لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 49 به 64 از 74

موضوع: نظر خواهی : علت جذب نشدن جوانان به موسیقی سنتی

Violin_jahanshah آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    33179
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    526
    346 بار تشکر شده در 142 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 5/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    14

0 Not allowed! Not allowed!
    نقل قول نوشته اصلی توسط Hmd_N [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    آخه چی میشه گ�? ت ؟

این نظر شخصیه بندس :

با این اوضاعی که تو مملکت درست کردن �? کر نکنم بهتر از این بشه ! یه مثال ساده و تکراری اینکه وقتی ساز کشور خودمونو مثل مثلا سنتور یا تنبک یا حتی نی رو توی تلویزیونی که مثلا خیر سرشون منبع ترویج �? رهنگ ایرانیه نشون نمیدن و میرن یه کانال به عنوان نماینده موسیقی ایرانی که اسمشم همین میزارن درست میکنن و اونجا انواع سازهای غربی و نشون میدن با حرکات خیلی جالب و با صداهایی که یه قرون هم نمی ارزن !

من اصلا نمیگم که ساز غربی بده و یا ... من خودم درام هم میزنم ویولن هم میزنم ولی این که ساز ایرانی رو تو تلویزیون خود ایران نشون نمیدن اونوقت میخوای یه جوون ایرانی چه جوری با موسیقی و ساز و �? رهنگ ایرانی آشنا باشه ؟؟؟

بابا اینا خودشون میخوان که اینطوری باشه که هر جوونی سرش تو کاره خودش باشه و عشق و حال خودشو بکنه و اکسشو بترکونه و موادشم بکشه که یه وقت به کارای مملکت و این آقایون کاری نداشته باشه !

خلاصه اینا یه نمونه ی کوچیک واسه این نمیدونم اسمش معضله چیه بودن !!!

آقا حمید دمد گرم . بلاخره یکی پیدا شد حرف دل منو زد.
    آن قصر که بر چرخ همی زد پهاو/ بر درگه آن شهان نهادندی رو
    دیدیم که بر کنگره اش فاخته ای/بنشسته همی گفت که: "کو,کو,کو,کو؟؟؟؟"

2. 2 کاربر برای این پست از Violin_jahanshah تشکر کرده اند:

tahmoores69 آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    39834
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    122
    247 بار تشکر شده در 76 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/1
    میزان امتیاز
    14

نمونه ای از درک موسیقایی:

من گهگاهی با ویولنم میرم تو دانشگاه میرم داخل کلاس. عادت شده برام.

ولادت پیامبر بود و یک استادی داریم ، اومد گفت: آقای ... به خاطر اینکه فردا ولادته بیا یک آهنگ بزن ببینیم چجوری ویولن میزنی. من هم با خجالت جلوی پسرا و دخترای کلاس پا شدم رفتم شروع کنم به زدن. همش اولش کمی خجالت دارم.

راستش رو بخواید من روزهایی که دلیلی بر تعطیل شدن مملکت داره اصلا ساز نمی زنم. به جز نوروز و جشن های ملی خودمون. به خصوص روز ملی شدن صنعت نفت و سالگردهای مشروطه ، روز ،روز من هست.

هم ساز رو گذاشتم روی شونم یک آرشه روی سیم دوم کشیدم ببینم ساز کوکش چجوره (فقط یک ضربه زدم ببینم صداش چجوره) یک دختر خانم با ظاهر و رفتاری که در جامعه بهش گفته میشه مذهبی گفت: استاد اجازه من میخوام از کلاس برم بیرون.

هم گفت من میخوام برم بیرون من فهمیدم اون دختر خانم چه مشکلی داره. استادمون گفت بفرمایید میتونید برید.

من تمرکزم ریخت به هم. گفتم: استاد نمیتونم بزنم. اصلا نمیتونم بزنم. تمرکز ندارم.

استادمون هم گفت باشه بفرمایید. یکی از دخترای کلاس رو هم صدا زد که بره اون دختره رو صدا بزنه بیاد. وقتی اومد داخل کلاس استادمون گفت: خانم ... انرژی منفی بهش دادی. نتونست بزنه.

اون دختر خانم دلیلش این بود که امام ششم (امام جعفر صادق) گفته هر کس که موسیقی گوش بده دینش تزلزل پیدا میکنه.

متاسفانه امروزه گفته میشه موسیقی حرامه و دقیق منظورشون معلوم نیست چه نوعش حرامه.

آیا اونی که صدای ضبط ماشینش رو تا ته برده بالا و بوف دیس بوف دیس میکنه حرام نیست؟ ولی اونی که صدا رو تا حدی که خودش و اطرافیانش بشنون و خرسند بشن و آرامش روحی بگیرن حرامه؟ دقیق معلوم نیست.

آیا اون چیزی که lady gaga میخونه هم اصلا موسیقیه و حلاله؟ و اون چیزی که از صدای ساز استاد صبا در میاد حرامه؟

درباره ی واژه ی سنتی:
    متاسفانه در حال حاضر بعد از شنیدن: شنوندگان محترم یک موسیقی سنتی با هم میشنویم و ادامه ی برنامه رو با شما دنبال میکنیم - یک چیزی پخش میکنن که از زندگی بیزار میشی. آنچنان با صدای زیر ساز میزنن که حالت گرفته میشه. یا تنبک که میخواد بزنه تپ تپ تپ.
    خوب اون کسی که تا به حال صدای ضرب استاد حسین تهرانی رو نشنیده میگه این بی کلاس بازی ها چیه؟ کلاس در موسیقی lady gaga و beyonce هست. برو تو کار بتهوون و باخ و پاگانینی.

مثلا اینایی رو دیدن که وقتی یک موسیقی از باخ یا بتهوون یا موزات و... پخش میشه در عالم ملکوت سیر میکنن و وقتی یک دشتی از استاد صبا پخش میشه زود به شما میگن خاموشش کن این چیه آبرومون میره (آخه تو مگه آبرو داری بدبخت)

تنها دلیلی که برای بی علاقگی به موسیقی ملی میشه یادآور شد اینه که شخص نه موسیقی غرب رو فهمیده نه موسیقی مملکت خودش رو نتیجش میشه چیزی که امروز باهاش رو به رو هستیم.
    ویرایش توسط tahmoores69 : Tuesday 9 August 2011 در ساعت 07:24 PM

4. 9 کاربر برای این پست از tahmoores69 تشکر کرده اند:

tahmoores69 آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    39834
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    122
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

مثلا همین گیتار.
    امروزه می بینیم که هر کسی یک گیتار انداخته روی دوشش. خیلی خوب. بسیار عالی. ولی با چه ظاهری؟

آنچنان کیفی که گیتار درش قرار داره و روی دوش گذاشتن رو بالا و پایین میکنن که جعبه ی ساز داغون میشه. بام بام بام.

آنچنان ظاهری درست میکنن که آدم شاخ در میاره و این دلیلی میشه در دست اونایی که میخوان بگن موسیقی بده. چرا؟ چون بعدش میگن: یارو رو نگاش کن... چه قیافه و هیکلی درست کرده. و این بهانه میشه در دستشون و شخص متوجه این موضوع نیست.

مشکل اصلی اینجاست که ظاهر فرد برای نفی موسیقی جلوه داده میشه.

6. 7 کاربر برای این پست از tahmoores69 تشکر کرده اند:

amante آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32990
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    254
    130 بار تشکر شده در 43 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    میزان امتیاز
    14

نقل قول نوشته اصلی توسط tahmoores69 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    مثلا همین گیتار.
    امروزه می بینیم که هر کسی یک گیتار انداخته روی دوشش. خیلی خوب. بسیار عالی. ولی با چه ظاهری؟

آنچنان کیفی که گیتار درش قرار داره و روی دوش گذاشتن رو بالا و پایین میکنن که جعبه ی ساز داغون میشه. بام بام بام.

آنچنان ظاهری درست میکنن که آدم شاخ در میاره و این دلیلی میشه در دست اونایی که میخوان بگن موسیقی بده. چرا؟ چون بعدش میگن: یارو رو نگاش کن... چه قیافه و هیکلی درست کرده. و این بهانه میشه در دستشون و شخص متوجه این موضوع نیست.

مشکل اصلی اینجاست که ظاهر فرد برای نفی موسیقی جلوه داده میشه.

مهمتر از مشکل ساز کشور ما همین مشکل ظاهر بینیه برادر من. بعد اینهمه مدت هنوز نفهمیدیم که اقا هر کی خواست لباش ششصد و شصت تیکه هم بپوشه اشکال نداره. هر کی خواست موهاشو فشن کنه حتما ادم ناجور و بدی نیست. ظاهر من چیزیه که من باهاش حال میکنم و درستش میکنم و اگه کسی رو من رو هنر من رو توانایی های من از رو ظاهر من قضاوت کنه نشون میده که هیچی نه از فرهنگ و نه از ازادی سرش نمیشه , نمیشه برادر من
    من مست و تو دیوانه. . . خاک تو سر جفتمون:دی

8. 8 کاربر برای این پست از amante تشکر کرده اند:

tahmoores69 آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    39834
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    122
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

نقل قول نوشته اصلی توسط amante [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    مهمتر از مشکل ساز کشور ما همین مشکل ظاهر بینیه برادر من. بعد اینهمه مدت هنوز نفهمیدیم که اقا هر کی خواست لباش ششصد و شصت تیکه هم بپوشه اشکال نداره. هر کی خواست موهاشو فشن کنه حتما ادم ناجور و بدی نیست. ظاهر من چیزیه که من باهاش حال میکنم و درستش میکنم و اگه کسی رو من رو هنر من رو توانایی های من از رو ظاهر من قضاوت کنه نشون میده که هیچی نه از فرهنگ و نه از ازادی سرش نمیشه , نمیشه برادر من

دقیقا مشکل همین جاست.

ظاهر افراد دست آویز قرار میگیره تا نفی موسیقی بشه.

10. 2 کاربر برای این پست از tahmoores69 تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.52
    تشکر از پست
    3,273
    5,308 بار تشکر شده در 2,140 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 338/2
    Given: 150/0
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط tahmoores69 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

اون دختر خانم دلیلش این بود که امام ششم (امام جعفر صادق) گفته هر کس که موسیقی گوش بده دینش تزلزل پیدا میکنه.

متاسفانه امروزه گفته میشه موسیقی حرامه و دقیق منظورشون معلوم نیست چه نوعش حرامه.

آیا اونی که صدای ضبط ماشینش رو تا ته برده بالا و بوف دیس بوف دیس میکنه حرام نیست؟ ولی اونی که صدا رو تا حدی که خودش و اطرافیانش بشنون و خرسند بشن و آرامش روحی بگیرن حرامه؟ دقیق معلوم نیست.

آیا اون چیزی که lady gaga میخونه هم اصلا موسیقیه و حلاله؟ و اون چیزی که از صدای ساز استاد صبا در میاد حرامه؟

تنها دلیلی که برای بی علاقگی به موسیقی ملی میشه یادآور شد اینه که شخص نه موسیقی غرب رو فهمیده نه موسیقی مملکت خودش رو نتیجش میشه چیزی که امروز باهاش رو به رو هستیم.
    با تشکر از کلام متین شما دوست گرامی.

با جازه:
    بنظرم اون دختر خانم اشتباه کرده.
    در مورد حدیث هم اشتباه کرده.

متأسفانه بسیاری از مشکلات جامعه و نیز مشکلات حاکم بر فضای هنری نیز بدلیل تندروی ها و کندروی هاست. تأکید من اینه که ما از هر دو ضربه خوردیم هم تندروی و هم کندروی.

رفتار امثال اون خانم مردم رو به دین بدبین می کنه.
    اسلام با موسیقی مخالف نیست.
    اسلام با هر چیز مضر مخالفه که نه تنها اسلام بلکه عقل سلیم حکم میکنه که کاری که مضر است را ترک کن.

ما اساتیدی داشتیم و داریم که با وضو می رفتند سراغ ساز. خدایی بودند.
    هنوز صدای نی استاد کسایی رو بزرگ تر ها در ایام رحلت امام بیاد دارند.

نکته آخری هم که در مورد درک موسیقی گفتید درسته. هنوز خیلی ها نمی دونند اصلا موسیقی چیست و همین لفظش از کجا آمده و یعنی چه.

با تشکر
    من از فردای خود ترسی ندارم
    که بر سینه نشانی از تو دارم
    ولیکن گر تو خواهی من بسوزم
    میان شعله هم پا می گذارم

12. 2 کاربر برای این پست از M_T تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.52
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط Violin_jahanshah [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    درود
    ممنون از بحث بسیار مهم و خوبتون . بنظر من باید خیلی بیشتر در این مورد بحث بشه و نه فقط ما بلکه صاحب نظران موسیقی کنکره هایی رو بزارن چون واقعا فرهنگ ایرانی داره نابود میشه.

از ورود اسلام به بعد همیشه موسیقی پشت دین مخفی بوده و هیچوقت نتونسته خودشو نشون بده.

(اگر به ساختمان سازهای سنتی توجه کنید میبینید که اکثرا کاسه های کوچیک دارن و این بخاطر این بوده که صدای سازشون رو کسی نشنوه و صدای ساز کم باشه و بخاطر همین مسائله هم هست که مهمترین و اصلی ترین قسمت موسیقیه ایرانی تکنوازیه (این حرفای من بی سواد نیستا این حرف رو استاد بیژن مرتضوی در یک مصابحه تلویزیونی زد.))
    پس نتیجه میگیریم که تو سرزدن موسیقیه ایرانی مربوط به فقط جمهوری اسلامی نمیشه این موضوع از ورود اسلام بوده و حالا هم که دیگه با این همه تبلیغات برای موسیقی غربی و فرهنگ غربی و عدم تبلیغات و گاها تبلیغات منفی علیه موسیقیه ایرانی نباید انتضار بیشتر از این داشته باشیم.

موسیقیه ایرانی بسیار غنیه و به هیچ وجه این وصله ها بهش نمیچسبه که نمیدون میگن : کسل کننده و از این حرفا . این حرفا بخاطر درک نکردن موسیقیه ایرانیه
    کلام شما متین.

نکته ای که بنظرم میاد اینه که صرف ورود اسلام موسیقی ضربه نخورده بلکه برداشت نادرست از دین به موسیقی ضربه زده است.

گواهی این مدعای من دانشمندان بزرگ و در عین حال مسلمانی چون فارابی و ابن زبیله و ابن خردادبه و رودکی و بسیاری دیگر اند که همگی ایرانی و مسلمان بوده اند.

پس بنظر حقیر با توجه به مستندات تاریخی این یک جریان انحرافی است که می خواهد اسلام را علیه ایران و ایرانی و موسیقی قرار دهد تا بین دین و مردم فاصله بیفتد.
    میان شعله هم پا می گذارم

14. کاربران زیر از M_T به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.52
    تشکر از پست
    3,273
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط amante [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    بله کاملا درسته.

قضاوت از روی ظاهر هم از نظر عقلی ناصحیح است و هم از منظر دین.
    البته باید بگم این مسئله فقط مختص مملکت ما نیست.
    در برخی ممالک غربی نیز اگر کسی یه کم ریشش بلند بشه فکر می کنند از گروه طالبان یا القاعده س.

نمونه خوب ظاهر بینی در سریال اغما بود. ما دیدیم که شیطان به شکل های مختلف در اومد. شیطان میتونه ریش داشته باشه و ظاهر مذهبی. می تونی لات باشه و می تونه قرتی باشه و ... .

بسیاری از ما درگیر این ظاهر بینی هستیم.
    من خودم بیاد دارم برای گرفتن عکس پرسنلی به عکاسی رفته بودم و ریش داشتم و کت شلوار به تنم بودم. اقای عکاس خیلی متین و محترم برخورد کرد.

هفته بعد با یه پیرهن مشکی و سه تیغ رفتم عکس بگیرم اصلا محل بهم نگذاشت.
    و خیلی موارد دیگه در این زمینه که اینجا مجال بیانش نیست.

یه نمونه دیگه بگم از اموزش رانندگی. در اونجا یک مربی بود که سبیل پرپشتی داشت و ظاهری خشن. من همش ازش می ترسیدم که نکنه این با من بیفته، فکر می کردم خشن یا بداخلاق باشه.
    البته این قضیه مال چند سال پیشه.
    از قضا یه روز او شد مربی من و من دیدم که اشتباه می کردم.

پس نه از روی ریش میشه قضاوت کرد و نه از روی سبیل و پیرهن و شلوار.

بیاییم همه با هم در کنار هم باشیم نه مقابل هم. بقول مرحوم شریعتی وقتی انگشت اشاره اتهام به سمت کسی می گیری مراقب باشه که سه انگشت اتهام به سوی خودت است. (نقل بمضمون).

با تشکر
    میان شعله هم پا می گذارم

16. 2 کاربر برای این پست از M_T تشکر کرده اند:

_RoshanaK_ آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    46276
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    77
    155 بار تشکر شده در 56 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    13

واقعا حرفاي كاربرهاي [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]و[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید];كاملا درسته.
    حرفايي ميزنيد كه من وقتي به دوستام ميگم بهم ميخندن و ميگن ساز زدن و عقل باهم رابطه ي معكوس دارن.
    البته بايد بگم كه خود من هم خيلي اهل گوش دادن به موسيقي سنتي نيستم و همه نوع سبكي گوش ميدم چون عقيده دارم بايد هركس همه ي سبك هاي موسيقي روگوش بده تا هم تفاوت سبك هاي مختلف از هم رو متوجه بشه و هم دركش از موسيقي به يه نحوي بالا بره...

18. 4 کاربر برای این پست از _RoshanaK_ تشکر کرده اند:

nina آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    16116
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    1,207
    1,019 بار تشکر شده در 331 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 3/0
    میزان امتیاز
    16

نمونه ای از درک موسیقایی:

خوب اون کسی که تا به حال صدای ضرب استاد حسین تهرانی رو نشنیده میگه این بی کلاس بازی ها چیه؟ کلاس در موسیقی lady gaga و beyonce هست. برو تو کار بتهوون و باخ و پاگانینی.

مثلا اینایی رو دیدن که وقتی یک موسیقی از باخ یا بتهوون یا موزات و... پخش میشه در عالم ملکوت سیر میکنن و وقتی یک دشتی از استاد صبا پخش میشه زود به شما میگن خاموشش کن این چیه آبرومون میره (آخه تو مگه آبرو داری بدبخت)

ببینید دوست عزیز شما خیلی کلی در این مورد صحبت میکنید من صدای ضرب استاد تهرانی نشنیدم ولی تجویدی شنیدم صبا و ملک و بقیه بزرگان موسیقی سنتی را شنیدم نوازندگی یه بخش کاره ولی منطقی که زیرش هست به نظر میاد بخش مهمتری هست بله من با باخ و بتهون در ملکوت سیر میکنم ولی اون دشتی استاد صبا هم که پخش میشه نمیگم ابرومون رفت فقط میگم در مقایسه با موسیقی علمی مغرب زمین حرف زیادی برای زدن نداره مثلا اینکه من بگم„رفتم که رفتم” اخه اینم شد موسیقی ؟ در مورد تحلیل موسیقی باید بگم و احتمالا خودتون هم بدونین که یه پروسه ی صرفا سلیقه ای نیست وقتی در مورد موسیقی به معنای واقعی صحبت میکنیم در یک محیط علمی باید قضیه را تکنیکی بررسی کنیم مثلا شما نمیتونی بگی سونات مهتاب بتهون (اینو مثال میزنم چون اغلب شنیده اید) سلیقه ای است و مثلا یکی ممکنه با این سونات باباکرم برقصه یا مثلا این موزیک رو روی فیلم دو نفر و نصفی یا قصه های من و بابام یا مرد عوضی و هوو نمیشه گذاشت پس واقعیتی وجود داره و سلیقه ای نمیتونی در مورد یه مسئله تکنیکی صحبت کنی. هر چقدر موسیقی علمی تر و تخصصی تر باشه سلیقه ای در مورد اون صحبت کردن کار بی معنی تری هست به نظر من موسیقی غیر علمی هیچ ارزشی نداره حالا کلاسیک باشه فولک باشه یا جز و راک و ترنس فکر میکنی چرا مثلا در زمینه ی موسیقی الکترونیک یکی میشه شیلر یکی میشه دی جی الیگاتور؟اگه بخوای این حرف من در زمینه ی علمی بودن موسیقی و اثری که روی ذهن همه میزاره هرچند ناخوداگاه میتونیم در مورد این موضوع کاملا علمی و با سند بررسی کنیم . ببین یه مثال برات میزنم در مورد سلیقه مثل این که یکی افسرده است و بگه من راحتم با این وضع و این سلیقه ی منه که افسرده باشم پس میخوام باشم خب منم بهش میگم اوکی افسرده باش ولی اون چیز نرمالی نیست یا مثل اینکه کسی بیاد به تو بگه من تزریقی هستم و راحتم و خیلی حال میده ببین این مهم نیست که چی بهش حال میده اون باید ذهنشو تغییر بده تا دیگه با تزریق سرحال نیاد چون یه جای کار میلنگه حالا اگه نمیخواد تغییر نده تو بهش میگی باشه هر جور راحتی! سلیقه ایه! اما اگه چیز ایده الی میخواد تو زندگی باید ذهنشو تغییر بده.
    در مورد پاراگراف اخرت متاسفانه خیلی نپخته و رفلکسی واکنش نشون دادی بهتر بود بگی یکی از دلایلش میتونه این باشه.

20. 2 کاربر برای این پست از nina تشکر کرده اند:

nina آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    16116
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    1,207
    1,019 بار تشکر شده در 331 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 3/0
    میزان امتیاز
    16

ناراحتم کردی با اینجور حرف زدنت. ازادی نظرتو بگی حتی اگه توهین به یه مقام و

مسلک باشه , اما کاشکی اینجوری نمیگفتی. درست من خودم سنتی کار نمیکنم , اما

موسیقیه سنتیو نغمه ها ناله ها و اواهاش برای من
    و خیلی امثال من مقدسه شاید مقدستر

از هر چیزه دیگه. بده ادم به مقدسات کسه دیگه توهین کنه. وبه استادایی که عمری با

شرافت با حرمت زندگی کردن و با شرف ساز زدن و با دلشون موسیقی اموختن به ایران بگی سر منقل بودن.

انتظار همچین حرفایی از یکی از اعضای نت اهنگ و از یه موزیسین نداشتم
    من قصد توهین نداشتم اگه ناراحتتون کردم معذرت میخوام میدونم من گاهی بی مهابا محکوم میکنم در مورد خودم هم همینطورم چون اعتقاد دارم همیشه باید بررسی کرد و دید کجای کار میلنگه و گاهی درست کردن یه پیچ و مهره ما رو از خطر نجات میده و به مقصد میرسونه و اصلا شاید به بهشت برسونه هر فرهنگی یه پوینت های مثبت و منفی داره و غرب هم کامل نیست چرا ناراحت بشیم از اینکه منفی ها رو بکشیم بیرون تا ارتقائشون بدیم به هر حال سابقه ی فرهنگی ما کم نبوده فکر میکنم لیاقت اینو داشته باشه تا به مرحله ی کمال نزدیک بشه . و البته در موسیقی شرق چیزی هست که در موسیقی غرب نیست اما باید راه های استفاده از اونو دونست نمیدونم کنسرت 2006 یانی ویولن نوازیهای ساموئل یروینیان رو با بیس شرقی و ایرانی دیدی یا نه و عکس العمل تماشاچی ها خیلی قشنگ بود انگار با یه بعد دیگه ای از درونشون اشنا شده بودند که ما بهش میگیم عرفان . و این قابلیت در شرق و فقط در ایران به اوج میرسه چه در ادبیات و چه در موسیقی و به نظر من باید روی قابلیت های بخصوص کار کرد و در سطح جهانی حرف داشت. مثل اینکه شما استعداد ریاضی داری اما سعی کنی که پزشک باشی میری پزشکی میخونی و مدرک میگیری اما فقط یه پزشک بسیار معمولی اما اگه روی همون ریاضی مانور بدی ممکنه یه غول جهانی بشی . نمیدونم متوجه منظورم شدید یا نه اما دوست دارم در مورد اون قابلیت های منحصر و خارق العاده ی موسیقی ایران زمین که کمتر ازش استفاده شده و به ندرت و میتونه در سطح جهانی مطرح و رقیبی برای موسیقی کلاسیک غرب به شما بیاد. موسیقی برای مطرح شدن باید زبان بین المللی داشته باشه .

22. کاربران زیر از nina به خاطر این پست تشکر کرده اند:

am3000 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    11490
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    1,685
    750 بار تشکر شده در 273 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 3/3
    میزان امتیاز
    16

سلام ببینید اشتباه شما اینه که موسیقی ایرانی رو با کلاسیک غربی مقایسه میکنید. منطقی که زیر نغمات یک نوازنده در این موسیقی هست هم تفاوت داره با اونی که در موسیقی غربی هست. در ضمن اون چیزی که بعنوان موسیقی علمی مطرح شده علم موسیقی غربی هست نه موسیقی ایرانی. موسیقی ایرانی مناسبات و خصوصیات و فرمهای خاص خودش رو داره... فواصل و نوع حرکتهای ملودیک بین نغمات متفاوت هست. تسلط شمای کلاسیک کار روی اون موسیقی مطلقآ این معنی رو نمیده که شما باید بتونید این موسیقی رو درست تحلیل بکنید و لزومآ ازش سردر بیارید. این اشتباهی هست که متاسفانه مدتهاست بین جامعه موزیسن های کلاسیک اپیدمی شده. شما چقدر وقت صرف شناخت علمی موسیقی ایرانی کردید که فکر میکنید نسبت بهش شناخت دارید و بهش اشراف دارید و انتظار دارید ازش لذت هم ببرید و منطقش رو هم درک کنید؟؟اول باید شناخت باشه،بعد صحبت از مسایل دیگه بشه.
    ببینین اصلآ قرار نبوده و نیست که مثلآ در موسیقی ایرانی یک سمفونی بوجود بیاد چون در اون صورت موسیقی حاصل موسیقی تلفیقی خواهد بود نه موسیقی اصیل ایرانی چون اون فرم مختص موسیقی کلاسیک غرب هست و ربطی به فرمهای ما نداره. رفتم که رفتم هم هیچ ایرادی نداره و برای منظور و کارکرد خاص خودش ساخته شده و جواب هم داده. بعد از بیش از 50 سال هنوز زمزمه میشه و زنده هست. اصلآ مقایسه دوفرم آهنگسازی از دو موسیقی که اصولآ فضای متفاوت دارند اصلآ منطقی نیست. ضمنآ اگر میخواهید در مورد این تصنیف نظر بدید باید فقط روی اجرای اصلی اون که با نظارت آهنگساز اجرا شده نظر بدید. چون تفاوت حالت این آثار در اجراهای مختلف ناشی از تغییرات فاحشی هست که توسط نوازندگان صورت میگیره و لزومآ ارتباطی به خواست آهنگساز نداره درست برخلاف موسیقی غرب. وگرنه آثار کلاسیک رو هم اگر بخواهیم با این رویکرد آزادی نوازنده اجرا کنیم میشه ازشون چیزی غیر از اونی که هستند در بیاریم! شما تم معروف سمفونی 5 بتهوون رو 6/8 کن و چنگ اول رو نقطه دار و چنگ دوم رو دولاچنگ کن اصلآ حال و هواش عوض میشه و میشه باهاش رقصید با سونات مهتاب هم میشه چنین برخوردهایی کرد ولی دیگه این موسیقی با وجود اینکه ملهم از اثر بتهوون هست در عین حال „خود” اون اثر هم نیست و ربطی به خواست آهنگساز نداره عین همین اتفاق در مورد موسیقی ایرانی هم میفته. منتها اونجا اگه نوازنده همچین کاری بکنه با تخم مرغ میرن به هوارش! اما اینجا چیز بدی نیست و منطبق کردن یک قطعه موسیقی هست با نیاز اون لحظه از اجرا... اما این اجرا هرگز به عنوان اجرای اصیل اون قطعه نمیشینه و اگه قرار باشه قطعه تحلیل بشه،باید روی اجرای اصلی متمرکز شد نه اجراهای سلیقه ای.
    ویرایش توسط am3000 : Monday 15 August 2011 در ساعت 09:57 PM

24. 3 کاربر برای این پست از am3000 تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    3,670 بار تشکر شده در 660 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 258/20
    Given: 76/14
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

نينا يه چيزايي رو درست ميگه اما در نتيجه گيري كلي به دليل اينكه دقيقا شناخت نداره سر در گم باقي ميذاره خواننده رو و نتيجه گيري مشوشي ارائه ميكنه. تكليف خودشو مشخص نمي كنه. سونات باباكرم رو به سخره ميگيره و سونات باخ رو به ملكوت نسبت ميده و بعد ميگه من قصد كم ارزش كردن موسيقي ايراني رو نداشتم. سونات شماره يك باخ موسيقي نيست كه با باباكرم مقايسه بشه. يك قطعه مذهبي در فرم سونات. ميتونيد با يك قطعه معادل در موسيقي ايراني مقايسه كنيد. ربناي استاد محمد رضا شجريان نمونه مناسبي هست.
    سير تحولات موسيقي ايراني بعد از ورود اسلام به كلي به حاشيه كشيده شد و اين تنها هنري كه زوال و كمال بشر رو تعيين ميكنه به قهقرا رفت. امروز ما نمي تونيم چيزي كه داريم رو موسيقي ايراني بدونيم. تنها چند دهه پيش علي نقي خان وزيري چنين تلاشي رو كرد تا موسيقي ايراني دوباره جون بگيره و قدرت رقابت در عرصه بين المللي رو داشته باشه. تقريبا مطمئن هستم كه شما دشتي از استاد صبا نشنيديد. اگر هم شنيديد منحصر به همون آواز دشتي در رديف ايشون ميشه كه توسط شاگردانشون جمع آوري شد و از نظر آموزش هم به طور كامل قابل بررسي نيست چه برسه كه بخواد تكنوازي ايشون باشه. استاد صبا از پيشگامان علمي كرد نموسيقي ايراني بودن و به همين دليل ويولن رو انتخاب كردن به عنوان ساز اصلي. شما از همين امروز كه شروع كني اگه در تكنيك فوق العاده اي باشي شايد تا ماه آينده بتوني چهار مضراب زنگ شتر رو تمييز در بياري. يا يه بار به تمرين دشتي صبا گوش كن. تغيير پوزيسيون هاش معركست. اما در فرم موسيقي ايراني. اينكه چرا موسيقي ما تك صدايي و موسيقي غربي ها چند صدايي يه درد 1400 ساله هست كه ورود اسلام و تمدن عربي تمام داشته هاي فرهنگي و هنري رو به ورطه نابودي برد. خب دانشمندي كه خونش روي زمين ريخته شده و كتابش با آب ليمو شسته شده و بعد خشك شده و سوزانده شده كه كوچكترين اثري ازش باقي نمونه نمي تونه به نسل بعد از خودش چيزي كه داشته رو انتقال بده. و اين درد 1400 ساله ايرانيهاست كه هنوز برخي از فرزندان نا فهمش سر اين مسئله كه صداي زن حلال يا حرام يا جعفر صادق چي گفته يا نگفته با هم مشاجره مي كنن. اين كه به صبا اتهامي وارد نمي كنه. چه اون بزرگوار در نوع خود كار هاي زيادي رو در اين راستا انجام داده. علي الخصوص علي نقي خان وزيري. باله ژيمناستيك رو همين الان معدود باشن كسايي كه بتونن اجرا كنن و اصلا نوازندگان تار سمتش نميرن. فقط ساز رو بر ميدارن و ميخزن يه گوشه و باش شوشتري ميزنن. اين چيزيه كه باعث ميشه آقاي نينا به گلايه كردن وادار بشه و البته حرف درستيه. همه موسيقي ايراني آوازهاي خسته كننده و ملال آور نيست. اما موسيقي كه نگه دارندش مراسم تعزيه و بدبختي باشه حتما سوگينه خواهد بود.
    در كتاب الاغاني نوشته بود كه در زمان مرمت كعبه عده اي از مرمت كاران ايراني رو به مكه بردن. اينها با خودشون بربت آورده بودن و نوبتي يكي ميزد و مي خوند و بقيه كار مي كردن. جالبه نه؟ كه البته مورد خشم خليفه نكبت قرار گرفتن و گفتن اين ترانه هاي شاد و عاشقانه كه اينها ميخونن با قداست كعبه مخالفت داره اما بعد كه ديدن راه ديگه اي ندارن گذاشتن تا اينا كارشون رو بكنن و بعد هم همرو پخ پخ. البته جاي خوشحالي داره كه موسيقي ايراني اونم شادش بالاي كعبه هم خونده شده و افتخار هر ايراني ميتونه باشه.
    تا اونجا كه من ميدونم موسيقي در مخالفت صريح اسلام هست. حالا اگه بنا به مسائلي ميگن نه و حلاله و هر چيز ديگه كلاه گذاشتن سر من و شماست. بايد يك *****ي رو با ساز توي خيابون ببينم تا باور كنم كه مخالف نيست يا اينكه ببينم فرزندشو فرستاده به كلاس موسيقي. اينا وقتي مراسم جشن هم دارن يه گروه تواشيح ميارن و سوگواري راه ميندازن. معلومه كه مخالف هستن. با اصل شادي مخالفن. اين ميشه كه 1400 سال گذشته و موسيقي ما غمگين تر از هر روز ديگه اي هست. خب يه چيزي بايد رد جريان باشه تا درش زايشي توليد بشه. وقتي رفت تو انباري كه ديگه بايگان اداره هم فراموشش مي كنه. چه برسه به اينكه بخوان روش فكري بكنن و اونو از تك صدايي در بيارن و چند صداييش كنن. اخيرا يكي از كارهاي عبدالقادر مراغي رو تونستن رمز گشايي بكنن و اونو اجرا كنن. گوشش كنيد. من دارمش فكر كنم هنوز. در عين مضامين بلند و عارفانه و شاد كه در وصف موسيقي هست خيلي با نشاط و سر زنده هست اون هم با يه ريتم چهار ضربي كه الان نديدم اجرا كنن. خب اون موسيقي كجا و اين سوگنامه اسلامي كجا؟
    بله دقيقا حق با اون دختر خانوم بوده كه از كلاس رفته بيرون. شما هم خودتو گول نزن يا برو مسلمون باش يا موسيقي گوش كن. اينا در تضاد كامل هستن و هيچ راه در رويي هم نداره.

26. 2 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

am3000 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    11490
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    1,685
    750 بار تشکر شده در 273 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 3/3
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط m_rv_2008 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سير تحولات موسيقي ايراني بعد از ورود اسلام به كلي به حاشيه كشيده شد و اين تنها هنري كه زوال و كمال بشر رو تعيين ميكنه به قهقرا رفت.
    درسته اما اسلام مشکل نبود برداشتهای شخصی و غلط و دگماتیک از اسلام بود(وهست) که موسیقی ما رو دچار فترت کرد. وگرنه مگه در کشورهای عربی اسلام نبود؟مگه در ترکیه اسلام نبود؟چطوری هست که حاکمان وقت در ایران دم از حرمت موسیقی و حلال بودن خون موسیقیدانانی که آزارشون به یک مورچه هم نمیرسیده میزدن اما از اونطرف خودشون دست به شنیع ترین و فجیع ترین جنایات و همه جور فسق و فجور میزدن؟؟؟پس مشکل دین نبوده،مشکل سوءاستفاده از دین و دستاویز قرار دادن دین برای منافع شخصی بوده.
    نقل قول نوشته اصلی توسط m_rv_2008 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    امروز ما نمي تونيم چيزي كه داريم رو موسيقي ايراني بدونيم.
    چرا؟؟سند و مدرکتون کجاست؟ظاهرآ موسیقی عبدالقادر رو بعنوان موسیقی ایرانی قبول دارید یه سر به کتابهای ایشون و متقدمینشون بزنین،قانع میشوید که نظرتون اشتباه هست.
    اينكه چرا موسيقي ما تك صدايي و موسيقي غربي ها چند صدايي يه درد 1400 ساله هست كه ورود اسلام و تمدن عربي تمام داشته هاي فرهنگي و هنري رو به ورطه نابودي برد.
    بخش اول فرمایشتون میتونه درست باشه اما اینکه „ورود اسلام و تمدن عربي تمام داشته هاي فرهنگي و هنري رو به ورطه نابودي برد.” غلو هست دیگه! اصلآ کدوم تمدن عربی؟؟اینها تا اونجایی که ما میدونیم اکثرآ قبیله ای زندگی میکردن دائم به جنگ و وحشیگری و سرودن هزلیات و فسق مشغول بودن ساز درست و حسابی هم نداشتن که بخوان موسیقی آنچنانی ای داشته باشن. بعد از فتح این سرزمین و مراکز دیگه تمدن در میانرودان شروع کردن به اقتباس و ... بعدها یه مقداری رشد کردن. در کل بیشتر اونها تحت تاثیر ما قرار گرفتند تا ما تحت تاثیر اونها. چون مردم ما همون زمان هم آدم حسابی بودن.
    . و اين درد 1400 ساله ايرانيهاست كه هنوز برخي از فرزندان نا فهمش سر اين مسئله كه صداي زن حلال يا حرام يا جعفر صادق چي گفته يا نگفته با هم مشاجره مي كنن.
    ببین اول اینکه به اعتقادات هم احترام بذاریم. از بخث مذهبی خوشم نمیاد اهل جانماز آب کشیدن هم نیستم... ولی اهمیت دادن به فرموده امام صادق نشانه نفهمی نیست. جدآ ازتون دلخورشدم و متاسفم که یک اهل هنر که باید „آزاده” باشه و به دور از دیکتاتور مآبی، به همین راحتی هرکسی رو که مثل خودش نیاندیشه رو متهم به نفهمی میکنه.
    هرکسی میخواد از امام صادق علیه السلام یا هر کدام از شخصیتهای بزرگ مذهبی حدیث نقل بکنه باید سند و مدرک دقیق ذکر بکنه،اوضاع و احوال و اینکه در چه شرایطی اون حدیث بوجود اومد و غیره و در نهایت تحلیل درست و منطقی باید انجام بده وگرنه حدیثش و تحلیلهاش بدرد خودش میخوره و بذاره در کوزه و ...
    دوم اینکه این مسایل نسبی هستند و تا اونجاییکه از لابلای خود حرفهای „آقایون” شنیدم و خوندم در اینجور موارد خود شخص باید حال خودش رو بررسی بکنه و برای خودش نتیجه بگیره و نمیشه یه حکم کلی برای همه داد. تو این دور و زمونه اگه کسی فقط با شنیدن صدای یک خانم دچار مشکل بشه خیلی عجیب هست و استثنا قاعده نیست وقرار نیست که بخاطر اون یه نفر همه رو از نیمی از گستره صدای انسان محروم کرد... هر کی میبینه دچار مشکل میشه،گوش نکنه! به بقیه چه که بخوان جور اونرو بکشن؟؟من صدای زن رو گوش میدم! حالا گناه هست یا نه مساله ایست بین من و خدای من به هیچ کسی هم مربوط نیست چون اینکارمزاحمتی برای دیگران ایجاد نمیکنه،اصلآ چطور هست که توی این مملکت ربا خوری علنی در بانکها،کم فروشی،ارتشا گرانفروشی احتکار که گناهان بزرگ در بزرگی هستند که در حرمتشون کوچکترین شکی نیست و مصداق بارز حق الناس و به آتش کشیدن دودمان مردم مظلوم هستند مداومآ در حال تکرار هستند و کسی خم به ابروش نمیاد اما وقتی کار به صدای زن و نشان دادن ساز و این حرفها میرسه، بعضیها گریبان چاک میکنن؟؟اینه که میگم مشکل از دین نیست و از جای دیگه هست!! بذار بحثو سیاسیش نکنیم که همینجا رو فعلآ داشته باشیم که بیایم توش باهم اختلاط کنیم!!
    همه موسيقي ايراني آوازهاي خسته كننده و ملال آور نيست.
    این حرف از شما بعید بود! مگه آوازها کسالت آورن و خسته کننده؟؟برای بنده که مطلقآ اینطور نیست. خود نوازنده شرطه که آواز رو چطور بزنه. آواز گلپا حسته کننده هست؟آوازی که مثلآ استاد بدیعی میزد خسته کننده هست؟
    ضمن اینکه این گوشه های آوازی مواد اولیه هستند دست شمای آهنگساز و نوازنده هست که چی بسازی یا بنوازی. مگه باباکرم یا تصانیف کوچه بازاری و ترانه های فیلمهای دوره گذشته و موسیقی مطربی از کجا اومدن؟ غیر از این هست که برمبنای همین گوشه های آوازی ساخته شدن؟به نظر من در این مورد مشکل از خودمردمه! تا طرف یک رنگ درست و درمون میزنه بهش میگن قرتی و مطرب!! حالا مطرب معنی بدی هم نداره ها ولی یه جوری میگن که از فحش ناموس هم بدتره! اینه که معمولآ رنگ از اجراها حذف میشه و گهگداری هم که اجرا میشه،اونقدر مغموم اجرا میشه که طرف میگه بابا سر جدت همون „اگر دردم یکی بودی چه بودی” رو بزن و بخون،اون شادتر بود!!!
    اما موسيقي كه نگه دارندش مراسم تعزيه و بدبختي باشه حتما سوگينه خواهد بود.
    ببین اینهم فقط یک شعار استراتژیکه برای در امان موندن و مجوز اجرا گرفتن. وگرنه مگه چندتا گوشه چهارگاه یا شور یا ... در مجموع این تعزیه ها اجرا میشده؟؟؟پس بقیه گوشه های یک دستگاه معظمی مثل چهارگاه یا شور یا همایون یا راست یا نوا یا ماهور از کجا اومدن؟؟؟از این گذشته جزء لاینفک دربار تمام سلاطین اهالی موسیقی بودند قطعآ صبح تا شب و 12 ماه سال اونجا تعزیه اجرا نمیکردن!!
    تا اونجا كه من ميدونم موسيقي در مخالفت صريح اسلام هست. حالا اگه بنا به مسائلي ميگن نه و حلاله و هر چيز ديگه كلاه گذاشتن سر من و شماست... شما هم خودتو گول نزن يا برو مسلمون باش يا موسيقي گوش كن. اينا در تضاد كامل هستن و هيچ راه در رويي هم نداره.
    تا اونجایی هم که من میدونم اون بخشی از موسیقی که حرام هست و بهش میگن غنا با این چیری که ما مشغول بهش هستیم تفاوت زمین تا آسمان داره... یعنی موسیقی ای که اسباب فسق بشه،با هزلیات همراه باشه،یا انسان رو دچار حالتی بکنه که دست به اعمال جنون آمیزی بزنه... پس میشه هم مسلمون بود هم اهل موسیقی و تضادی هم ندارن.
    هم بايد يك *****ي رو با ساز توي خيابون ببينم تا باور كنم كه مخالف نيست يا اينكه ببينم فرزندشو فرستاده به كلاس موسيقي.
    آقا اونهم تفکرش اون مدلیه! چکارش داری؟من کار خودمو میکنم اون خوشش نیاد.

اين ميشه كه 1400 سال گذشته و موسيقي ما غمگين تر از هر روز ديگه اي هست.
    پاسختون رو خودتون دادین:
    ... اخيرا يكي از كارهاي عبدالقادر مراغي رو تونستن رمز گشايي بكنن و اونو اجرا كنن. گوشش كنيد. من دارمش فكر كنم هنوز. در عين مضامين بلند و عارفانه و شاد كه در وصف موسيقي هست خيلي با نشاط و سر زنده هست اون هم با يه ريتم چهار ضربي كه الان نديدم اجرا كنن. خب اون موسيقي كجا و اين سوگنامه اسلامي كجا؟
    مگه زمان عبدالقادر مراغی اسلام تو این مملکت نبوده؟مگه ایشون مسلمون نبوده؟مگه ایشون حافظ قرآن نبوده؟؟پس باز هم عرض میکنم مشکل از دین نیست از جای دیگه هست!

28. 2 کاربر برای این پست از am3000 تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    3,670 بار تشکر شده در 660 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 258/20
    Given: 76/14
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

برداشتهای شخصی و غلط و دگماتیک از اسلام بود(وهست) که موسیقی ما رو دچار فترت کرد.
    نه خیر . ببینید الان شما هم داری فتوا میدی دیگه. و البته نظر شما اصلا در جامعه مهم نیست. کسان دیگه ای تصمیم میگیرن. نقل خاطره ای از وزیر به خارج رفته دولت هفتمو هشتم در باره موسیقی و برخورد علما شیراز با ایشون در این جا لازم بود که اگه گفتمش حتما دوباره از مسئولین سایت کارت زرد میگیرم و بی خیالش میشم. اما اونا که نظرشون مهمه حکم دیگه ای در باره موسیقی میدن و با نظر شما متفاوته و اصولا در جامعه عربیزه شده امروز ایران شما با این طرز تفکر هیچ وقت به جایی نمی رسی که نظرت مهم بشه.
    شاید فکر میکنی شاه عباس مثلا وقتی مجلس عیش و نوش درست میکرد و مطرب میاورد توی مجلس احساس میکرده به خدا نزدیک میشده؟
    بخش اول فرمایشتون میتونه درست باشه
    اتفاقا بخش دوم فرمایشاتم هم درسته. قطع منبع که صورت گرفت حالابه دست یه عرب وحشی بیابانگرد نفهم یا یه عالم جاهل عرب، هر دو یه نتیجه رو حاصل می کنه. اصلا چرا راه دور بریم. تنها 300 سال پیش در یک شب هفتاد نفر شاهنامه خوان بختیاری توسط نادر شاه ترکمان گردن زده شدن. به این میگن قطع منبع.
    اهل جانماز آب کشیدن هم نیستم
    اتفاقا شما اهل جا نماز آب کشیدن هستید.
    این هم که میگید ربا علنی شده و چرا جلوی صدای زن رو میگیرن هم چیز مهمی نیست. شما میخواین از اشتباهات اونها برای خودتون دستاویز درست کنید که خب حالا که اون گناه هست چرا این گناه نباشه؟ مگه میشه؟ شما یا رومی رومی باش یا زنگی زنگی. شرایط دنیایی قابل تغییر هست و در هر زمانی یه چیزی رو می طلبه. اینکه یه بابایی خدا سال پیش در یه مورد خاص چی گفته محلی از اعراب نداره.
    یه زمانی توی این مملکت در همین اصفهان خودمون بعد از اذان تا سب علی رو نمی گفتن اذان رو تکمیل شده نمی دونستن. حالا بر عکس شده. در همین اصفهان الان تا پشت صلواتش یه و عجل فرجهم نگه روزش شب نمیشه. پس بببینید که حتی دین مردم رو زور تعیین میکنه. در این مورد زور شمشیر شاه اسماعیل صفوی که در یک روز بیست هزار نفر از مردم اصفهان رو گردن زد.
    مگه آوازها کسالت آورن و خسته کننده؟
    عزیز من شما دنبال غلط املایی نگرد توی حرفای من. خودت میدونی که من از منظر یه شنونده عام که با این موسیقی سر و کاری نداره گفتم. اگر دردم یکی بودی چه بودی؟ این کجاش شاده برای یه چنین ادمی؟
    اینهم فقط یک شعار استراتژیکه
    ای بابا. شما بگو کجاشون توی تعزیه نبوده تا من برات بگم کجا استفاده میشده. حتی رهاوی و مسیحی که به نظر نمیاد در تعزیه استفاده میشدن هم مربوط به تعزیه و تمسخر مسیحیان به مسلمانان به خاطر رفتارشون با پسر پیغمبرشون بوده. بگذریم که درآمد سه گاه اسمش موافق بوده و مخالف هم که مشخصه. شور و متعلقات هم که بساط روضه علی اکبر و سفره حضرت ابوالفضله. شما به این اواخر نگاه نکن که نوآوریهایی به لطف مشکاتیان و لطفی و پایور و اینها شده. موسیقی قاجاری رو ببین که چه خزعبلاتی بوده. شما برو از صفحات به جا مونده گوش کن اصلا قابل شنیدن نیستن اینها چه برسه که بخوای ارتباطی بر قرار کنی.
    تا اونجایی هم که من میدونم اون بخشی از موسیقی که حرام هست و بهش میگن غنا...
    شما فرق غنا رو نمی فهمی با غیر غنا. یه مرجع تقلید هم اینو نمی فهمه. حتی درک تفاوتشون رو هم نمی کنه . اگه میفهمید که به قسمت حلالش گوش می کرد. اما نقل همون حدیث از آقی جعفر صادق هست که مانعش میشه و موسیقی ر وبه کل حرام می کنه واسش. در این زمینه احتیاج به مغلطه کردن و تعابیر درست کردن نیست. اصلا حتما یه چیزی توش هست که قبول نمی کنن دیگه. از کوزه برون همان تراود که در اوست.
    آقا اونهم تفکرش اون مدلیه! چکارش داری؟من کار خودمو میکنم اون خوشش نیاد.
    اتفاقا اون به این اندازه که شما گفتی شعورش نمیرسه. یعنی من به اون کاری ندارن با این تفکر فسیل شدش. ولی اون مدام به من کار داره.
    در مورد قسمت آخر هم باید بگم که اون زمان که اوایل ورود اسلام بود و از قضا دوران حکومت امویه و عباسیه که اسلام رو فقط به خاطر جزیه گرفتن از پدران نگون سار من و شما و گرفتن خمس و زکات پا برهنه ها دوست داشتن و در دربارشون اصلا به منطقه آزاد درست کرده بودن فرق داشت. اسلام در تضاد کامل با موسیقی هست. چرا یکی از این امامان یه موسیقی دانی رو دور خودش نداشت؟ نکنه همه موسیقی دنیا در اون زمان غنا بود. ؟ نه خیر برادر من. این تفکر بسیار عقب افتاده هست و آزموده را آزمودن خطاست.

tahmoores69 آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    39834
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    122
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

در چند سال آینده معلوم خواهد شد موسیقی ایران چیست و موسیقی غرب چیست.

زمان میبره ولی زیاد دلتون رو با مستغرق شدن به کار باخ و موزارت خوش نکنید.

31. کاربران زیر از tahmoores69 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)