لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 16 از 48

موضوع: نظر شما درباره موسیقی تلفیقی

alireza_amirsamimi آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    604
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    311
    1,238 بار تشکر شده در 470 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 18/0
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض نظر شما درباره موسیقی تلفیقی

0 Not allowed! Not allowed!
    خیلی خوشحالم که بعد از مدتها یه تاپیک توی نت آهنگ زدم و از همه دوستان معذرت میخوام به خاطر غیبت طولانی،امیدوارم بتونم مثل قبل همیشه داخل سایت بیام
    میخواستم نظر دوستان رو درباره موسیقی تلفیقی که از موسیقی ایرانی به عنوان ملودی اصلی استفاده میکنه بدونم و برای همین این تاپیک رو در قسمت موسیقی ایرانی زدم،نمیخوام فقط بگید آره یا نه،میخوام دیدگاهتون رو کامل برام توضیح بدید و اینجا دربارش حسااااابی! بحث کنیم

2. 9 کاربر برای این پست از alireza_amirsamimi تشکر کرده اند:

3. # ADS

کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    604
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    311
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

عجب! چرا کسی جواب نمیده! هیچکس موسیقی تلفیقی نشنیده؟

z_m آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    29398
    میانگین پست در روز
    0.15
    تشکر از پست
    1,289
    1,898 بار تشکر شده در 658 پست

شبکه های اجتماعی من

Add z_m on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 7/0
    میزان امتیاز
    14

درود جناب امیر صمیمی...
    بله... تاپیک خوبی هست... ولی به نظرم باید به اهل فنش وا گذاشت البته منظورم خودتونم هست و دیگر دوستان که همنوازی داشتن یا چندین سال کار کردن... چون کسی مثل من که هنوز هنر جو هستم و سعی میکنم یاد بگیرم از دوستان قاعدتا نظری نمیتونم بدم خوب... این پست هم نمیخواستم بدم دیدم گفتید که چرا کسی جواب نمیده گفتم جواب بدم...
    آه که یک دیده بیدار نیست
    هیچ کس از درد خبر دار نیست

6. 3 کاربر برای این پست از z_m تشکر کرده اند:

mixer آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13039
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    1,197
    1,501 بار تشکر شده در 502 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    16

پیش فرض نظر بنده

درود بر علیرضا امیر صمیمی خوشحالم از اینکه باز هم می بینم مثل قدیم در سایت می بینمت و از گفته ها و نظر هات مستفیض میشیم . . .

به نوبه خودم به عنوان یک هنر جوی ساده سه تار و از دید منطقی قضایا باید بگم که شما دو انسان از 2 کشور یا قاره ی غیر هم نام را در ذهن خود مجسم کنید که هیچ یک از این افراد زبان یکدیگر را نمی دانند . . .

آیا امکان این موجود می باشد که این دو نفر با هم به بحث و تبادل نظر بپردازند و از یک موضوع به یک نتیجه صحیح برسند . . .

مسلما هر عقل سلیمی این گفته را رد خواهد کرد و می گوید امکان چنین چیزی غیر ممکن می باشد مگر اینکه یکی از این دو نفر به زبان دیگر فرد مسلط باشد و درککند که طرف مقابلش چه می گوید . . .

یا اینکه از یک زبان مشترک به الفرض مثل : زبان انگلیسی استفاده کرده و گفته های هم را متوجه و از موضوع خویش به نتیجه و هدفی برسند . . . .

خب در مورد ساز های سنتی و غربی هم به همین صورت می باشد . . .

مگر میشود گیتار الکتریک را با تار یا سه تار تلفیق کرد ، بدون اینکه زبان مشترکی داشته باشند و یکدیگر را درک کنند ؟!!!

((در اینجا زبان مشترک را گام ماهور یا همان دو ماژور حساب کنید))

که به نظر بنده آن هم باید به نحوی از لحاظ طنین با هم نزدیک باشند !!

بگذریم . . .

بعضی کار هار را مشاهده می کنم که با گیتار گوشه ای در دستگاه نوا را می نوازند!!!

شاید نمونه هایی را دیده باشید .

هر چند به گوش بعضی از مستمعین شاید زیبا بیاید ولیکن برای اهل فن مسلما مفهومی نخواهد داشت یا اگر هم داشته باشد به طنز بیشتر شبیه است تا کار هنری !

اگر از طرفی نیز ، به قضایا نگاه کنیم در آلبومی از استاد شهرام ناظری به نام „در گلستانه”
    شعر های سهراب سپهری با دکلمه هایی خوانده و نوازندگان ویالون و سنتور و . . . نیز آن را در دستگاه همایون و آواز اصفهان اجرا می کنند . . .

این کار نیز تلفیقی است!!! چرا ؟! چون ما در ساز هایی ایرانی و اصیل ویولن نداشته ایم ، در واقع ویولن ما همان کمانچه است!! مگر نه ؟!!

ولیکن در این البوم و آلبوم هایی شبیه به این می توان مشاهده کرد که از ساز هایی شبیه ویولن ، پیانو ، کنترالتو ، قره نی و . . . استفاده شده و با چه ظرافت خاصی آهنگساز با استفاده از یک زبان مشترک این آلبوم را خلق کرده . . .

و نتیجه اینکه حتما باید از زبان مشترکی استفاده شود در بین این ساز ها و منظور از زبان مشترک چیزی نیست جز گام هایی که هم در موسیقی غربی هم در موسیقی ایرانی دیده میشوند ، که نظیرش را در بالا عرض کردم خدمتتان . . .

گذشته از اینها تلفیق تنها این نیست. . .
    و فقط من بین موسیقی سنتی (بهتر است بگویم اصیل) را مثال زدم و ساز های کلاسیک غربی . . .

چه بسا ما در بین سبک های مختلف مثل : پاپ ، راک ، ترنس ، رپ ، جاز و . . . نیز تلفیق را داریم که آن هم خدا به داد اهل فنش برسد ، که وقتی می بینم بر روی پانک و راک اندرول ، شعر عاشقانه می خوانند ، برایم جای بسی اندیشیدن دارد . . .
    یا وقتی رپ را به صورت به قول خودشان 6/8 می خوانند و آهنگ „بابا کرم” درونش اجرا می شود مرا به فکر وا میدارد . . .

ببخشید پر حرفی کردم از نظرات دیگران نیز بهره خواهم برد . . .
    از علیرضا به خاطر این تاپیک سپاسگذارم . . .
    ویرایش توسط mixer : Thursday 21 April 2011 در ساعت 02:22 PM
    با مدعی نگویید اسرار عشق و مستی
    تا بی خبر بمیرد در درد خود پرستی
    دوش آن صنم چه خوش گفت در مجلس مغانم
    با کافران چه کارت گر بت نمی پرستی

8. 3 کاربر برای این پست از mixer تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657
    3,206 بار تشکر شده در 1,404 پست

شبکه های اجتماعی من

Add r_a_m_i_n on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/9
    Given: 3/3
    میزان امتیاز
    16

درود
    به به آقای امیرصمیمی بعد از مدت ها با آواتور جدید
    به نظر من خیلی کلیه که بگیم... فقط تلفیقی... آخه تلفیق چی با چی؟
    خیلی سوال و مبحث کلیه
    به نظر من تخصصی ترش کنید
    منظورتون تلفیق ساز ایرانی با غربیه؟ البته اینهم باز به چند دسته تقسیم میشه... ولی خب باز نسبتا از اینکه کلا بگبم موسیقی تلفیقی کمی مختصرتره
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

10. کاربران زیر از r_a_m_i_n به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    604
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    311
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط z_m [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    درود جناب امیر صمیمی...
    بله... تاپیک خوبی هست... ولی به نظرم باید به اهل فنش وا گذاشت البته منظورم خودتونم هست و دیگر دوستان که همنوازی داشتن یا چندین سال کار کردن... چون کسی مثل من که هنوز هنر جو هستم و سعی میکنم یاد بگیرم از دوستان قاعدتا نظری نمیتونم بدم خوب... این پست هم نمیخواستم بدم دیدم گفتید که چرا کسی جواب نمیده گفتم جواب بدم...
    بر عکس من دوست دارم نظر همه رو در هر سطحی بدونم،در اصل میخوام ببینم واکنش همه نسبت به این موسیقی چیه،خوشحال میشم نظرت رو بشنوم

کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    604
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    311
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mixer [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    درود بر علیرضا امیر صمیمی خوشحالم از اینکه باز هم می بینم مثل قدیم در سایت می بینمت و از گفته ها و نظر هات مستفیض میشیم . . .

به نوبه خودم به عنوان یک هنر جوی ساده سه تار و از دید منطقی قضایا باید بگم که شما دو انسان از 2 کشور یا قاره ی غیر هم نام را در ذهن خود مجسم کنید که هیچ یک از این افراد زبان یکدیگر را نمی دانند . . .

آیا امکان این موجود می باشد که این دو نفر با هم به بحث و تبادل نظر بپردازند و از یک موضوع به یک نتیجه صحیح برسند . . .

مسلما هر عقل سلیمی این گفته را رد خواهد کرد و می گوید امکان چنین چیزی غیر ممکن می باشد مگر اینکه یکی از این دو نفر به زبان دیگر فرد مسلط باشد و درککند که طرف مقابلش چه می گوید . . .

یا اینکه از یک زبان مشترک به الفرض مثل : زبان انگلیسی استفاده کرده و گفته های هم را متوجه و از موضوع خویش به نتیجه و هدفی برسند . . . .

خب در مورد ساز های سنتی و غربی هم به همین صورت می باشد . . .

مگر میشود گیتار الکتریک را با تار یا سه تار تلفیق کرد ، بدون اینکه زبان مشترکی داشته باشند و یکدیگر را درک کنند ؟!!!

((در اینجا زبان مشترک را گام ماهور یا همان دو ماژور حساب کنید))

که به نظر بنده آن هم باید به نحوی از لحاظ طنین با هم نزدیک باشند !!

بگذریم . . .

بعضی کار هار را مشاهده می کنم که با گیتار گوشه ای در دستگاه نوا را می نوازند!!!

شاید نمونه هایی را دیده باشید .

هر چند به گوش بعضی از مستمعین شاید زیبا بیاید ولیکن برای اهل فن مسلما مفهومی نخواهد داشت یا اگر هم داشته باشد به طنز بیشتر شبیه است تا کار هنری !

اگر از طرفی نیز ، به قضایا نگاه کنیم در آلبومی از استاد شهرام ناظری به نام „در گلستانه”
    شعر های سهراب سپهری با دکلمه هایی خوانده و نوازندگان ویالون و سنتور و . . . نیز آن را در دستگاه همایون و آواز اصفهان اجرا می کنند . . .

این کار نیز تلفیقی است!!! چرا ؟! چون ما در ساز هایی ایرانی و اصیل ویولن نداشته ایم ، در واقع ویولن ما همان کمانچه است!! مگر نه ؟!!

ولیکن در این البوم و آلبوم هایی شبیه به این می توان مشاهده کرد که از ساز هایی شبیه ویولن ، پیانو ، کنترالتو ، قره نی و . . . استفاده شده و با چه ظرافت خاصی آهنگساز با استفاده از یک زبان مشترک این آلبوم را خلق کرده . . .

و نتیجه اینکه حتما باید از زبان مشترکی استفاده شود در بین این ساز ها و منظور از زبان مشترک چیزی نیست جز گام هایی که هم در موسیقی غربی هم در موسیقی ایرانی دیده میشوند ، که نظیرش را در بالا عرض کردم خدمتتان . . .

گذشته از اینها تلفیق تنها این نیست. . .
    و فقط من بین موسیقی سنتی (بهتر است بگویم اصیل) را مثال زدم و ساز های کلاسیک غربی . . .

چه بسا ما در بین سبک های مختلف مثل : پاپ ، راک ، ترنس ، رپ ، جاز و . . . نیز تلفیق را داریم که آن هم خدا به داد اهل فنش برسد ، که وقتی می بینم بر روی پانک و راک اندرول ، شعر عاشقانه می خوانند ، برایم جای بسی اندیشیدن دارد . . .
    یا وقتی رپ را به صورت به قول خودشان 6/8 می خوانند و آهنگ „بابا کرم” درونش اجرا می شود مرا به فکر وا میدارد . . .

ببخشید پر حرفی کردم از نظرات دیگران نیز بهره خواهم برد . . .
    از علیرضا به خاطر این تاپیک سپاسگذارم . . .
    خیلی لطف کردی که تو این تاپیک نظر دادی و دریچه خوبی رو برای بحث باز کردی
    قبل از شروع بحثم بگم که بیشتر منظورم من تلفیق با موسیقی ایرانی هست،و برای همین این تاپیک رو در قسمت موسیقی ایرانی زدم
    به نظر خیلیها امروزه موسیقی ایرانی که به شکل ارکستراسیون غربی و به همراه سازهای ایرانی اجرا میشه دیگه تلفیق نیست و این رو جزء موسیقی ایرانی میدونن و دلیلشون هم اینه که ویلون سالهاست ایرانی شده،ولی من تا حد زیادی با حرفت موافقم چون به نظر من هم به هر حال هنوز همه سازها که ایرانی نشدند و هنوز در بسیاری از تنظیمها حال و هوای اروپایی به چشم میخوره و شاید طبق تعاریف موسیقی تلفیقی این موسیقی هر چند هم ایرانی شده باشه میشه توی دسته موسیقی تلفیقی قرارش داد. این اولین بحثی که اینجا به وجود میات و من دوست دارم که نظر بقیه رو هم بشنوم. که آیا به نظرتون این ارکستراسیون تلفیقی هست؟یا به نظرتون وقتی اجراهای اروپایی کیوان ساکت با تار به عنوان موسیقی تلفیقی هست آیا اجرای تکنوازی ویولن ایرانی مثل مرحوم بدیعی میشه در زمره موسیقی تلفیقی قرار بگیره؟
    و اینکه به نظر من بسیاری از این ارکستراسیون ها واقعا دلنشین هستند چون توسط افرادی انجام شده که موزیسین موسیقی ایرانی بودند و بسیاری از کارهای فاخر موسیقی ما که با مرحوم روح الله خالقی و مرحوم بنان و ... اجرا شده به این شکل هستند. و اینکه به نظر دوستان آیا باید موسیقی که با موسیقی ایرانی تلفیق میشه باید صرفا ملودی های ایرانی رو توسط یه ساز اروپایی بزنه یا اینکه با دید بازتری عمل کنه مثلا یک ملودی ایرانی رو با آکوردهای اروپایی تر دنبال کنه و رنگ غربی تری بهش بده؟یا حتی در فرم ها و قالب های موسیقی اروپایی مثل سمفونی و... موسیقی با ملودی ایرانی ساخته بشه

13. 2 کاربر برای این پست از alireza_amirsamimi تشکر کرده اند:

کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    604
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    311
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ramin_herfeiy [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    درود
    به به آقای امیرصمیمی بعد از مدت ها با آواتور جدید
    به نظر من خیلی کلیه که بگیم... فقط تلفیقی... آخه تلفیق چی با چی؟
    خیلی سوال و مبحث کلیه
    به نظر من تخصصی ترش کنید
    منظورتون تلفیق ساز ایرانی با غربیه؟ البته اینهم باز به چند دسته تقسیم میشه... ولی خب باز نسبتا از اینکه کلا بگبم موسیقی تلفیقی کمی مختصرتره
    منظور من به طور دقیق همونطور که گفتم یه ملودی ایرانی هست که با حال و هوای غربی رنگ آمیزی بشه حالا میخوات با ساز غربی باشه یا میخواد با هارمونی ها و ... انجام بشه

15. کاربران زیر از alireza_amirsamimi به خاطر این پست تشکر کرده اند:

mixer آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13039
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    1,197
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

شاید بعضی از افراد به این نتیجه رسیده اند که گوشه های ایرانی و موسیقی ایرانی با تمام حس که دارد با برخی ساز هایی مثل پیانو و ویولن قابل اجراست. نمونه مثل همان مرحوم خالقی که شما فرمودید . . .

و شاید هم به این خاطر بوده که مثلا همان ویالون روی دسته قابلیت ربع پرده داشتن رو داشته یا پیانو که مادر ساز ها اعلام شده قابلیت این رو داشته که ربع پرده رو داشته باشه و به این نتیجه رسیدن که مثلا با اجرا کردن 2 نت با هم شاید بالفرض مثل صدا شبیه یک ربع پرده میشود . . . (تمام حرف های بنده فرضیات می باشد)

اما وقتی که گوشه ای با استفاده از ساز تار یا سه تار خلق شده است فکر نمی کنم که با سازی دیگر بشود آن را نواخت. . .

در موسیقی غربی هم همین است. .. قبلا درباره ی کار استاد ساکت بحث ها و انتقاداتی از سوی برخی افراد صورت گرفته . . .

و نیز عکس این قضایا نیز وجود دارد که قطعات کلاسیک مخصوص و خلق شده توسط همان ساز ها می باشد . . .

من خودم را در حدی نمی بینم که در مورد کار یک استاد صحبت کنم و نظری را بدهم چون هنوز به آن اندازه از سواد ایشان نرسیده ام اما به عنوان یک نظر شخصی بر این باور نیستم که بتوان با استفاده از تار یا سه تار کار های کلاسیک غربی را اجرا کرد .. . هر چند هم که این کار شده باشد اما در نهایت نتیجه ای نخواهد داشت. . .

اما خوش ذوقی استاد ساکت را در این کار تحسین می کنم و به ایشان آفرین می گویم .

از دید دیگر قضایا گام های موسیقی ایرانی و حالات ما ، در موسیقی غربی وجود ندارد . . .
    پس وقتی عکس این قضایا هم هست دیگر حرفی برای گفتن می ماند ؟!!!
    ویرایش توسط mixer : Thursday 21 April 2011 در ساعت 06:05 PM

17. 3 کاربر برای این پست از mixer تشکر کرده اند:

کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    604
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    311
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mixer [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    شاید بعضی از افراد به این نتیجه رسیده اند که گوشه های ایرانی و موسیقی ایرانی با تمام حس که دارد با برخی ساز هایی مثل پیانو و ویولن قابل اجراست. نمونه مثل همان مرحوم خالقی که شما فرمودید . . .

و شاید هم به این خاطر بوده که مثلا همان ویالون روی دسته قابلیت ربع پرده داشتن رو داشته یا پیانو که مادر ساز ها اعلام شده قابلیت این رو داشته که ربع پرده رو داشته باشه و به این نتیجه رسیدن که مثلا با اجرا کردن 2 نت با هم شاید بالفرض مثل صدا شبیه یک ربع پرده میشود . . . (تمام حرف های بنده فرضیات می باشد)

اما وقتی که گوشه ای با استفاده از ساز تار یا سه تار خلق شده است فکر نمی کنم که با سازی دیگر بشود آن را نواخت. . .

در موسیقی غربی هم همین است. .. قبلا درباره ی کار استاد ساکت بحث ها و انتقاداتی از سوی برخی افراد صورت گرفته . . .

و نیز عکس این قضایا نیز وجود دارد که قطعات کلاسیک مخصوص و خلق شده توسط همان ساز ها می باشد . . .

من خودم را در حدی نمی بینم که در مورد کار یک استاد صحبت کنم و نظری را بدهم چون هنوز به آن اندازه از سواد ایشان نرسیده ام اما به عنوان یک نظر شخصی بر این باور نیستم که بتوان با استفاده از تار یا سه تار کار های کلاسیک غربی را اجرا کرد .. . هر چند هم که این کار شده باشد اما در نهایت نتیجه ای نخواهد داشت. . .

اما خوش ذوقی استاد ساکت را در این کار تحسین می کنم و به ایشان آفرین می گویم .

از دید دیگر قضایا گام های موسیقی ایرانی و حالات ما ، در موسیقی غربی وجود ندارد . . .
    پس وقتی عکس این قضایا هم هست دیگر حرفی برای گفتن می ماند ؟!!!
    به نظر من اینکه میگی نمیشه نواخت (چه گوشه های ایرانی با ساز غربی و چه موسیقی کلاسیک با ساز ایرانی) عادت گوش ما هست و دلیلم هم اینه که ویولن مرحوم بدیعی گوش دادنش دلنشینه! من فکر میکنم هم به قدرت نوازنده در بیان احساس بستگی داره و هم اینکه عادت گوش شنونده ها،به نظر من اگر افراد با دل و جراتی(و البته به اندازه کافی آشنا با هر دو سبک موسیقی) پیدا بشن که این رنگها رو در هم بیامیزند و این موسیقی ها بدون تعصب شنیده بشن و شنونده ها عادت کنند،شنیدنشون غیر معقول یا بد به نظر نیاد

19. 3 کاربر برای این پست از alireza_amirsamimi تشکر کرده اند:

اخراج شده

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    اخراج شده
    شماره عضویت
    43134
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    12
    85 بار تشکر شده در 31 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    0

با درود

نکته ای که در اشارات دوستان کاملا هویدا بود این است که اساسا موسیقی تلفیقی دچار بحران هویت است. مثل موسیقی پاپ. اولین مشکل این است که این حیطه از موسیقی تعریف نشده است. به صرف اینکه من سه تار نواز بنشینم کنار نوازنده ی گیتار و کنارمون هم یک نوازنده ی طبلای هندی بشینه ویه چیزی دور هم بزنیم که موسیقی تلفیقی شکل نمیگیره. برای انجام یک کار تلفیقی باید شخص موسیقی مبدا و مقصد را به خوبی بشناسد. یعنی فرد باید احاطه ی کامل به موسیقی ایرانی داشته باشد. باید موسیقی غرب را نیز بشناسد. تفاوتهای انها را نیز بداند. شوربختانه(در خیلی از موضوعات جامعه ایران این مشکل را دارد) موسیقی غرب وارد کشور میشود اما شناخت ان وارد ایران نمیشود. شخص هنوز نمیداند که بی دلیل نبوده که در موسیقی غربی نوازندگان در کنار هم نشستند و ساز زدند و پایه ارکستر های امروزی را بنا نهادند. به خاطر همین دلایل است که بسیاری از اساتید معتقد هستند که موسیقی ایرانی بر اساس خلق ملودی شکل میگیرد و به همین دلیل ما در موسیقی ایرانی ملودی پرداز داریم نه اهنگ ساز.
    به نظر من اجراهای کلاسیکی که اقای ساکت با ساز تار انجام می دهند موسیقی تلفیقی نیست فقط یک کار جالب و قابل توجه در زمینه ی موسیقی است که به نظر من مهم ترین دستاورد ان می تواند این باشد که نظر برخی از خارجیان را از این راه به موسیقی ایران جلب کند. که تازه این هم به نظر من چندان مفید نیست. زیرا انها خود اجرای بهترش را بارها و بارها شنیده اند و دیده اند. اگر موسیقی محل گفتگوی انسان ها و فرهنگ ها با هم باشد پس چه بهتر که هر کس با زبان خود وارد این عرصه شود.

21. 5 کاربر برای این پست از somka تشکر کرده اند:

mixer آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13039
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    1,197
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط alireza_amirsamimi [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    به نظر من اینکه میگی نمیشه نواخت (چه گوشه های ایرانی با ساز غربی و چه موسیقی کلاسیک با ساز ایرانی) عادت گوش ما هست و دلیلم هم اینه که ویولن مرحوم بدیعی گوش دادنش دلنشینه! من فکر میکنم هم به قدرت نوازنده در بیان احساس بستگی داره و هم اینکه عادت گوش شنونده ها،به نظر من اگر افراد با دل و جراتی(و البته به اندازه کافی آشنا با هر دو سبک موسیقی) پیدا بشن که این رنگها رو در هم بیامیزند و این موسیقی ها بدون تعصب شنیده بشن و شنونده ها عادت کنند،شنیدنشون غیر معقول یا بد به نظر نیاد

یعنی شما می فرمایید اگر من یک نت کلاسیک و کاملا غربی به شما بدم شما می تونید با سه تار بزنیدش ؟!!

23. کاربران زیر از mixer به خاطر این پست تشکر کرده اند:

mixer آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    13039
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    1,197
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

ضمنا من این را قید کردم که : بله امکان دارد ویولن و یا پیانو برای این توانایی اجرای موسیقی ما را دارند که می شود ربع پرده از آنها بهره برداری کرد ..

مثلا سازی مثل عود یا بربط چگونه هست که می تواند هم عربی بنوازد و هم ایرانی !!!

25. کاربران زیر از mixer به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    604
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    311
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط somka [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    با درود

نکته ای که در اشارات دوستان کاملا هویدا بود این است که اساسا موسیقی تلفیقی دچار بحران هویت است. مثل موسیقی پاپ. اولین مشکل این است که این حیطه از موسیقی تعریف نشده است. به صرف اینکه من سه تار نواز بنشینم کنار نوازنده ی گیتار و کنارمون هم یک نوازنده ی طبلای هندی بشینه ویه چیزی دور هم بزنیم که موسیقی تلفیقی شکل نمیگیره. برای انجام یک کار تلفیقی باید شخص موسیقی مبدا و مقصد را به خوبی بشناسد. یعنی فرد باید احاطه ی کامل به موسیقی ایرانی داشته باشد. باید موسیقی غرب را نیز بشناسد. تفاوتهای انها را نیز بداند. شوربختانه(در خیلی از موضوعات جامعه ایران این مشکل را دارد) موسیقی غرب وارد کشور میشود اما شناخت ان وارد ایران نمیشود. شخص هنوز نمیداند که بی دلیل نبوده که در موسیقی غربی نوازندگان در کنار هم نشستند و ساز زدند و پایه ارکستر های امروزی را بنا نهادند. به خاطر همین دلایل است که بسیاری از اساتید معتقد هستند که موسیقی ایرانی بر اساس خلق ملودی شکل میگیرد و به همین دلیل ما در موسیقی ایرانی ملودی پرداز داریم نه اهنگ ساز.
    به نظر من اجراهای کلاسیکی که اقای ساکت با ساز تار انجام می دهند موسیقی تلفیقی نیست فقط یک کار جالب و قابل توجه در زمینه ی موسیقی است که به نظر من مهم ترین دستاورد ان می تواند این باشد که نظر برخی از خارجیان را از این راه به موسیقی ایران جلب کند. که تازه این هم به نظر من چندان مفید نیست. زیرا انها خود اجرای بهترش را بارها و بارها شنیده اند و دیده اند. اگر موسیقی محل گفتگوی انسان ها و فرهنگ ها با هم باشد پس چه بهتر که هر کس با زبان خود وارد این عرصه شود.
    با همه احترام برای شما و از اینکه در این تاپیک شرکت کردید،برعکس کار کیوان ساکت بسیار هم در فستیوالهای خارجی مورد توجه قرار گرفت،و یک نکته که شما گفتید که کار آقای ساکت تلفیقی نیست،این سوال رو به وجود میاره که چی هست؟اجازه بدید که من اینجا مخالفت کنم با شما،کار آقای ساکت به این دلیل تلفیق هست که یک قطعه غربی رو با رنگ صدای ساز ایرانی میشنوید و این خودش یه نوع تلفیق محسوب میشه
    من هم همانطور که قبلا گفتم با شما در اینکه نوازنده باید هر دو موسیقی رو بشناسه کاملا موافق هستم،و فرض من برای این سوالاتی که مطرح کردم وجود این افراد هست،به نظر من نبودن دل و جرات و سنتی و تعصبی بودن فضای موسیقی ما باعث شده این موسیقی نتونه هویت پیدا کنه و اگر این تعصبات کنار برن میشه کارهای خوبی کرد،و البته همین تعصبات هست که نمیذاره نوازنده های سبک های مختلف بشینن کنار هم و از موسیقی هم شناخت پیدا کنن و دربارش با هم بحث کنن و موسیقیدان بتونه از هر دو موسیقی شناخت پیدا کنه

27. 2 کاربر برای این پست از alireza_amirsamimi تشکر کرده اند:

کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    604
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    311
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

یعنی شما می فرمایید اگر من یک نت کلاسیک و کاملا غربی به شما بدم شما می تونید با سه تار بزنیدش ؟!!
    اون بستگی به توانایی نوازندگی شخص داره،و میبینیم که کیوان ساکت به خوبی این کار رو میکنه

کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    604
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    311
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

ضمنا من این را قید کردم که : بله امکان دارد ویولن و یا پیانو برای این توانایی اجرای موسیقی ما را دارند که می شود ربع پرده از آنها بهره برداری کرد ..

مثلا سازی مثل عود یا بربط چگونه هست که می تواند هم عربی بنوازد و هم ایرانی !!!
    من مخالفتی با حرفت نکردم و گفتم که موافقم،من گفتم تا حد زیادی به تمرین و ممارست نوازنده و عادت گوش شنونده و کنار گذاشتن تعصبات بستگی داره

30. کاربران زیر از alireza_amirsamimi به خاطر این پست تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)