لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 9 از 14 نخستنخست ... 5678910111213 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 129 به 144 از 223

موضوع: کارگاه بداهه نوازی

javadsetar آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    97733
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    138
    67 بار تشکر شده در 23 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 13/1
    Given: 38/0
    میزان امتیاز
    0

0 Not allowed! Not allowed!
    با سپاس از نمونه کار های دوستان عزیز

نظر ما در مورد نمونه کار محمد

البته طبق گفته شما نظر در مورد اینکه بگیم کجاهاش بد نشده به نظرم اگه به هر دو قسمت نمونه کارتون نگاه کنیم (هم نکات مثبت و هم منفی) چیز بیشتری دستگیرمون میشه قبول داری که؟
    اولین چیزی که در این بداهه هست و مشخصه که برای بداهه ت از قبل برنامه داشتی برای من و شما که مبتدی هستیم دربداهه نوازی این کار معقول تره تا همینجوری بزنیم ببینیم چه پیش اید
    درامد ماهور اولش خوب شروع شد جمله ها حس ماهور رو نشون میداد ولی جمله ای هست در ثانیه های 8 تا 12 و 16 تا 20 که در بقیه گوشه ها هم همین جمله تکرار میشه فقط جای نت ها فرق میکنه اینجور جملات نکراری و خسته کننده میشه و بهتر هست تنوع بیشتری در جملاتی که نواخته میشه وجود داشته باشه. فکر کنم منظور پرویز هم 22"1 ت 28"1 باشه که شبیه خسروانی شده که برای فرود به ماهور خوب بود از دقیقه 33"1 تا دقیقه 58"1 هم گوش داد اجرا شده که جملات پیوستگی بهتری داره و اون جمله تکراری هم کمتر شنیده میشه ولی نمیدونم چرا زود تمومش کردی داد از گوشه های زیبای ماهور هست حیف بود به این کمی بهش اشاده کردی ورودت به دلکش که خیلی سریع انجام شد به نظرم یکی از سخت ترین قسمت های بداهه نوازی همین پیوستگی گوشه ها به هم هست که چطور از گوشه قبلی بشه پلی زد مثلا به دلکش، از دقیقه 2 تا 34"2 دلکشی رو زدی که دلکش نبود! خیلی شبیه شهناز شده باید بیشتر روی گوشه دلکش کار کنی اگه هم بخوای گوشه های دیگه مثل شهناز و قرچه اضافش کنی قبلش باید نشونه ای از دلکش داشته باشه که اینجا یه خورده قاطی پاتی شده! چهارمضرابی رو که اجرا کردی به نظرم بهترین قسمت این نمونه کار همین چهارمضراب هست خیلی خوب اجرا شده و زنگوله هم که اخرش اجرا کردی دقیقه 10"5 تا 40"5 ب خوب بود ولی فرود اخری که داشتی خیلی سریع جملات رو زدی انگار میخواستی سریع نمومش کنی!

در کل اجرای خوبی بود

منتظر نمونه کار بعدیتون هستیم
    ویرایش توسط javadsetar : Tuesday 3 June 2014 در ساعت 11:35 PM

2. 3 کاربر برای این پست از javadsetar تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    3,010 بار تشکر شده در 1,040 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 614/4
    Given: 649/29
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط javadsetar [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    با سپاس از نمونه کار های دوستان عزیز

نظر ما در مورد نمونه کار محمد

البته طبق گفته شما نظر در مورد اینکه بگیم کجاهاش بد نشده به نظرم اگه به هر دو قسمت نمونه کارتون نگاه کنیم (هم نکات مثبت و هم منفی) چیز بیشتری دستگیرمون میشه قبول داری که؟
    اولین چیزی که در این بداهه هست و مشخصه که برای بداهه ت از قبل برنامه داشتی برای من و شما که مبتدی هستیم دربداهه نوازی این کار معقول تره تا همینجوری بزنیم ببینیم چه پیش اید
    درامد ماهور اولش خوب شروع شد جمله ها حس ماهور رو نشون میداد ولی اون جمله که منظورم ثانیه 8 تا 12 و 16 تا 20 هست که در بقیه گوشه ها هم همین جمله تکرار میشه فقط جای نت ها فرق میکنه اینجور جملات نکراری و خسته کننده میشه. فکر کنم منظور پرویز هم 22"1 ت 28"1 باشه که شبیه خسروانی شده که برای فرود به ماهور خوب بود از دقیقه 33"1 تا دقیقه 58"1 هم گوش داد اجرا شده که جملات پیوستگی بهتری داره و اون جمله تکراری هم کمتر شنیده میشه ولی نمیدونم چرا زود تمومش کردی داد از گوشه های زیبای ماهور هست حیف بود به این کمی بهش اشاده کردی ورودت به دلکش که خیلی سریع انجام شد به نظرم یکی از سخت ترین قسمت های بداهه نوازی همین پیوستگی گوشه ها به هم هست که چطور از گوشه قبلی بشه پلی زد مثلا به دلکش، از دقیقه 2 تا 34"2 دلکشی رو زدی که دلکش نبود! خیلی شبیه شهناز شده باید بیشتر روی گوشه دلکش کار کنی اگه هم بخوای گوشه های دیگه مثل شهناز و قرچه اضافش کنی قبلش باید نشونه ای از دلکش داشته باشه که اینجا یه خورده قاطی پاتی شده! چهارمضرابی رو که اجرا کردی به نظرم بهترین قسمت این نمونه کار همین چهارمضراب هست خیلی خوب اجرا شده و زنگوله هم که اخرش اجرا کردی دقیقه 10"5 تا 40"5 ب خوب بود ولی فرود اخری که داشتی خیلی سریع جملات رو زدی انگار میخواستی سریع نمومش کنی!
    در کل با این زمانی که ویولون میزنید اجرای خوبی بود

منتظر نمونه کار بعدیتون هستیم
    خیلی ممنون که کار منو مورد نقد و تحلیل قرار دادین ... قطعا خیلی به من کمک می کنه
    منظورتون از برنامه قبلی نمیدونم چیه ... من که عرض کردم این کاری که من زدم به جز یه قسمت های خیلی کمیش، اصلا بداهه نیست. (چندتا چیز مثل آواز استاد ایرج و کارهای استاد بدیعی و ... رو به هم چسبوندم) چون اصلا وقت این کار رو نداشتم که بخوام برنامه ریزی کنم
    نهایتا چند بار فقط چهارمضراب رو تمرین کردم (درگیر امتحان و ... هستم) ... همون جملات تکراری و خسته کننده هم دلیلش همینه که برنامه ای نداشتم برای این کار.
    (بهتر بود من برم دقیقا چندتا گوشه رو بررسی کنم و برنامه ریزی کنم و بیام بزنم ... آقا علیرضا هم قبلا توصیه کرده بودن)
    خسروانی هم در حال حاضر توی ذهنم نیست کدوم گوشه اس و حال و هواش چجوریه... طبیعتا قصد نداشتم بزنمش که ظاهرا ناخودآگاه یه چیزای ناقصی از آب در اومده ... حتما باید بررسیش کنم.
    متاسفانه چون شناخت خوبی از دلکش ندارم و فقط میدونم که یه مقداری شبیه شور هست و همونطور که قبلا توضیح دادم و گفتم این اشتباه من از کجا سرچشمه می گیره، نتونستم اصلا گوشه دلکش رو بنوازم (تفاوت دلکش و شهناز رو هم باید برم بررسی کنم). از طرفی هم نمیخواستم شهناز و قرچه و رضوی رو بزنم که مدلاسیون تلقی بشه (قرار بود فقط بداهه توی ماهور باشه) ... و خلاصه یادم رفت باید چیکار می کردم و همون آواز استاد ایرج هم هی میومد توی ذهنم (اگه برنامه ریزی شده بود حداقل دلکش رو درست می زدم )
    در مورد چهارمضراب هم نظر لطف شماست... دوست داشتم یکی دوتا گوشه رو بصورت صحیح و کامل توی چهارمضراب بگنجونم که بازم نتونستم.
    درسته که مدت زیادی نیست که ویلن میزنم اما دوست دارم به کمک شما دوستان بهتر ردیف نوازی رو یاد بگیرم. یه اشتباهی که در موقع یادگیری ردیف داشتم این بود که فقط گوشه ها رو میزدم و روشون تامل و تعمق نمی کردم. الان دوباره دارم ردیف رو کار می کنم.
    باز هم ممنون از نظرات خوبتون
    ویرایش توسط virtuoso : Tuesday 3 June 2014 در ساعت 11:49 PM

4. 3 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    3,670 بار تشکر شده در 660 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 258/20
    Given: 76/14
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

پیش فرض یه کم درباره تمرین ردیف برای ساز های کششی.

سلام به همه. یه چند تا نکته به ذهنم می رسه که شاید به درد آقا محمد عزیز و هر کس دیگه ای که چنین دغادغ (جمع دغدغه ) رو داشته باشه ممکنه بخوره. البته به نظرم اینجا فقط ما هفت هشت نفر داریم رفت و آمد می کنیم. متاسفانه همیشه از کار بهتر و جدی تر استقبال کمتره. ولی خب شاید یه روزی کسانی بیان به این تاپیک که این مطالب به دردشون بخوره.

بعضی گوشه های ردیف فقط سازی هستن. بعضی دیگه آواز هم دارن. اونایی که آواز (یعنی خواننده باهاش میخونه) هستن یه سریش جواب آواز های خاص داره. بقیه گوشه ها که قسمت عمدش هستن ساز همونی رو میزنه که خواننده می خونه. یعنی تحریر ها یکی هستن. اونایی که گوشه های سازی هستن رو باید از روی ردیف های سازی یاد گرفت. اما اونا که آوازی هستن رو باید با شعر گوش کرد. این جوری راحت حفظ میشن. باید زیاد گوش کرد تا تحریر ها رو هم حفظ شد. برای ما که ساز کششی کار می کنیم ردیف میرزا عبدالله چندان کاربردی نداره. مضرابی نوشته شده دیگه. البته مهدی آذر سینا برای کمانچه تنظیمش کرده اما در کل وقتی گوش می کنی مشخصه که برای تاره و به درد ساز کششی نمی خوره. اول یه آواز رو از روی همون ردیف صبا گوش کن و بزن. خوب که دست روون شد ، همون گوشه ها رو از ردیف های آوازی مثل همین ردیف گلپایگانی که گفتی یا ردیف محمود کریمی (ردیف دوامی هم که زیاد به درد نمی خوره. به خاطر بدی ضبط و کهولت خود استاد) و بعد از روی ردیف های ساز های کششی مثل نی و ویولن و کمانچه و ... باید گوش کرد. زیاااااااد . ردیف کسایی که برای نی نوشته شده و اجرا هم شده (نه ردیفش برای سه تار که آواز هم خونده) خیلی عالیه و اصلا خط نوتش رو ویولن هم می تونه بزنه و بسیار به ردیف استاد صبا هم نزدیکه. روزی یه چند تا از گوشه ها رو که از روی ردیف آوازی گوش میدی در کنارش همون گوشه ها رو هم باید از روی این ردیف گوش کنی. آوز بیات کرد رو هم از ردیف رحمت الله بدیعی گوش کنی و کار هم بکنی. کلا هر چی که رحمت الله بدیعی زده رو باید گیر بیاری و گوش کنی و اگه نوشته ای هم داره بزنی . برای این که کاملا به ردیف صبا منطبق هست. هم چیزایی که میزنه که بسیار جامع تر هم میزنه و هم سبک و استایل کارش فوق العاده به صبا نزدیکه. همین طور ردیف حسن کسایی رو. اون هم این خاصیت رو داره. اینا چون شنیداری هستن . ردیف علی تجویدی هم تقریبا در همین سبکه و نمونه عالی هست و خیلی جامع نوشته شده. این ها رو باید کار کنی و گوش بدی تا وقتی که ردیف دوره عالی صبا که آقای بدیعی در هلند مشغول آماده سازیش هستن چاپ و اجرا بشه. شامل نواخته ها و جلسات خصوصی ایشون و بعضی شاگردان دیگه با استاد صباست. ردیف صبا که مهمه به خاطر اینه که از دلش چندین سبک تا حالا بیرون اومده. ولی کار بر روی سبک دیگران نوازنده رو منحصر به اون نوع می کنه. که البته سلیقه ایه. ولی نوازندگی صبا چون خام و تقریبا بدون حالات شخصی هست (البته خیلی کم دستکاریش کرده) یعنی دقیقا خود ردیف هست خیلی برای نوازنده های ویولون مهم هست و حتی برای کمانچه نواز ها و نی نوازان محترم هم همین طور. خلاصه اگه ردیف استاد صبا رو کار می کنی ، حول و حوش همین ردیف هایی که الان گفتم بگردی تا یه مدتی بد نیست. البته اگه سلیقه شخص چیز دیگه ایه اینا که الن گفتم به دردش نمی خوره.
    از سایرین هم عذر میخوام که بحث یه خورده زیادی ویولونی شد. ولی جای دیگه ای فعلا نداریم که اینا رو بگیم.

(گفتم تمثال مبارکم رو هم بذارم که ندیده از دنیا نرید.)
    (یه نفر هم داوطلب بشه که من یه امتیاز منفی بهش بدم تا این عدد های قرمز زیر آواتارم مثل هم بشن :))
    ویرایش توسط m_rv_2008 : Wednesday 4 June 2014 در ساعت 08:06 AM
    ای پادشاه ، سایه ز درویش وا مگیر
    ناچار خوشه چین بود آنجا که خرمن است

6. 6 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

alireza_jafarian آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    42772
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    547
    1,087 بار تشکر شده در 381 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 154/1
    Given: 101/1
    میزان امتیاز
    14

مدال های دریافت شده

سایر دوستان هم برای دیدن قیافه اصلی آقای جعفریان میتونن روی لینک زیر کلیک کنن.

تمثال بی مثالتون مستدام باد.

در مورد کار محمد:

خب تحلیل های ردیفی رو دوستان انجام دادن. من فقط یه چیزای کوچیکی که به ذهنم میرسه رو میگم.
    آدمی که همیشه عصبانیه و زیادی داد و بیداد میکنه دیگه عصبانیتش ابهتی نداره اما آدمی که گاهی اوقات ساکته و گاهی اوقات عصبانی ، هم سکوتش معنا داره هم عصبانیتش. کلا به نظرم خیلی عجله وجود داشت توی ساز زدنت. و ساز زدنت کمی شبیه اون آدم همیشه عصبانی بود. یعنی از همون ابتدا مدام اوج میگرفت و بالا میرفت و پایین میومد و خودش رو میزد به در و دیوار و همه این کارها رو با عجله انجام میداد. دستگاه های موسیقی ایرانی یه خصوصیتی که دارن اینه که روند دارن. یعنی همشون از درامد شروع میشن که آرومه و کم کم میرن به سمت اوج.
    دقیقه ی 1:20 یه کاری میکنی که من نمیدونم چیه. روی شاهد داد می ایستی و درجه ی سوم رو ربع پرده بم میکنی. (شبیه شکسته). نمیدونم چرا دوستان به این اشاره نکردن ، چیه این؟ البته خوب بود، با حال شده بود

اشاره به قرچه هم می کنی. نیست فکر کردی شهناز شوره. به خاطر همین. این دو تا فرقشون در همینه فقط. وگرنه شهناز و دلکش فرقشون همینه.
    فرقشون در چیه؟

از دقیقه 2 تا 34"2 دلکشی رو زدی که دلکش نبود! خیلی شبیه شهناز شده
    چرا؟

به نظر من دلکشی که زدی دلکش بود وارد شور و قرچه هم نشده بود. شاید هم اشتباه میکنم. جواب سوال های بالا رو که از دوستان بشنویم بهتر متوجه میشیم که اشتباه میکنم یا نه.

مرسی از اینکه برامون ساز زدی.
    از آزادی "یواشکی" زنان

حمایت کنیم

8. 3 کاربر برای این پست از alireza_jafarian تشکر کرده اند:

aftaban آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    15063
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    536
    632 بار تشکر شده در 132 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 110/0
    Given: 294/1
    میزان امتیاز
    16

درود دوستان عزیز. نکته ی خوب و قابل تاملی که پرویز خان فرمودند در باره ی حدود اعضای فعال و پی گیر این تاپیک، و اشاره به این نکته که حداقل ممکن است در آینده این تاپیک مورد بررسی و بازدید دیگران -حتا نوآموزان- قرار بگیره ، فکری در ذهن من خطور داد که هر کسی به وسع موارد و وسایل و رسانه ها و ... اگر در دسترس داره و در فراگیری اصولی ردیف ها و دستگاه ها به دردش خورده و همینطور می دونه در بدو آموزش نوآموزان هم به درد دیگران می خوره، اینجا قرار بده تا جدای از نمونه کارها و نقد و نظر و تحلیل هایی که ارائه میشه، بسته ی آموزشی ی هر دستگاه و آوازی که در این کارگاه ارائه میشه، حسابی مایه دار و پر و پیمون بشه! حتا نقل خاطرات و نکات آموزشی که در برخی موارد دوست عزیزمون پرویز هم چاشنی نقد و تفسیرهای خوب اش می کنه. این کار شاید به فراگیر شدن این تاپیک و بسط و گسترش بیشتر اون منجر بشه، که البته تایید و موافقت دوستان هم در این زمینه شرط هست!
    بنده سه تا صفحه که حاوی نکاتی در مورد خصوصیات دستگاه ماهور هست را از یادداشت هایی که بر تئوری ی دستگاه ها از قبل داشتم ، ضمیمه ی این بسته می کنم . با مهر و افتخار.
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید][ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید][ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    به جان زنده دلان، سعدیا به ملک وجود/نیرزد آن که دلی را زخود بیازاری

10. 6 کاربر برای این پست از aftaban تشکر کرده اند:

navid_bikas71 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    70036
    میانگین پست در روز
    0.20
    تشکر از پست
    1,448
    1,376 بار تشکر شده در 669 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 373/0
    Given: 166/0
    میزان امتیاز
    12

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط aftaban [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    هر کسی به وسع موارد و وسایل و رسانه ها و ... اگر در دسترس داره و در فراگیری اصولی ردیف ها و دستگاه ها به دردش خورده و همینطور می دونه در بدو آموزش نوآموزان هم به درد دیگران می خوره، اینجا قرار بده

با سلام و خسته نباشید به همه ی عزیزانی که ساز نواختند و همچنین کسایی که به نقد و بررسی پرداختن
    خسته نباشید. واقعا تاپیک خوبی هست و مطمئنم که بهتر هم خواهد شد.
    من با اینکه یه هنرجوی 1ساله(ویولن) هستم و آشنایی چندانی با دستگاه ها و مخصوصا گوشه ها ندارم اما باز مشتاقانه پست های تاپیک رو دنبال میکنم و میخونم،اما خیلی وقتا چون چیز زیادی از گوشه ها نمیدونم به قول خودمون هنگ میکنم اما امیدوارم این نقد و بررسی ها در آینده ی نه چندان دور بسیار به دردم بخوره.

و اما در رابطه با مطلبی که جناب خورشیدی گفتند،اینکه هرکی نوشته ای،عکسی،فایلی و... در مورد دستگاهی که در حال نقد و بررسی هست داره قرار بده خیلی خوب میشه. (البته باز نظر دوستان مهم هست)
    این تاپیک یه جورایی واسه هنرجویی مفیده که حداقل 3_4سال ساز زده باشه هرچند میتونه واسه نوآموزانی مثل من هم مفید باشه. پس بازدید کننده کمه چون نوازنده ی بالای4سال تو سایت خیلی کمتر از نوآموز هستش و نوآموزی که میاد تاپیک با کلماتی مثلا : تحریر،شکسته،نغمه،زنگوله و... که روبه رو میشه خب مسلما فرار میکنه. نمونش من خودم اگه علاقه نداشتم به بداهه و دستگاه و گوشه و... تا حالا 10بار از تاپیک فرار کرده بودم.
    و در آخر به نظر من با این پیشنهادی که جناب خورشیدی ارائه دادن تاپیک میتونه بازدید کننده بیشتری داشته باشه و برای نواموزان مفید واقع بشه.
    با تشکر از زحمات همتون
    سقوط تاوان پریدن با بعضی هاست...

12. 5 کاربر برای این پست از navid_bikas71 تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

سلام به همه ی دوستان و اساتید عزیز.

جسارتا یه پیشنهاد دارم : با توجه به اینکه آقای عابدیان (مسئول محترم بخش سه تار) یه تاپیک مبنی بر[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید](موسیقی ردیفی) ایجاد کردن و بخوبی دارن اونجا فعالیت می کنن، فکر می کنم بهتره نکات آموزشی و تئوری رو اونجا پیگیری کنیم.
    البته توی اون تاپیک فقط آموزش ها رو قرار میدن (تاپیک بسته اس تا مطالب دچار از هم گسیختگی نشن) و یک تاپیک مربوط به [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] ایجاد کردن که ما میتونیم نکات و سوالات رو اونجا مطرح کنیم. (یه تشکر و دست مریزاد ویژه هم باید به آقای عابدیان بگیم)

توی این تاپیک نمونه کارها و تحلیل ها رو قرار بدیم فکر می کنم بهتر باشه.

در ابتدا هم قرار بر این بود و آقای عابدیان همراستا با این کارگاه ، از دستگاه ماهور شروع کردن.
    پیشنهاد من برای اینه که مطالب دسته بندی بشن اما در هر صورت „صلاح مملکت خویش خسروان دانند” ... من که فعلا دارم واقعا از مطالب اساتید استفاده می کنم و لذت می برم
    (از تک تک دوستان هم واقعا سپاسگزارم)

14. 2 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

علیرضا سورپرایز شدی نه ؟ کاشکی مشخصه نمی دادم. فقط لینک خالی . یادم نبود اون وقت.

آدمی که همیشه عصبانیه و زیادی داد و بیداد میکنه دیگه عصبانیتش ابهتی نداره
    ابهت نه . ولی میتونه بهت بده. فکر یارو این قدر داد و بیداد کنه که یهو گلوش پاره بشه و حنجره جلو روت بیفته بیرون. واقعا آدم رو بهت میگیره.

دقیقه ی 1:20 یه کاری میکنی که من نمیدونم چیه. روی شاهد داد می ایستی و درجه ی سوم رو ربع پرده بم میکنی. (شبیه شکسته). نمیدونم چرا دوستان به این اشاره نکردن ، چیه این؟
    علی اینو خود منم نفهمیدم. احتمالا یه برداشت ذهنی بوده که نتونسته به اجراش بذاره. مطمئنا جایی از روی دست استاد ملک شنیده شده چون اون از این کارا زیاد می کرد خدا بیامرز. ولی حدس میزنم یه نمونه بمل باشه مثل اون بملی که توی درآمد افشاری استفاده میشه یا اونی که توی حجاز ابوعطا هست. منتها خوب اجرا نشده و قابل تشخیص نیست. ویولونیست های دهه آخر قبل از انقلاب توی سال های بعد از انقلاب که تقریبا بی کار شده بودن ، توی خونه خیلی ساز میزدن و گاهی این انزوا باعث میشد کمی هم توی موسیقی غربی سرک بکشن و بعضی از آموخته هاشونو وارد موسیقی ملی کنن . مثل این محسوس کردن بعضی نت ها. با نزدیک کردن نت پیش یا پس از خودش از طریق بمل و دیز کردن نت های مجاور. این کار رو برای ایجاد یه تونیک جدید می کنن در موسیقی غربی. حالا مثلا توی ماهور شاهد اگه ر بگیریم. و از ر بخوایم بریم به فا دیز، یعنی بعد از یه گردش ملودی رسیدیم به فا و حالا میخوایم روی فا دیز یه کمی بمونیم و بعد دوباره بریم روی ر، برای اینکه این فا دِز زیادی طولانی نشه و نخوان زنجیره های تازه ای رو اضافه کنن و شکل ویولون زدنشون یه کمی رومانسی هم بشه میومدن با چند تا گردش ملودی غربی مثل همین که گفتم مثلا می رو دیز (همون فا بکار) می کردن و اگه مثلا سل دیز بود بملش می کردن و آچاکوتورا هم قاطیش می کردن و از این حرفا که یعنی ما زیادی بلدیم. این کار البته به پیکره موسیقی ایرانی آسیب جدی وارد می کرد و به نقش ویولن در موسیقی ایرانی هم همین طور. همین کار ها باعث شد که امروز از ویولن در موسیقی ایرانی خبری نیست. حتی یک ویولونیست مطرح و مهم امروزی نداریم. اگه کسی هست توی کار های پاپ فعالیت می کنه و حالا شاید وسط یه آهنگ پاپ یه ریزه بیات راجه هم بزنه. این طور نوازندگی چون با روح موسیقی ملی و اونچه که بقیه سازها اجرا می کردن متفاوت بود امروزه کاملا منسوخ شده. فقط میشه باهاشون تکنوازی های قدیمی انجام داد. البته چند نمونه توی ردیف ابوالحسن صبا هست که کاملا منطبق با ردیف هست. مثلا در افشاری داره. اونجا که میشنوی نه گوش رو اذیت می کنه و نه حوصله شنونده سر میره . خیلی هم خوشایند میشه. بحث در این باره بسیاره و حوصله این مقال هم کوتاه. باز میخواستیم یه چیز دیگه بگیم رفتیم یه جای دیگه ...

فرقشون در چیه؟
    فرقشون ... استغفرالله ...
    فرق ان چنانی که فکر می کنی الان شاید منظور من اینه که فواصلش عوض میشه نداره. نه . اتفاقا هر دو کاملا بر هم منطبق هستن. ولی توی شهناز ملودی رو با یکی دو تا گردش میبرن بال که برسن به قرچه و بعدش هم رضوی و گوشه ابوعطا و برو تا حسینی و همین طور میره دیگه ... ولی توی دلکش اگه نخوایم وارد شور بشیم این کار رو نمیکنیم. همین . اگه ملودی رو ببریم بالاتر از شهناز میشه مدولاسیون. (عجب شعری گفتم همون دلکش هم مدولاسیونه دیگه ، منظورم اینه که دیگه اصلا کلا دستگاه عوض میشه و یه جور مرکب نوازیه) وارد دستگاه شور میشیم. اصلا کار دلکش همینه دیگه. دوستان مراجعه بفرمایید به آلبوم سر عشق (ماهور) شجریان. از دلکش وارد شور میشه و تا حسینی میره بالا و بعد هم فرود. به آماده سازی های ملودی هم البته دقت کنید. جواب آوازهای محمد موسوی رو خوب بشنوید.
    حالا برگردید و به آواز ایرج و تار شهناز گوش بدید. فقط دلکشه. البته صدای ایرج نمی کشید که بخواد بره بالاتر . چون کوک هم بالا انتخاب شده بود. ولی خب این دو تا گوشه از نظر فاصه و ملودی یکی هستن.
    یه فرق ریز دیگه هم دارن. اگه بخوان اول هر کدوم از این دو تا گوشه رو با دو تا پاساژ بزنن ، پاساژ دلکش اولش در گام ماهور هست با اون دیز اساسیش ، ولی پاساژ شهناز این رو نداره. فروداشون هم که فبها.
    البته که من کار محمد الان یادم نیست. فقط دو بار شنیدم. ولی یه فرق دیگه هم دلکش با شهناز داره. اون هم حالتشونه. شهناز براش فرقی نداره که ملودیش توی شور گیر بیفته . اگه بشه تازه وارد دانگ دوم میشه. یعنی بازم درآمد برای دانگ دوم شور. ولی دلکش اگه فقط دلکش باشه نمیتونه زیاد بمونه اون جاها. مرتب به یه نت زیر شاهد خودش رجوع میکنه. یعنی من ِ ملودی مال اینجا نیستم. باید برگردم به ماهور. که نت پایینتر هم بکاره و باز میشه ماهور. البته باید کمی روی اون نت که یه پله پایینتر از شاهد دلکش میشه موند و ملودی رو بازی داد. یهو نباید برگردیم به ماهور. کلا حس شور مشخصه دیگه. من که درکشون می کنم. شاید هم اشتباه می کنم.

خواهش می کنم. قابلی نداشت.

در مورد این چند تا پیشنهادی هم که دوستان دادن من چون خودم همیشه از هر دری سخنی هستم ، یه جایی رو پیدا می کنم هر چی میخوام همونجا پیگیرش میشم ، با این احوالاتی که در من هست پس نظر خاصی در این رابطه ندارم. ولی دوستان هر برنامه ای دارن ما هم تبعیت می کنیم.
    ویرایش توسط m_rv_2008 : Wednesday 4 June 2014 در ساعت 12:35 PM

16. 4 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

javadsetar آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    97733
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    138
    67 بار تشکر شده در 23 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 13/1
    Given: 38/0
    میزان امتیاز
    0

چرا؟
    به نظر من دلکشی که زدی دلکش بود وارد شور و قرچه هم نشده بود. شاید هم اشتباه میکنم. جواب سوال های بالا رو که از دوستان بشنویم بهتر متوجه میشیم که اشتباه میکنم یا نه.
    در مورد اینکه دلکش بود از دقیقه 16"2 به بعدش چند بار روی دو مکث داره ولی زیاد نیست خودت بهتر میدونی که دکش ایست روی دو نداره و شهناز هست که درجه چهارم شور همون دو هست البته خودت تو این مباحث استادی و خودم رو با بحث باهات تو حچل نمیندازم! اگه همچنان نظرت دلکشه! ما کیستیم که باهات مخالفت کنیم!!

اون دقیقه 1:20 هم نفهمیدم چی شد اون وسط! واسه همین چیزی نداشتیم بگیم

از پرویز عزیز هم بابت مطالب بسیار بدرد بخور و مفیدی که میزاره سپاسگذاریم پرویز جان ما از خودت و نقدت کلی مترسیدیم نوبت ما که شد عکست میذاری اونم با سیبیل!! ،و اون عکس چپل چول(طبق فرموده خودت) علیرضا که خیلی باحال شده من تا یادم میاد یا چپل استفاده میشه یا چول تلفیق این دو کلمه از ابداعات خودته! مثل دغادغ!!!

با پیشنهاد جناب خورشیدی من موافقم به نظر من اگه همه مطالب تو یا تاپیک باشه انسجام بیشتری داره و تاپیک از یکنواختی مطالب بیرون میاد فقط نقد و نظر در مورد نمونه کارها تاپیک رو محدود میکنه
    ویرایش توسط javadsetar : Wednesday 4 June 2014 در ساعت 12:37 PM

18. 2 کاربر برای این پست از javadsetar تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط javadsetar [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    در مورد اینکه دلکش بود از دقیقه 16"2 به بعدش چند بار روی دو مکث داره ولی زیاد نیست خودت بهتر میدونی که دکش ایست روی دو نداره و شهناز هست که درجه چهارم شور همون دو هست البته خودت تو این مباحث استادی و خودم رو با بحث باهات تو حچل نمیندازم! اگه همچنان نظرت دلکشه! ما کیستیم که باهات مخالفت کنیم!!

اون دقیقه 1:20 هم نفهمیدم چی شد اون وسط! واسه همین چیزی نداشتیم بگیم

از پرویز عزیز هم بابت مطالب بسیار بدرد بخور و مفیدی که میزاره سپاسگذاریم پرویز جان ما از خودت و نقدت کلی مترسیدیم نوبت ما که شد عکست میذاری اونم با سیبیل!! ،و اون عکس چپل چول(طبق فرموده خودت) علیرضا که خیلی باحال شده من تا یادم میاد یا چپل استفاده میشه یا چول تلفیق این دو کلمه از ابداعات خودته! مثل دغادغ!!!

با پیشنهاد جناب خورشیدی من موافقم به نظر من اگه همه مطالب تو یا تاپیک باشه انسجام بیشتری داره و تاپیک از یکنواختی مطالب بیرون میاد فقط نقد و نظر در مورد نمونه کارها تاپیک رو محدود میکنه
    سلام جواد. والا به نظر منم شوره. ولی منم این علیرضا رو میشناسم و برا همین دیگه این بحث رو ادامه نمی دم. میترسم آخرش حیثیتمونو ببره به خاطر این دخیا ، شهناز و دلکش .

چپل چول میگن که . چک و چوله هم میگن. اون chool هست ولی این chowle. هر دوش هم یعنی درب و داغون. نا منظم. من دیدم عکسشو رفته با کالباس بر قاچ قاچ کرده گفتم چپل چول شده دیگه. ولی دغادغ ساختگی بود. مثل شقایق که میشه جمع شقیقه یا خراگیش که میشه جمع خرگوش. .

مطالب من همین جوریه. حرف زدنم همینطوریه. خداییش جور دیگه بلد نیستم. ولی فکر کنم این تاپیک الان خوب باشه. نیست ؟

دوستان به نظر جنابمان ، بروید از خویشتن ِ خویش یک عکس تهییه نمایید و بگذارید برای آواتارتان. به ما که خیلی حال می دهد. توانستیم جواد جان را بترسانیم .)))))))))))
    ویرایش توسط m_rv_2008 : Wednesday 4 June 2014 در ساعت 12:50 PM

20. 3 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط alireza_jafarian [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    دقیقه ی 1:20 یه کاری میکنی که من نمیدونم چیه. روی شاهد داد می ایستی و درجه ی سوم رو ربع پرده بم میکنی. (شبیه شکسته). نمیدونم چرا دوستان به این اشاره نکردن ، چیه این؟ البته خوب بود، با حال شده بود

این قسمت تقلیدی بود از کارهای استاد حبیب الله بدیعی که نتونستم درست انجامش بدم (براش برنامه ریزی نکرده بودم) الان رفتم از روی کتاب نگاه کردم: (آقا پرویز درست اشاره کردن)
    توی گوشه ی داد، درجه سوم نیم پرده بم شده در حد چندتا نت کوتاه (بلافاصله برمی گرده سر جاش) تا یه حالت خاصی رو ایجاد کنه و بعد فرود بیاد (ماهور ر زده بودم، نت فا که باید فا دیز زده بشه، یه لحظه فا بکار می شه)
    منتها من حواسم نبود و فا بکار رو نزدیک فا سری گرفتم و برای همین بد شده. اگه دوستان خواستن همین قسمت رو از کتاب استاد بدیعی دوباره اجرا می کنم.
    من که کاری نکردم، ممنون بابت لطف دوستان و مطالب مفیدی که توی این تاپیک مطرح می کنید.
    ویرایش توسط virtuoso : Wednesday 4 June 2014 در ساعت 01:07 PM

22. 4 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    42772
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    547
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

مدال های دریافت شده

در مورد پیشنهاد جناب خورشیدی به نظر من هم خوبه که هر کی هر چی بلده بگه و در اختیار بقیه بگذاره. اون تاپیک تئوری موسیقی ایرانی قضیه اش فرق میکنه. اونجا مطالب مشخصی گفته میشه. اما اینجا قاطی پاتیه. هر کسی تجربه ی خودش و چیزایی که بلده رو میگه.

با سلام و خسته نباشید به همه ی عزیزانی که ساز نواختند و همچنین کسایی که به نقد و بررسی پرداختن
    خسته نباشید. واقعا تاپیک خوبی هست و مطمئنم که بهتر هم خواهد شد.
    من با اینکه یه هنرجوی 1ساله(ویولن) هستم و آشنایی چندانی با دستگاه ها و مخصوصا گوشه ها ندارم اما باز مشتاقانه پست های تاپیک رو دنبال میکنم و میخونم،اما خیلی وقتا چون چیز زیادی از گوشه ها نمیدونم به قول خودمون هنگ میکنم اما امیدوارم این نقد و بررسی ها در آینده ی نه چندان دور بسیار به دردم بخوره.

و اما در رابطه با مطلبی که جناب خورشیدی گفتند،اینکه هرکی نوشته ای،عکسی،فایلی و... در مورد دستگاهی که در حال نقد و بررسی هست داره قرار بده خیلی خوب میشه. (البته باز نظر دوستان مهم هست)
    این تاپیک یه جورایی واسه هنرجویی مفیده که حداقل 3_4سال ساز زده باشه هرچند میتونه واسه نوآموزانی مثل من هم مفید باشه. پس بازدید کننده کمه چون نوازنده ی بالای4سال تو سایت خیلی کمتر از نوآموز هستش و نوآموزی که میاد تاپیک با کلماتی مثلا : تحریر،شکسته،نغمه،زنگوله و... که روبه رو میشه خب مسلما فرار میکنه. نمونش من خودم اگه علاقه نداشتم به بداهه و دستگاه و گوشه و... تا حالا 10بار از تاپیک فرار کرده بودم.
    و در آخر به نظر من با این پیشنهادی که جناب خورشیدی ارائه دادن تاپیک میتونه بازدید کننده بیشتری داشته باشه و برای نواموزان مفید واقع بشه.
    با تشکر از زحمات همتون
    سلام نوید جان
    اگه یه نگاهی به صفحات اول این تاپیک بندازی اونجا کلی راجع به اینکه بچه های مبتدی هم میتونن توی این تاپیک شرکت کنن و براشون مفیده کلی بحث کردیم.
    یه پیشنهاد : بیا یه بار تو هم ساز بزن برامون و توی تاپیک شرکت کن. اصلا لازم نیست ردیف بلد باشی. فقط سعی کن حست رو با سازت انتقال بدی. لازم هم نیست بداهه باشه کاملا. فقط سعی کن ذوق به خرج بدی و با حس ساز بزنی. همین. به پیشنهادم اعتماد کن و یه بار امتحان کن فعلا.
    در ضمن چرا نظر نمیدی؟؟ حتما نباید نظر فنی بدی که! فقط کافیه بگی از فلان جا خوشم اومد فلان جا چنین حسی داشت و ... من خودم وقتی ساز میزنم از نظر های فنی استفاده میکنم اما نظر های غیر فنی هم خیلی برام مهمه.

در مورد اینکه دلکش بود از دقیقه 16"2 به بعدش چند بار روی دو مکث داره ولی زیاد نیست خودت بهتر میدونی که دکش ایست روی دو نداره و شهناز هست که درجه چهارم شور همون دو هست
    فکر میکنم اشتباه میکنی. با فرض اینکه ماهور دو میزد. موقعی که دلکش میزد روی دو تاکیدی نداشت.

ولی توی شهناز ملودی رو با یکی دو تا گردش میبرن بال که برسن به قرچه و بعدش هم رضوی و گوشه ابوعطا و برو تا حسینی و همین طور میره دیگه ... ولی توی دلکش اگه نخوایم وارد شور بشیم این کار رو نمیکنیم.
    خب اینجا هم وارد حیطه ی قرچه و رضوی نشده. یعنی حداکثر چهار تا نت فاصله گرفتن از شاهد دلکش.

یه فرق ریز دیگه هم دارن. اگه بخوان اول هر کدوم از این دو تا گوشه رو با دو تا پاساژ بزنن ، پاساژ دلکش اولش در گام ماهور هست با اون دیز اساسیش ، ولی پاساژ شهناز این رو نداره. فروداشون هم که فبها.
    فکر میکنم مهم ترین تفاوتشون همین فرود و ایستشون باشه. که توی کار محمد هم روی نت ماقبل شاهد دلکش ایست میکنه و فرودش هم که ماهوره. با این حساب فکر میکنم همه خصوصیاتی که برای دلکش گفتیم رو داشته باشه.

پرویز جان ما از خودت و نقدت کلی مترسیدیم نوبت ما که شد عکست میذاری اونم با سیبیل!!
    از آزادی "یواشکی" زنان

حمایت کنیم

24. 2 کاربر برای این پست از alireza_jafarian تشکر کرده اند:

navid_bikas71 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    70036
    میانگین پست در روز
    0.20
    تشکر از پست
    1,448
    1,376 بار تشکر شده در 669 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 373/0
    Given: 166/0
    میزان امتیاز
    12

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط alireza_jafarian [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام نوید جان
    اگه یه نگاهی به صفحات اول این تاپیک بندازی اونجا کلی راجع به اینکه بچه های مبتدی هم میتونن توی این تاپیک شرکت کنن و براشون مفیده کلی بحث کردیم.
    یه پیشنهاد : بیا یه بار تو هم ساز بزن برامون و توی تاپیک شرکت کن. اصلا لازم نیست ردیف بلد باشی. فقط سعی کن حست رو با سازت انتقال بدی. لازم هم نیست بداهه باشه کاملا. فقط سعی کن ذوق به خرج بدی و با حس ساز بزنی. همین. به پیشنهادم اعتماد کن و یه بار امتحان کن فعلا.
    در ضمن چرا نظر نمیدی؟؟ حتما نباید نظر فنی بدی که! فقط کافیه بگی از فلان جا خوشم اومد فلان جا چنین حسی داشت و ... من خودم وقتی ساز میزنم از نظر های فنی استفاده میکنم اما نظر های غیر فنی هم خیلی برام مهمه.
    سلام
    والا اتفاقا تاپیک رو از اول خودم و استفاده کردم.
    دیدم که گفته بودین هرکی تو هر سطحی حتی مبتدی میتونه شرکت کنه. اما من هیچ مبتدی ندیدم اینم فک کنم به خاطر اینه که خب وقتی شما میگید که تو دستگاه ماهور بداهه ای بزنید،(بر فرض مثال بداهه هم نه خلاصه تو ماهور) به هرحال باید از ماهور یه چیزایی بدونیم تا بتونیم روی ساز پیاده ش کنیم.

مثلا من خودم فقط ماهور ر رو میشناسم و میدونم فا و دو دیز هستن. و نت ایست و شاهد هم فک کنم ر هست اگه اشتباه نکنم !!!
    اما امروز به لطف آقای خورشیدی و عکس هایی که گذاشتن بقیه شو هم یاد گرفتم و به این نتیجه رسیدم که درحالت کلی ماهور از گام ماژور ساخته میشه(درسته؟)
    و از ماهور دوتا گوشه شکسته و دلکش رو میشناسم اما همونا هم طرز استفاده شون منظور اینکه چجوری از ماهور برم دلکش که قشنگ بشه چجوری برگردم تو ماهور و... نمیدونم. واسه همیینه که من مبتدی و امثال من نمیتونیم شرکت کنیم یا بهتره بگم جراتشو نداریم چون چیزی از ماهور حالیمون نیست.

- - - Updated - - -

به هرحال پیشنهاده من اینه که شما که مثلا قراره هفته بعد مثلا سه گاه بنوازید. یه هفته قبل یا چند روز قبل یه توضیح مفصل در مورد سه گاه و انواع سه گاه نت شاهدشون چیه ؟ نت ایستشون چیه ؟ و گوشه هاش کدوما هستن و باز نت شاهد و ایست گوشه ها (مثلا وقتی میگیم مخالف سه گاه چه تغییری نسبت به خود سه گاه میکنه؟ کدوم نت ریع پرده بم/زیر میشه؟ کدوم نت ایست میشه و...) بدین.
    خلاصه منظورم اینه یه توضیح مفصل و قشنگ بدین که من مبتدی وقتی خوندم بتونم حداقل خود دستگاه و دوتا از گوشه هاشو رو سازم پیاده کنم.
    اونوقته که منم جرات میکنم تو کارگاه بداهه نوازی شرکت کنم. هرچند اساتید و با تجربه ها میان خرابمون میکنن اینجا اما ما ناراحت نمیشیم چون داریم از گفته هاشون استفاده میکنیم و می آموزیم
    ویرایش توسط navid_bikas71 : Wednesday 4 June 2014 در ساعت 09:57 PM
    سقوط تاوان پریدن با بعضی هاست...

26. 4 کاربر برای این پست از navid_bikas71 تشکر کرده اند:

endvb6 آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    4243
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    629
    1,159 بار تشکر شده در 374 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 103/0
    Given: 61/2
    میزان امتیاز
    17

سلام بچه ها
    مرسی از بحثاتون خوب نظراتی دادین و خیلی میتونه برای کاربرا مفید باشه. کار مارو هم یه عنایتی داشته باشید ثواب داره به مولا :دی.
    در مورد تحلیل ردیف من پیشنهادم اینه که به همون تاپیک تحلیل ردیف مراجعه کنین چون مباحث گام و ماژور و مینور خیلی اعتباری در موسیقی ایرانی نداره.
    بازم ممنونم از همه :)
    تاپیک تئوری موسیقی ملی ایرانی:
    لینک تاپیک

28. 5 کاربر برای این پست از endvb6 تشکر کرده اند:

vahid65 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    98968
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    207
    296 بار تشکر شده در 151 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/0
    Given: 41/3
    میزان امتیاز
    11

سلام خدمت دوستان و اساتید
    نمونه کار بنده :
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

30. 5 کاربر برای این پست از vahid65 تشکر کرده اند:

کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    42772
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    547
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

مدال های دریافت شده

در مورد کار امیر:
    به نظرم در کل امیر به خوبی تونسته از گوشه ها ی ردیف استفاده کنه. این اتفاق بیشتر در اوایل تکنوازیش میفته و وقتی که در ادامه از این گوشه ها فاصله میگیره به کارش ضعیف میشه.
    یه درآمد سالم و خوب زده میشه. بعد یه ریتمی رو توی درامد شروع میکنه که شبیه کرشمست اما کرشمه نیست دقیقا. این ریتم از درامد شروع شده به فضای داد میاد و در آخر روی داد تموم میشه. تغییر فضا بوسیله ی این ریتم به نظرم خوب شده بود. بعد یه خسروانی میزنه. کلا امیر از ملودی های ردیف استفاده کرده اما این فیگورها رو تغییر داده. یعنی دفرمه کردشون. مثلا اون کرشمه ای که شبیه کرشمه بود اما دقیقا کرشمه نبود. و یا اینجا خسروانی ای میزنه که مکث ها و تاکیداتش به هم ریخته و شبیه خسروانی نیست. و در دقیقه 3:37 هم یه فیگوری میزنه که اسم خاصی توی ردیف نداره و اینجا هم امیر این فیگور رو دفرمه میکنه. من با کلیت این دفرمه کردن ها خیلی موافقم اما به نظرم امیر فقط توی این فیگور آخری که توضیح دادم موفق شده به خوبی فیگور رو تغییر بده و بقیه ی جاها این دفرمه کردن ها فقط باعث به هم ریختگی شده بود.
    بعد از خسروانی وراد دلکش میشه. در مورد نوازندگی نمیخام نظر بدم اما در خیلی از جاها دینامیک نوازندگی با جمله ای که زده میشد هم خونی نداشت و برای همین جمله به خوبی ادا نمیشد. مثال بارزش جمله ی فرود دلکش هستش.
    تا اینجا تکنوازی امیر با ردیف مطابقت نزدیکی داشت. و از اینجا به بعد نیمه ی دوم قطعه شروع میشه.
    دقیقه 4:19 همون ریتمی که توی درامد زده بود رو میزنه. من اینجا خوش حال شدم گفتم بازگشت به ریتم درامد رو داریم و احتمالا باعث به وجود اومدن یه فرم و انسجام قطعه خواهد شد. اما زهی خیال باطل. این ریتم با چند جمله تکرار میشه اما نیمه کاره رها میشه ، یه جمله از خسروانی زده میشه و باز هم رها میشه ، بعد در یک حرکت انتحاری یه جمله چهارگاه زده میشه و البته باز هم رها میشه!
    و بعد یک ضربی ارائه میشه. به نظرم جمله ها به شدت پراکنده و گسسته هستن و فیگور ضربی هم یکنواخت و بی تحرک هستش. در اینجا با همین ضربی وارد عراق میشیم. مثل اون اول که با یک ریتم از درامد به داد رفته بود و خوب شده بود اینجا هم تغییر فضا رو با یه ضربی انجام میده و خوب شده.
    و در نهایت فرود روی درامد رو داریم که بیشتر شبیه فرود اضطراری بود!

ممنون از اینکه ساز زدی برامون دادا

- - - Updated - - -

دیدم که گفته بودین هرکی تو هر سطحی حتی مبتدی میتونه شرکت کنه. اما من هیچ مبتدی ندیدم اینم فک کنم به خاطر اینه که خب وقتی شما میگید که تو دستگاه ماهور بداهه ای بزنید،(بر فرض مثال بداهه هم نه خلاصه تو ماهور) به هرحال باید از ماهور یه چیزایی بدونیم تا بتونیم روی ساز پیاده ش کنیم.
    نوید جان من با همه ی بچه ها صحبت کردم و ازشون پرسیدم چقد با ردیف آشنایی دارن و کدوم دستگاه ها رو بیشتر بلدن و اینکه از ماهور شروع کردیم و گفتیم توی ماهور ساز بزنیم به خاطر این بود که همه ی بچه ها گفتن ماهور رو کار کردن. اگه دوستان مبتدی تر توی کارگاه شرکت میکردن برنامه رو یه جور دیگه تغییر میدادیم و یه فکرای دیگه ای میکردیم. شما که ظاهرا یه کمی میدونی دستگاه چیه و شاهد و ایست چیه ، اما من حتی به این فکر کردم که اگه کسی هیچی از دستگاه و ردیف نمیدونست هم طوری براش برنامه بریزیم که بتونه شرکت کنه و ساز بزنه، بدون توجه به ردیف ، فقط ذوقش رو ارائه بده. یعنی این شکل برنامه ریزی برای کارگاه متناسبه با این افرادی که شرکت کردن ، اگه کسای دیگه ای شرکت میکردن یه مدل دیگه برنامه ریزی میکردیم و به راه هایی مثل همون چیزی که گفتی ، توضیح مختصر درباره گوشه ها، هم فکر میکردیم.
    از آزادی "یواشکی" زنان

حمایت کنیم

32. 2 کاربر برای این پست از alireza_jafarian تشکر کرده اند:

صفحه 9 از 14 نخستنخست ... 5678910111213 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)