لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 7 از 11 نخستنخست ... 34567891011 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 97 به 112 از 173

موضوع: آشنایی با مقامات موسیقی اعراب

am3000 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    11490
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    1,685
    750 بار تشکر شده در 273 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 3/3
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    16

0 Not allowed! Not allowed!
    نقل قول نوشته اصلی توسط M_T [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    خب دیگه همین که شما میگی اسنادی از قدیم حفظ نشده، اعراب یا ترکان رو پر رو می کنه و اونا هم میگن اینا مال ماست شما که از اینا ندارید.
    منظورم از اسناد،مکتوبات بخشهای آموزشی ای بود که تا همین حدود 100-150 سال پیش وجود داشته نه اسناد مربوط به قرون گذشته. وگرنه نوشته های ابن سینا،فارابی(بخصوص الموسیقی اکبیر) ،صفی الدین ارموی(مثل:الادوار) ،عبدالقا ر مراغی(شرح الادوار،مقاصدالالحان،جامع الالحان و ...) قطب الدین شیرازی(بحور الالحان) و آثار دیگری از باقی مشاهیر تاریخ ایران هم اکنون در دست هست و در مورد خود موسیقی،حتی فواصل در مقامات شعرها و انواع و اقسام اطلاعات در اونها ذکر شده مثلآ همین جامع الالحان درسالهای اخیر عینآ چاپ شده و در دسترسه و حدود 520-530 صفحه هست (با توضیحات و حواشی مولف-خود اصل مطالب کتاب حدود 400 صفحه هست) توی این کتاب دقیقآ به اندازه فواصل در هر دور(گام) بطور دقیق اشاره شده و اعراب امروز هم همین فواصل رو بکار میبرن(البته جوانتر ها مثل نسل اخیر ما گرایش به تعدیل پیدا کردن و برخی مقامها رو بدون ربع پرده مینوازن). حتی نت چند آهنگ مراغی که بصورت ابجدی-ایقاعی نوشته شده و مال حدود 600 سال پیش هست در ترکیه محفوظه و اونها برخی آهنگهای مراغی رو امروزه هم اجرا میکنن و جایی خوندم که از ایشون به عنوان پیش کسوت یاد میکنن...
    نقل قول نوشته اصلی توسط M_T [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    به همین دلیل هست که من علاقمند مقامات موسیقی اعراب شدم چون شیوه شون رو دوست دارم.
    سلیقه هست دیگه... امیدوارم که موفق باشی. ولی حتمآ باید پیش یه استاد درست و حسابی بری که با عمق مطالب آشنا بشی. چون بخش اعظم آموزش بطور سینه به سینه هست.

در مورد جمعیت و ثروت اعراب هم موافقم. اما استعدادشون قابل انکار نیست.
    این مثال هایی که زدی رو گوش ندادم، شاید بقول شما زیاد دنبالش نیستم. اینایی که مثال زدی یعنی ردیف ایرانی رو پاپ خونده اند؟
    نه بابا... اصلآ من که دنبال انکار اونها نیستم... خیلی هم کارشون خوبه،نه تنها اونها بقیه اقوامی هم که از موسیقی ما اقتباس کردن هم کارهاشونرو دوست دارم... قضیه یلج و لجبازی که نیست!!!

نه اینکه عینآ ردیف رو!
    چون ردیف بخش اعظمش حالت ریتمیک نداره و آوازی هست... اونهایی که من عرض کردم نمونه آهنگهایی هست که مثلآ در شور دشتی شوشتری اصفهان و ... ساخته شده. البته وسط برخی هاش آواز هم هست... مثلآ حجم صدای ارکستر کم میشه و سازهای کوبه ای همچنان همراهی میکنن... روی این بستر ریتمیک خواننده یک قطعه آواز اجرا میکنه و بعد ادامه آهنگ...
    ویرایش توسط am3000 : Tuesday 2 August 2011 در ساعت 12:26 AM دلیل: ادغام پستها به منظور کاهش حجم

2. کاربران زیر از am3000 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T

am3000 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    11490
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    1,685
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

ممکنه قبول نکنند اما میگن شبیه نهاونده.
    ممکنه براشون تازه و عجیب بنظر برسه، میگن یه نهاوند جدیده.
    اینو که میگم باور کن یه دوستی دارم از من وارد تر چند تا آهنگ ایرانی مذهبی براش گذاشتم همه رو می گفت یا شبیه نهاونده یا کرد. باور کن.
    نهاوند هنوز توی موسیقی ماهست... بعدآ در موردش بحث میکنیم!
    اینکه میگم اعراب برخی مقامات موسیقی خودشون رو آوردند توی موسیقی های روز جهان یه علتی داره.

اون هم همین بحث فواصله. خودشون در توصیف مقام کرد میگن خیلی محبوبه در بین جوانان چرا چون Western هست یعنی شبیه مثلا phrygian mode یا spanish scale هست.
    در مورد مقام نهاوند هم همینطور.

یعنی این دو تا مقام یه جوری اند که هم عربی اند هم قابلیت اجرا روی اکثر سازهای غربی رو دارند مثلا براحتی روی گیتار قابل اجرا هستند.
    یعنی با یک تیر دو ننشون زده اند هم ملودی عربی است و هم غربی.
    بله! اما اینکه بخوایم تعدیل بکنیم و موسیقی رو از حالت اصیلش خارج کنیم که درست نیست. جونها چیپس و پفک و فست فود هم دوست دارن(من هم جزوشونم!) اما اینها خوراکیهای درست و درمون و بی ضرری هستند؟؟
    البته برخی مقامها هستند که بخشی از دانگهای تشکیل دهنده شون مطلقآ ربع پرده نداره... روی اونها میشه طوری آهنگ ساخت که خیلی مشکل ساز نشه... (مثل همین کرد)
    چراغی را که ایزد بر فروزد
    هر آنکس پف کند ریشش بسوزد
    ایراد اساسی؟
    بله! به عنوان مثال توی همون تطبیقهایی که بین موسیقی ایرانی و عربی انجام دادید... در مورد ماهور،راست،کردبیات...
    راستی دقت کردی تاپیک داره یه کمی بی نظم پیش میره... اگه میشد پستها رو چند تا یکی میکردیم یا یکی از مدیران میتونست اینکار رو بکنه(چون ما امکانش رو نداریم) بهتر و منظمتر میشد... چون اینطوری بیننده با سوال و جوابهای کوتاه مواجه میشه و چون هر پست بخش زیادیش تزیینات و افزونه های گرافیکی هست زود به زود باید صفحه رو عوض کنه که با این اینرنت هندلی باعث دردسر میشه.
    ویرایش توسط am3000 : Monday 1 August 2011 در ساعت 11:40 PM دلیل: افزودن مطالب و پاسخهای جدید به پست فعلی بجای فرستادن پست جدید

4. کاربران زیر از am3000 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T

am3000 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    11490
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    1,685
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط alireza_jafarian [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    درسته اما احتمال اینکه در اون ممالک هم یک چنین شخصی در قرون اخیر پیدا شده باشه زیاده
    بله درسته حق با شماست. امکانش هست علیرضا جان... اما اونطور که من از اینور و اونور دستگیرم شده بود تا چند سال قبل در ترکیه که همچنان سماعی درس میدادن و بدون نت... در مورد اعراب چون ممالک زیادی رو شامل میشه نمیشه خیلی با اطمینان نظر داد. در همون ترکیه هم شاید اتفاقاتی افتاده باشه و ما خبر نداریم... نمیدونم واقعآ. اما قطعآ تا این قرن اخیر هیچکدام از مقامات به خط بین المللی در نیومده بودند.

شاید بگین چرا میگن عرب ها در موسیقی ماهر اند.
    ببینید بحث جمعیتی و ثروتی بکنار.
    این ها یه مجموعه کنسرت در میشیگان امریکا داشتند که در یوتیوب هست.
    رهبر این گروه خودش هم رهبری می کنه و هم نی می زنه.
    گاهی هم دیدم بدون رهبر و نت کار می کنند.
    شاید بگید ایرانی ها هم این مدلی دارند ولی باز بنظرم استایل عرب ها یه چیز دیگه س.
    خوب این نظر شخصی شما هست... شما چند بار اجراهای ارکستر ملی رو رفتی دیدی؟یه فیلم قدیمی هست از یکی از اجراهای مرضیه به رهبری مرتضی حنانه به نظرم مال 40-50 سال پیش باشه فکر کنم تو یوتوب باشه ببینش. در ضمن ما ارکسترهای عالی و درجه یک مثل ارکستر گلها داشتیم،یه زمانی رادیو چندین ارکستر داشته،متاسفانه فیلم برداری نشده اما صوتیش که هست شما آرشیوی که از گلها وجود داره و روی اینترنت هست رو یه سرچ بکن و دانلود کن گوش کن... بعید میدونم نظرت عوض نشه.
    یه خانمی که ده دوازده سال پیانو کار کرده بود بهش گفتم با پیانو ملودی ایرانی می زنی؟ گفت آره.
    گفتم عربی چطور؟ گفت نه عربی خیلی سخته، ظرافت خیلی داره.
    نه اینکه بگم موسیقی ایرانی ظرافت نداره، چرا خیلی هم داره اما عربا یه کم بیشتر دارند.
    این دیگه حرف من اماتور نیست.
    حتی یه قطعه تکنوازی عربی براش گذاشتم و نتوانست کسر میزانش رو در بیاره و می گفت پیچیده هست.
    این که دلیل نشد عزیز دل من! علت این مساله که شما فرمودید نداشتن شناخت نسبت به اون نوع موسیقی هست نه لزومآ برتری اون نوع موسیقی. نتونسته بزنه چون ازش سر در نمیآورده! قضیه کسر میزان هم همینطوره (یک قطعه رو میشه با کسر میزانهای متفاوت نت نویسی کرد باید با عرف اون نوع موسیقی آشنایی داشت)
    بعدهم مگه برای شما ایرانی زد؟؟از این گذشته آهنگ „میخوام برم کوه” یا „رشید خان” ایرانیه چهارمضراب زنگ شتر استاد صبا هم ایرانیه! باید ببینی این که میگه میتونم ایرانی بزنم منظورش چه جور ایرانی ای هست و در چه سطحی میتونه اجرا کنه.
    خود پیانیست هم شرطه ... امثال سامان احتشامی هم هستند که به نظرم چینی یا ژاپنی هم یک بار اجرا کرده بود. برخی تزیینات عرضی در موسیقی عربی هم روی پیانو به لحاظ تنظیم کوک ممکنه مشکل ساز بشن و با کوک ایرانی سازگار نباشن.
    لب قضیه دوچیزه:1) شناخت و آشنایی با اصول و ویژگیهای اون موسیقی خاص 2) توانایی و علاقه خود نوازنده

6. کاربران زیر از am3000 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.53
    تشکر از پست
    3,273
    5,308 بار تشکر شده در 2,140 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 338/2
    Given: 150/0
    میزان امتیاز
    16

خب از مطالبتون استفاده کردم.

حالا برای اینکه بحث متفرق نشه، بگید الان روی چی متمرکز بشیم؟
    من از فردای خود ترسی ندارم
    که بر سینه نشانی از تو دارم
    ولیکن گر تو خواهی من بسوزم
    میان شعله هم پا می گذارم

8. کاربران زیر از M_T به خاطر این پست تشکر کرده اند:

am3000 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    11490
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    1,685
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

خواهش میکنم... اینکه دقیقآ روی چی متمرکز بشیم یه چیز هست و اینکه بحثهای چند پست اخیر تکلیفشون چی هست یه مساله دیگه. در واقع همین رها کردن مطالب باعث ایجاد بینظمی میشه. یه مساله ای جاش مثلا در پست nام هست و باید همونجا روش بحث میشد اما ازش میگذریم و در پست (n+10) ام یه بحث پیش میاد که معلوم میشه اون مشکل قبلی هنوز حل نشده! بعد میخوایم دوباره روی مساله ای بحث کنیم که جاش 10 پست قبل تر بوده... همین باعث متفرق شدن بحث میشه پس اول باید ببینیم از این چند پست به چه نتیجه ای رسیدیم... شما چند مورد رو فرمودید و بنده پاسخ دادم حالا باید ببینیم نتیجه چی بوده. چون به نظر می رسه که هنوز به نتیجه نرسیدیم
    .
    یه نکته دیگه که اشاره اصلی بنده به اون بود،این مساله بود که مطالبی که میتونه در یک پست مطرح بشه بجای یک پست در چند پست متوالی مطرح میشه... این باعث میشه صفحات بیخودی پر بشه و میزان مطالب متناسب با صفحات نباشه.
    الان همین پست آخرتون رو ببینین... چقدر فضای خالی درش هست؟//توی پستی که بنده هم در جواب شما زدم همینطور. میشه برای مطرح کردن مطالب جدید،بجای ارسال پست جدید از دکمه ادیت استفاده کرد و پرسش یا مطلب جدید رو توی همون پست قبلی گنجوند. به هرحال انتخاب با شماست... اما من سعی میکنم وقتی چند پست متوالی از شما رو میبینم،پاسخهای بیشتری رو در پست خودم بگنجونم... البته باز این مساله منوط به این خواهد بود که به لحاظ ترتیب قرار گیری پستها،این امکان باشه و پاسخ بنده به لحاظ شماره پست، قبل پرسش شما قرار نگیره!!
    ویرایش توسط am3000 : Tuesday 2 August 2011 در ساعت 02:22 PM

10. کاربران زیر از am3000 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.53
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

پس زحمت جمع بندی بحث تا اینجا با شما.
    میان شعله هم پا می گذارم

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.53
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

پس زحمت جمع بندی بحث تا اینجا با شما.
    اگر سخته خودم جمعش کنم؟
    میان شعله هم پا می گذارم

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.53
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

جمع بندی بحث ما با امیر خان تا به اینجا:

امیرخان در موسیقی ایرانی مهارت دارند و علت وارد شدنشون در بحث این بود که یادگیری مقامات میتونه به یادگیری دستگاه ها کمک کنه. ایشون معتقدند بین سیستم ادواری قدیم و سیستم دستگاهی جدید گسست و خلا ایجاد شده و این فضا رو با آشنایی با مقامات موسیقی قدیم باید پر کرد.

در این مورد که بحثی نیست.

اما بعد ایشون متوجه شدند که مقام بیات رایج میان اعراب همان مقام شور در سیستم ادواری قدیم ایران است.
    ناراحتی ایشون از اینه که اعراب و ترکان چرا میگن این مقامات از ماست و اشاره ای به اصالت ایرانی آن نمی کنند.

حرف هایی در پاسخ به این موضوع رد و بدل گشت. بنظرم آنچه مهم است همان الگوهای ملودیکی هست که امیر خان هم اشاره داشتند و الا فواصل یکسان در بسیاری از مقامات مناطق مختلف مشاهده میشه.
    الان میگیم مقام بیات اعراب همان شور قدیم ایرانی است لکن وقتی به دو نمونه از هر دو گوش بدیم شباهتی احساس نمی کنیم گرچه فواصل یکسان است چرا؟ بدلیل همان الگوهای ملودیکی.

اما چرا اینگونه شد؟
    امیر خان در پاسخ به بی کفایتی مسئولان امر اشاره داشتند.
    من نیز منکر این امر نیستم لکن این تنها عامل نیست.
    عامل دیگر در کنار بی کفایتی متولیان امر، فرهنگ وارداتی است.
    مثال من در مورد دو ساز اصیل ایرانی است: 1- قانون 2- عود
    چرا حضور این ها کمرنگ شده؟ چرا کمتر استفاده میشه در عصر ملی؟
    ببینید الان عود و قانون پایه ثابت اکثر قریب به اتفاق نسرت های عربی است چه کلاسیک چه مدرن.
    اما امروز مشاهده میشه در همه جای ایران کلاس فرزند عود یعنی گیتار هست اما از عود خبری نیست.
    چرا در همین عراق همسایه ما یک نوازنده عود و پسرش چندین آلبوم تکنوازی باید بیرون بدن اما اینجا آلبوم های تکنوازی عود انگشت شمار باشه؟
    این دیگه بحث بی کفایتی متولیان امر موسیقی نیست، این مسئله ریشه در جای دیگری دارد.

خب بنظرم اینجا مجال بحث بر سر این قضیه نیست، من تنها خواستم اشاره ای کنم که عاقل را اشارتی کافی است.

خب بنظرم باید برگردیم به الگوی کاری اصلی خودمان.
    من مقامات موسیقی عربی رو یکی یکی با مثال ارائه میدم و با کمک امیرخان و دوستان اون رو بررسی می کنیم.
    گرچه کار عظیم و پرحجمی خواهد بود.

بنظرم مقام بیات تکلیفش روشن هست فقط باید چند نمونه صوتی یا تصویری ازش بگذارم. البته نمونه تصویری آن رو آقا کوروش در اون فایل قرآنی گذاشته بودند. یعنی لینک زیر:
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

اما بعد از مقام بیات میخواهم کمی بیشتر از مقام کرد بگیم و کار اون هم تمام کنیم.
    اگر بحث و سوالی تا اینجا نیست شروع کنم؟
    ویرایش توسط M_T : Thursday 4 August 2011 در ساعت 11:18 AM
    میان شعله هم پا می گذارم

14. کاربران زیر از M_T به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.53
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

با سلام مجدد خدمت دوستان گرامی

قرار شد از مقام کرد بیشتر بگم.

همونطور که قبلا عرض شد مقام کرد یکی از مقامات محبوب عربی علی الخصوص در میان نسل جوان است.
    برخی این مقام را جز مقامات رئیسه (اصلی) حساب کرده اند لکن گروهی مقام کرد را از فرعیات مقام بیات می دانند و آن را نوع غربی شده مقام بیات می دانند. چرا؟ چون اگر ربع پرده های بیات را به نیم پرده تبدیل کنیم حاصل مقام کرد خواهد بود.
    حالا چرا به این مقام کرد گفته میشه آیا این نغمه در میان کردها رواج داشته است؟

بطور قطع نمی شود گفت لکن شواهد و قرائنی هست.
    برخی خاستگاه این مقام را عراق دانسته اند و عراق هم کرد دارد و اتفاقا موسیقی عراقی ها نزدیک تر است به موسیقی ایرانی تا اعراب.
    یعنی اون کردی که مصری ها اجرا می کنند با اون کردی که عراقی ها می نوازند در الگوهای ملودیکی فرق می کنه.

اما کجا باید از این مقام استفاده کرد.
    مقام کرد متانت و سنگینی خاصی دارد.
    لحن این نغمه می تواند بیانگر حزن و بیان عشق همراه با اضطرار باشد.
    در قرائت قرآن کریم مرحوم استاد شعیشع که بتازگی رحلت کردند از این مقام بسیار استفاده می کرد علی الخصوص هنگاه شروع قرائت.

بنظر من نیز بدلیل متانت این مقام برای شروع و نیز پایان قطعه چه سازی و آوازی می توان از این مقام استفاده کرد.

تتراکرد مقام کرد به شکل زیر است از چپ به راست:

1 1 1/2

یا

D
    Eb
    F
    G

در واقع 4 نت اول این مقام شباهت زیادی به Phrygian mode در موسیقی کلاسیک غرب دارد.

اما از مقام کرد به چه مقامات دیگری می توان شیفت کرد؟

یه بار دیگه عکس زیر رو ببینید:

مقام کرد و نهاوند خیلی به هم نزدیک هستند پس از کرد به نهاوند و برعکس.
    از کرد به عجم و برعکس.
    حالا اینا هر کدوم داستانی داره.
    وقتی از کرد رفتی عجم، می تونی بری صبا و از صبا به حجاز و خلاصه خیلی دستت باز خواهد بود.

راستی مقام کرد یه مقام فرعی داره بنام حجاز کار کرد که خیلی از عرب های معمولی بهش میگن کرد. دلیلشو درادامه میگم.

تصویر زیر گویا تر خواهد بود:

این مقام دو فرم داره یکی بالارونده که فرم اول است و دومی فرم فرود آینده.

فرم اول که ملودی اش باید از C اکتاو بالاتر شروع بشه در واقع مقام حجاز کار نام داره که از دو جنس حجاز تشکیل شده است.
    فرم دوم در واقع همان مقام کرد است که فرقش با مقام کرد اینه که از نت C اکتاو پایین تر شروع میشه و برای پایان و فرود بکار می رود.
    بدلیل همین فرم دوم است که این مقام زیر مجموعه مقام کرد محسوب میشه و برخی به همین دلیل فرم دوم به این مقام میگن مقام کرد بله مقام کردی که از C شروع میشه.

در واقع ترکیب حجاز و کرد در اجرا خیلی زیبا میشه.
    به نمونه زیر گوش کنید:
    ویرایش توسط M_T : Wednesday 10 August 2011 در ساعت 05:36 AM
    میان شعله هم پا می گذارم

16. کاربران زیر از M_T به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.53
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

Lightbulb ترانه پاپ عربی در مایه های مقام کرد

همونطور که گفته شد مقام کرد مقامی است محبوب و به روز.

در زیر نمونه ای از یک پاپ عربی قرار دادم که در مایه های مقام کرد اجرا شده است.

اون تکنوازی ویولن در اوایل این قطعه کاملا هویت و رنگ و بوی مقام کرد آن را به ظهور می رسونه.

توصیه می کنم همه گوش کنند.

اون قطعه ویولنش شاید برای ویولنیست ها هم جالب باشه.
    از دقیقه 1:8 شروع میشه. کوتاهه ولی یه علامته.
    ترکیب موسیقی الکترونیک با سازهای سنتی.
    یه تیکه اواخرش رپ میشه.

گوش کنید:

میان شعله هم پا می گذارم

18. 2 کاربر برای این پست از M_T تشکر کرده اند:

am3000 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    11490
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    1,685
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

سلام. در مورد بیات کرد در موسیقی ایران،به نظرم قبلآ عرض کردم که برخی اونرو مستقلآ زیر مجموعه شور میدونن و برخی اونرو زیر مجموعه دشتی میدونن.
    خصوصیت اصلی این مقام در موسیقی ما نوع تحریر هاش هست وگرنه تفاوت دیگری با دشتی تداره بخصوص که دارای نت متغییر هم هست. البته در این گوشه شاهد حضور نت عرضی درجه 6 شور هم هستیم که اونهم در آواز دشتی دیده میشه.
    در موردفواصل:
    منطبق هست با فواصل دشتی و در واقع شور.

20. 2 کاربر برای این پست از am3000 تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.53
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط am3000 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    نت عرضی
    تازه متوجه شدم منظور شما از نت عرضی همان دیز و بمل و بکار و سری و کرن است.
    میان شعله هم پا می گذارم

am3000 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    11490
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    1,685
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نه منظور از نت عرضی(arazi) نتی هست که تغییر عرضی روی اون نت صورت میگیره. یعنی تغییر روی اون نت عارض میشه و موقتی هست. حالا بعد این تغییر میتونه هر بعدی باشه. معمولآ فواصل اصلی رو سرکلید مینویسن و تغییرات عرضی رو روی حاملها. عرضی معادل فارسی accidental هست.

23. کاربران زیر از am3000 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.53
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

سلام به همه

ببخشید دیر اومدم. داشتم فکر می کردم بحث رو به چه سمتی ببرم.

مقام کرد و بیات بنظرم تکلیفش روشن هست اما دو تا نمونه آوازی دیگه از این دو مقام قرار میدم که می تونید مقایسه کنید. این دو نمونه کم حجم اند و سازی نیست بلکه صدای انسان هست فقط.

1- مقام بیات

2- مقام کرد

البته برای یادگرفتن مقامات گوش کردن به قرائت قاریان قرآن هم خیلی موثر هست، چون در قرائت صوت و ترتیل از بسیاری از مقامات به زیبایی استفاده میشه. حالا اگر تونستم در ادامه نمونه های قرآنی بیشتری قرار خواهم داد.

با تشکر
    مجتبی
    ویرایش توسط M_T : Wednesday 24 August 2011 در ساعت 10:16 PM
    میان شعله هم پا می گذارم

25. کاربران زیر از M_T به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.53
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

پیش فرض مقام نهاوند

مقام نهاوند یکی دیگر از مقامات اصلی هست.

این مقام نیز محبوبیت خاصی دارد و فاقد ربع پرده هست.
    این مقام بر روی درجه C قرار دارد.
    وقتی مقام نهاوند سه پرده پایین تر اجرا شود یعنی از G آنگاه مقام سلطانی یا یکاه (یک گاه) نامیده می شود.

تترا کرد (دانگ) مقام نهاوند بصورت زیر است:

1 1/2 1

C D Eb F

این مقام نیز دو فرم دارد یکی صعودی و دیگری نزولی و فرودی.

در آینده بیشتر از این مقام خواهم گفت.
    میان شعله هم پا می گذارم

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.53
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

Lightbulb

ضمن عرض سلام خدمت علاقمندان به این مبحث

من تا مدتی درگیر درس خواهم بود و لذا از اینکه کمتر به این مبحث می رسم پوزش می طلبم.

اما ادامه بحث

مقام نهاوند رو در تصویر زیر بهتر ارزیابی کنید:

فرود نهاوند دقیقا گام مینور C هست.
    مشاهده کنید:

فرم صعودی نهاوند هم مطابقت دارد با گام مینور هارمونیک:
    Harmonic Minor Scale: 1 2 3b 4 5 6b 7 8

فرق فراز نهاوند با فرودش در یک نیم پرده هست.
    درجه 7 فرود نیم پرده پایین تر از درجه 7 فراز اجرا می شود.
    در اجرا می شود تفاوت را حس کرد. این نیم پرده مقام حجاز رو به کرد تبدیل می کنه.
    تغییر مقام یعنی تغییر احساس.
    مقام کردی که اصولا برای فرود بسیار دلنشین هست.

این الگویی که در تصویر اول مشاهده می کنید با الگوی ایقاعات عربی ترکیب شده و ملودی ما را می سازد.

در مورد ایقاعات قبلا اشاره کوچکی کردم. ان شا الله در آینده بیشتر از آن خواهم گفت.
    ویرایش توسط M_T : Tuesday 11 October 2011 در ساعت 11:16 AM
    میان شعله هم پا می گذارم

28. کاربران زیر از M_T به خاطر این پست تشکر کرده اند:

صفحه 7 از 11 نخستنخست ... 34567891011 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)