنم)
    خب در این مثال دیدید که بازم 8 تا دولاچنگ داریم... ولی بخاطر اینکه مکان آکسان ها تغیر میکنه... خود بخود اینجا اصطلاحا میگیم ریتم خصیصه ی لنگ داره...
    همین مثال رو میشه در مورد ریتمهای دیگه هم بکار برد... که اگه تصویری بود خیلی بهتر میتونستم منظورمو برسونم...

حالا ریتم 3/4... این ریتم رو بصورت 6/8 نوشت ولی باز هم در سرکلید بنویسیم 3/4
    چون 3 تا سیاه معادل با 6 تا چنگ میشه دیگه... در تنبک هم بهمین دلیله که تمپو میره بالا حس میکنیم 6/8 شده...
    ولی حالا چرا باید بنویسیم 3/4 ؟ و چرا نمینویسیم 6/8؟
    چون وقتی توی تنبک تمپو رو میبریم بالا هدفمون فقط نشون دادن اینکه ریتم چه تغیری کرد هست... ولی اگه خودمون بخوایم یک قطعه بنویسیم سعی میکنیم وقتی 3/4 مینویسیم این موضوع رو رعایت کنیم که باید 3ضربی باشه...
    حتی در خیلی از قطعات ممکنه ببینیم ریتم رو 3/4 نوشته... ولی گاهی اوقات در هر میزان 6 چنگ بصورت 6/8 نوشته... در همچین مواقعی معمولا نمیان وسط قطعه ریتم رو عوض کنند... بلکه چون در این قطعه تعداد میزان های 3/4 خیلی بیشتر از 6/8 هست... پس همون ریتم 3/4 رو مینویسیم...
    حالا در مورد 6/8 و 6/16... این دو ریتم خب اینو که هممون میدونیم که 6/8 هر ضربش برابر با یک سیاه نقطه دار هست... و 6/16 هر ضربش برابر با چنگ نقطه دار
    اما من از خیلیییا در مورد تفاوت این 2 سوال کردم... در نهایت به این نتیجه رسیدم که این دو ریتم هیچ تفاوتی با هم نمیکنند...
    شاید دلیل 2 تا نوشتنشون این باشه... که نمیتونیم مثلا 6/16 با تمپو 150 رو بنویسیم 6/8 با تمپو 300
    آخه تمپو 300 دیگه چیه
    یا اینکه همون موضوع سنت... که معمولا رنگها رو 6/8 مینویسیند و معمولا چهار مضراب هارو با ریتم 2/4 یا 6/16 مینویسند...
    که البته این موضوع هم دلیل خوبی واسه جدا نوشتنشون نیست...
    البته توی تنبک یه چیز دیگه هم داریم به نام 6/8 سنگین... که وقتی تندش میکنیم میشه 6/8... و وقتی 6/8 رو کند میکنیم میشه 6/8 سنگین... و هیچ فرقی با هم نمیکنند... ولی نمیدونم چرا میگن 6/8 سنگین...
    چقدر طولانی شد
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

6. 2 کاربر برای این پست از r_a_m_i_n تشکر کرده اند:

mixer آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13039
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    1,197
    1,501 بار تشکر شده در 502 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/0
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط ramin_herfeiy [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    درود
    چه سوال خوبی...
    منم نظرمو میگم...
    ببینید در ریتم 3/4... در حالت عادی 3 ضربی هستش... ولی من یکم اینجا با محسن خان اختلاف نظر دارم... من خودم تنبک میزنم... وقتی تمپو بالا بره... مثلا در همین 3/4 وقتی تمپو بالا بره اتوماتیک ما ترجیه میدیم 6/8 بشماریم نه 3/4 3 ضربی...
    و دلیلش هم اینه که :
    گاهی در قطعات جای آکسان ها تغییر میکنه... و این عمل باعث میشه ما حس و حالت یک ریتم دیگه بهمون دست بده...
    برای مثال...: ریتم 2/4 رو در نظر بگیرید... فرض کنید در هز میزان 8 تا دولا چنگ داریم... و این دو لا چنگ ها بصورت 2 دسته ی 4 تایی از هم مجزا شدند... که کاملا مشخص میکنه قطعه دوضربیه...
    مثلا بنویسیم : 3 تا دولا چنگ ببه هم چسبیده... بعدش 2 تا دولاچنگ به هم چسبیده... بعدش 3 تا دولاچنگ به هم چشبیده (اگه نصویری میشد نشون داد خوب بود... ولی من بلد نیستم چطوری اینجا نت نویسی کنم)
    خب در این مثال دیدید که بازم 8 تا دولاچنگ داریم... ولی بخاطر اینکه مکان آکسان ها تغیر میکنه... خود بخود اینجا اصطلاحا میگیم ریتم خصیصه ی لنگ داره...
    همین مثال رو میشه در مورد ریتمهای دیگه هم بکار برد... که اگه تصویری بود خیلی بهتر میتونستم منظورمو برسونم...

حالا ریتم 3/4... این ریتم رو بصورت 6/8 نوشت ولی باز هم در سرکلید بنویسیم 3/4
    چون 3 تا سیاه معادل با 6 تا چنگ میشه دیگه... در تنبک هم بهمین دلیله که تمپو میره بالا حس میکنیم 6/8 شده...
    ولی حالا چرا باید بنویسیم 3/4 ؟ و چرا نمینویسیم 6/8؟
    چون وقتی توی تنبک تمپو رو میبریم بالا هدفمون فقط نشون دادن اینکه ریتم چه تغیری کرد هست... ولی اگه خودمون بخوایم یک قطعه بنویسیم سعی میکنیم وقتی 3/4 مینویسیم این موضوع رو رعایت کنیم که باید 3ضربی باشه...
    حتی در خیلی از قطعات ممکنه ببینیم ریتم رو 3/4 نوشته... ولی گاهی اوقات در هر میزان 6 چنگ بصورت 6/8 نوشته... در همچین مواقعی معمولا نمیان وسط قطعه ریتم رو عوض کنند... بلکه چون در این قطعه تعداد میزان های 3/4 خیلی بیشتر از 6/8 هست... پس همون ریتم 3/4 رو مینویسیم...
    حالا در مورد 6/8 و 6/16... این دو ریتم خب اینو که هممون میدونیم که 6/8 هر ضربش برابر با یک سیاه نقطه دار هست... و 6/16 هر ضربش برابر با چنگ نقطه دار
    اما من از خیلیییا در مورد تفاوت این 2 سوال کردم... در نهایت به این نتیجه رسیدم که این دو ریتم هیچ تفاوتی با هم نمیکنند...
    شاید دلیل 2 تا نوشتنشون این باشه... که نمیتونیم مثلا 6/16 با تمپو 150 رو بنویسیم 6/8 با تمپو 300
    آخه تمپو 300 دیگه چیه
    یا اینکه همون موضوع سنت... که معمولا رنگها رو 6/8 مینویسیند و معمولا چهار مضراب هارو با ریتم 2/4 یا 6/16 مینویسند...
    که البته این موضوع هم دلیل خوبی واسه جدا نوشتنشون نیست...
    البته توی تنبک یه چیز دیگه هم داریم به نام 6/8 سنگین... که وقتی تندش میکنیم میشه 6/8... و وقتی 6/8 رو کند میکنیم میشه 6/8 سنگین... و هیچ فرقی با هم نمیکنند... ولی نمیدونم چرا میگن 6/8 سنگین...
    چقدر طولانی شد
    رامین یکی میاد یک ریتم 6/8 نت نویسی میکنه بعدش تمپو رو میکنه بالای 150 یا 200
    بگو خب ؟!!!
    خب ، حالا به نظر تو این آقا معیوب نیست ؟!!!
    خب برادر من ، بهتر همونه که 6/ 16 بنویسه و خلاص. . .

حالا شما می فرماید که اگر تمپو زیاد بشه . . .
    چقدر زیاد بشه ؟!!! آیا در آن حد که نت نویسی رو غلط کنه ، خب اگه قرار باشه ما 3/4 رو 6/8 بخونیم با تمپو بالا که بهتر هست تبدیلش کنیم . . .
    تازه ، اون 3 ضربی ساده هست که 1 سر ضرب(آکسان) داره ، اما اون 2 ضربی هست. . .
    حقیقتا خودمم گیج شدم . . . ول کن حالا

اگه قراره اینطور باشه پس به نظرت سنکوپ به وجود نمیاد ، آکسان رو یهوی به هم بریزیم ؟!
    برادر من رو گیج کردی شما
    با مدعی نگویید اسرار عشق و مستی
    تا بی خبر بمیرد در درد خود پرستی
    دوش آن صنم چه خوش گفت در مجلس مغانم
    با کافران چه کارت گر بت نمی پرستی

8. کاربران زیر از mixer به خاطر این پست تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657
    3,206 بار تشکر شده در 1,404 پست

شبکه های اجتماعی من

Add r_a_m_i_n on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/9
    Given: 3/3
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط mixer [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    رامین یکی میاد یک ریتم 6/8 نت نویسی میکنه بعدش تمپو رو میکنه بالای 150 یا 200
    بگو خب ؟!!!
    خب ، حالا به نظر تو این آقا معیوب نیست ؟!!!
    خب برادر من ، بهتر همونه که 6/ 16 بنویسه و خلاص. . .

حالا شما می فرماید که اگر تمپو زیاد بشه . . .
    چقدر زیاد بشه ؟!!! آیا در آن حد که نت نویسی رو غلط کنه ، خب اگه قرار باشه ما 3/4 رو 6/8 بخونیم با تمپو بالا که بهتر هست تبدیلش کنیم . . .
    تازه ، اون 3 ضربی ساده هست که 1 سر ضرب(آکسان) داره ، اما اون 2 ضربی هست. . .
    حقیقتا خودمم گیج شدم . . . ول کن حالا

اگه قراره اینطور باشه پس به نظرت سنکوپ به وجود نمیاد ، آکسان رو یهوی به هم بریزیم ؟!
    برادر من رو گیج کردی شما

خب... ببین حمید جان... نه چرا معیوب باشه؟ خب ببین منم همینو میگم دیگه...
    من دارم میگم این دو ریتم در واقع یکی هستند... بحث ما سر این بود که تفاوتشون چیه...
    نت نویسی که غلط نمیشه حمید جان... تمپو اگه به هر عددی برسه نت نویسی غلط نمیشه...
    نه ببین... چطور بگم... قاطی کردیا... خب ممکنه در یک قطعه ی 3/4... چندین میزان مثل 6/8 نوشته بشه و اجرا بشه (چون 3 تا سیاه مساوی با 6 تا چنگ هست و این امکان واسمون وجود داره که 3/4 رو مثل 6/8 بنویسیم) و وقتی این چند میزان باشه... چون تعداد این میزان ها نسبت به میزان های سه ضربی کمتر هست... بنابراین نمیایم وسط قطعه ریتم رو عوض کنیم...

چطور بگم... اگه میشد تصویری گفت بهتر میشد توضیح داد...
    خب این بحث پیشنیازش این هست که شما کلا به ریتم ها و بحث ریتم مسلط باشی...
    بخاطر همین گیج شدی...

نه عزیز من سنکپ چرا... سنکپ یعنی ضزب ضعیف به قوی وصل بشه... اینجا ما فقط جای آکسان هارو تغیر دادیم...
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

ehsanparty آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    62255
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    163
    437 بار تشکر شده در 205 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 38/5
    میزان امتیاز
    12

مدال های دریافت شده

سلام
    بالاخره مشخص نشد بهترین روشها برای نگاه داشتن ریتم چیه...
    فکر کنم یکی کنارت تنبک بزنه خیلی تاثیر داشته باشه... و یا اینکه پا بزنیم...
    بحث در مورد نگاه داشتن ریتم و ملودی بود
    ویرایش توسط ehsanparty : Thursday 17 January 2013 در ساعت 08:14 PM

11. کاربران زیر از ehsanparty به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    69656
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    10
    7 بار تشکر شده در 2 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

چیزی باعث شد من توی این سایت ثبت نام کنم این تاپیک بود
    من از ساعت 2 شروع کردم به خوندن الانم ساعت 4 و 20 دقیقه هست. یه تشکر کلی از تمام کسانی که توی این بحث شرکت کردن و یک تشکر ویژه از آقا یا خانوم رازو نیاز که بسیار عالی مفاهیم رو توضیح می دهند. لذت بردم

ac120 آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    62514
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    490
    633 بار تشکر شده در 292 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 516/81
    Given: 452/2
    میزان امتیاز
    12

دوستان البته من درحدی نیستم که توی بحث شرکت کنم ولی این رو هم حساب کنید که کسر میزان فقط به تمپو عوض نمیشه شما چارتا نت سیاه رو در نظر بگیرید توی 4/4 در 1 میزان جا میشن ولی توی کسر میزانهای دیگه ممکنه کلی تغییر بودجود بیاد . توضیحش سخته مثلا
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    همین ریتم و نتی که توی عکس میبینید با تغییر تمپو با همین کسر میزان با سرعت بالا یا پایین تر انجام میشه یعنی اون نت های کلید فا سرعتشون میره بالا و بازه ی زمانی هر میزان کم میشه و در کل تغییری به وجود نمیاد
    ولی اگر همین رو بکنیم 3/4 اصلا نت به هم میریزه باید کلی توش تغییر ایجاد بشه پس تمپو رو با کسر میزان اشتباه نگیرید

ehsanparty آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    62255
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    163
    437 بار تشکر شده در 205 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 38/5
    میزان امتیاز
    12

مدال های دریافت شده

شرمنده بنده در حد دانش خودم نظر میدم
    از نظر بنده اینکه بگیم چون تمپو عوض میشه ریتمش هم تغییر میکنه اشتباهست... تمپو در خدمت ریتم هستش حالا تمپوش بالا باشه یا پایین فرقی نمیکنه و هر میزان در خدمت تمپو
    ویرایش توسط ehsanparty : Wednesday 24 April 2013 در ساعت 04:25 PM

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    79178
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    7
    2 بار تشکر شده در 1 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

با سلام...
    جناب آقای پوریا عزیز... ممنون از توضیحاتتون که بسیار مختصر و مفید بود
    اما جسارتا میخواستم بگم که هیچ وقت نمیشه با اطمینان کامل گفت که هر قطعه ای که دارای تمپوی تندی باشه پس حتما 6/16 هستش و ضمنا به نظر بنده بهتره بگیم در کامپوزر کردن اگثر چهار مضرابها از کسر 6/16 استفاده میشود... ممنون دوست عزیز

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    79178
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    7
    2 بار تشکر شده در 1 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

سلام به همه دوستان عزیز و ممنون برای توضیخات خوبتون
    به نظر بنده اکثر نوازندگان سازهای ملودیک با مشکل وزن یا ریتم رووبروو هستند که به نظر بنده بهترین راه یادگیری وزن گذراندن یک مرحله کامل تنبک هستش و قطعا کمک بسیار زیادی میکنه در وزن. و در ادامه عرض میکنم که حتما کتاب وزن خوانی واژگانی استاد ارشد تهماسبی رو حتما مطالعه بکنید... که هم خیلی تغریبا ساده شدست هم شیوا و هم قطر خیلی کمی این کتاب داره ... این یک روش بسیار زیبا برای حل منطقی ریتم در ذهن ایجاد میکنه... زنده و پاینده باشید... سعید زمانی

17. 2 کاربر برای این پست از sasajan تشکر کرده اند:

safa66 آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    82110
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    2
    1 بار تشکر شده در 1 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض مشكل در ضرب گرفتن

دوستان توضرب گرفتن من مشكل دارم و مشكل اينه كه من در سكوت گاهي تند و گاهي ديرتر سكوت رو انجام ميدم و اينكه ميخوام با پا ضرب بگيرم در يك ان متوجه ميشم پام داره واسه خودش باسرعت ميره اصلا گاهي اعصاب خردميشه تنها مشكلم همينه ممنون ميشم دوستان باتجربه كمكم كنند

pooriaakbari1989 آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    34196
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    1,548
    1,051 بار تشکر شده در 378 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 96/1
    Given: 175/0
    میزان امتیاز
    14

نقل قول نوشته اصلی توسط safa66 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    دوستان توضرب گرفتن من مشكل دارم و مشكل اينه كه من در سكوت گاهي تند و گاهي ديرتر سكوت رو انجام ميدم و اينكه ميخوام با پا ضرب بگيرم در يك ان متوجه ميشم پام داره واسه خودش باسرعت ميره اصلا گاهي اعصاب خردميشه تنها مشكلم همينه ممنون ميشم دوستان باتجربه كمكم كنند
    من خودم با ضرب پا ساز نمیزنم... اما این چیزی که شما بیان کردید از مسائل طبیعی ساز زدن و ضرب پاست... در ابتدا این کار یعنی ضرب پا تمرکز رو کم میکنه و حواس آدم پرت میشه،اما به مرور زمان به این امر عادت کرده و به راحتی با ضرب پا ساز خواهید زد... برای این که تمرین مناسبی در این زمینه داشته باشید پیشنهاد من اینه که تا به ضرب پا عادت کنید سعی کنید با مترونم قطعه رو اجرا کنید و در حین اجرای قطعه با مترونم، پاتون هم ضرب های مترونم رو اجرا کنه... با این کار کم کم به ضرب پا گرفتن مسلط تر میشید و بعد از مدتی دیگه نیازی حتی به مترونم نخواهد بود...
    راستی تاپیکی که ایجاد کردید رو با تاپیک „ریتم در موسیقی و تکنیکهای رعایت ریتم” ادغام کردم تا به بحث هایی که تابه حال در این زمینه انجام شده هم دسترسی داشته باشید دوست عزیز...
    ویرایش توسط pooriaakbari1989 : Monday 22 July 2013 در ساعت 07:51 PM
    هر گرفتار که در بند تو می نالد زار***می برد حسرت صیدی که گرفتار تر است

20. کاربران زیر از pooriaakbari1989 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    62767
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    109
    112 بار تشکر شده در 67 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 36/2
    Given: 57/3
    میزان امتیاز
    12

من دقیقا یک ساله که دارم ضرب پا میگیرم اوایل خیلی اعصابم خورد میشد مشکل شمارو داشتم یعنی موقع ساز زدن هم باید حواسم به پام میبود هم به قطعه و دستام. ولی الان که دقت میکنم میبینم قشنگ پام داره درست ضرب میگیره دستام هم دارن قطعه رو میزنن خیلی هم خوبه. فقط به تمرین نیاز دارید فقط. ...

22. 3 کاربر برای این پست از paris_k تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    84882
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    34
    19 بار تشکر شده در 9 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

درود
    سپاس از این همه کمک ها و پاسخ های زیبا و کامل(تقریبا این تاپیک رو کامل خوندم)
    من حدود4سال پیش سنتور را با کتاب دستور سنتور(فرامز پایور) شروع کردم البته حدود 3ترم رو گذروندم و شیوه کار ریتم فقط با روش
    1 2 3 4 یا 1 و 2 و یا 1 o 2 o
    اما تو کلاس هم هیچگاه به خاطر اشتباه ریتمی از من اشکال گرفته نشد!!!
    اما الان بعد از یک سال و نیم وقفه که دارم کتاب شیوه سنتور نوازی رو پیش استادی جدید اموزش میبینم روش ریتم با (تن ت) است.
    اما مشکل از جایی شروع شد که با رسیدن به درس هایی که نت های چندگانه(دولا چنگ یا چنگ یا سیاه نقطه دار) دارد،استادم برای مشکل ریتمیک که من تا الان بهش توجه نکرده بودم(چون فکر میکردم درسته) از من خواسته تا با مترونوم کار کنم اما کار بسی دشوار است!!! و البته هیچگاه ریتم با پا رو هم استفاده نکردم!!!
    کار با روش (تن ت) خوبه اما مشکل زمانی بین کند یا تند گفتن (ت ت ت) است که به هنگام طولانی بودن اهنگ (ت ت ت های چند قسمت) باهم هماهنگ نمیشن
    کار با مترونوم این مشکل رو داره که من موقع نواختن متوجه اشکالم نمیشم و اصلا نمیدونم دارم درست تمرین میکنم یا نه هرچند برای استاد گرامی هم که میزنم میگه اشکال زیاده و اینکه خودت باید متوجه اشکال نا هماهنگیت با مترونوم بشی اما...
    سپاسگذار میشم اگر راهنماییم کنید.
    من شنیده بودم مشکل ریتمیک برای کسی که زیاد به موسیقی گوش میکنه راحت حل میشه اما الان با توجه به موقعیت خودم اصلا به این حرف اعتقاد ندارم.
    (میدونم اشکالم خیلی پایه و لازمه و چون خیلی به موسیقی علاقه دارم،خیلی ناراحتم از اینکه نمیتونم این مشکل رو رفع کنم )

24. کاربران زیر از pari54 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    20400
    میانگین پست در روز
    0.28
    تشکر از پست
    4,388
    3,737 بار تشکر شده در 1,370 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 384/4
    Given: 1,625/1
    میزان امتیاز
    16

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط pari54 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    درود
    سپاس از این همه کمک ها و پاسخ های زیبا و کامل(تقریبا این تاپیک رو کامل خوندم)
    من حدود4سال پیش سنتور را با کتاب دستور سنتور(فرامز پایور) شروع کردم البته حدود 3ترم رو گذروندم و شیوه کار ریتم فقط با روش
    1 2 3 4 یا 1 و 2 و یا 1 o 2 o
    اما تو کلاس هم هیچگاه به خاطر اشتباه ریتمی از من اشکال گرفته نشد!!!
    اما الان بعد از یک سال و نیم وقفه که دارم کتاب شیوه سنتور نوازی رو پیش استادی جدید اموزش میبینم روش ریتم با (تن ت) است.
    اما مشکل از جایی شروع شد که با رسیدن به درس هایی که نت های چندگانه(دولا چنگ یا چنگ یا سیاه نقطه دار) دارد،استادم برای مشکل ریتمیک که من تا الان بهش توجه نکرده بودم(چون فکر میکردم درسته) از من خواسته تا با مترونوم کار کنم اما کار بسی دشوار است!!! و البته هیچگاه ریتم با پا رو هم استفاده نکردم!!!
    کار با روش (تن ت) خوبه اما مشکل زمانی بین کند یا تند گفتن (ت ت ت) است که به هنگام طولانی بودن اهنگ (ت ت ت های چند قسمت) باهم هماهنگ نمیشن
    کار با مترونوم این مشکل رو داره که من موقع نواختن متوجه اشکالم نمیشم و اصلا نمیدونم دارم درست تمرین میکنم یا نه هرچند برای استاد گرامی هم که میزنم میگه اشکال زیاده و اینکه خودت باید متوجه اشکال نا هماهنگیت با مترونوم بشی اما...
    سپاسگذار میشم اگر راهنماییم کنید.
    من شنیده بودم مشکل ریتمیک برای کسی که زیاد به موسیقی گوش میکنه راحت حل میشه اما الان با توجه به موقعیت خودم اصلا به این حرف اعتقاد ندارم.
    (میدونم اشکالم خیلی پایه و لازمه و چون خیلی به موسیقی علاقه دارم،خیلی ناراحتم از اینکه نمیتونم این مشکل رو رفع کنم )
    این روشی که شما فرمودید(تن ت)! نمیدونم چیه. مشکلتون هم دقیقا متوجه نشدم.
    اما مترونومتون اگه دیجیتالی باشه میتونید تقسیمات کوچکتر ضربها رو هم انتخاب کنید که در هر ضرب براتون مثلا چهارتا دولاچنگ بزنه. سپس قطعتون رو با تمپوی پایین تمرین کنید و کم کم سرعتون رو بیشتر کنید تا به سرعت اصلی قطعه برسید.

26. کاربران زیر از you3f به خاطر این پست تشکر کرده اند:

صفحه 6 از 9 نخستنخست ... 23456789 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)