لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 6 از 11 نخستنخست ... 2345678910 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 81 به 96 از 173

موضوع: آشنایی با مقامات موسیقی اعراب

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.52
    تشکر از پست
    3,273
    5,308 بار تشکر شده در 2,140 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 338/2
    Given: 150/0
    میزان امتیاز
    16

0 Not allowed! Not allowed!
    نقل قول نوشته اصلی توسط am3000 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    ما سنت رو کنار گذاشتیم اونها دارن بهش ادامه میدن. زیبا هم هست منکه چند نمونه شو گوش کردم و دقت کردم،بدم نیومد.
    چرا کنار گذاشتیم؟

بنظرتون اشتباه نیست؟
    من از فردای خود ترسی ندارم
    که بر سینه نشانی از تو دارم
    ولیکن گر تو خواهی من بسوزم
    میان شعله هم پا می گذارم

2. کاربران زیر از M_T به خاطر این پست تشکر کرده اند:

am3000 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    11490
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    1,685
    750 بار تشکر شده در 273 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 3/3
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط M_T [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    چرا کنار گذاشتیم؟

بنظرتون اشتباه نیست؟
    اینکه نواوری صورت بگیره یک نیازه... شکی درش نیست اما نوآوری باید بر پایه اصالت باشه که بوده. یعنی هم سیستم دستگاهی و هم تغییر روش همراهی ملودی توسط سازهای کوبه ای تغییری مبتنی بر اصالتها بوده... سنتها کنار گذاشته شدن چون جوهره ی هنر همینه. مهم اینه که به اصالتها پشت نکنیم.
    اما ایراد کار گسستی هست که به لحاظ تئوریک بین سیستمهای جدید و قدیم بوجود اومده. یعنی نباید اینطور باشه که نوازنده امروز ساز کوبه ای از سیستم ایقاعی سر در نیاره. باید اونرو بدونه ولی در اجرا مطابق نیاز روز پیش بره. البته تا اونجاییکه من میدونم امروز خیلی نوازنده ها دانش کافی رو دارن. در مجموع به نظر من این روش همراهی ملودی امروزی در موسیقی ایران که به عنوان مثال:یک نوازنده خوب و بادانش تنبک (که یک ساز استثنایی و بی نظیر و توانمند کوبه ای هست) ملودی رو با نهایت خلاقیت دنبال میکنه پیشرفته تر و درست تر از این هست که از یک روش ثابت و قابل پیش بینی برای همراهی استفاده بشه.

4. کاربران زیر از am3000 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T

alireza_jafarian آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    42772
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    547
    1,087 بار تشکر شده در 381 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 154/1
    Given: 101/1
    میزان امتیاز
    14

مدال های دریافت شده

سلام دوستان، بحثتون رو دنبال کردم. یه جاهایی رو فهمیدم و یه جاهایی رو نفهمیدم.

در مورد الگوهای موسیقیایی، به نظرم مسلما وقتی نمونه ی سماعی وجود داره نمونه نوشتاری هم وجود داره. فقط موضوع زمان هست که معیاریست برای سنجش اصالت نمونه نوشتاری.

متاسفانه موسیقی ما حدود صد سال پیش دستکاری شد و نتیجه اینکار پیدایش سیستم دستگاهی و اضمحلال سیستم ادواری بود.
    کمی بیشتر توضیح بدید مگه سیستم دستگاهی چه مشکلی بوجود اورده توی موزیک ما ؟
    از آزادی "یواشکی" زنان

حمایت کنیم

6. 2 کاربر برای این پست از alireza_jafarian تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.52
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط am3000 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سنتها کنار گذاشته شدن چون جوهره ی هنر همینه. مهم اینه که به اصالتها پشت نکنیم.

اما ایراد کار گسستی هست که به لحاظ تئوریک بین سیستمهای جدید و قدیم بوجود اومده. یعنی نباید اینطور باشه که نوازنده امروز ساز کوبه ای از سیستم ایقاعی سر در نیاره. باید اونرو بدونه ولی در اجرا مطابق نیاز روز پیش بره. البته تا اونجاییکه من میدونم امروز خیلی نوازنده ها دانش کافی رو دارن. در مجموع به نظر من این روش همراهی ملودی امروزی در موسیقی ایران که به عنوان مثال:یک نوازنده خوب و بادانش تنبک (که یک ساز استثنایی و بی نظیر و توانمند کوبه ای هست) ملودی رو با نهایت خلاقیت دنبال میکنه پیشرفته تر و درست تر از این هست که از یک روش ثابت و قابل پیش بینی برای همراهی استفاده بشه.
    خب اگه سیستم موسیقی اعراب قدیمیه پس چرا اینقدر پیشرفت کردند؟
    ما الان پاپ و تکنو عربی داریم. یعنی همین مقامات رو آوردند در سطح موسیقی روز جهان.
    اگه خواستید براتون نمونه می گذارم.

منظورتون از این روش ثابت و قابل پیش بینی، روش قدیمی هست؟
    ولی اون هم شناوره ها نیست؟
    میان شعله هم پا می گذارم

8. کاربران زیر از M_T به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.52
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

همین فایل تصویری نوازندگی نی رو که آپلود کردید... واقعآ لذت بردم ازش. چقدر زیبا و تمیز زد! نوازنده عربه... موسیقی ای هم که اجرا میکنه دنیا بهش میگه موسیقی عربی.. بالاخره خلاقیت هم به خرج دادن و همون موسیقی ما رو عینآ اجرا نمیکنن... شکی درش نیست. ناراحتی من از اینه که چرا ناسپاسی میکنن؟همین مقامها رو نگاه کن چند تاش مال ما بوده؟؟منتها تغییراتی به لحاظ لهجه درش دادن. یه چند تایی هم بهش اضافه کردن... ولی اصلش مال ما بوده. چرا اصرار دارن بگن از موسیقی ما اقتباس نکردن در حالیکه اقتباس کردن؟

امیر خان

همشون اونطوری تندروی متعصب نیستند.

من در خیلی سایت ها و مطالبشون خوندم که گفته اند این ها ریشه ایرانی داره.
    خودشون قبول دارند منتهی گاهی وقت ها از کنارش رد میشن و اشاره به ریشه اش نمی کنند.

این که خوبه حالا، ارمنی ها رو چی میگی؟
    اون ها تار و سه تار و چند تا ساز دیگه ایرانی رو گفتند مال ماست و حتی بنام خودشون ثبت هم کرده اند؟ باور نمی کنی؟

این لهجه هم که گفتی درسته ولی خودت می دونی گاهی یه ربع پرده همه فواصل رو عوش می کنه و باصطلاح لهجه عوض میشه و رنگ عربی بهش میده.
    میان شعله هم پا می گذارم

10. کاربران زیر از M_T به خاطر این پست تشکر کرده اند:

am3000 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    11490
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    1,685
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط alireza_jafarian [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

در مورد الگوهای موسیقیایی، به نظرم مسلما وقتی نمونه ی سماعی وجود داره نمونه نوشتاری هم وجود داره. فقط موضوع زمان هست که معیاریست برای سنجش اصالت نمونه نوشتاری.
    سلام دوست عزیزم. چرا میگید „مسلمآ” ؟؟؟نمونه سماعی تمام مقامات ما برای مدت چندین قرن وجود داشته اما توی همین قرن اخیر بود که استاد وزیری شروع کرد به مکتوب کردنشون و اگه ایشون اینکار رو با اصرار و پافشاری جلو نبرده بود و جریان ساز این حرکت نمیشد، همین امروز هم نمونه مکتوب ردیف در دست من و شما نبود... فراموش نکنید که همین امروز هم هستند افرادی که اصلآ نت رو قبول ندارن و زائد میدوننش.
    نقل قول نوشته اصلی توسط alireza_jafarian [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    کمی بیشتر توضیح بدید مگه سیستم دستگاهی چه مشکلی بوجود اورده توی موزیک ما ؟
    حرکت،حرکتی رو به جلو بوده و میتونست خیلی خیلی مثبت تر باشه ولی مشکل بزرگی که به وجود اومده انقطاع و گسست بزرگی هست که بین موسیقی قبل و بعد از پیدایش سیستم جدید ایجاد شد. خبری از سیستم قدیم نیست... کاملآ حذفش کردن... حداقل اسنادی ازش حفظ میکردن و به همون خط ابجدی مکتوبش میکردن و اطلاعات و مباحث پایه ای و شناختیش رو مکتوب میکردن،بعد کلآ سیستم رو عوض میکردن. بخاطر همین مساله خود سیستم دارای تناقضاتی هست، زبان آموزش عوض شده... آموزش دچار ایراد و اشکالات فراوانی شده. اصول تئوریک و شناختی مقامات که اصل قضیه هست به حاشیه رفته و اصل شده حفظ کردن خود گوشه ها... شاگرد هر جلسه میره چند خط درس میگیره و جلسه ی بعد پس میده همونطوری که اگه کلاسیک کار میکرد باید عمل میکرد... در حالیکه اصلآ طبیعت موسیقی ما فرق میکنه و برپایه ی نوآوری و بداهه نوازی و آهنگسازی هست... این روش آموزش فقط ردیف نواز تربیت میکنه. طرف چند سال زحمت میکشه بعد میگی سه گاه بزن،سه گاه ردیف رو تحویلت میده. یه هفته بعد میگی سه گاه بزن،بازهمونو مو به مو میزنه! توی کلاس به عنوان روال اصلی آموزش،بحث نمیشه که مثلآ چرا فلان گوشه در فلان دستگاهه یا به لحاظ ترتیب قرار گیری اون جای خاص قرار گرفته؟یااصلآ چرا باید همچین گوشه ه ای باشه؟یا اصلآ به کجای دنیا برمیخوره اگه فلان گوشه رو از رپرتوار آموزشی درش بیاریم و فقط تو موزه به عنوان میراث گذشتگان حفظش کنیم؟؟؟اما باز هم به نظر من تغییر سیستم حرکتی رو به جلو بوده که میتونسته اصولی تر انجام بشه.
    ویرایش توسط am3000 : Monday 1 August 2011 در ساعت 10:12 PM

12. 2 کاربر برای این پست از am3000 تشکر کرده اند:

am3000 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    11490
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    1,685
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط M_T [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    خب اگه سیستم موسیقی اعراب قدیمیه پس چرا اینقدر پیشرفت کردند؟
    در قدیمی بودنش که شکی نیست... بعد هم مگه چقدر پیشرفت کردن؟؟
    از این گذشته شما نه جمعیت اونها و نه امکانات مالی اونها و نه نوع رفتارهای سیاسیشون رو در نظر نمیگیری. بخصوص دو عامل آخر باعث شده تقریبآ توی همه جای دنیا جاشون باشه و خزیده خزیده همه جا رو گرفتن... خوب تو این شرایط نه تنها موسیقی که همه چیزشون رو تحمیل میکنن دیگه.
    ما الان پاپ و تکنو عربی داریم. یعنی همین مقامات رو آوردند در سطح موسیقی روز جهان.
    اگه خواستید براتون نمونه می گذارم.
    خوب پاپ ایرانی هم داریم... تو دهه های گذشته شاهکارهای انوشیروان روحانی که هایده اجراشون کرده... تو همین اواخر برخی کارهایی که بیژن مرتضوی به شیلا داده بود یا کارهای رادمنش برای معین و پویا وحمیرا(گرچه اجراهای ایشون حالت عربی هم داره متاسفانه)... کارهای شادمهر برای مهستی و آثار جهانبخش پازوکی (و ...) فکر کنم شما زیاد موسیقی ایرانی گوش نمیکنی یا دنبالش نیستی.

یه چیزی که تا حدودی مشکل ساز هست اینه که اونقدری که آهنگسازهای عرب به فرهنگشون عرق دارن، متاسفانه برخی آهنگسازهای سبکهای مختلف لایت موزیک امروزی اینطور نیستند... وقت نمیذارن موسیقی خودشونرو فرا بگیرن. از طرفی این افراد باید هارمونی و کنترپوان غربی آشنایی پیدا میکنن و میخوان اونرو بدون زحمت رو ملودیهای خاص ایرانی پیاده کنن که کار به این راحتی ها نیست... به همین دلیل هم میرن دنبال همون گامهای غربی چون بهتر میدونن باهاش چکار کنن.
    منظورتون از این روش ثابت و قابل پیش بینی، روش قدیمی هست؟
    ولی اون هم شناوره ها نیست؟
    توی خیلی کارها میشنوم که از اول تا آخر جملات سازهای کوبه ای عینآ تکرار میشه... حالا شما ممکنه بگی شناوره ولی خوب به هر حال تکراری هست دیگه... شما اینها رو مقایسه کن با کارهایی که توی موسیقی خودمون روی سازهای کوبه ای مثل تنبک شده و مقایسه کن با همراهی های اساتید تنبک... منکه دومی رو ترجیح میدم.

14. کاربران زیر از am3000 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.52
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

ببین به هر حال یه اصولی باید رعایت بشه... حتمآ بین اعراب هم چنین الگوهای ملودیکی هست. شاید مثل ما مدون و مکتوبش نکرده باشن ولی هست حتما باید باشه! وگرنه یه „غربی”(western) گام نهاوند و دوخط تئوری رو میخونه بعد هرچی زد موسیقی عربی(arabic) میشه؟عربها قبولش میکنن؟؟؟؟یکسری الگوها باید باشه که اصول اصلی رو نشون بده چون خیلی مسایل رو بدون داشتن اشل و الگو نمیتوان توضیح داد و منتقل کرد.
    ممکنه قبول نکنند اما میگن شبیه نهاونده.
    ممکنه براشون تازه و عجیب بنظر برسه، میگن یه نهاوند جدیده.

اینو که میگم باور کن یه دوستی دارم از من وارد تر چند تا آهنگ ایرانی مذهبی براش گذاشتم همه رو می گفت یا شبیه نهاونده یا کرد. باور کن.
    میان شعله هم پا می گذارم

16. کاربران زیر از M_T به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.52
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

حرکت،حرکتی رو به جلو بوده و میتونست خیلی خیلی مثبت تر باشه ولی مشکل بزرگی که به وجود اومده انقطاع و گسست بزرگی هست که بین موسیقی قبل و بعد از پیدایش سیستم جدید ایجاد شد. خبری از سیستم قدیم نیست... کاملآ حذفش کردن... حداقل اسنادی ازش حفظ میکردن و به همون خط ابجدی مکتوبش میکردن و اطلاعات و مباحث پایه ای و شناختیش رو مکتوب میکردن،بعد کلآ سیستم رو عوض میکردن. بخاطر همین مساله خود سیستم دارای تناقضاتی هست، زبان آموزش عوض شده... آموزش دچار ایراد و اشکالات فراوانی شده. اصول تئوریک و شناختی مقامات که اصل قضیه هست به حاشیه رفته و اصل شده حفظ کردن خود گوشه ها... شاگرد هر جلسه میره چند خط درس میگیره و جلسه ی بعد پس میده همونطوری که اگه کلاسیک کار میکرد باید عمل میکرد... در حالیکه اصلآ طبیعت موسیقی ما فرق میکنه و برپایه ی نوآوری و بداهه نوازی و آهنگسازی هست... این روش آموزش فقط ردیف نواز تربیت میکنه. طرف چند سال زحمت میکشه بعد میگی سه گاه بزن،سه گاه ردیف رو تحویلت میده. یه هفته بعد میگی سه گاه بزن،بازهمونو مو به مو میزنه! توی کلاس به عنوان روال اصلی آموزش،بحث نمیشه که مثلآ چرا فلان گوشه در فلان دستگاهه یا به لحاظ ترتیب قرار گیری اون جای خاص قرار گرفته؟یااصلآ چرا باید همچین گوشه ه ای باشه؟یا اصلآ به کجای دنیا برمیخوره اگه فلان گوشه رو از رپرتوار آموزشی درش بیاریم و فقط تو موزه به عنوان میراث گذشتگان حفظش کنیم؟؟؟اما باز هم به نظر من تغییر سیستم حرکتی رو به جلو بوده که میتونسته اصولی تر انجام بشه.
    خب دیگه همین که شما میگی اسنادی از قدیم حفظ نشده، اعراب یا ترکان رو پر رو می کنه و اونا هم میگن اینا مال ماست شما که از اینا ندارید.

این مثال سه گاه و گوشه هم مثال خوبی بود.
    به همین دلیل هست که من علاقمند مقامات موسیقی اعراب شدم چون شیوه شون رو دوست دارم.
    میان شعله هم پا می گذارم

18. کاربران زیر از M_T به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.52
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

در قدیمی بودنش که شکی نیست... بعد هم مگه چقدر پیشرفت کردن؟؟
    از این گذشته شما نه جمعیت اونها و نه امکانات مالی اونها و نه نوع رفتارهای سیاسیشون رو در نظر نمیگیری. بخصوص دو عامل آخر باعث شده تقریبآ توی همه جای دنیا جاشون باشه و خزیده خزیده همه جا رو گرفتن... خوب تو این شرایط نه تنها موسیقی که همه چیزشون رو تحمیل میکنن دیگه.

خوب پاپ ایرانی هم داریم... تو دهه های گذشته شاهکارهای انوشیروان روحانی که هایده اجراشون کرده... تو همین اواخر برخی کارهایی که بیژن مرتضوی به شیلا داده بود یا کارهای رادمنش برای معین و پویا وحمیرا(گرچه اجراهای ایشون حالت عربی هم داره متاسفانه)... کارهای شادمهر برای مهستی و آثار جهانبخش پازوکی (و ...) فکر کنم شما زیاد موسیقی ایرانی گوش نمیکنی یا دنبالش نیستی.

یه چیزی که تا حدودی مشکل ساز هست اینه که اونقدری که آهنگسازهای عرب به فرهنگشون عرق دارن، متاسفانه برخی آهنگسازهای سبکهای مختلف لایت موزیک امروزی اینطور نیستند... وقت نمیذارن موسیقی خودشونرو فرا بگیرن. از طرفی این افراد باید هارمونی و کنترپوان غربی آشنایی پیدا میکنن و میخوان اونرو بدون زحمت رو ملودیهای خاص ایرانی پیاده کنن که کار به این راحتی ها نیست... به همین دلیل هم میرن دنبال همون گامهای غربی چون بهتر میدونن باهاش چکار کنن.
    توی خیلی کارها میشنوم که از اول تا آخر جملات سازهای کوبه ای عینآ تکرار میشه... حالا شما ممکنه بگی شناوره ولی خوب به هر حال تکراری هست دیگه... شما اینها رو مقایسه کن با کارهایی که توی موسیقی خودمون روی سازهای کوبه ای مثل تنبک شده و مقایسه کن با همراهی های اساتید تنبک... منکه دومی رو ترجیح میدم.
    در مورد جمعیت و ثروت اعراب هم موافقم. اما استعدادشون قابل انکار نیست.
    این مثال هایی که زدی رو گوش ندادم، شاید بقول شما زیاد دنبالش نیستم. اینایی که مثال زدی یعنی ردیف ایرانی رو پاپ خونده اند؟

ایران تنبک داره عرب ها هم طبلا دارند. عربا یه جوری دایره زنگی می زنند که اصلا خودش بتنهایی اخر تکنو هست!
    میان شعله هم پا می گذارم

20. کاربران زیر از M_T به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.52
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

راستی امیر خان از کمکی که در بحث می کنی و وقت می گذاری واقعا متشکرم.
    از دانش شما استفاده می کنیم.
    میان شعله هم پا می گذارم

22. کاربران زیر از M_T به خاطر این پست تشکر کرده اند:

am3000 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    11490
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    1,685
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

امیر خان

همشون اونطوری تندروی متعصب نیستند.
    من در خیلی سایت ها و مطالبشون خوندم که گفته اند این ها ریشه ایرانی داره.
    خودشون قبول دارند منتهی گاهی وقت ها از کنارش رد میشن و اشاره به ریشه اش نمی کنند. .
    آدم درست و حسابی همه جای دنیا هست. اما متاسفانه معمولآ عنان کارها رو آدمهای درست و حسابی بدست نمیگیرن..
    این که خوبه حالا، ارمنی ها رو چی میگی؟
    اون ها تار و سه تار و چند تا ساز دیگه ایرانی رو گفتند مال ماست و حتی بنام خودشون ثبت هم کرده اند؟ باور نمی کنی؟
    بله!! این کاریست که همه با دستاورذهای فرهنگی و هنری و علمی ما کردن... علتش هم بی عرضه گی و بیتفاوتی بعضی افراد هست که وظیفه شون رو نمیشناسن و اگه بشناسن هم انجامش نمیدن چون این مسایل که چیز مهمی نیستند!!! بذار از این قضیه بگذریم! ما باید سعی کنیم سهم خودمون رو از این وظیفه درست انجام بدیم!
    این لهجه هم که گفتی درسته ولی خودت می دونی گاهی یه ربع پرده همه فواصل رو عوش می کنه و باصطلاح لهجه عوض میشه و رنگ عربی بهش میده.
    این ربع پرده ها و نیم پرده ها عرضی هستند و فقط تزیین هستند و ساختار رو تغییر نمیدن. پست های گذشته رو خوندم و در برخی شون ایرادهای اساسی هست که ناشی از همین طرز تلقی هست. یعنی یه جاهایی ربع پرده هست ولی تصور شده که نیست بعد مقایسه اش کردن با همون مقام در موسیقی اعراب و نتیجه گرفتین که این دو مقام باهم فرق دارن. ان شاءالله در مورد اونها هم بحث میکنیم.

24. کاربران زیر از am3000 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.52
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

اینکه میگم اعراب برخی مقامات موسیقی خودشون رو آوردند توی موسیقی های روز جهان یه علتی داره.

اون هم همین بحث فواصله. خودشون در توصیف مقام کرد میگن خیلی محبوبه در بین جوانان چرا چون Western هست یعنی شبیه مثلا phrygian mode یا spanish scale هست.
    در مورد مقام نهاوند هم همینطور.

یعنی این دو تا مقام یه جوری اند که هم عربی اند هم قابلیت اجرا روی اکثر سازهای غربی رو دارند مثلا براحتی روی گیتار قابل اجرا هستند.
    یعنی با یک تیر دو ننشون زده اند هم ملودی عربی است و هم غربی.
    میان شعله هم پا می گذارم

26. کاربران زیر از M_T به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.52
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

آدم درست و حسابی همه جای دنیا هست. اما متاسفانه معمولآ عنان کارها رو آدمهای درست و حسابی بدست نمیگیرن..

بله!! این کاریست که همه با دستاورذهای فرهنگی و هنری و علمی ما کردن... علتش هم بی عرضه گی و بیتفاوتی بعضی افراد هست که وظیفه شون رو نمیشناسن و اگه بشناسن هم انجامش نمیدن چون این مسایل که چیز مهمی نیستند!!! بذار از این قضیه بگذریم! ما باید سعی کنیم سهم خودمون رو از این وظیفه درست انجام بدیم!

این ربع پرده ها و نیم پرده ها عرضی هستند و فقط تزیین هستند و ساختار رو تغییر نمیدن. پست های گذشته رو خوندم و در برخی شون ایرادهای اساسی هست که ناشی از همین طرز تلقی هست. یعنی یه جاهایی ربع پرده هست ولی تصور شده که نیست بعد مقایسه اش کردن با همون مقام در موسیقی اعراب و نتیجه گرفتین که این دو مقام باهم فرق دارن. ان شاءالله در مورد اونها هم بحث میکنیم.
    چراغی را که ایزد بر فروزد
    هر آنکس پف کند ریشش بسوزد

ایراد اساسی؟
    میان شعله هم پا می گذارم

28. کاربران زیر از M_T به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.52
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

شاید بگین چرا میگن عرب ها در موسیقی ماهر اند.

ببینید بحث جمعیتی و ثروتی بکنار.

این ها یه مجموعه کنسرت در میشیگان امریکا داشتند که در یوتیوب هست.

رهبر این گروه خودش هم رهبری می کنه و هم نی می زنه.

گاهی هم دیدم بدون رهبر و نت کار می کنند.
    شاید بگید ایرانی ها هم این مدلی دارند ولی باز بنظرم استایل عرب ها یه چیز دیگه س.

یه خانمی که ده دوازده سال پیانو کار کرده بود بهش گفتم با پیانو ملودی ایرانی می زنی؟ گفت آره.
    گفتم عربی چطور؟ گفت نه عربی خیلی سخته، ظرافت خیلی داره.
    نه اینکه بگم موسیقی ایرانی ظرافت نداره، چرا خیلی هم داره اما عربا یه کم بیشتر دارند.

این دیگه حرف من اماتور نیست.
    حتی یه قطعه تکنوازی عربی براش گذاشتم و نتوانست کسر میزانش رو در بیاره و می گفت پیچیده هست.
    میان شعله هم پا می گذارم

30. کاربران زیر از M_T به خاطر این پست تشکر کرده اند:

alireza_jafarian آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    42772
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    547
    1,087 بار تشکر شده در 381 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 154/1
    Given: 101/1
    میزان امتیاز
    14

مدال های دریافت شده

سلام دوست عزیزم. چرا میگید „مسلمآ” ؟؟؟نمونه سماعی تمام مقامات ما برای مدت چندین قرن وجود داشته اما توی همین قرن اخیر بود که استاد وزیری شروع کرد به مکتوب کردنشون و اگه ایشون اینکار رو با اصرار و پافشاری جلو نبرده بود و جریان ساز این حرکت نمیشد، همین امروز هم نمونه مکتوب ردیف در دست من و شما نبود... فراموش نکنید که همین امروز هم هستند افرادی که اصلآ [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] رو قبول ندارن و زائد میدونن
    درسته اما احتمال اینکه در اون ممالک هم یک چنین شخصی در قرون اخیر پیدا شده باشه زیاده.

بسیار زیبا نطق کردید، کاملا باهاتون موافقم. من خودم چند سال پیش یه استادی ردیف کار کردم و حالا تازه وقتی یه ذره درک میکنم توی ردیف چه خبره میفهمم که چقدر بد به من آموزش داده شده
    از آزادی "یواشکی" زنان

حمایت کنیم

32. کاربران زیر از alireza_jafarian به خاطر این پست تشکر کرده اند:

صفحه 6 از 11 نخستنخست ... 2345678910 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)