لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 17 به 32 از 35

موضوع: اموزش گام به گام کمانچه

saber1740 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    1010
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    61
    404 بار تشکر شده در 143 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 24/0
    Given: 9/1
    میزان امتیاز
    0

0 Not allowed! Not allowed!
    اموزش „دراب نوازی” در کمانچه
    بخش دوم

دراب نوازی هم به صورت راست امکان پذیر هست وهم چپ.
    اساتید مطرح در عین نواختن دراب از اکوردگیری و حرکات مقطع ارشه استفاده میکنند که همین موضوع باعث جذاب شدن قطعه میشه . در بخش بعد نت های مربوط به دراب ونحوه اجرا رو هم میزارم.

نکات ویژه دراب نوازی در کمانچه

1) در کمانچه همانند ویلن هم دراب راست اجرا میشه هم دراب چپ.
    دراب چپ با ارشه چپ شروع میشه ارشه دوم راست وارشه سوم چپ

2) در ساز کمانچه اصل اجرای دراب چپ هستش
    یعنی اگه ارشه قبل از دراب چپ باشه باز هم باید با ارشه چپ شروع کنیم به همون طریقی که گفته شد.

3) اجرا هاتون باید اکسان داشته باشه مخصوصه ارشه سوم
    (از نرم زدم وملایم زدن تو کمونچه برای اجرای دراب به ویژه برای ارشه سوم خودداری کنید)

4) دراب نوازی اساتید رو خیلی گوش بدید.

5) زدن دراب راست به مراتب سخت تر از دراب چپ هستش و تاکیدی که اقای اذر سینا بر اجرای دراب چپ دارند بر این اساس هست. سعی کنید با نوک ارشه از سمت چپ بنوازید(7)

6) دراب چپ خوش صدا تر و قشنگ تر اجرا میشه(توانایی نوازنده هم شرطه)

7) دراب نوازی اعم از راست یا چپ تو کمانچه بهتر از ویلن شکل خودش رو میگیره یا بهتر بگم دراب نوازی تو ویلن به دلیل حالت و وضعیت ساز وارشه سخت تر اجرا میشه.

(در اینده نزدیک براتون تمرینات ونت های دراب نوازی رو میزارم)
    ویرایش توسط saber1740 : Wednesday 8 February 2012 در ساعت 11:07 PM

2. 3 کاربر برای این پست از saber1740 تشکر کرده اند:

can2000ada آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    51270
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    92
    49 بار تشکر شده در 30 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    13

اقا صابر اگه میشه اجراهایی که میخواید بزارید تصویری باشه بهتره ممنون
    ویرایش توسط can2000ada : Thursday 9 February 2012 در ساعت 08:20 AM

4. کاربران زیر از can2000ada به خاطر این پست تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    1,016 بار تشکر شده در 306 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/1
    میزان امتیاز
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط saber1740 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    اموزش „دراب نوازی” در کمانچه
    بخش دوم

دراب نوازی هم به صورت راست امکان پذیر هست وهم چپ.
    اساتید مطرح در عین نواختن دراب از اکوردگیری و حرکات مقطع ارشه استفاده میکنند که همین موضوع باعث جذاب شدن قطعه میشه . در بخش بعد نت های مربوط به دراب ونحوه اجرا رو هم میزارم.

نکات ویژه دراب نوازی در کمانچه

1) در کمانچه همانند ویلن هم دراب راست اجرا میشه هم دراب چپ.
    دراب چپ با ارشه چپ شروع میشه ارشه دوم راست وارشه سوم چپ

2) در ساز کمانچه اصل اجرای دراب چپ هستش
    یعنی اگه ارشه قبل از دراب چپ باشه باز هم باید با ارشه چپ شروع کنیم به همون طریقی که گفته شد.

3) اجرا هاتون باید اکسان داشته باشه مخصوصه ارشه سوم
    (از نرم زدم وملایم زدن تو کمونچه برای اجرای دراب به ویژه برای ارشه سوم خودداری کنید)

4) دراب نوازی اساتید رو خیلی گوش بدید.

5) زدن دراب راست به مراتب سخت تر از دراب چپ هستش و تاکیدی که اقای اذر سینا بر اجرای دراب چپ دارند بر این اساس هست. سعی کنید با نوک ارشه از سمت چپ بنوازید(7)

6) دراب چپ خوش صدا تر و قشنگ تر اجرا میشه(توانایی نوازنده هم شرطه)

7) دراب نوازی اعم از راست یا چپ تو کمانچه بهتر از ویلن شکل خودش رو میگیره یا بهتر بگم دراب نوازی تو ویلن به دلیل حالت و وضعیت ساز وارشه سخت تر اجرا میشه.

(در اینده نزدیک براتون تمرینات ونت های دراب نوازی رو میزارم)
    من البته نمی‌فهمم که این‌همه اصرار بر «جهت» آرشه و تأکید این‌که «راست هم ... » (که 1 و 2 و 5 و 6 از هفت مورد در همین باره‌اند) جریانش چی‌ه. البته که روی تار هم می‌شه دراب رو با «چپ» شروع کرد (دست‌کم، اشکال «نظری» نداره!) ؛ اما خوب، چیزی که علی‌الرسم به‌ش می‌گن «دراب»، با راست شروع می‌شه و همون صدای خاص هم صدای «دراب» حساب می‌آد. کمانچه هم همچو وضعی داره: البته که «می‌شه» دراب رو با راست شروع کرد؛ اما دراب علی‌الرسم با چپ شروع می‌شه و با نوک آرشه ـــ همون‌جور که مثلاً «ترمولو» هم با نوک آرشه و با شروع از آرشهٔ چپ زده می‌شه، یا مثلاً اسپیکاتو رو با وسط آرشه می‌زنیم.

این‌ «باید» در عبارت «اجرا هاتون باید اکسان داشته باشه» (بند 3) هم درست نیست. دراب، مستقل از شیوهٔ اجراش روی کمانچه، یکی از تکنیک‌های تأکیده، همون‌جور که آکسان هم از تکنیک‌های تأکیده. ممکن‌ه بخوایم که از هردو هم‌زمان استفاده کنیم یا نخوایم (مثلاً، جمله‌های شروع چهارمضراب ماهور درویش‌خان، مثال خوبی‌ه از وضعی که کارکرد دراب اتفاقاً پرکردن «نرم» فضاست). اما، فارغ از این «بخوایم / نخوایم»، دراب باید صدایی شبیه «ررر» بده [عبارت، از آقای لطفی‌ه] و درنتیجه، دوتا زینت منتهی به سومی باید خیلی کوتاه و ملایم باشن. این‌که سومی چه‌جوری‌ه، بستگی به اون «بخوایم / نخوایم» داره.

بالاخره، [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]، بخشی از [بسته‌نگار سه‌گاه ردیف میرزاعبدالله، از] یه جلسهٔ درس آقای [اردشیر] کامکاره که سر کلاس ضبطش کرده‌م‌ (و البته تصادفی انتخابش کرده‌م!). به‌نظرم، هرچند کیفیتش چندان خوب نیست، دراباش خوب مشخص‌ن: سر هر جمله، با دراب شروع شده، و البته نه آرشه‌پرونی داره و نه سیم اضافی. به‌علاوه، تحلیل شکل موج به سادگی نشون می‌ده که «تأکید»ش از جنس «آکسان» نیست.

6. کاربران زیر از bardyaa به خاطر این پست تشکر کرده اند:

saber1740 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    1010
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    61
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

1) با عرض معذرت اقای بردیا شما مطمئن هستید نوازنده کمانچه اید؟

2) چرا شما تو همه پست هاتون هر چیزی رو با تار وسه تار قیاس میکنید؟

3) روی جهت ارشه تاکید نیست اما ارشه چپ دراب بهتر در میاد

4) تو این قطعه ای که گذاشتید دراب نوازی زیاد مشهود نیست ولی با چند بار گوش دادن میشه فهمید کجا دراب هستش(بابت گذاشتن این قطعه ازتون تشکر میکنم) اما دراب نوازی خیلی مشهود نبود.

5) اگر ایرادی به گفته های من دارید لطفا خودتون دراب رو اجرا کنید و من هم اجرا میکنم از رو یک نت بعد ببنیم دراب کی قشنگ تره. :)
    6) دراب سه تار وتار چون زخمه ای هستند حتی بدون تاکید اجرا میشه وبسیار زیبا میشه اما تو کمانچه کاملا موضوع فرق میکنه چون اگه ما تاکید رو ندیم انگار داریم نت زینت اجرا میکنیم و اون صدای خاص ایجاد نمیشه.
    7) چرا شماهمش دنبال ایراد های نگارشی میگردید ؟

کتاب سوزوکی جلد اول (اگه این کتاب رو بزنید و جلد های بعدی این مجموعه تو دستگاه ماهور وراست پنچگاه استاد میشید)
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    کتاب سوزوکی جلد دوم
    ویرایش توسط saber1740 : Friday 10 February 2012 در ساعت 01:53 AM

8. 4 کاربر برای این پست از saber1740 تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط saber1740 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    1) با عرض معذرت اقای بردیا شما مطمئن هستید نوازنده کمانچه اید؟

2) چرا شما تو همه پست هاتون هر چیزی رو با تار وسه تار قیاس میکنید؟

3) روی جهت ارشه تاکید نیست اما ارشه چپ دراب بهتر در میاد

4) تو این قطعه ای که گذاشتید دراب نوازی زیاد مشهود نیست ولی با چند بار گوش دادن میشه فهمید کجا دراب هستش(بابت گذاشتن این قطعه ازتون تشکر میکنم) اما دراب نوازی خیلی مشهود نبود.

5) اگر ایرادی به گفته های من دارید لطفا خودتون دراب رو اجرا کنید و من هم اجرا میکنم از رو یک نت بعد ببنیم دراب کی قشنگ تره. :)
    6) دراب سه تار وتار چون زخمه ای هستند حتی بدون تاکید اجرا میشه وبسیار زیبا میشه اما تو کمانچه کاملا موضوع فرق میکنه چون اگه ما تاکید رو ندیم انگار داریم نت زینت اجرا میکنیم و اون صدای خاص ایجاد نمیشه.
    7) چرا شماهمش دنبال ایراد های نگارشی میگردید ؟

کتاب سوزوکی جلد اول (اگه این کتاب رو بزنید و جلد های بعدی این مجموعه تو دستگاه ماهور وراست پنچگاه استاد میشید)
    کتاب سوزوکی جلد دوم
    1) نه قربان ـــ اصلاً! مخصوصاً، از وقتی دیدم که «نوازنده‌ها» توی «آموزش» دراب، کار رو با آرشهٔ راست شروع می‌کنند، بیشتر فهمیدم که نوازندهٔ کمانچه نیستم. محض یادآوری، این تیکهٔ نوشته رو مجدد می‌آرم:
    يكي از مضراب هاي متداول و پر كاربرد در سازهاي زهي به ویژه در کمانچه ،دراب است. دراب در واقع مضرابي است متشكل از سه مضراب راست،چپ،راست (878) پر سرعت ويكنواخت که كاملا به هم چسبيده اند و بيشترين تاکيد روي مضراب راست (8) آخر است.

سرعت اجراي اين سه مضراب معمولا به قدري است كه شنونده يك صدا مي شنود؛ اما با تاكيد. نه سه صدا. و علت آن هم سريع نواختن آن است. در واقع زمان لازم براي اجراي مضراب دراب همان زمان اجراي يك مضراب راست (8) است.

(برای تمرین سه نت دولا چنگ را روی سیم لا به صورت راست چپ راست بنوازید)

در نواختن دراب ها معمولا ارشه اول راست وارشه دوم چپ وارشه سوم راست است. (حالت بر عکس چپ راست چپ)

اگر قبل از اجرای دراب ارشه شما ارشه راست باشد باز هم باید با ارشه راست دراب را اجرا نموده (ویژه دراب راست)
    با این همه توضیحی که دربارهٔ شروع دراب با آرشهٔ چپ می‌دی درحالی‌که «آموزش» دراب رو با «راست» [و نه «چپ»] شروع کردی، انصافاً جالب‌ه که از من می‌پرسی که مطمئنم یا نه!

2) این رو البته قبلاً حرفش رو زده‌ایم، و حالا برای شما هم تکرار می‌کنم. موسیقی ما، به هر علتی، تحت سیطرهٔ کاریزمای [وحشتناک] «تارنوازها» بوده ـــ حالا خواه «سنتی» و از جنس میرزاعبدالله و آقاحسینقلی و درویش‌خان، و خواه «متجدد» و از جنس آقای وزیری. زیر این کاریزمای وحشتناک، همهٔ سازهامون هم شیوهٔ نوازندگیشون رو از «سلیقهٔ شخصی» نوازنده‌های «خاص» (مثل نایب اسدالله برای نی) گرفته‌ن و بالاخره خودشون رو همپای «تار» کرده‌ن، و این قضیه اون‌قدر جدی‌ه که به «کمان» کمانچه هم می‌گفته‌ن «مضراب» و مشخصاً، شاخص‌ترین چهرهٔ سنت کمانچه‌نوازی دوران ما که علی‌اصغرخان بهاری باشن، «ردیف» رو پیش علی‌اکبرخان شهنازی مشق کرده‌ن. بعدها، در دوره‌ای که به‌ش می‌گن «دورهٔ احیا»، «سنت» کمانچه‌نوازی رو همین آقای بهاری و آقای برومند (یکی به‌عنوان نوازنده و دیگری به‌عنوان نظریه‌پرداز و البته «سبک‌شناس») منتقل کردن به نسلی که حالا دیگه شده‌ن پیرمردهای ما: [مرحوم] آقای داروغه، آقای گنجه‌ای، آقای مقدسی، آقای منظمی، آقای شکارچی، آقای آذرسینا و آقای منتظری و چند نفر دیگه، همه و همه مستقیماً شاگرد آقای برومند هستند و شیوهٔ نوازندگی رو زیر دست آقای بهاری مشق کرده‌ن و ردیف رو (که رپرتوار اجرایی موسیقی سنتی‌ه) زیر دست آقای برومند. استثناهای مشهور اون نسل، [مرحوم] آقای میرزاده و آقای رحمت‌الله بدیعی هستن که اولی اصولاً مشهوره به «معلم نداشتن»، و دومی هم اصولاً نوازندهٔ کمانچه نبود و خودشون روایت می‌کنن که آقای پایور به دلیلی «کمانچه» داده دستشون ـــ و البته یادمون هم نره که ساز ایشون چندانی هم «کمانچه» نبود و شیوهٔ نوازندگیشون هم شیوهٔ نوازندگی «کمانچه» نبود، و درضمن آقای پایور یادآوری کرده‌ن که «از شاگردان استاد صبا هیچ‌کس روش نوازندگی او را دنبال نکرد غیر از رحمت‌الله بدیعی و تاحدی هم علی تجویدی». سری بعدی هم، که آقای اردشیر کامکار و آقای سعید فرج‌پوری و آقای کیهان کلهر باشن، تحت تأثیر جو خانوادگی و عضویتشون در اولین گروه‌های جدیشون، باز بخش سنتی کارشون رو از سازهای مضرابی [و مخصوصاً، «تار»] گرفته‌ن (و البته این تحلیل من نیست، و نص خود آقایون‌ه).

به این ترتیب، دوتا مسئلهٔ جدی وجود داره: یکی این‌که بخش قابل توجهی از فرهنگ اجرایی بخش سنتی موسیقی ما از «تار» می‌آد، و دوم این‌که اصلاً اگه من بخوام «قیاس» کنم، چطوری باید این کار رو بکنم؟! بالطبع، باید دنبال یه چیزی بگردم که اون‌قدر متقن باشه که نشه حرف توش آورد، و تار و سه‌تار از این جهت مثال‌های فوق‌العاده‌ای‌ن.

3) آها! آره؛ تقریباً همین‌جوره که می‌گی. و، البته، به‌نظرم «شما» بودی که با «راست» شروع کردی که «دراب در واقع مضرابي است متشكل از سه مضراب راست،چپ،راست (878) پر سرعت ويكنواخت که كاملا به هم چسبيده اند و بيشترين تاکيد روي مضراب راست (8) آخر است.»، و انگار «من» بودم که تذکر دادم که اصولاً وقتی دارن حرف دراب می‌زنن، با آرشهٔ «چپ» شروع می‌کنن و راست درکار نیست مگر این‌که مجبور بشیم.

4) خوب‌ه. حالا، به‌نظرم داریم به جاهای خوبی می‌رسیم. ببین، این اجرا، اجرای «من» نیست؛ اجرای اردشیر کامکاره. تشخیص «جمله»های ردیف واضح‌ه، و من تأکید کردم که سر هر جمله دراب داره. حالا، اگه به گوش شما «دراب نوازی زیاد مشهود نیست»، خوب، لابد دنبال چیزی غیر از «دراب» می‌گردی، یا توصیفی که از دراب داری درست نیست. اتفاقاً این رو گذاشتم که نشون بدم درست سر هر جمله درابی هست که «آکسان ندارد»، و این رو از کسی گذاشتم که به‌نظرم دست‌کم در «نوازندهٔ کمانچه» بودنش شکی نیست، و همین‌طور در این‌که از شما [و حتماً از من] نوازنده‌تره.

5) یه ایراد داشتم که اول کار گفتم و شما هم خوشبختانه اصلاح کردی، و دومیش مسئلهٔ «آکسان» بود که به‌ش مُصرّی و من نمونه از آقای کامکار گذاشته‌م که ببینی که درست نیست. مسئله، «خوشگلی» اجرای شما ــ که حتماً درش استادی ــ نیست؛ مسئله این‌ه که دراب چی‌ه ـــ حالا خوشگلی و زشتیش دیگه چیز دیگه‌ای‌ه.

6) به‌نظرم، وقتی این ادعا دست‌کم دربارهٔ قطعه‌ای که من از آقای کامکار گذاشته‌م درست نیست، دست‌کم یه «خدشه»ای به‌ش وارده. حالا، راستش اصلاً نمی‌دونم چرا باید ادامه بدیم.

7) اول، نمی‌دونم که چه چیزی در پست من هست که اشاره به «اشکال نگارشی» داره. دوم، نمی‌دونم که آدم چطور می‌تونه کار «جدی» رو بدون «دقت» انجام بده. سوم، حتی اگه از دومی بگذرم، در «آموزش» از «اشکال» نمی‌گذرم، برای اینکه حرف معلم «سند»ه.

ولی حالا، چرا دوستان این‌قدر لطف دارن که این‌همه سوتی نگارشی از زیر دستشون درمی‌ره و بعد، به‌جای درست کردن اشکال‌هاشون، از این‌که یکی به‌شون می‌گه «چرا این‌قدر بی‌دقتین؟» دلخور می‌شن؟ راستش، من نه می‌دونم و نه علاقه‌ای دارم که بدونم.

10. 2 کاربر برای این پست از bardyaa تشکر کرده اند:

saber1740 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    1010
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    61
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

ماشالا داستان نوشتی ها (سر حرف خودم هستم)

نت محلی تنظیم استاد علی اکبر شکارچی(لری)

نت محلی لیلی باوانم (اهنگ فولکوریک کردستان)

نت اهنگ ترکی(اهنگ فولکوریک اذربایجان)

نت اهنگ درنه جان (اهنگ فولکوریک شمالی)

نت اهنگ نوایی (خراسانی)

فکر کنم نت اولی از کتاب 20 قطعه برای کمانچه استاد علی اکبر شکارچی باشه
    ویرایش توسط saber1740 : Friday 10 February 2012 در ساعت 12:57 AM

12. 5 کاربر برای این پست از saber1740 تشکر کرده اند:

can2000ada آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    51270
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    92
    49 بار تشکر شده در 30 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

ببخشید اگه دعوا هاتون تموم شد یه نمونه تصویری از دراب رو برای ما که تازه میخوایم یادبگیریم بزارید
    البته نوع درست دراب رو اگه میشه ممنون میشم

14. کاربران زیر از can2000ada به خاطر این پست تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    3,670 بار تشکر شده در 660 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 258/20
    Given: 76/14
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

سلام. خيلي وشحالم كه بچه هاي گروه كمانچه با هم جر و بحثشون شد بالاخره. در مورد دراب چيزي كه من ميدونم و تو اين چند ساله هم ياد گرفتم و هم اجرا مي كنم اينه كه دراب با آرشه چپ شروع ميشه. يادمه يه بار آقاي آذرسينا به خود من گفتن كه دراب هميشه با آرشه چپ اجرا ميشه و اصلا چيزي به اسم دراب با آرشه راست اصلا نداريم.
    درمورد اون استثناها كه گفتين در كمانچه نوازي داريم با اون بخش كه گفتن آقاي بديعي اصلا كمانچه نواز نيستن موافق نيستم. در حقيقت ويولن نوازاني كه با صبا كار مي كردن و خود صبا هم همين طور اونا اصلا ويولن نمي زدن و با ويولن كمانچه ميزدن. اسلوب ويولن نوازي مشخصه و بايد گفت كه اونا از اين اسلوب دنباله روي نمي كردن. به قول آقاي فرجپوري اگه استاد صبا همون ساز خودشونو يعني كمانچه رو ادامه ميدادن الان اين وضعيت در كمانچه نوازي نبود. آقاي بديعي داشتن همون شيوه هاي نوازندگي حسين خان اسماعيل زاده رو با كمانچه اجرا ميكردن كه خب بنا به دلايلي يه دوره اين معلومات از روي ساز ويولن گذشته بود. در حقيقت اون چيزي كه استاد بهاري ميزد يه شمه كوچيك و خاص از شيوه نوازندگي دوره قاجار بود كه در دوره اي خاص به دليل نبودن هيچ نوازنده كمانچه ديگري گل كرده بود. آقاي لطفي در يه مصاحبه از اون روزها و درباره كمانچه گفتن كه كه آقاي بهاري اصلا معلومات رديفي ناچيزي داشت و بعدها كه در راديو كمانچه زد و به جاهاي مختلف دعوت شد براي پر كردن نواقصش يه دوره پيش استاد شهنازي رديف زد كه نواقص نوازندگي رديفش جبران بشه. خب اين با كسي كه پيش يه استاد ساز زهي اونم مثل صبا كار كرده باشه - و البته امروزه در شاگردي صبا پيش اسماعيل زاده هم شكي نيست - مقايسه سختي پيش رو خواهد داشت. همونطور كه ميدونيد استاد رحمت الله بديعي جزو شوراي پنج نفره بازنگري رديف بودن پيش از انقلاب. اون قسمت كه گفتن ايشون اصلا كمانچه نميزد و ويولن نواز بود رو بايد بگم كه كاملا برعكسه. كلا رويكرد اون دوره مردم به ساز ويولن به دليل حجم بالاي صدا و رنگ صوتي متفاوت و نبود كمانچه هاي خوب بود .
    البته در مورد آذرسينا ميشه گفت كه چون جملات رديف در كمانچه نوازي با غلط ها و تريل ها و تكيه ها تعيين ميشه اون چيزي كه آذرسينا ميزنه تار نوازي با كمانچه هست كه البته بيان شخصي ايشون هم دخيل شده در ماجرا كه چيزي كه ميشنويم صداهاي تو هم رفته و قاطي باشه.
    همون طور كه ميدونيد در قديم اين نبود كه يه نفر مثلا درآمدي بزنه كه با ديگري فرق داشته باشه. همه رديف ميزدن و هميشه شبيه به هم بود . كلا اين جريان با روي كار اومدن وزيري و صبا شكسته شد. البته نه اين كه كاملا شبيه به هم. ولي كليت ماجرا يكي بود. مثلا استاد بهاري در آلبوم گلبانگ با صداي شجريان در دشتي كه زدن همون چيزي كه نوشته شده بوده در رديف صبا رو زدن. چون ايشون هر چيزي هم كه در رديف كم داشت به هر حال درآمد ها رو اونم درآمدي مثل درآمد دشتي رو بايد با خودشون از عهد قاجار به يادگار مي داشتن. در اين درآمد ميبينيم كه استاد بهاريي همون چيزي كه صبا نوشته رو داره اجرا ميكنه و اين ماهيت يكسان شيوه هاي نوازندگي سازهاي آرشه اي رو ميرسونه. چون به هر حال صبا هم معلومات خودش رو از ويولن به كمانچه انتقال داده بود. همين درآمد رو بايد در كاست راز دل استاد شجريان با كمانچه نوازي استاد بديعي شنيد كه به مراتب پر محتواتر و شكيل تر هست و از تسلط بالاي آقاي بديعي به رديف خبر ميده. امروز اون چيزي كه در رديف نوازي كسي مثل اردشير كامكار ميبينيم به دليل كار با رديف استاد صبا چيزي تو مايه هاي نوازندگي استاد بديعيه كه هم استاد كامكار و هم استاد فرجپوري از آقاي بديعي با تمجيد ياد مي كنن. متاسفانه استاد بديعي بعد از انقلاب به دليل اين كه مذهب بهايي داشتن از مجامع هنري طرد شدن و به كشور هلند رفتن و در اونجا ويولن ميزدن.
    اخيرا كه از روي صفحه هاي قديمي كمانچه نوازي استاد اسماعيل زاده استخراج شد و به صورت سي دي به بازار عرضه شده اگه بگيريد و گوش بديد ميبينيد كه مثلا در چهارگاه رديف صبا كاملا منطبق با اون هست و در نوا هم همين طور و كلا شباهت هاي اونا زياده. اين شباهتها حتي تا عمق جمله هاي رديف هم ميره. كه مثلا درآمد چهارگاه اسماعيل زاده دقيقا همون جملات رديف صباست. شيوه نوازندگي بهاري يه شيوه نوازندگي خانوادگي بود كه از فاميل خودش ياد گرفته بود و با شيوه نوازندگي اسماعيل زاده كه مجلسي بود و سطح بالاتري بود كمي فرق داشت. به نظر ميرسه بديعي بهترين شاخص براي ديدن شيوه نوازندگي استاد حسين خان اسماعيل زاده بودن كه بالاخره به همت استاد پايور تصميم گرفتن معلومات خودشون رو بيارن روي ساز واقعيشون نه اون چيزي كه به اجبار زمانه به دست گرفته بودن.
    دوستان محترم ضمن اين كه يادآوري مي كنم دراب با كمانه چپ شروع ميشه اينم بگم كه براي ديدن تصويري نوازندگي استاد بديعي در يوتيوب اگه سرچ كنن ميبينن. اخيرا هم يه نوازندگي شور از ايشون هست كه تازگي آپ شده و اگه به فيس بوك دسترسي دارن من اونو ذيل مطلبي درباره ايشون در گروه „كمانچه نوازان” توي فيس بوك آپ كردم. همچنين ميتونن توي فيس بوك تحت عنوان كنسرت برلين استاد پايور هم يه برنامه كامل از ايشون رو ببينن. در بيات ترك كه در اون برنامه ميبينيد به چه مهارتي ايشون از بيات ترك به مايه افشاري تغيير راه ميدن. يه برنامه ديگه هم از ايشون با استاد پايور در سه گاه و اصفهان و ابوعطا هست كه برنامه هاي كاملي هستن و به خصوص اون كه در ابوعطاست تقريبا همه گوشه هاي جزيي ابوعطا رو هم ميزنه. يه برنامه هم از ايشون در يوتيوب ديدم با گروه استاد پايور كه خواننده آقاي شهيديه و در سه گاه تكنوازي ميكنن همراه با چهارمضراب.
    ببخشيد كه زيادي حرف زدم.
    ویرایش توسط m_rv_2008 : Saturday 11 February 2012 در ساعت 08:55 PM

16. کاربران زیر از m_rv_2008 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط m_rv_2008 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام. خيلي وشحالم كه بچه هاي گروه كمانچه با هم جر و بحثشون شد بالاخره. در مورد دراب چيزي كه من ميدونم و تو اين چند ساله هم ياد گرفتم و هم اجرا مي كنم اينه كه دراب با آرشه چپ شروع ميشه. يادمه يه بار آقاي آذرسينا به خود من گفتن كه دراب هميشه با آرشه چپ اجرا ميشه و اصلا چيزي به اسم دراب با آرشه راست اصلا نداريم.
    درمورد اون استثناها كه گفتين در كمانچه نوازي داريم با اون بخش كه گفتن آقاي بديعي اصلا كمانچه نواز نيستن موافق نيستم. در حقيقت ويولن نوازاني كه با صبا كار مي كردن و خود صبا هم همين طور اونا اصلا ويولن نمي زدن و با ويولن كمانچه ميزدن. اسلوب ويولن نوازي مشخصه و بايد گفت كه اونا از اين اسلوب دنباله روي نمي كردن. به قول آقاي فرجپوري اگه استاد صبا همون ساز خودشونو يعني كمانچه رو ادامه ميدادن الان اين وضعيت در كمانچه نوازي نبود. آقاي بديعي داشتن همون شيوه هاي نوازندگي حسين خان اسماعيل زاده رو با كمانچه اجرا ميكردن كه خب بنا به دلايلي يه دوره اين معلومات از روي ساز ويولن گذشته بود. در حقيقت اون چيزي كه استاد بهاري ميزد يه شمه كوچيك و خاص از شيوه نوازندگي دوره قاجار بود كه در دوره اي خاص به دليل نبودن هيچ نوازنده كمانچه ديگري گل كرده بود. آقاي لطفي در يه مصاحبه از اون روزها و درباره كمانچه گفتن كه كه آقاي بهاري اصلا معلومات رديفي ناچيزي داشت و بعدها كه در راديو كمانچه زد و به جاهاي مختلف دعوت شد براي پر كردن نواقصش يه دوره پيش استاد شهنازي رديف زد كه نواقص نوازندگي رديفش جبران بشه. خب اين با كسي كه پيش يه استاد ساز زهي اونم مثل صبا كار كرده باشه - و البته امروزه در شاگردي صبا پيش اسماعيل زاده هم شكي نيست - مقايسه سختي پيش رو خواهد داشت. همونطور كه ميدونيد استاد رحمت الله بديعي جزو شوراي پنج نفره بازنگري رديف بودن پيش از انقلاب. اون قسمت كه گفتن ايشون اصلا كمانچه نميزد و ويولن نواز بود رو بايد بگم كه كاملا برعكسه. كلا رويكرد اون دوره مردم به ساز ويولن به دليل حجم بالاي صدا و رنگ صوتي متفاوت و نبود كمانچه هاي خوب بود .
    البته در مورد آذرسينا ميشه گفت كه چون جملات رديف در كمانچه نوازي با غلط ها و تريل ها و تكيه ها تعيين ميشه اون چيزي كه آذرسينا ميزنه تار نوازي با كمانچه هست كه البته بيان شخصي ايشون هم دخيل شده در ماجرا كه چيزي كه ميشنويم صداهاي تو هم رفته و قاطي باشه.
    همون طور كه ميدونيد در قديم اين نبود كه يه نفر مثلا درآمدي بزنه كه با ديگري فرق داشته باشه. همه رديف ميزدن و هميشه شبيه به هم بود . كلا اين جريان با روي كار اومدن وزيري و صبا شكسته شد. البته نه اين كه كاملا شبيه به هم. ولي كليت ماجرا يكي بود. مثلا استاد بهاري در آلبوم گلبانگ با صداي شجريان در دشتي كه زدن همون چيزي كه نوشته شده بوده در رديف صبا رو زدن. چون ايشون هر چيزي هم كه در رديف كم داشت به هر حال درآمد ها رو اونم درآمدي مثل درآمد دشتي رو بايد با خودشون از عهد قاجار به يادگار مي داشتن. در اين درآمد ميبينيم كه استاد بهاريي همون چيزي كه صبا نوشته رو داره اجرا ميكنه و اين ماهيت يكسان شيوه هاي نوازندگي سازهاي آرشه اي رو ميرسونه. چون به هر حال صبا هم معلومات خودش رو از ويولن به كمانچه انتقال داده بود. همين درآمد رو بايد در كاست راز دل استاد شجريان با كمانچه نوازي استاد بديعي شنيد كه به مراتب پر محتواتر و شكيل تر هست و از تسلط بالاي آقاي بديعي به رديف خبر ميده. امروز اون چيزي كه در رديف نوازي كسي مثل اردشير كامكار ميبينيم به دليل كار با رديف استاد صبا چيزي تو مايه هاي نوازندگي استاد بديعيه كه هم استاد كامكار و هم استاد فرجپوري از آقاي بديعي با تمجيد ياد مي كنن. متاسفانه استاد بديعي بعد از انقلاب به دليل اين كه مذهب بهايي داشتن از مجامع هنري طرد شدن و به كشور هلند رفتن و در اونجا ويولن ميزدن.
    اخيرا كه از روي صفحه هاي قديمي كمانچه نوازي استاد اسماعيل زاده استخراج شد و به صورت سي دي به بازار عرضه شده اگه بگيريد و گوش بديد ميبينيد كه مثلا در چهارگاه رديف صبا كاملا منطبق با اون هست و در نوا هم همين طور و كلا شباهت هاي اونا زياده. اين شباهتها حتي تا عمق جمله هاي رديف هم ميره. كه مثلا درآمد چهارگاه اسماعيل زاده دقيقا همون جملات رديف صباست. شيوه نوازندگي بهاري يه شيوه نوازندگي خانوادگي بود كه از فاميل خودش ياد گرفته بود و با شيوه نوازندگي اسماعيل زاده كه مجلسي بود و سطح بالاتري بود كمي فرق داشت. به نظر ميرسه بديعي بهترين شاخص براي ديدن شيوه نوازندگي استاد حسين خان اسماعيل زاده بودن كه بالاخره به همت استاد پايور تصميم گرفتن معلومات خودشون رو بيارن روي ساز واقعيشون نه اون چيزي كه به اجبار زمانه به دست گرفته بودن.
    دوستان محترم ضمن اين كه يادآوري مي كنم دراب با كمانه چپ شروع ميشه اينم بگم كه براي ديدن تصويري نوازندگي استاد بديعي در يوتيوب اگه سرچ كنن ميبينن. اخيرا هم يه نوازندگي شور از ايشون هست كه تازگي آپ شده و اگه به فيس بوك دسترسي دارن من اونو ذيل مطلبي درباره ايشون در گروه „كمانچه نوازان” توي فيس بوك آپ كردم. همچنين ميتونن توي فيس بوك تحت عنوان كنسرت برلين استاد پايور هم يه برنامه كامل از ايشون رو ببينن. در بيات ترك كه در اون برنامه ميبينيد به چه مهارتي ايشون از بيات ترك به مايه افشاري تغيير راه ميدن. يه برنامه ديگه هم از ايشون با استاد پايور در سه گاه و اصفهان و ابوعطا هست كه برنامه هاي كاملي هستن و به خصوص اون كه در ابوعطاست تقريبا همه گوشه هاي جزيي ابوعطا رو هم ميزنه. يه برنامه هم از ايشون در يوتيوب ديدم با گروه استاد پايور كه خواننده آقاي شهيديه و در سه گاه تكنوازي ميكنن همراه با چهارمضراب.
    ببخشيد كه زيادي حرف زدم.
    ثانیاً، مرسی!

اولاً، دربارهٔ ردیف و منشأ و شیوهٔ اجراش، بعدتر به‌جاش مفصل صحبت می‌کنیم!

سه‌دوماً [که بین این دوتاست!]، مشکل بحث تاریخی این‌ه که خود حسین‌خان هم سبق قابل توجهی نداره. حسین‌خان، شاگرد میرزاعلی‌آقا و آقا رضای بهاری [= پدربزرگ و دایی علی‌اصغرخان بهاری] بوده و پیش از «انجمن اخوت» و گروه و کنسرت و ضبط صفحه، از مطرب‌های سرپولک بوده. من هم آقای بهاری رو تنها مرجع کمانچه‌کشی دورهٔ قاجار نمی‌شمرم؛ اما این‌که فلانی مثلاً ردیف می‌دونه یا نمی‌دونه (و درمورد آقای بهاری، شاگردی آقای شهنازی رو من هم اشاره کرده‌م) ، علی‌القاعده ایجاب نمی‌کنه که «پنجه»ی طرف هم غیرقابل استناد باشه، و به‌نظرم وقتی کسایی مثل حاج‌آقا محمد و آقای برومند ساز زدن ایشون رو تأیید می‌کنن، به «من» نمی‌رسه که روی «پنجه»ی آقای بهاری ان‌قلت بیارم ـــ هرچند که من هم «آواز»هاشون رو چندان دوست ندارم، و نوع ترکیب‌بندی جمله‌هاشون هم چندانی با گوش من جفت نیست.

اما، علی‌الحساب و برای اینجا، من آقای [ر.] بدیعی [و آقای میرزاده] رو نه به عنوان استثنا در کمانچه‌نوازی، که به‌عنوان استثنا در فهرستی که خودم آوردم (و ویژگی مشترکشون شاگردی آقای بهاری و آقای برومند بود) ذکر کردم. هدفم از اون فهرست این بود که نشون بدم «تار» بدجوری روی این ساز تأثیر گذاشته، و آقای بدیعی رو استثنا کردم چون اون استدلال برای ایشون کار نمی‌کرد (و به‌نظرم، شما هم همین رو می‌گی!).

دربارهٔ شیوهٔ ویولن زدن خود آقای صبا تاحدی موافقم، و البته به‌نظرم شما هم تأیید می‌کنی که این شیوه، شیوهٔ «شاگردان» آقای صبا نبود ـــ جز به‌تصریحی که از آقای پایور آوردم، همین آقای بدیعی و تاحدی آقای تجویدی. پس، تا اینجا، هردو موافقیم که شیوهٔ ویولن زدن آقای [ر.] بدیعی، ادامهٔ شیوهٔ ویولن زدن آقای صبا بوده که باز موافقیم که ادامهٔ معقولی از شیوهٔ حسین‌خان‌ه. اما، اون‌چه که ایشون می‌زد، به‌هرحال «کمانچه» نبود: شیوهٔ آرشه‌کشی [هم شکل و هم تکنیکش، با اون آرشهٔ «دراز»] و شیوهٔ استفاده از دست چپ، مشخصاً ویولنی رو نشون می‌ده که به‌جای زیر چونه، روی صندلی‌ه. این چیزی از بزرگی آقای بدیعی کم نمی‌کنه که لازم باشه عضویت ایشون رو در شورا یادآوری کنیم، همون‌جور که این‌همه آدم هم بودن که کمانچه رو خیییییییلی سنتی می‌گرفتن و می‌زدن، اما اون‌قدری «بزرگ» نبودن که جای آقای بدیعی در شورا بشینن.

مخالفی؟

saber1740 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    1010
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    61
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

((((چه قدر خوبه مطالب وبحث ها این طور اموزنده باشه))))

((پس باز هم به این نکته میرسیم که اصل بر این هست که دراب باید چپ زده بشه البته من با این چیزی که میگن دراب راست وجود خارجی نداره کاملا مخالفم))

نت اهنگ رسوای زمانه استاد همایون خرم (مخالف سه گاه)

دوستان به این ادرس برید و نت اهنگ های یانی رو دانلود کنید (من با کمانچه بعضی هاشونو زدم خیلی حس قشنگی به ادم میده)

نت اهنگ بیداد زمان اثر استاد پرویز یاحقی(اصل اهنگ با صدای مرضیه اجرا شده)
    این اهنگ تو گام اصفهان هستش (مینور هارمونیک)

رمز فایل: [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    ویرایش توسط saber1740 : Saturday 11 February 2012 در ساعت 11:07 PM

19. 4 کاربر برای این پست از saber1740 تشکر کرده اند:

shabsokutkavir آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    53805
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    24
    47 بار تشکر شده در 17 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

lمرسی دوستان
    کارتون عالیه
    سعی میکنم به زودی آثاری رو باهاتون به اشتراک بذارم

21. کاربران زیر از shabsokutkavir به خاطر این پست تشکر کرده اند:

taal آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    52387
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    229
    290 بار تشکر شده در 126 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 5/0
    میزان امتیاز
    13

دوستان گرانقدر باید بگم که قطعاتی که از 20 قطعه شکارچی میذارید کیفیت اجرایی پایینی نسبت به اصل اونا داره وتو لرستان اصلا به این صورت اجرا نمیشه.

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    3,670 بار تشکر شده در 660 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 258/20
    Given: 76/14
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

در مورد اون قسمت كه مي فرماييد اسماعيل زاده شاگرد ميرزا علي بهاري بوده من تا به حال جايي نديدم و اولين باره كه مي شنوم. اگه به كتاب سرگذشت موسيقي ايران تاليف آقاي خالقي نگاه كنيم ميبينيم كه اسماعيل خان كمانچه كش رو از نوازندگان سرشناس اون دوره معرفي مي كنه و اين حسين خان پسر همون اسماعيل خان هست كه در دوره ايشون كه داشتن نام خانوادگي مرسوم ميشه به تبعيت از اسم پدر نام اسماعيل زاده رو انتخاب مي كنه. حالا چه طور از دسته مطربان سرپولك سر در مياره اونو ديگه من نمي دونم. آقاي بهاري هم كه در سابقه خود بارها از پدربرگشون اسم مياره هيچ وقت به اين مسئله اشاره اي نداشتن كه اسماعيل زاده شاگرد پدربزرگشون بوده كه اگر بود حتما متذكر ميشدن.
    در مورد اون كه رحمت الله بديعي شاگرد بهاري بودن من اطلاعي ندارم ولي اگر هم بودن مسلما در مورد تكنيكهاي خاص كمانچه بوده مثلا شايد اين كه گردش ساز به چه شكل هست كه ميدونيد ايشون در اين مورد هم ابداعي كردن كه تا امروز نوازندگان دارن استفاده مي كنن. ايشون براي استفاده تنها يك نت از سيم مجاور ساز رو به حالت تا بيست درجه كج ميكردن و اين كار باعث سهولت در اجرا ميشه. اين مورد در اجراي بهاري به چشم نمي خوره. ميتونيد به اجراهاي قديمي بهاري مثلا در جشن هنر نگاه كنيد. اين تكنيك ها هم براي كسي كه در يك ساز آرشه اي نشان درجه يك وزارت فرهنگ و هنر رو داره طبيعتا بسيار ناچيز ميشه و نميشه گفت كه بديعي مثلا پيش بهاري رديف كار كرده كه در حقيقت خود ايشون ماخذ رديف بودن براي نوازندگان اون دوره.
    چيزي كه من خودم در آثار اين بزرگان دريافتم اينه كه نوع آرشه كشي بهاري با هم عصرانش فرق داره. من نوع آرشه كشي ايشون رو در ويولن نوازي خيلي از بزرگان اون عصر ميتونم بشنوم. مثلا ياحقي. اون آرشه هاي كوتاه با فقط نوك آرشه كه ويبره هاي بلند باهاش همراه هست و در انتها خيلي آرشه رو بايد شل گرفت و ويبر بلند رو ادامه داد در كمانچه نوازي بهاري و ويولن نوازي ياحقي به خوبي ميتونم تشخيص بدم. شايد تاثير كمانچه نوازي حسين خان ياحقي باشه. به هر حال ما در ايران زندگي مي كنيم و اينجا علي القاعده براي چيزي تاريخ مكتوب نداريم. اما از اون طرف اگه به نوازندگي حسين خان اسماعيل زاده كه چند سال پيش سي ديش اومد بازار گوش بديم آرشه هاي يك دست و كشيده رو ميبينيم كه واخوان رو مرتب ميگيره و به جاي تغيير آرشه با تغيير نت ها از حالات مختلف كششي آرشه استفاده ميكنه. خب اين نوازندگي و آرشه كشي سهم بارزي در نوازندگي صبا داره و به خصوص در نوازندگي بديعي كه حتما از آرشيو راديوي اون موقع هم استفاده كرده و صفحه هاي كمانچه كشي اسماعيل زاده رو شنيده. به هر حال در زمينه نوازندگي به سبك اسماعيل زاده تنها و بهترين مرجع و نمونه همين استاد بديعيه و استاد بهاري تنها ميشه گفت يادگار عصر قاجار بود و كمانچه رو به عصر حاضر انتقال داد. با اين وجود به دليل ضعف تكنيكي در گروه فرهنگ و هنر مورد استفاده قرار نمي گرفت. پايور كسي نبود كه توي گروهش كسي يه نت فالش بزنه. چيزي كه در كمانچه نوازي بهاري گاها مشاهده ميشه. به نمونه تصويري كمانچه نوازيش با آواز علي رستميان در يوتيوب مراجعه كنيد تا خودتون بشنويد. شايد بشه در اين اجرا براش كهولت رو دليل كرد. شايد. به هر حال با چند جلسه نميشه گفت كسي شاگردي كس ديگه اي رو كرده. با اين حال توصيه مي كنم به كمانچه نوازي اسماعيل زاده و بديعي گوش بديد تا تشابهات بي شمار و زيابيي رو بهتون نشون بده. يادآوري مي كنم كه با اون قسمت كه اسماعيل زاده شاگرد علي خان بهاري بوده مخالفم مگر اين كه سندي براش باشه .
    اينا چيزايي بود كه ميخواستم در كامنت قبليم بگم و يادم رفته بود. با پست شما به ياد آوردم. مرسي.
    در مورد كمانچه نوازاني كه آهنگ هاي محلي ميزنن يه توصيه از آقاي آذرسينا شنيدم كه خيلي خيلي كاربردي هم هست. اگه ميخوايد فارسي ساز بزنيد از زدن ترانه هاي محلي تا رسيدن به درجه مهارت اجتناب كنيد. گير نديد به آهنگ هاي لري. علي رغم زيبايي خاص موسيقي لري اينو گفتم. چون در هر محيطي بودن باعث گرفتن برخي خلقيات از اون محيط ميشه. براي شاگرد تازه كار مفيد نيست. براي من كه اين طوره. مثالش هم همين پست اقاي تال كه گفتن اين آهنگا در لرستان به گونه ديگه اي هستن. تال هم ميشه تار مو. باي.

24. کاربران زیر از m_rv_2008 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    59631
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    21
    13 بار تشکر شده در 6 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/1
    میزان امتیاز
    0

سلام از دوستان کسی هست که کتاب استاد بهار ی نوشته مهدی علومی رو زده باشه؟

اخه تو نواختن بعضی از قطعات به مشکل خوردم.

faramarzlotfy آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    40590
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    360
    369 بار تشکر شده در 186 پست

شبکه های اجتماعی من

Add faramarzlotfy on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 58/1
    Given: 4/0
    میزان امتیاز
    14

نگارش نتها طوری هست که اصلا نمیشه اجراشون کرد-بهتره آثار استاد بهاری رو از کتاب مجموعه آثار استاد بهاری با تنظیم استاد مهدی آذرسینا پیگیری کنید...

27. کاربران زیر از faramarzlotfy به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    141772
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

ببخشید میشه کتاب اموزش مقدماتی کمانچه رولینک دانلودش رو بزارید؟

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)