لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 4 از 11 نخستنخست 12345678 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 49 به 64 از 173

موضوع: آشنایی با مقامات موسیقی اعراب

am3000 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    11490
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    1,685
    750 بار تشکر شده در 273 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 3/3
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    16

0 Not allowed! Not allowed!
    ببینید منظورمن نوشتن فواصل نبود بلکه توضیح نحوه ی حرکتها در بین درجات هر مقام بود... یکسری سوالات هم من در مورد دوایر دارم که موقع مطالعه رساله های عبدالقادر مراغی برام مطرح شده که ان شاالله ازتون میپرسم... در مورد موسیقی ایرانی هم در حد توان کمکتون میکنم.
    نقدآ یه پرسش... شوری که ما در موسیقی ایرانی میزنیم در حالت عادی یک ربع پرده داره و در سلمک و شهناز یه ربع پرده دیگه بهش اضافه میشه. در برخی الگوهای فرودی یک ربع پرده ی سوم هم بطور متغییر روی درجه 4 گام شور اصلی ایجاد میشه... ویک ربع پرده هم در بال کبوتر شور اضافه میشه که خیلی گذرا تره که در زیر تونیک شور اضافه میشه. به عنوان مثال:
    شور می:
    می -فاسری-سل-لا-سی-دو-ر-می
    در الگوی فرودی که عرض کردم فواصل بطور موقتی به این شکل در میایند:
    می-فاسری-سل-لاکرن-سی-دو-ر-می
    در فرود بال کبوتر:
    می -فاسری-سل-لا-سی-دوسری-ر-می
    مقام سلمک لا مشتق از شور می:
    لا- سی کرن-دو-ر-می-فاسری-سل-لا
    یعنی در یک بداهه نوازی غیر از ربع پرده بال کبوتر که در این گام روی نت دو سوار میشه(دوسری) امکان بوجود آمدن سه ربع پرده در گام شور می هست:روی نتهای فا لا و سی.
    به نظر میاد توی موسیقی عربی این ربع پرده متغییر روی درجه4 که ما در برخی فرودها ازش استفاده میکنیم به مراتب بیشتر مورد استفاده قرار میگیره... حالا اولآ همیشه در شور عربی سه ربع پرده وجود داره یا نه و ثانیآ محل این ربع پرده ها با محل اونها در موسیقی فعلی ایران انطباق داره یا نه؟ثالثآاون ربع پرده بال کبوتر چطور؟ اونهم مورد استفاده قرار میگیره یا نه؟
    ویرایش توسط am3000 : Wednesday 27 July 2011 در ساعت 11:56 PM

2. 2 کاربر برای این پست از am3000 تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.53
    تشکر از پست
    3,273
    5,308 بار تشکر شده در 2,140 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 338/2
    Given: 150/0
    میزان امتیاز
    16

خب بحث داره گرم میشه.

مشکل من اینه که از موسیقی ایرانی اطلاعات جامعی ندارم اصطلاحاتش رو بلد نیستم.
    مثلا نمیدونم بال کبوتر چیه.

اما متوجه شدم منظور شما و عبدالقادر از دوایر همان مقامات موسیقی است.

نکتۀ دیگه در مورد ربع پرده ها در موسیقی عربی.
    تا جایی که من اطلاع دارم، در موسیقی عربی تنها از کرن استفاده میشه.
    البته یکجا سری دیدم اون هم در مقام «سه گاه بلدی» است.
    کرن یا ربع پرده پایین تر رو نیز با علامتی غیر از علامتی که ما ایرانی ها استفاده می کنیم نشون میدن و بهش میگن نصف بمول یا همون Half flat.
    این هم علامتش:

اما بعد

ببینید مقام بیات یکی از مقامات اصلی موسیقی عربی است یعنی مثلا یه چیزی مثل یکی از 7 دستگاه موسیقی ایرانی.

خب این مقام بیات دو تا مقام فرعی داره:

1- مقام بیات شوری(خار جگر)
    2- مقام حسینی

تونیک خانواده مقام بیات نت D هست.
    هر سه این ها با تتراکرد بیات شروع می شوند. به این ترتیب از چپ به راست: 1 3/4 3/4. یعنی دو گام اول کرن اند و گام سوم کامل.
    یعنی اگر از D شروع کنیم میشه: D-Ehb-F-G

ما در موسیقی عربی مفهومی بنام جنس داریم که جمع ان اجناس است.
    حالا این اجناس چی هستند همان Trichord و Tetrachord و Pentachord تئوری غربی است.
    البته به پنتاکرد میگن عقد که جمعش هست عقود.
    در موسیقی ایرانی نمی دونم بهش چی میگن.

هر مقامی از دو جنس اصلی تشکیل شده است.
    تقسیم بندی مقامات با توجه به جنس اول یعنی سه چهار نت اول شکل میگیره.
    مثلا علت اینکه مقام حسینی زیر مجموعه مقام بیاته اینه که 4 نت اولش مطابق مقام بیاته.

خب معمولا نت اول جنس دوم بشرطی که جنس اول تتراکرد باشه Dominant note (در اینجا نت چهارم یعنی G) نامیده میشه. (نت اول جنس دوم همون نت آخر جنس اوله.)
    نمی دونم میشه بهش گفت نت کلیدی یا شاهد یا نه.

مثلا در مقام بیات جنس دوم تتراکرد نهاوند (1 1/2 1) است. در فارسی نمی دونم چی میگن. میگن گام کامل بزرگ، گام کوچک، گام بزرگ.
    غیر از دو جنس اصلی، اجناس دیگری هم هستند که اجناس ثانویه نام دارند.
    کاربرد این ها چیه؟ در تغییر مقام.

این مطالب که گفتم باز در عکس بالا ملموس تر میشه.

مقام بیات رو ببینید.
    اجناس اصلی رو ببینید. جنس اول بیات، جنس دوم نهاوند. فواصل و گام ها رو دقت کنید.

اجناس ثانویه رو ببینید. در مقام بیات جنس ثانویه مقام عجم است. چرا؟
    چون فاصله یک یک مربوط به سه گام مقام عجمه که در مقام بیات دو تا یک یک داریم.

این یعنی چی یعنی از مقام بیات میشه شیفت کرد به مقام عجم.

البته وقتی نوازنده ای در مقام بیات می نوازد، مقامات فروعی بیات رو نیز اجرا می کنه که باز از اون ها میشه به مقامت دیگر رفت. چجوری؟ الان میگم.

اول باید دید مقام بیات شوری و حسینی اجناسشون چی هست؟

جنس اول هر دوی این ها که همون تتراکرد بیاته. پس تفاوت در جنس دوماست.

در مقام بیات شوری جنس دوم بجای تتراکرد نهاوند، تتراکرد حجاز است. (نیم، یک و نیم، نیم)
    پس بدین صورت از مقام بیات به مقام حجاز نیز می توان رفت.

در مقام حسینی جنس دوم رست است. تترا کرد رست با گام های : یک گامل کامل و بعد دو تا ربع گام.
    منظورم از ربع همون کرن هست.

پس بدین صورت از مقام بیات به مقام رست نیز می توان رفت.

همچنین از مقام بیات میشه به مقام صبا رفت بدلیل اینکه سه نت اول آن مثل مقام صباست.
    تترا کرد صبا: 1/2 3/4 3/4.
    می بینید که فرقش در گام سومه که در بیات یک گامل کامل یا همون بزرگه اما در صبا گام کوچیکه یا نیم گام.
    نمی دونم گام بزرگ و کوچک رو درست گفتم؟

اما در مورد صعودی فرودی.

خیلی نمی دونم اما می دونم که مقام بیات همین یک فرم رو داره اما برخیمقامات دو تا فرم داره که اولی بالارونده هست و دومی پایین رونده.
    بنظر می رسه که در مقام بیات هر دو فرم صعودی و نزولی یکی است مگر اینکه تغییر مقام بدیم که در اون صورت قضیه فرق می کنه.

نکته که یادم رفت بگم اینه که خو عرب ها میگن که نت دوم مقام بیات یعنی می کرن رو کمی پایین تر یعنی بم تر اجرا می کنند که ملیح تر بنظر بیاد. حالا نمی دونم در موسیقی ایرانی به ربع پرده پایین تر از کرن چی میگن. البته فکر نکنم دیگه ربع باشه. فکر کنم بشه ربع پرده دو کمایی؟
    من از فردای خود ترسی ندارم
    که بر سینه نشانی از تو دارم
    ولیکن گر تو خواهی من بسوزم
    میان شعله هم پا می گذارم

4. 2 کاربر برای این پست از M_T تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.53
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

خب چند تا چیز دیگه هم فهمیدم از جمله مفهوم بال کبوتر.

البته نمی دونم دانگ چیه؟ فکر کنم به همین اجناس میگید دانگ نه؟

در تعیین دانگ های یک مقام و تقسیمات آن و نیز اصولا در تعیین حیطه و وسعت یک مقام، „بال کبوتر” نقش اساسی دارد.

بال کبوتر فرمی است که معمولا در اختتمام نغمه ها (اعم از گوشه ها یا قطعات ضربی) نواخته می شود و به صورت پرشی که از صدای شاهد به صدای انتهایی انجام شده و حدود و ثغور مقام را به نوازنده یادآور می شود. بال کبوتر در واقع، سنج افزاری است که موسیقی عملی برای اندازه گرفتن حدود مقام در اختیار ما قرار می دهد.

*در مقاماتی که از دو دانگ چهار صدایی تشکیل می شوند، صدای آغازین و انجامین هر مقام با „بال کبوتر” و قرینه آن مطابق است. یک بال آن نسبت به شاهد از چهار فاصله (ذوالاربع) و بال دیگر از پنچ فاصله (ذوالخمس) تشکیل می شود. بال کبوتر و قرینه آن یک دور را تشکیل می دهند و توسط آن می توان محدوده یک مقام را معین کرد.

*در مقاماتی که از سه دانگ سه صدایی تشکیل می شوند پرش بال کبوتر یک فاصله سه درجه ای را طی می کند و باز می گردد، معکوس آن نیز فاصله ای برابر (در جهت معکوس) را می پیماید.

بعدش فهمیدم که به اکتاو میگید دور.
    به تتراکرد میگید چهار اوایی و پنتاکرد پنج اوایی و ... .

اما مقام بیات اعراب با شور ایرانی یک فرقی داره اون هم اینه که نت ششم در مقام بیات نیم پرده پایین تره اما در مقام شور ایرانی ربع پرده پیایین تره.

عکس زیر رو ببینید:
    میان شعله هم پا می گذارم

6. 2 کاربر برای این پست از M_T تشکر کرده اند:

am3000 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    11490
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    1,685
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

1) آقا دم شما گرم... فکر کنم بتونیم به نتایج خوبی بزسیم. امیدوارم دوستان هم وارد بحث بشن.
    اول اینکه ظاهرآ ما برای مفاهیم یکسان نامهای متفاوت بکار میبریم که طبیعی هم هست... بنابراین قبل از بحث در اون موارد ازت یه وقت کوتاه میخوام که این نوشته هاتو با دقت بخونم و حلاجی کنم و معادل سازی کنم... بعد نتایج رو باهات چک میکنم که ببینم درست فهمیدم یانه.
    2) اون فایل نهاوند رو که قرائت قرآن بود رو گوش کردم خیلی زیبا بود واقعآ لذت بردم ممنون... البته در موردش سوال هم دارم اما فعلآ باید به درک مشترک برسیم تا بتونم درست بحث کنیم.
    3) این نامهای سری و کرن ابداع استاد علی نقی وزیری بوده و به حساب ابجد هم سری و هم کرن معادل علی نقی که نام کوچیک ایشون بوده هست... پس طبیعی هست که اعراب به این فواصل نگن سری و کرن. البته فواصل از قدیم بوده ولی نامشون جور دیگه ذکر میشده و براساس انگشتی که رو دسته عود اون نت یا فاصله رو میگرفته نامگذاری میشده.
    4) ربع پرده در موسیقی ایران فقط یک اصطلاحه که شامل انواع و اندازه های متفاوت اجزای کوچکتر از نیم پرده میشه و معادل 1/4 نیست. یعنی ما به همه اندازه های میکروتونها اصطلاحآ میگیم ربع پرده. اما اعراب ربع پرده شون رو واقعآ 1/4 میگیرن (برای همین هم میگن نصف بمول) که در واقع تعدیل شده فواصل کهن هست. البته با این کار مدولاسیون راحت تر میشه ولی به حالت ها آسیب وارد میشه. توی موسیقی ایرانی ما از این مساله پرهیز میکنیم.
    5) کتاب خوبی رو برای مطالعه انتخاب کردی(نوشته ی نریمان حجتی)
    6) بال کبوتر میتونه فقط سه نت باشه که نوع فواصل پرش اون بسته به مقام فرق میکنه... معمولآ از یک تترا کورد-پنتاکورد(ذوالخمس-ذوالاربع) تشکیل میشه. البته استثناهایی هم هست مثل سه گاه که توی همون کتاب آقای حجتی خوب توضیح داده و نظریه اش هم بر پایه ی همین گونه تحلیل ها هست. حالا همون سه نت رو میشه توی یک حرکت گام وار بسط داد و نتهای بیشتری رو برای فرود نواخت اما اصل حرکت معمولآ بر پایه ی همون سه نت هست منتها شما بجای جهشها... حرکات نرم و ملایم گام(ُscale) مانند رو میشنوید
    7) میشه فواصل شور عربی رو بنویسید؟(عکس پست شماره ی 50 رو نتونستم ببینم... اگه میشه چک کنید ببینین درست آپلود شده یا نه؟)
    8) ظاهرآ توی موسیقی عربی نتهای تونیک هر مقام مثل مد های کلیسایی کاملآ حفظ شده... مثل همین تاکید شما که فلان مقام حتما باید ازD شروع بشه... همینطوره؟
    اما توی موسیقی ایرانی این مساله دیگه رعایت نمیشه و فواصل شرط هست نه نت پایه. مثلآ شور رو بر پایه هر نتی میشه نواخت... اما یک نرمهایی هم هست که نانوشته هست ولی ناخودآگاه رعایت میشه که بخاطر محدودیتهای سازها هست... مثلآ من ندیدم کسی شور سی کرن بزنه.
    9) در مورد فرم بالا رونده و پایین رونده مقامها... در موسیقی ایرانی هم همینطوره و نمونه بارزش در دستگاه همایون هست.
    باید نوشته هاتون رو با دقت بخونم و معادل سازی کنم... دوباره برمیگردم.

8. 2 کاربر برای این پست از am3000 تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.53
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

با سلام مجدد

در مورد اطلاعاتی که دادم باید بگم که قابلی نداشت.

فرصت هم در اختیار شماست.

اما یه سوال میان کلامتون بود و اون اینکه مثلا مقام بیات رو باید حتما از D شروع کرد.

در جواب باید بگن که نه الزامی نیست لکن این فرم استاندارد و پیش فرض این مقام هست.
    از هر کلیدی که بخواهیم میشه شروع کرد منتها فواصل باید حفظ بشه دیگه.

مثلا من یه فایل تصویری عربی دارم که یک استاد ویولن عرب مقام کرد رو اجرا میکنه.
    پس از اتمام اجرای وی مجری به او میگه که مقام کرد رو از جای سختی شروع کردید یعنی از C در حالیکه معمولا از D شروع می کنند که راحت تره. و نوازنده هم تأیید می کنه که طبعا شروع مقام کرد از C سخت تر است بلحاظ انگشت گذاری و ... .

سوالی دارم و آن اینکه چرا گفتید که عرب ها که ربع پرده رو حفظ کردند برای مدولاسیون راحت تره ولی به حالات آسیب می زنه. منظورتون از حالات چیه؟

این بحث ادامه دارد...
    میان شعله هم پا می گذارم

10. 2 کاربر برای این پست از M_T تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.53
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط am3000 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    1)
    7) میشه فواصل شور عربی رو بنویسید؟(عکس پست شماره ی 50 رو نتونستم ببینم... اگه میشه چک کنید ببینین درست آپلود شده یا نه؟)
    بله، البته که میشه.
    عکس را دوباره از سروری دیگر آپلود کردم.
    توضیحاتی که داده بودم در این تصویر مشخص است.
    باز اگه شبهه ای بود، من در خدمتم.

میان شعله هم پا می گذارم

12. 2 کاربر برای این پست از M_T تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.53
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط am3000 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    1)

2) اون فایل نهاوند رو که قرائت قرآن بود رو گوش کردم خیلی زیبا بود واقعآ لذت بردم ممنون... البته در موردش سوال هم دارم اما فعلآ باید به درک مشترک برسیم تا بتونم درست بحث کنیم.
    بله واقعا من هم مثل اون نشنیده ام. مقام رو کامل و دقیق اجرا می کنه.
    من فایل صوتی عود دارم در مقام نهاوند که با قرائت این استاد هلباوی مو نمی زنه. خارق العاده است.

مقام نهاوند رو معادل گام مینور غربی می گیرند.

اگه خواستید الان توضیح بدم یا باشه برای بعد؟
    میان شعله هم پا می گذارم

14. 2 کاربر برای این پست از M_T تشکر کرده اند:

am3000 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    11490
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    1,685
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

سلام
    بله حقیقتش اون منبع رو که فرمودید مطالعه کردم... و متوجه شدم که حداقل این دسته از اعراب که این منبع رو نوشته اند،ربع پرده ها رو مثل ما استفاده میکنن و تعدیل نمیکنن اما جزئیات رو نمینویسن البته خودش گفته که نوازنده های جوانتر و امروزی که با موسیقی غربی الفت پیدا کرده اند ربع پرده ها رو بطور تعذیل شده ی 50 سنتی استفاده میکنن. در مورد ساده تر شدن تغییر مقام بر میگردم و توضیح میدم که چرا اینطوره.
    در مورد تونیک انحصاری هم همینطور بود که شما فرمودید.
    در ضمن اونچیزی که بعنوان جنس ازش یاد میکنن در واقع همون دانگ ماست و اونجا هم همین داستان اختلاف نظر بین موسیقیدانان ما وجود داره(!) و اینکه برخی اصرار دارند دانگ رو در تتراکورد خلاصه کنند و لاغیر... گویی در این زمینه وحی از جانب حضرت حق نازل شده!! اجناس ائلیه و ثانویه هم تنها اشاره به محل و ترتیب قرار گرفتنشون در گام یک مقام هست.
    بقیه مطالب رو هم کاملآ متوجه شدم... راستی شما موسیقی عربی رو بصورت عملی و زیر نظر استاد کار میکنید؟

16. 2 کاربر برای این پست از am3000 تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.53
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

سلام
    بله حقیقتش اون منبع رو که فرمودید مطالعه کردم... و متوجه شدم که حداقل این دسته از اعراب که این منبع رو نوشته اند،ربع پرده ها رو مثل ما استفاده میکنن و تعدیل نمیکنن اما جزئیات رو نمینویسن البته خودش گفته که نوازنده های جوانتر و امروزی که با موسیقی غربی الفت پیدا کرده اند ربع پرده ها رو بطور تعذیل شده ی 50 سنتی استفاده میکنن. در مورد ساده تر شدن تغییر مقام بر میگردم و توضیح میدم که چرا اینطوره.
    در مورد تونیک انحصاری هم همینطور بود که شما فرمودید.
    در ضمن اونچیزی که بعنوان جنس ازش یاد میکنن در واقع همون دانگ ماست و اونجا هم همین داستان اختلاف نظر بین موسیقیدانان ما وجود داره(!) و اینکه برخی اصرار دارند دانگ رو در تتراکورد خلاصه کنند و لاغیر... گویی در این زمینه وحی از جانب حضرت حق نازل شده!! اجناس ائلیه و ثانویه هم تنها اشاره به محل و ترتیب قرار گرفتنشون در گام یک مقام هست.
    بقیه مطالب رو هم کاملآ متوجه شدم... راستی شما موسیقی عربی رو بصورت عملی و زیر نظر استاد کار میکنید؟
    پس حدسم درست بودم گفتم به جنس میگن دانگ.

الان همه فکر می کنند من عربم!

بله در موسیقی عربی هم برخی میگن جنس تتراکرده لکن سه صدایی و پنج صدایی هم دارند.
    حالا اگر خواستید اجناس رو براتون در جدولی بنویسم؟

زیر نظر استاد که نه، ولی تئوری و سماعی کمی کار کرده ام.
    ما هنوز طفل راهیم.
    میان شعله هم پا می گذارم

18. 2 کاربر برای این پست از M_T تشکر کرده اند:

am3000 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    11490
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    1,685
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط M_T [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    اما مقام بیات اعراب با شور ایرانی یک فرقی داره اون هم اینه که نت ششم در مقام بیات نیم پرده پایین تره اما در مقام شور ایرانی ربع پرده پیایین تره.
    نه در خود شور اینطور نیست و فواصل با دیاگرام مقام بیاتی کاملآ منطبقه برای همین هم عرض کردم که بیاتی همون شور هست.
    اون چیزی که من پرسیدم مربوط به بیاتی نبود مربوط به اون نوع شور که سه ربع پرده داره بود.
    نقل قول نوشته اصلی توسط M_T [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    مقام نهاوند رو معادل گام مینور غربی می گیرند.
    ولی فواصلی که من شنیدم با فواصل مینور تفاوت داشت البته این چیزی که ایشون اجرا کرد مرکب خوانی یا همون مدولاسیون به نظر میومد... الگوی اصلی ملودیک این مقام در بین اعراب چطوری هست؟
    اگه خواستید الان توضیح بدم یا باشه برای بعد؟
    مطالب رو متوجه شدم... اگه الگوی اصلی ملودیکی این مقام در بین اعراب رو ارائه بدید خیلی بهتره. چون صرف فواصل و ارتباط اونها کمکی نمیکنه باید نحوه گردش ملودی مشخص بشه.

ببین اگه به این موسیقی علاقه داری حتمآ باید پیش استاد بری وگرنه با تئوری نیازت برطرف نمیشه. و نوازندگیت عمق پیدا نمیکنه... چه سازی میزنی؟

20. کاربران زیر از am3000 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

am3000 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    11490
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    1,685
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

در مورد اون سوالت درباره نقش تعدیل در آسانتر شدن مدولاسیون:
    ببین وقتی شما میخوای بین دو مقام مدولاسیون انجام بدی ولی فاصله بین دو دانگ یا خود فواصل این دو دانگ از لحاظ تئوری یکی نوشته میشه اما در عمل اندازه ربع پرده ها فرق میکنه ،نمیتونی بدون مقدمه چینی و به راحتی مقام رو عوض کنی... اول باید در حین جملات حد فاصل دو مقام یواش یواش اندازه ربع پرده ها رو بطور نامحسوس که خیلی عجولانه هم نباشه که توذوق بزنه کم یا زیاد کنی تا گوش آماده پذیرش فاصله های بین درجات مقام جدید بشه. به این عمل تو موسیقی ایرانی میگن تلطیف. توی اون منبع هم توضیحاتی داده بود که معلوم میشه اونها هم مشابه اینکار رو انجام میدن. حتی بعضی وقتها کار اونقدر سخت میشه که باید حداقل توی اون گوشه ی خاص قید اینکار رو بزنی و منتظر فرصت بهتر باشی... اما اگه همه ربع پرده ها هم اندازه باشن خیلی مقدمه چینی نمیخواد و کار خیلی راحت انجام میشه.

22. 2 کاربر برای این پست از am3000 تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.53
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نه در خود شور اینطور نیست و فواصل با دیاگرام مقام بیاتی کاملآ منطبقه برای همین هم عرض کردم که بیاتی همون شور هست.
    اون چیزی که من پرسیدم مربوط به بیاتی نبود مربوط به اون نوع شور که سه ربع پرده داره بود.

ولی فواصلی که من شنیدم با فواصل مینور تفاوت داشت البته این چیزی که ایشون اجرا کرد مرکب خوانی یا همون مدولاسیون به نظر میومد... الگوی اصلی ملودیک این مقام در بین اعراب چطوری هست؟

مطالب رو متوجه شدم... اگه الگوی اصلی ملودیکی این مقام در بین اعراب رو ارائه بدید خیلی بهتره. چون صرف فواصل و ارتباط اونها کمکی نمیکنه باید نحوه گردش ملودی مشخص بشه.

ببین اگه به این موسیقی علاقه داری حتمآ باید پیش استاد بری وگرنه با تئوری نیازت برطرف نمیشه. و نوازندگیت عمق پیدا نمیکنه... چه سازی میزنی؟
    شور سه ربع پرده در موسیقی عربی؟

الگوی اصلی ملودیکی؟ خب در دیاگرام مشخصه دیگه، نیست؟ بالا رفتن و پایین اومدن و گام ها و ...

این دیاگرام ها به درد نمی خوره؟ [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    بله می دونم باید برم پیش استاد اما الان در دوره ای هستم که نمی تونم، در آینده که دست و بالم باز بشه اقدام می کنم، خدا رو چه دیدی شاید رفتم سوریه یا لبنان برای تحصیل موسیقی عربی.

من فلوت می زنم.
    میان شعله هم پا می گذارم

24. 2 کاربر برای این پست از M_T تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.53
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

در مورد اون سوالت درباره نقش تعدیل در آسانتر شدن مدولاسیون:
    ببین وقتی شما میخوای بین دو مقام مدولاسیون انجام بدی ولی فاصله بین دو دانگ یا خود فواصل این دو دانگ از لحاظ تئوری یکی نوشته میشه اما در عمل اندازه ربع پرده ها فرق میکنه ،نمیتونی بدون مقدمه چینی و به راحتی مقام رو عوض کنی... اول باید در حین جملات حد فاصل دو مقام یواش یواش اندازه ربع پرده ها رو بطور نامحسوس که خیلی عجولانه هم نباشه که توذوق بزنه کم یا زیاد کنی تا گوش آماده پذیرش فاصله های بین درجات مقام جدید بشه. به این عمل تو موسیقی ایرانی میگن تلطیف. توی اون منبع هم توضیحاتی داده بود که معلوم میشه اونها هم مشابه اینکار رو انجام میدن. حتی بعضی وقتها کار اونقدر سخت میشه که باید حداقل توی اون گوشه ی خاص قید اینکار رو بزنی و منتظر فرصت بهتر باشی... اما اگه همه ربع پرده ها هم اندازه باشن خیلی مقدمه چینی نمیخواد و کار خیلی راحت انجام میشه.
    بله درسته.

البته به نظرم ساز با ساز فرق داره.
    یعنی منظورم اینه که اصولا شاید این کار در سازهای زهی سخت تر باشه از سازهای بادی یا برعکس نمی دونم.
    بظاهر که ربع پرده عرب ها فقط همین کرن هست در 90 درصد موارد.
    پس طبق کلام شما کارشون زیاد سخت نیست.
    میان شعله هم پا می گذارم

26. 2 کاربر برای این پست از M_T تشکر کرده اند:

am3000 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    11490
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    1,685
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

شور سه ربع پرده در موسیقی عربی؟.
    بله.
    الگوی اصلی ملودیکی؟ خب در دیاگرام مشخصه دیگه، نیست؟ بالا رفتن و پایین اومدن و گام ها و ... .
    به هیچ وجه! من میتونم دیاگرام شور ابوعطا نوا بیات ترک رو که فواصلشون روی کاغذ یکی هست رو با نتهای ایست و شاهد و ... روی کاغذ بنویسم بدم به یه نوازنده اما اون تا الگوهای اصلی ملودیک هر مقام رو که همون ردیف هست رو کارنکرده باشه و روش مسلط نباشه نمیتونه هیچکدوم از این مقامها رو اجرا کنه.
    این دیاگرام ها به درد نمی خوره؟ [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    چرا ولی نه به تنهایی... شما اگه مقاصد الالحان مراغی رو ببینید توش پر از این دیاگرامهاست (منتها ایشون روی دایره نشون داده اما امروز روی خط نشون میدن) به اضافه ی اندازه دقیق فواصل با روابط ریاضی نحوه ی ترسیمشون برای دستان بندی عود و ... اینجور مسایل... ولی چون الگوهای ملودیک رو ذکر نکرده عملآ قابل استفاده نیست... اینکه گفتم موسیقی مقامی فعلی اعراب میتونه برخی ابهامات رو در مورد موسیقی کهن ما برطرف کنه به همین دلیل بود. چون اونها این موسیقی رو به لحاظ ساختار خیلی عوض نکردن و تفاوت بیشتر در لهجه متفاوت هست و الگوهای ملودیک برخی مقامات رو که به دلایل متفاوت امروز در دست نداریم رو شاید بشه از طریق موسیقی فعلی اونها تا حدودی حدس زد.
    بله می دونم باید برم پیش استاد اما الان در دوره ای هستم که نمی تونم، در آینده که دست و بالم باز بشه اقدام می کنم، خدا رو چه دیدی شاید رفتم سوریه یا لبنان برای تحصیل موسیقی عربی.
    ان شاءالله... ولی بهت توصیه میکنم اول از موسیقی خودمون شروع کنی که سرت کلاه نره! خیلی از مقامات ما رو کج و کوله تلفظ میکنن و بنام خودشون سند میزنن! نمیگم باهاشون کل کل کن چون فایده ای نداره این کار ها وظیفه متولیان موسیقی این مملکت هست که عین خیالشون هم نیست! طرف نیریز رو نکریز و سه گاه رو سیکا مینویسه از اونور علنآ میگه ما اسامی مقامات دیگه رو ننوشتیم چون اطمینان نداشتیم که اصلیل عربی داشته باشن. یعنی چی؟ یعنی منظورش اینه که ماهور و راست (رست) و سوزناک و سه گاه(سیکا) و نیریز و نوروز و نهاوند و خیلیهای دیگه که توی اون لیست بود و میتونم همشون رو برات نام ببرم،عربی هستند نه ایرانی!!! این کارهاشون هست که خیلی زشته و مثل کارهای دیگه شون میمونه که رازی و ابن سینا و ... رو هم ایرانی نمیدونن و عرب حساب میکنن!!! حیف که متولیان این امور توی کشور ما خواب تشریف دارن.

من فلوت می زنم.
    چه جور فلوتی؟کلید دار؟

28. 2 کاربر برای این پست از am3000 تشکر کرده اند:

am3000 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    11490
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    1,685
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

بله درسته.
    البته به نظرم ساز با ساز فرق داره.
    یعنی منظورم اینه که اصولا شاید این کار در سازهای زهی سخت تر باشه از سازهای بادی یا برعکس نمی دونم.
    ببین سازهای زهی بدون پرده بندی برای اینکار آزادی عمل و توانایی بیشتری دارند ولی از اون طرف ریسک فالش شدن توی این سازها خیلی زیادتره... سازهای پرده دار ماهم پرده بندیشون فیکس شده نیست و قابلیت جابجایی داره و برای همین هست که تار رو مثل گیتار با پرده های ثابت پرده بندی نمیکنن... ولی خوب آزادی عملشون کمتره دیگه.

30. 2 کاربر برای این پست از am3000 تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.53
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

فلوت من یکیش ایرانی هست و اون یکی عربی.

الان درگیر درس و کنکورم نمی رسم درست درمون تمرین کنم.

در موسیقی عربی من شور سه ربع پرده ندیدم.

عرب ها خودشون اذعان دارند این اسامی رو از ایرانی ها و برخی دیگر رو از ترک ها گرفته اند.

سیکا رو هم سه گاه تلفظ می کنند. رسم الخطش اونجوریه چون گاف ندارند.
    ولی خب بله همیشه تعصب جاهلی بوده و مشکل ساز هم شده مثل خلیج عربی!

عرب ها که ردیف ندارند.
    حقیقتش منم کتابی از تئوری موسیقی عربی ندارم که بتونم الگوی ملودیک ارائه بدم.
    فکر کنم سماعی باشه.

درسته فواصل ابوعطا و بیات ترک یکی هست اما شاهد و تونیک و ایستشون که فرق داره، نداره؟
    میان شعله هم پا می گذارم

32. 2 کاربر برای این پست از M_T تشکر کرده اند:

صفحه 4 از 11 نخستنخست 12345678 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)