لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: اينا كه مينويسم اصلا به دردتون ميخوره يا نه

رأی دهندگان
213. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • بله. به در بخور بود.

182 85.45%
  • شرمنده. به كار ما كه نيومد.

10 4.69%
  • خودم از قبل ميدونستم

11 5.16%
  • خوب نميتونيد انتقال بديد.

1 0.47%
  • نظر خاصي ندارم.

9 4.23%
صفحه 14 از 30 نخستنخست ... 410111213141516171824 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 209 به 224 از 477

موضوع: بیاین تو تا استیل نوازندگی ویولن رو براتون شرح بدم

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    27384
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    48
    72 بار تشکر شده در 17 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

0 Not allowed! Not allowed!
    حقیقتش گزینه اولی که گفتین (کی میتونم اهنگ بزنم) در مورد من برعکس بود من هیچی نمیگفتم یعنی انقدر که درست یاد گرفتن برام مهم بود و هست اهنگ زدن برام مهم نبود (منظورم چندماه اوله) ولی استادم هی میگفت اینو یاد بگیری جلسه بعد اهنگ یادت میدم و از این حرفا

2. 3 کاربر برای این پست از almas.66 تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    27821
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    10 بار تشکر شده در 5 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

سلام اقا پرویز من خیلی وقت پیش عضو شدم اما تازه وارد سایت شدم یه 2 ساعتی میشه امدم تمام مطالب شما رو خوندم واقعا مفید بود لذت بردم این که میگی خودت به این چیزها رسید واقعا فوق العادست و چه کار قشنگی که در اختیار همه میزاری اطلاعاتت رو مشخصه ادم خوبی هستی منم یه 4 سالو نیمی که ویلون میزنم پیش اقای رنجبر و بعدشم پیش استاد عزیزم اقای رضا اسکندری که به نظر من جز 5 نوازند اولی ایرانی زن ایران هستن کارشون وحشتناک عالیه البته جدا از اون شش در س منوهین اگه دیده باشین نگاه کردم که بحسی در مورد تدریس استاد منوهین و نوازندگیشون نیست فقط خواستم بگم با این همچین درسهای دیدم اما بازم از شما درس گرفتم مرسی کارت عالی

4. 3 کاربر برای این پست از topviolinist تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    3,670 بار تشکر شده در 660 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 258/20
    Given: 76/14
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

Exclamation گوشي ها....تاندورها....يه دونه جواب....يه كم توضيح

درود به همه دوستان. يه مطلبي كه اخير براي يه آشنايي اتفاق افتاده بود و منم يادم رفته بود كه اينجا بگم در مورد گوشي هاست. بعضي وقتا ميبينيد كه گوشي ها رو اگر چه كاملا به طرف داخل هم فشار ميديد ولي باز هم كمي گردش مي كنن و باعث ميشن كه كوك ويولن از حد خارج بشه. يعني سيمها شل ميشن. اين به دليل اين هست كه اين گوشيها توي كارگاه سري سازي ميشه. نه اينكه براي هر ساز جداگونه ساخته بشه و روي اون تست بشه. اگرچه اندازه ها كاملا استاندارد هست و در همه جاي دنيا يه شكل ساخته ميشن ولي اختلافاتي كه تنها كوليس هاي دقيق نشون ميدن هم قابل محاسبه هستن و باعث ميشن كه همچين اتفاقاتي بيفته. يه راهي در مورد اين قضيه من ميدونم كه خودم تست هم كردم و جواب هم داده. اونم اينه كه يه كم از كلوفون رو بشكنيد و بعد بكوبيد. جوري كه حسابي پودر پودر بشه. مثل آرد. حالا اگه گوشيها رو در بياريد و كمي توي سوراخها بريزيد و بعد گوشي ها رو بذاريد سر جاش و همين طور كه ميچرخونيد كمي ديگه هم از اون پودري كه ساختيد از بغلاش بهش اضافه كنيد ميبينيد كه گوشي ها ديگه اون قدر راحت بازي نمي كنن. البته با اين حال موثر ترين راه اينه كه سازتون رو پيش يك ويولن ساز معتبر ببريد تا براتو يه دست گوشي تازه و متناسب با سوراخهاي گوشيها رو بسازه.
    ... ...
    در مورد تاندورها بايد بگم كه گاهي پيش مياد كه خيلي خيلي سفت و خشك ميشن جوري كه وقتي ميخوايم اونا رو بچرخونيم انگشت درد ميگيره. چند تا دليل داره. اونايي رو كه يادم هست براتون ميگم.
    ممكنه پيچ سيم گير از روي شاسي زيرش در رفته باشه. يعني شما اگر چه تاب ميديد ولي كوك تغيير نميكنه و پيچ در حقيقت داره هرز مي گرده. از جا درش بياريد و از نو اونو درست جا بذاريد يا مكنه كه كمي پيچ خوب حديده نخورده باشه. براي اين كار كمي روغن چرخ خياطي مشكل رو رفع ميكنه. البته اگه اين كار رو انجام بديد بايد هر از گاهي روغن رو پاك كنيد و از اول روغن بماليد. چون گرد و خاك به روغن مي چسبه و خودش باعث كندي ميشه. ولي تا مدتي كه روغن تمييز هست خوب كار ميكنه و اينم بگم كه خيلي دير كثيف ميشه. حواستون باشه كه پيچ تاندورها توي جاي خودشون اگر چه خوب و نرم بگردن ولي بازي نكنن. چون يه صداي گز توي توي صداي سازتون ميفته.
    ... ...
    یعنی شما در طول یادگیریتون از این مشکلا نداشتین
    نه خير . من از اين مشكلا نداشتم. يا اگر هم داشتم حالا ديگه يادم نمياد.
    ... ...
    ولی استادم هی میگفت اینو یاد بگیری جلسه بعد اهنگ یادت میدم و از این حرفا
    احتمالا فكر كرده كه از روي خجالت و حيا اين درخواست رو نمي كنيد.
    ... ...
    خواستم بگم با همچین درسهايی كه دیدم اما بازم از شما درس گرفتم مرسی کارت عالی بود
    دوست من سلام. شرمنده كه مجبور شدم بر خلاف رسم امانت داري توي نوشته شما دست ببرم. يه ريزه اشتباه تايپي داشت كه اميدوارم منظوتون همين باشه كه من گفتم. به هر حال مرسي كه اين مطالب رو خونديد و ديديد. دوم اينكه از كسي اونقدر تعريف نكنيد كه غير واقعي به نظر برسه. اساتيدي كه اسم و آوازه اي دارن معمولا بنا به كاري كه انجام ميدن اين شهرت رو كسب كردن و نيازي به تعاريف غلو آميز ندارن. يه مثال ساده شايد كمك كنه. خاطرم هست چندين سال پيش با قطار مي رفتم تهران. همراهم يكي از دوستانم بود. توي كوپه چهار نفري ما سه نفره نشسته بوديم . اون ديگري كه من نمي شناختم يه فرد جا افتاده بود كه كمتر حرف ميزد و سرش توي كتابش بود. چاي رو كه اوردن من براي خودم و دوستم ريختم و براي ايشون نه. گذاشتم خودش بريزه. كمي بعد رفتم بيرون. دوستم هم اومد بيرون و بهم گفت. شناختيش؟ من گفتم نه. گفت اين پروفسور ... بود ديگه. (اسمش الان يادم نيست). بعد كه رفتيم تو. و من دوباره مي خواستم چايي بريزم اين بار به ايشون هم تعارف كردم. نظر من نسبت به ايشون بر گشته بود و ديگه برام يه ادم عادي نبود. حالا اگه دوست من با من شوخي كرده بود چي؟ يعني من بايد خودم ميديدم و با ايشون حرف ميزدم و به اين نتيجه مي رسيدم. اين كه بعضي از دوستان ميان و از يه مارك و يا ساز تعريف ميكنن و يا از يه استاد خاص، خيلي خيلي موضوع غريبيه و قابل درك نيست. بهترين كار گذاشتن يكي از نمونه كارهاي ايشون و بلكه چند تا از نمونه كارهاي ايشون هست. اون هم در تاپيكي ديگر و نه اينجا.
    چند وقت پيش يكي از دوستان اومد و در همين سايت چند تا كار از كلاسهاش رو آپلود كرد كه هنوز هم هست و ميتوني بري ببيني. من اونا رو ديدم و الان حد نوازندگي و دانش چنان استادي در نظر من كاملا مشخص هست. يعني ميدونم همرديف چه نوازنده اي بايد قرار بدمش. حالا اگه نه و اين دوستمون ميومد فقط تعريف مي كرد چي؟ بي خود در ذهن چند تا جوون كه تازه ميخوان موسيقي رو ياد بگيرن يه بت درست ميشد. شما هم بهتر هست از نمونه كلاسهايي كه با ايشون داري چند تا كار آپلود كني . هم دوستان اگه استفاده كنن دعات مي كنن و هم با ايشون بيشتر اشنا مي شن. مرسي و ببخشيد كه سرت رو درد آوردم. اينا رو نگفتم كه چند تا پست از اين تاپيك رو به مشاجره و مناظره با هم اختصاص بديما. گفتم كه ياد اوري باشه. حد اقل براي خودم.
    ویرایش توسط m_rv_2008 : Monday 17 October 2011 در ساعت 03:46 PM دلیل: اشتباه تايپي

6. 12 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    27821
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    10 بار تشکر شده در 5 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

... ...
    دوست من سلام. شرمنده كه مجبور شدم بر خلاف رسم امانت داري توي نوشته شما دست ببرم. يه ريزه اشتباه تايپي داشت كه اميدوارم منظوتون همين باشه كه من گفتم. به هر حال مرسي كه اين مطالب رو خونديد و ديديد. دوم اينكه از كسي اونقدر تعريف نكنيد كه غير واقعي به نظر برسه. اساتيدي كه اسم و آوازه اي دارن معمولا بنا به كاري كه انجام ميدن اين شهرت رو كسب كردن و نيازي به تعاريف غلو آميز ندارن. يه مثال ساده شايد كمك كنه. خاطرم هست چندين سال پيش با قطار مي رفتم تهران. همراهم يكي از دوستانم بود. توي كوپه چهار نفري ما سه نفره نشسته بوديم . اون ديگري كه من نمي شناختم يه فرد جا افتاده بود كه كمتر حرف ميزد و سرش توي كتابش بود. چاي رو كه اوردن من براي خودم و دوستم ريختم و براي ايشون نه. گذاشتم خودش بريزه. كمي بعد رفتم بيرون. دوستم هم اومد بيرون و بهم گفت. شناختيش؟ من گفتم نه. گفت اين پروفسور ... بود ديگه. (اسمش الان يادم نيست). بعد كه رفتيم تو. و من دوباره مي خواستم چايي بريزم اين بار به ايشون هم تعارف كردم. نظر من نسبت به ايشون بر گشته بود و ديگه برام يه ادم عادي نبود. حالا اگه دوست من با من شوخي كرده بود چي؟ يعني من بايد خودم ميديدم و با ايشون حرف ميزدم و به اين نتيجه مي رسيدم. اين كه بعضي از دوستان ميان و از يه مارك و يا ساز تعريف ميكنن و يا از يه استاد خاص، خيلي خيلي موضوع غريبيه و قابل درك نيست. بهترين كار گذاشتن يكي از نمونه كارهاي ايشون و بلكه چند تا از نمونه كارهاي ايشون هست. اون هم در تاپيكي ديگر و نه اينجا.
    چند وقت پيش يكي از دوستان اومد و در همين سايت چند تا كار از كلاسهاش رو آپلود كرد كه هنوز هم هست و ميتوني بري ببيني. من اونا رو ديدم و الان حد نوازندگي و دانش چنان استادي در نظر من كاملا مشخص هست. يعني ميدونم همرديف چه نوازنده اي بايد قرار بدمش. حالا اگه نه و اين دوستمون ميومد فقط تعريف مي كرد چي؟ بي خود در ذهن چند تا جوون كه تازه ميخوان موسيقي رو ياد بگيرن يه بت درست ميشد. شما هم بهتر هست از نمونه كلاسهايي كه با ايشون داري چند تا كار آپلود كني . هم دوستان اگه استفاده كنن دعات مي كنن و هم با ايشون بيشتر اشنا مي شن. مرسي و ببخشيد كه سرت رو درد آوردم. اينا رو نگفتم كه چند تا پست از اين تاپيك رو به مشاجره و مناظره با هم اختصاص بديما. گفتم كه ياد اوري باشه. حد اقل براي خودم.
    سلام من نمیدونم منظرتون از تعریف چیه من اسم استاد های خودمو بردم و همون جوری که هست تعریف کردم اگه منظرتون تعریف در مورد اقای اسکندری بود که شک نکنید غیر از واقعیت چیزی نبود که گفتم من کار خیلی ها رو دیدم و به خاطر همینه کی خیلی مطمنم واگه در مورد منوهین یهودین منظرتونه فکر نکنم در مورده ایشون بحسی باشه اما تمام این چیزای که من گفتم یه مقدمه چینی بود که به این برسم که من از نحوه ای که درس دادی خیلی خوشم امد که می خواستم اخرش به شما برسم و از این که با حوصله این درسها رو تهیه میکنی تشکر کنم هر چند که خودم همشو گذروندم اما از کارت لذت بردم همین بازم از درس های خوبت ممنون فقط یه در خواست میشه در مورد اسپیکاتو به صورت حرفه ای هم فیلم بزارین ممنون میشم

winx آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    37449
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    42
    35 بار تشکر شده در 18 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

سلام توضیحات جالبی داده بودید. من یه سوال داشتم!
    من انگشت کوچیکم خیلی کوتاه و ضعیفه و موقع انگشت گذاری مخصوصا تو وضعیت بی واسم خیلی سخت میشه و اکثر مواقع فالش میزنم چیکار باید بکنم؟
    ممنون

9. 2 کاربر برای این پست از winx تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

Red face انگشت کوچیکه رو که فکر کنم قبلا گفته باشم....

نقل قول نوشته اصلی توسط winx [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام توضیحات جالبی داده بودید. من یه سوال داشتم!
    من انگشت کوچیکم خیلی کوتاه و ضعیفه و موقع انگشت گذاری مخصوصا تو وضعیت بی واسم خیلی سخت میشه و اکثر مواقع فالش میزنم چیکار باید بکنم؟
    ممنون
    خواهش می کنم. در ورد انگشت کوچیکه باید بگم که تنها راهی که برای درست کردنش هست همینی هست که الان میگم : ببین انگشت اول رو که میذاری کنار شیطونک کمی بکش پایین. یعنی اگه هر سه بند انگشت رو بالای سطح رویی گریف میذاری از بند سوم که به کف دستت چسبیده کم کن و به سمت مفصل اول انگشت بکش پایین. کار دیگه ای که باید بکنی اینه که کف دستت رو بکشی بیرون. مثل وقتی که می خوای به دیوار چنگ بزنی. یا وقتی میخوای کف گرگی به کسی بزنی. دیدی دست چه حالتی میگیره. کف دست رو که در آوردی کمی هم باید به سطح دسته ساز نزدیک کنیش. تقریبا یه فاصله دو سانتی متری یا کمتر ایده ال میتونه باشه. با این کار انگشت کوچیکه کاملا گرد میشینه روی گریف. دقت کن که انگشتت رو از مفصل کف دست بلند کنی و بذاری و خشک و منسجم باشه. یعنی یه بار کجتر نباشه . یه بار صاف باشه و اینا. هلال بشه . اگه میبینی بازم نمی رسه. انگشت اول رو بی خیال شو. برو سراغ انگشت چهارمی. یعنی انگشت اول رو بکش جلوتر تا انگشت چهارم درست بشینه. یه مدت این طوری کار کن. مثلا دو یا سه روز. تا انگشت چهارم قوام خودشو پیدا کنه. وقتی شکیل شد انگشت اول رو کم کم بکش سر جاش. چون دستت عادت نداره ممکنه از اول نتونی این کار رو بکنی. خیلی ها هستن که انگشت های کوچکی دارن و موفق هم هسستن. مثلا حسین علیزاده در تار که انگشتای ریزی داره. یا استاد فرزاد دانشمند که گیتار کلاسیک میزنن و دست اندر کاران میدونن زدن گیتار کلاسیک با اون همه فواصل مختلف و دراز خیلی کار سختیه. حالا اگه دستهای استاد دانشمند رو ببینید باورتون نمی شه. خلاصه این کارها رو بکن. امیدوارم که درست بشه.

11. 11 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

winx آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    37449
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    42
    35 بار تشکر شده در 18 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط m_rv_2008 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    خواهش می کنم. در ورد انگشت کوچیکه باید بگم که تنها راهی که برای درست کردنش هست همینی هست که الان میگم : ببین انگشت اول رو که میذاری کنار شیطونک کمی بکش پایین. یعنی اگه هر سه بند انگشت رو بالای سطح رویی گریف میذاری از بند سوم که به کف دستت چسبیده کم کن و به سمت مفصل اول انگشت بکش پایین. کار دیگه ای که باید بکنی اینه که کف دستت رو بکشی بیرون. مثل وقتی که می خوای به دیوار چنگ بزنی. یا وقتی میخوای کف گرگی به کسی بزنی. دیدی دست چه حالتی میگیره. کف دست رو که در آوردی کمی هم باید به سطح دسته ساز نزدیک کنیش. تقریبا یه فاصله دو سانتی متری یا کمتر ایده ال میتونه باشه. با این کار انگشت کوچیکه کاملا گرد میشینه روی گریف. دقت کن که انگشتت رو از مفصل کف دست بلند کنی و بذاری و خشک و منسجم باشه. یعنی یه بار کجتر نباشه . یه بار صاف باشه و اینا. هلال بشه . اگه میبینی بازم نمی رسه. انگشت اول رو بی خیال شو. برو سراغ انگشت چهارمی. یعنی انگشت اول رو بکش جلوتر تا انگشت چهارم درست بشینه. یه مدت این طوری کار کن. مثلا دو یا سه روز. تا انگشت چهارم قوام خودشو پیدا کنه. وقتی شکیل شد انگشت اول رو کم کم بکش سر جاش. چون دستت عادت نداره ممکنه از اول نتونی این کار رو بکنی. خیلی ها هستن که انگشت های کوچکی دارن و موفق هم هسستن. مثلا حسین علیزاده در تار که انگشتای ریزی داره. یا استاد فرزاد دانشمند که گیتار کلاسیک میزنن و دست اندر کاران میدونن زدن گیتار کلاسیک با اون همه فواصل مختلف و دراز خیلی کار سختیه. حالا اگه دستهای استاد دانشمند رو ببینید باورتون نمی شه. خلاصه این کارها رو بکن. امیدوارم که درست بشه.
    واقعا ممنون دارم همین کارهایی رو که میگید تمرین میکنم امیدوارم نتیجه بده . بازم ممنون اینجا کسایی هستند که بیشتر از استاد واسمون دل میسوزونن و زحمت میکشن اونم بدون هیچ هزینه و توقعی!!!

13. 3 کاربر برای این پست از winx تشکر کرده اند:

ostadbanan آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    22293
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    338
    573 بار تشکر شده در 104 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 17/1
    میزان امتیاز
    15

سلام.
    واقعا مطالب رو عالی و جامع بیان می کنی. اوایلش یکم فهمیدن مطالب استیل نوازندگی به خاطر نبودن تصویر یا فیلم سخت بود چون باید همه چیز رو تجسم می کردیم ولی الان که زحمت میکشی و با فیلم کامل توضیح میدی خیلی سریعتر میشه مفهوم پست ها رو فهمید. ت خیلی عالیه . همینطور ادامه بده. انشاالله که موفق باشی.
    راستی قرار بود یک فیلم آموزش ویولن ایرانی و کلاسیک به صورت مجزا آماده کنی؟ به کجا رسیدی؟

15. 3 کاربر برای این پست از ostadbanan تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

پیش فرض درس 38 از کتاب خالقی

درود. خب این کار یکی از درسهای کتاب سوم هنرستان موسیقی برا ویلن هست. البته ویلن ایرانی. یکی از بچه ها درخواست کرد و منم اجراش کردم.
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

17. 6 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

پیش فرض تشکر......پاسخ

درود. اول از همه یه تشکر ویژه از همه اونایی که در نظر سنجی منو شرمنده خودشون کردن خیلی خیلی سپاسگذارم. وقتی به صفحات قبل بر می گردم و کارمو مرور می کنم میبینم که این کار در حد چنین آرایی نیست. از این نظر از همه دوستان خیلی خیلی مرسی.

راستی قرار بود یک فیلم آموزش ویولن ایرانی و کلاسیک به صورت مجزا آماده کنی؟ به کجا رسیدی؟
    والا در این مورد باید بگم که اوایل که اومدم تو این سایت از فعالیت سایر دوستان مطلع نبودم برای همین گفتم این کار رو شاید انجام بدم. ولی بعد دیدم هستن از بچه ها اونایی که دارن در این زمینه کار می کنن. برای همین هم من منصرف شدم. اما از بچه های سایت هر کس از کتابی سوال داشته باشه که من بتونم جواب بدم حتما به صورت تصویری براشون کلیپشو آب لود می کنم. مثل کامنت پیشین. چون به چیزی جز روش دیداری اعتقادی ندارم. البته از سایر بچه ها هم که فعال هستن سوالی داشته باشین حتما جواب خواهند داد. مرسی.

19. 7 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

ostadbanan آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    22293
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    338
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

خسته نباشی آقا پرویز . یک سوال برام پیش اومده اگه لطف کنی راهنمایی کنی ممنون میشم:

اگه ممکنه کمی در مورد کوک های متداول ویولن (ایرانی و کلاسیک) توضیح دهید که مثلا برای اجرای هر دستگاه یا آواز سنتی کوک خاصی مورد نیاز است یا خیر؟

21. کاربران زیر از ostadbanan به خاطر این پست تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

پیش فرض كوكهاي ويولن

اگه ممکنه کمی در مورد کوک های متداول ویولن (ایرانی و کلاسیک) توضیح دهید
    درود. در مورد كوكها يه مختصر توضيح دادم قبلا. الان يكم گسترده تر توضيح ميدم. در مورد موسيقي كلاسيك كه كوك هميشه ثابت هست و معمولا آهنگهايي كه براي ويولن در اون سبك از موسيقي نوشته ميشه جوري نوشته ميشن كه معمولا بيشتر از چهار تا ديز (مي ماژور) يا همين تعداد بمل نداشته باشه كه قابليت اجرايي داشته باشه. حالا اگه براي ويلن تكنواز هم باشه كه معمولا كمتر ميشه كه حالت اول انگشت گذاري كه روي انگشت ها به طور طبيعي وجود داره نزديك باشه به فرم انگشت گذاري قطعه. بگذريم از كارهاي پاگانيني كه مثلا در دو ديز ماژور هم كار نوشته و البته براي اين كار كل سيمها رو نيم پرده برده بالا كه بشه اجراش كرد و اگه اين كار رو نمي كرد خيلي خيلي سخت ميشد. نه اين كه كاري با بيشتر از اينها علامت عرضي نداشته باشيم ، اما خب تعدادشون خيلي خيلي كم هست و بيشتر هم مربوط ميشن به دوره رمانتيك و مدرن و آهنگ سازان معاصر. در موسيقي هاي محلي اروپايي در ايرلند و اسكانديناوي و كشورهايي مثل اسكاتلند و گروئلند و فولكلور استراليا و زلاند نو گاهي از كوك مي لا مي لا استفاده ميشه. يعني مثل چپ كوك ايرانيها. سيمها رو دو تا دو تا كوك مي كنن و اين به دليل حضور نت واخوان در موسيقيشون هست. اگه يه ژيگ گوش كنيد ميشنويد كه يه نت مدام داره صداش مياد و اون سيم دست باز كنار سيمي هست كه داره روش انگشت گذاري ميشه. بعضي وقتا هم اين طور نيست و كوك بين الملليه. در كشورهاي خاور ميانه تا هندوستان غالبا كوك به صورت چپ كوك ايراني هست. مثلا در كشورهاي عربي. اما گاهي راست هم كوك مي كنن. در ايران بيشترين انواع كوك رو داريم. تقريبا براي هر آوازي ميشه انواع كوك رو به كار برد. اما دو نوع از كوك ها (بر اساس اون چه كه براي كمانچه به كار برده ميشده و همون طوري هم كه ميدونيد ويلن ايراني مشتق از كمانچه هست) كاربرد بيشتري دارن و به اسم چپ كوك و راست كوك خونده ميشن. اين به خاطر اختلاف طبيعي صداي زن و مرد هست كه پنج نت سالم با هم اختلاف دارن. شما اگه به يه نفر مرد بگي يه آوازي رو بخونه در يه گوشه اي كه مثلا از نت سل شروع ميشه و بريد به يه خانومي بگي كه همون آواز رو بخونه ميبينيد كه خانم داره از نت ر ميخونه . يعني به ترتيب ميشه پنج نت : سل لا سي دو ر. و اين باعث به وجود اومدن دو نوع كوك شده. حالا استثناها هم هستن. مثلا آقاي شجريان بعضي آواز ها رو در چپ ميخونه. اونايي كه از نظر رديف متوالي تر هستن مثل سه گاه يا چهار گاه رو مرتب تر و در راست كوك كه مختص صداي مردان هست مي خونه و الي آخر. اگه به كلاسهاي استاد شجريان و خانوم مهر علي گوش بديد ميبينيد كه مثلا اوج صداي استاد در گوشه راك ماهور چه قدر بالاست و خانوم مهر علي اگر چه داره در همون گام ميخونه ولي متحمل فشار زيادي نيست و تقريبا در ميانه هاي دانگ صدايي خودشون هستن. اين ميشه چپ كوك و راست كوك.
    در موسيقي ايراني يه چيزي داريم به اسم واخوان كه براي تاكيد بيشتر روي جمله اي كه نوازنده ميخواد با قدرت بيشتري به گوش برسونه استفاده ميشه. معمولا نت شاهد هست كه واخوان اختيار ميهش. مثلا در سه گاه فا سري اگه سيم چهارم به جاي سل فا سري كوك بشه واخواني هست براي سيم سوم. حالا اگه نت فا سري روي سيم سوم زده بشه و همزمان سيم چهارم هم به صدا در بياد دوتا صداي فا سري داريم كه به همراه هم حجم صداي بيشتري رو ايجاد مي كنن. يه چنين كوكي ميشه مي لا ر فا سري.
    همين طور در ساير آوازها مثلا در آواز دشتي كه آقاي نيما واحدي از روي كتاب آقاي لشگري آموزشش رو تمام كردن سيم سوم معمولا سي كوك ميشه كه با صداي نت سي روي سيم لا كه ميشه انگشت اول كشيده بشه و عبارت هايي كه تاكيد بر نت شاهد دشتي ميكنن حجيم نواخته بشن و اين البته به انتخاب نوازنده هست و ممكنه هميشه اين كار رو نكنه. اين اتفاق البته براي خانومها ميفته و شاهد سي در دشتي چپ كوك هست و مرد ها بيشتر از نت مي ميخونن كه همون چپ كوك معمولي هست. توجه كنيد به گلبانگ شماره دو از استاد شجريان كه با كمانچه استاد بهاري در دشتي اوازي رو اجرا كرده و كمانچه چپ كوك شده. همين طور در گريه ليلي اثر استاد ملك كه نت شاهد باز هم مي هست روي سيم اول. يعني سيم اول ر كوك شده.
    در برخي از آوازها كه با صلابت بيشتري اجرا ميشن و خود ملودي بار اين صلابت رو به دوش ميكشه احتياجي به كوك واخوان نيست مثلا در چهارگاه كه يا راست كوك ميشه و يا چپ. بيشترين تنوع كوك در آوازهاي متعلق به دستگاه شور هست كه كلي كوك براشون ايجاد شده تا الان. اينا الان به خاطرم اومد . اگه كسي سوالي داره بگه يا اينكه اگه چيز جديدي به ذهنم رسيد هم خودم مي نويسم. مرسي.

ostadbanan آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    22293
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    338
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

سلام . ممنون از پاسختون . خیلی خوب بود. اما چند تا سوال دیگه به نظرم میاد اگه اجازه بدین بپرسم:

اول اینکه اگه ممکنه لطف کنید یه کلیپ تصویری از نحوه نگه داشتن ریتم با پا قرار بدین (خصوصا وقتی قطعه ای دارای نت دولا چنگ هستش) به این خاطر میپرسم که من وقتی موقع اجرا پا می زنم استادم میگه تو حرکت پا رو با اجرات هماهنگ میکنی در صورتی که باید اجرای آهنگ رو بر اساس ضرب پایی که میزنی تنظیم کنی (نمی دونم تونستم منظورم رو برسونم یا نه) البته من موقع اجرای یه قطعه که نت دولا چنگ نداشته باشه میتونم درست پا بزنم ولی وقتی دولا چنگ وسط میاد قاطی میکنم خیلی هم تمرین کردم ولی هنوز توی این زمینه مشکل دارم.
    لطفا اگه تمرین یا توصیه ای در این مورد دارین بفرمایید که باید چه کار کنم تا این مشکل بشه؟

دوم اینکه وقتی که کوک ویولن رو برای اجرای یک دستگاه یا آواز تغییر میدیم نام نت ها و انگشت گذاری بر اساس کوک جدید باید انجام بشه؟ مثلا اگه کوک سیم (ر) رو به (سی) تغییر بدیم هنوز برمبنای قبلی نت ها رو اجرا میکنیم؟
    آخه من چون ساز اصلیم نی است و میدونید که با تغییر اندازه نی کوک اون تغییر میکنه ولی با این حال ما همیشه دست بسته این ساز رو با هر اندازه که باشه نت دو در نظر میگیریم . حالا میخواستم بدونم در ویولن هم اینطوره یا نه؟ میبخشی سوالام پیش پا افتادست چون تازه شروع کردم.

24. 5 کاربر برای این پست از ostadbanan تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

oخب من اول دوميش رو ميگم :
    وقتی که کوک ویولن رو برای اجرای یک دستگاه یا آواز تغییر میدیم نام نت ها و انگشت گذاری بر اساس کوک جدید باید انجام بشه؟
    آره ديگه. البته اينو هم بايد بگم مثلا در گروه نوازي و يا دو نوازي با بقيه سازهاي ايراني معمولا همه سيمها يه پرده پايين تر كوك ميشن. اين به خاطر اينه كه معمولا آوازهاي ايراني در راست كوك از سل خونده ميشن و سيم دست باز دومي رو سل ميگيرن و البته چهارمي رو هم همين طور. اصلا چپ كوك راست كوك يعني همين. سيم اول با سوم و سيم چهارم با دوم كوك ميشه. حالا اگه سيم سوم رو ببرن به سمت سيم اول يعني به سمت سيم چپ ميشه چپ كوك و بر عكسش اگه سيم اول رو ببرن به سمت سيم سوم يعني به سمت راست ميشه راست كوك. سيم دوم و چهارم هميشه مثل هم كوك ميشن. و البته گاهي سيم چهارم تغيير كوك ميده.
    وقتي تغيير كوك اتفاق ميفته طريقه نت خواني هم عوض ميشه. و در مورد كلي تر كه كوك دستگاه اجرا ميشه هم اين اتفاق نميفته. مثلا شما وقتي سيم لا رو سل كوك ميكني همون لا فرضش مي كني. با اين حساب كه گفتم يعني مثلا كوك مي لا مي لا در حقيقت و بر اساس دياپازون ميشه ر سل ر سل. يعني همه نت ها يه پرده ميرن پايين. حالا در كوك ر لا ر لا كه ميشه كوك راست كوك در حقيقت كوك ميشه دو سل دو سل. كه بدون سل آخري ميشه دو سل دو و اين همون كوك سه تار و تار هست. اين طوري سازها ميتونن با هم همنوازي كنن. خب حالا شما كوك مي لا مي لا رو كه فرض كني روي ساز داريم اگه روي سيم سوم كه حالا مثل سيم اول كوك شده انگشت گذاري كنيم بايد انگشتها رو به طريقه سيم اول بخونيم. يعني انگشت اول ديگه مي نيست. چون مي خود سيم دست بازه و انگشت اول ميشه فا و فاصله تا شيطونك هم همون اصله روي سيم اول هست كه بايد روي سيم سوم هم اعمال بشه. اين طوري وقتي يه ملودي رو روي سيم اول بزني ميتوني تنها با جابه جا كردن سيمها همون رو روي سيم سوم بزني كه يه لطافتي خاص رو ايجاد ميكنه و همين اتفاق براي سيمهاي دوم و سوم هم ميفته. با اين حال كه گفتم اگه از روي سيم سوم حساب كني خود سيم ديگه شده مي چون يه پرده رفته بالا و انگشت اول ميشه فا و انگشت دوم ميشه سل و انگشت سوم ميشه لا كه همون سيم دوم هست و بايد از انگشت دوم بريم روي سيم بعدي. اين ميشه تغيير كوك.

26. 10 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

ostadbanan آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    22293
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    338
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

خیلی خوب توضیح دادین. متوجه شدم ولی خوب حفظ نت ها با این همه کوک کمی سخته.

28. 3 کاربر برای این پست از ostadbanan تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    49792
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    8
    25 بار تشکر شده در 14 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

من انگشتای پت و پهن و قطوری دارم. می تونم برای ویولون اقدام کنم؟

30. 3 کاربر برای این پست از tabatabai1390 تشکر کرده اند:

صفحه 14 از 30 نخستنخست ... 410111213141516171824 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)