لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 16 از 38

موضوع: کارگاه تخصصی پیوند شعر و موسیقی

karamghalavand آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    43167
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    68
    86 بار تشکر شده در 23 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

Question کارگاه تخصصی پیوند شعر و موسیقی

0 Not allowed! Not allowed!
    بایسته های شایسته ی احترام در پیوند شعر و موسیقی را بشناسیم

در این کنونه که هستیم برخی فرنام های ارجمند گستره ی موسیقی ، چندان که شایسته است نتوانسته اند به همان وزن روزگار پیشین خویش بمانند و گاهی برخی افراد، بی هیچ تلاش و کوششی بهترین فرنام را برای خود برمی گزینند و با این کار به گونه ای اسمی خود را همتای بزرگان موسیقی ایران و جهان معرفی می کنند . یکی از این فرنام های منحصر به فرد «آهنگساز» است که امروز شاگردانی که هنوز کتاب نخست ساز خویش را به پایان نرسانده اند ، با سر هم کردن چند نت و چند بیت شعر خود را وارد جرگه ی آهنگسازان می کنند ... در این کارگاه با ارایه ی نمونه های تحلیلی پی خواهیم برد که چه ابزار و لوازمی باید احترام شوند تا یک کار هنری در عرصه ی پیوند شعر و موسیقی پروانه دار شود

2. 9 کاربر برای این پست از karamghalavand تشکر کرده اند:

3. # ADS

karamghalavand آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    43167
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    68
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

پیوند شعر و موسیقی در آلبوم عاشقانه ها
    نگاه عاشقانه ی مولانا ـ زیباشناسی علی اکبر شکارچی

هین کج و راست می روی ! باز چه خورده ای ؟ بگو !
    مست و خراب می روی خانه به خانه کو به کو
    با که حریف بوده ای ؟ بوسه ز که ربوده ای ؟
    زلف که را گشوده ای حلقه به حلقه مو به مو ؟
    پیش از هر چیز سزاتر می بینم تا نگرانی خویش را از کنونه ی بازار نقد و بررسی تولیدات هنری به ویژه موسیقی در ایران ابراز نمایم . شوند این نگرانی ریشه های ژرفی دارد که بررسیدن شان را درازنامه ای شایسته است و در گستره ی این نوشتار نمی گنجد اما به کوتاه سخن ، شاید صرف نظر از نگاه تنگ به موسیقی از سوی مراکزی که موجب شده است تا ارباب رسانه کمتر خویش را درگیر این موضوع نمایند ، بتوان به سطحی نگری منتقدان کم شمار این گستره اشاره کرد که به هر شوند ، چندان به کارهای ارجمند و فربه در انبوه تولیدات موسیقایی کشور نمی پردازند و اغلب به نمونه های فرودست و میان نشین اهتمام می کنند . صد اندوه که شبکه ی دوستی نیز در این میانه یکی از آسیب های نمایان بازار نقد است و گاهی دیده می شود که روند ستاره سازی بر بنیاد داشته هایی ناچیز، افرادی را به مردمان عرضه می کند که تاریخ انقضای زودرس داشته و می شود آنها را نمودینه ی نقدهای ژورنالیستی نام نهاد ...
    «عاشقانه ها» یکی از کارهای ارجمند و رهاورد تجربه و کند و کاو استاد علی اکبر شکارچی ردیف دان و نوازنده ی برجسته ی کمانچه در لابلای ردیف های موسیقی ایرانی است که با گذشت افزون بر دو سال از انتشار ، آنگونه که شایسته است بدان پرداخته نشده است! در این میانه ، شاید عذر منتقدان رسانه ای پذیرفته باشد چراکه داوری در باره ی کاری بدین ظرافت که همگان را پروانه ی اظهار نظر در حوزه ی مضمونی آن نیست ، بیشتر به استادان و ردیف شناسان خبره ی موسیقی دستگاهی ایران باز می گردد که بهر روی انتظار آن است که نگاه شان را پای این اثر زیرساختی ، ترجمه و جاری نمایند .
    این کمینه در این نوشتار ، به فراخور دانش اندک در حوزه ی ادبیات و نیز موسیقی ، تنها به نمودن جلوه ای از نگاه زیباشناسانه ی استاد شکارچی در آمیزش شعر و موسیقی اهتمام و به مضمون فنی آواز «راست افشار» که پس از «داد و بیداد» حسین علیزاده ، دومین ریختاری است که به گنجینه ی موسیقی دستگاهی ایران افزوده شده است ، نزدیک نخواهم شد که کار مهان ، و دانسته است که ارایه ی چنین آثاری فاخر نمود بارز رسیدن به مقام اجتهاد و صاحب فتوا بودن صاحبان این آثار است که هر دو از شاگردان نورعلی خان برومند هستند . دگرش پدید آمده در ساختار موسیقی سازی و آوازی امروز ایران زمین برآیند پسند هنرمندانه و تلاش دلسوزانه ی شاگردان برجسته ی این بزرگمرد موسیقی است که بر هیچ کسی پوشیده نیست.
    هین کج و راست می روی ...
    آلبوم عاشقانه ها / علی اکبر شکارچی
    آواز : راست افشار
    شعر : غزل مولانا جلال الدین محمد بلخی
    ساخته ی : علی اکبر شکارچی (بنا به گفته ی جناب شکارچی ، این کار برای بخشی از موسیقی نمایش پیر چنگی به کارگردانی هادی مرزبان ساخته شده است)
    اجرا : کمانچه و آواز از علی اکبر شکارچی / تنبک : آساره شکارچی
    در آمیزش شعر و موسیقی بایسته هایی هست که شایسته ی احترام هستند و نادیده گرفتن آن پارامترها شوندی می شود تا آهنگ ساخته شده در دشت پسند مردمان و اهل نظر بی پروانه بماند .
    وزن عروضی شعر
    بی گمان آهنگساز وقتی شعری را پسند می کند و یا به او پیشنهاد می شود نخستین شاخصه ای که در همان خوانش اول در ذهن خویش ارزیابی می کند وزن عروضی کلام است که بر بنیاد آن ریتم تصنیف یا ترانه پی ریزی خواهد شد . اینکه گفته می شود ریتم بر بنیاد وزن عروضی شعر طراحی می شود بدین معنی نیست که آهنگساز الزامن باید پیرو ضرباهنگ شعر ریتم تصنیف و ترانه را آنکادره کند ! در این مواجهه آهنگساز شایسته است تا شاخص هایی چون مضمون و موضوع ، ساختار ، زبان و طبقه ی مخاطبین را در نظر داشته باشد . چنانکه ممکن است شعری دارای مضمون حماسی (اپیک) باشد اما وزن عروضی و ریتم استخراج شده دارای شاخص های حماسی نباشد و یا غزلی عارفانه در بحر رمل مشکول گفته شده باشد که در آمیزش با موسیقی چندان زیبنده نیست که آهنگساز وفادار و پیرو وزن عروضی شعر باشد . بایسته های شایسته ی احترام آمیزش شعر و موسیقی را دریغ است تا در این نوشتار گزیده ، به گونه ای جسته و گریخته بررسیم .
    گاهی در شعر المان هایی هست که بر سراسر آن سایه می افکنند و درک و بهره گیری از این ویژگی ها که چه در دینامیک و چه لحن و لهجه ی موسیقی می توانند تاثیر بگذارند ، بسته به توان آهنگساز است. چنانکه در همین راستا ، نگاه ظریف علی اکبر شکارچی به غزل مولانا نمونه ی برجسته ایست که در آلبوم عاشقانه ها منتشر شده است و این آهنگساز به زیبایی پیوندی هوشمندانه بین موسیقی و شعر استوار کرده است.
    هین کج و راست می روی ، باز چه خورده ای بگو
    مست و خراب می روی خانه به خانه کو به کو
    چنانکه می دانیم غزلیات شورانگیز مولوی برای شمس سروده شده که معشوق مجازی و آیینه ی برای دیدن صفات معشوق حقیقی بوده است و این عارف توفنده ، این غزلیات عاشقانه را دیوان شمس تبریزی نام نهاده است. شمس تبریزی به هر شوند لنگ لنگان پویه می کرد و از آنجا که عاشق هرگز کاستی و عیب در معشوق نمی بیند و خطای اورا عین صواب می داند ، مولوی حتی در این مورد بدیهی که همه لنگیدن شمس را می دانستند نیز نمی پذیرد که پای معشوقش آسیب دیده است و علت این لنگیدن را مستی شمس می خواند و ...
    وزن این غزل دوری و در بحر رجز مثمن مطوی مخبون سروده شده است :
    هین ـ ک ـ ج ـ راس ـ ت ـ می ـ ر ـ وی ـ با ـ ز ـ چ ـ خور ـ د ـ ای ـ ب ـ گو
    ــــ ن ن ــــ / ن ــــ ن ــــ / ــــ ن ن ــــ / ن ــــ ن ــــ
    مفتعلن / مفاعلن / مفتعلن / مفاعلن
    تن تننن / تنن تنن / تن تننن / تنن تنن
    شناسایی و استخراج ریتم :
    هر هجای بلند (ــــ) برابر است با یک ضرب (یک نت سیاه) و هر هجای کوتاه (ن) نیمی از هجای بلند و برابر است با یک نت چنگ و نیز هجای کشیده (ــــن) برابر است با یک نت سیاه و یک نت چنگ ...
    تن تننن / مفتعلن
    ــــ / ن / ن / ــــ = سیاه / چنگ / چنگ/ سیاه
    برای آنکه ضرب ها شکل واحدی داشته باشند هرکدام از ضرب های سیاه را به دو چنگ تبدیل می کنیم : ــــ / ن / ن / ــــــ ... ن / ــــــ / ن / ــــــ
    ن ن / ن / ن / ن ن ... ن / ن ن / ن / ن ن
    چنانکه می بینیم در هر دو رکن (مفتعلن و مفاعلن) صورت کسر میزان برابر با 6 ضرب است که نشان می دهد ریتم اصلی غزل مولانا یک ریتم لنگ نیست چراکه صورت کسر عدد فرد نیست. موسیقی این جوهره را در خود نهفته دارد که بتواند هر ریتم را طبق مرام خود تغییر دهد و به دلخواه آنکادره کند اما باید دید در این میانه آیا به شعر آسیب وارد می شود یا موجب فرازش شعر خواهد شد .
    میزان تعریف شده از سوی استاد شکارچی 5 ضربی (لنگ) است که با آمیزش یک میزان 2 ضربی + یک میزان 3 ضربی آمیغ شده است : 1. 2 . 1 . 2 . 3
    همانگونه که شاعر در مواجهه با قواعد عروض شعر ، دارای اختیارات زبانی و وزنی است ؛ نواساز نیز دارای اختیارات نواساز باید باشد . بدیهی است که دامنه ی اختیارات نواساز گسترده تر از اختیارات شاعری می تواند باشد ؛ بدان شوند که علم عروض اگر شاعر را در تنگنا قرار می دهد و سخت گیرانه از کوچکترین خطایی چشم پوشی نمی کند برای پاسبانی از موسیقی و خوش آهنگی کلام است. پس علم عروض که نماینده ی رسمی موسیقی در ایالت شعر است در مواجهه با ارباب خویش تنها دست به سینه می ماند و احترام می کند . بیشترین بهره برداری از اختیارات نواساز در دهه های اخیر را بی گمان حسین علیزاده انجام داده است و ارجمندان دیگر نیز بهره مند شده اند اما نه به اندازه ی ایشان . در میان جوانان امروز موسیقی ایران نیز گناهکارم اگر به کارهای علی قمصری احترام نکنم که با سن کم اما به گونه ای پیرانه با شعر تعامل می کند .
    استاد شکارچی نیز در این کار از اختیارات نواساز بهره می گیرد و در رکن مفتعلن ، هجای اول را که هجای بلند است ، کوتاه می خواند که در این صورت از مجموع 2 چنگ یکی حذف می شود و رکن مفتعلن در محدوده ی 5 ضرب آنکادره می شود . همچنین در رکن دوم (مفاعلن) نیز هجای دوم را که هجای بلند است کوتاه می خواند و از 2 چنگ این هجا نیز یکی را حذف می کند تا برآیند این دگرش ، از آغاز تا پایان ترانه ریتم 5 ضربی لنگ حاکم شود و تداعی کننده ی لنگیدن پای شمس تبریزی باشد .
    این نمونه ی ارجمند بی گمان بدین شوند است که استاد شکارچی هنرمندی اهل مطالعه ی ادبی و صاحب اندیشه و رای است و با اجازه ی ایشان باید بگویم گاهی شعر نیز می گوید !
    این کار نموده شد تا چراغ راه رهروان ، خاصه جوانان باشد که اگر می خواهند موسیقی کار کنند ناگزیر باید یک دست شان به ساز و دست دیگرشان ادبیات را ورق بزند ! حتا اگر آهنگساز هم نباشند مطالعه ی ادبیات بسیار کمک می کند تا نوازنده در جواب آواز موفق عمل کند .

ناسازگار روزگار در ناکامی کام تان کامگار مباد ...
    کرم قلاوند
    ویرایش توسط karamghalavand : Thursday 14 April 2011 در ساعت 06:15 AM

5. 9 کاربر برای این پست از karamghalavand تشکر کرده اند:

karamghalavand آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    43167
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    68
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

از دوستان ارجمندی که در حوزه ی پیوند شعر و موسیقی کار می کنند ، خواستار است تا با ارایه ی نظر و گفتگو به رونق این کارگاه که متعلق به هرآنکسی است که می خواهد بداند ، شوند .

7. کاربران زیر از karamghalavand به خاطر این پست تشکر کرده اند:

karamghalavand آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    43167
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    68
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

آهنگسازان و خوانندگان ارجمند چنانچه علاقه مند به تحلیل و نقد تخصصی کارشان در حوزه ی پیوند شعر و موسیقی هستند ، لینک کارهای محترم شان را به همراه شناخت نامه ی اثر ، در کارگاه تخصصی پیوند شعر و موسیقی فرار دهند .

9. کاربران زیر از karamghalavand به خاطر این پست تشکر کرده اند:

mixer آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13039
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    1,197
    1,501 بار تشکر شده در 502 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/0
    میزان امتیاز
    16

دوست عزیز و ارجمند اکنون که افتخار آشنایی با شما و همچنین محتوای پر ارزش این تاپیک را مشاهده نمودم بسیار خرسند شدم از خدای متعال برای شما ارزوی موفقیت روز افزون را خواستارم . . .

من بسیار عاشق پیگیری اینگونه مسائل هستم و از هم اکنون طرفدار پر و پا قرص این تاپیک . . .
    باشد که رفقای خواننده و سازنده نیز از این تاپیک بی نصیب نمانند و کمال استفاده را ببرند .

در ابتدا اشاره کوچکی به وزن های عروضی شعر در اشعار زیبای مولانا داشتید . . .
    من پیشنهاد میکنم که برای شروع کمی در مورد وزن های عروضی ، بحر و . . .
    توضیحاتی را ارائه دهید و در شعر های مختلف (غیر از مولانا که شعر های آهنگین دارد) مثال هایی زده شود و به مرور و یاری رفقا پیش برویم .

سپاسگذار از مطالب بسیار مفید و سودمندتان .
    با مدعی نگویید اسرار عشق و مستی
    تا بی خبر بمیرد در درد خود پرستی
    دوش آن صنم چه خوش گفت در مجلس مغانم
    با کافران چه کارت گر بت نمی پرستی

11. 5 کاربر برای این پست از mixer تشکر کرده اند:

karamghalavand آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    43167
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    68
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mixer [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    دوست عزیز و ارجمند اکنون که افتخار آشنایی با شما و همچنین محتوای پر ارزش این تاپیک را مشاهده نمودم بسیار خرسند شدم از خدای متعال برای شما ارزوی موفقیت روز افزون را خواستارم . . .

من بسیار عاشق پیگیری اینگونه مسائل هستم و از هم اکنون طرفدار پر و پا قرص این تاپیک . . .
    باشد که رفقای خواننده و سازنده نیز از این تاپیک بی نصیب نمانند و کمال استفاده را ببرند .

در ابتدا اشاره کوچکی به وزن های عروضی شعر در اشعار زیبای مولانا داشتید . . .
    من پیشنهاد میکنم که برای شروع کمی در مورد وزن های عروضی ، بحر و . . .
    توضیحاتی را ارائه دهید و در شعر های مختلف (غیر از مولانا که شعر های آهنگین دارد) مثال هایی زده شود و به مرور و یاری رفقا پیش برویم .

سپاسگذار از مطالب بسیار مفید و سودمندتان .
    با درود به پیشگاه بیشگاه تان دوست عزیز
    نخست اینکه برای من پرسش است که چرا در یک انجمن وطنی که سراسر گفتگو پیرامون هنر و زیبایی و زیباشناسی است که لطیف و حریری ترین صفات خداوند مهربان هستند ، دوستان دلبندم باید از نام زیبای خویش دوری کنند و نام های شگفت انگیز برگزینند ! ؟ ... من حاضر نیستم شما عزیز دلم را «آقا یا خانم میکسر»! صدا کنم و به فرنام دوست بسنده می کنم ...
    دوست عزیز خدارا ستایش می کنم که بالاخره پس از گذشت 2 روز به جستار خودتان قدم رنجه فرمودید و براستی که نخستین نفر و این همه انرژی + جای سپاس دارد و رست به سینه روبرویان احترام می کنم .

با نگاه شما هم رای و همراهم و می پذیرم که نخست باید عروض را پاس کنیم و عروض هم علمی است که نمی توان خلاصه ای از آن را جداکرد و آموزش داد چراکه سرفصل ها به گونه ای ضربدری به هم پیوسته اند ... انتظار این است ، شما که آشنایی بیشتری با این انجمن محترم و کاربران دارید اطلاع رسانی فرمایید تا از آرا و نگاه علاقه مندان دیگر نیز بهرمند شویم و با خرد جمعی ، بزرگترین چالش موسیقی ایرانی در حوزه ی آواز ، تصنیف و ترانه را در اندازه ی توان بررسی و پردازش نماییم ... سپاسگزارم
    کارگاه تخصصی پیوند شعــــــــر و موسیقـــــــــــی

13. 2 کاربر برای این پست از karamghalavand تشکر کرده اند:

karamghalavand آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    43167
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    68
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض عروض و قافیه

دوستان ارجمندم ، زین سپس ، اگر خدا خواهد ، در این جستار در دارازای هفته ، یک یا دو برش از علم عروض و قافیه ، برگرفته از کتاب «وزن و قافیه ی شعرفارسی» دکتر تقی وحیدیان کامیار ، که از منابع دانشگاهی است ، به گونه ای کوتاه شده که همساز با آموزش در فضای مجازی باشد ، آورده می شود و نمونه هایی نیز آنالیز می شوند . افزون برآن پس از فراگیری فن تقطیع ، نمونه ای نیز برای تقطیع توسط دوستان آورده می شود که دوست دارم همگان در این کارگاه شرکت کنند و انرژی و رغبت برای ادامه ایجاد نمایند .
    بخش نخستین

شعر ، وزن ، حرف
    شعر : سخنی خیال انگیز است که در روح و دل ، شور و هیجانی راستین بر می انگیزد . تخیل ، وزن و قافیه (موسیقی) ، احساس و اندیشه ی بشری جانمایه های شعر می باشند .
    وزن : وزن در علم موسیقی ضرباهنگ و ریتم گفته می شود که از توالی شدت و ضعف ها پدید می آید . به کوتاه سخن : از تکرار صداهای قوی و ضعیف ریتم یا وزن پدید می آید .
    برای نمونه:
    تَن تَن تَنَن تَن تَن تَنَن
    تَنَنَن تَنَن تَنَنَن تَنَن
    تَن تَنَن تَن تَن تَن تَنَن تَن تَن
    حرف
    ابزار کار شاعر در سرودن کلمه است و کلمه از اجزا و واحد های کوچکتری به نام حرف ساخته شده است.
    نکته : در علم عروض صورت شنیداری و تلفظ حروف مدنظر است نه صورت نوشتاری و مکتوب ، چراکه موسیقی و وزن شعر شنیداری است.
    حروف بر دو گونه اند : واکه (مصوت) و همخوان(صامت)
    مصوت : در زبان فارسی سه واکه ی کوتاه و سه واکه ی بلند وجود دارد .
    واکه های کوتاه : ــــَـــ ، ـــــِـــ ، ـــــُــــ به ترتیب در کلمات سَر ، دِل ، پُل .
    هرکدام از این حرکت ها (واکه های کوتاه) یک حرف محسوب می شوند اما به دلیل نقص خط فارسی ، به شکل علامت یا اِعراب در بالا یا پایین حروف مکتوب قرار می گیرند .
    واکه های بلند : (و ، ا ، ی) که دراینجا برای مشخص شدن در پایان کلمات آورده می شود : کو ، پا ، سی
    واکه های بلند تقریبا به اندازه ی دو برابر واکه های کوتاه ، کشیده و تلفظ می شوند.
    همخوان : زبان فارسی دارای 23 همخوان است. علامت (=) بین همخوان های درون پرانتز و همخوان قبل در زبان فارسی به یک صورت تلفط می شوند
    اء (=ع) ـ ب ـ پ ـ ت (=ط) ـ ج ـ چ ـ خ ـ د ـ ر ـ ز (= ذ = ض = ظ) ـ ژ ـ س (= ث = ص) ـ ش ـ غ (= ق) ف ـ ک ـ گ ـ ل ـ م ـ ن ـ و (دراول کلمه وصل) ـ هـ (= ح) ـ ی (در اول کلمه یاد) . دقت شود حرف «ی» در کلمات «یاد» و «نای» همخوان است ولی در کلمه ی «سی» واکه ی بلند است.

پایان بخش اول
    ویرایش توسط karamghalavand : Tuesday 19 April 2011 در ساعت 02:47 PM دلیل: ویرایش

15. 7 کاربر برای این پست از karamghalavand تشکر کرده اند:

karamghalavand آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    43167
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    68
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

دوستان عزیز ...

اگر نقطه ی مبهمی وجود دارد پست بفرمایید تا بیشتر بازنمایی شود . من عروض را سعی کردم از بن و به اصطلاح عامیانه از صفر آغاز کنم که یقینن اگر با علاثه و پشتکار دنبال شود هوده ی سرشاری برای هنرمندان ارجمند به ویژه خوانندگان محترم و آهنگ سازان عزیز ... البته دانسته است که نوازنده ای که به علم عروض اشراف داشته باشد بهترین جواب آواز ها را به خواننده خواهد داد برای نمونه : به جواب آوازهای بی بدیل زنده یاد پرویز مشکاتیان و نیز جناب حسین علیزاده می توان اشاره کرد .

17. کاربران زیر از karamghalavand به خاطر این پست تشکر کرده اند:

z_m

z_m آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    29398
    میانگین پست در روز
    0.15
    تشکر از پست
    1,289
    1,898 بار تشکر شده در 658 پست

شبکه های اجتماعی من

Add z_m on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 7/0
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    14

درود...

آقا منم هستم ولی متاسفانه هنوز وقت نکردم بخونم...
    فقط میشه قبلش یه چیزی بگم...

جناب [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] میشه فونتتونو عوض کنین والا یه خورده خوندنش سخته

ایشالا سر فرصت بیام بخونم... راستش من همیشه دنبال این موضوع بودم...

سپاسگزار...
    زینب...
    آه که یک دیده بیدار نیست
    هیچ کس از درد خبر دار نیست

19. 3 کاربر برای این پست از z_m تشکر کرده اند:

alireza_jafarian آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    42772
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    547
    1,087 بار تشکر شده در 381 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 154/1
    Given: 101/1
    میزان امتیاز
    14

مدال های دریافت شده

با سلام به شما دوست متعهد

هرچند که من به اختیار کامل و آنارشیستی آهنگ ساز معتقدم اما دانستن عروض و پیوند موسیقی با اون رو بر خودم لازم میدونم. تشکر میکنم از شما که پیش قدم بودید در این زمینه. مطالب این تاپیک رو دنبال میکنم و در مورد ارسال نمونه کار ها هم چشم من موافقم/

21. کاربران زیر از alireza_jafarian به خاطر این پست تشکر کرده اند:

karamghalavand آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    43167
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    68
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط z_m [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    درود...

آقا منم هستم ولی متاسفانه هنوز وقت نکردم بخونم...
    فقط میشه قبلش یه چیزی بگم...

جناب [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] میشه فونتتونو عوض کنین والا یه خورده خوندنش سخته

ایشالا سر فرصت بیام بخونم... راستش من همیشه دنبال این موضوع بودم...

سپاسگزار...
    زینب...
    با درود

سپاسگزارم از مهربانی تان . به روی دیده فونت نوشتار بی هیچ هزینه و سوبسیدی تغییر خواهد کرد ... پاینده باشید

23. کاربران زیر از karamghalavand به خاطر این پست تشکر کرده اند:

z_m

karamghalavand آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    43167
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    68
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط alireza_jafarian [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    با سلام به شما دوست متعهد

هرچند که من به اختیار کامل و آنارشیستی آهنگ ساز معتقدم اما دانستن عروض و پیوند موسیقی با اون رو بر خودم لازم میدونم. تشکر میکنم از شما که پیش قدم بودید در این زمینه. مطالب این تاپیک رو دنبال میکنم و در مورد ارسال نمونه کار ها هم چشم من موافقم/
    با درود به جناب جغفریان

در پیوند شعر و موسیقی آهنگساز بیشتر از شاعر دارای اختیار است و پاسخی است به نظر محترم حضرت عالی . اما در این آمیزش باید دید چه اندازه دست و پای موسیقی برای بیان مفهوم شعر بسته می شود و در مقابل چه اندازه به شخصیت واژه آسیب وارد نمی شود ! یک ترازمندی نرم از سوی آهنگساز می تواند به هردو سر رشته احترام کند .
    چشم به راه تان هستم

25. کاربران زیر از karamghalavand به خاطر این پست تشکر کرده اند:

karamghalavand آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    43167
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    68
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض عروض و قافیه - بخش 2

عروض و قافیه
    بخش دوم
    هجا ، هجای کوتاه ، هجای بلند ، هجای کشیده

هجا :
    هجا یک واحد گفتار است که با هرضربه ی هوای ریه ، به بیرون رانده می شود .
    نکته : در هرکلمه به تعداد واکه ها (چه کوتاه و چه بلند) هجا وجود دارد
    برای آنکه آسان تر دریافت شود ، ذهن تان را به روزهای کودکی و کلاس اول دبستان برمی گردانم :
    آب ... چند بخش است ؟
    یک بخش ... چرا یک بخش ؟
    برای اینکه دستمان یکبار از بالا به پایین آمد
    بابا ... چند بخش است ؟
    دو بخش ... چرا دو بخش ؟
    برای اینکه دستمان دوبار از بالا به پایین آمد ... بخش اول = با بخش دوم = با
    یقینا معنای هجا کاملا برای تان جا افتاد که : هجا همان بخش کردن کلمه است! در عروض هم کلمات بخش می شوند و به هربخش یک هجا می گویند که بر سه گونه است :
    هجای کوتاه
    هجای کوتاه از یک همخوان (حرف) + یک واکه ی کوتاه (ــــَــ ـــِــ ـــُــــ) تشکیل می شود که واکه همیشه دومین حرف هجاست.
    برای نمونه : نه (نَ) ، تو (تُ) هجای کوتاه هستند . این دو نمونه را گفتیم که مثلا «نَه» به اشتباه سه حرف شناخته نشود .
    در این جستار ، هجای کوتاه با این نشانه (ن) مشخص می شود
    هجای بلند :
    هجای بلند از سه حرف تشکیل می شود که یا اینگونه است : همخوان + واکه ی کوتاه +همخوان ... مانند : نَر ، گُل ، دِل
    گونه ی دیگر : همخوان + واکه بلند ... مانند : با ، آّب ، سی ، بو
    نکته : هر واکه بلند درحقیقت از دو واکه ی هم جنس ساخته شده است : آ = ــــَـــَـــ ، و = ـــــُــــُـــ ، ی = ـــِـــِـــ
    هجای بلند را با این نشانه =(ـــــ) مشخص می کنیم که بهترین گزینه در کیبورد رایانه ، شیفت + چهار بار «ت» توصیه می شود .
    هجای کشیده :
    هجای کشیده دارای چهار یا پنج حرف است مانند : نرم ، نور ، پارس ، کاشت
    هجای کشیده با این نشانه =(ــــن) مشخص می شود که همانگونه که از نشانه ی آن پیداست معادل یک هجای بلند + یک هجای کوتاه است.
    تمرین برای اعضای کارگاه و همه ی علاقه مندان
    1 . کلمه های زیر دارای چند هجا می باشد ؟ نوع هجا مشخص گردد .
    پروانه =
    شب =
    شعر =
    پنجره =
    حافظ =
    راست =
    سایه =
    یک =
    ابر =
    دوستان عزیز ، اگر یک نفر پاسخ داد ، به معنی پایان کار نیست! چراکه هیچ گونه اظهار نظری مبنی بر درستی یا نادرستی پاسخ ها تا گذاشتن درس بعدی انجام نمی شود . لطفا همگان در حل کردن تمرین ها مشارکت کنند . سپاسگزارم
    پایان بخش دوم عروض و قافیه

27. 3 کاربر برای این پست از karamghalavand تشکر کرده اند:

z_m آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    29398
    میانگین پست در روز
    0.15
    تشکر از پست
    1,289
    1,898 بار تشکر شده در 658 پست

شبکه های اجتماعی من

Add z_m on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 7/0
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    14

درود...
    بالاخره رسیدم تاپیک رو بخونم... ممنون آقای قلاوند که وقتتونو صرف این تاپیک پربار میکنید...

ممنون که فونتتونو بدون هیچ هزینه و سوبسیدی تعویض کردین...
    و بازم ممنون که از اول همه چی رو توضیح میدین ... چون من واقعا صفرم و خیلی خیلی دوست دارم یاد بگیرم...

ببخشید من اون قسمت تن تنن تنننن تن تن ... رو اصلا نفهمیدم میشه واضحتر توضیح بدین...

این هم جوابای من...

پروانه = 3 هجا... هجای کشیده
    شب = 1 هجا ... هجای بلند
    شعر = 1 هجا ... هجای کشیده
    پنجره = 3 هجا ... هجای کشیده
    حافظ = 2 هجا ... هجای کشیده
    راست = 1 هجا ... هجای کشیده
    سایه = 2 هجا ... هجای کشیده
    یک = 1 هجا... هجای بلند
    ابر = 1 هجا ... هجای کشیده

سپاسگزار...
    زینب...
    آه که یک دیده بیدار نیست
    هیچ کس از درد خبر دار نیست

29. 3 کاربر برای این پست از z_m تشکر کرده اند:

karamghalavand آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    43167
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    68
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض پرای زینب عزیز

نقل قول نوشته اصلی توسط z_m [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    درود...
    بالاخره رسیدم تاپیک رو بخونم... ممنون آقای قلاوند که وقتتونو صرف این تاپیک پربار میکنید...

ممنون که فونتتونو بدون هیچ هزینه و سوبسیدی تعویض کردین...
    و بازم ممنون که از اول همه چی رو توضیح میدین ... چون من واقعا صفرم و خیلی خیلی دوست دارم یاد بگیرم...

ببخشید من اون قسمت تن تنن تنننن تن تن ... رو اصلا نفهمیدم میشه واضحتر توضیح بدین...

این هم جوابای من...

پروانه = 3 هجا... هجای کشیده
    شب = 1 هجا ... هجای بلند
    شعر = 1 هجا ... هجای کشیده
    پنجره = 3 هجا ... هجای کشیده
    حافظ = 2 هجا ... هجای کشیده
    راست = 1 هجا ... هجای کشیده
    سایه = 2 هجا ... هجای کشیده
    یک = 1 هجا... هجای بلند
    ابر = 1 هجا ... هجای کشیده

سپاسگزار...
    زینب...
    درود بر زینب عزیز ...

این کار شما به من انرژی فراوان می دهد پس سپاسگزارم ...
    اما در پاسخ اینکه «تن تن تنن » یعنی چه و چه کاربردی دارد باید بگویم : در عروض به این نشانه ها «تنانین» می گویند که همانند «افاعیل» در عروض عرب و همچنین عروض فارسی ، ریتم و وزن کلام را مشخص می کند . در بخش های واپسین به این موضوع خواهیم رسید و بیشتر توضیح خواهم داد اما برای رها شدن از سرگردانی به این شیوه حل کنید در ذهن تان : ت / تن دو نشانه یا پیمانه و یا اندازه ی معین هستند برای تعیین دیرند و کشش در وزن خوانی . «ت» معادل نیم ضرب یا یک نت چنگ و «تن» برابر است با یک نت سیاه یا یک ضرب . توجه داشته باشید که «ت »هرگز به تنهایی به کار گرفته نمی شود و معمولن به ضرب پس از خود پیوند می خورد و هنگام پیوند شکل نوشتاری ضربی که بدان پیوسته است را تغییر می دهد اینگونه : ت + تن = ت + نن / تنن ... ت + تنن = ت + ننن / تننن ...
    پاینده باشید

31. 4 کاربر برای این پست از karamghalavand تشکر کرده اند:

mixer آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13039
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    1,197
    1,501 بار تشکر شده در 502 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/0
    میزان امتیاز
    16

پیش فرض تنوع

احساس می کنم در بین مطالب جناب قلاوند که زحمت می کشند و با صرف وقت ،اشتراک گذاری این مطالب مفید را متحمل میشوند بد نیست برای به روز رسانی تاپیک ، بنده هم مطالبی را هر چند غیرعلمی بلکه بیشتر جنبه ی مطالعاتی برای دوستان گرامی اینجا بنویسم . . .

در کتاب سر گذشت سرود و ترانه سرایی در ایران به کوشش آقای حبیب الله نصیری فر مطالعه کردم که :

شادروان استاد حسینعلی ملاح می نویسد : ((چامه که اعراب آن را غزل یا (قول و غزل) گویند تصنیفی است عاشقانه ، اشعارش بنابر معمول دوازده هجایی بوده و آهنگ آن نیز وزنی نسبتا سبک داشته است.
    اگر در اشعار متقدمان که از الفاظ ((قول)) و ((غزل)) و ((چامه)) مدد گرفته اند به تعمق بنگریم ، در این زمینه نیز به وجود انواع مختلف این نوع تصنیف پی خواهیم برد ، یعنی اعتقاد پیدا می کنیم که چامه نیز به انواع زیر تقسیم می شود :
    الف : ممکن است عاشقانه یا ناصحانه بوده باشد ؛ در این صورت درست نیست که وزن آن را سبک بدانیم مانند ، برخی از دوبیتی ها .

ب: ممکن است وصفی بوده باشد چنانکه ملک الشعرای بهار می نویسد :
    چامه به نظر می رسد که مختص شرح روایات و داستان های کوتاهی از پهلوانی سواران ، یا غرائب کار شهنشهان در جنگ یا شکار یا حالات و حکایت عشق بازی بزرگان با دوشیزگان ، و نقل قول زنان و دختران درباره مردان دلیر و جوانان شجاع بالعکس ان بوده است. . .

در این صورت حالات نغمات و وزن چامه نیز به مقتضای محتوای آن تغییر خواهد کرد .
    در مجموعه ی آهنگ های محلی مناطق جنوب ایران (از انتشارات اداره کل هنر های زیبا) ترانه ای هست به نام „سوزه جان” که در مایه ماهور (Re بزرگ) می باشد و این توضیح را همراه دارد :
    "این ترانه در لرستان شنیده شده و مخصوص رقص است و از نظر شباهتی که این ترانه با آهنگ های قشقایی دارد نباید آنرا به اهنگ های ترکی نسبت داد ، بلکه این ترانه که در مایه ماهور ایرانی می باشد آهنگ مخصوصی است به نام فردوسی که اشعار شاهنامه را اغلب با آن می خوانند .

و اما لفظه ترانه در فرهنگ ها به وجوه مختلف معنا شده است : „برهان قاطع” می نویسد : ترانه به اصطلاح اهل نغمه ، تصنیفی است که سه گوشه داشته باشد . ، هر کدام به طرزی ، یکی : دوبیتی – و دیگر تلاوتلالا ."

. . . ادامه دارد . با سپاس
    با مدعی نگویید اسرار عشق و مستی
    تا بی خبر بمیرد در درد خود پرستی
    دوش آن صنم چه خوش گفت در مجلس مغانم
    با کافران چه کارت گر بت نمی پرستی

33. 5 کاربر برای این پست از mixer تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)