لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 16 از 42

موضوع: تفاوت صدای ویولن و کمانچه در چیست؟

_RoshanaK_ آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    46276
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    77
    155 بار تشکر شده در 56 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    13

پیش فرض تفاوت صدای ویولن و کمانچه در چیست؟

0 Not allowed! Not allowed!
    کمانچه : این ساز سازی آرشه ای و جزو دسته سازهای کششی در ارکستر یا تک نوازی هست - این ساز دارای پوستی از جنس های مختلفی هست که به طور مثال پوست بره تو دلی - اگر بخوای صدای این دو ساز یعنی و کمانچه رو با ویلون مقایسه کنی و شبهتی در این دو ساز ببینی فقط و فقط در کششی بودن اون هاست و با 10000 دلیل این دو ساز با هم فرق دارند که عمده ترین این فرق ها پوست داشتن این ساز (کمانچه) هستش که باعث میشه صدای این ساز در برابر ویولون گرفته تر و تو دماغی تر بشه و ویلون از چنین صدایی برخوردار نیست و صدای ویلون دارای صدایی شفاف و بدون هیچ صدای های اضافه که در کمانچه هست... که به دلیل اینه که خرک کمانچه روی پوست قرار میگیره ولی خرک ویلون نه روی چوب و همین عمر باعث میشه صدای کمانچ ه تو دماغی تر بشه ------
    و فرق دیگر در نوع پوزیسیون این 2 ساز و نحوه ی انگشت گذاری و نوع دست گرفتن این دو ساز هست که زمانی که یک نوازنده کمانچه م خواد قطعه یا بداهه یا ... بزنه هیچ وقت انگشت های خودش رو نمیبینه و دسته عمودی کمانچه مانع دیدن انگشت های نوازنده میشه و شاید بشه گفت که خیلی سخته و مهم تر این که در کمانچه شما اگر روی سیم می هستی و بخوای به سیم سل بری باید ساز رو به انگشت شصت و انگشت اشارت بچرخونی که بازم این کار سخت و تمرین های بسیاری میخواد ولی در ویولون چنین پیچیدگی های دیده نمیشه و تو هم انگشهای خودت رو در حین نوازندگی میبینی و هم احتیاج به چرخواندن ساز نداری ------
    و فرق دیگری که داره اینه آرشه این دو ساز با همین به طور واقعا زیادی با هم فرق دارن و آرشه ویولون که از دم اسب ساخته شده و به وسیله پیچی که در پایین و ته آرشه قرار گرفته سفت و شل میشه ولی در کمانچه چنین آرشه کمانچه هم از دم اسبه ولی دیگه دارای اون پیچ برا سفت و شل کردن نیست و خوده نوازنده با 3 یا 2 انگشت دست راست خودش اون مو ها رو سفت وشل میکنه که این کار باعث میشه که سونوریته ی نوازنده زمین تا آسمون با هم فرق داشته باشه ----
    و در مورد سوال اولت بله نت هر دو یکی هست...
    ولی در کل باید بهت بگم که باید یه مرد واقعی یا یه زن واقعی باشی تا بتونی کمانچه رو بزنی و اگر بخوای فقط برای قطعه زدن و ... یاد بگیری نمیشه این ساز رو باید خيلي به خودت نزدیکش کنی تا بتونی اون رو درک کنی و در عین حال زحمت پشت کار و ... میخواد که باید وقت زندگیت رو روی این ساز بذاری از بیرون رفتنات از ... باید بزنی و به ساز بچسبی ویولون هم همین طوره ...
    ویرایش توسط _RoshanaK_ : Thursday 12 January 2012 در ساعت 11:31 AM
    اگر دروغ رنگ داشت
    هر روز شاید
    ده ها رنگین کمان در دهان ما نطفه می بست
    و بی رنگی کمیاب ترین چیزها بود...

(دکتر شریعتی)

2. 6 کاربر برای این پست از _RoshanaK_ تشکر کرده اند:

3. # ADS

sajadviolinist آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    45167
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    95
    54 بار تشکر شده در 23 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 6/0
    Given: 5/1
    میزان امتیاز
    0

منم با وجودي كه از كمانچه خيلي چيزي بلد نيستم ولي ميدونم كه شايد تنها وجه تشابهشون نوع نت نگاري و تكنيكهاي مشتركشون باشه... وگرنه چه از لحاظ صدا دهي و چه خيلي چيزاي ديگه اين دوتا ساز باهم خيلي خيلي فرق دارن...

کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    48950
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    255
    1,272 بار تشکر شده در 356 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

چه مقایسه بی معنایی!
    عین این می ماند که بگوییم تشابه میان چلو جوجه کباب و چلو کباب کوبیده در چیست؟!

- هر دو چلو دارند.
    - هر دو کباب می شوند.
    - هر دو خورده می شوند.

=))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

یا مثلا بگوییم تشابه میان کره و ماست در چیست؟

- هر دو از شیر گرفته می شوند.
    - هر دو مفید هستند.
    - هر دو ممکن است سر سفره کوکب خانم باشند.
    - هر دو خورده می شوند.

=))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))

یادم باشد یک تاپیک بزنم و در مورد تفاوت میان فلوت و پیانو یک مقاله بنویسم...
    =))
    ویرایش توسط white384 : Wednesday 11 January 2012 در ساعت 12:14 PM
    الان که این متنو می خونید من دیگه اینجا نیستم! امیدوارم که همگی خوش باشید! ببخشید اگه این مدت همتونو زحمت دادم!
    ببخشید اگه آزاری از من دیدید
    سعی کنید گهگاهی ساز مخالف بنوازید تا یاد من بیفتید
    دوستان من خرد نگهدار (نوشته شده توسط ماریتا...)

6. 3 کاربر برای این پست از white384 تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.53
    تشکر از پست
    3,273
    5,308 بار تشکر شده در 2,140 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 338/2
    Given: 150/0
    میزان امتیاز
    16

سلام

جنس سیم هاشون هم فرق داره؟

آیا فقط سابقا سیم ها از روده گوسفند ساخته میشد یا الان هم این نوع سیم موجوده؟
    من از فردای خود ترسی ندارم
    که بر سینه نشانی از تو دارم
    ولیکن گر تو خواهی من بسوزم
    میان شعله هم پا می گذارم

alireza_jafarian آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    42772
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    547
    1,087 بار تشکر شده در 381 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 154/1
    Given: 101/1
    میزان امتیاز
    14

مدال های دریافت شده

چه مقایسه بی معنایی!
    عین این می ماند که بگوییم تشابه میان چلو جوجه کباب و چلو کباب کوبیده در چیست؟!

- هر دو چلو دارند.
    - هر دو کباب می شوند.
    - هر دو خورده می شوند.
    از اونجایی که ورود ویولن به ایران حواشی بسیار زیادی به همراه داشت تا جایی که اساتید کمانچه به ویولن روی اوردند ، ساز کمونچه کم کم داشت منسوخ میشد ، و البته طی سالهای اخیر دوباره این ساز احیا شد، فکر میکنم چندان مقایسه ی بی ربطی نیست. چنانچه اگر روزی ماست جای کره را در صبحانه ی ما بگیرد میتوان این دو را مقایسه نمود.

دوستان این مقایسه یعنی چی ؟ مگه برای بچه های ابتدایی دارین توضیح میدین که مثلاً تفاوت کیبورد با موس چیه ! سطح [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] آهنگ رو با این مقالات پایین نیارین ...
    دوست عزیز هر کسی سطح خودش رو داره، شما به تاپیک هایی هم تراز سطح خودتون مراجعه کنید و بحث این تاپیک های سطح پایین رو مختل نکنید.
    از آزادی "یواشکی" زنان

حمایت کنیم

9. 3 کاربر برای این پست از alireza_jafarian تشکر کرده اند:

کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    48950
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    255
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

هر سازی ویژگی خاص خودش رو داره و در جایگاه خاص خودش مورد استفاده قرار میگیره.
    درضمن گرایش اساتید از ساز کمانچه به ویولن و پیشروی تا منسوخ شدنش، دلیلی بر مقایسه فنی نیست! اگر ((استاد)) ی چنین کاری کرده، به دانسته های خودش بی حرمتی کرده. به فرهنگی که خودش آموخته بوده بی حرمتی کرده و...
    راستی کسی در هنگام صبحانه ماست نمیخوره :))))) چون از نظر پزشکی مورداتی ایجاد میکنه که نمیشه گفت...
    البته اینجا اینطوریه. اونجارو نمیدونم :دی :))))))

به هر حال امیدوارم موفق باشید :)))
    الان که این متنو می خونید من دیگه اینجا نیستم! امیدوارم که همگی خوش باشید! ببخشید اگه این مدت همتونو زحمت دادم!

11. 2 کاربر برای این پست از white384 تشکر کرده اند:

کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    48950
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    255
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط roshanak0 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

و فرق دیگری که داره اینه آرشه این دو ساز با همین به طور واقعا زیادی با هم فرق دارن و آرشه ویولون که از دم اسب ساخته شده و به وسیله پیچی که در پایین و ته آرشه قرار گرفته سفت و شل میشه ولی در کمانچه چنین آرشه کمانچه هم از دم اسبه ولی دیگه دارای اون پیچ برا سفت و شل کردن نیست و خوده نوازنده با 3 یا 2 انگشت دست راست خودش اون مو ها رو سفت وشل میکنه که این کار باعث میشه که سونوریته ی نوازنده زمین تا آسمون با هم فرق داشته باشه ----
    ...
    البته آرشه های ویولن دیگه از جنس ((سم)) یا به قول شما ((دم)) اسب نیست! چندین ساله که دیگه با چنین روشی آرشه های ویولن ساخته نمی شوند. آرشه ها اکثرا از جنس ترکیبات پلاستیکی هستند...

فقط سازهای قدیمی به این شکل ساخته می شدند. البته هنوز بعضی از سازندگان از این نوع آرشه ها می سازند که تعدادشون بسیار بسیار بسیار اندکه و در کل دیگه نمیشه چنین گفت که آرشه ویولن از جنس ((سم)) اسبه.

13. کاربران زیر از white384 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    42772
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    547
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

مدال های دریافت شده

هر سازی ویژگی خاص خودش رو داره و در جایگاه خاص خودش مورد استفاده قرار میگیره.
    درضمن گرایش اساتید از ساز کمانچه به ویولن و پیشروی تا منسوخ شدنش، دلیلی بر مقایسه فنی نیست! اگر ((استاد)) ی چنین کاری کرده، به دانسته های خودش بی حرمتی کرده. به فرهنگی که خودش آموخته بوده بی حرمتی کرده و...
    راستی کسی در هنگام صبحانه ماست نمیخوره :))))) چون از نظر پزشکی مورداتی ایجاد میکنه که نمیشه گفت...
    البته اینجا اینطوریه. اونجارو نمیدونم :دی :))))))

به هر حال امیدوارم موفق باشید :)))

داستان اون اساتید که طولانیه و جای بحثش اینجا نیست. بنده نگفتم با این مقایسه موافقم یا نه. اما تکاپوی شما برای اینکه ثابت کنید این مقایسه فنیست یا نه، نشان از این دارد که این مقایسه (با فرض اینکه فنی و به جا نباشد) آنقدرها هم بی ربط نیست که شما توی کامنت اولتون حرف از ماست و کباب بزنید و مقاله ی مذکور رو مورد تمسخر قرار بدید.
    ما اینجا برای اعتراض به قوانین آفرینش صبحانه ماست میخوریم، انقدر میخوریم که ثابت شه داروین راست میگفته.
    از آزادی "یواشکی" زنان

حمایت کنیم

کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    48950
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    255
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط alireza_jafarian [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    داستان اون اساتید که طولانیه و جای بحثش اینجا نیست. بنده نگفتم با این مقایسه موافقم یا نه. اما تکاپوی شما برای اینکه ثابت کنید این مقایسه فنیست یا نه، نشان از این دارد که این مقایسه (با فرض اینکه فنی و به جا نباشد) آنقدرها هم بی ربط نیست که شما توی کامنت اولتون حرف از ماست و کباب بزنید و مقاله ی مذکور رو مورد تمسخر قرار بدید.
    ما اینجا برای اعتراض به قوانین آفرینش صبحانه ماست میخوریم، انقدر میخوریم که ثابت شه داروین راست میگفته.
    بله بله... حتما همینطوره! (البته با خوردن ماست، نظریه های علمی و تکامل داروینو بیشتر رد می کنید)!
    به هر حال نظر شخصی من اینه که مقایسه سازها همچون مقایسه های ذکر شده هستند...
    چون همانطور که خدمت حضور عالم شما عرض شد، هر ساز جای ویژه خودشو داره و مقایسه نمی طلبه!
    البته این مورد، بستگی به دیدگاه موزیسین های محترم هم داره هاااااا! اینطوری نیست که همه یکسان فکر کنند!
    چون من معلوماتم اندکه و معمولا همه چیز رو از گوگل سرچ می کنم و می یابم، مثل شما انقدر اطلاعات قبلی و آکادمیک ندارم. الان هم بسیار از نوشته های شما استفاده کردم!
    بسیار ممنون
    پاینده باشید
    ویرایش توسط white384 : Wednesday 11 January 2012 در ساعت 02:12 PM

16. کاربران زیر از white384 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    42772
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    547
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

مدال های دریافت شده

بله بله... حتما همینطوره!
    به هر حال نظر شخصی من اینه که مقایسه سازها همچون مقایسه های ذکر شده هستند...
    چون همانطور که خدمت حضور عالم شما عرض شد، هر ساز جای ویژه خودشو داره و مقایسه نمی طلبه!
    البته این مورد، بستگی به دیدگاه موزیسین های محترم هم داره هاااااا! اینطوری نیست که همه یکسان فکر کنند!
    چون من معلوماتم اندکه و معمولا همه چیز رو از گوگل سرچ می کنم و می یابم، مثل شما انقدر اطلاعات قبلی و آکادمیک ندارم. الان هم بسیار از نوشته های شما استفاده کردم!

بسیار ممنون
    پاینده باشید
    با خوندن حرف شما به حافظه ی خودم شک کردم، این شد که توی پست های قبلیم دنبال اطلاعات آکادمیکی گشتم که بیان کرده باشم:
    از اونجایی که ورود ویولن به ایران حواشی بسیار زیادی به همراه داشت تا جایی که اساتید کمانچه به ویولن روی اوردند ، ساز کمونچه کم کم داشت منسوخ میشد ، و البته طی سالهای اخیر دوباره این ساز احیا شد، فکر میکنم چندان مقایسه ی بی ربطی نیست. چنانچه اگر روزی ماست جای کره را در صبحانه ی ما بگیرد میتوان این دو را مقایسه نمود.
    دوست عزیز هر کسی سطح خودش رو داره، شما به تاپیک هایی هم تراز سطح خودتون مراجعه کنید و بحث این تاپیک های سطح پایین رو مختل نکنید.
    این همه ی پست های من بود! دقیقا کجا بود اطلاعات آکادمیک و اظهار فضل بنده! ؟
    متعجبم از قصد و هدف شما برای این اظهار فروتنی تصنعی!

به هر حال برای بحث اینجا نیومدم. منم با شما موافقم، هر سازی جایگاه خودش رو داره. نظر شخصیتون رو با ادبیات درخور تری بیان کنید که موجب تمسخر صاحب مقاله نشود. مرسی.
    از آزادی "یواشکی" زنان

حمایت کنیم

18. کاربران زیر از alireza_jafarian به خاطر این پست تشکر کرده اند:

Mohammad_ngml آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    29171
    میانگین پست در روز
    0.18
    تشکر از پست
    1,716
    2,590 بار تشکر شده در 807 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 9/0
    Given: 0/1
    میزان امتیاز
    14

به نظرم بی مورد نیست.. یعنی چه این حرف.. همه ی کسایی که وارد این سایت میشن که مثل شما بتهوون نیستن.. یه عده اصلا وارد دنیای موسیقی هم نشدند و فقط علاقمند هستن بدونن و واقعا پیش خودشون میگن اگه هر دو کششی هستن و آرشه ای هستن چرا یکیشون رو حذف نمیکنن.. لازمه یکم این افراد رو توجیه کرد.. اینکه آدم دم به دقیقه به همه چی اعتراض کنه زیاد صورت خوشی نداره.. سکوت هم جزئی از موسیقیه؟ نیست؟
    از خانه بیرون میزنم اما کجا امشب...
    [glow=FFC600]نمونه کارهای من[/glow]

20. 4 کاربر برای این پست از Mohammad_ngml تشکر کرده اند:

کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    48950
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    255
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط Mohammad_ngml [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    علاقمند هستن بدونن و واقعا پیش خودشون میگن اگه هر دو کششی هستن و آرشه ای هستن چرا یکیشون رو حذف نمیکنن..

من من هم که حرف بدی نزدم آقای محترم. همونطور که از نظر شما عده ای اینگونه تصور می کنند، من هم به عنوان جزئی از جامعه این چنین تصور کردم!
    به خاطر همین آرزوی موفقیت کردم و صحنه نمایش رو به شما واگذار کردم دیگه...
    خب حالا شما بفرمایید میان ویولن (که سازی هست که ساختاری غربی داره) و کمانچه (که ایرانی هست و برای موسیقی شرقی ساخته شده) چه تفاوتی وجود داره؟ چرا یکیشون رو حذف نمی کنند واقعا؟
    نه واقعا چرا؟
    ویرایش توسط white384 : Wednesday 11 January 2012 در ساعت 03:15 PM

22. کاربران زیر از white384 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

faramarzlotfy آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    40590
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    360
    369 بار تشکر شده در 186 پست

شبکه های اجتماعی من

Add faramarzlotfy on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 58/1
    Given: 4/0
    میزان امتیاز
    14

البته آرشه های جدید کمانچه با پیچ تنظیم ساخته شده اند که استاد کامکارو آقای شروین مهاجر از اونها استفاده میکنند و قیمتشون هم بسیار گرونه... این عکس از وبسایت آقای مهاجر میباشد..
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست 45262_429039998743_312661998743_4878860_7150053_n.jpg  

Mohammad_ngml آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    29171
    میانگین پست در روز
    0.18
    تشکر از پست
    1,716
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

تفاوت های صداییشون رو که تو مقاله ای که شما بهش پوسخند میزنی نوشته و بهترین راه برای فهمیدن تفاوت صداشون اینه که به نوای هر دو گوش کنیم.. مطمئنا هیچ ایرانی حاضر نیست بگه حالا که ویولن هست کمانچه منسوخ بشه.. البته همونطور که میدونید عده ای ویولن نظرشونو جلب کرد و بیخیال کمانچه شدن.. ولی ایرانی صفت بودن در کمانچه و مهمترین دلیل ایرانی بودن کمانچه باعث شده هنوز هم طرفدار داشته باشه.. چه دلیلی بهتر از اینکه کمانچه صدای ایرانی داره.. میدونید چند ساز با استایل گیتار و تنبور و سه تار و امثال اینها وجود داره.. اصلا چند نوع گیتار وجود داره.. نمیتونیم که حذفشون کنیم.. مهمترین دلیلشون اینه که صداهایی که تولید میکنن متفاوته.. و برای یاد آوری میگم این مقاله برای امثال من که اطلاعاتی کلا در مورد موسیقی نداریم (و اگه صدای گیتار بشنویم میگیم آخی چه قشنگ ارگ میزنه) خیلی مفیده..

25. 2 کاربر برای این پست از Mohammad_ngml تشکر کرده اند:

کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    48950
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    255
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

آها. حالا این شد یه بحث درست و حسابی! به قول مامان بزرگم حرف حساب، حساب و کتاب داره :دی

من کلا با ایرانی شدن ویولن مخالفم! چون استایل افتاده ای رو از نظر فنی و احساسی به افراد میده! تازه بشخصه از صداش هم لذت نمی برم (الان یکی بیاد بگه نه اینطوری نیست جوابشو نمیدم، چون این فلسفه منه! شما فلسفتونو به من تلقین نکنید)!
    کمانچه آفریده شده برای موسیقی ایرانی، ویولن هم ساخته شده برای استایل های مخصوص خودش!
    من که واقعا نمی فهمم چرا برخی موزیسین های سبک ایرانی اومدند یک ساز غربی رو عینا به همون شکل دستشون میگیرند (البته با این تفاوت که در هنگام نواختن قوز می کنند و آرنجشون هم به پهلوشون میچسبه) - این نکته ای که تو پرانتز ذکر شد، همه نوازندگان ویولن ایرانی میگند ما این کارو انجام نمیدیم، ولی وقتی در عمل میبینید انجام میدند. حتی اساتید به قول خودشون بزرگ هم اینکارو می کنند...
    ما مشکلمون اینه که هرچی میبینیم میخوایم. درموردش هم فکر نمی کنیم!
    همیشه این سوال برام مطرح بوده که چرا غربی ها کمانچه ی مارو ندزدیدند، ولی ما ویولن اونارو دزدیدیم!
    (این سوالو از نظر تکامل می پرسم! چراکه ویولنی که امروزه میبینیم، حاصل تحولاتیه که چندصد سال پیش در ساز اولیه زهی هندی یا عربی یا ایرانی (هنوز اثبات نشده) که شباهت زیادی هم به کمانچه داشته رخ داده)

حالا اندوخته من تو موسیقی میگه موسیقی ایرانی نیازی به دزدیدن سازهای غربی نداره! اگه داشت امثال استاد شجریان ازش استفاده می کردند (منظورم امثال افتخاری نیست)... استاد شجریان هم تازگی ها هم عقیده من شدند. یعنی میگند که :((موسیقی سنتی، یعنی ((سنتی)))) یعنی اینکه پیانوی مرحوم بتهوون رو ور نداریم روش سگا بنوازیم یا اینکه گیتار ویوالدی رو ورنداریم و آواز مرغ سحر بخونیم!
    ما خودمون اینجا سه تار داریم، دو تار داریم، تار داریم، قانون داریم، مملکت داریم. چرا آخه؟ چرا روح الله خالقی و دوستان این چنین کردند با ما؟! نه واقعا چرا؟
    الان چه کسی جوابگوی ((کرن)) های جا افتاده در هنگام نواختن پیانو هست؟! الان این شد سنتی؟ پیانو که هنوز 30 سال هم نشده ازش این چنین استفاده میشه. این کجاش سنتیه؟! ویولن هم به همین ترتیب...! حالا 50سال قبل تر از اون، 60 سال قبلتر از اون...! دیگه نادرشاه که تو قهوه خونه شاهرخ خان ویولن ندیده بود!
    من الان فقط می خوام بدونم که استایشلرها کجاند؟! نه واقعا کجاند؟!

اونا هم حق دارند می خندند به ما دیگه! به خدا تو این مدت هرکشوری که مسافر بودیم، هر موزیسینی کلیپ های تصویری ویولن سنتی هنرمندان کشور مارو می دید، می خندید! حالا میبینم بنده خداها حق دارند، خب خنده داره دیگه!
    یکی با ساز سه تار ما کنسرتو پیانو چایکوفسکی میزد خوب بود؟ بهش نمی خندیدیم؟! خب اونا هم می خندند وقتی با ویولنشون دشتی بزنیم دیگه...! به خدا می خندند... میگی نه؟! برو تو یوتیوب ببین از فیلم های نواختن ویولن سنتی ایرانی چندتاش توسط هنرمندان غربی لایک خورده!
    دِهَ!

27. کاربران زیر از white384 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

Mohammad_ngml آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    29171
    میانگین پست در روز
    0.18
    تشکر از پست
    1,716
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

خوب به نظر من هم کسی که میخواد سنتی بنوازه اصولا باید کمانچه یاد بگیره چون کمانچه هست که صدای سنتی میده.. ولی این چیزیه که از دست ما خارجه.. در کل من که فقط از دور موسیقی سنتی رو تشویق کرد بهتره سرم تو کار خودم باشه.. ولی در مورد بعضی چیزا بد نیست که نظر بدیم.. فقط واسه اینکه یکم از گیجی در بیایم.. اینکه چرا اونها کمانچه ما رو ندزدیدن 2تا دلیل به ذهنم میرسه.. اول اینکه ویولن یه ساز جهانی معرفی شده و به جرئت میشه گفت تو هر سبکی قدرت مانور داره و اینکه چون ویولن در حال نواختن انواع موسیقی ها دیده شده اینکه در موسیقی سنتی ایران هم از ویولن استفاده بشه برای همه مردم دنیا عادیه.. ولی معرفی کمانچه برای موسیقی سنتی بود و بس.. و فکر میکنم به دلیل مسائل فرهنگی اینطور جا افتاده و کمانچه زیاد شناخته شده نیست یا حداقل به عنوان ساز سنتی شناخته شده..
    و دلیل دوم که به ذهنم میرسه و به نظر خودم منطقی تر میاد.. اینه که استایل نواختن ویولن قدرت مانور رو نسبت به کمانچه بیشتر کرده.. به نقل از دوستمون که تاپیک رو درست کردن هم اینکه محل قرار گیری انگشتها موقع نوازندگی دیده نمیشه و احتمال خطا بیشتره.. هم اینکه به نظرم چرخوندن آرشه خیلی آسون تر از چرخوندن ساز هست.. و شاید این دلیلی باشه برای اینکه چرا کمانچه ما دزدیده نشد.. چون ویولن نیازشون رو تو نوازندگی بهتر فراهم میکنه.. و اگه این درست باشه باز این سوال پیش میاد که خوب چرا استایل کمانچه رو به ویولن تغییر نمیدن.. شاید تعصب روی سنت ها.. عادت.. یا هر دلیل دیگه ای.. شایدم حکمتی هست که از دید آدم عادی مثل من خارجه
    شایدم هیچکدوم از این دلایل منطقی نباشن..
    ویرایش توسط Mohammad_ngml : Wednesday 11 January 2012 در ساعت 06:20 PM

29. 2 کاربر برای این پست از Mohammad_ngml تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)