لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345
نمایش نتایج: از 65 به 68 از 68

موضوع: هارمونی موسیقی ایرانی

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    54971
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    11
    16 بار تشکر شده در 7 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    0

0 Not allowed! Not allowed!
    نقل قول نوشته اصلی توسط piottel [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    جناب عرفان! بقول حضرات „نفی شیئ اثبات مااعدا نیست”! اینکه از موسیقی سنتی بعنوان موسیقی (مونوفونی) یاد میشه، چیزی از ارزشهای اون و اهمیت فرهنگیش کم نمیکنه! اما چه شما بپذیرید و چه نپذیرید „هارمونی” دارای قواعد و اصولیه که در کمپوزیسیون شما ملزم به رعایتش هستید. اینکه شما می فرمایید موسیقی سنتی دارای هارمونیه... خوب بقول „عرفان عزیز” ، „البینه علی المدعی” ، شما هستید که باید اثباتش بفرمایید!... بذارید با یه مثال شروع کنیم... برای توضیح می تونید „کوردهایی” که بر مبنای فواصل „شور رِ” و به بیانی بر روی درجات مختلف این گام ساخته میشه بفرمایید! ...
    اینکه آقای قمصری و یا امثالهم در هارمونیزه کردن قطعاتشون از فواصل غیر معتدل سنتی استفاده کردن احتمالا درسته .. اما بفرماید با چه قواعدی؟!... توضیح اینکه آقای قمصری مدتی بود که بدنبال کشف ارتباط „میکروتن ها و هارمونی بودند”... اما بد نیست بفرمایید که اصول و قانونمندی این قواعد چیه؟! :)
    و یک موضوع بی ارتباط دیگه که... جالبه در پست های قبلی باز هم جنگ حیدری ها و نعمتی ها. برخ کشید „این سری اساتید” و با خاک یکسان کردن„آن سری اساتید”... همه عالم... همه مطلع ... همه مرکز ثقل و نقطه پرگار دایره موسیقی... اما می روی که ببینی این اساتیدِ هزار استاد دیده چه از خودشان نواخته اند... و چه از خودشان ساخته اند و عرضه کردند به جهان موسیقی؟! ، ایوای همه ...! بله! وای وای ... و ایضا های های!... اصلا زیبا نبود... برای موسیقی متاسفم... از هرنوعش سنتی و غیر سنتی... برای موسیقی متاسفم!.

جناب piottle! با عرض تبریک بابت زبان عربی قویتون ! باید عرض کنم که بنده هیچ وقت نگفتم ارزش موسیقی دستگاهی به هموفونیک یا پلیفونیک بودن اونه چون ردیف اونقدر غنی هست که نیازی به این موضوعات نیست اما این موضوع ابزاری هست که میشه از اون استفاده کرد. موضوع بعدی اینکه همان طور که می دونیم از اول قانونی برای هارمونی نبوده، تئوری پردازان این قواعد رو بعد ها از روی اثار اهنگسازان استخراج کردن.
    به گفته اقای علیزاده ایشون هارمونی قطعه شونو صرف نظر از هر محاسباتی در گوش میشنون و ناخوداگاه استفاده میکنن،حال این هارمونی هست یاخیر؟ در ضمن به تازگی شواهدی هم از موسیقی دوصدایی کشف شده که نشون میده این ویژگی قبلا در موسیقی ایران موجود بوده است.
    بابت اثبات موضوع هم میتونید کتاب منتشر شده قمصری رو بخونید ، داخلش اون قواعدی رو که خیلی دنبالش میگردید پیدامی کنید،نیازی به توضیح اضافه نیست. به طور کلی اضافه کنم به دلیل اهمیت بیشتر فواصل چهارم و پنجم و البته نت شاهد در موسیقی ایرانی کورد پایگی در موسیقی ایرانی به همان صورت مذکور در امده است و به نوعی می توان کورد های کوارتال را بهترین دانست.
    دقت کنید موسیقی کلاسیک غرب به وسعت جهانه و سالها توسط کشور ها روش کار شده تا به امروز رسیده اما موسیقی ایرانی مختص به منطقه ای خاصه ،اونم با این وضع ایران که به موسیقی اهمیت داده نمیشه پس ضریب پیشرفت و بهتره بگم کشف ویژگی های نهان در موسیقی ایرانی خیلی کم تر از دنیاست.

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    98473
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    135
    146 بار تشکر شده در 87 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 24/0
    Given: 1/1
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط erfan212 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    جناب piottle! با عرض تبریک بابت زبان عربی قویتون ! باید عرض کنم که بنده هیچ وقت نگفتم ارزش موسیقی دستگاهی به هموفونیک یا پلیفونیک بودن اونه چون ردیف اونقدر غنی هست که نیازی به این موضوعات نیست اما این موضوع ابزاری هست که میشه از اون استفاده کرد. موضوع بعدی اینکه همان طور که می دونیم از اول قانونی برای هارمونی نبوده، تئوری پردازان این قواعد رو بعد ها از روی اثار اهنگسازان استخراج کردن.
    به گفته اقای علیزاده ایشون هارمونی قطعه شونو صرف نظر از هر محاسباتی در گوش میشنون و ناخوداگاه استفاده میکنن،حال این هارمونی هست یاخیر؟ در ضمن به تازگی شواهدی هم از موسیقی دوصدایی کشف شده که نشون میده این ویژگی قبلا در موسیقی ایران موجود بوده است.
    بابت اثبات موضوع هم میتونید کتاب منتشر شده قمصری رو بخونید ، داخلش اون قواعدی رو که خیلی دنبالش میگردید پیدامی کنید،نیازی به توضیح اضافه نیست. به طور کلی اضافه کنم به دلیل اهمیت بیشتر فواصل چهارم و پنجم و البته نت شاهد در موسیقی ایرانی کورد پایگی در موسیقی ایرانی به همان صورت مذکور در امده است و به نوعی می توان کورد های کوارتال را بهترین دانست.
    دقت کنید موسیقی کلاسیک غرب به وسعت جهانه و سالها توسط کشور ها روش کار شده تا به امروز رسیده اما موسیقی ایرانی مختص به منطقه ای خاصه ،اونم با این وضع ایران که به موسیقی اهمیت داده نمیشه پس ضریب پیشرفت و بهتره بگم کشف ویژگی های نهان در موسیقی ایرانی خیلی کم تر از دنیاست.
    آقای عرفان! اینکه آقای قمصری چه گفتند و چه نگفتند و چقدر گفته هایشان مورد قبول جامعه موسیقی قرار دارد و یا خیر، بحث دیگریست!... اما هنگامی که شما نظری را بعنوان اعتقادی پذیرفته شده بیان می دارید، باید بتوانید هم آنرا توضیح دهید و هم از آن دفاع کنید... نه اینکه بفرمایید „تو کتاب قمصری نوشته... برو بخون!!”! .. این از آن حرفاست! :) بگذریم در پستی که محبت کردید یک دوخطی مرقوم فرمودید که برای حقیر نیاز با توضیح بیشتر دارد و احتمالا طکر یک نمونه و یا „مصداق”!... خیلی ساده آکورد های „کوارتال” گام شور (ترجیحا شور رِ) را ممکن است بفرمایید که کمی بهتر موضوع مشخص شود. چون فکر می کنم احتمالا „کوردهای تریاد” بهتر جوابگوی هارمونیزه کردن فواصل موسیقی سنتی هستند. به هر حال خوشحال می شوم که نمونه ای ساده ذکر بفرمایید. اگر با سازی بتوانید آن را نشان دهید که „نور علی نور”!
    برای آن چند واژه انیرانی هم که بیش از آنی که عربی باشد „مرسوم اهل کلام” است، نیاز به تبریک نیست!... موید باشد! :)
    نزدیک بود یادم برود... آقای عرفان! غنای موسیقی سنتی این مرز بوم نه چیزی اضافه بر غنای دیگر موسیقی های ملل دارد و نه کمتر از آن!... اصولا واژه „غنا” در بررسی موسیقی ملل کلمه ای مبهم است و گنگ!... موسیقی ما نه چیزی از موسیقی پر راز رمز هند کم دارد و نه چیزی اضافه بر موسیقی پنتاتونیک آنور دنیا و یا...!.. مجددا موفق باشد!.

3. کاربران زیر از piottel به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    54971
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    11
    16 بار تشکر شده در 7 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    0

من احساس می کنم منظور بنده رو اشتباه برداشت می کنید.
    گوش من و شما پر از نواها و موسیقی چندصدایی غرب است، از کودکی این صداها و هارمونی غرب را شنیده ایم. اجازه بدید از موسیقی غرب به عنوان موسیقی جهانی یاد کنم زیرا در 99 درصد کشور ها از مبانی موسیقی غرب و تئوری های آن استفاده می شود. بنابراین گوش ما عمیقا با این نوع موسیقی جهانی اشنایی دارد/امتحان آن ساده است گوشه ای از ردیف موسیقی و سمفونی نه بتهوون را برای شخصی معمولی در نظر بگیرید به احتمال بسیار بالا سمفونی را شنیده و ارتباط برقرار می کند اما با گوشه به هیچ عنوان ارتباطی صورت نمی گیرد./
    هارمونی جهانی طی سال ها و همراه با تغییر قوانین آن به ما تزریق شده است و ما آن را درک کرده و می پذیریم. همان طور که میدانید هارمونی قرن هجدهم ازهارمونی امروز بسیار ساده تر بود حتی من در جایی می خواندم که وقتی که کورد های کوارتال که دارای فواصل چهارم هستند مورد استفاده قرار گرفت ،از نظر مردم بسیار بدصدا می نمود ولی امروز این نوع هارمونی را مدرن و خیلی هم خوش صدا می خوانند.

اگر قرار بر بیان کورد ها باشد که خود شما از من وارد ترید،مثلا من اگر بگویم کورد تریاد(که البته از دید تئوری غربی اشتباه است) درجه ی دوم شور(ر) به صورت می کرن-لاکرن-دو است، حتما شما آن را نواخته و می گویید که این کورد دیسونانت است ، حال من به شما می گویم 70 درصد کورد های موسیقی ایرانی دیسونانت است و این موضوع پیش می اید که پس کورد های کنسونانت آن کجاست؟؟؟
    آزمایشی را در نظر بگیرید: چند کودک را در محیطی ایزوله پرورش می دهیم ، قطعه هایی برای انها اجرا می کنیم که دارای هارمونی با فواصل بدصدای ایرانی (ازنظر ما) باشند. پس از چند سال گوش آنها این فواصل را کنسونانت تشخیص داده و فواصل دیگر را که از دید ما خوش صدا هستند، کدر و نا مطبوع می بیند.

از دید فیزیک هیچ منعی برای داشتن کورد ایرانی با فواصل مذکور نیست اما این که چرا این فواصل اکثرا دیسونانت و نامطلوب هستند بحث دیگری است.
    البته با همین محدودیت ها اثار جاودانی مانند نینوا خلق شد که علاوه بر داشتن پلی فونی ، هموفونی مدرنی که عموما از کوارتال نت های سل-دو-ر-سل- تشکیل شده است خلق شده و یا اثار دیگری از این دست. تئوری دیگری هم موسیقی را ایرانی با ویژگی مدال بودن آن مورد بررسی قرار میگیرد و مثلا مناسب ترین گام برای شور را گام dorein می داند که شباهت بسیاری به شور تعدیل شده (!) دارد. که از دید بسیاری اشتباه است.

پس موضوع فراتر از این حرف هاست. این هارمونی بایستی مورد استفاده قرار گیرد همان طور که در غرب مورد استفاده قرار گرفته (البته فواصل معرفی شده توسط اقای قمصری،حنانه و... انقدر هم دیسونانت نیستند.) تا عادی شود. پس هارمونی ایرانی هست ولی...

درانتها با عرض پوزش از دوستان اگر تند صحبت کردم و پرچانگی کردم. امیدوارم مشکل حل شده باشد.
    ویرایش توسط erfan212 : Saturday 26 July 2014 در ساعت 11:00 AM

5. کاربران زیر از erfan212 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    109503
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    86
    102 بار تشکر شده در 35 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 22/1
    Given: 3/0
    میزان امتیاز
    10

من که هیچ چیزی از این بحث های شما نمی فهمم. چون برای من زیاد تخصصی هستند.
    ولی امروز به شکل کاملا تصادفی یک سری مصاحبه هایی در سایت harmonytalk دیدم که شاید برای این بحث مفید باشد.
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

امیدوارم این مطالب مفید اساتید باشند. البته من تاکید میکنم که یه کلمه هم از این بحثها سر در نمیارم.
    در ضمن من هم انزجار خودم رو از اون بحثهایی که در صفحات قبل شد اعلام می دارم. باشد که روزی از لحاظ سطح فکری به جایی برسیم که بحثهایی نظیر اون بحثها رو در هیچ فروم مجازی در هیچ کجای دنیا شاهد نباشیم. الهی آمین.

7. 2 کاربر برای این پست از hamed8624 تشکر کرده اند:

صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)