لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 14 از 14 نخستنخست ... 41011121314
نمایش نتایج: از 209 به 223 از 223

موضوع: کارگاه بداهه نوازی

alireza_jafarian آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    42772
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    547
    1,087 بار تشکر شده در 381 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 154/1
    Given: 101/1
    میزان امتیاز
    13

مدال های دریافت شده

0 Not allowed! Not allowed!
    من نگفتم فرم در غرب ساخته شده و کار فرمال غربیه و غربزدگی و اینا. من گفتم اون مدل فرمی که بصورت رفت و برگشتی و ABA و... شناخته میشه. فرم یک تعریف کلیه که میتونه بومی بشه. مثل همون ریتم که مثال زدی... ریتم چیکن یک ریتم غربیه بالفرض ولی ریتم یک تعریف کلیه...
    خب ببین امیر حرفات واضح نیستن. منظورت دقیقا از فرم به مدل غربی چیه؟ اینکه ABA مدل غربیه یعنی چی؟ ABA فقط نشان دهنده ی اینه که یه چیزی به نام A به این صورت تکرار شده. فرم هم که یعنی نحوه ی تکرار ها. پس این ABA هیچ چیزی رو به جز خود فرم نشون نمیده. چه چیزی باعث میشه غربی بدونیش؟ حروف لاتین؟ گفتی با فرم در حالت کلی مشکل نداری و با اون مدل فرمی که به صورت رفت و برگشتی تکرار میشه مشکل داری. خب فرم کلا یعنی همین رفت و برگشت ها و تکرارها! و اتفاقا ساسان فاطمی توی مقاله ی „فرم و موسیقی ایرانی” ،ماهور 39، میگه فرم مادر در موسیقی قدیم ایرانی ABACADAGA... بوده.

فقط همینقدر بگم که در دوران صفویه که حکومت ترک ها بر ایرانه مسلمن موسیقی ایرانی تولید نشده و هرچی که هم داره بدست میاد دم از موسیقی ترکی میزنه...
    نمیشه گفت مسلما موسیقی ایرانی تولید نشده! در زمان حمله ی عثمانی، موزیسین های ایرانی به دربار عثمانی برده میشن و این دو موسیقی تاثیرات زیادی روی هم میذارن. قطعات این موزیسین های ایرانی هم در رساله های موسیقی موجود هست و از اسناد موسیقی پیش از ردیف ایران محسوب میشه. بیشتر در موردش حرفی نمیزنم که از بحث اصلی و فرم دور نشیم...

این بحث فرم و ساختار یه بحثیه که در ادبیات گسترده تر و بسیط تر مورد بحث قرار گرفته تا موسیقی و یکم مرزبندی اینا در موسیقی کار سختیه. یه مثال میزنم در مورد همین چارمضراب خودم امیدوارم بتونم درست حرفمو جا بندازم:
    چهارمضراب یک ساختار کلیه... یک کلان فرم که از تکه های فرمال مشخصی ساخته میشه و به اون ساختار یعنی چهار مضراب معنی میده... مسلمن مضمون و محتوای ماهور، دلکش، عراق و... با هم متفاوته و به نظر من با نگاه فرمال میشه قطعاتی مثل چهارمضراب های صبا رو ساخت. اما با نگاه ساختاری و جزء نگرایانه شما هر قسمت چارمضراب رو جدا از هم می بینی، آکسان هارو تغییر میدی، فرم گوشه ها رو تغییر میدی، ریتم رو عوض میکنی و... مثلن توی چهارمضرابای صبا ریتم و فرم گوشه ها در قالب ساختار هیچ تغییری نمیکنه و صرفن فواصل و حس و حال عوض میشه ولی در کارهای علیزاده، شعاری و اساتید معاصرتر میبینین که هر مد با طراحی فرمال، شخصیت فرم گونه منحصر بفردی به خودش می گیره و جزئی از کل ساختار میشه... به نظرم تو این زمینه خوانش نت به نت کارهای علیزاده و شعاری بسیار مفیده... (مخصوصن آلبوم انتظار و ده قطعه دوم)
    من واقعا هیچی نفهمیدم!
    تو عقیدت اینه که در موسیقی ایرانی ساختار باید به کار برده بشه، نه فرم. اما اصلا معلوم نیست منظورت از این ساختار چیه؟ یه مفهوم انتزاعی که فقط توی ذهن خودت معنی پیدا میکنه؟

من رفتم یه سرچی کردم ببینم میتونم تعریفی پیدا کنم از تفاوت فرم و ساختار یا نه. اینطور که من متوجه شدم فرم و ساختار واژه هایی هستند که بسیار به هم شبیه هستند و در بسیاری موارد به جای همدیگه استفاده میشن. اما در دیکشنری های موسیقی یه تفاوت براشون گفته شده:
    فرم به نحوه ی چیدمان قسمت های یک قطعه ی موسیقی گفته میشه.
    و ساختار به نحوه ی ایجاد تفاوت در هر کدوم از این قسمت ها برای ایجاد فرم گفته میشه.
    مثلا میشه گفت فرم یه قطعه ABA هست و ساختارش اینه که ریتم قطعه در قسمت A شیش هشته و در قسمت B دو چهار.
    با این تعریف، وقتی ساختار وجود داره لزوما فرم هم باید وجود داشته باشه!

بازم تاکید میکنم اون مدل فرم ABA و ... که در فوگ ها و انوانسیون ها و اتودها و قطعات تنال غرب کلاسیک مورد استفاده قرار می گفت مد نظرمه نه فرم به معنای کلیش!
    خب ما در اینجا از هیچ فرم غربی، فوگ و انوانسیون و... صحبت نکردیم و فکر میکنم تا به اینجا از همون فرم به معنای کلیش استفاده شده در بحث ها و نظرها.

چاکریم.
    از آزادی "یواشکی" زنان

حمایت کنیم

2. کاربران زیر از alireza_jafarian به خاطر این پست تشکر کرده اند:

javadsetar آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    97733
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    138
    67 بار تشکر شده در 23 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 13/1
    Given: 38/0
    میزان امتیاز
    0

از همه بچه ها و علیرضا عزیز عذزخواهی میکنم که این هفته نمیتونم نمونه کار بذارم به خدا این هفته که گذشت به خاطر کسالتی که مادر داشت درگیر بیمارستان بودم و ساز و هرچیز دیگه ای هم فراموش شده بود، قدر پدر و مادرتون رو بدونین .

امیدوارم بتونم هفته بعد نمونه کارم رو بذارم

4. 2 کاربر برای این پست از javadsetar تشکر کرده اند:

vahid65 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    98968
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    207
    296 بار تشکر شده در 151 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/0
    Given: 41/3
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط alireza_jafarian [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    در مورد کار محمد عزیز، والا دروغ چرا تا قبر آ آ آ ، من دیدم خیلی طولانیه، بخام 45 دقیقه رو گوش بدم و تحلیل کنم ده ساعت باید وقت بذارم برا همین بی خیالش شدم. با عرض معذرت از محمد عزیز.

هر طور که خودت میدونی دادا.
    چاکریم به هر حال.

در مورد کار وحید:
    کار جالبی بود. اما اینکه تقریبا کل قطعه ضربی بود به کارت آسیب زده بود. باعث شده بود کمی کثیف صدا بده و روی وصل گوشه ها به هم و فرود ها تاثیر منفی گذاشته بود. شاید به همین دلایل باشه که معمولا قسمت عمده ی یک تکنوازی موسیقی ایرانی متر آزاد هستش.
    اولین جمله ای که زده میشه جمله ی اصلی قطعه هست که در طول قطعه چندین بار بهش بازگشت میشه.
    تا 1:10 در درآمد هستیم و ابتدا و انتهای درآمد جمله ی اصلی زده میشه و مثل یه بسته بندی میمونه برای فضای درآمد. اسم فضای درآمد رو بگذاریم A.
    و بعد تا 2:13 فضای دلکش رو داریم. که البته میشه گفت که دلکش نیست و یه مدگردی به شور یا ابوعطا محصوب میشه چون اگه فرض کنیم ماهور دو زده شده، فرودی روی فا (که ایست دلکش هست) احساس نمیشه و علاوه بر اون، نت می هم کرن شده و این دیگه کاملا از ماهور خارجش میکنه. اسم این فضا رو بذاریم B.
    برای ورود به دلکش یه پاساژ زده میشه که به نظرم خیلی خوبه. چون این پاساژ یه واریاسیون (نوع تغییر یافته ی) همون جمله ی اصلی هست که حالا اینجا به شکل پاساژ ازش استفاده میشه.
    بعد فرود دلکش رو داریم که چندان جالب نیست. اما فرود رو هم با جمله ی اصلی انجام میده و اینگونه دلکش رو هم بسته بندی کرده.
    2.35 وارد فضای راک میشیم که میتونیم اسمش رو بذاریم C.
    راک یه جور اوج برای ماهور محسوب میشه و وقتی که یک اکتاو پایین تر از درآمد اجرا بشه اون حال اوج بودن خودش رو داره. اما در این اثر، راک توی همون اکتاو درآمد اجرا شده و این موضوع از حالت اوج بودنش کاسته. ورود به راک خوب نیست. با فرض اینکه ماهور دو زده شده، یهو بعد از اینکه ر بکار رو شنیدیم ر کرن میشنویم و حتی اولش من گفتم شاید منظور همون ر بکار هست و فالش زده شده، اما دیدم نه، ر کرن شده و وارد راک شدیم. فرود راک هم شباهتی به فرود نداشت و بیشتر شبیه سقوط از راک بود.
    شاید بشه فرمش رو اینطوری نشون داد:
    A B A C
    فکر میکنم اگه همه این کار ضربی نبود، خیلی بهتر میشد. این ضربی بودن جمله ها رو تکراری کرده بود،یه جاهایی از وزنش خارج میشدی و مطمئنم اگه درگیر ریتمش نبودی فرود ها خیلی بهتر از این میشدن.

قدحت پر می.
    فرود راک رو قبول دارم خیلی چرت شده(اصطلاح سقوط خیلی قشنگ و دقیق بود)
    آقا بنده خلبانیم خوب نیست تا میام فرود بیام سقوط میکنم(شانس آوردم چتر نجات داشتم).
    ولی راجع به ورود به راک فکر میکنم مشکل حادی نداره. و اگه ماهور سل اجرا کنی باید با می کرن وارد راک بشی کما اینکه تو کتاب ردیف استاد صبا هم همینجوریه و بنده هم همین کار رو انجام دادم.
    ولی خوب در کل نسبت به گوشه راک تسلط خوبی ندارم و فقط بخاطر اینکه یه رفت به راک و برگشت به درآمد داشته باشم و داستان فرم بیشتر به چشم بیاد این راک رو نواختم.
    و نکته بعدی اینکه بعد C باید یه A هم اضافه میشد. (کلا به خاطر همین A و C اجراش کردم).
    وقتی که راک یه اکتاو پایین تر از درآمد اجرا بشه حال اوج بودن خودش رو داره؟؟(فکر کنم اشتباه تایپی رخ داده ها).
    دلت شاد و لبت خندان باد.
    ویرایش توسط vahid65 : Saturday 23 August 2014 در ساعت 12:43 PM

6. 2 کاربر برای این پست از vahid65 تشکر کرده اند:

کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    42772
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    547
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

مدال های دریافت شده

به به رهای بزرگ هم که اینجاس!

ینجور که معلومه هر فضای ملودیک از نظر آقا علیرضا یه فرم محسوب میشه!... فرم درآمد... فرم دلکش... فرم شکسته... فرم نیشابورک... فرم راک و علی غیرالنهایه!... نوچ! اصلا و ابدا... حاشا و کلا اگه اینجور باشه!... شما „فرم کرشمه” میتونید داشته باشید که یه فرم ریتمیک میشه تعبیرش کرد و یا „فرم حزین” که میشه اونو فرم ملودیک دونست... فرم هایی از این دست در بسیاری از دقایق گوشه های مختلف ردیف تکرار میشن!... ام اینکه هر ملودی رو یه فرم بدونیم کمی ساده اندیشیه! مضاف بر اینکه در موسیقی انیرانی ما فرم „تمپو” هم داریم ... اما اون فرم ها از پیش تعریف شده اند... مثلا فرم „الگرو-آداجیو-آلگرو” در موومانهای سونات!... یا در „آریاها” یا„مس ها”!... ما چیزی به اسم „فرم لا مینور” یا „فرم دو ماژور” نداریم... برای همین اگر „درامد” بجز „فضا”!! ، شاخص شکل خاصی از ریتم یا گردش ملودی نباشه به همون بی معنایی „فرمِ دو ماژوره”! ...
    من واقعا نمیدونم از کدام حرف من این چیزایی که گفتی رو برداشت کردی!! من کجا گفتم دلکش، شکسته و... هر کدوم „به تنهایی” فرم محسوب میشن؟! برای خودم هم جالبه که بدونم کدوم جمله ام باعث شده چنین برداشتی ازش بشه؟
    چیزی که من گفتم این بوده که چیدمان این فضاهای ملودیک یا ریتمیک یا ... باعث به وجود اومدن فرم میشه (نه خود این فضاها به تنهایی). اگه بخواهییم با موسیقی غربی مقایسه کنیم اینطوری میشه: همانطور که در موسیقی غربی هم نحوه ی چیدمان تنالیته ها میتونن فرم به وجود بیارن. مثلا دو ماژور فرم نیست (!) اما وقتی توی یه سمفونی کلاسیک در موومان اول دو ماژور داشته باشیم و در موومان دوم لا ماژور و مثلا در موومان آخر دوباره بازگشت کنیم به دو ماژور،میتونیم بگیم با استفاده از این گام ها یه فرم به وجود آوردیم. فکر میکنم اینا رو خودت میدونی و فقط یه سوءبرداشت اتفاق افتاده این وسط.

از این گذشته نظر شخص من اینه که مقید کردن دوستان به بداهه نوازی در قالب فرم که „درسته... احتمالا ... ممکن است... شاید در دوره طلایی موسیقی ایرانی (حتما دوره قجر نیست که هرچه داریم از او داریم) موسیقی خاصی بر پایه فرم تعریف شده باشه، دوستان رو در دایره مفهومی میندازه که هنوز بزرگان موسیقی سنتی هم به تعریف و اجماع در مورد اون نرسیدند... از این گذشته” بداهه نوازی در قالب فرم„برای دوستانی که هنوز نه تسلط کافی و وافی به ردیف دارند و نه ساز، از دنیا و آخرت چیز زیادی نداره!... کاش همون بداهه نوازی ساده و روان همچون” آش دوغ" همچنان ادامه پیدا می کرد که ما چیز بیشتری می آموختیم! :) ... ارادتمندم
    توی بحث های قبلی به این نتیجه رسیدیم که بهتره اسم تاپیک رو از بداهه نوازی به تکنوازی تغییر بدیم. (که این تکنوازی به صلاح دید نوازنده، میتونه از قابلیت بداهه بودن استفاده بکنه یا استفاده نکنه). خب پس ما یه تاپیک داریم که اسمش کارگاه تکنوازیه. فکر میکنم آش دوغ ترکیب مناسبی بود: اگه اینجا هر کسی فقط بیاد سازشو دستش بگیره و هر چی خواست بزنه دیگه کارگاه بودن معنی پیدا نمیکنه. اون روی سن کنسرت هست که نوازنده هرچی بخاد میتونه بزنه. توی یه کار کارگاهی اگه قرار باشه هر کی هر چی خاست بزنه میشه مثل همون آش دوغ.
    علاوه بر این ذهنیت فرمال داشتن چندان نیازمند تسلط به ساز و ردیف نیست همانطور که در اجراهای بچه ها هم میبینیم که اتفاقا دوستانی که مدت زمان کمتری هست کار میکنن بهتر تونستن فرم رو نشون بدن توی کارشون،نسبت به دوستان با تجربه تر.
    و این رو هم اضافه کنم که „فرم” فقط یه پیشنهاد بود از طرف من. ممکنه اساتید توافقی در موردش نداشته باشن. اما هدف اینجا اینه که ما مصالح مورد استفاده ی یک تکنوازی ایرانی رو کشف کنیم و روی اون مصالح کار کنیم. ما یک برنامه ریزی رو اختصاص دادیم به فرم و حداقل تجربه اش کردیم. حالا هر کسی خودش تصمیم میگیره که در آینده از این قابلیت استفاده کنه یا نه. مثلا برای برنامه ریزی بعدی امکان داره یه نفر پیشنهاد بده که روی بعد احساسی تکنوازی کار کنیم. یا اینکه روی قابلیت بداهه بودن کار کنیم. فکر میکنم این تاکید کردن روی موضوعات و مصالح مختلف تکنوازی هست که به کار کارگاهی معنی میده.

چاکریم/.
    ویرایش توسط alireza_jafarian : Friday 29 August 2014 در ساعت 10:14 AM
    از آزادی "یواشکی" زنان

حمایت کنیم

8. 2 کاربر برای این پست از alireza_jafarian تشکر کرده اند:

کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    42772
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    547
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

مدال های دریافت شده

در مورد کار محمد عزیز:

اول اینو بگم که به دلیل مشکلات نرم افزاری من فکر میکردم کار محمد 45 دقیقست اما وقتی با یه پلیر دیگه اجرا کردمش دیدم 6 دقیقست!

خب اولین جملات اثر در درآمد زده میشن که اسم این قسمت رو میذاریم A
    بعد یک ضربی سه تایی در همون فضای درآمد زده میشه که اسم این قسمت رو مذاریم A*

در قسمت بعدی وارد فضای داد میشیم: B
    و یک چهارضربی رو در داد میشنویم: B*

با یک پاساژ وارد دلکش میشیم: C
    و یک شش ضربی میشنویم: C*

فضای شکسته: D
    چهارضربی در شکسته: D*

پس من با نظر وحید که گفته بود فرمی توی کار محمد ندیده مخالفم و به نظرم فرم جالبی هم داره اما خوب بهش پرداخته نشده و کمی عجله ای به نظر میاد. ما فضاهای درآمد، داد، دلکش و شکسته رو میشنویم و بعد از هر کدوم از این فضاها یک ضربی هم میشنویم و این ضربی ها هم یکی در میون سه تایی و چهار تایی هستن. پس شاید بتونیم فرمش رو اینطوری نشون بدیم:

AA* BB* CC* DD* 1

ایده ی فرم جالبه اما به نظر خام میاد و پرداخت نشدست. جملات ناقص و بی هدف هستن و ضربی ها انقدر کوتاه هستن که تا میای بفهمی چیه تموم میشه. شاید بهتر بود برای چنین فرمی در این محدوده ی زمانی، فضاهای کمتری نشون داده میشد و اینطوری زمان برای فضاهای باقی مونده زیادتر بود. شاید اگه علاوه بر این فرم کلی، ارتباط های بیشتری بین فضاها برقرار میکردی، فرم غنی تر رو میشنیدیم.
    جملات دلکش شخصیت داشتن و به خوبی خصوصیات دلکش رو نشون میدادن اما در مورد شکسته و داد نمیشه چنین چیزی گفت.

قدحت پر می.
    ویرایش توسط alireza_jafarian : Friday 29 August 2014 در ساعت 07:30 PM
    از آزادی "یواشکی" زنان

حمایت کنیم

10. 3 کاربر برای این پست از alireza_jafarian تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    3,010 بار تشکر شده در 1,040 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 614/4
    Given: 649/29
    میزان امتیاز
    13

دستت درد نکنه آقا علیرضا... دقیقا موافقم با تحلیلت.

این بداهه (اگه بشه اسمشو بداهه گذاشت) به این شکل به وجود اومد که من به شکلی ناگهانی قطعه ای ضربی توی داد نواختم و بعدا این به ذهنم رسید که چنین الگویی رو پیش بگیرم (جنبه ی آموزشی هم برای من داشت که یه مقدار به فرم دقت کنم)
    ولی وقتی شروع کردم به نواختن اون ضربی که توی ذهنم بود که برای داد بزنم یادم رفت و این چیزی که زدم شبیه اون شد.
    من بهتر بود که چند روز روی این ایده کار می کردم نه اینکه یه دفعه می نواختم
    تقریبا کاری که من توی این تاپیک انجام میدم باید یه چیزی شبیه آهنگسازی باشه چون من نمی تونم یه دفعه بداهه بزنم و خوب بشه... اینجوری خام میشه.
    سعی کردم ریتم ها هم مختلف باشه و جملات متفاوتی توی قسمت های ضربی استفاده کنم ولی صرفا در حد یه ایده بود.

بازم ممنون از تحلیلت

12. 3 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    42772
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    547
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

مدال های دریافت شده

امروز نوبت جناب خورشیدی بود کار بگذارند. ایشون هفته ی پیش به من پیام دادن و گفتند به خاطر کمر درد و آرتروز حاد، تخت مراقبت پزشک هستن و نمیتونن نمونه کار بگذارن.
    با آرزوی سلامتی برای جناب خورشیدی عزیز.

و نکته بعدی اینکه بعد C باید یه A هم اضافه میشد. (کلا به خاطر همین A و C اجراش کردم).
    بله درسته. اشتباه تایپی بود.

وقتی که راک یه اکتاو پایین تر از درآمد اجرا بشه حال اوج بودن خودش رو داره؟؟(فکر کنم اشتباه تایپی رخ داده ها).
    بله این هم اشتباه تایپی بود! منظورم یک اکتاو بالاتر بود.
    از آزادی "یواشکی" زنان

حمایت کنیم

14. 3 کاربر برای این پست از alireza_jafarian تشکر کرده اند:

vahid65 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    98968
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    207
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط alireza_jafarian [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

خب اولین جملات اثر در درآمد زده میشن که اسم این قسمت رو میذاریم A
    بعد یک ضربی سه تایی در همون فضای درآمد زده میشه که اسم این قسمت رو مذاریم A*

در قسمت بعدی وارد فضای داد میشیم: B
    و یک چهارضربی رو در داد میشنویم: B*

با یک پاساژ وارد دلکش میشیم: C
    و یک شش ضربی میشنویم: C*

فضای شکسته: D
    چهارضربی در شکسته: D*

پس من با نظر وحید که گفته بود فرمی توی کار محمد ندیده مخالفم و به نظرم فرم جالبی هم داره اما خوب بهش پرداخته نشده و کمی عجله ای به نظر میاد. ما فضاهای درآمد، داد، دلکش و شکسته رو میشنویم و بعد از هر کدوم از این فضاها یک ضربی هم میشنویم و این ضربی ها هم یکی در میون سه تایی و چهار تایی هستن.
    بعد از شش ضربی دلکش یه فرود به درآمد داریم و بعد اون هم مجدد آهنگ با درآمد شروع میشه که باید اون ها رو هم در فرم به صورت نماد های انگلیسی لحاظ میکردید.
    و اون قطعه ضربی که فرمودید در شکسته اجرا شده به نظر بنده ریتم شش هشتم داره نه چهار ضربی
    و دلکش رو هم خودتون فرمودید شش ضربیه ... بنابراین یکی در میون سه ضربی و چهار ضربی نیستند.
    ویرایش توسط vahid65 : Friday 29 August 2014 در ساعت 11:32 PM

16. 3 کاربر برای این پست از vahid65 تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    3,010 بار تشکر شده در 1,040 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 614/4
    Given: 649/29
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط vahid65 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    بعد از شش ضربی دلکش یه فرود به درآمد داریم و بعد اون هم مجدد آهنگ با درآمد شروع میشه که باید اون ها رو هم در فرم به صورت نماد های انگلیسی لحاظ میکردید.
    و اون قطعه ضربی که فرمودید در شکسته اجرا شده به نظر بنده ریتم شش هشتم داره نه چهار ضربی
    و دلکش رو هم خودتون فرمودید شش ضربیه ... بنابراین یکی در میون سه ضربی و چهار ضربی نیستند.
    اون فرود رو برای اتصال گوشه ها به هم استفاده کردم. و گرنه کلیت کار اینه که درآمد، داد، دلکش و شکسته (خواستم یه اشاراتی به نیریز هم داشته باشم) بصورت واضح در چهار بخش به صورت آوازی - ضربی نواخته شدن.
    البته خب طبیعتا من اگه میخواستم هر کدوم رو دو دقیقه بیشتر ادامه بدم کل کار میشد 14 دقیقه که یه مقدار حوصله سر بر بود ولی باید بیشتر پرداخته میشد.
    ضربی ها رو دوست داشتم هر کدوم توی یه حال و هوا باشه.
    ضربی اول توی درآمد که نماد دستگاه ماهور هست رو قصد داشتم قطعه ی با صلابتی باشه و برای همین 6/8 سنگین رو برای شروعش انتخاب کردم و قسمت دومش که آکورد گرفتم رو میخواستم پر شور تر و شادتر باشه.
    ضربی دوم خواستم کاملا در شرایط متفاوتی باشه و برای همین 4/4 رو انتخاب کردم که یه مقدار سنگین تر باشه و کم کم آروم بشه و بره سراغ دلکش (البته واقعا نمیدونم چی شد که کاملا از ذهنم رفت اونچیزی که میخواستم بزنم)
    ضربی سوم هم که در فضای دلکش نواخته شد رو هم قصد داشتم 6/8 سنگین و پر سوز و گداز بزنم (میخواستم به رضوی هم برم که منصرف شدم)
    ضربی چهارم هم که در فضای شکسته نواخته شد با توجه به شباهت کمی که بین شکسته و افشاری وجود داشت میخواستم کمی به افشاری هم شبیه باشه. اونم 6/8 انتخاب کردم ولی می خواستم برای تنوع کمی سریع تر اجرا بشه (توی ذهنم بود که مثلا شبیه رنگ بشه ولی زیاد شبیه نشد ... که برای پایان مناسب باشه)

یه نکته در مورد نواختنم بگم:
    میخواستم توی راست کوک (ماهور سل) بنوازم چون ساز من بم رو بهتر میخونه ولی بدلیل مشکلی که توی کوک ساز پیش اومد چپ کوک (ماهور ر) نواختم که صدا یه مقدار جیغ شد.

18. 2 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

javadsetar آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    97733
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    138
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

بابت تمام تاخیر ها شرمنده،اینترنت ندارم و نتونستم اجراهاتون رو گوش بدم و نظرات فنی خودمان رو بدهیم! البته به محض اینترنت دار شدن نظرات فنی خودمان رو می دهیم!

[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

20. 2 کاربر برای این پست از javadsetar تشکر کرده اند:

کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    42772
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    547
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

مدال های دریافت شده

فکر میکنم میشه فرود رو هم جزئی از دلکش دونست. اما گفته ی شما هم میتونه درست باشه اگه بخواهیم فرم رو جزوی نگرانه تر نشون بدیم.
    بله کاملا درسته،من اشتباه گفتم شکسته رو. پس کلا اون توالی وزن هایی که توی ذهنم اومد اشتباه بود.

در مورد کار جواد:

تو همیشه ایده های موسیقایی خیلی خوبی داری، اما هنوز توان اجرای چیزایی که توو سرت میگذره رو نداری. توی این اجرا هم همینطوری بود.
    در ابتدا چیزی شبیه به پیش درآمد رو داریم. که در درآمد شروع میشه. جمله بندی ها در درآمد به نظر من منطقی و خوب بودن. اسم این ق سمت رو بذاریم A.
    در ادامه تمپو دو برابر میشه و با یه پاساژ وارد راک میشیم. توی این اجرا با اینکه تنوع ریتمیک داریم، اما تنوع الگوهای ریتمیک نداریم و الگوهای یکسانی روی نت های مختلف اجرا میشن و تکرار بیش از حد این الگو ها کمی باعث خستگی میشه. اسم این قسمت رو هم بذاریم B
    بعد از فرود از راک، دوباره به فضای A برمیگردیم و یه لحظه الگوی ریتمیک A هم نشون داده میشه.
    اینکه توی کار محمد نگفتیم بعد از دلکش و اینا به درآمد میاد ولی اینجا میگیم که بعد از راک دوباره به درآمد میاد، به این علت هست که فکر میکنم توی کار محمد اون فقط فرود از دلکش حساب میشد و نشانه هایی از این نداشت که بارگشت شده به فضای اولیه. اما اینجا علاوه بر فرود از راک، نوازنده نشانه هایی رو به ما میده که کاملا فضای اول رو میشونه توی ذهنمون. اسم این قسمت رو چون ریتمیک نیست میذاریم A*
    بعد برخلاف عرف، تازه میاد داد رو به ما نشون میده. اینکه از درآمد یهو وارد راک شد نکته ی قابل تاملی بود. قسمت داد: C
    و بعد دوباره فضای B رو نشون میده و باز هم چون متر آزاد داره اسمش رو میذاریم B*
    به نظر توی نشون دادن شباهت فضاها موفق بوده. یعنی ما اینجا که برمیگردیم به فضای B در حالی که دیگه ریتمیک نیست اما نشانه های مشخصی از اون فضای قبلی رو به ما میده.
    ودر نهایت هم دوباره A رو داریم که مثل همون ابتدا ریتمیک هست.
    پس احتمالا فرم قطعه این شکلی میشه: A B A* C B* A
    در کل ایده های جالبی داشت. اما اجرا مشکلات زیادی داشت. اگه به مرور زمان و با تمرین سطح اجرات رو به سطح ایده هات برسونی نوازندگیت گوش کردنی میشه حسابی!

قدحت پر می./
    از آزادی "یواشکی" زنان

حمایت کنیم

22. 2 کاربر برای این پست از alireza_jafarian تشکر کرده اند:

vahid65 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    98968
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    207
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    11

الان داشتم به این فکر میکردم اگه علیرضا خان نیاد نظر بده هیچ کس نظر نمیده
    اون یکی اساتید و با تجربه ها هم که کلا از تاپیک left کرده... آقای مدیر بخش آزمایش سه تار هم که فکر میکنم کلا با نظر دادن راجع به کارهای بقیه دوستان مخالفه و در نهایت آقای خورشیدی هم که نظری ندادند.
    با این که علیرضا خان تقریبا همه چی رو توضیح دادند ولی بنده هم چیزایی که به ذهنم میرسه رو عرض میکنم.
    به نظر بنده آقا جواد در نظر داشته که ترتیب همیشگی و معمول گوشه ها رو تغییر بده که همین رفتن از درآمد به راک یه چیز عجیب و تازه ای بود.
    و مطلب بعدی هم این که اون فضای A که آقای جعفریان اشاره کردند خیلی واضح و خوب بود برای نشون دادن فرم.

24. 2 کاربر برای این پست از vahid65 تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    3,670 بار تشکر شده در 660 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 258/20
    Given: 76/14
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

سلام. من برگشتم. در اولین فرصت کارها رو گوش میدم.
    ای پادشاه ، سایه ز درویش وا مگیر
    ناچار خوشه چین بود آنجا که خرمن است

26. 3 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

endvb6 آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    4243
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    629
    1,159 بار تشکر شده در 374 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 103/0
    Given: 61/2
    میزان امتیاز
    17

سلام وحید جاننه آقا من مخالف نیستم اتفاقن خیلیم مشتاقم ولی متاسفانه فعلن عارض به مشکلاتی شدم واسه همین خیلی پالسی سر میزنم. ایشالله به زودی مشکلات حل بشن و بنده هم بتونم شایسته و بایسته در خدمت باشمخیلی مخلصیم
    تاپیک تئوری موسیقی ملی ایرانی:
    لینک تاپیک

28. 3 کاربر برای این پست از endvb6 تشکر کرده اند:

javadsetar آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    97733
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    138
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

کلی چی نوشتیم، ارسال کردیم، یهو همش پرید!

ممنون از نقدت علیرضا جان

تو همیشه ایده های موسیقایی خیلی خوبی داری، اما هنوز توان اجرای چیزایی که توو سرت میگذره رو نداری. توی این اجرا هم همینطوری بود.
    ممنون که هنوز امید رو دردلمان زنده نگه میداری خودم که از ساز زدنم ناامید شدم

تمرین زیاد ندارم سه سالی هم میشه همینجوری خودم سه تار رو تمرین میکنم از بی استادی رنج میبریم!

در ادامه تمپو دو برابر میشه و با یه پاساژ وارد راک میشیم. توی این اجرا با اینکه تنوع ریتمیک داریم، اما تنوع الگوهای ریتمیک نداریم و الگوهای یکسانی روی نت های مختلف اجرا میشن و تکرار بیش از حد این الگو ها کمی باعث خستگی میشه. اسم این قسمت رو هم بذاریم B
    در مورد الگوی ریتمیک درسته، خسته کننده هم که شده ،والا بلد نبودم که الگو ها رو تو این قطعه جا بدم واسه همین یه خط رو گرفتم و رفتم جلو! البته الان اگه این رو یه بار دیگه اجرا کنم با تنوع بیشتری در جملات سعی میکردم این خستگی که احساس کردی رو کمتر جلوه بدمش. دقت کردین همین که کارتو اپلود میکنی میذاریش، کلی ایده میاد تو ذهنت و از چیزی که زدی بدت میاد! نمیدونم شاید من اینجوریم

از دقیقه 1:45 تا 2 هدف ما این بود که از راک به همایون بریم نمیدونم موفق شدم یا نشدم که احتمالا نشدم اگه شده بود حداقل باید یکی متوجه میشد ، و دردقیقه 4:55 تا 5:20 هم مثلا همین مدلاسیون وجود داره!
    فرم موردنظر همان مواردی ست که علیزضا اشاره کرده جز قسمتی که بالا گفته شد و اسمش رو میذاریم D

A B D B A* C B* D*B* A

به نظر بنده آقا جواد در نظر داشته که ترتیب همیشگی و معمول گوشه ها رو تغییر بده که همین رفتن از درآمد به راک یه چیز عجیب و تازه ای بود.
    ممنون که نظر دادی وحید جان

جالب بود برام که هم خودت و علیرضا رفتن از درامد به راک براتون چیز تازه ای بود از نظر خودم که چیز عجیبی نبود جدیدا انقدر کارهای عجیب غریب از هنرمندان برومند مملکت میشنویم که اینها در مقابلش باید لنگ بندازه!

سلام. من برگشتم. در اولین فرصت کارها رو گوش میدم.
    دخول دوباره اقای اساتید و باتجربه ها تو پرانتز پرویز رو به این تاپیک ،به شما خوشامد میگوییم!
    ویرایش توسط javadsetar : Thursday 18 September 2014 در ساعت 10:35 PM

30. 2 کاربر برای این پست از javadsetar تشکر کرده اند:

صفحه 14 از 14 نخستنخست ... 41011121314

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)