لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

موضوع: آیا امکان تغییر محل خرک هست ؟

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    49555
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    55
    52 بار تشکر شده در 25 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

Question آیا امکان تغییر محل خرک هست ؟

0 Not allowed! Not allowed!
    با سلام خدمت دوستان گل
    سه تاری که من دارم دسته بلندی دارد ، خیلی بلند تر از ستاندارد و کاسه بزرگ هست ، همین موجب شده که فاصله بین پرده ها نسبت به سه تار های معمولی بیشتر شود که در این صورت گرفتن پرده کمی سخت میشود این سوالی که من دارم منطقی نیست زیاد اما گفتم که شاید موقت مشکل رو بشه حل کرد تا ساز بعدی ...
    فاصله استاندارد معمولا از خرک تا شیطانک باید ۶۳ سانتی متر باشه که مال من ۷۱ سانت هست ،،، خواستم از دوستان بپرسم آیا میشود که که خرک رو چند سانت بیارم به طرف بالا دسته که این فاصله کم شود و فاصله پردها کم تر شود ،
    یک دنیا سپاس

2. کاربران زیر از Daamoon به خاطر این پست تشکر کرده اند:

3. # ADS

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    4,066 بار تشکر شده در 1,278 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 100/4
    Given: 7/0
    میزان امتیاز
    56

از نظر اصولی ، خرک یک فاصله ی مشخصی با سیم گیر باید داشته باشه (در حدود سه انگشت) حالا این می تونه یه تولرانسی داشته باشه در یک یک سانتیمتر منتها با تغییر مکان خرک کیفیت صدادهی ساز هم تغییر می کنه و دقیقا در یک نقطه است که بهترین صدادهی ساز در اون نقطه اتفاق می افته! حالا اگر زیاد خرک به سیم گیر نزدیک بشه صدا تو دماغی میشه و اگر زیاد به وسط صفحه نزدیک بشه صدا پوک میشه ضمن اینکه زنگ ساز هم خفه میشه و خطر دیگر این هست که وقتی خرک از سیم گیر بیش از حد دور بشه ممکنه باعث نشست صفحه بشه . در مورد طول آزاد سیم سه تار ، فکر می کنم 63 هم کمی کمتر از حد معمول باشه! معمولا 65 تا 67 هست که گاهی سازنده هایی سازهایی با طول هایی کمتر می سازن که فاصله ی پرده ها کمتر میشه و گاهی هم الگو هایی مثل الگوی استاد کمالیان که بلند تر از استاندارد هست و فاصله ی پرده ها بیشتر .
    منتها به این دید نگاه کن شما که این فرصتی هست برای کشش بیشتر انگشتان و پیدا کردن استایل مناسب . من هم چندین و چند سال با یک ساز الگوی کمالیان تمرین می کردم و تاثیر مثبتی داشت روی پنجه ی من .
    در کل هم صدای سه تار تحت تاثیر خواهد بود و هم شاید بطور کامل تغییر جای خرک نتونه طول بلند تر رو جبران کنه و بالطبع مکان چرده ها هم شیفت می کنه به سمت بالا دسته و از طرفی ممکنه فواصل ساز هم به هم بخوره تاحدی .
    االبته می تونید امتحان کنید ولی باید کل پرده ها رو هم دوباره تنظیم کنید چون به سمت بالا شیفت می کنن.
    هر آنچه از رفتار ناثواب در کردار و گفتار انسان ها می بینیم ؛ بازتاب خردی ها و نارسایی های اندرون آنهاست.
    -------------------------------------------
    درمان قطعی و موضعی تعریق بیش از حد کف دست برای دوستان نوازنده!

5. 2 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    49555
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    55
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

علی جان خیلی لطف کردی جواب دادی ، ۱ در صد هم برای این کار امید نداشتم راستش این ساز همینطور که گفتی برای باز شدن انگشت ها خیلی مفید هست چون من یک سه تار معمولی رو که گرفتم آزادانه انگشت ها باز میشدن، این ساز خوب هست وقتی ساز استاندارد دیگری هم داشته باشی ، دوستان اگر میخواهید ساز کاسه بزرگ بگیرید به این طول دسته هم خیلی خیلی دقت کنید که مثل من سرتون نیاد ،
    من یک سه تار شکسته دارم به نظرم به جای آوردن خرک به طرف بالا دسته ،، شیطانک این ساز شکسته رو بکنم و به قولی شیطانک رو بیارم پایین روی این ساز ، این کار ریسکش کمتره ، اگر امکانش بود امتحان میکنم و جواب رو میدهم که نتیجه چی شد

البته آوردن شیطانک به پائین هم امیدی ندارم اما امتحانش میکنم چون به شیطانک اصلی ساز دست نمیزنم ، و اگر هنگام اجرا شیطانک تکان نخورد و جواب داد خیلی ضرر کنم اینکه پرده های ساز رو همه رو عوض کنم

با تشکر فراوان از شما
    ویرایش توسط Daamoon : Thursday 7 June 2012 در ساعت 02:08 PM

7. کاربران زیر از Daamoon به خاطر این پست تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    4,066 بار تشکر شده در 1,278 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 100/4
    Given: 7/0
    میزان امتیاز
    56

daamoon جان در مورد کندن شیطانک و منتقل کردنش به پایینتر کار سختیست و ظاهر ساز معیوب و زشت خواهد شد چون اگر دقت کرده باشی ، برای کار گذاشتن شیطانک یک شیار روی دست در قسمت اتصال سر پنجه به دست ایجاد می کنند و شیطانک رو که از جنس استخوان (و گاهی شاخ) هست با چسب داخل اون شیار محکم می کنند! گاهی هم در اون محل اتفاقاتی می افته یعنی ممکنه برخی ساز سازها یه پله ایجاد کنند پشت شیطانک در سمت سرپنجه و یا شیارهایی برای عبور سیم از زیر شیطان پرده ، که به همین خاطر کمی ایده ی جابجایی شیطانک رو سخت می کنه! مگر اینکه فنی باشی و تجربه داشته باشی و بعد از انتقال شیطانک محل قبلی رو با بتونه ترمیم کنی و شاید با لاک الکل کل قضیه رو پوشش بدی که این کار هم دردسر های خودش رو داره .
    نتیجه عملیاتت رو برای ما هم بگو ببینیم چه کردی.
    هر آنچه از رفتار ناثواب در کردار و گفتار انسان ها می بینیم ؛ بازتاب خردی ها و نارسایی های اندرون آنهاست.
    -------------------------------------------
    درمان قطعی و موضعی تعریق بیش از حد کف دست برای دوستان نوازنده!

9. کاربران زیر از AliB به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    49555
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    55
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

اره علی جان حق با شماست ، ساز شکسته ای که داشتم اومدم شیطانکش رو در بیارم که دیدم نه از این خبرا نیست داخل یک شیار هست که ارزش نداره درش بیارم و سخت هم است در آوردنش ، متاسفانه سطح دسته هم صاف صاف نیست و یک حالت قوس خیلی کمی دارد که هر جسم خارجی روش قرار بگیرد حالت لغزش پیدا میکنه ، چون یک خرک رو سوار کردم روش که نشد ، فعلا راه آزمون و خطا رو پیش گرفتم تا ببینم آخر خودم ناکار میکنم یا ساز رو.
    جواب مثبتی اگر داد هر چند امکانش خیلی کم هست اما به اطلاع خواهم رسوند و همچین سپاس از راهنمایی همیشگی شما ، مگر نه اگر خرک رو جابه جا میکردم چون صفحه هم نازک هست احتمال صدمه به ساز بود و همچنین همه پردهارو هم باید عوض میکردم
    اما شیطانک رو زمین خواهم زد فعلا که بر عکس است

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    109577
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    2
    2 بار تشکر شده در 2 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Daamoon [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    با سلام خدمت دوستان گل
    سه تاری که من دارم دسته بلندی دارد ، خیلی بلند تر از ستاندارد و کاسه بزرگ هست ، همین موجب شده که فاصله بین پرده ها نسبت به سه تار های معمولی بیشتر شود که در این صورت گرفتن پرده کمی سخت میشود این سوالی که من دارم منطقی نیست زیاد اما گفتم که شاید موقت مشکل رو بشه حل کرد تا ساز بعدی ...
    فاصله استاندارد معمولا از خرک تا شیطانک باید ۶۳ سانتی متر باشه که مال من ۷۱ سانت هست ،،، خواستم از دوستان بپرسم آیا میشود که که خرک رو چند سانت بیارم به طرف بالا دسته که این فاصله کم شود و فاصله پردها کم تر شود ،
    یک دنیا سپاس
    بله ولی اینکار رو بم یا زیر شدن صدای ساز تاثیر داره شما میتونی جای شیطونک رو بیاری جلوتر تا فاصله دسته کمتر شه و مشکل شما حل بشه

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)