لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 17 به 32 از 36

موضوع: محل پرده های سه تار

mixer آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13039
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    1,197
    1,501 بار تشکر شده در 502 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    16

0 Not allowed! Not allowed!
    نقل قول نوشته اصلی توسط AliB [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    نکته! شما این سازهاتون رو که مبنا قرار دادین ساخته ی کیه؟! چون باید بگم ساز ساز ها خیلی هاشون دقت و اطلاعات دقیقی در باره ی پرده بندی ندارن مخصوصا اگر خودشون با ساز زدن آشنایی کافی نداشته باشن! ساز حسن و تقی که مشقی باشه ملاک نیست! ملاک من ساز های زیادیه که تا الان دیدم! از جمله ساز جزایری! ساز جمالی و ساز محمدی که سه تار ساز های حرفه ای هستن! و ساز هم میزنن! و اندازه ی موهای سرم هم پرده عوض کردم! اینه که بدون فکر می دونم کدوم پرده چند لا بسته میشه!
    حالا محض اطمینان و باز گذاشتن همیشگی جایی برای اشتباه و یا خطا در ذهن ، از آقای شعاری هم خواهم پرسید!
    پرده های سه تار من دو سه باری عوض شده و اون فابریک اصلی نیست که سازنده بسته باشه . . .

راستی اگر لا کرن وسط دسته 4 لا هست بالا دسته هم باید 4 لا باشه دیگه !
    با مدعی نگویید اسرار عشق و مستی
    تا بی خبر بمیرد در درد خود پرستی
    دوش آن صنم چه خوش گفت در مجلس مغانم
    با کافران چه کارت گر بت نمی پرستی

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    4,066 بار تشکر شده در 1,278 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 100/4
    Given: 7/0
    میزان امتیاز
    56

نقل قول نوشته اصلی توسط bardyaa [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    شک کن رئیس. چهارلاست. بنده رو هم قبول نداری، یه سری به دستور سه‌تار آقای علیزاده بزن. سازای [عباس‌آقای] مفاخری رو هم مطمئنم که اشتباه می‌کنی، به این دلیل ساده که بنده اقلاً از سال 77 تا همین امسال از ایشون ساز گرفته‌م [و این سازا لزوماً مشقی هم نبوده‌ن]، هر سه‌ماه هم دست‌کم دوتا ساز گرفته‌م، و هر سال هم داده‌م که پرده‌های سه‌تا ساز خودم رو عوض کنن، و بی هیچ استثنایی هم اولین پرده چهارلا بوده. فکر نکنم ایشون یا آقای علیزاده حسن یا تقی باشن (البته، عباس یا حسین هستن!).
    این شد یه چیزی! حالا که سلطان می فرمایند! جا برای بحث نیست! ولی جالبه در عرض 13 سال سه تار زدن به این مساله برنخوردم و کسی هم اشارتی دربارش نکرده! حالا که اینطور شد خودم هم می پرسم و سازها رو هم بررسی می کنم! ولی بردیا جان اصلا بحث کل کل و یا ابراز فضل نیست! جدا من همه ی سازهایی که دیدم اینطور بوده! دست کم می تونم مدعی باشم که سازهای مفاخری اولیه همشون از این الگو پیروی می کردن چون از همون زمان من همون ها رو کد کردم و بعدها هم از روی همون الگو الی ماشاالله پرده عوض کردم!
    ویرایش توسط AliB : Tuesday 19 April 2011 در ساعت 12:22 PM
    هر آنچه از رفتار ناثواب در کردار و گفتار انسان ها می بینیم ؛ بازتاب خردی ها و نارسایی های اندرون آنهاست.
    -------------------------------------------
    درمان قطعی و موضعی تعریق بیش از حد کف دست برای دوستان نوازنده!

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    1,016 بار تشکر شده در 306 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/1
    میزان امتیاز
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط AliB [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    این شد یه چیزی! حالا که سلطان می فرمایند! جا برای بحث نیست! ولی جالبه در عرض 13 سال سه تار زدن به این مساله برنخوردم و کسی هم اشارتی دربارش نکرده! حالا که اینطور شد خودم هم می پرسم و سازها رو هم بررسی می کنم! ولی بردیا جان اصلا بحث کل کل و یا ابراز فضل نیست! جدا من همه ی سازهایی که دیدم اینطور بوده! دست کم می تونم مدعی باشم که سازهای مفاخری اولیه همشون از این الگو پیروی می کردن چون از همون زمان من همون ها رو کد کردم و بعدها هم از روی همون الگو الی ماشاالله پرده عوض کردم!
    اِ! علی‌آقا [پروین!] هم نظر داد؟!

نه جداً. بحث کل‌کل نیست. فقط گفتم که قضیه اینقدرا هم «بی‌شک» نیست، و این خبرا هم نیست که هرکی چارلا می‌بنده حتماً نمی‌دونه چه خبره ـــ درواقع، «نکته»ت باعث شد که چیزی بنویسم!

البته، من هم دیده‌م که سه‌لا بندازن، و معمولاً وقتی زاویهٔ سیم با دسته کم‌ه یا مثلاً شیطانک کوتاه‌ه، خود اون پردهٔ اول یه ونگ ناجور توی دست‌باز درست می‌کنه (مخصوصاً روی سیم‌های زرد، که دامنهٔ ارتعاششون خوب زیاده) که خوب، راه رفعش یا نازک گرفتن اون پرده‌ست (که اون‌وقت ایجابش می‌شه این که اصلاً جنس پرده رو عوض کنی، یا همهٔ شیش‌تای اول رو نازک‌تر بگیری) و یا یه‌لا کم کردنش. من البته چندان غور نکرده‌م در سازای آقای جزایری و شیش‌هفت‌تاییشون رو الان می‌تونم یاد بیارم؛ اما یادم‌ه که همون‌ها هم خرک کوتاه داشتن از جنس فوفل، و به‌نظرم، به همین استدلال، موجه‌ه که پردهٔ اولشون سه‌لا باشه.

اولین سازهای آقای [عباس، و نه دیگران] مفاخری رو هم من ندیده‌م که نظری درباره‌شون داشته باشم. من تو سال‌های معلمیم (76 به‌بعد) ایشون رو دیدم، و به مناسبت‌هایی هم سازهایی ازشون چسبید به دستم [دزدی از آقای حاتمی‌کیا]. از ایشون فقط یه ساز جدی کار قبل از 77 می‌شناسم، که اولین کاسهٔ گردوی 13ترکشون بود، و دست دوستی بود که به‌هم معرفی‌مون کرد و بعدها با همون ساز رفت هلند، و البته همون هم چهارلا بود. اولین سازی هم که خودم دست گرفتم (67) ، کار آقای حیدری نامی بود که تو کانون چاووش ساز می‌ساخت و اون هم چارلا بود، و یه‌بار آقای بخشی و یه‌بار هم آقای دلشاد پرده‌ش کردن، که بازهم چارلا بود. سازهای ساختهٔ آقای حسینی و آقای زادخیل [که اون دوره‌ها مشهور بودن، و البته فقط مشقی هم نمی‌ساختن] هم، هرچه که من دیدم، چارلا بود جز خرک‌کوتاه‌های آقای زادخیل که معمولاً سفارشی بودن، و من اولین بار ر کرن سه‌لا رو رو اونا دیدم.

ما البته به اینکاره بودن حضرت‌عالی شک نداریم قربان ...!

4. کاربران زیر از bardyaa به خاطر این پست تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

بردیا جان ، من ارادت قلبی و قبلی دارم بهت و آشنایی ما مربوط به الان نیست! (فاز شوخی: من اصلا اهل فوتبال نیستم با سلطان فوتبالی هم کاری ندارم! اینجا شما برای ما سلطانی :دی)
    به نکته های خوبی اشاره کردی که مسیر خوبی تو بحث باز کرد ، صحبت منطقی ایه چون من خودم بارها به این مساله ی جز جز کردن سیم ها در اثر ارتفاع کم خرک و مخصوصا شیطانک در حین کلفت بودن پرده ها بر خوردم چون خودم خیلی با ساز ها ور رفتم و یکی از این ور رفتن ها کاهش ارتفاع شیطونک بوده که بعضا پیآمدش این مشکل بوده و دستم اومده داستان چیه! و حتی بعضی سازها مثل ساز محمد صادق محمدی خودم! وقتی پرده ی کلفت تر از حد مهمول روش انداختم همچین مشکلی رو داشت و ساز جمالی رو هم که خودم بهش حال دادم که دچار این مشکل بود ! البته جمالی بعد از پایین ریختن کل رنگ و اصلاح صفحه و دسته توسط خودم این مشکل رو رفع کردم بدون نیاز به تعویض شیطانک! من از سال 77 (سال شروع معلمی شما) تازه شروع به ساز زدن کردم _پس یه جورایی جای شاگردت (بخون فرزند معنوی :دی) حساب میشم و سبقت شما بر ما محفوظه_ . در همون سال های 77 یک بنده خدایی در شهر ما بود_هست_ که فروشنده ی یکتای سازهای مفاخری در این منطقه بود به نحوی که به خودش دیگه میگفتن_میگن_ مفاخری :)) و الی ماشاالله ساز های مهر عباس و منصور و مفاخری تنها رو میاورد و می فروخت! ((البته من هم بی شک به کل قضیه نگاه نکردم! و جا رو باز گذاشتم برای شک ، فقط در محدوده ی دیده ها و تجربه ی محدود خودم شک نداشتم و ندارم!)) حالا من هم از همون سال ها با همین ساز ها سر و کار داشتم و می تونم بگم از روز اول خیلی خوره و کنجکاو بودم و دستم به کار عملی هم می چسبه! اینه که به زودی روش پرده بستن رو یادگرفتم و تعویض سیم که نیازمند کسی نباشم برای این موارد! و یادمه که از روی همون سازهای مفاخری هم روی کاغذ تعداد دورهای پرده ها رو یادداشت کردم! و طبق همون هم بعد ها عمل کردم! جالبه که به مورد مخالفی هم برنخوردم! شایدم در آینده دقت نکردم! حالا می تونم بگم_ (البته این دیگه جزو عذر بدتر از گناه نیست! و قصد تئوری دادن خدای نکرده برای آقایان علیزاده و مفاخری (حسین و عباس :دی) رو ندارم!)_ شاید سه لا بستن این پرده برای ساختار سه تار با توجه به نزدیک تر بودن سیم ها به دسته مناسب تر باشه و از طرفی من که دستم زیاد عرق می کنه و استهلاک پرده به نحویه که گاها هر دو ماه یک بار پرده عوض می کنم! تا به حال به پاره شدن او پرده برنخوردم ! البته از طرف دیگه سوا از هر فلسفه ای که سه و چهار لا بستن بعضی پرده ها داشته باشه! بطور عملی یکی از موارد، دوام پرده زیر دسته که شاید پرده ی چهار لا کمی مقاوم تر باشه اما مورد دیگه صدا دهی پرده ی چهار لا و سه لاست! به نظر من می تونه تفاوت جزیی داشته! باشه! شاید اندکی (در حد غیر قابل حس) مثلا پرده ی چهار لا صدای شفاف تری (شاید قوی تر) از پرده ی سه لا بده! چون پرده عریض تره و اجازه نمی ده نوک انگشت اگر کمی نزدیکتر به پرده قرار بگیره صدای سیم رو خفه کنه! می خوام بگم تنها اشکالی که شاید سه لا بستن ر کرن بالادسته داشته باشه ، اندکی گنگ شدن صدای پرده باشه! نمی دونم اثرش چقدره ولی ممکنه کمی این حس رو بده!
    نکته ی بعد اینکه مرسی که بر اینکاره بودن ما صحه گذاشتی! ما خراباتی و دیوانه و مستیم! پوشیده چه گوییم همینیم که هستیم :دی
    هر آنچه از رفتار ناثواب در کردار و گفتار انسان ها می بینیم ؛ بازتاب خردی ها و نارسایی های اندرون آنهاست.

mixer آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13039
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    1,197
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

راستی یه عکس تهیه کردم از پرده های سه تار استاد ذولفنون هست که به نظر میرسد که 4 لا بسته شده !

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

بله ، چهار لاست اینم!

mae_6677 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    30155
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    409
    330 بار تشکر شده در 116 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 3/0
    میزان امتیاز
    14

سلام
    میشه دوستان لطف کنن هر وقت به اجماع رسیدن به صورت منسجم تو یه تایپیک این مطلب رو بگن و مشخص کنن که دقیقا کدوم پرده چندلا بسته میشه تا اگه پرده هارو بستیم به مشکل برنخوریم.
    ممنون
    من و ... .

9. کاربران زیر از mae_6677 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

mixer آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13039
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    1,197
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

فکر نکنم زیاد موضوع مهمی باشه . . .

حالا بعضی سه تار ها پرده اول 4 لا بسته شده بعضی ها هم 3 لا . تا الان هیچ کدام هم به مشکل نرسیدن . . .

ضمنا از لحاظ علمی کتاب هایی ارائه شده که در اولین تاپیک خدمت دوستان عرض شد . متشکر .

11. کاربران زیر از mixer به خاطر این پست تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    1,016 بار تشکر شده در 306 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/1
    میزان امتیاز
    17

بردیا جان ، من ارادت قلبی و قبلی دارم بهت و آشنایی ما مربوط به الان نیست! (فاز شوخی: من اصلا اهل فوتبال نیستم با سلطان فوتبالی هم کاری ندارم! اینجا شما برای ما سلطانی :دی)
    به نکته های خوبی اشاره کردی که مسیر خوبی تو بحث باز کرد ، صحبت منطقی ایه چون من خودم بارها به این مساله ی جز جز کردن سیم ها در اثر ارتفاع کم خرک و مخصوصا شیطانک در حین کلفت بودن پرده ها بر خوردم چون خودم خیلی با ساز ها ور رفتم و یکی از این ور رفتن ها کاهش ارتفاع شیطونک بوده که بعضا پیآمدش این مشکل بوده و دستم اومده داستان چیه! و حتی بعضی سازها مثل ساز محمد صادق محمدی خودم! وقتی پرده ی کلفت تر از حد مهمول روش انداختم همچین مشکلی رو داشت و ساز جمالی رو هم که خودم بهش حال دادم که دچار این مشکل بود ! البته جمالی بعد از پایین ریختن کل رنگ و اصلاح صفحه و دسته توسط خودم این مشکل رو رفع کردم بدون نیاز به تعویض شیطانک! من از سال 77 (سال شروع معلمی شما) تازه شروع به ساز زدن کردم _پس یه جورایی جای شاگردت (بخون فرزند معنوی :دی) حساب میشم و سبقت شما بر ما محفوظه_ . در همون سال های 77 یک بنده خدایی در شهر ما بود_هست_ که فروشنده ی یکتای سازهای مفاخری در این منطقه بود به نحوی که به خودش دیگه میگفتن_میگن_ مفاخری :)) و الی ماشاالله ساز های مهر عباس و منصور و مفاخری تنها رو میاورد و می فروخت! ((البته من هم بی شک به کل قضیه نگاه نکردم! و جا رو باز گذاشتم برای شک ، فقط در محدوده ی دیده ها و تجربه ی محدود خودم شک نداشتم و ندارم!)) حالا من هم از همون سال ها با همین ساز ها سر و کار داشتم و می تونم بگم از روز اول خیلی خوره و کنجکاو بودم و دستم به کار عملی هم می چسبه! اینه که به زودی روش پرده بستن رو یادگرفتم و تعویض سیم که نیازمند کسی نباشم برای این موارد! و یادمه که از روی همون سازهای مفاخری هم روی کاغذ تعداد دورهای پرده ها رو یادداشت کردم! و طبق همون هم بعد ها عمل کردم! جالبه که به مورد مخالفی هم برنخوردم! شایدم در آینده دقت نکردم! حالا می تونم بگم_ (البته این دیگه جزو عذر بدتر از گناه نیست! و قصد تئوری دادن خدای نکرده برای آقایان علیزاده و مفاخری (حسین و عباس :دی) رو ندارم!)_ شاید سه لا بستن این پرده برای ساختار سه تار با توجه به نزدیک تر بودن سیم ها به دسته مناسب تر باشه و از طرفی من که دستم زیاد عرق می کنه و استهلاک پرده به نحویه که گاها هر دو ماه یک بار پرده عوض می کنم! تا به حال به پاره شدن او پرده برنخوردم ! البته از طرف دیگه سوا از هر فلسفه ای که سه و چهار لا بستن بعضی پرده ها داشته باشه! بطور عملی یکی از موارد، دوام پرده زیر دسته که شاید پرده ی چهار لا کمی مقاوم تر باشه اما مورد دیگه صدا دهی پرده ی چهار لا و سه لاست! به نظر من می تونه تفاوت جزیی داشته! باشه! شاید اندکی (در حد غیر قابل حس) مثلا پرده ی چهار لا صدای شفاف تری (شاید قوی تر) از پرده ی سه لا بده! چون پرده عریض تره و اجازه نمی ده نوک انگشت اگر کمی نزدیکتر به پرده قرار بگیره صدای سیم رو خفه کنه! می خوام بگم تنها اشکالی که شاید سه لا بستن ر کرن بالادسته داشته باشه ، اندکی گنگ شدن صدای پرده باشه! نمی دونم اثرش چقدره ولی ممکنه کمی این حس رو بده!
    نکته ی بعد اینکه مرسی که بر اینکاره بودن ما صحه گذاشتی! ما خراباتی و دیوانه و مستیم! پوشیده چه گوییم همینیم که هستیم :دی
    یعنی علاوه بر اون خرک بدبخت کمانچه، چیزای دیگه‌ای رو هم به انفال [= نفله شده ها!] اضافه کردی؟! حالا، ما که مخلصیم و اینا، بحثی هم نیست. اما خوب، سرجمع، به‌نظرم نفس سه‌لا ـ چهارلا بستن پرده‌ها، احتمالاً چیزی بیشتر از «نشانه» گذاشتن نیست. لابد تو هم این داستان رو شنیدی که آقای وزیری تاری داشتن که بیست‌وچار ربع‌پرده رو روش بسته بودن، و خودشون می‌گن که البته شلوغ بود، ولی چون همه سیاه بودن و نت‌های اصلی قرمز، مشکلی نداشته‌ن. سنت موجود چارلا ـ سه‌لا، احتمالاً نشانه‌گذاری‌ای‌ه برای شکلی از پرده‌بندی [قدیمی] مثلاً، که لابد تحت تأثیر مسائل عملی هم بوده. این پنج‌تا چارلای اول، ظاهراً به قدیم‌ترین تقسیم‌بندی «سه‌ربع‌دار» برمی‌گرده، و مثلاً می‌شه فکر کرد که دوتا دستگاه «اول کار» رو [شور رو و ماهور رو] خوب نشون می‌داده ـــ حتی لاکرن و سی‌بمل وسط دسته (که تلکیفشون با شور معلوم‌ه، و تو ماهور هم جای دلکش‌ن) ، و حالا شاید «استحکام» پرده‌هایی که بیشتر استفاده می‌شدن هم تأثیر داشته. اینکه «آیا نمی‌شه جور دیگه‌ای باشه؟» که خوب، تکلیفش معلوم‌ه. حتی اینکه «آیا به ضرورت نمی‌شه تغییری درش داد؟» هم تکلیفش معلوم‌ه: «استدلال» برای این بالایی‌ها، هرچی باشه، دلیلی نداره که توی «می»های بیخ‌دسته نقض بشه! ولی خوب، هرسه‌تا سه‌لا بسته می‌شن، احتمالاً به‌حساب مشکلات عملی‌ای که به‌وجود می‌اومده. ولی خوب، به‌هرحال، هرچه «مکتوب» هم که من دیدم، ر کرن چارلا دارن. کتاب آقای شیرازی [که البته از نظر ساخت ساز اساساً قابل استناد نیست، و می‌تونیم جای دیگه‌ای حرفش رو بزنیم]، کتاب سه‌تار ساز آقای چایچی [که هم صنعت‌گر قابل توجهی بودن و هم «معلم»، و شکل معلمی توصیفشون از جهاتی خوب‌ه] و هم دستور سه‌تار آقای علیزاده و هم دورهٔ مقدماتی تار و سه‌تار آقای [دکتر اسدالله] حجازی، همه همین‌ن. ما همچنان ارادت داریم، و همین‌ه که هست!

13. کاربران زیر از bardyaa به خاطر این پست تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

نقل قول نوشته اصلی توسط bardyaa [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    یعنی علاوه بر اون خرک بدبخت کمانچه، چیزای دیگه‌ای رو هم به انفال [= نفله شده ها!] اضافه کردی؟! حالا، ما که مخلصیم و اینا، بحثی هم نیست. اما خوب، سرجمع، به‌نظرم نفس سه‌لا ـ چهارلا بستن پرده‌ها، احتمالاً چیزی بیشتر از «نشانه» گذاشتن نیست. لابد تو هم این داستان رو شنیدی که آقای وزیری تاری داشتن که بیست‌وچار ربع‌پرده رو روش بسته بودن، و خودشون می‌گن که البته شلوغ بود، ولی چون همه سیاه بودن و نت‌های اصلی قرمز، مشکلی نداشته‌ن. سنت موجود چارلا ـ سه‌لا، احتمالاً نشانه‌گذاری‌ای‌ه برای شکلی از پرده‌بندی [قدیمی] مثلاً، که لابد تحت تأثیر مسائل عملی هم بوده. این پنج‌تا چارلای اول، ظاهراً به قدیم‌ترین تقسیم‌بندی «سه‌ربع‌دار» برمی‌گرده، و مثلاً می‌شه فکر کرد که دوتا دستگاه «اول کار» رو [شور رو و ماهور رو] خوب نشون می‌داده ـــ حتی لاکرن و سی‌بمل وسط دسته (که تلکیفشون با شور معلوم‌ه، و تو ماهور هم جای دلکش‌ن) ، و حالا شاید «استحکام» پرده‌هایی که بیشتر استفاده می‌شدن هم تأثیر داشته. اینکه «آیا نمی‌شه جور دیگه‌ای باشه؟» که خوب، تکلیفش معلوم‌ه. حتی اینکه «آیا به ضرورت نمی‌شه تغییری درش داد؟» هم تکلیفش معلوم‌ه: «استدلال» برای این بالایی‌ها، هرچی باشه، دلیلی نداره که توی «می»های بیخ‌دسته نقض بشه! ولی خوب، هرسه‌تا سه‌لا بسته می‌شن، احتمالاً به‌حساب مشکلات عملی‌ای که به‌وجود می‌اومده. ولی خوب، به‌هرحال، هرچه «مکتوب» هم که من دیدم، ر کرن چارلا دارن. کتاب آقای شیرازی [که البته از نظر ساخت ساز اساساً قابل استناد نیست، و می‌تونیم جای دیگه‌ای حرفش رو بزنیم]، کتاب سه‌تار ساز آقای چایچی [که هم صنعت‌گر قابل توجهی بودن و هم «معلم»، و شکل معلمی توصیفشون از جهاتی خوب‌ه] و هم دستور سه‌تار آقای علیزاده و هم دورهٔ مقدماتی تار و سه‌تار آقای [دکتر اسدالله] حجازی، همه همین‌ن. ما همچنان ارادت داریم، و همین‌ه که هست!
    والا بردیا جان ، اون خرک کمانچه جزو معدود کسانی بود که به انفال دادیم اگرچه بلافاصله (و بناچار) خرک دیگری ساختم و جایگزین خرک منتفل (به انفال رفته :)) یا نفله شده) کردم! اما روی سه تار ور رفتن ها نتایج خوبی ببار آورد ! و بطور عمقی با ساختار ساز و کارکرد های هر کدوم از قسمت ها در حد تجربیات محدود خودم آشناتر شدم! از جمله نقش عمیق و بعضا عجیب خرک و جنس چوبش و فرمش بر صدای ساز! و حتی احساس سیم ها زیر مضراب!
    در مورد علت چهار لا بستن برخی پرده ها هم توضیحات شما منطقیست و در مورد دلیلش هم قبلا فکر هایی کرده بودم و چیزهایی شنیده بودم! از جمله همین برابریشون با دستان های اصلی یک دستگاه و آواز (مثلا همون شور و ماهور) و مسلما دلیلی هم که به استحکام اشاره کردم در پست قبلیم ، همین مساله ی بیشتر استفاده شدن این پرده ها بود که در دستگاه های پر کاربرد مثل همون شور بیشتر زیر دست پاره میشن! اما در مورد مکتوبات با توجه به اهل مطالعه نبودن من و پیگیری عملی همه ی امور ، بر اطلاعات من افزوده شد و نمی دونستم که ر کرن بالا دسته رو چهار لا می بندن !
    دیگه همینی که هست نمیشه هم کاریش کرد :دی
    مخلصیم

2raj آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37816
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    65
    208 بار تشکر شده در 77 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    14

كسي نميدونه فركانس ربع پرده هارو از كجا بايد گير آورد (لازم دارم)
    با سرچ كردن. فركانس نت هاي اصلي به دست مياد اما ربع
    پردهها نه
    آيا اگه فاصله دونت نيم
    پرده رو نصف كنيم همون فركانس ربع پرده به دست مياد يا نه؟

همچنين اگه نرم افزار „كم حجمي” وجود داشته باشه كه قابليت
    پخش ربع پرده داشته باشه ممنون ميشم معرفي كنيد

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657
    3,206 بار تشکر شده در 1,404 پست

شبکه های اجتماعی من

Add r_a_m_i_n on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/9
    Given: 3/3
    میزان امتیاز
    15

آقا سه تار من هم...3 تا پرده ی اول اون 4 لا بسته شده... یعنی ر بمل... ر کرن... ر بکار...
    تار هم که هرچی دیدم همینطور بوده...
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

2raj آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37816
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    65
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

دوستان يه سوال دارم
    فاصله بين شيطانك و پرده اول تو سه تار نيم پرده نيست چرا؟

مثلا اين تصوير

[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    49555
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    55
    52 بار تشکر شده در 25 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط 2raj [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    دوستان يه سوال دارم
    فاصله بين شيطانك و پرده اول تو سه تار نيم پرده نيست چرا؟

مثلا اين تصوير

[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

اون پرده حساب نمی‌شه، اون واسه اینکه تو اینجور سر پنجه‌ها واسه اینکه سیم‌ها از روی شيطانك بلند نشوند واسه اون گذاشتن

2raj آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37816
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    65
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

نقل قول نوشته اصلی توسط Daamoon [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    اون پرده حساب نمی‌شه، اون واسه اینکه تو اینجور سر پنجه‌ها واسه اینکه سیم‌ها از روی شيطانك بلند نشوند واسه اون گذاشتن
    منظور بنده رو متوجه نشديد

من كاري به پشت شيطانك ندارم تو عكس كه دو سر خطو مشخص كردم

فاصله بين شيطانك تا پرده اول هموني كه با فلش قرمز تو عكس زير مشخص كردم

ویرایش توسط 2raj : Thursday 17 November 2011 در ساعت 12:38 AM

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    49555
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    55
    52 بار تشکر شده در 25 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    میزان امتیاز
    0

البته پرده اگه ۲۸ تایی‌ بسته بشه یک پرده دیگه هم هست که ر بمل هست. اون فاصله‌ای که افتاده که بیشتر از نیم پرده هست چون دیگه قرار نیستی‌ نتی اونجا اجرا بشه واسه همین اون فاصله هست. مگه نه می‌شه پرده بیشتر بست اما لازم نیست. مثله پایین دسته که می‌شه اون فاصله بین خرک و لا بمل هم پرده گذاشت. همون ۲۸ هم همه نمیبندن دیگه چه برسه به پردهای اضافه D:

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)