لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 17 به 29 از 29

موضوع: رگلاژ کردن ویولن

Black_Violin آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    11790
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر از پست
    2,041
    1,955 بار تشکر شده در 659 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 49/10
    Given: 59/7
    میزان امتیاز
    16

0 Not allowed! Not allowed!
    نقل قول نوشته اصلی توسط sozan1360 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    باسلام خدمت شما عزیزان ...
    منم هر موقع با ویلنم تمرین می کنم نوک انگشتام درد می گیره ... رد سیم بدجوری نوک انگشتام مونده خیلی اذیت میشم ... یعنی یه ربع بیشتر نمی تونم تمرین کنم ... یعنی همه موقع تمرین این بلا سرانگشتاشون میاد ... خیلی دردناکه ... ویلنم از این چینی هاس... بعدشم یه سه ماهی میشه شروع کردم ویلن زدن رو... اگه دوستان راه حلی دارن ممنون میشم ...
    شما سازتو به یک نفر که وارده نشون بده ببینه سیم هاش چجوریه و چه جنسیه ... این از این ...
    دوم شاید خودت حساس باشه دستات که در اون حالت طبیعیه .. سیم ر یه سیم بم هست و نسبتا کلفته نباید دستت اذیت بشه اگر به اذیت شدن باشه باید روی سیم می این اتفاق بیفته ...

اصلا کلا هر سازی که با سیم در ارتباطه این مشکل رو داره ... این مشکل در گیتار بیشتر هم هست نسبت به ویولون
    همش خرافات ... ذهن های پوچ و گنگ و بسته ...
    بس کن دیگه
    به خودت بیا ... چند ثانیه دیگه بیشتر شاید نباشی

------
    وبسایت من برای دانلود آهنگ های بیکلام : http://bikalamha.com

2. 4 کاربر برای این پست از Black_Violin تشکر کرده اند:

sozan1360 آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    67685
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    75
    35 بار تشکر شده در 17 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 3/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Black_Violin [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    شما سازتو به یک نفر که وارده نشون بده ببینه سیم هاش چجوریه و چه جنسیه ... این از این ...
    اول از همه از اینکه قابل دونستین و به سوال م جواب دادین یه دنیا ممنونم ... بعدشم .. اینکه سازم رو استادم دیدن و چیزی نگفتن فقط گفتن از هر لحاظ استاندارد ولی خب ازش نپرسیدم که نوع سیم ساز چجوریه و بقیه ... خودتون میدونین که یه تازه کار از این چیزا سردرنمیاره ولی خب الان کم کم با کمک شما دوستان عزیز و سرک کشیدن به این مقاله و اون سایت یه کم خبره شدم ... ولی باز مونده تا خودم معایب ویلونم رو کشف کنم ... من هرکاری روشروع کنم سعی می کنم پله به پله و با اطلاعات کامل از همه چی اون جلو برم ...
    بازم ممنونم این بار حتما از استادم می پرسم راجع به این موضوع و میام خبرشو میزارم براتون
    دوم شاید خودت حساس باشه دستات که در اون حالت طبیعیه .. سیم ر یه سیم بم هست و نسبتا کلفته نباید دستت اذیت بشه اگر به اذیت شدن باشه باید روی سیم می این اتفاق بیفته ...

انگشتای دستام خیلی حساس هستن چون همش یا درس خوندم ویا ورزش کردم و زیاد از انگشتام کار نکشیدم .. الان روی سیم لا هستم اصلا کلا هر سازی که با سیم در ارتباطه این مشکل رو داره ... این مشکل در گیتار بیشتر هم هست نسبت به ویولون
    بازم ممنون ... دوست عزیزم
    ویرایش توسط sozan1360 : Saturday 5 January 2013 در ساعت 01:31 PM

4. کاربران زیر از sozan1360 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

mehdi d آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    2639
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    23
    70 بار تشکر شده در 26 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    0

دوست عزیز حتما خرک شما بلندتر از حد معموله اگه تراشیده بشه نباید انگشتتو اذیت بکنه فاصله سیم از گریف نباید از 3 میلی بیشتر باشه البته در انتها(نه از طرف شیطانک)

6. 3 کاربر برای این پست از mehdi d تشکر کرده اند:

miladplus آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    59677
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    142
    24 بار تشکر شده در 18 پست

شبکه های اجتماعی من

Add miladplus on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 3/0
    Given: 6/1
    میزان امتیاز
    0

منم tf-132 دارم ازش راضیم تازه گی سیم گیر ابنوس انداخت صداش عالی تر شده

کسی میدونه اون دایره صدف رو چه جوری باید از روی سیم گیر پاک کنم؟؟

با سپاس
    امضا میکنم.

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    88413
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    1 بار تشکر شده در 1 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    0

این طبیعیه بعد از مدتی انگشتات عادت میکنه سعی کن زیاد رو سیمها فشار ندی ناخنهات باید کوتاه باشن درسته اگه بلند باشن انگشتات درد نمیگیره ولی صدای ویولنت کموضعیفو بد میشه ناخنها بعنوان سوردین عمل میکنن تنها راهش اروم فشار دادن سیمها و عادت کردن انگشتاته
    درضمن چون تازه کاری شاید استادت بگه که سیمهارو محکم فشار بدی که این هم بخاطر شکل گیری و قوی شدن انگشتهاته بعد چن ماه دیگه نیازی نیست سیمهارو فشار بدی شما دوست عزیز و بقیه دوستان عزیزکه میخونید ببخشید که زیاد توضیح میدم میخام کاملا در جریان باشید

- - - Updated - - -

سلام روز اول سیم پیراسترو سبز انداختنت کار اشتباهی بوده اصولش این بود که تا دوسه ماه از سیمهای نامرغوب استفاده کنی تا صدای سازت باز شه ولی خرخرو گیژگیژکردن سازت به این سیم هاش ربطی نداره من زیاد در موردت نمدونم برا همین اولش فکر میکنم مبتدی هستی و ارشه رو خشن میکشی
    دو احتمالا خرک خوب تنظیم نشده
    سه احتمالا فینگربردش همون گریفش مشکل داره
    ازت دورم و الا خودم برات رگلاژش میکردم هیچوقت خودت ویولنتو دستکاری نکن مطمئن باش خرابش میکنی اینکه خراب بشه هم برات مهم نیست چون بهت حال نداده اگه یه بار صدای خوبشو میشنیدی راضی نمیشدی اب تو دلت ویولنت تکون بخوره چه برسه به اینکه خراب بشه

9. کاربران زیر از JOJEH به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    88413
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    1 بار تشکر شده در 1 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    0

اولا اگه از صدفش خوشت نمیاد ببر عوضش کن چون اون صدف تا یکونیم میلیمتر رفته تو سیم گیر وقتی درش بیاری جاش خالی میمونه تو بازار بدون صدف. صدفی و صدف چشمی هست که هرسه هم از ابنوسه منظورم اینه که ابنوس صدفی و بدون صدفی باهم هیچ فرقی ندارن
    به هر دلیلی اگه نخاستی عوضش کنی با یه پیچ گوشتی میخ یا هر چیز دیگه از وسط صدف شروع کن اروم اروم خوردش کن اگه از دوره صدف شروع کنی به در اوردن حتما ابنوس زخمی میشه

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    123777
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

sسلام
    فكر كنم موقع تمرين يه مقدار نوك انگشت ها اذيت بشه طبيعي باشه انگشت هاي منم اوايل اينجوري ميشد ولي الان كاملا عادت كردم.
    براي رگلاژ ويلن معمولا خرك رو با قالب هاي اماتي يا استراديواروس ميسازن و پل رو جابجا ميكنند كه تاثير زيادي رو صدا داره ولي گوشي ها هم مهم هستند حتما بايد چوب ابنوس باشه از مشخصات چوب ابنوس هم اين هست كه روي آب نميمونه و غرق ميشه و خود درخت ابنوس از مغز تا رويه كاملا مشكي هست

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    131168
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    6 بار تشکر شده در 3 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

سلام. البته کار چندان سختی نیست شرحش از این قراره:
    ویرایش توسط mrbayatrizi : Tuesday 28 July 2015 در ساعت 09:53 PM

13. کاربران زیر از mrbayatrizi به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    131168
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    6 بار تشکر شده در 3 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

سلام. من مدتی که پس از اتمام سربازی جویای کار یا مثلا بیکار بودم . و این شد که گفتم برم پیش دوستم که تو کار خرید و فروش ویولن و هم رگلاژ حرفه ای میکرد و مدت هشت ماه تا پیدا شدن کار برام تو یه شرکتی اونجا بودم. و نحوه رگلاژ ویولن را انقدر دیدم که این اواخر خودم راحت رگلاژ میکردم . البته بگم که رشته من ساز بادی کلارینت هست ولی تو این مدت یه جورای هم به ویولن علاقه مند شدم. حالا میخوام تجربیاتم را اینجا بگم شاید به درد کسی بخوره و سبب دعای خیری برام بشه.
    شیوه کار ما که اصولی یا غیر اصولیش را نمیدونم برای رگلاژ ویولن اینجوری بود : رگلاژ دقیق ویولن از پل شروع میشه و با آچار پل به این شکل که ابتدا برای تعین محل تقریبی پل لازم هست که بین علامتهای موجود در وسط شکافهای اف یک خط بوسیله مداد یا ماژیک وایت بورد رسم میکنیم یعنی علامتهای پایینی دو طرف را و بالاییها را هم با یک خط دیگه حالا دوتا خط موازی با هم در عرض ویولن داریم. حال یه خط عمود بر این دو خط جوری میکشیم که از محل قرار گیری فعلی پایه خرک سمت سیم می هردو خط را قطع کنه . در اینجا دوتا نقطه از تلاقی این سه خط بدست میاریم که پر رنگشون میکنیم و همین دو نقطه کافیه. نقطه پایینی که محل تقریبی پل در داخل ویولن هست و نقطه بالایی که محل تقریبی پایه خرک روی ویولن. همه سیمها و چانه گیر و کلا تمام مخلفات را بجز گوشیها از ساز جدا کنید. پیکاپ تیونر که باید حتما مجهز به دسیبل متر هم باشه را به وسط صفحه زیرین ویولن بچسبونید اگه تیونر شما به دسیبل متر مجهز نیست ولی گوشی موبایل اندرویدی دارید میتونید از برنامه های ویس متر یا برنامه دا تیونر هم استفاده کنید که البته در این شرایط از میکروفن هندزفری سیم دار بجای پیکاپ استفاده کنید که البته این مجموعه دقیقا مثل تیونر حرفه ای نیست ولی به عنوان یه مقیاس کار را راه میندازه. حالا به یه دیاپازون یو احتیاجه که بهش ضربه میزنیم و یکی از شاخکهاش را به نقطه بالایی که گفتیم محل تقریبی پایه خرک هست اتصال میدیم و همزمان و فوری میزان دسیبل یا همون قدرت صدا را از دستگاه میخونیم و به حافظه میسپاریم . .
    حالا با آچار پل یا همون انبر پل گیر کمی پل را به آرامی در جهت دلخواه جابجا می کنیم حد اکثر پنج میلیمتر و جوری ثابتش کنید که عمود بر صفحه های زیر وروی ویولن باشه و نه کج . جابجا کردن پل در صورت باز بودن سیمها سخت نیست و اغلب راحت حرکت میکنه . خب طبق قاعده کلی هر چه پل به محل نقطه بالایی یا محل خرک نزدیک بشه ارتعاشات صدای بیشتری را به صفحه پایینی منتقل میکنه اما در عوض شکل صدا تاحدی از حالت نوت فیکس خارج میشه اما برعکس این شرایط هر چه پل را از محل پایه خرک دور کنیم ارتعاشات صدا کمتر به صفحه پایینی میرسه اما صدای واضحتر و فیکس تری را خواهیم داشت اما من ندیدم که هیچ گاه پل دقیقا زیر پایه خرک قرار بگیره . حالا دوباره مثل قبل با دیاپازون تست کنید ببینید دسیبل بیشتر شده یا نه و اونقدر این کار را ادامه بدید تا بهترین نقطه را که هم بیشترین صدا وهم مطلوبترین صدا توسط پیکاپ دریافت میشه را پیدا کنید. بازم میگم حد اکثر پنج میلیمتر از محدوده نقطه پایینی میتونید جابجاش کنید! هی دور نیفتید . گاهی با نیم میلیمتر جابجا کردن نتیجه تغیر زیادی میکنه. در بدترین حالت تنظیم باید پنجاه دسیبل دریافت بشه و هر چی بالاتر بره بهتر. اما اگه نتونستید به کیفیت مطلوب برسید اونوقت پل را خارج کرده و بررسی کنید جنس چوب پل باید بسیار سخت و کاملا خشک باشه و تاب نداشته باشه در غیر این صورت پل را عوض کنید .
    حالا نوبت خرک هست و در انتخابش مهمه که جنس اون خیلی سخت باشه مارکدار یا بی مارک بودن اصلا ملاک نیست بعضی از مارکدارهاش هم در واقع ساخت وطن عزیزمونه که برای سودجویی بیشتر روشون حک میکنن. راه انتخاب بهترینش با یه گوش خیلی تیز میسره به این شکل که از ارتفاع ده سانتی بروی میز شیشه ای رهاش کنید اونی که جنسش بهتره لحظه برخورد صدای تیزتری میده اگه نتونستید با گوش تشخیص بدید از تیونر اونم در محلی ساکت کمک بگیرید. و تراش دادنش هم چند تا قلق و ریزه کاری داره یکیش تراش پایه هاشه که بهترین راهش اینه که یه تیکه کاغذ سمباده نرم را روی صفحه در محل قرار گیری خرک با دو انگشت نگه دارید و و خرک را دقیقا عمود بر صفحه و در جای دقیق خودش به میزان نیم سانت به طرفین بکشید. دقت کنید که خرک را برعکس نذارید وقتی از پهلو بهش نگاه کنید یک طرفش کاملا تخت هست که به سمت پایین ویولن هست و یه طرف کمی انحنا داره که به طرف دسته ویولن باید باشه و مواظب باشید بدون اینکه حالت عمود بودنش تغیر کنه تراش بدید تا جایی ادامه بدید که بعد از برداشتن کاغذ تمامی سطح پایه ها به سطح صفحه بچسبه . نوبت تراش روی خرک میرسه که شکل انهنا ی اون مهمه البته انهنای اکثر خرکهای یدکی و نو کاملا استاندارد هست و تراش روی خرک صرفا برای تنظیم ارتفاع سیمها و یا به عبارتی تنظیم فاصله سیمها از گریف صورت میگیره که سلیقه ای هست بعضی ها دوست دارن سیمهاشون نزدیکترین فاصله ممکنه را تا گریف داشته باشه و بعضی اهمیت زیادی نمیدن البته این موضوع تاثیر چندانی تو کیفیت صدا نداره فقط در کیفیت نواختن خودشو نشون میده. پس اگه لازم میدونید که روی خرک را تراش بدید به این نکات دقت کنید . ارتفاع سطح خرک را در تمامی سطح روی آن جوری بتراشید که الگوی اولیه کاملا حفظ بشه و نهایتا اگه با یه کولیس ارتفاع طرفین را از سطح ویولن اندازه بگیرید لبه طرف سیم سل یک تا دو میلیمتر بالا تر از سمت سیم می باید باشه . دیگه اینکه ضخامت لبه رویی خرک که سیم روش میاد در سر تاسر لبه به یه اندازه وحدود یک ونیم میلیمتر باشه و نهایتا اینکه برای نازک کردن لبه هیچ گاه طرف تخت خرک را تراش ندهید. هم اینکه یک تراش خوب بعد از فنی بودنش شدیدا جنبه هنری و ذوقی و ظرافت را داره و ممکنه تا ساعتها زمان ببره برای هر ذره براده ای که برمیدارید یک بار کار را با حوصله برانداز کنید . محل قرار گیری سیمها را بوسیله یه سوهان کیفی گرد بسیار نازک کانال کوچک و ظریفی ایجاد کنید اصلا نیاز نیست که عمیق بشه خیلی کم در حدی که فقط سیم توی جای خودش نلغزه کافیه که البته تقسیم ببندیش اینجوریه که فاصله میان سیمها از همدیگه دوازده میلیمتره و اضافه اون بین طرفین خرک به اندازه مساوی تقسیم میشه. ودر پایان بستن سیمها و کوک ویولن هست که مسلما با فوت و فنش آشنا هستید. فقط یه نکته اینکه اگر در حین کوک نتونستید نوت فیکس را در بیارید اگر دیز بود کافیه خرک را کمی به سمت پایین ببرید و اگه کوکتون بمول در میاد خرک را کمی به سمت دسته ویولن جابجا کنید این خیلی مهمه که کوکتون فیکس فیکس باشه و ذره ای هم چشم پوشی نکنید. حالا وقتشه که بنوازید و لذت ببرید.

15. 4 کاربر برای این پست از mrbayatrizi تشکر کرده اند:

angelmalfoy آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    104620
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    227
    146 بار تشکر شده در 84 پست

شبکه های اجتماعی من

Follow angelmalfoy On Twitter
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 53/2
    Given: 2/2
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط mrbayatrizi [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام. من مدتی که پس از اتمام سربازی جویای کار یا مثلا بیکار بودم . و این شد که گفتم برم پیش دوستم که تو کار خرید و فروش ویولن و هم رگلاژ حرفه ای میکرد و مدت هشت ماه تا پیدا شدن کار برام تو یه شرکتی اونجا بودم. و نحوه رگلاژ ویولن را انقدر دیدم که این اواخر خودم راحت رگلاژ میکردم . البته بگم که رشته من ساز بادی کلارینت هست ولی تو این مدت یه جورای هم به ویولن علاقه مند شدم. حالا میخوام تجربیاتم را اینجا بگم شاید به درد کسی بخوره و سبب دعای خیری برام بشه.
    شیوه کار ما که اصولی یا غیر اصولیش را نمیدونم برای رگلاژ ویولن اینجوری بود : رگلاژ دقیق ویولن از پل شروع میشه و با آچار پل به این شکل که ابتدا برای تعین محل تقریبی پل لازم هست که بین علامتهای موجود در وسط شکافهای اف یک خط بوسیله مداد یا ماژیک وایت بورد رسم میکنیم یعنی علامتهای پایینی دو طرف را و بالاییها را هم با یک خط دیگه حالا دوتا خط موازی با هم در عرض ویولن داریم. حال یه خط عمود بر این دو خط جوری میکشیم که از محل قرار گیری فعلی پایه خرک سمت سیم می هردو خط را قطع کنه . در اینجا دوتا نقطه از تلاقی این سه خط بدست میاریم که پر رنگشون میکنیم و همین دو نقطه کافیه. نقطه پایینی که محل تقریبی پل در داخل ویولن هست و نقطه بالایی که محل تقریبی پایه خرک روی ویولن. همه سیمها و چانه گیر و کلا تمام مخلفات را بجز گوشیها از ساز جدا کنید. پیکاپ تیونر که باید حتما مجهز به دسیبل متر هم باشه را به وسط صفحه زیرین ویولن بچسبونید اگه تیونر شما به دسیبل متر مجهز نیست ولی گوشی موبایل اندرویدی دارید میتونید از برنامه های ویس متر یا برنامه دا تیونر هم استفاده کنید که البته در این شرایط از میکروفن هندزفری سیم دار بجای پیکاپ استفاده کنید که البته این مجموعه دقیقا مثل تیونر حرفه ای نیست ولی به عنوان یه مقیاس کار را راه میندازه. حالا به یه دیاپازون یو احتیاجه که بهش ضربه میزنیم و یکی از شاخکهاش را به نقطه بالایی که گفتیم محل تقریبی پایه خرک هست اتصال میدیم و همزمان و فوری میزان دسیبل یا همون قدرت صدا را از دستگاه میخونیم و به حافظه میسپاریم . .
    حالا با آچار پل یا همون انبر پل گیر کمی پل را به آرامی در جهت دلخواه جابجا می کنیم حد اکثر پنج میلیمتر و جوری ثابتش کنید که عمود بر صفحه های زیر وروی ویولن باشه و نه کج . جابجا کردن پل در صورت باز بودن سیمها سخت نیست و اغلب راحت حرکت میکنه . خب طبق قاعده کلی هر چه پل به محل نقطه بالایی یا محل خرک نزدیک بشه ارتعاشات صدای بیشتری را به صفحه پایینی منتقل میکنه اما در عوض شکل صدا تاحدی از حالت نوت فیکس خارج میشه اما برعکس این شرایط هر چه پل را از محل پایه خرک دور کنیم ارتعاشات صدا کمتر به صفحه پایینی میرسه اما صدای واضحتر و فیکس تری را خواهیم داشت اما من ندیدم که هیچ گاه پل دقیقا زیر پایه خرک قرار بگیره . حالا دوباره مثل قبل با دیاپازون تست کنید ببینید دسیبل بیشتر شده یا نه و اونقدر این کار را ادامه بدید تا بهترین نقطه را که هم بیشترین صدا وهم مطلوبترین صدا توسط پیکاپ دریافت میشه را پیدا کنید. بازم میگم حد اکثر پنج میلیمتر از محدوده نقطه پایینی میتونید جابجاش کنید! هی دور نیفتید . گاهی با نیم میلیمتر جابجا کردن نتیجه تغیر زیادی میکنه. در بدترین حالت تنظیم باید پنجاه دسیبل دریافت بشه و هر چی بالاتر بره بهتر. اما اگه نتونستید به کیفیت مطلوب برسید اونوقت پل را خارج کرده و بررسی کنید جنس چوب پل باید بسیار سخت و کاملا خشک باشه و تاب نداشته باشه در غیر این صورت پل را عوض کنید .
    حالا نوبت خرک هست و در انتخابش مهمه که جنس اون خیلی سخت باشه مارکدار یا بی مارک بودن اصلا ملاک نیست بعضی از مارکدارهاش هم در واقع ساخت وطن عزیزمونه که برای سودجویی بیشتر روشون حک میکنن. راه انتخاب بهترینش با یه گوش خیلی تیز میسره به این شکل که از ارتفاع ده سانتی بروی میز شیشه ای رهاش کنید اونی که جنسش بهتره لحظه برخورد صدای تیزتری میده اگه نتونستید با گوش تشخیص بدید از تیونر اونم در محلی ساکت کمک بگیرید. و تراش دادنش هم چند تا قلق و ریزه کاری داره یکیش تراش پایه هاشه که بهترین راهش اینه که یه تیکه کاغذ سمباده نرم را روی صفحه در محل قرار گیری خرک با دو انگشت نگه دارید و و خرک را دقیقا عمود بر صفحه و در جای دقیق خودش به میزان نیم سانت به طرفین بکشید. دقت کنید که خرک را برعکس نذارید وقتی از پهلو بهش نگاه کنید یک طرفش کاملا تخت هست که به سمت پایین ویولن هست و یه طرف کمی انحنا داره که به طرف دسته ویولن باید باشه و مواظب باشید بدون اینکه حالت عمود بودنش تغیر کنه تراش بدید تا جایی ادامه بدید که بعد از برداشتن کاغذ تمامی سطح پایه ها به سطح صفحه بچسبه . نوبت تراش روی خرک میرسه که شکل انهنا ی اون مهمه البته انهنای اکثر خرکهای یدکی و نو کاملا استاندارد هست و تراش روی خرک صرفا برای تنظیم ارتفاع سیمها و یا به عبارتی تنظیم فاصله سیمها از گریف صورت میگیره که سلیقه ای هست بعضی ها دوست دارن سیمهاشون نزدیکترین فاصله ممکنه را تا گریف داشته باشه و بعضی اهمیت زیادی نمیدن البته این موضوع تاثیر چندانی تو کیفیت صدا نداره فقط در کیفیت نواختن خودشو نشون میده. پس اگه لازم میدونید که روی خرک را تراش بدید به این نکات دقت کنید . ارتفاع سطح خرک را در تمامی سطح روی آن جوری بتراشید که الگوی اولیه کاملا حفظ بشه و نهایتا اگه با یه کولیس ارتفاع طرفین را از سطح ویولن اندازه بگیرید لبه طرف سیم سل یک تا دو میلیمتر بالا تر از سمت سیم می باید باشه . دیگه اینکه ضخامت لبه رویی خرک که سیم روش میاد در سر تاسر لبه به یه اندازه وحدود یک ونیم میلیمتر باشه و نهایتا اینکه برای نازک کردن لبه هیچ گاه طرف تخت خرک را تراش ندهید. هم اینکه یک تراش خوب بعد از فنی بودنش شدیدا جنبه هنری و ذوقی و ظرافت را داره و ممکنه تا ساعتها زمان ببره برای هر ذره براده ای که برمیدارید یک بار کار را با حوصله برانداز کنید . محل قرار گیری سیمها را بوسیله یه سوهان کیفی گرد بسیار نازک کانال کوچک و ظریفی ایجاد کنید اصلا نیاز نیست که عمیق بشه خیلی کم در حدی که فقط سیم توی جای خودش نلغزه کافیه که البته تقسیم ببندیش اینجوریه که فاصله میان سیمها از همدیگه دوازده میلیمتره و اضافه اون بین طرفین خرک به اندازه مساوی تقسیم میشه. ودر پایان بستن سیمها و کوک ویولن هست که مسلما با فوت و فنش آشنا هستید. فقط یه نکته اینکه اگر در حین کوک نتونستید نوت فیکس را در بیارید اگر دیز بود کافیه خرک را کمی به سمت پایین ببرید و اگه کوکتون بمول در میاد خرک را کمی به سمت دسته ویولن جابجا کنید این خیلی مهمه که کوکتون فیکس فیکس باشه و ذره ای هم چشم پوشی نکنید. حالا وقتشه که بنوازید و لذت ببرید.
    ببخشید، دیز هر نت ،بمل یه نت دیگه است
    یعنی چی کوک بمله یا دیزه?
    از کجا بفهمیم ویولنمون نیاز به ریگلاژ داره? یا ریگلاژش درسته? چون الان نمی تونیم صفحه زیرینو خط کشی کنیم

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    131168
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    6 بار تشکر شده در 3 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

در مورد اینکه میگی از کجا بفهمیم ویولن نیاز به رگلاژ داره یا خیر : اگه ویولن شما جزء این ها هست رگلاژمیخواد:
    - سازهای نو و آکبند با قیمت پایین و متوسط حتی با وجود نو بودن بهتره رگلاژ بشن . حرف تولید سری و انبوه هست کارخانه فقط در حد نرمال تنظیم میکنه نه در حد ایدال.
    - سازی که از یک فروشنده تجاری و دلال میخرید که طرف هیچ اطلاعاتی از سازها نداره یا حتی یادش نیست از کی خریده چیزی هم از این مقوله ها سر در نمیاره. واستاد هم نظر قطعی در مورد کیفیت صدای ساز نمیده.
    - سازی که صدای مطلوب و خوشی از دلش در نمیاد در این مدت هم سیم با مارکهای مختلف خرک های مختلف و سایر اجزا روی اون را عوض کردید کلیفون و آرشه دیگه ای را هم تست کردید و نتیجه نداده. تا حد زیاد رگلاژ براش موثر میشه.
    - سازی افتاده زمین و ضربه خورده و حالا با وجود کوک بودن یا کوک شدن مجدد صداش نسبت به قبل از ضربه عوض شده و صداش مثل قبلانش نیست. البته در صورتی که حین ضربه ترک بر نداشته باشه.
    - سازی که سالها بلا استفاده گوشه ای مونده و حالا مجددا میخواد بکار بیفته احتمال زیاد هست که در مدتهای مدید تغیر فرم بده به خصوص که موقع انبار شدن سیمهاش ازش خارج نشده باشن. رگلاژ جدید میخواد. اگه دقت کرده باشید فروشگاهها سازهایی را که پشت ویترینشون میذارن اغلب سیمهاشون آزاده و فقط در صورت قطعی شدن خرید کوکشون میکنن.
    - سازی که خیلی کار کرده و خوب جا افتاده هم گاهی با رگلاژ کردن صدای بهتری هم میده.

اما اگه شما ویولنتون صدای مطلوبی که میخواهید را میده و از صداش راضی هستی هیچ دلیلی نداره که فکر رگلاژش باشی. گو اینکه رگلاژ مکرر و بی دلیل برای یک ساز عوارضی را هم براش به همراه داره.

در مورد دیز یا بمل در اومدن کوک این موضوع گاهی موقع کوک سیمها اینطور بروز میکنه که با وجود اینکه عقربه تیونر دقیقا در وسط قرار میگیره و حتی یه هرتز هم کم و زیاد نیست اما چراغ دیز یا بمل تیونر روشن میشه و تیونر نت شناخته شده را دیز یا بمل معرفی میکنه و هر کاری هم رو کوکش بکنی باز نتیجه همینه . و دلیلش هم اینه که بر حسب جنس سیم مقدار طول مفید سیم که حد فاصل شیطانک و خرک قرار داره برای تولید چنین نتی متناسب نیست و در این مواقع با یه ذره جابجا شدن خرک طول مناسب حاصل میشه و اونوقت نوت فیکس در میاد. و اغلب این مورد همزمان رو چند تا سیم پیش میاد.
    منظورتون را از خط کشی صفحه زیرین متوجه نمیشم . چون اون چیزی که گفتم در مورد پیدا کردن حدود روی صفحه رویی بود نه زیرین.

18. کاربران زیر از mrbayatrizi به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    172624
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

علی جان برای حل مشکلات و ب شماره ۰۹۱۲۱۹۵۱۷۷۰ تماس بگیر استاد محسن محمدی

- - - Updated - - -

این یک صحبت کلی هست برای هر ویولن فرق داره بهتره برای حل مشکلات و ب شماره ۰۹۱۲۱۹۵۱۷۷۰ تماس بگیر استاد محمدی

[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    173866
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

بعد یه مدت عادت میکنی. درست میشه...

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)