لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: زاخارنامه ... لینک دانلود

coocooli آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    50953
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    269
    390 بار تشکر شده در 154 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 5/0
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    13

پیش فرض زاخارنامه ... لینک دانلود

0 Not allowed! Not allowed!
    اولین آلبوم زدبازی به اسم زاخار نامه بعد از 10 سال در اردیبهشت 1391 منتشر شد که از 10 ترک تشکیل شده در این آلبوم مهراد هیدن . سهراب ام جی . سیاوش سیجل . علیرضا جی جی . آرش دارا . هیچکس هستند ... آهنگ سازی . تنظیم . مسترینگ مهراد هیدن و علیرضا جی جی برای دانلود تمامی ترک ها با کیفیت 320 روی لینک زیر کلیک کنید [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]برای دانلود تمامی ترک ها با کیفیت 128 روی لینک زیر کلیک کنید ...[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]دانلود تهران ماله منه (Album Version)[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] خودش میدونه خوبه[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] چرا بدی (Featuring Hichaks)[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] نباید وایسم[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] مرسی کلی[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] مهد کودک[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] نکنی باور (Featuring Behzad Leito)[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] سیگار صورتی[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] دلم تنگ شده[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] منتظر بودن...[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید],,, به زودی نقد تایید شده توسط مهراد هیدن قرار داده میشود ...امیدوارم دوست داشته باشد
    منبع لینک ها: [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    ویرایش توسط coocooli : Saturday 8 September 2012 در ساعت 03:28 PM
    zedbazi & mehrad hidden is my life

2. # ADS

coocooli آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    50953
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    269
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

پیش فرض نقد و بررسی آلبوم زاخارنامه _ قسمت اول

نقد و بررسی آلبوم زاخارنامه _ قسمت اول

بالاخره امروز تونستیم قسمت اول نقد و بررسی آلبوم زاخارنامه رو براتون آماده منیم که تو این قسمت به بررسی آلبوم از لحاظ محتوا پرداخته شده!

کاری از کیا سام سین، عسل و سینا (NorToN)

تشکر میکنیم از مهراد هیدن که به نقدمون بها داد و نقد و بررسی آلبوم رو تو پیجش Share کرد و با ابراز نظرش در مورد این نقد به ما انگیزه داد
    افتخار میکنیم درباره همچین گروهی مینویسیم

نقد و بررسی آلبوم زاخارنامه _ قسمت اول

تصمیم بر این شد که برا اینکه نقد و بررسی کامل تر باشه آلبوم رو در دو قسمت یعنی „بررسی معنی و محتوا” و „بررسی فنی و کلی” نقد و بررسی کنیم

نقد و بررسی اصلی آهنگ در قسمت بعدی است که پیشنهاد میکنم حتما منتظر قسمت بعدی باشید

جا داره از کیا سام سین تشکر ویژه ای بکنم چون انصافا بیشتر زحمات نقد رو دوشش بود و از همه کسانی که این مطالبو میخونن درخواست دارم که پیج کیا سام سین در فیسبوک رو حتما لایک کنن تا با انگیزه بیشتر شاهد همچین مطالبی در جهت معرفی و پیشرفت زدبازی و رپ فارسی باشیم!

و از عسل که نقد و بررسی آهنگای راک آلبوم رو بر عهده داره و همچنین دانیال که در قسمت بعدی نقد و بررسی با ما همکاری داره!

و از مانی و شاهین حیدریان بخاطر همکاری و حمایت ازین نقد وبررسی!

و تشکر ویژه از شما که وقت میذارید و این نوشته رو میخونید...

به نام حق
    هر چقدر كه به وصف كامل زمين و زمان هم بپردازم... به نام او كه همچنان در اول وصفش مانده ام
    از اولين باري كه شروع كردم درباره ي زدبازي بنويسم نزديك به 3 سال ميگذره
    نوشته هايي كه صرفا براي اطلاع رساني بود و فقط و فقط از يه علاقه ي خاص به گروه زدبازي نشات ميگرفت
    اين كه چطور بود نوشته ها همه به نظر خوانندگان عزيز بستگي داره و بس... ولي جا داره كه تشكر ويژه اي بكنم از يكايك شما دوستان كه وقتتون رو صرف ميكنين براي اين نوشته ها كه براي خودتون نوشته ميشه
    و جا داره از تيم مديريت سايت كه نياز به معرفي نداره هم تشكر كنم كه اين زمينه رو براي من و دوستان ديگرم فراهم كردن

مقدمه:
    زماني بود كه براي نقد يا نوشتن مطلبي از زدبازي بايد كلي مقدمه فراهم ميكردیم. ولي الان گذر زمان و افزايش روز افزون طرفدار ها و خوشبختانه وجود مقالات متعدد از زدبازي ديگه اين نياز رو بر طرف کرده
    ولي برا اینکه رسم نوشته رو بجا بیاریم ...

آلبوم!! از 81 تا 91 :
    حتما همه اوتروي آهنگ مهموني رو در خاطر دارن... منتظر آلبوم باشين... ويلي و ام جي...
    اين نشون از علاقه ي بچه هاي زدبازي به پخش آلبوم بود
    كاري كه اون موقع كمي خنده دار هم نگيم، مشكل بود
    هنوز مردم و اگه بخوام درست تر بگم نوجوان ها آشنايی زیادی با رپ نداشتن و جدا از اون چیزی به عنوان آهنگ سازي اون موقع نبود و همه رو بيت ميخوندن و اين جور مشكل ها پخش آلبوم رو به شدت سخت ميكرد

مصاحبه شعله با مهراد هيدن:
    در اين مصاحبه كه در سال 85 انجام شد مهراد از كار كردن خودش و بچه ها روي آلبوم گفت و ديگه طرفدارها منتظر پخش آلبوم در سال 86 بودن

مشكلات ويلسون :
    تو سال 86 و از اونجايي كه براي سامان حالا به هر دليل نا معلوم مشكلاتي پيش اومد پخش آلبوم به مشكل خورد و آهنگ هايي كه قرار بود تو آلبوم باشه به صورت تكي تكي پخش شد و ...
    در سال 90 خبر رسمي تاييد شد و زدبازي خبر از پخش آلبومي به نام زاخار نامه در ماه ارديبهشت 91 خبر داد
    و از اونجايي كه سايت به طور كامل به حواشيه قبل از پخش آلبوم پرداخت من اين قضيه رو ادامه نميدم

و بلاخره...
    بعد از 1 ماه تاخير آلبوم پخش شد. آلبومي كه چند نكته ي عجيب و شايد از ديدگاه بعضي ها جالب داشت
    1. آلبوم جاي خالي ويلسون رو عجيب تو خودش احساس میکنه
    2. حضور سروش هيچكس در آلبوم كه 6 سال پيش نيز با سامان در يك آهنگ (واسه هر ايراني) همكاري داشت
    به نوعي اين حضور بازار پخش آلبوم رو بيش از پيش داغ كرد .

3. حضور ارش دارا
    مهراد هيدن بعد از پخش آهنگ بي حس و از اونجايي كه گروه آهنگ بيرون نميداد فرصت رو غنيمت شمرد و تك آهنگ هايي رو پخش كرد. كه در ميان اين آهنگ ها آهنگ همه ك* كشن بيشتر مورد استقبال قرار گرفت و ارش دارا كوروس اين آهنگ رو اجرا كرد
    و همكاري ارش خبر از آهنگي به سبك راك رو ميداد...

4. حضور بهزاد ليتو
    دليل تاخير پخش آلبوم اضافه شدن 1 آهنگ بود كه احتمالا همين ترك نكني باور بوده
    كه به نظر من حضور ليتو ضروري نبود. نه تو اين آهنگ بلکه در كل تو آلبوم
    چون به نظر من چيزي به محتويات آلبوم اضافه نكرد

خیلی از مردم فکر میکنن که دلیل تاخیر آلبوم آهنگ „چرا بدی” هست در صورتی که حضور هیچکس از ابتدا در آلبوم تایید شده بود

آلبوم زدبازي از 10 ترك تشكيل شده كه 4 آهنگ توسط جي جي و 6 آهنگ توسط هيدن آهنگسازی شده است

كه بررسي فنی آهنگ ها در اين قسمت قرار نميگيره

اولين ايرادي كه ميشه به آلبوم گرفت نحوه ي قرار گيري ترك ها هستش
    براي مقايسه، نحوه ي قرار گيري آهنگ هاي آلبوم سكوت بهرام كه واقعا تحسين بر انگيز بود رو ميشه مثال زد

1. تهران مال منه
    يه مثلي هست كه ميگه نبين كي ميگه. ببين چي ميگه
    كه متاسفانه اين مثل تو رپ فارس هيچ گونه كاربردي نداره. يعني فرهنگ خواننده سالاري داره بيداد ميكنه و اين مثل رو كاملا بر عكس كرده... نبين چي ميگه... ببين كي ميگه
    آهنگي توسط گروه تي ام بكس پخش شد ...
    تي ام بکس:
    گروهي كه هيچ وقت جدي گرفته نشده و بعيد هم هست كه جدي گرفته بشه
    آهنگي پخش شد توسط اين گروه به نام „تهران مال ماست”!
    نكات جالب اين آهنگ كم نبود
    يكيش اين بود كه تو كوروس خيلي تاكيد شده بود كه 2011 سال ماست! حالا اين كار كي پخش شده؟ آخر 2011 !!! اگه اشتباه نكنم
    حالا يكي نيست بگه با اين ترك؟ اونم اين موقع؟ 2011 شد سال شما؟؟؟
    از اونجايي كه هر كدوم از رپ خون ها به يك نكته حساسن... مثل هيچكس كه رو سرباز هاي وطن حساسه و بهرام رو آزادي كه ازش گرفته شده. زدبازي هم ثابت كرده شديدا روي تهران حساسه و اينجا بود كه بعد از 6 سال اين گروه برگشت به حال و هواي دوران ابتدايي خودش...
    اين ترك به انتقاد از سينما گرايان نيز پرداخت كه بيشتر تو ورس مهراد و عليرضا ما شاهد اين قضيه هستيم

ورس 1 (مهراد هیدن)
    ورس مهراد با توضيح دادن فرق نوع زندگيش با بقيه شروع شد و به سينما رسيده و با مايه هاي وطن پرستانه نيز به پايان رسيد
    از نكات مثبت اين ورس ميشه به كنترل خوب و كامل مهراد رو صدا و صد البته استايل مورد قبولش اشاره كرد و همچنین تکست فوق العاده قوی و خنده ي معروف و پر طرفدارش...

Nagoo 'Atash Bas' oon male Khoshgela too film e

کروس (مهراد هیدن)

كوروس به بهترين شكل ممكن توسط مهراد اجرا شد و البته كوروس فقط به گروه تي ام برنميگشت كه ميگفت تهران مال منه ... بلکه از نظر ما خطاب به اشخاص دیگری هم بود که ما بدلایلی از ذکر نامشون خودداری میکنیم

ورس 2 (علیرضا جی جی)
    ورس 2 هم توسط جي جي اجرا شد كه به جرات ميشه گفت از بهترين اجرا هاي عليرضا بوده و واسه اولين بار ميبينيم كه عليرضا جامپ هم ميزنه و ارزش ورس خودش رو از نگاه رپ به مراتب بالا تر از حدي كه اتنظار بود هم ميبره
    طبق معمول عليرضا از ايهام استفاده ميكنه كه بد نيست به يكي از اون ها اشاره كنم
    „اكثر بازي دست ماست>>عكس سره بازي دست ماست”
    از اونجايي هم كه جك تو بازي ي حكم به ورق سرباز گفته ميشه منظور عليرضا از عكس سره بازي ورق شاه هستش

ورس 3 (سهراب MJ)
    ورس 3 هم كه توسط سهراب اجرا شد و سهراب در شروع 1 بيت از خود تكست آهنگ تي ام بكس رو به صورت تمسخر اجرا ميكنه
    و بعد هم قافيه بازي هاي سهراب شروع ميشه و ميشه از تك قافيه بودن اين ابيات به عنوان نكته ي منفي ياد كرد
    (شايد اگه هر كسي جز يكي از اعضاي زدبازي اين تكست رو ميگفت واقعا عالي بود ولي واسه زدبازي كه ابداع كننده ي فرهنگ دو قافيه هستش اين يك ضعف به حساب مياد(
    در اجراي كوروس اخر مهراد به يك نكته ي جالب اشاره ميكنه... يه شهر ديگه سرته و جو ميگيرتت ميگي ...
    تو كليپ اين آهنگ(تي ام بكس تهران مال ماست) يكي از اعضا كلاه (ان واي) يا همون نيويورك سرشه و مهراد به اين نكته دقت كرده

ورس 4 (سیاوش سیجل)
    ضعف اصلي اين آهنگ همين ورس هستش
    از اونجايي كه درامي وجود نداره حفظ ريتم سخت تر ميشه و سيجل احتمالا كل حواسش به همين نكته بوده و به طور كل به تكست توجه نكرده و همين موضوع اين ورس رو تبديل به ضعيف ترين ورس اين آهنگ كرده ... البته این ورس به عنوان فرود آهنگ محسوب میشه
    چند نكته رو لازم ميدونم كه بگم
    1. تفاوت اوتروي اين ترك با تركي كه ارديبهشت ماه عرضه شد!!!
    اين اتفاق براي آهنگ هاي مثل من و زمين صافه و چون كه ديوونتم هم افتاد
    ولي هر سه ي اين آهنگ ها در ابتدا پخش دزدي بودن...
    2. استفاده از كلمه ي آره در ابتدا و وسط مصراح ها توسط خيلي از رپر ها فقط براي كامل كردن وزن ميباشد
    ولي تو اين آهنگ جزئي از قافيه هستش
    مثال
    اره تهران مال منه/امسال سال منه
    انگار كار همه ديگه اشكال داره بده
    ميبينيم كه اره اينجا با سال /كار/ داره قافيه داره و صرفا براي وزن نيست و كاربردش قافيس
    3. اصل اين آهنگ اين نيست كه بچه ها بگن تهران مال من. دارن به طور واضح ميگن ميگي تهران مال من
    سهراب هم كه بيت اولش تكست خود تي ام بود
    ولي همه اين جوري برداشت كردن كه زدبازي منظورش اينه كه تهران مال تي ام نيست! مال منه!
    فقط سيجل تو يه بيت ميگه تهران مال مائه كه عاديه از زدبازي! هميشه 1 نفر خارج از موضوع ميخونه تو آهنگ ها!
    نظر کلیه من اینه که این آهنگ سر و صدای زیادی بپا کرد حالا به هر دلیلی...
    تهران شده یه عروسک! که سرش دعواس! حالا چه واسه من چه واسه تو چه هر کس دیگه
    مشکل اصلی ما اینه که هنوز گوش نکرده به آهنگ و نفهمیدن اصل و موضوع آهنگ سر خود راجع بهش قضاوت میکنیم البته مقصر هم نیستیم. این هم خصلت ما ایرانی هاست

ترك 2. خودش ميدونه خوبه
    از اسم اين آهنگ فكر ميكنيم كه اين همون آهنگه كه قرار بود با ترك تازه شروع زندگيمونه پخش بشه ولي اسم اون ترك „خودش ميدونه” بود!!!
    ولي از اون جايي كه خود جي جي خبر ساخت اين آهنگ رو تابستون 90 داده بود احتمالا اين همون تركه!

بررسی کلی:
    نكته ي جالب آهنگ اجرا شدن كوروس توسط جي جي بود كه پيش از اين فقط تو لاشيه تو تهران ديده بوديم كه جي جي كروس خونده باشه
    از اونجايي كه حرف هاي مهمي گفته نشده تو اين ترك به طور گذرا به اين آهنگ ميپردازيم
    سهراب كه اوايل از انواع پيش غذا و غذا و دسر ميگه كه همه دیگه با این چیزا آشنایی کامل دارن و نیازی به توضیح نیست

اينجا جا داره از ابسنت يكم بگم

يكي از شيوه هاي جالب خوردن اين مشروب اينه كه فندك ميگيرن زيره يه حبه قند و اب كه ميشه ميريزن تو شات و ...!

و چيزي كه همه صد درصد از شنيدنش يهو چشماشون گرد شده آوردن اسم سامان بوده!
    خودم به شخصه 5 بار زدم عقب ببينم درست شنيدم يا نه!
    اين اولين باري بود كه به طور عادي از اسم سامان استفاده شده تو تكست ها بعد از غيبت سامان
    چون تو بقيه بار ها يا لازم بوده با سوال بوده يا واسه اوترو بوده!!!
    سامان با مامان عجيب قافيه داره! طوري كه واسه من سواله چرا سامان تو آهنگ دیس بک كه گفت اين دفعه دنبالتون نيست مامان با كفگير
    كار بد كردي دنبالته زاخار با هفت تير... چرا جاي „زاخار” نگفت „سامان” ؟! ؟!
    نودل = نوعی ماکارونی وردو = یه نوع شراب (که انگار مسن هم بوده! چون هم سن دخترس!) حیز = مخدر (مثل ورس خط من مهراد) پوشه = یه نوع حرکت که دخترا برای به اصطلاح حجیم نشون دادن موهاشون انجام میدن که همین میشه دیگه!
    اين جور سبك ها عجيب به صداي سيجل و جي جي ميخوره
    به نظر من تو اين سبك بيشترين پتانسيل رو دارن مخصوصا سيجل
    همكاري ي سيجل و جي جي تو ورس 2 هم واسه ما آهنگ هاي من چتم و مامان بزرگ رو ياد اوري ميكنه
    در كل به نظر من همين قدر راجع به اين آهنگ كافيه

ترك 3. چرا بدي؟
    بدون شك لقب شاه ترك رو تو اين آلبوم ميشه به اين آهنگ نسبت داد به دلايل ذيل
    1. حضور هيچكس
    2. جواب زدبازي به پيشرو بعد از 6 سال
    3. آهنگسازي فوق العاده
    4. كوروس فوق العاده
    5. موضوع ترك
    خيلي از دوستان احتمالا بعد از دانلود آلبوم اولين تركي كه گوش دادن همين ترك بوده. مثل بنده!
    شروع آهنگ هر شنونده اي رو به ياد آهنگ واسه هر ايراني ميندازه و همين مسئله جاي خالي ي سامان ويلسون رو بيش از پيش نشون ميده
    خيلي حرف ها واسه نقد بيت اين كار دارم ولي متاسفانه دوستان گفتن باشه واسه قسمت بعد!

ورس 1 (سهراب MJ)
    سهراب ام جي با شروع طوفاني نويد يك سوپر ترك رو ميده كه از همكاري ي بزرگان رپ حاصل شده. چيزي كه اخيرا كمتر ديده شده
    شروع كار سهراب با يك سواله؟زاخار با ما چرا بدي؟
    و خوشبختانه انقدر مفهوم و واضح هستش كلمات كه فكر نكنم نيازي به نقد خط به خط باشه...
    ولي ذكر كردن چندين مورد خالي از لطف نيست
    ترا زدي؟
    ترا يا همون ترامادول قرصي هستش كه برادران اهل عمل براي رفع نسخي استفاده ميكنن كه البته زياد هم خلاف سنگيني نيستش!

age kal dari migam bian farda soraqet „mese KGB ian” korkat berize engari vajebian...

"نام کامل کا گ ب، به زبان روسی Комите́т Госуда́рственной Безопа́сности به معنای کمیته امنیت دولتی است.
    کا گ ب در سال ۱۹۵۳ از ادغام وزارت امنیت دولتی و وزارت امور داخلی پس از مرگ ژوزف استالین رهبر وقت شوروی تشکیل شد.
    کا گ ب یک نام کلی برای فعالیتهای سرویس اطلاعات شوروی سابق، پلیس مخفی آن کشور و آژانس اطلاعاتی (جاسوسی) شوروی بود که با پیوستن „م ک و د” سازمان اطلااعات داخلی شوروی به „م و د” سازمان اطلاعات وزارت کشور شوروی به سال ۱۹۵۴ تاسیس شد در فاصله سال‌های ۱۹۵۴ تا ۱۹۹۱ (زمان سقوط شوروی) فعالیت داشت.
    بدنبال فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ کا گ ب جای خود را به اف اس بی (سرویس ضدجاسوسی روسیه) داد"

واجبي؟
    با رايحه اي دلپذير براي شل كردن ريشه ي موهاي زايد استفاده ميشه كه با اومدن وكس و اپيليدي و اين جور داستانا استفاده ازش خيلي كم شده
    نزار قراره شر: يعني يه زماني قراري گذاشته شد(تو ديس بك آهنگ ديس بك زدبازي كه فايت كلاب با 3 پاك اون موقع اون آهنگ رو اجرا كردن دم اسكان رضا قرار گذاشت با بكس زدبازي. كه احتمالا سهراب داره به اون مسئله اشاره ميكنه)
    و اصلي ترين نكته...
    لات مخابراتي؟!
    تو آهنگ اثر منفي طي مكالمه ي سامان ويلسون و رضا پيشرو جدا از همين تيكه اي كه سهراب انداخت (تو كه فحش ميدي فقط وقتي پا تلفني) حسام استپس هم از رضا به نام لات مخابراتي ياد كرد!
    و اين نكته تاييد ميكنه كه خود سامان بوده كه با رضا صحبت ميكرده... از اونجايي كه خيلي ها از قبيل بنده ي حقير اين مسئله رو به اشتباه تكذيب ميكرديم
    و صد البته كه تو اين ورس حضور خودش رو در فيسبوك تاييد كرد!
    خوشبختانه كوروس اين كار توسط سهراب اجرا شد(البته در اجراي 2 و 3 مهراد و سروش هم اضافه شدن به سهراب)
    حالا چرا خوشبختانه؟
    از اونجايي كه 90 درصد كوروس هاي آهنگ هاي زدبازي توسط مهراد اجرا شده و حالت بيس پيدا كرده كوروس هاي اين گروه لازم بود كه تنوع به اين قسمت داده بشه كه انصافا هم بهترين تصميم گرفته شد
    همون قدر كه موضوع ورس 1 معلوم و واضح بود تو ورس 2 اين قضيه بر عكس ميشه
    نظر هاي زيادي هست راجع به اين ورس و من هم تنها نظر شخصي و برداشت خودم رو كه احتمالا مورد اعتراض قرار ميگيره رو ميگم

ورس 2 (هیچکس)
    شروع كار هيچكس با واژه ي سلموني هستش كه اصولا ربطي به داستان نداره ولي... سلموني آدم ميره كه اصلاح بشه و به نظر من منظور سروش از سلموني نرو يعني اصلاح نشو و با ما (سروش و زدبازي) بد باش فقط
    فرق از وسط و فرق از بغل هم به نظر من يعني جر دادن سر! حالا از وسط يا از بغل
    حالا چرا؟ به دليل آوردن رنگ قرمز كه مد هم هستش و حاصل ريختنه خون هستش
    سروش از اروپا و اين كه اونجا ازش به عنوان دست مسيح نام برده ميشه هم ميگه و اين نكته كه با ما بهتر باش نسبت به ديگران... (تتلوي عزيز!)
    از اونجایی که نقد باید روی تکست کار مانور بده... ما دیدیم اینجا هم گفتن شی هم گفتن شیر هم گقتن شیب!
    ولی شما از ما قبول کنین میخوریم شیر...
    که در اینجا سروش منظومه ها و کهکشان راه شیری و این جور چیزا اشاره میکنه و این که در کل تو فضا سیر میکنه
    و باز هم سروش از رپ فارس به عنوان پديده نام ميبره... همون قضيه اي كه تو آهنگ واسه هر ايراني ازش با تلاش تراش اين جور داستانا حمايت ميشد

ورس 3 (مهراد هيدن)
    هر چقدر فكر كردم كه كي بوده كه راست وايميستاده و الان تو پاسگاه اوقات سپري ميكنه هيچي نفهميدم كه نفهميدم(كه البته با كمي پرس و جو به سمع و نظر همه ميرسونم منظور مطلب رو)
    یه سری میگن منظور سعید اژدر هستش و از اونجایی هم که آلبوم رضا زیر دست سعید بوده میشه یه جورایی این مسئله رو تایید کرد
    ولی در این صورت این نتیجه رو میشه گرفت که مهراد ورسش رو بازخونی کرده چون دستگیری سعید و پلمپ استودیو همین اواخر اتفاق افتاده
    اصل حرف مهراد تو اين قضايا بود كه بپا... بپا كه دست من نيفتي كه...!
    شبيه اين قضيه رو تو آهنگ تلفات جنگ هم ديديم از مهراد
    نكته اي كه مهراد بهش اشاره كرد اين بود كه بالا تر و معروف تر از اين حرفا هستش مهراد و اصلا خودش رو درگير قضيه بيشتر از اين نخواهد كرد و ذكر اين نكته كه بهترين هم هستن
    خدا رو شكر كه مهراد و سهراب بي پرده حرفشون رو زدن و به هيچ وجه ابهام خاصي راجع به گفته هاشون براي شنونده باقي نذاشتن
    حضور نداشتن سياوش و عليرضا هم از نكات مثبت اين آهنگ بود و از اونجايي كه زياد ربطي به موضوع نداشتن و متاسفانه سبك خوندشون به اين ترك نميخورد
    خودمونيم ايهام انداختن تو اين ترك كاربردي نداشت ولي جي جي با آهنگ سازي به زبون موزيك به بهترين شكل حرف خودش رو گفت (من بايد حداقل يه خط راجع به موزيك ميگفتم!!!)
    و صد البته بايد منتظر جواب پيشرو به اين ترك باشيم و با شناختي كه از رضا داريم ميدونيم كه رضا اصلا سياست سكوت رو نداره

ترك 4. نبايد وايسيم
    از اونجايي كه جي جي موزيك هايي با حال و هواي تقريبا يكسان ميسازه اين آهنگ نسبت به آهنگ هاي ديگه بيشتر بوي زدبازي ميده
    مثل كارهايي كه قبل تر از زدبازي ديده بوديم
    مفهوم اصلي كار خسته نشدن و ادامه دادن مسير براي رسيدن به هدفه كه متاسفانه كوروس هم خوني ي زيادي با ورس ها نداره
    با اينتروي جالبي روبرو ميشيم كه تا حالا از زدبازي نديديم كه مثال آهنگ هاي غربي موزيك تو ميزان هاي مختلف كامل تر ميشه
    و مهراد كوروس رو اجرا ميكنه كه راجع بهش صحبت كرديم

ورس 1 (سهراب MJ)
    قبل از شروع نقد ورس سهراب جا داره بگم كه اگه آهنگ زندگي منه(عيد 88) رو سبكش رو راك در نظر نگيريم اين موزيك شديدا از خيلي لحاظ شبيه به زندگي منه هستش
    سهراب هم تكستش شبيه به ورسش تو آهنگ زندگي منه هستش و در كل از اين كه معروف شده و همه جا طرفدار ها رو ميبينه و ميلي به عكس گرفتن با فن ها نداره و اين كه همه هر كاري هم بكنن زدبازي و آهنگ هاش زير پوستشون رفته! مثل مريضيه پوستيه اگزما!

ورس 2 (علیرضا JJ)
    ولي ورس 2 يكم جاي بحث براي من باقي ميزاره
    اولين ايهام رو در اينجا ميبينيم
    آسانسور خرابه بزار تو كف بمونن
    كف هم معني ي هم كف يا همون گرند فلور رو ميده و هم معني ي تو كف موندن!
    هركي مياد اينجا ميره پاهاش بالا... در اينجا به زيبايي و به طور خلاصه مراحل نزديكي كردن توسط جي جي شرح داده ميشه
    منظور هم از 4 تا آس هم 4 نفري هستش كه تو اين آهنگ دارن ميخونن و يا همون 4 تا عدد 1 تو بازي حكم
    شما بياين عين ماشين كه در حركت باشيم عين ماشين هم كه ديگه معلومه!

„ تا آسیم شک نکن پشت” کاره„آسمون ماله ماست میگیم فحش بباره...”

ورس 3 (سیاوش سیجل)
    در اين ورس هم نكته ي خاصي ديده نشد جز خوش گذروني و تغيير علاقه ي بچه ها از سينه به دامن كوتاه و كوتاه بودن زندگي و شكوندن هر چي حده
    ) قضيه از سر باز كردن نيست. واقعا نكته خاصي تو اين ورس پيدا نشد(

ورس4 (مهراد هیدن)

مهراد هم ازین میگه که همه چی خوبه و روبراهه و مشکل خاصی نیست و به راهه خودش داره ادامه میده و کاری به کسی نداره ... از نکات جالب این ورس حس خوبی هست که مهراد به شنونده منتقل میکنه

ترك 5. مرسي كلي
    متاسفانه به اشتباه فكر ميكنن بعضي ها كه اين آهنگ واسه ويلسون خونده شده... ولي اصلا اين طور نيست
    همه فكر ميكردن كه زدبازي گروهي هست كه به هيچ وجه به خواسته ها و حرف هاي طرفدارانش گوش نميده و فقط واسه خودش كار ميكنه و احساسات طرفدارانش واسش هيچ اهميتي نداره
    و اينو از اينترويو جي جي با خودش و داستان خداحافظي ي زدبازي در خرداد سال 89 و مسائل ديگر ميشد فهميد... ولي اين آهنگ كه اصلا كسي انتظارش رو نداشت حكم ابطالي بود به تمام اين فرضيه ها و فكر ها
    به طور كلي اين آهنگ رو ميشه به 2 قسمت اعتراف و تشكر تقسيم كرد
    كه عليرضا و سياوش اعتراف و مهراد و سهراب هم تشكر ميكنن
    حالا چطور؟

ورس 1 (سیاوش سیجل)
    سيجل از وقايعي كه براش بين سال هاي 88 و 89 پيش اومده ميگه
    از اونجايي كه سهراب به طرز مشكوكي از آهنگ كوچه به بعد ديگه حضور نداشت (شهريور 88 و زدبازي هم 7 ماه بعد خبر از منحل شدن داد
    سيجل از فرو پاشيدن رابطش با سهراب و منحل شدن گروه ميگه تو اين ورس و اين كه نا خود اگاه دست خوشه تغييراتي شده رفتارش
    و زدبازي هم از اسفند 88 فقط 2 نفري كار ميداد(مهراد و عليرضا) و بعد هم منحل شد
    ميشه حدس زد دعواي سهراب و سياوش و نبود سامان دليل اصلي ي اين خداحافظي بوده كه خوشبختانه حل شده اين مشكلات ... البته آخر ورس سیجل میگه این دروغا چیه که منظورش اینه که همه این حرفا شایعه بوده
    كوروس رو نسيم اجرا ميكنه و از همه ي طرفدار ها تشكر ميكنه و به اين نكته كه اشتباه زياد كردن هم سخن ميگه

ورس 2 (علیرضا جی جی)
    ورس 2 توسط جي جي اجرا ميشه و عليرضا هم اعتراف به يه سري مسائل ميكنه
    اول از برنامه ي سكو(من و تو) ميگه كه انگار دوس نداره فعلا شركت كنه تو اين برنامه!
    و بعد از هم اين كه همه جي جي رو دليل ضعف زدبازي ميدونستن و اين كه همش از برند ها ميگفته ! مثل شانل
    مادمازل با شانل... (تابستون كوتاهه) در ضمن از اين كه همه ازش ميخوان كه يك موزيك ديگه مثل تابستون كوتاهه بسازه!
    و باز هم از اين كه تلاش كرد و جا افتاد تو گروه و الان ايهام ول ميده!!!
    مثل اين ورسا چيه؟؟همش راجع به گوچي شانل و ورساچيه!!!
    Dealer nistam vali „E” haamo midam..."

ورس 3 (مهراد هیدن)
    در اين ورس مهراد از تعصب طرفدار ها به گروه ميگه... به طوري كه اگه مشكلي پيش ميومده همه حرص ميخوردن و تو مشكلا اسم زدبازي رو ميآوردن و اين كه ميگه ما با هميم خوب (يعني گروه و طرفدار ها)
    و انگار موفقيت زدبازي رو طرفدار ها هم ارث ميبردن...

ورس 4 (سهراب MJ)
    و سهراب از اون جايي كه عادت داره يهويي بياد وسط! مثل آهنگ زمين صافه كه وسط عشق بازي ي سياوش و نسيم اومد وسط!!!
    مياد و باز هم تشكر ميكنه از طرفدار ها واين كه هميشه حمايت كردن از گروه و اين كه تو همه ي شرايط با گروه بودن و تو تك تكه مناطق ايران هم همين طور بوده
    و داستان هايي كه يه سري از اونجايي كه كل آهنگ رو حفظ نكردن كلي عصبي بودن و اين حرفا...
    اين كه طرفدار ها واسه گروه مثل نور بودن تو تاريكي و راه رو نشون دادن به بچه هاي زدبازي
    و اصلي ترين نكته...
    اين كه گروه 1+5 يا همون زدبازي! مثل 5 تا شاه (ويلسون/هيدن/ام جي/سيجل/جي جي) و بي بي (نسيم) هميشه با هم ديگه هستن

و جاي ويلي رو خالي كردن از اون لحاظ كه از طرف ويلي هم از طرفدار ها تشكر به جا آوردن...
    واقعا جا داره از زدبازي... از تك تك بچه ها واسه اين آهنگ تشكر كرد
    به اين كه جواب احساسات نه تنها من يا تو يا اون... بلكه هزاران طرفدار زدبازي رو دادن... و حتي از سامان هم نام بردن از اونجايي كه ميبينيم تو همه ي سايت ها اسم اين رپر هستش... هنوز خيلي ها فكر ميكردن سامان مشكل داره با گروه
    آلبوم هديه اي نبوده به طرفدار هاي اين گروه. بلكه اين ترك بزرگترين هديه هستش واسه طرفدارها... اين فقط حرف زدبازي نيست به طرفدار ها كه بگه مرسي كلي... بلكه حرف همه ي طرفدار ها از همه ي نقاط جهان هستش كه به بچه هاي گروه زدبازي بگن... مرسي كلي...

ترك 6. مهد كودك
    سال 85 و بعد از پخش ترک بی حس مصاحبه ای توسط بهزاد بلور (بی بی سی) با بچه های زدبازی صورت گرفت که در قسمتی از مصاحبه سهراب شروع کرد به خوندن چند بیت از همین آهنگ مهد کودک. و ما میبینیم که سهراب بعد از 6 سال تصمیم به بیرون دادن این ترک گرفت
    داستان کلی این ترک به دوران کودکی و شیوه ی بزرگ شدن سیاوش و سهراب در مقطع های مختلف برمیگرده و اصل حرف هم به این نکته برمیگرده که بچه ها موفقیت خودشون رو تو انتخاب های خودشون میبینن و کلا درس مدرسه رو هیچ وقت جدی نگرفتن
    نکته ی جالب تو این آهنگ این هستش که مدرسه و کلا محیط مدرسه رو جایی برای لاشخوری و علافی میبینن بچه ها و این نکته که اصلی ترین کار سیاوش و سهراب تو دوران مدرسه تعهد دادن و دمه دفتر ایستادن بوده
    با این اوصاف تو هر 2 ورس ما مشاهده میکنیم که اعتراض عجیبی دارن بچه ها به اون دوران. یعنی به ناکار امد بودن محیط مدرسه دارن اعتراف میکنن بچه ها

ورس 1 (سهراب MJ)
    سهراب بیشتر به حال و هوای الانه خودش اشاره میکنه و این که مسیر خودش رو خودش تعیین میکنه و با آوردن اسامی مخفف که احتمالا هم کلاسی ها یا معلماش بودن به نوعی اون دوران رو واسه خودش تداعی میکنه

ورس 2 (سیاوش سیجل)
    در طرف مقابل سیاوش از بودن تو دنیای دیگه میگه به طوری که جسما تو مدرسه بوده ولی فکرش پیشه رویاهاش بوده و شروع موفقیت خودش رو تو کشیدن سیگار دیده و به نوعی نقطه ی شروعش رو اینجا دیده و شروع به خوندن رپ کرده و خودش رو از هم سنها و هم دوره ای ها فراتر میبینه... و در آخر هم با افتخار اعتراف به تخس بودنش میکنه

کروس (سیاوش سیجل)
    کوروس این آهنگ نا خواسته مارو میبره تو حال و هوای آهنگ مامان بزرگ... میم الف میم الف نون ب ز ر گ...
    اصل حرف کوروس تاثیر نداشتن درس رو بچه ها و بلد نبودن الفبا و تغییر نکردن بچه ها رو به همه گوشزد میکنه
    ولی یه نکته ی جالب داره این کوروس. این که حالا خوبه سیاوش میگه بلد نیستیم الفبا و داره از حفظ همه حروف رو میگه...! اگه بلد بودن دیگه چی میشد!!!

7. نکنی باور:

نکنی باور از ترک های لاو آلبومه ... تو آلبوم فقط دوتا ترک لاو بود که یکیش همین „نکنی باور” با سبک رپ و „منتظر بودن کاری که...” که به سبک راک بود

این آهنگ از نظر آهنگسازی یکی از بهترین یا شاید بهترین بیت رپ فارسی رو داشت که دربارش بحث نمیکنیم تو این قسمت... ولی میخواستم مقدمه بشه برا این نظر شخصیه خودم که اگه بجای بهزاد لیتو، مهراد دراین آهنگ ورسی میخوند بی شک آهنگ بسیار قوی تر میشد ... بدلیل اینکه بالاترین پتانسیل برا آهنگای لاو در رپ فارسی رو مهراد با صدا و استایل بی نظیرش داره و حضور کم رنگش یعنی بسنده کردن به اجرای فقط کروس ارزش آهنگو تا حد زیادی پایین آورد (این دیدگاه شخصیه منه (سینا))

مفهوم کلی:

بدلیل اینکه معنای لیریکس آهنگ کاملا واضحه ما توضحی رو معنای آهنگ نمیدیم

اما از نظر فنی تکست سهراب بهترین تکست و تکست سیجل با صدای خاصش از نظر انتقال حس و فاز آهنگ در سطح ایده آلی بود ... تکست بهزاد هم سطح خوبی داشت اما نتونست بخوبی حسه آهنگو منتقل کنه

{وقتمون„آب شد” سالوادور دالی"
    عکسمون قاب شد ولی جا تو خالی...}

در ۱۹۳۱، دالی یکی از مشهورترین آثارش به‌نام «تداوم حافظه» را خلق کرد. این اثر که ساعت‌های نرم یا ساعت‌هایی در حال ذوب شدن نیز نامیده می‌شود، تصویری فراواقع‌گرا از ساعت‌های جیبی معرفی می‌کند. به عنوان تعبیر کلی برای این اثر، نقاش سعی دارد با استفاده از ساعت‌های نرم فرضیه‌ای که زمان را صلب و قطعی می‌انگارد را کم ارزش جلوه دهد و این مفهوم توسط دیگر تصاویر در این کار تقویت می‌شود، مانند کاربرد دورنمای وسیع و مورچه‌ها و مگسی که ساعت‌ها را می‌بلعند.

. سیگار صورتی

سیگار صورتی آهنگیه در سبک زمین صافه و تابستون کوتاهه با این تفاوت که آهنگسازی کار با مهراد هیدن بوده که ما درین مقاله به مباحث آهنگسازی نمی پردازیم و در قسمت دیگر نقد و بررسی که بزودی آماده میشه مفصل دربارش صحبت میکنیم
    کروس آهنگ توسط نسیم اجرا میشه و از نظر اجرا و لیریک شباهت زیادی با کروس تابستون کوتاهه داره که توسط خود نسیم اجرا شد و درمورد باهم بودن و مهمونی و همچنین اسم آهنگ یعنی سیگار صورتی هست
    ورس 1 (سیاوش سیجل)
    ورس سیجل طبق معمول هیپ هاپ هست و در هیپ هاپ بیت ها و مصراع ها بلند و هم قافیه هستن و مفهوم آهنگ با بار اول گوش دادن قابل درک است! به همین دلیل ما زیاد تکست های هیپ هاپ رو معنی نمیکنیم چون همه چی واضحه و نیازی به توضیح نداره
    سیجل در این آهنگ از با هم بودن و عشق و مستی گفته

کروس دو با همکاری مهراد اجرا میشه

ورس 2 (مهراد هیدن)
    ورس دو توسط مهراد هیدن اجرا میشه و بخوبی صحنه ای رو مجسم میکنه که حس خوبی به شنونده میده
    „برگا ريختن و بي ريخت شدن تو فصلي تازه” مارو یاده „بهرحال هرسال برگا رنگ میگیرن یه چندماه سبز آخر با زرد میمیرن” در آهنگ تابستون کوتاهه میندازه همچنین „چشا ریز” هم در آهنگ زمین صافه استفاده شده بود ... در کل هدف مهراد ازین آهنگ تکرار تابستون کوتاهه و زمین صافه بود که بدلایلی این اتفاق 100% نیفتاد! که در قسمت بعدی نقد راجع بهش صحبت خواهیم کرد
    Pete Doherty 'Kate Moss

ورس 3 (سهراب MJ)
    ورس سه توسط سهراب MJ اجرا میشه که تندتر و جدی تر از بفیه ورسا و برخلاف دو ورس قبلی در حالت دیس لاو هست!
    معناش کاملا واضحه !

ورس 4 (علیرضا جی جی)
    ورس 4 بلافاصله بعد از ورس 3 توسط علیرضا جی جی اجرا میشه که تو این آهنگ برخلاف بقیه آهنگها جی جی از ایهام استفاده نکرده... داستانش معلومه ونیازی به توضیح نیست
    فقط اول ورس میگه واتس آپه منو تو ... که whatsApp: نرم افزاری برای چت کردن در موبایل می باشد

9. دلم تنگ شده

این آهنگ از نظر سبک یک ترکه کاملا مفهومیه با حضور مهراد، سیاوش و نسیم!

آهنگ سبک راک هست و ازون دسته آهنگایی که یک معنای ظاهری و یک معنای درونی داره و همین ویژگی هست که باعث شده حس خاصی رو منعکس کنه

ورس 1 (مهراد هیدن)

ورس یک توسط مهراد اجرا میشه و مهراد تو این ورس سعی میکنه اول تا آخر راهی رو که برای هدفاش طی کرده بازگو کنه! و چه هدفی داشته و اینکه اول راهه خودشو گم کرده بوده اما بالاخره تونسته که راهشو پیدا کنه و تقریبا به چیزی که میخواسته رسیده و الان دیگران هستند که از اون خیلی چیزا رو یاد میگیرن

ورس 2 (سیاوش سیجل)

ورس 2 توسط سیجل اجرا میشه و از خوشی هایی میگه که الان داره و اون همه تفریح و دوری از چیزای منزجر کننده! میگه که الان به اوج رسده اما میخواد بازم بالاتر بره اما بیش از این نمیتونه چون دیگه نمیتونه مثه قبل زندگی کنه و انگار همه چیز فقط میگذره و اون قدرها هم ازین خوشی ها راضی نیست

در کل این آهنگ مفهومی مشابه این داره که اونا دلشون برای گذشته تنگ شده و اون قدرها هم که همه فکر میکنن اینجور زندگی کردن راحت نیست.

10. منتظر بودن کاری که...

این ترک از نظر سبک راک هست و مفهومه کاملا عاشقانه ای داره. از نظر معنی این آهنگ تفسیر راحتی داره چون تمام بیاناتش صریح و واضحه

این ترک رو مهراد و سیاوش به همراهی آرش دارا میخونن

نیازی به تفسیر ورس ورس آهنگ نیست!

مفهوم کلی آهنگ:

„هیچ چیز مانعه حس من (عاشق) به تو (معشوق) و نمیتونه منو از تو جدا کنه و من میتونم تا آخر منتظره تو بمونم و برای من این کار سخت نیست. من حتی بگم میرمو برنمیگردم هم نمیتونم این کارو بکنم چون با وجود تو زندگی میکنم.”

ديدگاهی كلي از زاخارنامه:
    زدبازي تا قبل از پخش آلبوم شرايط ایده آلی نداشت.
    با دادن 4 ترك که دوتاش یعنی „” Mysterious Eyes و „تازه شروعه زندگیمونه” در سطح زدبازی واقعا ضعیف بود و دوتای دیگه یعنی „پدر من بد منو نگاه میکنه” و „بخند مصنوعی” که به نسبت كارهاي گذشته معمولی بود و شرايط ایده آلی نداشت.

اين آلبوم ميتوانست 2 حالت داشته باشد:
    1. آلبوم قوي باشه و زدبازي رو به شرايط گذشته و به دوران اوج برگردونه
    2. آلبوم معمولي و يا حتي ضعيف باشه و زدبازي رو بيشتر زير منگنه ي فشار قرار بده
    همكاري هيچكس و به تبع سر و صداي بعد از اون،داشتن تم گنگ كه خيلي ها دلشون ميخواست، تنوع و سبك هاي مختلف، استفاده ي بجا از اعضا، ترك مرسي كلي و به نوعي ارتباط با طرفدارا، آهنگ سازي هاي خوب و استفاده ي درست از پتانسيل مهراد و عليرضا تو سبك هاي مختلف و يه جورايي ياد كردن از سامان ويلسون كه غيبتش داره 5 ساله ميشه... همه و همه دست به دست هم داد كه حالت اول براي اين آلبوم شكل بگيره

ما قصد نداريم اعضاي گروه رو با هم مقايسه كنيم ولي ذكر 3 نكته لازمه:

1. حضور مهراد در ترك هايي كه واقعا به استايلش ميخورد و كاملا عكس همين مورد

2. درخشش سهراب ام جي در تمامي ترك هايي كه حضور داشت

3. پیشرفت چشمگیر سیاوش سیجل

البته نام نبردن از جی جي و نسيم چيزي از ارزش هاشون در اين آلبوم كم نميكنه

„زاخار نامه” رو نبايد با „سكوت” بهرام مقايسه كرد... يا حتي با „انجام وظيفه” هیچکس و هر آلبوم ديگري…
    „سكوت” پر از حرف نا گفته بود... شايد حرف دل خيلي از بچه هاي همين خاك... بي برو برگرد برگه ي اصلي شناسنامه ي رپ فارس آلبوم سكوت بوده و هست... آلبومي كه تو سال 90... شروع اخرين دهه ي قرن عرضه شد
    ولي زاخار نامه صحبت 10 سال زندگي...10 سال خاطره...10 سال غم و شادي
    زاخار نامه حتي نصف سكوت هم محتوي نداره ولي مگه خواسته ي همه از آلبوم محتواست؟
    به طور واضح زندگي بر پايه ي همه ي حوادث و اتفاق ها واقع شده و ما احتياج به همه سبك ها داريم... حداقل براي معيار... براي مقايسه
    زدبازي رو فقط بايد گوش داد... نقد نكرد(اين نظر عجيب ولي واقعي ي منه!)
    زدبازي نه از فقر ميگه... نه اعتراضي داره... نه از بدبختيش ميگه
    بر عكس از داشته هاش... خوش گذروني و اصلي ترين نكته... از زندگي ميگه
    چون مطمئنن بعد از غم و غصه... اين ذهن نياز به خوش گذروني و شادي هم داره
    زاخار نامه شايسته ي احترام هستش و الان بازار داغي داره و كم كم هم گرد و خاك خاطره روش ميشينه...
    آلبومي كه الان طنين انداز خيلي از ماشين ها و خونه ها و گوش هاي ما شده!

سخن آخر
    از اون جايي كه ديدم نقد كلي فوق العاده طولاني ميشه و كمي خوندنش سخت ميشه گفتيم كه نقد رو تو دو قسمت آماده كنيم
    بررسي آهنگسازي و اجراي تك تك اعضا رو تو مقاله ي بعدي مشاهده ميكنيد
    جا داره از سينا (NorToN) براي تمامي ي حمايت ها و پشتيباني ها تشكر ويژه اي كنم
    و از دانيال براي همكاري و كمك هاي زيادي كه كرد نيز تشكر كنم
    عسل هم كه نقش محوري داشت تو جلو بردن هر چه بهتر مقاله
    و منم كه كوچم ترين عضو اين تيم نقد هستم كه فقط از همكاري با بچه ها لذت بردم و خوشحالم كه بعد از 2 سال باز هم مينويسم... براي شما... براي دلم
    اميد وارم اين مطلب مورد پسند شما قرار گرفته باشه. باور كنين زحمت زيادي براي جمع آوري اين مطالب صورت گرفت توسط همه ي اعضا
    ولي مهم ترين نكته براي ما اطلاع رساني به همه طرفداران زدبازي باز ها بوده و حالا حالا ها هست
    و هر گونه كپي برداري از اين مطلب باعث شادي و خرسندي نويسنده شده حتي در صورت حذف اسم نويسندگان!
    چون يكي نيست بگه شما اگه دنبال اسم بودين چرا دارين مينويسين؟!

بررسی ترک های 1 تا 6 آلبوم + مقدمه + دیدگاه کلی: کیا سام سین

بررسی ترک های 7 و 8 و ویرایش نهایی: سینا (NorToN)

بررسی ترک های 9 و 10: عسل

تيم نقد:

کیا سام سین

دانیال

عسل

سینا (NorToN)

باتشکر از مانی و همچنین شاهین حیدریان ادمین پیج ZedBazi Lyrics بخاطر عکس ها

منبع: [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    ویرایش توسط coocooli : Friday 27 July 2012 در ساعت 07:31 PM

coocooli آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    50953
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    269
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

پیش فرض نقد و بررسی آلبوم زاخارنامه_قسمت دوم

اصلاحیه نقد و بررسی زاخارنامه_23 تیر
    طی مکاتباتی که دیشب با مهراد هیدن در مورد نقد داشتم ضمن اینکه مهراد از نقد راضی بود و از بچه های تیم تشکر کرد
    اما اشتباهی فنی در نقد و بررسی رو به ما گفت که ما در جاهایی از بررسی گفتیم مهراد از سمپل های پیانو و گیتار استفاده کرده درصورتی که مهراد از سمپل استفاده نکرده و همه بصورت Live (زنده) اجرا شده! که بخاطر این مورد از مهراد عزیز پوزش می طلبیم.
    ---------------------------
    نقد و بررسی آلبوم زاخارنامه _ قسمت دوم
    بالاخره بعد از چند روز تاخیر امروز تونستیم قسمت دوم و اصلی نقد و بررسی آلبوم زاخارنامه رو براتون آماده کنیم که در این قسمت آلبوم رو از نظر فنی، سبک راک، اجرا و... بررسی کردیم که پیشنهاد میکنم حتما بخونید!
    بخاطر تاخیر پوزش میطلبیم اما در عوض تمام تلاشمونو کردیم که نقد و بررسی در سطح ایده آلی باشه!
    کاری از کیا سام سین، دانیال، عسل، اهورا رئیسی و سینا (NorToN)

تشکر میکنیم از مهراد هیدن عزیز که قسمت دوم نقد و بررسی رو هم Share کرد
    و خوشحالیم که از این بررسی راضی بود...

نقد و بررسی آلبوم زاخارنامه_قسمت دوم

بالاخره بعد از تاخیر چندروزه قسمت دوم از نقد و بررسی زاخارنامه رو آماده کردیم ... دوستان عزیز توجه کنید ما در جایگاهی نیستیم که بگیم آلبومو نقد کردیم در واقع ما آلبوم زاخارنامه رو بررسی کردیم اما بدلایلی که گروه هایی که در گذشته به اسم نقد وبررسی کار کردند و بین مخاطبان اسم نقد و بررسی جا افتاده بود ما هم گفتیم نقدو بررسی!

ما درین بررسی به هیچ وجه از گروه های دیگر الگوبرداری نکردیم و از وارد کردن بحث های کلیشه ای و دادن نمره به کار خودداری کردیم چون این کار از نظر ما منطقی نیست...

تمام تلاشمونو کردیم که چیزی از قلم نیفته در عین حال که مطلب مقداری طولانی شده با شیوه ای نوشتیم که خسته کننده نباشه و همچنین با قرار دادن عکس و کاور تنوع به نوشته دادیم! امیدواریم از کارمون که واقعا بچه های تیم روش زحمت کشیدن لذت ببرید و راضی باشید!

درین قسمت هم مانند قسمت قبل بیشتر زحمات بررسی رو دوش کیا سام سین بود و علاوه بر بررسی آلبوم نوشته های دیگر اعضارو هم بازنویسی کرد که من درینجا ازش تشکر ویژه ای میکنم!

همچنین تشکر میکنم از عسل که ترکهای راک آلبوم یعنی „دلم تنگ شده” و „منتظر بودن کاریه...” و دانیال که پنج تا از ترک هارو بررسی کرد

درین قسمت عضو جدیدی یعنی اهورا رئیسی بهمون اضافه شد که بررسی آهنگسازی و سازهای بکار رفته در آهنگای آلبومو انجام داد که کارشو بسیار حرفه ای انجام داد و جا داره بخاطر زحماتش ازش تشکر کنم!

همچنین تشکر میکنیم از بچه های سایت Zedbazi. net و نیما (طراح کاور نقد و بررسی) که درین بررسی مارو حمایت کردن و از کلیه کسانی که وقت میذارن و این بررسی رو میخونن!

و درآخر تشکر ویژه ای میکنیم از مهراد هیدن عزیز که قسمت اول رو share کرد و به ما انگیزه داد که درین قسمت از چیزی دریغ نکنیم و تمام تلاشمونو بکنیم که بررسی برازنده زدبازی باشه!

بنام حق

همون طور كه قول داده بوديم قسمت دوم نقد رو هم البته با كمي تاخير (واقعا چرا كار هايي كه به زدبازي مربوط ميشه انقدر با تاخير همراه ميشه!) آماده كرديم
    قبل از شروع ميخوام صادقانه چند خط بنويسم... از اونجايي كه سر و صدا كم نبود پيرامون قسمت اول لازم ديدم چند نكته رو ذكر كنم:
    1. مطلبي كه در كمتر از 4 روز جمع اوري ميشه 100 درصد اشكال كم نداره
    2. به عنوان نويسنده ي 6 آهنگ اول آلبوم و مقدمه و سخن پاياني قبول دارم نسبت به چند عضو گروه زدبازي كمي كم لطفي كردم
    3. مرسي كلي... از همه ي دوستان عزيزان اشنايان و صد البته مهراد عزيز كه از قسمت اول استقبال و حمايت كردن... در صورتي كه واقعا به كساني كه به فهم و ارزش يابي آهنگ ها كمك ميكنن و به اصطلاح نقد ميكنن كم توجهي ميشه (من خودم رو نقد كن نميدونم... از طرف تعدادي از دوستانم كه تو اين زمينه فعاليت ميكنن نقل قول كردم)
    4. ببينين دوستان... اين طرز تفكر اشتباهه كه يه سري فكر ميكنن خواننده وقتي آهنگش رو پخش ميكنه ديگه كارش تموم شده... نه اصلا اينطوري نيست... در دل هر آهنگ كلي حرف و منظور خوابيده و قصد خواننده از پخش يك آهنگ صرفا انتقال دادن منظور هستش و ما تمام سعيمون كمك به انتقال حرف آلبوم زاخار نامه و انتقال ارزش هاست... اميد وارم در اين راستا موفق بوده باشيم
    5. خوندن... حالا كلا خوندن هر مطلبي كمي حوصله سر بره... بنده براي اين كه كمي متن رو از حالت تكراري و خشك در بيارم از طنز استفاده كردم(قسمت اول). اميدوارم اين مسئله مورد اعتراض قرار نگيره

مقدمه :
    زماني كه موسيقي پاپ حال و هواي شديدا تكراري و لوس پيدا كرده بود و فقط چندين خواننده ي مطرح اين موسيقي رو زنده نگه داشته بودن... كمتر كسي فكر ميكرد جوانان اين مرز و بوم بدون هيچ حمايتي در زير زمين سبكي جديد رو (در ايران) رواج بدن...
    احتمالا اگر از طرفدار هاي قديمي ي گروه زدبازي باشين با شنيدن آهنگ اجيلي چشماتون گرد شد... اونم در زماني كه ما همچين سبكي نديده بوديم تو عمرمون... موزيك هاي تند... صداهاي تقريبا جوان... صراحت بيان همراه با فحش...
    تو همين بين بود كه اصطلاح زاخار شكل گرفت... اصطلاحي كه امروزه اشناي اكثر جوون ها و نوجوون و حتي كودكان است!

زدبازی:
    زاخاربازی ... 10 سال از ورود کلمه زاخار به فرهنگ کشورمون میگذره ... کلمه ای که از قبل وجود نداشت و الان به عنوان یک ارزش در دل خیلی از جوانان جا باز کرده! ارزشی که پنج تا شاه و بی بی پرچمشو به دست دارن و گروهی عاشق و طرفدار یعنی زاخار موفقیتشونو به ارث میبرن! دنیای زاخاربازی...
    زدبازی ثابت کرده که همیشه به دنبال نوآوری در موسیقی بوده و همونطور که نسیم در مصاحبه ای که پارسال با ما داشت همین شاخصو عامل موفقیت زدبازی میدونست ما هم به این نتیجه رسیدیم که نوآوری عامل اصلی ماندگار بودن کارها و موفق بودن زدبازی بوده و هست! گروهی که برای بالا اومدن نه از شرایط اجتماعی – سیاسی جامعه مدد گرفت و نه برای معرفی شدن از فیت دادن یا دیس بقیه رپرا یا خواننده ها استفاده کرد و فقط و فقط از استعداد و پتانسیلی که از خود گروه نشات میگرفت بالا اومد و هم اکنون به یکی از پایه های اصلی موسیقی رپ و راک کشورمون تبدیل شده!

بررسی اعضا:
    مهراد هیدن: مهراد به عنوان خواننده اصلی زدبازی میشه گفت یکی از کامل ترین موزيسين های ایرانه ... اگه بخوایم مهرادو بررسی کنیم به این نتیجه می رسیم که مهراد از آهنگ بی حس به بعد خودشو پیدا کرد و ازون آهنگ تا الان تو هیچکدوم از کارهای زدبازی ضعیف کار نکرده ... از نکات جالب درباره مهراد میشه به این اشاره کرد که هنوز سابقه نداشته مهراد در دوتا آهنگ از یه استایل استفاده کنه و همیشه تو هر آهنگی از یک استایل متفاوت استفاده کرده با استفاده از پتانسلی بالایی که صداش داره و همین عامل باعث شده هم خودش به عنوان محبوب ترین عضو گروه تبدیل بشه و هم زدبازی با داشتن همچین عضوی برا سال های طولانی تکرار نشدنی باقی بمونه (چون یه سری از گروه ها و خواننده جدیدا با زدبازی مقایسه میشن و ما فقط به این سوال بسنده می کنیم که شما عضوی مثه مهراد دارید؟) ... مهراد آهنگساز اصلی زدبازی هم هست (به همراه علیرضا جی جی) که سطح آهنگسازی بالایی در ایران داره و میشه به عنوان یکی از بهترین ها در زمینه آهنگسازی هم ازش یاد کرد! نكته اي كه مهراد رو خاص كرده تسلطش به صداشه. هم در اجرا هاي كه با تن بالا اجرا ميشه... هم در اجرا هايي كه با تن پايين اجرا ميشه. صداي مهراد نوع عجيبيست از خلقت خدا كه ...

سامان ویلسون: عضو نستالژيك گروه زدبازي! كسي كه ابتداي كار پر رنگ ترين عضو گروه بود و به خاطر تكست هاي فوق العاده و صدايي خيلي خاص (از اون جايي كه اصلا نمونه نداره) هميشه تو چشم بوده و هست. سامان به نوعي سبك گنگستا رو در رپ فارسي متحول كرد و حتي پدر همين سبك نيز ميباشد. علاقه ي سامان به آهنگ هاي گنگ بر هيچ كس پوشيده نيست. قوي بودن بيش از حد ترك ديس بك اون هم در اون زمان از استعداد عجيب سامان پرده برداري ميكنه... و اين نكته رو ثابت ميكنه كه سامان اگر راهش رو ادامه ميداد ما با شاه ترك هايي در اين سبك روبرو ميشديم... تنها ذكر يك نكته در مورد سامان كافيست... رپري رو مثال بزنين كه 5 سال غيبت داشته باشه... ولي مانند سامان همچنان اسمش بر زبون ها باشه... و در اكثر نظر سنجي ها در مورد شاخ ترين رپر خيابوني اول بشه...

سهراب MJ: سهراب از اعضای کلیدی زدبازی هست و با تکست های حرفه ای که وارد رپ فارس کرد مانند ابداع فرهنگ دو قافیه در رپ فارسی که بسیاری از رپرای بزرگ از جمله یاس و بهرام هم الگو برداری کردند
    سهراب هم اکنون تنها عضوی از زدبازی هست که زدبازی قدیمو برا شنونده ها زنده میکنه چون از نظر استایل تغییر زیادی با گذشته نکرده ... البته این از ضعف سهراب نیسب بلکه نقطه قوتی برا زدبازی هست که طرفدارای قدیمشو هم بتونه راضی کنه ... ما در آلبوم زاخارنامه شاهد درخشش سهراب بودیم ! همچنین سهراب با نام بردن از سامان ویلسون در آلبوم تونست دل بسیاری از از طرفدارارو که از حضور نداشتن سامان در آلبوم ناراضی بودنو راضی کنه
    يكي از پر انرژي ترين رپر هاي ممكلت همين سهراب زدبازيه... كه يكي از اصلي ترين ويژگي هاش شروع طوفانيه... به نظر من سهراب براي ورس اول ساخته شده. از اونجايي كه در آهنگ هايي مثل بريم فضا، بي حس، زندگيه منه... با شروع طوفانيش خواننده رو ترغيب به گوش دادن كار كرده...

علیرضا جی جی: علیرضا یکی از خاص ترین رپرای کشورمون هست! شخصیت خاص علیرضا باعث شده که مخاطب خاص خودشو داشته باشه به علاوه اینکه ورود علیرضا و سیاوش به زدبازی همزمان بود با غیبت سامان ویلسون و همین عامل باعث شد که این دو برا مدتی تحت فشار قرار بگیرن چون تا همین الان بعضیا فکر میکنن که سامان بخاطر مشکل با علیرضا و سیاوش از گروه رفت... در صورتی که اصلا اینطوری نیست!
    همونطور که گفتم علیرضا شخصیت ویژه و خاصی داره و ما میبینیم که تکست علیرضا سرشار از ایهام هست جوری که هیچ شنونده ای نمیتونه معنی اصلی تکست علیرضا رو درک کنه و باید ورسشو چندبار دقیق گوش بده تا بتونه منظور واقعیشو بفهمه! در ضمن علیرضا از بهترین آهنگسازان رپ فارسی هست و بیشتر شهرتش رو میشه به آهنگسازیش نسبت داد.
    به نوعي ميشه به عليرضا لقب مرد ورس 2 رو داد!!! از اون جايي كه اكثرا ورس 2 رو اجرا كرده. از بهترين اجرا هاي عليرضا ميشه به مثل من و داستان ما و صد البته تهران مال منه اشاره كرد. عليرضا عموما براي بيان حرفش از چاشني ي طنز استفاده ميكنه
    جا داره اینجا اینم بگم که خنده های جی جی از بهترین و جالب ترین خنده های رپ فارسه (من فکر میکردم خنده های جی جی ساختگیه اما تو ویدئویی که در فرودگاه کوالامپور ازش دیدم متوجه شدم که خنده واقعی خودش همینطوره)

سیاوش سیجل: مرد شماره يك رپ فارس در بيان احساسات و صحنه ها. صداي خاص سياوش اين امكان رو بهش داده كه در ترك هاي لاو و فان غوغا به پا كنه... و از نكته هاي جالب سياوش عوض كردن بجا و به موقع استايل ميباشد كه بزرگ ترين نمونه ي اين ويژگي رو ميشه آهنگ كوكولي كو ناميد... تيكه هاي خاص سياوش در آهنگ ها هميشه زبون زد بوده و هست... (حس ميكنيم سک*ي شديم... تهران شده ديگه نيويوركم... روي هر نوك مم* پر از كك منه... پاس بده يه كام صاف مثل بكام... ميخوام تتو كنم كه تا ته تو كنم...) و ذكر اين نكته كه سياوش با اين سبك و استايل همراه موفق و كليديه مهراد در آهنگ هاي راك هستش...

نسیم: كم حاشيه ترين و تنها عضو مونث گروه زدبازي. ته صداي دخترونه (همون بچگانه) همراه با لهجه ي خاص معجوني به نام نسيم ميسازه
    وكاليستي كه در سبك هاي ار اند بي و پاپ هميشه به گروه كمك كرده و بيان احساسات رو به مراتب راحت تر كرده براي گروه... از اولين اجرا كه بي حس بوده تا آلبوم نسيم يا تنها يا به همراهي مهراد از پس كار ها به بهترين شكل بر اومده
    نسيم با اجرا هاي قوي به طور كل گروه رو از تضمين كرده و صد البته با نگه داشتن حد طرفدار ها رو هميشه (به جرات ميگم) راضي نگه داشته... به طوري كه واقعا اجراي ضعيفي از نيسم ما نديديم تا به امروز!

بررسی کلی زاخارنامه:

بقول علیرضا جی جی، زاخارنامه آلبومی با 10 ترک برا 10 سال زدبازی! آلبومی که سبک های مختلف رو با آهنگسازی زیبا و متفاوت مهراد و علیرضا در ده ترک متنوع توخودش جا داده و بعد از سال ها زدبازی رو دوباره به قدرت و جایگاه اصلیش تو رپ فارس برگردوند ...

ترک لیست (شناسنامه) زاخارنامه:

قصد بزرگنمایی ندارم ولی به جرئت میشه گفت زاخارنامه با کیفیت ترین آلبوم و به نوعی بزرگترین پروژه موسیقی رپ ایران تا بحال بوده ... آلبومی که بیشترین تعداد دانلود رو در همه سایت های رپی بخود اختصاص داده! در زیر آمار دانلود و بازدید پست زاخارنامه در سایت های معتبر که مربوط به دقیقا یکماه پس از انتشار آلبوم یعنی 15 تیر بوده رو براتون قرار دادیم:

Zedbazi. net:12,500| RadioJavan. com: 733,424| Rapfa. com: 448,079| Bia2Rap. com: 272,894| 20Rap. com: 18,931|

Tehranmusic. com: 176,171| rapsong. ir: 68,844| Ahangfa. com: 169,213| 98music. com: 105,690|

Rap3da. com: 35,758| Bia2sound. com: 26,157| Fazmide. com 79,574| tak3da. com 10,489| irhits. com: 52,431| wikiseda. com:10,000

بر اساس این بررسی زاخارنامه در یک ماه نخست، فقط در چند سایت بالا بیش از دو ملیون و دویست و بیست هزار (2,220,000) دانلود داشته که این رکورد فوق العاده ای محسوب میشه (در صورتی که این بررسی کامل نیست و زاخارنامه خیلی بیشتر ازین رقم دانلود شده) که فقط خود زدبازی میتونه این رکورد رو بشکنه!

و اما نموداری از میزان استقبال مردم نسیت به ترک ها زاخارنامه اماده کردیم که نشون میده محبوب ترین آهنگ آلبوم „چرا بدی؟” هست! این نمودار بر اساس نظر سنجی سایت [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] هست! همچنین لازم به ذکره که ترک „تهران ماله منه” بدلیل اینکه دو ماه قبل از انتشار آلبوم منتشر شده تازگی خودشو در هنگام انتشار آلبوم از دست داده و بخاطر همین در نظرسنجی نتونست به میزان محبوبیت واقعیش رای بیاره! این در مورد ترک „سیگار صورتی” هم تا حدودی صدق میکنه!

بررسی آلبوم از لحاظ سبک راک:

در رپ فارسی و همچنین درنظر شنوندگان عزیز گروه زدبازی و مخصوصا مهراد هیدن را میتوان از پیشگامان استفاده از المان های موسیقی راک و مشتقاتش از قبیل Soft Rcok و Pop Rock دانست. همچنین در برخی از ترکها رگه هایی از گیتار الکتریک در آنها دیده میشه که بصورتی لحظه ای و کوتاه هست. در ادامه آهنگسازان دیگه ای این شیوه را پیش گرفته اند که نمونه ی ملموس و دم دستی این قضیه EP منتشر شده از حسین و صادق هست.

درحال حاضر چون درباره ی آلبوم صحبت میکنیم از ترکهای قبلا ریلیس شده از گروه میگذریم و بر تک تک ترکها زوم میکنیم. با یک نگاه سطحی و دیدن نام آهنگسازان و با داشتن اطلاعات پیشین از طرز آهنگسازی هیدن و JJ این احساس به آدم دست میدهد که باید المان ها و مشخصات موسیقی راک را در ترکهای 1-4-6-8-9-10 با آهنگسازی هیدن جست و این پیشبینی هم کاملا صحیح هست. اکنون به بررسی ترکها به ترتیب میپردازیم.

درهمان ابتدای ترک شنونده با نت هایی از گیتار بیس مواجه است. اما در ادامه ی کار طبق استایل همیشگی هیدن تم راک از آهنگ حذف میشود و خود را در انتهای ترک نشان میدهد. از دقیقه 5:10 به بعد این گیتار آکوستیک است که خود نمایی میکند و ادامه ی آن هم با شگفتی ملحق شدن الکترو گیتار با نواختن نت های زیر. که نوید از آلبومی با مشخصات تلفیقی راک/رپ میدهد.

اما این نظریه کاملا در ترکهای 3-2 و نقض میگردد.

آهنگ چهارم هرچند با مزه ای از نوع موسیقی Trance شروع میشود با این حال نیز در آهنگ تداوم میابد اما گویی هیدن طاقت نمی آورد و در دقیقه 3:52 باز هم گیتار آکوستیک را در دست میگرد و نت هایی را در سبک Spanish اجرا میکند که حالتی عمیق و ملو را به شنونده القا میکند هرچند این نت ها بسیار کوتاه هستند.

آهنگ پنجم هرچند با مضمون و تکستی که داشت از پتانسیل خوبی برای بهره بردن از موسیقی راک بود که متاسفانه JJ ازین کار پرهیز کرد.

اما ترک ششم که یکی از ترکهای شنیدنی آلبوم هست. از اسم ترک این حس به شنونده دست میدهد که چون یک آهنگ احساسی هست نسبت به دیگر ترکها رگه های بیشتری از موسیقی راک هست. اما باز هم طبق عادت همیشگی هیدن در این ترک تنها از نت های پیانو سبک Soft Rock استفاده شده است و تنها در اواخر ترک و دقیقه 3:43 هست که باز گیتار آکوستیک شروع به نواختن پیدا میکند.

ترک هفتم باز شنونده را به گمراهی میکشاند که گویا از Back Effect گیتار استفاده شده که این ملودی و نوا از نت های پیانو کار هست.

آهنگ هشتم عاری از هرگونه المان های موسیقی راک هست. شخصا نظرم بر این است که اگر هیدن در کروس آهنگ و درجایی که نت های بالا توسط خواننده خوانده میشد از الکترو گیتار استفاده میکرد جلوه ای زیبا و دلنشین بدست می آمد.

اما ترک نهم که از نظر من که خود عاشق این نوع موسیقی هستم بهترین آهنگسازی این مجموعه را داشت. ترک کاملا حال و هوای Soft Rock را دارد. از اسم آهنگ گرفته تا مضمونش. استفاده زیبا از الکترو گیتار در پس زمینه که گاها خود را در دقیقه 2:01 نشان میدهد و استفاده ی بسیار خوش ساخت از Drum و! Base

آخرین ترک این مجموعه. در این ترک هم حال و هوای Rock قابل پیشبینی هست. ترک با پیانو شروع میشود و گیتار آکوستیک در پس زمینه اجرا میگردد. باز هم کار همان فضا و انمسفر موسیقی محزون Soft Rock را دارد که انصافا آراش دارا نیز از پس بوجود آوردن این فضا به خوبی برآمده است. آهنگ با ضربات سنگین و Base های قوی روند عادی خود را طی میکند که در دقیقه 4:15 ناگهان الکترو گیتار با آن صدای قوی خود را لحظه ای بر ترک تحمیل میکند. باز هم از نظر من اگر در ادامه این قسمت هیدن از Solo ی 15-10 ثانیه ای استفاده میکرد کار بشدت شنیدنی و خاص میشد که نمونه اش را به حتم میتوان گفت در تاریخ رپ فارس ندیده ایم.

نكته اي توسط يه سري از فعالان موسيقي تو غرب بهش اشاره شده اينه كه تو رپ فارسي تمامي ي تلفيق ها اشتباه بوده و فقط اين نكته نيست كه رپ با ار اند بي تو سبك تلفيق درستي دارن

مثلا سبك جز با بلوز هم همين طور هستن

ولي ما ميبينيم كه بچه هاي زدبازي به طور كامل رپ و راك رو هم به هم تلفيق ميدن به طوري كه از لحاظ هارموني ايرادي به اين كار ها وارد نيست

مثل اين كه كار خوب زياده... ولي گوش سالم كمه!!!

بررسی جزئی ترک های آلبوم زاخارنامه:

تهران مال منه :
    يكي از پايين ترين تمپو ها رو ما در اين موزيك شاهد هستيم. كه تمپوي پايين به نظر من به خواننده تو تسلط بيشتر كمك ميكنه
    از لحاظ درام به علت تكراري نبودن و يه جورايي همون تركيب هميشگي(كيك. كلپ/كيك. كيك. كلپ) با يه جور نواوري طرف هستيم
    همه موزيك هاي مهراد رو به نوعي پر تر از موزيك هاي عليرضا ميدونن و به نظر من دليل اين قضيه اين بوده كه موزيك هاي عليرضا تقريبا به سبك ترنس محدود شده
    ترک اول که جو سنگینی را با بیس های خودش ایجاد کرده بود طعم کارهای گنگ و دیس را اندکی به شنونده میچشاند
    در 3 ورس اول تقريبا تغييري مشاهده نميكنيم و اصل تغييرات در كوروس اخر و ورس اخر ميباشد
    كه در كوروس اخر تغييراتي در ضرب و درام به وجود مياد كه باعث كوبنده شدن بيشتر كوروس شده و در ورس 4 ميبينيم كه به كل درام حذف شده و ضربي رو شاهد نيستيم

اجرا
    مهراد هيدن:
    اصلي ترين نكته در اجراي مهراد ضد ضرب خوندن مهراد در 4 بيت اول هستش طوري كه تمامي ي قافيه ها با كلپ درام همزمان اجرا ميشن...
    مهراد در اجرا هاي پايين تسلط زيادي رو صداش داره و اين نكته رو بيان درست و مفهوم كلمه ها كمك ميكنه. به طوري كه نيازي به گوش دادن مجدد نيست
    در ادامه مهراد به نوعي فيد اين ميكنه... طوري كه بيت به بيت اكتاو هاي بالا تر رو اجرا ميكنه
    و در ادامه (زاخار اينجا حله مشكلا...) مشاهده ميكنيم درام تكميل ميشه و به نوعي اين حركت در ميزان هاي مختلف باعث جون دار تر شدن ورس میشه

كوروس
    ميشه كوروس اين ترك رو 2 قسمت تقسيم كرد:
    در قسمت اول در لاين هاي مختلف ما يك اجراي بالا و يك اجراي پايين داريم كه اجراي پايين به صورت بيس خونده شده
    قسمت دوم كوروس همزمان با تغيير درام (تهران مال منه... تهران مال منه...) اجرا ميشه كه مهراد از تحرير دادن صرف نظر كرده و گام هاي اضافه رو با تكرار جملات پر كرده

عليرضا جي جي:
    كلا از عليرضا اتنظار اجرا هاي فاني با چاشني ي ايهام دارن همه... ولي تو اين ترك عليرضا همه رو گول زده!!!
    با قطع شدن درام و شروع ورس عليرضا هنر خوندنش نمايان ميشه. چون با نبودن ضرب حفظ ريتم واقعا مشكل ميشه با شروع درام و امدن ضرب آهنگ استايل عليرضا به ديفالتس خودش يعني اجراي فاني تغيير كرده!
    تو اين ورس با برك هاي جالبي روبرو ميشيم كه با تغيير استايل عليرضا زيباييش دو چندان شده و ميبينيم كه جامپ هاي ريزي رو عليرضا اجرا ميكنه(ميگم ريز چون رو يك يا دو كلمه تاكيد ميكنه)

سهراب ام جي:
    تن صداي سهراب طوري هستش كه به نظر من بيشتر با تمپو هاي بالا سازگار ميشه... البته اين فقط يك نظر شخصيه
    بدون شك كسي كه بدون هيچ تغييري تو صداش ورسش رو اجرا ميكنه همين سهراب هستش نوع گويش و اجراي سهراب به نوعي لشه
    سهراب 90 درصد اجراهاش پايين بوده و اين به خاطر تن صداش هستش تو اين ترك ميبينيم كه قافيه هاي متعدد و استايل تقريبا يكسان به نوعي ورس رو خسته كننده كرده

سياوش سيجل:
    در نبود درام ميبينيم كه سياوش به بهترين شكل از پس حفظ ريتم بر اومده و هيچ از ضرب نميفته و سر ضرب اجرا ميكنه
    کم شدن صدای بیت از زیر وکال سیاوش که با توجه به صدای زیر سیاوش خیلی جالب نبود
    و ميبينيم كه تو اين ورس ميزان هاي كمتري نسبت به ورس هاي ديگه اجرا شد... در صورتي كه به نظر من اگر مثلا از ميزان 10 (بيت 5) درام اضافه ميشد سياوش حرف هاي بيشتري براي گفتن داشت.

خودش ميدونه خوبه:
    ترك هايي كه عليرضا براي گروه از سال 85 ساخته تا به امروز به جز چند مورد متاسفانه حال و هواي تكراري به خودشون گرفته بودن
    شروع كار با بريم فضا و مال هم بوديم فوق العاده بود(ميگم فوق العاده چون تا اون زمان مهراد پيانو رو ملودي ي اصلي كارهاي خودش قرار داده بود)
    اما از ترك مامان بزرگ به بعد عليرضا شروع به تقليد از كار هاي خودش كرد
    طوري كه اينترو ترك بي حس و مامان بزرگ شديدا مثل هم هستن. انگار همون نت ها فقط با ساز هاي ديگه اجرا شده...
    بعد هم شباهت تابستون كوتاهه به زمين صافه و همين طور داستان ما به تازه شروع زندگيمونه
    من اين طوري برداشت ميكنم كه عليرضا تا سال 90 تو ترك هايي كه براي گروه پروسري ميكرد از اونجايي كه بي حس و تابستون كوتاهه مورد استقبال قرار گرفته بودن دنبال تكرار موفقيت از همون راه بود به نوعي دنبال ريسك نبود
    چون ميبينيم ترك هايي كه واسه سياوش و نسيم و خودش(گيتار كولي/منتظرم) ميساخت سرشار از نوع آوري بود به طوري كه بيت گيتار كولي از پيانو رول گرفته تا گيتار بيس و گيتار برقي و اكاردئون شامل ميشه
    و تركي كه براي گروه تن به 10 در سال 89 ساخت هم صباي كارهايي بود كه براي گروه ميساخت
    من همين ترس رو داشتم كه تو آلبوم همين اتفاق بيفته ولي...
    خدا رو شكر ميبينيم كه عليرضا كاملا نواوري و كمي ريسك رو چاشني كارش كرده... كه بايد بگم مرسي كلي!

متاسفانه درام اين ترك بر عكس تهران مال منه حالت تكراري و كلاسيك به خودش گرفته
    با كمي دقت ميبينيم كه يه نوع اكورد با پيانو اجرا ميشه كه تو سر تا سر ترك وجود داره و ملودي اصلي هم كه همانند بيشتر كارهاي عليرضا تو تمام ميزان ها اجرا شده كه بر عكس ترك „چرا بدي؟” كه با قطع و وصل شدن ملودي... حالت ارتجاعي به ترك ميداد اينجا
    البته اين گفته صباي ورس 2 ميباشد
    و ذكر اين نكته كه در شروع ورس عليرضا ما شاهد تغيير در تركيب اجراي درام هستيم كه از نقاط مثبت اين ترك ميباشد
    در كل ترک دوم از لحاظ محتوایی چیز خاصی نداشت و در سری کارهای دستگرمی و دورهمی گروه زدبازی قرار میگره. اما ار لحاظ آهنگسازی روندی متناوب و سینوس گونه ای رو حتی در قسمت کروس شاهد هستیم و فقط در قسمتی از ترک شاهد افکتهای ساده ای روی آهنگ هستیم.
    نکات مثبت :
    یکی از متفاوت ترین بیت های آهنگ های زدبازی رو این ترک داره . به غیر از جنبه فانی که داره اگر دقت کرده باشید تاجایی که من یادم میاد تو هیچ بیتی از آهنگای زدبازی از „اسکرچ” استفاده نشده ولی تو این ترک به خوبی استفاده شده و فازِ جالبی به موزیک داده
    ورس های فانِ اجرا شده که تنها ترکی از زاخارنامه هست که تماما فان خونده شده و تونسته مودِ آلبوم رو عوض کنه
    متفاوت بودن استایل و فلوها که آهنگ رو از خسته کنندگی تقریبا دور نگه میداره ، بودن ام جی تو آهنگ !
    نقات ضعف :
    کروس یکنواخت و بی معنی (مثله کوکولی کو) ، تکست ها معنی خاصی نمیده و تفریحی خونده شده و هدف خواصی نداره، استفاده از کلمات و اصطلاحات نامتعارف و خاص
    درکل موزیکیه که اگر بر پایه تکست و مفهوم بخوایم نظر بدیم باید گفت آهنگه معمولی ای بود. ولی از لحاظ فنی ترک خیلی خوبی هست که بیت خوب و متفاوتش دلیل بر شنیدنی شدن این ترک هست ولی اگر به طور کلی به این ترک نگاه کنیم ، شاهد یه موزیک متفاوت با موضوع فان و برای خالی نبودن ترک فان تو آلبوم هستیم.

اجرا
    سهراب ام جي :
    يكي از اجرا هاي خوب سهراب رو ما در اين ورس شاهد هستيم كه با استايل ثابت و هميشگي خودش اجرا كرده... تركيب بندي سهراب تو اين ترك شروع كار با قافيه بازي و پايان كار با لحن فان هستش
    تو قسمت قبلي متاسقانه بنده متوجه ايهام بودن ابسنت نشدم و فقط به مشروب بودن و نحوي ي استفادش اشاره كردم! اينجا ابسنت به معناي غايب بودن نيز هست از اونجايي كه سهراب ميگه گفتن تا 10 برسونش مامان باباش...
    در كل سهراب از يك استايل استفاده كرد تو اين ترك و نه تغيير استايلي شاهد بوديم و بالا پايين رفتن اكتاوهاي اجرا شده
    و سهراب به تكست خوب و كاملش بسنده كرد تو اين ترك

كوروس :
    در لاين هاي زير شاهد وكالي هستيم كه مداوم با گفتن هي هي... باعث پر شدن كوروس شده
    و در لاين اصلي هم كه عليرضا اجرا ميكنه كوروس رو

و در تكرار ميبينيم كه تعداد لاين هاي بيشتر شده و اجرا هاي مختلفي رو شاهد هستيم
    متاسفانه در كوروس دوم تلفيق صداي عليرضا و سياوش يه جوري از ضرب انداخته كوروس رو و متاسفانه به صورت فاني فقط اجرا شده اين كوروس

سياوش سيجل:
    در اينجا ما شاهد اجراي كاملا هيپ هاپي از سياوش هستيم
    اجرايي كه تا به حال از سياوش نديده بوديم
    با قطع شدن ملودي و همراهاي درام و بيس بيت كمك به درك بيشتر اشعار سياوش ميكنه
    فلو سياوش طوري هستش كه كلا ريتم فوق العاده اي داره
    طوري كه تك تك قافيه ها با نوعي جامپ اجرا ميشه
    بعد از صداي عليرضا (سیجل یه کم آرومتر) ما شاهد برگشتن استايل هميشگي سياوش هستيم كه بنده به شخصه تو اين استايل قدرت توصيف سیاوش رو شگفت انگيز ميدونم

عليرضا جي جي:
    يكي از نقاط مثبت اجراي عليرضا تو اين ترك عوض كردن مداوم و پي در پي استايل هست
    از اونجايي كه اين ترك فاني بوده عليرضا به استايل سيجل تو آهنگ كوكولي كو تغيير سبك ميده
    كاري به به نظر من اگر در ترك هاي اصلي توسط عليرضا اجرا بشه و با ايهام و فاني بودن ورس هاش جمع بشه از عليرضا يك معجوني تمام عيار ميسازه.

چرا بدي؟!
    عليرضا با اين ترك يك نكته رو به وضوح ثابت كرد
    شلوغ كردن بيت و پر كردن بي مورد اون باعث زيبا شدن و حرفه اي شدن ترك نميشه
    قرار نيست كه مثلا اگه يه بيت 800 تا پترن داشته باشه ازش به عنوان به بيت شاخ ياد كنن
    بلكه درست پر كردن ترك يك هنر حساب ميشه
    درام اين ترك مانند درام ترك هاي تابستون كوتاهه و زمين صافه 4 ميزان به 4 ميزان دچار تغيير شده كه به شخصه اين موضوع رو براي ترك هاي گنگ ميپسندم
    آهنگ فضای کل کل و گنگ خودش رو از همان ابتدای ترک آغاز میکنه. اما باز هم شاهد روندی یکنواخت حتی در کروس کار هستیم. اما در قسمت هیچکس تم کار اندکی دستخوش تغییر میشود تا حالت رپ کردن سروش هیچکس سوار بیت شود. در ورس سوم اندکی پاز در ترک شنیده میشود که بعد از 3-2 بیت به حالت عادی خودش برمیگردد.

اجرا
    سهراب ام جي:
    به نظر من بهترين اجراي سهراب تو آلبوم تو اين ترك بود! در كمتر اجرايي از سهراب ديديم كه لحن بيان سهراب كمي جدي باشه... و از ته گلو اجرا نكنه
    استايل سهراب هميشه تو چشم بوده و هست! از اونجايي كه با تغييرات كم هميشه بهترين هارو اجرا كرده
    در اينجا ميبينيم كه قافيه هاي سهراب (همه دوستا با منن شدم اوستا كار اصن توي روستا هام امضا ميخوان دوستارا ازم) با فاصله ي كم از هم ديگه هنر اين رپر رو نشون ميده

كوروس :
    نكته اي كه تو اين ترك ميدرخشه اين هستش كه تو اكثر ترك ها ميبينيم كه قافيه هاي كوروس تك هستش... يعني به نوعي همون تك قافيه هستش
    ولي ما تو اين ترك ميبينيم كه كوروس هم 2 قافيه اي نوشته شده
    اجراي سهراب همانند اجراش تو ورس جون دار و كوبنده هستش
    نكته ي اصلي كوروس شروع كوروس هستش
    وااااااااااي... طوري كه تقريبا يك ميزان از كوروس صرف همين كلمه شده و شديدا آهنگين كرده كوروس رو
    و در بك وكال و لاين هاي پايين صداي هي هي رو ميشنويم كه اين هم از نكات درست كوروس بوده و بچه هاي تمامي فضا ها رو به خوبي پر كردن
    و شاهد اين نكته هستيم كه در اجرا هاي بعدي سروش و مهراد هم به سهراب اضافه ميشن و به نوعي كوروس حالت باس به خودش ميگيره

سروش هيچكس :
    از معدود اجرا هايي كه سروش از همون ابتدا بحث فان رو وسط ميكشه و صد البته بدون درام ورسش رو شروع ميكنه
    و بعد از اضافه شدن درام به بهترين شكل به استايل هميشگي خودش بر ميگرده و ما ميبينيم كه بيت هم به خوبي هم خوني داره با سروش و به نحوي انگار بيت رو تكست سواره
    عليرضا با بازي كردن با ملودي و استفاده از ملودي در قسمت هايي كه تكست به قسمت هاي اصلي خودش ميرسه دو حركت مثبت انجام داده:
    1. يكنواخت بودن ملودي رو از بين ميبره
    2. به آهنگين تر شدن ورس ها كمك ميكنه(به طوري كه انگار مدلاسيون كرده!!!)

مهراد هيدن :
    بعد از مدت مدیدی شاهد به ورس کاملا گنگ با سرعت نسبتا بالا از مهراد هستیم که نشون داد هنوزم اون قدرت سابق رو داره . قافیه های گوش نواز ، استایل و فلوئه مناسب با بیت و تیکه های بجا از نقاط قوت این ورس هست
    به شخصه بعد از تلفات جنگ متوجه انقلابي در مهراد شدم
    كه با حذف فحش و جايگزين كردن تيكه، اثر ورس خودش رو صد برابر كرده
    در اينجا شاهد هستيم كه مهراد با كمي مكث ورسش رو شروع ميكنه كه دليل اين مكث تكست مهراد هستش و اين نكته كه مهراد تو كارهاي گنگ كلا قافيه ها رو ميكوبه
    با پاساژي كه با كيك اجرا ميشه و شروع درام و ملودي زيبايي ورس 2 چندان شده و با چاشني قافيه بازي مهراد ورسش رو به پايان ميرسونه

من نميدونم معيار سنجش دوستان چيه تو رپ. ولي با كمي انصاف و دارا بودن يك عدد گوش سالم ما فرق اين ترك رو يك چيز نه بلكه صد چيز ميدونيم
    اين ترك واسه 1 تيكه يا 2 تيكه چرا بدي نشده
    موزيك فوق العاده. ميكس حرفه اي، تكست حرفه اي و كمي سواد موسيقيايي كه از تجربه خيلي بهتر هستش اين ترك رو ساخته
    چرا خسته كنم خودم رو؟
    استقبال مردم و شنيدن اين ترك نو نقاط مختلف شهر نشون از عامه پسند بودن اين ترك هستش
    يعني اينكه حرفش رو زده...

نباید وایسیم
    از لحاظ آهنگسازی یکی از متفاوت ترین کارها رو از مهراد دیدیم در صورتی که من فکر کردم این آهنگ رو علیرضا ساخته
    در ابتدا شاهد هستیم که تقریبا 4 میزان به 4 میزان موزیک حالت کامل تر شدن به خودش میگیره... به طوری که درام... های هت... و همین طوری در ادامه بیت پترن های بیشتری رو در ادامه شامل میشه
    در کل ترک چهارم متفاوت ترین ترک این آلبوم از لحاظ ساختار آهنگسازی هست. با شروع آهنگ شنونده حس کارهای Trance و Dance رو احساس میکنه که درکارهای خواننده های خارجی ای چون: Inna و بیشتر کارهای DJ های معروف فرانسوی David Guetta و Bob Sinclar شاهد هستیم
    و این نکته که ملودی این آهنگ کمی ادم رو یاد ملودی ریمیکس آهنگ تابستون کوتاهه که توسط مهراد هیدن به مناسبت 2 ساله شدن این ترک در سال 88 پخش شد میندازه !

اجرا

سهراب ام جی
    نکته ی مثبت در مورد ورس ها تو این ترک طولانی نبودن بیش از اندازه ی ورس ها هستش
    سهراب همون طوری که در ابتدای مقاله گفتم در شروع با اجرای خوب خودش شنونده رو ترغیب به گوش دادن آهنگ میکنه
    فرمول جالب سهراب همیشه با قافیه های پشت سر هم و نزدیک به هم بوده و صدای خاص سهراب به همراه استایل تقربا نعشه!! حالت یکنواخت رو کاملا از بین میبره
    سر ضرب خوندن سهراب همیشه مثال زدنی بوده و هست به طوری که در بعضی از مصراح ها که وکال به میزان بعدی میرسه میبینیم که سهراب با یک بک وکال فوق العاده جلوگیری میکنه از تداخل لاین ها که این نکته ی مثبتی هستش
    میبینیم سهراب در تیکه های خاصی از ورس خودش (نمیخوام... بگیرم عکس با کسی) یا مکثی به موقع ریتم رو به نحو جالبی حفظ میکنه و میبینیم که با اجرایی واقعا حرفه ای طرف هستیم

مهراد هیدن
    مهراد واقعا در اجرا ادم زرنگی هستش
    دلیل این حرفم این هستش که ما مشاهده میکنیم که مهراد اصل هارمونی رو که خودش مبحثش فوق العاده طولانی هستش رو به بهترین شکل ممکن اجرا میکنه
    دلیل این حرفم این نکته هستش که ما میبینیم که مهراد موردهای فوق العاده ای رو واسه تلفیق انتخاب میکنه. شما تو سر تا سر این آلبوم و اجرا های مختلف از مهراد میبینین که اصلا اجرایی که بخواد شبیه اجرای دیگه باشه نیست!
    در شروع میبینم که مهراد با صدای پایین اجراش رو شروع میکنه و بعد از 1 میزان فاصله اجرایی رو با اکتاو بالا تر اجرا میکنه...
    میبینیم که در دو حالت مهراد بهترین تسلط رو روی صداش داره و صد البته که اجرای بالاتر حس بیشتری رو به شنونده القا میکنه

علیرضا جی جی
    در این ترک همون استایل و سبک سیاق گذشته از علیرضا رو میبینیم
    اجرایی پایین و سوار به بیت از علیرضا و ایرادی بهش وارد نیست
    نکته ای که در این ورس جلب توجه میکنه تغییر ملودی هستش که ادم حس میکنه ترک کلا عوض شده!
    در اواسط اجرای علیرضا شاهد این هستیم که های هت اضافه شده به بیت و درام حالت اصلی به خودش گرفته و این نکته در این آلبوم بیش از پیش انجام شده و باز همم یگن باعث سرزندگی بیت شده و ذوق آهنگساز رو نشون میده

سیاوش سیجل

قبل از شروع ورس میبینیم که سیاوش پلی بکی رو اجرا میکنه و مانند جی جی تو آهنگ چشم های جادویی خبر شروع ورسش رو میده...
    سیاوش با ایهام شروع میکنه کارش رو... چیزی که شاید یه سری متوجه نشده بودن و فکر میکردن سیاوش اینجا از ردیف استفاده کرده کاری که زیاد تو رپ جایز نیست!!!
    بلکه در ابتدا با کلمه ی عجیب و در بعد با از جیب ما طرف هستیم! در این سبک به نظر من سیاوش میتونه بیشترین حدش رو نشون بده و از حداکثر پتانسیلش استفاده کنه.

همانطور که در بررسی آلبوم از لحاظ سبک راک گفته شد در دقیقه 3:52 این آهنگ بعد از اتمام ورس سیجل بیت آهنگ به کلی تغییر میکنه و صدای درام ها تا حد زیادی پایین میاد و فضای ترنس جای خودشو به گیتار آکوستیک میده که جز این هم از مهراد توقع نمیرفت... در ادامه شاهد اجرای مهراد بصورت دکلمه هستیم که این قسمت Bridge یا پل آهنگ هست که در رپ فارس به وفور در آهنگای زدبازی شاهد استفاده از پل هستیم

بعد از پایان Bridge دوباره بیت به حالت قبلی یعنی ترنس برمیگرده و قسمتی از کوروس به عنوان اوترو اجرا میشه!

مرسي كلي

ارزش اين ترك از لحاظ معنا و حرف هايي كه توش هست به نظر من خيلي بيشتر از اين هستش كه بخوايم اين ترك رو زير ذربين ببريم

اين ترك يك ارزش هستش... واسه همه ي طرفدار ها

ولي ما نويسنده ايم و معذور!

ترک پنجم با یک فضاسازی شروع میشه و سپس نتهای پیانو سوار بیت میشوند و همین روند ساده تا آخر کار ادامه پیدا میکنه.

به نظر من تو 4 تركي كه علیرضا تو اين آلبوم آهنگسازي كرد اين ترك از همه به نوعي ساده تر و كم حجم تر از بقيه بود

نقطه عطف اين ترك هم درام ويژه ي اين ترك هستش و بعد پد ها و بعد هم نت هاي پيانو با ظرافت خاص در تمامي ورس ها (كمتر در ورس 4) اجرا شده و اين ترك رو به وجود مياورن

اجرا

سياوش سيجل

ما پلي بك هاي جالبي رو تو ورس سياوش ميبينيم... به طوري كه عليرضا هم حضور داره تو ورس سياوش مانند كارهاي قديمي از بچه ها مانند مامان بزرگ و همين خودش ميدونه خوبه... و اگه بخوام به عقب تر برگردم بايد از من چتم و پيس پيس ياد كنم

سياوش بيشتر تو اين ورس سعي داشته به وقايع اشاره كنه و كمتر به قافيه ها بپردازه كه البته اين تكته ي منفي به حساب نمياد

و نكته ي جالب ورس سياوش پاز هاي به موقع و كوتاه هستش كه استايل جالبي شده و ميبينيم كه سيجل براي كار هاي جديد تو چنته چيز هاي فراواني داره

نسيم

يكي از نقاط ضعف كوروس لاين هاي متعدد هستش كه كمي فهم مطلب رو براي شنونده مشكل ميكنه

لاين هاي آوا به همراه وكال ها كه 2 يا 3 لاين هستش كمي سنگيني ميكنه

اما طبق معمول ما ميبينيم كه ته لهجه ي زيباي نسيم چاشني كار شده و باز هم لحن زيبا و دلنشيني رو به وجود مياره

عليرضا جي جي

من هنوز تو كف يك نكته موندم

اين كه عليرضا بدون هيچ ترسي اعتراف ميكنه كه اوايل جا نيفتاده بوده تو گروه ولي كم كم راه خودش رو پيدا ميكنه... اين نكته رو ميبينيم كه اصلا پنهان نميكنه بلكه با افتخار اعتراف ميكنه به نظر تك تك فن ها... انقدري خوشم اومده از اين حركت عليرضا كه به خودم اجازه ي اشكال گيري از اين ورس رو نميدم

مهراد هيدن

ما از مهراد تو اين ترك يه اجراي اشنا ميبينيم... بله... اجراي پر طرفدار و خمار مهراد كه به نظر من اصل صداي مهراد خودش رو اينجا نشون ميده

ميبينم كه مهراد در 8 ميزان اول يه بند و بدون مكث اجراي خودش رو ادامه ميده... بر عكس 2 ورس اول كار

و سر انجام يك تحرير فوق العاده ميبينيم كه با فيد اوت استادانه به پايان ميرسه

سهراب ام جي

متفاوت ترين ورس رو يه جورايي تو اين ترك بايد اين ورس دونست

در ابتدا ميبينم كه در نبود درام و ملودي سهراب شروع ميكنه ورسش رو كه اين زمينه كمك ميكنه كه تمامي نگاه ها به تكست باشه... كم كم ميبينيم كه بيت كامل شده و با سهراب همراه ميشه

باز هم پاز هاي به موقع و تغيير استايل و برك هاي سر ضرب به همراه تكستي خوب نقطه پاياني خوب براي اين ترك بود

نکات مثبت :

به واقعیت نزدیک بودن تکستا نسبت به آهنگای دیگه،احساس هر فرد در اجرای قسمت خودش،احترام به طرفدارا،تکست روون و تأثیر گذار و داشتن سیر داستانی که شنونده رو به گوش دادن ادامه آهنگ جلب می کنه ، آهنگسازی متفاوت

نقات ضعف :

به نظر من نقطه ضعف خاصی نداره این آهنگ چون یه سری حرفا در قالب یک آهنگ زده شده تا به شنوده انتقال داده بشه . و اگر کسی خوشش نیاد بیشتر بخاطر سلیقشه تا ضعف موزیک

فقط واسه اين كه اين ترك نقدي خالي نمونه همين چند نكته ي كوتاه رو گفتيم

چون اين يك ترك خاص هستش... و خاص بودنش هم واسه هر نفر يك رنگ خاصي داره

مهد كودك

ميرسيم به يكي از قوي ترين ترك هاي اين آلبوم

تركيبي كه از آهنگسازي ي قوي و تكست فوق العاده بهره مند هستش

اين ترك به نظر من تو اين آلبوم سوخته شد

و به تنهايي ارزش داشت كه به صورت سينگل پخش بشه و تا مدت ها طرفدار ها رو راضي نگه داره

ترک ششم یکی دیگر از آهنگهای شنیدنی این آلبوم هست. آهنگهایی که به نسبت از افکت های بیشتری استفاده شده و تم آهنگ بیشتر تغییر میکند. افکت هایی چون سازهای بادی و همچنین نتهای ریز پیانو. کار دارای افت و خیزهای زیادی از لحاظ آهنگسازی هست و حالتی شناور رو در آهنگ حس میکنیم.

ايترويي فوق العاده ميبينيم كه پر از احساس هستش و بيت تو ورس نموداري اروم تر رو از خودش نشون ميده و تو كوروس ميبينيم كه به اوج خودش ميرسه

اين ترك شايسته ي احترام هستش از همه نظر

در حين گوش دادن به اين ترك نا خودآگاه به سمت دوران شيرين كودكي خودمون ميريم...

نظر شخصي ي من اين هستش كه اين ترك شاهكار مهراد تو اين آلبوم هستش

اجرا

سهراب ام جي

يك اجراي فوق العاده رو ميبينيم ما از سهراب

در صورتي كه ميبينيم شديدا بيت و سهراب با هم همخوني دارن

سهراب با حالتي خاص كه مارو ياد اجرا هاي سال 85 ميندازه مانند مال هم بوديم و بريم فضا كار رو شروع ميكنه

مانند اكثر موزيك هاي مهراد ميبينم كه در ميزان هاي ابتدايي بيت حالتي سبك و تقريبا درام و باس و پد به خودش ميگيره و در زماني كه به اوج ورس نزديك ميشيم ملودي هاي اصلي هم به بيت اضافه شده و بار احساسي ي ترك رو چندين برابر ميكنه

اينجاس كه واقعا بايد اعتراف كرد كه اين بيت فقط و فقط براي همين كار ساخته شده و من اينجا ارزو ميكنيم ادعا كنندگان غربي بيان يكم گوش بدن به اين آهنگ رو و نو آوري و احساس رو تو قدرت ريسك جوون هاي مملكت ببينن

نه كلاسيك خون هاي اون ور كه واقعا تو دهه ي 70 موندن(دور از جون بزرگان موسيقي)

كوروس

با افكتي زيبا ما قسمت اول كوروس رو ميبينيم كه يا يك كرش وارد قسمت دوم شده و كاملا روي ملودي تكست نوشته شده و طوري اجرا ميشه اين كوروس كه ما احساس ميكنيم كه كاملا هم زبون هستن سياوش و موزيك و خدا رو شكر اين اجراي احساسي بار فني اين ترك رو بالا تر برده

سياوش به هيچ وجه از فيد اوت كه تقريبا تو همه ي كوروس ها اجرا ميشه استفاده ميشه استفاده نكرده و در اوج كوروس رو به اتمام ميرسونه و اين نكته از اون چندين مورد هستش كه كاملا روي بار فني آلبوم تاثير مثبت گذاشته

سياوش سيجل

وقتي با صدايي فوق احساسي طرف باشيم و موزيك و تكست هم در بالا ترين سطح باشن ايراد گرفتن واقعا سخت ميشه

سياوش در قسمت هاي مختلف از ورس با تحربر هاي خاص و با بازي كردن با صداش كاملا يكنواخت بودن ورس رو از بين برده

سياوش كمي لحن بچه گانه به صداش گرفته كه براي توصيف دوران نوجوونيش از شگرد فوق العاده اي استفاده كرده

نقطه ي اوج صداي سياوش رو ما ميتونيم تو اين تيكه كه انقدر حموم نميرفتم اخر ديگه چرك كرد گلوم

ميبينم كه به مقداري كافي نه اونقدر كه لوس شه و نه اونقدر كم كه به چشم نياد سياوش خنده رو وارد لحنش كرده كه واقعا فوق العاده هستش

در ادامه هم بدون مكث به اجرا ميپردازه و در اخر هم با كوبيدن قافيه ها كارش رو سياوش تو اين ورس تموم ميكنه

اين ترك واقعا ارزش بالايي داره

از اون جايي كه از سطح فعلي ي رپ فارس چند پله بالاتر هستش

مقايسه ي اين ترك با ترك هاي ديگه گواه حرف من هستش

نكني باور

نکنی باور یک آهنگ عادی از نوع کارهای زدبازی هست. باز هم نت های پیانو بر روی بدنه ی اصلی کار که تنها گاهی وقتا نتهایی از گیتار به کار ملحق میشد. تنها نکته متفاوت کار همان تیکه ایست کامل هست.

اين هم يكي از كار هاي منفاوت عليرضا هستش كه من در ابتدا شك كردم كه مهراد ساخته اين ترك رو يا عليرضا!

ملودي ي بيس اين كار پيانو هستش. سازي كه بيشتر مهراد تو موزيكهاش ازش استفاده ميكنه تا عليرضا. نت هاي جالب و خوبي اجرا شده تو اين ترك كه حس يك آهنگ لاو رو به خوبي ميرسونه و تنها نكته ي منفي مستر نسبتا ضعيف اين بيت هستش كه كمي بي كيفيت كرده آهنگ رو

در انتها هم ميبينم كه گيتار هم اضافه شده به بيت و پاساژ هاي خوبي هم ما ميبينم

اجرا

سياوش سيجل

هميشه ثابت كرده تو ترك هاي لاو حرف هاي زيادي براي گفتن داره و اين رو ما از ترك زمين صافه فهميديم كه سيجل اجرايي خيره كننده داشت

اولين نكته ي جالب اين هستش كه واسه اولين بار ما ميبينيم سياوش اسم خودش رو به زبون مياره!!!

اجراي سوار بر بيت سياوش به همراه لحن ويژه هميشه يك امكان فوق العاده به سياوش داده و اون هم قدرت توصيف فوق العاده هستش

مشاهده ميشه اجراي پايين ولي مفهوم سياوش حرفي براي گفتن باقي نميزاره

قدم به قدم و ميزان به ميزان ميبينيم كه چند دي بي اروم اروم وكال داره بالا مياد ولي اين نكته رو فقط با دقت فراوون ميشه فهميد كه شنونده رو بيشتر غرق در ترك ميكنه

مهراد هيدن

باز هم يك اجراي متفاوت از مهراد

انگار نو اوري هاي مهراد تمومي نداره!

بيشتر سبك پاپ رو به گوش ميرسونه اين كوروس و ما ميبينيم كه تو قافيه هاي كوروس ما با لاين هاي بيشتري روبرو هستيم

اما در اجرا هاي تلفيقي كوروس ما در كوروس اول هميشه مهراد رو تنها ديديم و ميزان هاي اجرا شده رو كمتر

ولي با شروع كوروس هاي بعدي نسيم هم در لاين هاي زير نقش تكميلي رو بازي كرده و صد البته كه پارتنر موفق مهراد هم هستش كه با اجراي سبك ار اند بي سعي در پر كردن فضاهاي خالي داشته و به نوعي فضا هايي كه با تحرير پر ميشن رو با اوا پر ميكنه

بهزاد ليتو

بهزاد در اين اجرا بيشتر سعي در ضد ضرب خوندن داشته به نوعي كه با چيدن قافيه ها در نقاط غير معمول سعي در اجرايي متفاوت داشته

قشنگي ورس بهزاد بر عكس ورس هاي ديگه رفته رفته خودش رو نشون ميده

همون طور هم كه انتظار ميرفت در ميزان هاي اخر اكتاو هاي بالاتر رو اجرا ميكنه بهزاد

و در اخر با مكثي كوتاه اخر ورسش رو با كوروس تداخل ميده و صد البته كه در اون مكث جاي صداي نفس خالي بود

سهراب ام جي

سهراب در اين آهنگ همانند كار هاي گذشته فرمول قافيه بازي رو اجرا ميكنه ولي با اين تفاوت كه در بيان كلمات اون فيلتر هميشگي رو از صداش برميداره و صداش رو بيشتر ازاد ميكنه در اين اجرا

كه نكته ي مثبتي هم هستش در اين كار براي بر انگيختن حس شنونده

تو اين ورس ميبينيم كه موزيك پر تر از ورس هاي ديگه هستش و عليرضا انگار واسه سهراب پارتي بازي كرده!!!

سیگار صورتی:

و اما سیگار صورتی آهنگسازی جالب و چندلایه ای دارد. استارت کار آدم را به یاد کارهای سبک پاپ می اندازد که وجه تمایز آن این است که تنها از ضرب آهنگ سریع تری برخوردار هست. همین نکته نیز به بقیه اعضای گروه کمک میکند و دستشان را برای رپ کردن باز میگزارد. از دیگر نکات جالب درام های این آهنگ هست که به مانند پلی بین ورسها و کروس هست.

سيگار صورتي مانند تابستون كوتاهه و زمين صافه و همچنين تازه شروع زندگيمونه از لحاظ سبك نوعي سامر جم به حساب مياد

از لحاظ موسيقي با گوش دادن حتي چند ثانيه از ترك ميشه حس كرد كه امضاي مهراد هيدن پشت اين ترك هستش

فضا سازي ها به خوبي انجام شده و ورس ها الكي شلوغ نشده و درام ضرب فوق العاده اي به موزيك داده و پاساژ هاي به موقع تو ورس نويد اضافه شدن المان هاي جديد ميباشد

اجرا

سياوش سيجل:

تو اين ورس سيجل از مكث هاي زيادي استفاده ميكنه. تا قبل از پاساژ ما ميبينيم كه اين روند ادامه داره ولي بعد از پاساژ سيجل به استايل اصلي ي خودش برميگرده و در ادامه ما كمي ياد ترك زمين صافه ميفتيم و نه تنها اين ترك حتي ما ياد بيت هاي پاياني زندگي ي منه نيز ميفتيم و انگار تو اين ترك ما با كالكشني از اجرا هاي قبلي سيجل روبرو هستيم

مهراد هيدن:

اجرايي اصيل از مهراد كه چند وقتي بود كه نديده بوديم تو ترك هاي سينگل اين جوري مانند گذشته مانور بده تو سبك هيپ هاپ

همانند گذشته ما ميبينيم كه مهراد با استفاده از الفاظ خاص مخاطب خاص براي ورسش انتخاب ميكنه

در انتها و بعد از پاز دادن هاي پياپي ميبينيم كه مهراد با كوبندگي خاصي كاملا جون دار ورسش رو به اتمام ميرسونه

سهراب ام جي:

در ورس سهراب شاهد اين هستيم كه پيانو سوار بر بيت شده

و سهراب هم كمي فست خوني ميكنه كه البته همچين درامي و صد البته تمپو همين استايل رو از سهراب ميطلبيد

تكست سهراب از اونجايي كه كمي گسترده بود نياز به تغيير مداوم استايل داشت و ما ميبينيم كه سهراب به همين گونه عمل ميكنه

مثال. چرا ساكت شدي يه چيزي بگو. در اين جا لحن به سوي تاكيد و پرسشي تغيير پيدا ميكنه

بدون برك و يا حتي بريجي ميبينيم كه ورس عليرضا شروع ميشه و به دليل بلند نشدن بيش از حد اين كار رو انجام دادن بچه ها

چون در غير اين صورت موزيك رو 6 دقيقه ميرفت

عليرضا جي جي:

ورس عليرضا به نوعي تعريف يك داستان هستش به زبون رپ!

كه ايده ي جالبي هستش در نوع خودش

حال و هواي متفاوت ورس ها كه تو كمتر كاري از زدبازي ميبينيم باعث ميشه كه هر ورس طرفدار خاص خودش رو داشته باشه

يكي از معدود ورس هايي از عليرضا هستش كه چند نكته ي جديد و جالب داره

1. عليرضا ورس اخر ميخونه!

2. عليرضا تو اين ورس اصلا فاني نخونده و به نوعي بدون هيچ فيلتري فقط صداي اصلي خودش رو به نمايش ميزاره

نسيم:

به نظر من بهترين اجراي نسيم تو آلبوم تو اين ترك بوده

ما از بي حس و زندگيه منه تلفيق صداي مهراد و نسيم رو ديديم تا به الان

تلفيقي كه توسط كمتر كسي مورد انتقاد قرار ميگيره و به حق كه تو رپ فارسي اين دو پارتنر به خوبي نقاط قوت هم ديگه رو پوشش و نقاط ضعف هم ديگه رو پنهان ميكنن

در صورت تك خوني ميبينيم كه خواننده بايد اجرا هاي مختلفي داشته باشه

به طور مثال يك لاين باس يك لاين فسه و يك لاين هم سوپرانو

كه 100 درصد تو يكي از اينا تسلطش بهتر هستش و در بقيه معمولي خواهد بود

ولي زماني كه پاي تلفيق در ميون باشه ميبينيم ضعف ها پوشيده ميشه مثل همين ترك

میرسیم به نقاط عالی و بسیار قوی این آلبوم از نظر آهنگسازی و موسیقیایی. 2 ترک آخر آلبوم که لذت بسیار زیادی را به دوستداران کارهای قوی این سبک میدهد. جوی ملو و نرم به همراه نتهای شنیدنی و تلفیقی زیبا که همانطور که گفته بودیم از افکت های گیتار نیز بهره برده است. از کارهایی که حسی بهتر و شنیدنی تری به کار داده است میتوان از استفاده Female Vocal بعنوان Back یا Supporting وکال در ترک „دلم تنگ شده” که جوسازی خوبی در ترک بوده و همچنین وجود „آرش دارا” در ترک آخر که به معنی واقعی کلمه حق مطلب را ادا کرده است و آهنگی درخور و زیبا را رقم زده است.

دلم تنگ شده

اين آهنگ همون طور كه همگى مى دونيد راك هست اما چيزى كه مهمِه اينه كه اين آهنگ آمیخته ی چند سبك راکه!

بیت اصلى و بک بیت (پس زمینه آهنگ) دو سبک متفاوته كه يك نوع سبك خاص رو به وجود مياره.

سبک اين آهنگ از خيلى نظر ها به آلترناتيوِ (alternative) شبيه هست اما تشخيص دادن اين كه كدوم يك از زير شاخه هاى آلترناتيوِ هست كمى سخت به نظر ميرسه و اون وجود بک بیت (Back Beat) هیپ هاپ هست.

اين آهنگ رو نميشه به خاطره ورس رپِ مهراد و سياوش Nu Rock يا hip hop-Rock به حساب آورد چون اين سبكها زير شاخه ى راک هست و سبك آهنگ دلم تنگ شده به تنهایی راک نيست بلكه آلترناتيو هست.

پس ميشه گفت اين آهنگ تركيبى بين هیپ هاپ و آلترناتيو هست.

تقريبا سبك اين آهنگ به سبك یعضی از ترکهای آروم گروه “Linkinpark” شبيه هست. این وظیفه در گروه LP بر عهده Mike Shinoda هست که در این ترک مهراد و سياوش رپ ميخونن و همين باعث ميشه که شباهت اندکی بوجود بیاد.

بررسی کروس:

„دلم تنگ شده” ... کروس آهنگ فقط جمله „دلم تنگ شده” بود که چندین بار تکرار شد ... اما این جمله هم نام آهنگ بود و هم چکیده مفهوم آهنگ ! از نظر اجرا یکی از غمگین ترین اجراهای مهراد بود که بخوبی حس غم رو به شنونده منتقل میکننه و ذهن شنونده رو آماده میکنه که بقیه آهنگو دنبال کنه ... حضور نسیم در قسمت کروس کمک زیادی به زیبا تر شدن کروس و انتقال حس آهنگ کرد.

بررسی ورس مهراد هیدن:

بیت و خواندنِ مهراد تقريبا با هم همآهنگ بودن. استرس هايى كه مهراد روى كلمات ميذاشت با ضرب هاى back beat همآهنگ بود. چون beat آهنگ يكنواخت نبود باعث ميشد ورس خسته كننده و طولانى به نظر نرسد.

از نظر لیریکس همونطور که در زیر میبینید:

" گرفت لجن درمو

گم کردم خودمو

ولی‌ تاریکی‌ مرد و من دیدم صبحمو

من باید بحث کنم هر دفعه تا بس کنی‌

ببین هرچی‌ که هست دورم مال منه نه از تو نیست

طوفانو رد شدم

شروع فصل دو

وسطو جوییدم

ته موندش برا تو

این شده دست دو که هر دفعه یه لحظه تو میفتی باز پایینو میگیرم دو تا دستتو

... "

مصراع های لیریکس از نظر تعداد کلمات استفاده شده به شدت با هم تفاوت داره جوری که در یه سری از مصراع ها از سه کلمه و حتی دو کلمه (وسطو جویدم) و در مصراع دیگه ای 17 کلمه استفاده شده و این نقطه قوتی برا استایل محسوب میشه!

مهراد در سه سال اخیر با الهام گیری از سبک راک و متال تکست مینویسه و همین باعث شده لیریکس آهنگاش از نظر بار معنایی و مفهومی سطح بالایی داشته باشه !

بعد از کروس به طور گوش نوازی از Solo های چند ثانیه ای گيتار الکتریک استفاده شده و باعثِ زیبا تر شدن آهنگ شده اما آواهایی كه نسيم ابتداى اين قسمت ميده كمى پرت بود ولى به صورتى نبود كه بخواد به آهنگ ضربه بزنه.

بررسی ورس سياوش سیجل:

از نظرِ استایل توى اين آهنگ سياوش نرم تر از مهراد خوند. استایل سياوش در ابتداى ورس با back beat زياد همآهنگ نبود اما از زمانى كه back beat قطع ميشه همين نرم خواندنِ و کنترل صدای خوب سياوش فضاىِ خاصى رو ايجاد ميكنه. البته اوايلِ ورس سياوش يك مزيت هاى خوبى هم وجود داشت اين كه تکست سياوش واج آرایی خاصى داشت كه باعثِ گوش نواز شدن آهنگ ميشد.

كلا واج آرايى در سطحِ آهنگ ویژگی خاصى به متن موسيقى ميده.

بررسی قسمت آخر:

اين قسمت كه آروم تر از قسمت اول هست از نظر بیت (beat) زيبا ترين قسمت آهنگ هستش كه دليلش قطع شدن back beat هیپ هاپی بود كه در سر تا سر آهنگ پخش ميشد.

اوتروی آهنگ از نظر تکست مانند اوتروی آهنگ „زندگیه منه” کاملا مفهمویه!

در كل بیت اين آهنگ حالته خاصى داره و با توجه به متن موسيقى كه قبلا بررسي شد باعث ميشه حس خواننده ها به شنونده ها خيلى خوب منتقل بشه.

بالا ترين امتياز توى يه آهنگ همون انتقالِ احساس هست كه اين آهنگ بدون هيچ اقراری اين ويژگى رو داره.

منتظر بودن کاریه که بعضی وقتا پسرا برا دخترا میکنن

بررسی كلى:

اين آهنگ هم از نظرِ سبك به آلترناتيوِ شبيه هست و شباهته اين آهنگ به اين سبك بيشتر از آهنگ „دلم تنگ شده” هست چرا كه back beat هیپ هاپ رو نداره. همآهنگ بودن آرش، مهراد و سياوش در سطحِ آهنگ فوق العاده بود. و بهترين و بزرگترين امتيازِ اين آهنگ هم انتقالِ حس هست به علاوه كه بیت آهنگ اصلا يکنواخت نيست.

بررسی اجرای آرش دارا:

همون طور كه توى قسمت اولِ نقد و بررسي گفتم حس آرش و انتقالِ اون فوق العاده بود اما قسمتى كه آرش ميگه (…نميتونن،”منو” از تو دور...) „منو” مبهم گفته ميشه، اينو نميشه اشكال در نظر گرفت. سرتاسر جهان و موسيقى هاى جهانى و خواننده هاى بزرگِ جهان هم اين شیوه رو توى خوندن دارند.

بررسی اجرای مهراد:

مهراد به دليل بم بودن صداش و لرزش خاصى كه موقع خوندن تو صداش ايجاد ميشه جذابيت خاصى به آهنگ ميده. معمولا که نه، هميشه خواننده ها تنِ صداشونو با بیت آهنگ همآهنگ ميكنن، يعنى وقتی بیت آرومه صداشون رو پائين ميارن و آروم ميخونن و بر عكس وقتى بیت آهنگ خشن تر و به عبارتى سنگين تره صداشونو محكم ميكنن. اما يه تضاد توى اين قسمت وجود داره، بیت آهنگ آروم هست اما مهراد محكم مى خونه و اين تضاد اشكال كه نيست هيچ، امتیاز مثبتی هم محسوب ميشه چرا که کنترل صدا درین شرایط سخته و مهراد بخوبی از پس این اجرا براومده!

بررسی اجرای سياوش:

سياوش از پس اين آهنگ خيلى خوب براومد، اسنرس هايى كه روى كلمات ميداد با ضرب هاى back beat همآهنگ بود. با اين كه ورس سياوش آنچنان طولانی نبود، اما نصف امتيازِ اين آهنگ به خاطره حضورش بود. از نظر لیریکس فوق العاده بود و نوع خوندنش كه ریتم همآهنگ و خاصى داشت، آهنگ رو جذاب تر ميكرد. البته ریتم خواندنِ سياوش يكنواخت بود اما به دليل يكنواخت نبودن ریتم beat،ضربه اى به آهنگ زده نشد.

ویژگی خوب دیگه ای كه اين آهنگ داره وجود دو جنس صداى مختلفه “alto” و “tenor” بود. البته توى آهنگ „دلم تنگ شده” هم، صداى مهراد “tenor” و صداى سياوش “alto” بود اما اين ويژگى توى اين ترک كاملا بارز و مشخص هست.

سخن پاياني

تصميم بر اين بود كه اين قسمت بيش از حد فني باشه ولي ديديم كه خسته كننده ميشه

اين آلبوم از ديدگاه هاي مختلف قابل احترام هستش

چون سرتاسر پر از ريسك و در قسمت هايي هم داراي نوآوري هستش

قصد ما از اين نقد فقط و فقط پر رنگ تر كردن ارزش هاست نه هيچ چيز ديگه

قسمت اول با همه ي كمي و كاستي ها حرف خودش رو زد... حرف دل آلبوم رو زد

خدا رو شكر بچه هاي زدبازي دارن همينجوري به طرفدار ها نزديك تر ميشن...

و اين خواسته ي همه ي ما هستش... چون فرباد دل من و فرباد دل تو با تمام فرق ها و تفاوت ها يك چيز هست... عشق به زدبازي... يه عشق ده ساله... و كاملا قابل احترام

زدبازي عامه پسند ترين گروه رپ فارسي هستش... به اين دليل كه نقاب دروغين به چهرش نزده... خودش رو نشون داده... خود واقعيش و براي محبوبيت تن به هر سياست كثيفي نداده

چون كلاسيك بودن و استايل مردونگي از پوشش گل ميكنه... مثل تمامي ي عكس هاي رسمي گروه... مردونه... نه فشن و مد!!!

اميدوارم كمبود ها رو ببخشين و عذر خواهي ي ما رو براي تاخير قبول كنين

هر چي گفتيم در حد سوادمون بود و باز هم شكر خدا كه قسمت شد با شما همراه باشيم

----------------------------

کسایی که مایلن این نقد و بررسی رو کپی برداری کنن از نظر ما آزادن به هر صورتی که میخوان در وبلاگ یا وبسایت یا سایر رسانه ها قرار بدن و ما هیچ چشمداشتی برا قرار گرفتن اسممون نداریم چون همونطور که گفتیم هدفمون فقط بررسی و پر رنگ کردن ارزش های زاخارنامه هست و نه چیز دیگه ای

خوشحال میشیم این نقد و بررسی رو Share کنید...

تیم نقد و بررسی:

کیا سام سین: بازنویسی نقد و بررسی - بررسی ترک های 1 تا 8 – مقدمه – بررسی اعضا - سخن پایانی

دانیال: بررسی ترک های 1-2-3-5-7

اهورا: بررسی آهنگسازی و سازهای بکار رفته در آلبوم – بررسی آلبوم از لحاظ سبک راک

عسل: بررسی ترک های 9 و 10

نیما: طراح کاور نقد و بررسی

سینا: ویرایش نهایی - آماده سازی کاورها، نمودارها و عکسها - مقدمه – بررسی اعضا – بررسی کلی زاخارنامه

منبع: [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    ویرایش توسط coocooli : Friday 27 July 2012 در ساعت 07:32 PM

coocooli آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    50953
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    269
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

و این هم full text آلبوم است...

[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

coocooli آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    50953
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    269
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

پیش فرض ZedBazi ft Leito - Sa'at Vayse

آهنگ جدید و زیبای ساعت وایسه از زدبازی به همراه بهزاد لیتو در ضمن این آهنگ بزودی توسط گروه نقد و بررسی سایت بررسی می شود! (لطفا منتظر باشید)[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]http://z1. zed-bazi. in/dl/Music/Zedbazi%20-%20Saat_Vayse%20[263]. mp3
    ویرایش توسط coocooli : Tuesday 28 August 2012 در ساعت 01:43 PM

coocooli آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    50953
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    269
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

تکست آهنگ: ورس بهزاد لیتو میگذره خوب روزامون فقط سر توئه رو زانوم اگه ساعتامونم جا موند میره ثانیه با تو آروم با هم داریم هر چی که میخواستیم منو تو دورمون پیتو لباس نیس آهان با تو نشده این چشام خیس چونکه جز خوبی توی نگات نیس میزنیم ما میکوبیم تا میتونیم شده حتی بی موزیک اینو واقعا میدونیم که فردام آدم دیروزیم لیمو ترش نمک از دیروز ظهر تا هشت صبه فردا میشینیم دوره هم باز اووو بریم ما یه جا دور آره دیدی ده جاوو بهزاد مونده انگار روت مثه ورق اسید میام طرفت نزدیک میشم و بت میگم که دیدم دو تا دوست صمیمیم ارزش داریم مثل لوستر قدیمی کروس – نسیم ثانیه ها با تو آسون میرن بازی ماست که توش داغون میشم دوباره باز به تو آروم میگم میخوام ساعت وایسه میخوام ساعت وایسه ثانیه ها با تو آسون میرن بازی ماست که توش داغون میشم دوباره باز به تو آروم میگم میخوام ساعت وایسه میخوام ساعت وایسه ورس سیجل تیکه ترین شیک زمین اومده باز دید بزنین جیغ بزنین فردا همه پیر زنین چیه باز منو تو ایم دید باز دنیا زیر پاس پ را برو من با تو خطامونو زد میزنیم زدی که نکشیده حتی زورو فردا صبو میبینیم تو هم هم قفلیم هم کلیدیم رو هم همه جا ریخت و پاشه نمیخوای سیجل بی تو پاشه میدونی همه چی تو ماچ پس ماچ ماچ بده من قارچ باشه بده سم تا باش بات برسم به یه دنیای عجیبی که از ما ها هرچی دیده بازم مارو ترجیح میده وقت نمیره چون اینجا ساعتاش عقربه ندارن آدماش ندارن مغلته برا هم زندگی مثه آب روونه بپا چشمات خواب نمونه کروس – نسیم و هیدن ثانیه ها با تو آسون میرن بازی ماست که توش داغون میشم دوباره باز به تو آروم میگم میخوام ساعت وایسه میخوام ساعت وایسه ثانیه ها با تو آسون میرن بازی ماست که توش داغون میشم دوباره باز به تو آروم میگم میخوام ساعت وایسه میخوام ساعت وایسه ساعت وایسه ساعت وایسه ساعت وایسه ساعت وایسه وایسه وایسه پل – نسیم منو تو با هم بودیم از اولش نمیدونستیم یه روز میرسیم به دهش منو تو با هم بودیم از اولش نمیدونستیم یه روز میرسیم به دهش ورس جی جی دختررو میبینیش ، تو نیکی بیچ تو بیکینیش نه نمیپیچیش میگه ببین محیطو بزنیم با هم مخیطو ادامه نداره شو بی تو جی جی چطوری تو ؟ بیا یختو آب کنم واسه سرگرمی سرتو داغ کنم آفتاب رفت میریم همه تو بالکنم مثه دریا با لب تو حال کنم هه نیش نداره ولی بالاخره عقربه مارو میزنه یه نفره سخت تره راه رو این همه رفتن ، با تو چی کمه ، از من پاشو میگذره این هفتم آره ساکت و ریلکسم ولی مخه من پر فکره تو بخند موقع زنده گیه مائه الان چیه کار زمان ، تند میره وقتی که همه چی عالیه آرومه وقتی جا همگی خالیه کروس – نسیم و هیدن ثانیه ها با تو آسون میرن بازی ماست که توش داغون میشم دوباره باز به تو آروم میگم میخوام ساعت وایسه میخوام ساعت وایسه ثانیه ها با تو آسون میرن بازی ماست که توش داغون میشم دوباره باز به تو آروم میگم میخوام ساعت وایسه میخوام ساعت وایسه ساعت وایسه ساعت وایسه ساعت وایسه ساعت وایسه وایسه وایسه

coocooli آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    50953
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    269
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

نقد و بررسی آهنگ „ساعت وایسه”
    تاخیر زیادی برا این نقد بوجود اومد که از همه دوستان پوزش میطلبیم!
    این آهنگ چون از نظر محتوایی تیکه های گنگ و غیر معلومی نداره ما هم نتوستیم توضیحی برا محتوا داشته باشیم و بدلیل همین مورد نقد و بررسی بسیار کوتاه است که شاید از نظر خیلیا خوب کار نکرده باشیم ولی تمام تلاشمونو کردیم که چیزی از قلم نیفته و امیدواریم راضی باشید...
    تشکر میکنم از کیا سام سین و اهورا!
    همچنین تشکر میکنیم از بچه های سایت Zedbazi. net و صالح SHKD2 (طراح کاور نقد و بررسی) که درین بررسی مارو حمایت کردن و از کلیه کسانی که وقت میذارن و این بررسی رو میخونن!
    از مهراد هیدن عزیز هم بخاطرShare نقد و بررسی آلبوم زاخارنامه تشکر میکنم که باعث شد با انگیزه بیشتری به کارمون ادامه بدیم
    ___سینا (NorToN)___

بنام حق
    سلام خدمت همه ی زاخار ها و زاخار دوستان عزیز... خوشحالیم که باز با بررسی یه ترک دیگه از گروه زدبازی در خدمتتون هستیم
    خدا رو شکر کم کم داریم مسیرمون رو پیدا میکنیم و تقریبا به اون چیزی که میخوایم داریم میرسیم ولی هنوز به نظر من کمی وقت لازمه تا به اون حدی که در نظرمونه برسیم
    با ذکر چند نکته بررسی رو شروع میکنیم
    1. ممنون از همه ی دوستان، آشنایان و طرفداران زدبازی که از دو قسمت قبلی حمایت کردند
    2. باز هم تشکر مخصوص از مهراد عزیز
    3. ما همیشه انتقاد از نوع سازندش رو به تعریف و تمجید ترجیح میدیم... و باز هم مرسی از دوستان منتقد و عزیزانی که از مقاله ی ما در نوشته های خودشون هم استفاده کردن

از اونجایی که به نسبت بررسی آلبوم از محتوای کمتری برخورداره نقدمون... سعی کردیم به گذشته ی نه چندان دور زدبازی هم یه فلش بک بزنیم و یه سری انتقاد ریز بکنیم!

مقدمه:
    از شهریور 86 به بعد و بعد از پخش تابستون کوتاهه سامر هیت به جزئی جدا نشدنی از کار های زدبازی تبدیل شد
    در مصاحبه ای که علیرضا در ابتدای سال 89 با یکی از رادیو های آلمان داشت خودش هم اعتراف کرد که فصل تابستون کار های شاد رو میطلبه
    سبک این 4 ترکی که تا حالا پخش شده مایع های لاو رو در بر گرفته و هر کدوم شاخ و برگ های خودش رو داشته...
    به طور مثال زمین صافه!
    یه مثلی هست میگه عروس نمیتونه برقصه میگه زمین کجه... یعنی برای لاپوشونی کردن اشکال خودش کج بودن زمین رو بیان میکنه
    و زمین صافه هم از روی اسمش معلومه... منظور یعنی این که زمین در هر صورت صافه و ما میدونیم و به رفتن و دلیل اوردن فکر نکن...
    زمین صافه عزیزم... گرد و کوچیک مثل نافت عزیزم... پس نگو دیگه خداحافظ عزیزم...

این نکته های بزرگ ولی در ظاهر ریز تو ترک های دیگه هم هست که خوب من یک مثال دیگه هم میزنم

ورس جی جی تو ترک کوکولی کو!! ؟؟
    پس بهم گوش بدین عین ونگوگ
    یکمی توجه به این مصراح این نکته رو بیان میکنه که ایشون نقاش بوده... چطور میشه بهش گوش داد! ؟
    ونگوگ عاشق دختری میشه و برای ابراز عشقش به او... گوشش رو میبره و تو پاکت میفرسته واسه دختره...! حالا دیگه چرا و ایناشو از من نپرسین!
    واسه همین الان متوجه منظور علیرضا میشین... پس بهم گوش بدین عین(مثل!) ونگوک...

یک نکته که چند وقتی منو آزار میده این هستش که بعد از غیبت سامان... علیرضا و سیاوش در اکثر کار های پخش شده تو ورس ها جایگاه تکراری و ثابتی دارن
    به طوری که علیرضا ورس های دو اکثر ترک ها رو اجرا میکنه و سیاوش هم یا اولین ورس میخونه یا اخرین ورس! همچنین سهراب ام جی که اصلا ورس دو اجرا نکرده!
    نموداری رو دوست عزیزم سینا تهیه کرده که خودتون میبینین
    این نمودار ترتیب اجرای ورس هارو از آهنگ شهر تاریک به بعد (بجز „چونکه دیوونتم” ، „ایرونیه ال ای” و „تلفات جنگ”) نشون میده:

و میرسیم به ساعت وایسه...

بررسی کلی آهنگ ساعت وایسه:
    آهنگ ساعت وایسه به عنوان اولین سینگل بعد از آلبوم موفق زاخارنامه در شرایط ویژه ای قرار داشت که باعث شد توقع ازین آهنگ بالا بره جوری که خیلیا منتظر تکرار تابستون کوتاهه بودن! اما حضور کمرنگ مهراد هیدن و نبود سهراب ام جی آب سردی بود بر همه بازارگرمی های طرفدارا!
    این آهنگ علارغم اینکه آهنگ خوبی هم بود ولی نتونست همه طرفدارو راضی کنه ... طرفدارایی که زدبازی براشون کافیه و فیت دادن رو برا زدبازی نمیپسندن!
    در زیر نمودار ارزشیابی آهنگ ساعت وایسه از نظر مردم که از پیج سایت [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] نظرسنجی شده رو آماده کردیم که نشون میده بیشتر مردم از آهنگ کاملا راضی بودن!

ما درین نقد و بررسی هم آمار دانلود آهنگ ساعت وایسه رو از سایت های معتبر گرفتیم که مربوط به 19 مرداد می باشد:
    Zedbazi. net: 2,700 | RadioJavan. com: 202,876| Rapfa. com: 87,579 | Bia2Rap. com: 53,412 | 20Rap. com: 14,560|
    Tehranmusic. com: 36,779 | rapsong. ir: 29,544 | Paroos. com: 19,000| 98music. com: 109,987 |
    Rap3da. com: 66,781| Bia2sound. com: 10,807 | Fazmide. com 5,562 | tak3da. com 37,374 | irhits. com: 18,969| wikiseda. com: 16,830
    طبق این بررسی در چندتا سایت بالا، آهنگ „ساعت وایسه” بیش از 712000 دانلود داشته که نشون میده استقبال خوبی ازین آهنگ شده!

بررسی آهنگسازی:
    همکاری ی یک دی جی با علیرضا نوید یک بیت نسبتا متفاوت رو میداد... از اونجایی که 3 ترک قبلی تقریبا فاقد نوآوری در سطح موزیک بودن
    خوب ساعت وایسه رو میشه به عنوان یک نوآوری و تغییر در رپ فارسی بهش نگاه کرد. بحث جهانی شدن رپ فارسی هست. بحث اینه که با بالاتر رفتن سطح رپ فارسی و آشنایی رپرهای ایرانی با آهنگسازان خارج از اون حس قدیمی و کلیشه ای رپ فارسی چه تاثیری میتونه داشته باشه. این نقش رو در تغییر آهنگ های حسین ابلیس دیده بودیم. همون موقعی که حسین با آهنگسازان ارمنی کار میکرد. اما بدون شک بیشترین نقش رو تو این آهنگ Dj AFX داشته. Dj ای که قبلا با انتشار کارایی از خود زدبازی تا سامی بیگی و حتی محسن یگانه طرفدارای خودش رو پیدا کرده بود.

اما بررسی کار از لحاظ آهنگ سازی کار راحتی هست. تم آهنگ ساعت وایسه برای من قابل پیشبینی بود. این کار در ادامه ی آهنگ نباید وایسیم هست. همون تم موزیکی که در نقد گفته بودیم. اما اینبار کاملا خودش رو نشون میده. فاز Trance-Hop و اندکی Pop Rap کار که کاملا مشهود هست. مانند کارهای خوانندگانی چون: Pitbull و Sasha Lopez و Flo Rida و غیره. اما کار از لحاظ آهنگسازی میشه گفت که چند بخشی و چند Layer ای هست. یه بخش اصلی که Body رو تشکیل میده و دیگر قسمت ها Effect ها هستند که تغییر میکنند. در برخی جاها هم ضربات Base آهنگ به Clap تغییر میکنند که دوستان آهنگساز میدونن که این تغییر از حقه های آهنگسازی در فضاسازی برای کارهای مخصوص رپ هست. اما بحث Effect ها در این آهنگ هم در قسمت خودش جالب هست. این سری تشکیل شده از نت های متفاوت Keyboard و گیتار. کلا از لحاظ آهنگسازی نمیشود خرده ای بکار گرفت و همانطور که گفته شد از نوآوری های خوش طعم رپ فارس هست. اعضای زدبازی در آهنگ نباید وایسیم نشان دادند که میتونن بر روی این سبک آهنگها رپ کنن. اما سرعت این آهنگ کمی تند تر بود و همین سرعت در بعضی از جاهای ترک مشکل ساز شد. همونطور که گفته شد شما اگر به تکست های خوانندگان خارجی این سبک برای مثال Pitbull یا Flo Rida دقت کنین شاهد جملات کوتاه هستید. همین مسئله هم دست اعضای گروه را یسته است. برای مثال در ورس آخر که مربوط به جی جی هست که روی کلمه زندگی یک سکته ی چند لحظه ای رو ایجاد کرد.

بررسی جزئی آهنگ:
    نقاط مثبت و منفی ترک:
    مثبت:
    نو اوری در موزیک
    اجرای فوق العاده ی نسیم
    شروع و پایان خوب ورس ها

منفی:
    عدم حضور سهراب
    کمرنگ بودن مهراد
    و این نکته که این ترک از اون دسته از ترک هایی هست که زود به دست فراموشی سپرده میشه...

خیلی از دوستان از بهزاد ایراد گرفته بودن و حتی دیگه در بعضی از قسمت ها بهزاد رو با لولا مقایسه میکردن!
    که من کاملا مخالفم با این نظرات
    خوب ببینین بهزاد نسبت به ترک نکنی باور از همه لحاظ پیشرفت داشته و ما پلی بک های فوق العاده ای رو میبینیم ازش
    و به نوعی میشه گفت طرفداران نبود مهراد رو به طور کلی ورس نخوندن مهراد رو گردن بهزاد میندازن
    ببینین فیت دادن به نظر من یک حرکت مهم تو کار هر گروه یا هر رپر به حساب میاد
    به طوری که با فیت دادن با شخصی دیگه میشه به نوعی رقابت رو دید و حتی معیاری برای سنجش هم به وجود اورد
    زدبازی با فیت های متعدد به این نتیجه رسیده...
    ولی برای مثال من به طور سر بسته!!! مثالی رو میزنم
    یه عزیزی هم با مهراد و هم با بهرام فیت داده که جدا از نظر شخصی میبینیم که تو اکثر نظر سنجی ها هم نظر به این هست که خراب کرده
    و خوب این ضعف این رپر رو برای فیت دادن نشون میده

اجرا های بچه های گروه تو این ترک کمی بالا پایین داشت
    به طوری که در هر سه ورس، ما با شروعی خیلی خوب مواجه میشیم... ولی در ادامه کمی روند نزولی میگیره ورس ها به خودش ولی در انتها باز میبینیم که خیلی خوب تموم کردن بچه ها ورس هاشون رو

اجرای بهزاد لیتو:
    یه نوع لشخون خاصه به نظر من بهزاد!
    ما برک های واقعا خوبی رو میبینیم از بهزاد که همراه با پلی بکی خوب نشون از پیشرفت بهزاد در همین مدت کم میده
    در قسمت های پایانی ورس بهزاد „بریم ما یه جا دور/ آره دیدی ده جاوو /...” که اجرا فست میشه بین مصراع ها صدای نفس گرفتن بهزاد کمی به استایل ضربه میزنه که این فقط با هدفون های قوی بخوبی درک میشه!
    نکته ای که بهزاد رو از بقیه کمی عقب میزاره تکست هستش که بهزاد هنوز به طور کامل قلمش نمیچرخه و باید رو این نکته بیشتر کار کنه

اجرای سیاوش سیجل:
    من همیشه موافق صد درصد ورس های سیجل تو ترک های حسی بودم و هستم
    چون به نظر من صدای خاص سیجل ادمو جذب میکنه و میبره تو خودش!! اما متاسفانه سیاوش استایل متفاوت و جالبی نداشت درین آهنگ و تفاوت قابل توجهی در اجرا نسبت به کارهای گذشته ندیدیم
    یه انتقاد که همیشه به سیاوش میشد این بود که باید استایلشو عوض کنه که ما در آلبوم زاخارنامه شاهد تغییر استایل بودیم ... کلا کار همه اعضا در آلبوم زاخارنامه تحسین برانگیز بود... اما درین آهنگ شاهد استایل متفاوتی از سیاوش نبودیم
    به نسبت کار های گذشته حس میشه که سیاوش کمتر برای تکست وقت گذاشته... اما بازم مثه همیشه تیکه های بیادماندنی و خاصی بجا گذاشت

اجرای علیرضا جی جی:
    شروعی واقعا خوب رو از علیرضا میبینیم... و تغییر استایل های زیادی رو میبینیم
    ورس علیرضا بعد از قسمت بریج آهنگ هست و با شروع ورس علیرضا، بیت هم شلوغ تر میشه، به علاوه اینکه علیرضا هم بسیار با انرژی شروع میکنه و زیبایی دوچندانی در آهنگ رقم میخوره!
    ایهام زیبای علیرضا ... „نیش نداره ولی بالاخره عقربه مارو میزنه”

به طور واضح من میگم که منتظر علیرضای طوفانی باشین ... تو آلبوم زاخارنامه هم علریضا واقعا خوب کار کرد و همونطور که خودشم تو آهنگ مرسی کلی گفت بعده چندسال کاملا جا افتاده! چون علیرضا سبک جدیدی رو تو موزیک ایران کلید زده بود و الان میتونیم بگیم تو این کار صاحب سبک شده!
    علیرضای الان مارو یاد مهراد 85 میندازه و این نکته که استایل های مختلف رو داره تست میکنه... و به نظر من الان بیشترین پنانسیل رو داره

اجرای نسیم:
    به نظر من هیچ حرفی راجع به اجرای نسیم نباید زد... جر اینکه بگیم عالی بود بدون هیچ بند و تبصره ای...
    فقط تو بریج میتونست این عالی بودن رو نگه داره که متاسفانه نشد

اجرای مهراد هیدن:
    مثل این که با گذر زمان علاقه ی مهراد به شرکت کردن در کار های سامر هیت کمتر و کمتر میشه
    و پارسال هم همین مورد رو ما دیدیم
    و میبینیم که مهراد به شرکت کردن در کوروس و بریج قانع شده
    همیشه هم خوانی مهراد و نسیم رو من پسندیدم... حالا چه در زمانی که مهراد نقش اصلی رو داشته و نسیم هم کامل کرده... و چه بر عکس
    و در این ترک هم مهراد مثل همیشه بود...

سخن پایانی
    یک عذر خواهی ما بدهکاریم به دوستان به علت تاخیر و صد البته کمی کوتاه بودن این مقاله
    باور کنین نکته ی آنچنانی نبود که ما اشاره کنیم و ما سعی کردیم که با فلش بک زدن به گذشته کمی پر تر کنیم بررسی رو
    و ذکر این نکته که همه ی بچه های گروه ما در این بررسی شرکت نداشتن و ما حداکثر توانمون رو گذاشتیم واسه ترک های سینگل اینده ی بچه ها...
    مرسی که تا اینجا مارو همراهی کردین... امیدواریم مطالب مورد پسند شما واقع شده باشه
    کسایی که مایلن این نقد و بررسی رو کپی برداری کنن از نظر ما آزادن به هر صورتی که میخوان در وبلاگ یا وبسایت یا سایر رسانه ها قرار بدن و ما هیچ چشمداشتی برا قرار گرفتن اسممون نداریم! خوشحال میشیم این نقد و بررسی رو Share کنید...

تیم نقد و بررسی:
    کیا سام سین: مقدمه - بررسی جزئی آهنگ – بررسی اجرا – سخن پایانی
    اهورا: بررسی آهنگسازی و سازهای بکار رفته در آهنگ
    صالح: طراح کاور نقد و بررسی
    سینا: ویرایش نهایی - آماده سازی نمودارها– بررسی کلی آهنگ – بررسی اجرا

پیج کیا سام سین (لطفا برای حمایت لایک کنید): [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

- - - Updated - - -

دیس ترک فوق العاده قوی سهراب MJ بنام دروغ تعطیل
    تو این آهنگ خیلی حرفای ناگفته زده شده ... پیشنهاد میکنم از دست ندین

دانلود در ادامه مطلب با دو کیفیت اوریجینال و 128 + کاور اصلی + تکست آهنگ...

MP3 - 320

- - - Updated - - -

تکست آهنگ:
    ههه . ام جی . گوش کن . از رو هم نمیره آخه
    ما این کارو شروع کردیم. پرچمتون رو ما اول فرو کردیم .
    مثل آفتاب طلوع کردیم آره حقیقتا اینه زاخار دروغ تعطیل
    . میدونم آرزوت اینه که اسمتو بیارن . ولی نگران نباش چون که مثل تو زیادن
    یک مشت اوبی موبی همش دورت اسمتو میدادن
    به من میگن ام جی یعنی زاخار اصلی
    من چلوکبابم تو مثل سالاد فصلی
    دیگه بازارت گرم نیست (لای لیزای گروه ها *
    همش میسازی دروغا
    به ما میگی اون وری خودت دنبال ویزای اروپا
    نترس رات میدیم , بیا خواستگاری تنقلات میدیم
    این چیزا عادیه , بابا نیا لفط لاتی , فحش بسه داشی , کی بود آورده بودی ؟ آدم قحطه حاجی؟
    دماغش باندپیچی , میگه شر داشته ؟ نکنه ابروهاشم اون با چاقو ورداشته ؟
    چی میگه ترک کردی دیگه نیستی بنگی ؟ سگ کی باشی که با پلیس بجنگی؟
    ما این کارو شروع کردیم . پرچمتونو ما بودیم که فرو کردیم
    مثل آفتاب طلوع کریم , حقیقت هم اینه زاخار دروغ تعطیل

, اره هنوز راست راست راه میرم , اسفالت سهله
    انقدر پشتم گرمه انگار رو آفتاب خوابیدم
    من اومدم تو شهر ولی ندیدم ردتو
    پ نبینم حرف مفت بزنی , چون رو می کنم سریعا دستتو
    می خواستی یک روز بری تو ام تی وی
    چی شد زاخار ؟ولی دیدیمت تو جم تی وی
    تز میدی میگی میخوای توی رینگ بمونی
    تو کی... ر مونی
    شرط نمی بندن روت با یک نیم قرونی
    جلوم جوری می لنگی اینگار شله تاندونت
    یک بیتم می ارزه به کل آلبومت
    مثل گل بالکنت دیگه پلاسیدی
    فک نکن سامان نمی خونه دیگه تو باعثی
    فکر نکن به خاطر تو بود کردش خدافظی
    میگردی دنبال کی؟ می خوای بری سراغ چی؟
    تو کبریتی عمرا یک وقت خمپاره شی
    جوابتو ندادیم واسه 10 سال پیشت
    عقدش مونده هنوز 10 سال پیشت
    وا کن اخماتو یک کم , پاشو حرفاتو بزن
    اگه می خوای منو ببینی پ در لپ تاپ رو ببند
    چییی؟

چرت و پرت میگه
    دروغ میکه
    ...
    فک نکن دو ماه کار کردم رو این آهنگ ها , مسافرت بودم
    واللا بابا
    حالا برو برس به دوران قهوه ایت
    جی جی تو حرفی نداری؟

- - - Updated - - -

نقد و بررسی آهنگ دروغ تعطیل
    همونطور که قول داده بودیم امروز تونستیم نقد و بررسی دیس ترک „دروغ تعطیل” رو براتون آماده کنیم!
    نقده متفاوت و جالبی شده! پیشنهاد میکنم حتما بخونید!
    کاری از کیا سام سین، دانیال و سینا (NorToN)

مرسی مهراد که این نقدو هم Share کرد ... چیزی که مهراد Share میکنه حتما ارزش خوندن داره! پس از دست ندین

بنام حق
    با سلام به همه ی دوستان و عزیزان که با گرمی نگاهشون مطالب ما رو همراهی کردن و با نظراتشون پلی بودن به سمت موفقیت های بیشتر برای ما!
    یه سری تغییرات رو میخوایم از این به بعد در نوشته ها ایجاد کنیم به این صورت که کمی مطالب ما چاشنی طرفداری و تعصب داشت که میخوایم از این به بعد در نقدها به سمت بی طرفی موضع بگیریم و از اونجایی که انتقاد از نوع سازنده همیشه یاری رسان بوده ما هم در همین مسیر میخوایم قدم برداریم
    در این قسمت میخوایم کمی بحث رو باز کنیم و بی پرده و به دور از تعصب حرف بزنیم که صد درصد خیلی ها واکنش نشون میدن و البته خیالی نیست! چون ما قصدمون همینه... پس قلم یاری فرما...
    از اونجایی که حواشی ی اصلی و مهم رپ از سال 86 کمی فروکش کرد و یه نوعی آرامشی نسبی به وجود آورده بود... میبینیم که امسال حکم ختامیست به این ارامش قبل از طوفان
    درگیری های متعددی پیش اومده... الان که یه سری واضح و صد البته یه سری هنوز در لفافه هستن
    که سرجهیزیه ی این درگیری ها درگیری ی زدبازی و رضا پیشرو هستش
    دیگه فلش بک زدن امری بیهوده شده چون دیگه سطح اگاهی بالا رفته و کم و بیش اتفاقات رو همه میدونن
    در نبود سامان که طرف اصلی این درگیری بود و کنار کشیدن مهراد (طبق گفته ی خود مهراد که بالاتر از اینه بشه درگیر قضیه...) به نوعی از لحاظ نفرات توازن رعایت شده...
    با مروری کوتاه به گذشته به نقد ترک دروغ تعطیل میپردازیم

مقدمه:
    شروع درگیری:
    گروهی به نام فایت کلاب در ترکی به سبک پارتی با آوردن اسم سامان ویلسون (اونی داره اون وسط میرقصه ویلیه/ههه قیافشو نگاه کن چقدر ... ریه) شروع این درگیری رو کلید زدن
    البته این ترک توسط زدبازی و بهتر بگم سامان ویلسون بی جواب نموند! که به نظر خیلی ها باعث بیرون اومدن قوی ترین دیس بک رپ فارسی شد...
    در این ترک سامان تکی خوند و به قول خودش اصلا دیس بک نداد... بلکه رپ خوندن رو یاد داد به داریا و سامان فینچر!
    از این به بعد بود که رضا وارد داستان شد و تو یک ترک دیگه باز هم جواب دادن به کار زدبازی و این نکته هارو اشاره کردن که بچه ی امین ابادنو مهراد چرا صدات میلرزه و در اخر هم به این نکته اشاره کردن (رضا اشاره کرد) که این ترک تو بیست دقیقه رکورد شده و در اسکان هم قرار گذاشتن!
    از این به بعد سیاست زدبازی از دیس بک به ترک گنگ تغییر شکل داد و دیگه از اوردن اسم جلوگیری کردن و یه جورایی غیر مستقیم تو ترک „آهنگامون خداست” و بعد هم از خرر تا خلیج فارس این سیاست رو پیاده کردن و رضا هم همین سیاست رو با ترک بگو سلام به اجرا درآورد.
    یه چند وقتی در آرامش سپری شد و زدبازی تو لندن به کارش ادامه میداد تا بعد از ترک بی حس...
    بیرون اومدن ترک اثر منفی که فوق العاده غیر منتظره بود تمام معادلات رو بهم ریخت
    این ترک با لحن فوق العاده تندی که داشت خبر از مشکلی بزرگ بین قطب های اون زمان یعنی صامت و زدبازی رو میداد...
    که بر خلاف تصور همه این ترک پاسخی جز سکوت پیدا نکرد...
    خوب این فلش بکی بود به چندین سال قبل و برای آمادگی شما برای درک بهتر ادامه ی مطلب در این بررسی گنجاده شد.

بررسی کلی آهنگ دروغ تعطیل:
    دیس ترک „دروغ تعطیل” سومین دیس بک گروه زدبازی بعد از „دیس بک” سامان ویلسون و „تلفات جنگ” مهراد هیدن است، که توسط سهراب MJ اجرا شده و به عنوان دیس بک به رضا پیشرو که در چندین اهنگ زدبازی رو دیس کرده بود و بی پاسخ مانده بود منتشر شده!
    خیلیا بر این عقیدن که این دیس جالب از کار درنیومده و دلیلشون هم اینه که از فحش و کلمات رکیک استفاده نشده (بیشتر طرفداران پیشرو این نظر رو دارن) به نظر من وقتی میشه بدون استفاده از فحش طرف رو مچاله کرد چرا این با فحش وارد عمل بشیم؟ دیسی که منطقی باشه و همراه با دلیل باشه تا حریف کم بیاره خیلی بهتر از دیسِ با فحش زیاد هست که فقط ضعف خواننده رو نشون میده چون کسی که نمیتونه با دلیل حرفشو بزنه به فحش متوصل میشه !
    در زیر نمودار بهترین تیکه آهنگ از نظر مردم که از پیج سایت [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] نظرسنجی شده رو آماده کردیم که نشون میده بهترین تیکه آهنگ از نظر مردم „دماغش باندپیچی میگه شر داشته/نکنه ابروهاشم اون با چاقو برداشته” بوده!

آمار دانلود آهنگ „دروغ تعطیل” رو از سایت های معتبر گرفتیم که مربوط به 6 شهریور یعنی دو هفته بعد از انتشار آهنگ می باشد:
    Zedbazi. net: 3,400 | RadioJavan. com: 35,720| Rapfa. com: 105,072 | Bia2Rap. com: 71,303 | 20Rap. com: 18,440|
    Tehranmusic. com: 54,436 | rapsong. ir: 26,422 | Ahangfa. com: 32,891| 98music. com: 68,482 |musicpatogh. com:39,405
    Rap3da. com: 68,181| Bia2sound. com: 11,028| Fazmide. com 32,478 | Behmusic : 23,726| irhits. com: 58,131| wikiseda. com: 21,586
    طبق این بررسی در چندتا سایت بالا، آهنگ „دروغ تعطیل” بیش از 680,000 (ششصد و هشتادهزار) دانلود داشته که نشون میده استقبال خوبی ازین آهنگ شده!

بررسی آهنگسازی:
    آهنگسازی این کار با علیرضا جی جی هست. باز هم به بقیه فهموند که باید ازین به بعد از علیرضا انتظار بیت های گنگ و متفاوتی رو داشت. از اونجا که تو آهنگ „چاقال نامه” برای ساخت بیت از پیانو استفاده شده بود جی جی با یک حرکت زیرکانه ملودی این آهنگ رو هم با پیانو زد که برای شنونده فضایی یکسان با دیس رضا پیشرو ایجاد کنه تا بتونه خوب کاراهارو باهم مقایسه کنه و از اونجایی که سطح بیت و میکس و مستر این کار از اون دیس بالاتر هست شنونده رو قانع کنه که این موزیک قوی تر از آهنگ پیشرو ساخته شده !
    اولین انتقاد از سوی مردم ساده بودن بیت بوده که کمی به نظر من بی مورد هستش
    چون اکثرا تو همچنین ترک هایی بیت رو ابتدایی میسازن که بیشتر حرف رو خود خواننده میزنه... که خوب طبیعی هم هستش اینجا دیگه فقط تکست و تیکه های خواننده فقط تو چشمه...
    مثلا من و شما بعد از شنیدن این جور ترک ها میگیم ایول عجب تیکه ای... عجب تکستی...
    نمیگیم که عجب های هتی! یا مثلا درام باحالی
    البته خوب بیت میتونست بهتر هم باشه و از این لحاظ هم کامل باشه... ولی به نظر من در اون حد دیگه پایین یا ضعیف نبود
    حداقل تنظیم صدای بیت خیلی خوب بود و مشکلی تو این که چیزی بالا یا پایین بود وجود نداشت
    طبق معمول بیت سوار بر یک درام معمولی بود و یک پیانو رول در نقش ملودی به طور یکنواخت تو میزان های مختلف در حال اجرا بود که به نظر من با قطع شدن ملودی در میزان های مختلف میشد تنوع بیشتری به این ترک داد... همون ترفندی که در ترک چرا بدی زده شد
    نکته ی منفی بیت رو میشه شلوغ شدن بیش از حد در بعضی از قسمت ها دونست
    مثلا میزان دوازدهم ورس دوم که کمی وکال خورده شده و سخت به گوش میرسه (فکر نکن سامان نمیخونه ...)

بررسی جزئی آهنگ:
    از اونجایی که تو قسمت های قبلی گفته شده بود... سهراب از استایلی خاص (یعنی بدون تغییر) استفاده میکرد
    ولی تو این ترک میبینیم کمی تغییر وارد استابل سهراب شده که در قسمت های این تغییرات مثبت و صد البته تغییراتی منفی رو هم میبینیم که در ادامه اشاره میکنیم
    در ابتدا به نقد محتوا میپردازیم
    همون اول اهنگ ، قبل از اینکه ثانیه ای بگذره ، با صدای خنده ام جی مواجه میشیم + یک اینترو کوتاه
    و در ادامه کروس رو با لحنه متفاوتی میخونه تا شنونده رو آماده کنه برای دو ورس دندان شکن و پر از تیکه
    کروس {
    ما این کارو شروع کردیم // پرچمتونو ما بودیم که فرود کردیم
    مثل آفتاب طلوع کردیم // آره حقیقت همینه زاخار "دروغ تعطیل }
    سهراب در ابتدای اهنگ اشاره به این نکته میکنه که شروع کننده، گروه زدبازی بوده
    نمیشه گفت که منظور شروع کننده ی رپ بوده... به نظر من باید گفت زدبازی شروع کننده ی نوآوری بوده
    جدا از تاسیس اولین گروه رپ فارسی و ابداع کننده ی فرهنگ دو قافیه ای، اولین کسایی که خودشون اهنگ سازی میکردن واسه خودشون(منهای 3 ترک ابتدایی) و اولین کنسرت های رپ فارسی هم توسط زدبازی گذاشته شد!

در ابتدای ورس، سهراب به این نکته اشاره میکنه که هنوز که هنوزه بعد از نزدیک به 7 سال کل کل هنوز زدبازی اسمی از رضا نبرده و برعکس اونور داستان چپ و راست اسم بچه های زدبازی اورده میشه!
    و این که به گفته ی سهراب امثال رضا اسم رضا رو تو یه سری ترک اوردن که به نوعی طرفداری کنن از رضا
    تو ترک های رضا میبینیم که رضا به بچه های زدبازی میگه اونوری و به خودش، اینوری
    و بینابین درگیری های سروش و رضا ما شاهد این بودیم که سروش اشاره به این نکته کرد که رضا بدون هماهنگی با خود او برای خارج شدن از ایران اقدام کرده که این خودش از علاقه ی رضا به رفتن پرده برداری میکنه
    و در ادامه هم به شایان و عکسی که علیرضا تو پیجش گذاشته بود اشاره میکنه و این نکته که اگه طرف لاته پس تیریپش چرا اینجوریه...

در ابتدای ورس دو سهراب جواب رضا رو که گفته بود „بیا تو نظام اباد راه برو” رو داده و این که جم تیوی که شده پایگاه عاشقان دروغ و جزا!!! چه ربطی به ام تیوی داره
    سهراب تو این ترک فقط به دیس ترک „چاقال نامه” بسنده نکرده و پای „لوبیای سحر آمیز” رو هم وسط کشیده... و این که رضا گفته بود انقدر به رپ کردن سروش اطمینان داره که سر زندگیش شرط میبنده... ولی سهراب اشاره میکنه که رو رضا سر نیم قرونی هم شرط نمیبندن که تناسب داره با „تز میدی میخوای تو رینگ بمونی”
    و بلاخره هم اشاره ای به سامان میکنه و اینکه یه سری فکر میکردن که سامان سر ترک اثر منفی دیگه نمیخونه که خوب این فقط یه خیال از نوع باطل هستش چون یک سال بعد از ترک اثر منفی تابستون کوتاهه اومد بیرون و حتی بعد از این ترک هم خبر هایی بود که متاسفانه کنسل شد
    در اخر هم این نکته رو باید گفت که با یه نوع ایهام طرفیم که سکوت زدبازی بعد از اثر منفی رو نوعی عقده برای رضا تلقی میکنه
    و تیکه „میخوای منو ببینی پس دره لپ تاپو ببند” که اشاره داره به لات بازی رضا پیشرو پشت لپ تاپ و فیس بوک و نه رودر رو!
    مقایسه تیکه های دو دیس ترک دروغ تعطیل و چاقال نامه! در حین خواندن نظر مردم و واکنش طرفدارا در تالار گفتمان یکی از سایت ها با نوشته ای جالب برخوردیم که جا داشت براتون بذاریم...

بررسی فنی آهنگ:
    یکی از فاکتورهایی که موزیک رپ رو از سبک های دیگه متمایز میکنه ، داشتن بَک وکال (زیر صدا) تو بعضی از قسمت های ورس ها هست که زدبازی از اولین کسانی بود که این کار رو کرد و از اولین آهنگش تو هر ورس بک وکال های جالبی داشت. تو این ترک هم مثل کارهای قدیمیشون بک وکال داشتن که حال و هوای اوایل کارشون رو به این ترک اضافه کرد که برای طرفدارا خیلی لذت بخشه + استفاده از پیانو که بازهم حال و هوای کارهای قدیمی از قبیل آهنگامون خداست رو داشت
    از لحاظ فنی اگه بخوایم کمی زیر منگنه فشار بدیم کارو باید به 2 نکته اشاره کرد:
    احتمالا یا اشکال از صدا بردار بوده یا میکس
    چون میبینیم که شروع سهراب (شروع ورس یک... میدونم ارزوت اینه که...) با وکال بیت قبلی تداخل پیدا میکنه و کمی فضا رو ناخوشایند میکنه
    و نکته ی دوم هم تو ورس دوم (میخواستی یه روزی...) که تغییر موضوع ناگهانی سهراب کمی از ضرب انداخته اهنگ رو

استایل سهراب تو این ترک کمی خشن هم شده... این نکته رو میشه تو مصراع فکر نکن بخاطر تو بود کردش خدافظی فهمید
    و خوب همین که ما شاهد تغییر هستیم خودش نکته ی مثبتی به حساب میاد
    در مورد کوروس هم باید ذکر کرد که با این که 3 مصراع اول تک قافیه هستش ولی از لحاظ وزن نویسنده کاملا تراش داده، کلمات رو کوروس این ترک کاملا آهنگین و صد البته روی ضرب اجرا شده
    ولی من واسم سواله... تو کوروس اخر و در اجرای دوم در لاین های پایین تر مثل اینکه سهراب اربده کشیده!! که اگه من درست حدس زده باشم قشنگ تر میشد اگه این وکال چند دی بی بالا تر بود

تو قسمت پلی بک هم ما شاهد این هستیم که نظیر گذشته(مخصوصا ترک های اهنگامون خداست و از خزر تا...) در بینا بین وکال ها و بیشتر در فضا های خالی و پاز سهراب و بعضا علیرضا سنت دیرینه ی زدبازی و علل خصوص مهراد رو به اجرا در اوردن

چند تا ضعف کوچیک تو کار هست که گفتنش لازمه!
    اولیش اینه که بعضی جاها بیت شلوغ میشه و میطلبه که صدای سهراب اوج بگیره تا به بیت غلبه کنه ولی با همون صدای همیشگی میخونه
    استایل و فلوئه سهراب تابحال تغییر خاصی نداشته . نمیگم که ضعیفه ،نه! اتفاقا خیلی هم قوی هست ولی اگر بتونه فلوئش رو تغییر بده شنونده ها راضی تر خواهند شد . چون تِم تکست نویسی و قافیه بندی سهراب اکثرا به این صورته :
    ...* ...*
    ...* ...#
    ...# ...#
    ضعف بعدی اینه که تو بعضی جاها مثل این قسمت „یه مشت اوبی موبی دورت همش اسمتو میدادن/به من میگن « ام جی » یعنی زاخار اصلی” چون موضوع تکست یکدفعه تغییر میکنه و تو میکس و مستر مجبور بودن بهم بچسبونن تا این دو قسمت بهم مربوط بشه کمی ناخوشایند شده
    تو تایم 1:58 یه صدای شکستن شیشه میاد که یجورایی مصنوعی هست و دلیل استفاده از این صدا هم متوجه نشدم

کمی سخن های بی پرده
    خوب دیگه خوب یا بد اختلاف چند ساله ی رضا و زدبازی به اوج خودش رسیده...
    آدم بد نیست یه نگاهی به گذشته ی خودش بندازه... یعنی من صحبتی راجع به فاصله ی الان زدبازی و پیشرو ندارم
    ولی اگه به ابتدایی ترین نقطه ی این درگیری نگاهی بکنیم فرق های زیادی رو میبینیم
    این طرف داستان میبینیم که زدبازی رو بیت مهراد (ترک دیس بک) داره میخونه و تمامی قافیه ها دوبل هستش و حتی جامپ ریز هم میبینیم ما (سبک حرف زدنتون... اون موقع کسی نمیدونست جامپ چیه)
    ولی اون طرف بیت کاور و وزن داغون و تکست تک قافیه ای... (اگه تو کلت داری من دارم یه شاتگان خف... تیری میزنم که درجا بکنی جفت)

این از اون دوران... کمی میریم به جلوتر و ترک اثر منفی
    بیت... کاور... خوب دیگه چی؟شاخ ترین ورس هم که سروش نوشته...!!!... خوب دیگه چی؟بهترین تیکه رو هم که شاهین انداخته!!! از اول تا اخر ترک هم که یه انتقاد هم ندیدیم و تنها چیزی که دیدیم فحش نامه ی دهخدا بود و بس!!!
    واقعا این یعنی ارزش؟
    یه زمانی ساسی مانکن 2 تا دیس داد... جوابی دریافت نکرد از صامت و صد البته رضا... چرا؟
    چون خود رضا گفته بود... اگه جوابی نداری چون که لالی... اگه جواب نمیدیم چون کارت شاخ نیست
    جواب ساسی رو ندادین چون کارش شاخ نبود... خب میگیم نبود... اثر منفی بود؟
    میایم میگیم شاهین نجفی داره بازی میکنه با عقاید ما و خوب صد البته اون ویدئو اومد بیرون... و میان گیر میدن به رپ خونای مملکت
    خوب باشه درست... ولی خوب مگه فحش ناموس... اونم نه فقط تو گذشته اونم الان... اونم نه توسط تازه معروف شده ها که هنوز عطش دارن توسط شما... اینا توسط کسی عکس العمل نداره؟
    یا این که خوب اصلا با نظر سنجی جامع از همه بپرسیم بیشتر همه چه نوع کاری بدن و خوب، اجتماعی و مشکلات اول شه... و این که غیر مستقیم زدبازی بره زیر سوال با این سبک... خوب درست... ولی همون دوستای خوب... تهی عزیز یا اصلا تتلوی خوب... اینا از چی بخونن؟
    پس کی دنبال کلید بگرده و کی زنگ بزنه الو الو کنه و کی از مزه ی خوب تن ماهی بگه تو ترکا؟
    اگه پول داری بده پس کی بود میخواست تو خیابون با ده تا ماشین راه بره؟
    مگه طرفدار ها اکثرا نوجوون و جوون نیستن؟ یعنی همه الگو برمیدارن از رپر محبوبشون...
    خوب اینم شد پست اخه؟... „یه چند روزی نیستم سر کوچه ولی بچه ها هستن بینم کی جرات داره لاتی پر کنه!!!”
    اینه هنرمند؟ با این همه ارزش باید هم از شنونده ها انتظار ارزش شناسی داشت
    لوتی منش؟
    زدبازی چند نفرن؟ 5 نفر دیگه؟
    تا حالا 3 تا دیس بک دادن... دیس بک سامان... تلفات جنگ... دروغ تعطیل
    تکی خوندن که مفت بری نشه... نامردی نشه... که بگن یه نفری هم اره...
    ولی دیس ترک های شما چی؟
    اینا رو بگین طرفداری... اره... ولی به چشم دیدم که دارم میگم
    نه از خودم در اوردم نه از جایی کشیدم بیرون... نه تعصب دارم رو چیزی که عقلم کم رنگ شه... نه چیزه دیگه... ولی چیزی که عوض داره گله نداره

سخن پایانی
    این احتمالا اولین و آخرین بررسی بود که انقدر بی پرده نوشتیم... متاسفانه دیدیم که لازمه
    و عذر خواهی میکنیم بابت این قضیه
    صد درصد خیلی ها اعتراض میکنن به این قسمت و سیلی از انتقاد ها روانه میشه به سمت ما...
    ولی ما کمر واسه همین کار بستیم و به جون میخریم و مطمئنا به هدفمون نرسیم حداقل نزدیک میشیم
    هزاران هزار بار تشکر از تمامی دوستان که ما رو تنها نمیزارم و همین جوری هم به تعدادشون داره اضافه میشه و ما رو دلگرم تر میکنن
    ما همین الان هم افتخار میکنیم که این همه تقاضا داریم برای ادامه ی هر چه بهتر و قوی تر...
    مطمئن باشین تک تک اعضای تیم برای هر چه بهتر شدن بررسی ها تلاش میکنن تا جوابی باشه برای حمایت های بی اندازه ی شما عزیزان
    امیدوارم لذت برده باشین از این نقد و بررسی
    کسایی که مایلن این نقد و بررسی رو کپی برداری کنن از نظر ما آزادن به هر صورتی که میخوان در وبلاگ یا وبسایت یا سایر رسانه ها قرار بدن و ما هیچ چشمداشتی برا قرار گرفتن اسممون نداریم! خوشحال میشیم این نقد و بررسی رو Share کنید...

تیم نقد و بررسی:
    کیا سام سین: مقدمه - بررسی جزئی آهنگ – بررسی آهنگسازی – سخن های بی پرده - سخن پایانی
    دانیال: نقدو بررسی جزئی آهنگ - بررسی آهنگسازی – بررسی کلی آهنگ
    صالح: طراح کاور نقد و بررسی
    سینا: ویرایش نهایی - آماده سازی نمودارها و عکس ها– بررسی کلی آهنگ

پیج کیا سام سین (لطفا برای حمایت لایک کنید): [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)