لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 14 از 14

موضوع: می دیز ، فا بمل

lakshemi آواتار ها
    مسئول بخش گوناگون موسیقی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بخش گوناگون موسیقی
    شماره عضویت
    23680
    میانگین پست در روز
    0.45
    تشکر از پست
    3,130
    9,545 بار تشکر شده در 2,307 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1,589/59
    Given: 1,144/21
    میزان امتیاز
    17

پیش فرض می دیز ، فا بمل

0 Not allowed! Not allowed!
    می دیز ، فا بمل
    سلام. عنوان این تاپیک همیشه یکی از بزرگترین سوال های موسیقایی ام بوده! خصوصا هر وقت با فلوت ریکوردر کار می کردم همیشه از خودم می پرسیدم که چرا بین می تا فا و سی تا دو ، نیم پردهفاصله است اما فاصله ی باقی نت ها 1 پرده؟ و همیشه هم به خودم جواب می دادم که حتما موسیقی دانان اشتباه می کنند و مطمئنم یک روز فاصله ی درست بین می و فا کشف خواهد شد ! ولی گذشته از این حرف ها فعلا که خبری از کشف جدید بشریت نیست و همچنان کماف سابق فاصله ی می و فا نیم پرده است! اما چون فکر کردم ممکن است این سوال، سوال بعضی از شما هم باشد ایم مطالب را گردآوری کردم امیدوارم مفید فایده باشد.

همانطور که گفتم بین می تا فا و سی تا دو ، نیم پرده فاصله است. و دقیقا به همین دلیل است که ترتیب کلید های سیاه پیانو در هر اکتاو، سه به دو است. همانطور که می بینید بین می تا فا و سی تا دو ، نیم پرده فاصله وجود دارد و می بینید که در این دو نقطه کلاویه مشکی وجود ندارد.. به عبارت دیگر نت دیگری بین می و فا وجود ندارد .

نت می دیز، نیم پرده بالاتر از نت می قرار دارد، پس در حقیقت می دیز همان نت فا است.
    نت فا بمل نیم پرده پایین تر از نت فا قرار دارد، پس در حقیقت فا بمل همان نت می است.
    در مورد سی و دو هم دقیقا همین داستان است. دو بمل همان سی و سی دیز همان دو می باشد.

اما همه ی چیزهایی که گفتم مربوط به موسیقی اروپایی است. در موسیقی مشرق زمین واحدی به نام ربع پرده وجود دارد که در واقع جواب سوال ماست.
    هر دو نتی كه فاصله شان یك پرده ای باشد با هم 9 كما فاصله دارند. نیم پرده در واقع همان كمای پنجم است. و ربع پرده هم همان كمای سوم. هرچند در موسیقی کلاسیک اروپایی ، هم اکنون هم وجود ربع پرده بر ویولون یا هورن و ... مشهوود است ولی امروزه موسیقی جهانی فقط كمای 5 یعنیهمان نیم پرده رو قبول كرده. در صورتی كه در موسیقی ایران، ترکیه ،هند و کشورهای عربی، از همه این 9 كما میتونیم استفاده می کنند.
    البته ربع پرده در گذشته در اروپا هم شایع بود و به شدت هم مورد استفاده بود ولی در طی جریان „تعدیل پرده ها” در عصر باروک از موسیقی اروپا کنار گذاشته شد. و اکنون فقط کشورهای خاورمیانه و هندوستان از ربع پرده استفاده می کنند. در موسیقی هند حتی یک ششم پرده هم وجود دارد و موسیقی اعراب نصف ربع پرده ما را هم دارند(ثمن). پس اگر در موسیقی ایرانی یا عربی سوال پیش بیاد که بین می و فا چیه؟ اونا از دو اسم به نام های می سُری و فا کُرون نام می برند.

سُری علامتیه که نت رو ربع پرده زیر می کنه و کُرون هم ربع پرده بم.

ربع پرده در گذشته در سراسر موسیقی دنیا الالخصوص اروپا وجود داشته . اما در آغاز قرن یازده میلادی، گیدار تسو «Guy d’Arzzo» با حذف ربع پرده ، گام طبیعی را روی هفت نوت اصلی تثبیت کرد و بالاخرهدر عصر باروک وقتی موسیقی دانان بزرگ، معایب ربع پرده را درک کردند، در صدد تصحیح گام بر آمدند وکسر کمتر از نیم پرده را حذف کردند .

ربع پرده جدا از این که یک افتخار برای موسیقی شرق حساب می شود ولی از دید جهانی غیر استاندارد و ثبت نشده به حساب میاید.
    پس با اصلاحاتی که تسارلینو ، ژان فیلیپ رامو ، و دالامبر پیشنهاد کردند و یوهان سباستیان باخ به کاربست فواصل نیم پرده نیز تعدیل شد و گام کروماتیک غربی به دوازده نیم پرده متساوی تقسیم شد.

اما علت حذف ربع پرده از موسیقی اروپا:

بعضی از موسیقی دانها و محققین غربی تصور کرده اند ، که ربع پرده از عدم دقت در حفظ نغمه واصواتاصلی پیدا شده و به مرور زمان عذر موجه و حتی از ضروریات موسیقی شمرده شده است. کسی که در موسیقی شرقی کار کرده هیچگاه در حفظ نغمه ها کوشش نمی کند و هر آهنگی را بهطور سماعی بشنود با بدیهه نوازی (Improvisation) غلط به هم می آمیزد و آهنگی به غیر از آنچهحقیقتا شنیده ، اجرا می کند .
    هرچند خود من پاپ می نوازم ولی این مسئله به نظر لاکشمی بسیار اغراق آمیز است! من شنونده ی دائم موسیقی سنتی هندوستان و عربستان هستم... اصوات ربع پرده ای و کمتر آن ها را به هیچ وجه نمی شود با فلوت های اروپایی و حتی ویولون اجرا کرد! و این علم وسیع موسیقی شرقیست نه ضعف آن ها... بنابراین ربع پرده حقیقتا ناشی از اشتباه و کم حافظه بودن نیست و این ادعای باطلی ست که اروپاییان به شرق روا می دارند. فکر می کنم دوستانمان نیما (ویولون) و مجتبی(فلوت عربی) که به طور علمی روی ربع پرده ها اشراف دارند هم حرف مرا تایید کنند.
    دلیل دیگر آن ها برای حذف ربع پرده ماتم زدگی و غمگین بودن ذاتی ربع پرده است!
    آن ها می گویند اصوات ربع پرده ، اصوات غیر طبیعی و مریض است و کسانی که دائما در موسیقی خود ربع پرده شنیده اند و به آن خو گرفته اند نمی توانند اثر نامطلوب ربع پرده را در ضمیر خود درک کنند .
    موسیقی ربع پرده ای شنونده را ناراحت می کند و به تدریج اعصاب را تخدیر کرده و یک نوع (بی حالی) در انسان به وجود می آورد . علت اعتیاد اکثر موسیقی دانهای شرقی به مواد مخدر نیز به دلیل عادت آن ها به غم ربع پرده هاست. این یک خواهش غیر ارادی نفسانی است تا نوازنده یا خواننده بهتر بتواندآن حال (بی حالی) را که حس می کند به شنونده تزریق کند . و به همین دلیل افلاطون در مبحث اتوس تعلیم بعضی از دستگاهها را برای جوانان مضر می دانست.
    من این یکی را هم قبول ندارم! شاید در موسیقی ایرانی ؛ غم و حزن زیادی شناور باشد و خود من هم به دلیل غمگین بودن زیادش است که به ندرت سراغ موسیقی ایرانی می روم. ولی در موسیقی هند و عربستان به هیچ وجه اینطور نیست. اتفاقا بیشتر نواهای آنان شاد و مفرح است که همانطور که گفتم اجرای شان،از عهده ی سازهای کلاسیک غربی بر نمی آید!

این هم دلایل حذف ربع پرده در موسیقی اروپایی،
    اما من همچنان منتظرم یک روز یک فاصله ی جدیدی بین می و فا(سی و دو) کشف شود!

سپاسگذارم از :

[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    (نشريه نواك)

و بچه های دانشمند cloob. com
    ویرایش توسط lakshemi : Wednesday 14 December 2011 در ساعت 06:55 PM

2. 12 کاربر برای این پست از lakshemi تشکر کرده اند:

3. # ADS

hodhod آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    47867
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    881
    234 بار تشکر شده در 72 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/0
    Given: 19/0
    میزان امتیاز
    13

سلام
    هر وقت با فلوت ریکوردر کار می کردم همیشه از خودم می پرسیدم که چرا بین می تا فا و سی تا دو ، نیم پردهفاصله است اما فاصله ی باقی [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] ها 1 پرده؟
    اتفاقا منم همیشه حالم گرفته می شه وقتی وسط یه آهنگی نت کم میارم و مجبورم گام آهنگو عوض کنم...

5. 4 کاربر برای این پست از hodhod تشکر کرده اند:

Mohammad_ngml آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    29171
    میانگین پست در روز
    0.18
    تشکر از پست
    1,716
    2,590 بار تشکر شده در 807 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 9/0
    Given: 0/1
    میزان امتیاز
    14

من مطمئنم دانش موسیقی برای پیشرفت به ربع پرده هم اکتفا نخواهد کرد.. و روزی خواهد آمد که برای نشان دادن قدرت موسیقی از هر 9 کما استفاده میشود و علم هارمونی برای 1/9 کما هم نوشته خواهد شد.. البته در این حالت عده ی معدودی هستند که این علم اصوات را به صورت موسیقی خواهند شنید .. چقدر کتابی سخن گفتم :دی
    از خانه بیرون میزنم اما کجا امشب...
    [glow=FFC600]نمونه کارهای من[/glow]

7. 4 کاربر برای این پست از Mohammad_ngml تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657
    3,206 بار تشکر شده در 1,404 پست

شبکه های اجتماعی من

Add r_a_m_i_n on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/9
    Given: 3/3
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط lakshemi [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    می دیز ، فا بمل
    سلام. عنوان این تاپیک همیشه یکی از بزرگترین سوال های موسیقایی ام بوده! خصوصا هر وقت با فلوت ریکوردر کار می کردم همیشه از خودم می پرسیدم که چرا بین می تا فا و سی تا دو ، نیم پردهفاصله است اما فاصله ی باقی نت ها 1 پرده؟ و همیشه هم به خودم جواب می دادم که حتما موسیقی دانان اشتباه می کنند و مطمئنم یک روز فاصله ی درست بین می و فا کشف خواهد شد ! ولی گذشته از این حرف ها فعلا که خبری از کشف جدید بشریت نیست و همچنان کماف سابق فاصله ی می و فا نیم پرده است! اما چون فکر کردم ممکن است این سوال، سوال بعضی از شما هم باشد ایم مطالب را گردآوری کردم امیدوارم مفید فایده باشد.

همانطور که گفتم بین می تا فا و سی تا دو ، نیم پرده فاصله است. و دقیقا به همین دلیل است که ترتیب کلید های سیاه پیانو در هر اکتاو، سه به دو است. همانطور که می بینید بین می تا فا و سی تا دو ، نیم پرده فاصله وجود دارد و می بینید که در این دو نقطه کلاویه مشکی وجود ندارد.. به عبارت دیگر نت دیگری بین می و فا وجود ندارد .

نت می دیز، نیم پرده بالاتر از نت می قرار دارد، پس در حقیقت می دیز همان نت فا است.
    نت فا بمل نیم پرده پایین تر از نت فا قرار دارد، پس در حقیقت فا بمل همان نت می است.
    در مورد سی و دو هم دقیقا همین داستان است. دو بمل همان سی و سی دیز همان دو می باشد.

اما همه ی چیزهایی که گفتم مربوط به موسیقی اروپایی است. در موسیقی مشرق زمین واحدی به نام ربع پرده وجود دارد که در واقع جواب سوال ماست.
    هر دو نتی كه فاصله شان یك پرده ای باشد با هم 9 كما فاصله دارند. نیم پرده در واقع همان كمای پنجم است. و ربع پرده هم همان كمای سوم. هرچند در موسیقی کلاسیک اروپایی ، هم اکنون هم وجود ربع پرده بر ویولون یا هورن و ... مشهوود است ولی امروزه موسیقی جهانی فقط كمای 5 یعنیهمان نیم پرده رو قبول كرده. در صورتی كه در موسیقی ایران، ترکیه ،هند و کشورهای عربی، از همه این 9 كما میتونیم استفاده می کنند.
    البته ربع پرده در گذشته در اروپا هم شایع بود و به شدت هم مورد استفاده بود ولی در طی جریان „تعدیل پرده ها” در عصر باروک از موسیقی اروپا کنار گذاشته شد. و اکنون فقط کشورهای خاورمیانه و هندوستان از ربع پرده استفاده می کنند. در موسیقی هند حتی یک ششم پرده هم وجود دارد و موسیقی اعراب نصف ربع پرده ما را هم دارند(ثمن). پس اگر در موسیقی ایرانی یا عربی سوال پیش بیاد که بین می و فا چیه؟ اونا از دو اسم به نام های می سُری و فا کُرون نام می برند.

سُری علامتیه که نت رو ربع پرده زیر می کنه و کُرون هم ربع پرده بم.

ربع پرده در گذشته در سراسر موسیقی دنیا الالخصوص اروپا وجود داشته . اما در آغاز قرن یازده میلادی، گیدار تسو «Guy d’Arzzo» با حذف ربع پرده ، گام طبیعی را روی هفت نوت اصلی تثبیت کرد و بالاخرهدر عصر باروک وقتی موسیقی دانان بزرگ، معایب ربع پرده را درک کردند، در صدد تصحیح گام بر آمدند وکسر کمتر از نیم پرده را حذف کردند .

ربع پرده جدا از این که یک افتخار برای موسیقی شرق حساب می شود ولی از دید جهانی غیر استاندارد و ثبت نشده به حساب میاید.
    پس با اصلاحاتی که تسارلینو ، ژان فیلیپ رامو ، و دالامبر پیشنهاد کردند و یوهان سباستیان باخ به کاربست فواصل نیم پرده نیز تعدیل شد و گام کروماتیک غربی به دوازده نیم پرده متساوی تقسیم شد.

اما علت حذف ربع پرده از موسیقی اروپا:

بعضی از موسیقی دانها و محققین غربی تصور کرده اند ، که ربع پرده از عدم دقت در حفظ نغمه واصواتاصلی پیدا شده و به مرور زمان عذر موجه و حتی از ضروریات موسیقی شمرده شده است. کسی که در موسیقی شرقی کار کرده هیچگاه در حفظ نغمه ها کوشش نمی کند و هر آهنگی را بهطور سماعی بشنود با بدیهه نوازی (Improvisation) غلط به هم می آمیزد و آهنگی به غیر از آنچهحقیقتا شنیده ، اجرا می کند .
    هرچند خود من پاپ می نوازم ولی این مسئله به نظر لاکشمی بسیار اغراق آمیز است! من شنونده ی دائم موسیقی سنتی هندوستان و عربستان هستم... اصوات ربع پرده ای و کمتر آن ها را به هیچ وجه نمی شود با فلوت های اروپایی و حتی ویولون اجرا کرد! و این علم وسیع موسیقی شرقیست نه ضعف آن ها... بنابراین ربع پرده حقیقتا ناشی از اشتباه و کم حافظه بودن نیست و این ادعای باطلی ست که اروپاییان به شرق روا می دارند. فکر می کنم دوستانمان نیما (ویولون) و مجتبی(فلوت عربی) که به طور علمی روی ربع پرده ها اشراف دارند هم حرف مرا تایید کنند.
    دلیل دیگر آن ها برای حذف ربع پرده ماتم زدگی و غمگین بودن ذاتی ربع پرده است!
    آن ها می گویند اصوات ربع پرده ، اصوات غیر طبیعی و مریض است و کسانی که دائما در موسیقی خود ربع پرده شنیده اند و به آن خو گرفته اند نمی توانند اثر نامطلوب ربع پرده را در ضمیر خود درک کنند .
    موسیقی ربع پرده ای شنونده را ناراحت می کند و به تدریج اعصاب را تخدیر کرده و یک نوع (بی حالی) در انسان به وجود می آورد . علت اعتیاد اکثر موسیقی دانهای شرقی به مواد مخدر نیز به دلیل عادت آن ها به غم ربع پرده هاست. این یک خواهش غیر ارادی نفسانی است تا نوازنده یا خواننده بهتر بتواندآن حال (بی حالی) را که حس می کند به شنونده تزریق کند . و به همین دلیل افلاطون در مبحث اتوس تعلیم بعضی از دستگاهها را برای جوانان مضر می دانست.
    من این یکی را هم قبول ندارم! شاید در موسیقی ایرانی ؛ غم و حزن زیادی شناور باشد و خود من هم به دلیل غمگین بودن زیادش است که به ندرت سراغ موسیقی ایرانی می روم. ولی در موسیقی هند و عربستان به هیچ وجه اینطور نیست. اتفاقا بیشتر نواهای آنان شاد و مفرح است که همانطور که گفتم اجرای شان،از عهده ی سازهای کلاسیک غربی بر نمی آید!

این هم دلایل حذف ربع پرده در موسیقی اروپایی،
    اما من همچنان منتظرم یک روز یک فاصله ی جدیدی بین می و فا(سی و دو) کشف شود!

سپاسگذارم از :

(نشريه نواك)

و بچه های دانشمند cloob. com

درود
    البته در مورد اینکه در گذشته موسیقی اروپا ربع پرده داشته شک دارم...
    ولی اگه اشتباه نکنم... در گذشته دیز 5 کما بوده... و بمل 4 کما... ولی باخ میاد و اونو معتدل میکنه و هرکدوم رو میکنه 4.5 کما... که دقیقا نصف پرده بشه...

خیر دوست عزیز ... هرگز این اشتباه رو نکنید... نت می دیز می دیزه... و فا بمل فا بمله...
    هرگز نمیشه گفت نت می دیز همون فا بمله...
    بهتره بگیم نت می دیز و فا بمل با هم همصدا هستند... ولی یکی نیستند...
    در مورد مثال دو بمل و سی دیز هم همینطور

در مورد کشف فاصله بین این نتها... بهتره دنبال چیزی نباشید... چیزی کشف نخواهد شد...
    جنس صدا اینه... از لحاظ هارمونیک و فیزیک این خاصیت رو داره که اینطوریه...
    همین سوال شما 2 سال پیش سوال منم بود... و من 2 سال پیش از استاد گرامی کیوان ساکت پرسیدم : چرا بین نت می و فا و بین سی تا دو نیم پرده هست و بین بقیه 1 پرده؟
    اون همینطور که ایستاده بود اومد جلو و توی چشمام خیره شد و گفت : چرا درخت شاخه داره؟ چرا برگ سبزه؟ چرا گل بو میده؟ (من همینطور تعجب زده نگاش کردم و هیچی نگفتم) بعد صحبتهای خودشو ادامه داد و گفت حال صدا اینه ... جنس صدا اینه و خاصیت و ماهیت صدا اینه که اینطوری باشه...
    ویرایش توسط r_a_m_i_n : Wednesday 14 December 2011 در ساعت 08:39 PM
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

9. 7 کاربر برای این پست از r_a_m_i_n تشکر کرده اند:

Acoustic آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    21638
    میانگین پست در روز
    0.25
    تشکر از پست
    2,776
    4,188 بار تشکر شده در 1,171 پست

شبکه های اجتماعی من

Add Acoustic on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 51/1
    Given: 3/0
    میزان امتیاز
    16

بحث شما بحث نت های آنارمونیک هست که خوب جز قواعد قرار دادی موسیقی هست. و مثلا مثل این میمونه بگیم چرا از دو تا ر یک پردست چرا دو پرده نیست.
    قبل از باخ مثلا نت دودیز با ربمل یک مقدار خیلی اندکی از لحاظ صدایی فرق داشت اگه درست گفته باشم که گوش به سختی تشخیص میداد . و بعد اون باخ و البته همین فارابی خودمون 1000 و اندی سال قبلش یعنی قبل از باخ ! این قانون فاصله های امروزی رو به قول معروف کشف کردن که به اسم باخ ثبت شد .

اتفاقا بهتر که این تفاوت ها در موسیقی شرق و غرب هست وگرنه اون موقع همه موسیقی های ملل یک نواخت میشد .
    استفاده از ربع پرده هم برمیگرده به فرهنگ و سلیقه هر ملتی ... مثلا در اون دوران شاید به گوش اروپایی ها خوش نمیومده ربع پرده . کما اینکه الان در موسیقی کولی های اسپانیا (فلامنکو) استفاده میشه .

موضوع گسترده ای هست برای بحث هم از لحاظ فرهنگی تاریخی و ...
    راستی اگر فقط بع عنوان مقاله خواستین مطلبی رو ارسال کنید در قسمت مقالات بفرستید بهتره .

ممنون
    ویرایش توسط Acoustic : Wednesday 14 December 2011 در ساعت 09:10 PM
    نمونه کار های من Acoustic

PhotoBlog من راه اندازی شد Pixelworld

11. 7 کاربر برای این پست از Acoustic تشکر کرده اند:

lakshemi آواتار ها
    مسئول بخش گوناگون موسیقی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بخش گوناگون موسیقی
    شماره عضویت
    23680
    میانگین پست در روز
    0.45
    تشکر از پست
    3,130
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

سلام مجدد...

اتفاقا منم همیشه حالم گرفته می شه وقتی وسط یه آهنگی [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] کم میارم و مجبورم گام آهنگو عوض کنم...
    بله هدهد جان... خیلی مشکله.
    من مطمئنم دانش موسیقی برای پیشرفت به ربع پرده هم اکتفا نخواهد کرد.. و روزی خواهد آمد که برای نشان دادن قدرت موسیقی از هر 9 کما استفاده میشود
    انشالله محمد جان...
    هرگز نمیشه گفت [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] می دیز همون فا بمله... بهتره بگیم [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] می دیز و فا بمل با هم همصدا هستند... ولی یکی نیستند...
    به به آقا رامین! خیلی وقت بود شما رو ندیده بودم... بله منم چنین قصدی نداشتم، فقط چون خودم دنبال این می گشتم که می دیز کجاسن گفتم از نظر مکان و جایگاه، می دیز همون فا است و فا بمل همون می... و گرنه می دونستم نباید گفت یکی هستن. نت های آنارمونیک بسته به تونالیته ی آهنگ خونده می شن(گاهی مثلا سل دیز گاهی لا بمل)... بسته به تونالیته داره.

در مورد کشف فاصله بین این نتها... بهتره دنبال چیزی نباشید... چیزی کشف نخواهد شد...
    در ناامیدی بسی امید است!!! ... حتی اگه جایی برای امید نباشه.
    وقتی بشر موفق شده جنین رو در خارج از رحم مادرش به طور مصنوعی پرورش بده و به دنیا بیاره ... وقتی موفق شده با مراقبه و ریلکسیشن دوباره دندون در بیاره و جوون بشه... حتما می تونه صداهای جدید هم کشف کنه...
    داروی ایدز، ام اس و ... کشف شده پس این برای بشر کار سختی نیست...

ممنون از همه ی دوستانی که نظر دادند.

13. 4 کاربر برای این پست از lakshemi تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657

شبکه های اجتماعی من

Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط lakshemi [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام مجدد...

بله هدهد جان... خیلی مشکله.

انشالله محمد جان...

به به آقا رامین! خیلی وقت بود شما رو ندیده بودم... بله منم چنین قصدی نداشتم، فقط چون خودم دنبال این می گشتم که می دیز کجاسن گفتم از نظر مکان و جایگاه، می دیز همون فا است و فا بمل همون می... و گرنه می دونستم نباید گفت یکی هستن. نت های آنارمونیک بسته به تونالیته ی آهنگ خونده می شن(گاهی مثلا سل دیز گاهی لا بمل)... بسته به تونالیته داره.

در ناامیدی بسی امید است!!! ... حتی اگه جایی برای امید نباشه.
    وقتی بشر موفق شده جنین رو در خارج از رحم مادرش به طور مصنوعی پرورش بده و به دنیا بیاره ... وقتی موفق شده با مراقبه و ریلکسیشن دوباره دندون در بیاره و جوون بشه... حتما می تونه صداهای جدید هم کشف کنه...
    داروی ایدز، ام اس و ... کشف شده پس این برای بشر کار سختی نیست...

ممنون از همه ی دوستانی که نظر دادند.
    بله لکاشمی جان... (ببخشید اسمتو نمیدونم همینه یا نه) من متاسفانه مدتیه که مصدومم. (دستم شکسته)... به سایت سر میزنم اما کمتر نظر میدم ... و بیشتر نظرات دوستان رو مطالعه میکنم...

ببین... حتی اگرم قرار باشه چیزی کشف بشه... بهتره تا اون زمان فکرتو درگیر نکنی و روی همین روال سعی کنی پیشرفت کنی... ما آدما هرچی توی موسیقی بیشتر پیشرفت کنیم ... سوالات بی جوابه بیشتری توی ذهنمون شکل میگیره... این کاملا طبیعیه
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

lakshemi آواتار ها
    مسئول بخش گوناگون موسیقی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بخش گوناگون موسیقی
    شماره عضویت
    23680
    میانگین پست در روز
    0.45
    تشکر از پست
    3,130
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

بله لکاشمی جان... (ببخشید اسمتو نمیدونم همینه یا نه) من متاسفانه مدتیه که مصدومم. (دستم شکسته)... به سایت سر میزنم اما کمتر نظر میدم ... و بیشتر نظرات دوستان رو مطالعه میکنم...
    من لاک شه می هستم ... آخ آخ... خدا انشالله همیشه سلامتی بده آقا رامین... بد نبینی انشالله.
    ببین... حتی اگرم قرار باشه چیزی کشف بشه... بهتره تا اون زمان فکرتو درگیر نکنی و روی همین روال سعی کنی پیشرفت کنی... ما آدما هرچی توی موسیقی بیشتر پیشرفت کنیم ... سوالات بی جوابه بیشتری توی ذهنمون شکل میگیره... این کاملا طبیعی
    ه
    چشم حتما... این توصیه ی شما رو گوش می دم. مرسییییییی

16. کاربران زیر از lakshemi به خاطر این پست تشکر کرده اند:

ahdhk آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    12938
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    8
    36 بار تشکر شده در 15 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض نیم پرده های کروماتیک و دیاتونیک

درود
    ضمن تشکر از دوستان عزیز برای مطالب خوبشون باید اشاره کنم که نیم پرده ها دو نوع هستند (البته شاید بیشتر باشه اما من نمی دونم)
    ۱ - نیم پرده های دیاتونیک که بین دو نت غیر هم نام وجود داره (برای نمونه می و فا) و طولش به اندازه ی ۴ کمت هست
    ۲ - نیم پرده های کروماتیک که بین دونت هم نام وجود داره (مانند دو و دو# یا لا و لاb) که طول اون برابر ۵ کماست.
    در واقع هر پرده از سک نیم پرده ی دیاتونیک و یک نیم پرده ی کرومانیک تشکیل شده.
    بنا بر این فاصله میان می و فا یک نیم پرده ی دیاتونیکه (۴ کما) که یک کما کمتر از می# محسوب می شه (البته اگه می # وجود داشته باشه) و همچنین دو# و رb هم از نظر تیوری به اندازه ی یک کما با هم اختلاف دارن (دو # یک کمت بالا تره) هر چند که در پیانو برای هردو از یک کلاویا استفاده می شه.
    (اشاره به کتاب تیوری موسیقی دکتر پورتراب ص ۸۱).

18. 2 کاربر برای این پست از ahdhk تشکر کرده اند:

ahdhk آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    12938
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    8
    36 بار تشکر شده در 15 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

شاید در موسیقی ایرانی ؛ غم و حزن زیادی شناور باشد و خود من هم به دلیل غمگین بودن زیادش است که به ندرت سراغ موسیقی ایرانی می روم.
    درود دوست گرامی
    پیرامون نظرتون باید عرض کنم نه تنها شاد ترین دستگاه موسیقی ایرانی یعنی چهاگاه بر اساس ربع پرده ها بنا شده بلکه حتی در دیگر دستگاه ها ی موسیقی ایرانی (که غیر از ماهور و راست پنج گاه همه گی از ریع پرده یهره می برند) نیز نغمات نشاط آور و زیبایی وجود دارد.
    سپاس گزارم

20. کاربران زیر از ahdhk به خاطر این پست تشکر کرده اند:

ahmad24 آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    50311
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    226
    138 بار تشکر شده در 50 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

علت اعتیاد اکثر موسیقی دانهای شرقی به مواد مخدر نیز به دلیل عادت آن ها به غم ربع پرده هاست
    درود
    پس لابد علت اعتیاد اکثر موسقی دانهای غربی به مواد مخدر به دلیل عادت آنها به شادی نیم پرده هاست d

این جور بحث ها رو باید از این گوش بشنوی و از گوش دیگر در کنی
    از قدیم گفتن گربه دستش به... d
    و به نظر من این جمله:
    من این یکی را هم قبول ندارم!
    کاملا بجا بود

این پست رو زدم تا خستگیتون در بره. بازمd

22. 3 کاربر برای این پست از ahmad24 تشکر کرده اند:

shahram201 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    31109
    میانگین پست در روز
    0.12
    تشکر از پست
    1,218
    2,659 بار تشکر شده در 606 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 11/0
    میزان امتیاز
    14

سلام به همه!

بطور اتفاقی این تاپیک رو دیدم و بنظرم بحث جالبی اومد! البته موضوعش بیشتر فلسفی بنظر میاد!

باید به این نکته توجه داشته باشیم که اسم نتها فقط قرارداد هستند و اصل قضیه این هست که شما به فواصلی غیر از فواصل استاندارد موسیقی غربی علاقه دارید. در واقع اگر در گامی غیر از دو ماژور صحبت کنیم، میشه مثلا گفت چرا نتی بین فادیز و سل در گام سل ماژور وجود نداره؟

ملاک اصلی در این قضیه، چیزی هست که بعنوان «مطبوع بودن» می شناسیمش. گامهای استاندارد هم با همین ملاک به وجود اومدند و تثبیت شدند وگرنه کاری نداره میشه گامی تعریف کرد که فاصله یک دهم پرده هم داشته باشه و نیازی به این همه آرزوکردن های ناامیدانه(!) نیست!! اما سئوال اینه که آیا چنین گامی به گوش آدم مطبوع میاد؟؟ البته چون کل قضیه یک مسئله «حسی» هست، بنابراین خیلی هم نمیشه مطبوع بودن رو به شکل کاملا علمی تعریف کرد یا فرمول خاصی براش تعیین کرد.

قضیه ربع پرده هم همینه بنظرم. مثلا فاصله ربع پرده برای شخص من فاصله مطبوعی نیست (البته ربع پرده بعنوان نت گذرا در موسیقی غربی مثل بلوز و غیره خیلی هم زیاد استفاده میشه اما نه بعنوان فاصله استاندارد در گام). دلیلش اینه که خود من هیچوقت موسیقی شرقی رو بصورت جدی دنبال نکردم و علاقه چندانی هم نداشتم اما این دلیل بر این نیست که فتوا بدم فاصله ربع پرده کلا نباید وجود داشته باشه. چون مثلا پدر بنده که یک عمر موسیقی سنتی گوش کرده و به تمام گوشه کنارهاش هم وارده، اتفاقا دستگاه های مورد علاقه اش اونهایی هستند که ربع پرده دارند چون بنظرش «اصیل تر» میان.

البته امیدوارم این آخر شبی منظور لاکشمی عزیز رو از بحثی که مطرح کرده درست فهمیده باشم!

قربان شما
    ... And God Made the Blues ...

24. 5 کاربر برای این پست از shahram201 تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    103487
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    1 بار تشکر شده در 1 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط r_a_m_i_n [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    درود
    البته در مورد اینکه در گذشته موسیقی اروپا ربع پرده داشته شک دارم...
    ولی اگه اشتباه نکنم... در گذشته دیز 5 کما بوده... و بمل 4 کما... ولی باخ میاد و اونو معتدل میکنه و هرکدوم رو میکنه 4.5 کما... که دقیقا نصف پرده بشه...

خیر دوست عزیز ... هرگز این اشتباه رو نکنید... نت می دیز می دیزه... و فا بمل فا بمله...
    هرگز نمیشه گفت نت می دیز همون فا بمله...
    بهتره بگیم نت می دیز و فا بمل با هم همصدا هستند... ولی یکی نیستند...
    در مورد مثال دو بمل و سی دیز هم همینطور

جنس صدا اینه... از لحاظ هارمونیک و فیزیک این خاصیت رو داره که اینطوریه...
    همین سوال شما 2 سال پیش سوال منم بود... و من 2 سال پیش از استاد گرامی کیوان ساکت پرسیدم : چرا بین نت می و فا و بین سی تا دو نیم پرده هست و بین بقیه 1 پرده؟
    اون همینطور که ایستاده بود اومد جلو و توی چشمام خیره شد و گفت : چرا درخت شاخه داره؟ چرا برگ سبزه؟ چرا گل بو میده؟ (من همینطور تعجب زده نگاش کردم و هیچی نگفتم) بعد صحبتهای خودشو ادامه داد و گفت حال صدا اینه ... جنس صدا اینه و خاصیت و ماهیت صدا اینه که اینطوری باشه...
    درسته! اگه بین نت می و فا همچنین سی و دو یک پرده فاصله بود دیگه موسیقی یک چیز چرتی میشد و هیچ صدای درست حسابی ازش در نمیومد! موسیقی به اینه که نت ها یک تفاوت هایی با هم داشته باشند راستی ما می دیز اصلا نداریم حالا یکی میگه می دیز همون فا یکی دیگه میگه نیست که هر دو تصور اشتباهی هستند ولی به هر حال بیشتر اولیش درست تره تا این که بگیم می دیز فا نیست!
    در مورد فاصله های نت ها باید بگم موسیقی رو بر اساس این ساختند که صداهاش رو وقتی آدم میشنوه لذت ببره نه این که هرچی شد! راستی این رو هم بگم که حتی اون نت هایی که فاصله ی یک پرده ای دارند هم فاصله هاشون برابر نیست! اگه فرکانس نت ها رو بدونید می فهمید من چی میگم!

- - - Updated - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط ahdhk [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    درود

۲ - نیم پرده های کروماتیک که بین دونت هم نام وجود داره (مانند دو و دو# یا لا و لاb) که طول اون برابر ۵ کماست.
    .
    خو این همون ربع پردست دیگه!

- - - Updated - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط ahmad24 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    درود
    پس لابد علت اعتیاد اکثر موسقی دانهای غربی به مواد مخدر به دلیل عادت آنها به شادی نیم پرده هاست d

این جور بحث ها رو باید از این گوش بشنوی و از گوش دیگر در کنی
    از قدیم گفتن گربه دستش به... d
    و به نظر من این جمله:

کاملا بجا بود

این پست رو زدم تا خستگیتون در بره. بازمd
    آره! خارجی ها دستشون به ربع پرده نمیرسه میگن غمگینه! ولشون کن برند با همون نیم پرده شون حال کنند‍!

- - - Updated - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط shahram201 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام به همه!

ملاک اصلی در این قضیه، چیزی هست که بعنوان «مطبوع بودن» می شناسیمش. گامهای استاندارد هم با همین ملاک به وجود اومدند و تثبیت شدند وگرنه کاری نداره میشه گامی تعریف کرد که فاصله یک دهم پرده هم داشته باشه و نیازی به این همه آرزوکردن های ناامیدانه(!) نیست!! اما سئوال اینه که آیا چنین گامی به گوش آدم مطبوع میاد؟؟ البته چون کل قضیه یک مسئله «حسی» هست، بنابراین خیلی هم نمیشه مطبوع بودن رو به شکل کاملا علمی تعریف کرد یا فرمول خاصی براش تعیین کرد.
    آفرین خوشم اومد ازت حرف دل منو زدی! پیدا کردن فاصله که کاری نداره با دستکاری کردن سنت نت ها میتونیم هزاران نت مختلف بسازیم ولی آیا این نت ها صدای قشنگی دارند؟

26. کاربران زیر از SINA7535 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657

شبکه های اجتماعی من

Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط SINA7535 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    درسته! اگه بین نت می و فا همچنین سی و دو یک پرده فاصله بود دیگه موسیقی یک چیز چرتی میشد و هیچ صدای درست حسابی ازش در نمیومد! موسیقی به اینه که نت ها یک تفاوت هایی با هم داشته باشند راستی ما می دیز اصلا نداریم حالا یکی میگه می دیز همون فا یکی دیگه میگه نیست که هر دو تصور اشتباهی هستند ولی به هر حال بیشتر اولیش درست تره تا این که بگیم می دیز فا نیست!
    در مورد فاصله های نت ها باید بگم موسیقی رو بر اساس این ساختند که صداهاش رو وقتی آدم میشنوه لذت ببره نه این که هرچی شد! راستی این رو هم بگم که حتی اون نت هایی که فاصله ی یک پرده ای دارند هم فاصله هاشون برابر نیست! اگه فرکانس نت ها رو بدونید می فهمید من چی میگم!

- - - Updated - - -

خو این همون ربع پردست دیگه!

- - - Updated - - -

آره! خارجی ها دستشون به ربع پرده نمیرسه میگن غمگینه! ولشون کن برند با همون نیم پرده شون حال کنند‍!

- - - Updated - - -

آفرین خوشم اومد ازت حرف دل منو زدی! پیدا کردن فاصله که کاری نداره با دستکاری کردن سنت نت ها میتونیم هزاران نت مختلف بسازیم ولی آیا این نت ها صدای قشنگی دارند؟

البته استفاده از لغت چرت به نظرم جالب نیست, ماامروزه گامی داریم به نامِ گام تمام پرده... و تمام فواصل 1 پرده ای است.. ونمیدونم قدمت این گام به کِی برمیگرده , اما مسلما زیاد هم جدید نیست, پس ایناحتمال رو بدیم که ممکنه همه جوره زیبا باشه این موسیقی و نمیشه گفت اگه اونجوربود زشت بود.
    من متوجه نمیشم که می دیز نداریم یعنی چی؟چرانداریم؟ توی گامِ دو دیز ماژور , علائم سرکلید چیه؟

نه دیگه این نیم پرده است, کجاش ربع پردست؟

البته خارجی ها دستشون به ربع پرده رسیده, بستگی داره به اینکه ما خارج رو کجا و کدوم کشور بدونیم.

خب بستگی داره که این صداها به گوشِ کی قشنگبیان؟ ممکنه یک صدا از نظر یک قوم زیبا باشه و از نظر یک قوم دیگه زشت باشه.. همهی اینها بستگی به محیط جغرافیایی و اینکه گوش ما به چی عادت کرده باشه داره, وگرنه ممکنه یک صدا بسیار زیبا باشه اما ما ازش درکی نداشته باشیم,
    این تعریف قشنگی و زشتی صدا خودش فلسفه داردپیچاپیچ و نمیتونیم بگیم که اگه اینجور بود و اونجور بود به گوش ما خوب بود. ممکنهما موسیقیمون با فواصل دیگری شکل گرفته بود و باهاش حال میکردیم... و اگه تحتِ اونشرایط برامون شور و دشتی مینواختند , ازش متنفر میشدیم.
    ویرایش توسط r_a_m_i_n : Thursday 27 March 2014 در ساعت 10:53 AM

28. کاربران زیر از r_a_m_i_n به خاطر این پست تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)