لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 8 از 14 نخستنخست ... 456789101112 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 113 به 128 از 223

موضوع: کارگاه بداهه نوازی

alireza_jafarian آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    42772
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    547
    1,087 بار تشکر شده در 381 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 154/1
    Given: 101/1
    میزان امتیاز
    14

مدال های دریافت شده

0 Not allowed! Not allowed!
    ولی خیلی سریع از یه گوشه میری به گوشه بعد(10"4 تا 22"4) نغمه راست پنجگاه بود خیلی خوب بود خوشمان امد که یه لحظه منو یاد کنسرت همنوا با بم انداخت که میگه (به جفایی و قفایی نرود عاشق صادق) بر گردیم موضوع اصلی!
    اولا که ممنونم از نظر و البته تحلیلت.
    اون ملودی نغمه نیست ، زنگوله هستش. اما آره ، توی راست پنجگاه هم هستش. توی بعضی دستگاه های دیگه هم هست. اینی که من زدم زنگوله توی راست پنجگاه نیست ، زنگوله توی ماهوره. آره اون ملودی هم نوا با بم هم زنگولست.
    دقیقه "40"4 هم چهارمضراب رو بد موقع اجرا کردی قبلش هم فرود بود در کل جمله بندیش هم خوب نبود
    موافقم باهات. کلا این چهارمضرابه خیلی بد شد! تقریبا همه موافق بودن که بد شده این چهارمضراب بنده خدا...

از دقیقه 5:20 اگه اشتباه نکنیم زنگوله رو داری میزنی نمیدونم جمله بندیش شبیه زنگوله بود این بهتر بود پخته تر بود مخصوصا با جملاتی که لحظه ای برگشت به ماهور رو نشون میداد
    که فرود میای به فضای اصلی به نظرم فرود زیاد به موقع نبود
    نه ، اون ملودیش زنگوله نیست. و کلا ملودیش چیز خاصی توی ردیف نیست. من درآوردیه. اما اون قسمت توی فضای عراق ماهور هستش. اون جملاتی که گفتی برگشت به ماهور رو نشون میداد ، برگشت به ماهور رو نشون نمیدن ، اونا در واقع دانگ اول عراق هستن. پرده های دانگ اول عراق، مثل پرده های ماهور هستش. اما پرده های دانگ دومش تغییر میکنه. (مثل همایون میشه). برا همین اونجاهایی که از دانگ دوم به دانگ اول میومده تو احساس کردی فرود میخاد بیاد. اما در واقع فرود نیست. و فرود از عراق یه مدل دیگست. در مورد این نظرت باهات مخالفم. خودم فر میکنم جملات توی عراق خصوصا اون دانگ اولش خیلی هم خوب بودن! والاااااا
    در دقیقه 9:20 فکر کنم جملاتی در دلکش میزنی خیلی کم بود سریع تموم شد از دقیقه 9:53 تا 10:03 جملات خوب بود بعنی مخاطب رو اماده یه ضربی میکنی ولی خیلی ساده ازش گذشتی
    آره اونجا رفت توی دلکش. اما تا 10:30 توی همون فضا بود. یعنی این مدلی بود که با یه جمله میرفت توی دلکش با جمله ی بعدی از دلکش خارج میشد و این چند بار تکرار شد و توی 10:30 فرود کامل اومد.

مرسی
    از آزادی "یواشکی" زنان

حمایت کنیم

2. 4 کاربر برای این پست از alireza_jafarian تشکر کرده اند:

javadsetar آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    97733
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    138
    67 بار تشکر شده در 23 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 13/1
    Given: 38/0
    میزان امتیاز
    0

درسته علیرضا این گوشه زنگوله ست نه نغمه نگاهی به ردیف میرزا کردیم دیدیم اشتباه کردیم دلیلش کتاب هزار گلخانه اواز هست که در مورد استاد سجریان هست اخرش هم تمام اوازهای که خوندن رو با نام گوشه ها نوشته اونجا ، کنار این شعر هم (به جفایی و قفایی نرود عاشق صادق) زده بود گوشه نغمه!

در مورد قسمت دوم اشتباه! حس خودم این بود که باید راک باشه ولی دیدم شبیه راک نیست گفتم حتما زنگوله ست معلوم شد زنگوله هم نیست! در مورد اون فرود که فکر می کردم فروده! و عراق بود باز نگاه به کتاب میرزا کردیم موضوع برام مشخص تر شد

علیرضا سازی که می نوازی در مقایسه با چیزی که من میزنم فاصلش زمین تا اسمونه ولی من نظرمو میدم! قبلا فکر میکردم باید حتما 10 سالی ساز زد تا بتونی در مورد قطعه کسی نظری بدی بعدا دیدم که اشتباه میکردم با بحث و تبادل نظر میشه از تجربیات هم استفاده کرد
    ویرایش توسط javadsetar : Wednesday 28 May 2014 در ساعت 09:27 PM

4. 4 کاربر برای این پست از javadsetar تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    3,010 بار تشکر شده در 1,040 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 614/4
    Given: 649/29
    میزان امتیاز
    13

این هم تکنوازی من در دستگاه ماهور : [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    البته من واقعا در حد بداهه نوازی نیستم و هنوز خودم رو یک هنرجوی نوآموز می دونم (3-4 سال هست که ویلن می زنم) و عذر خواهی می کنم که در حضور اساتید دست به ساز شدم. (این چیزی هم که زدم بداهه نمیشه بهش گفت)
    فکر می کنم دوستان بجای اینکه بگن کجاهاش ضعیفه باید بگن کجاهاش بد نشده (هم ایراد نوازندگی دارم هم جمله بندی)
    متاسفانه به دلیل کمبود وقت (ایام امتحان و ... هست) اولین چیزی که به ذهنم رسید رو زدم و ضبط کردم و به همین دلیل زیاد خوب نشده، ایشالا دفعه های بعد بتونم بهتر بزنم.

6. 8 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    3,670 بار تشکر شده در 660 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 258/20
    Given: 76/14
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

پیش فرض بداهه نوازی های ماهور

سلام به همه. البته واقعا جای ترس و نگرانی داره... کار دیگران رو نقد کردن ... اما حالا که یه چند تا جمله نوشتین که اشکال نداره و ما نقد پذیریم و از این حرفا... منم یه چند تا جمله کوتاه می نویسم. البته این رو بگم که بنده صاحب نظر نیستم. به عنوان بازار گرمیه فقط. اونا که سابقه آشنایی بیشتری با من دارن میدونن... ، خدمت بقیه عرض می کنم که پرت و پلا زیاد می گم و ممکن هم هست که از هر دری سخنی باشه. دیگه بی زحمت خودتون اینا رو به هم مربوط کنید اگه لازم شد...

در مورد کاری که آقای خورشیدی ارائه دادن باید بگم : البته انتظار بیشتری از ایشون می رفت. هر چی باشه مدتیه که این جا هستن و چندین کار آس ارائه دادن که شنیدنشون خیلی آدم رو خوشحال می کنه. نمونه کار های ایشون رو ببینید و با این بداهه ماهور مقایسه کنید ! برا خودم هنوز عجیبه ! انتظار بیشتری داشتم به شخصه. کار اسکلت مشخصی نداره. جای پای چند تکنواز ویولن توش دیده میشه . طبیعتا چون یه فعالیت کارگاهیه ، وقتی میگن ماهور یعنی باید یه هفت هشت تا از گوشه های ماهور توش باشه. اونم از گوشه هایی که مشخص تر از بقیه هستن. توی این گوشه ها درآمد حتما باید باشه و مفصل تر از بقیه گوشه ها هم باشه که شنونده یه کم حس ماهور رو بگیره حالا بعدش اگه فواصل عوض شد با یه تلطیف خاصی که حتما باید ملحوظ بشه ، میشه این کار رو کرد ، مثلا برای شکسته و دلکش و ... ، اگه وقت زیاد باشه که این کار رو با یه ضربی ، چهار مضرابی ، قطعه ای ... انجام میدن که راحت تر هم هست. اما اگه نه ، باید یه چند تا جمله ربط از قبل تمرین شده توی ذهن نوازنده باشه که به وسیله اونا مثلا بره توی گوشه شکسته ماهور. نه همین طور یهو و شنونده رو حالی به حالی کنه.
    این درآمد که آقای خورشیدی زدن اون پاساژ اولش (اول اول بداهه) فکر کنم بیات ترک باشه. خودم نمیدونم اون جا چه اتفاقی افتاده. ولی ماهور نیست. بعد از اون تمام زنجیره های ردیفی درآمد گسسته داره اجرا میشه. اون اول وقتی داره زنجیر به زنجیر میاد پایین یهو یه نت بالاتر رو میزنه و یه تکرار میکنه و بعد هم شروع می کنه با چند تا زنجیره دیگه و تا درآمد داد میره بالا که اینا اصلا به هم چندان مربوط نیستن. به نظر خودم و با توجه به اون چه که تا حالا شنیدم اینه که میشه شکل این زنجیره ها رو عوض کرد اما جاشون رو نه . چون دیگه درآمد نمیشه. میشه توی اون فواصل بازی کردن. خودم معتقدم که بداهه رو باید بر مبنای اسکلت ردیفی زد. وگرنه خسته کننده میشه. بعد از این یه نمونه آوازیه نو زده شده که شاید بین درآمد و گشایش باشه. و بعدش هم داد. که تا مدت ها شنیده میشه. چراشو من نمیدونم . ماهور با این همه گوشه و ضربی چرا باید یه گوشش این همه طولانی باشه ؟ توی این مدت تکنیک های نوازنده و زنجیره هایی که کامل نیستن مرتب دارن تکرار میشن. بعد با یه آکورد نا مرتب دوباره میره شاهد و بر میگرده توی همون فضای داد و دوباره باقی همون جملات کشدار و نا مرتب. گاهی یه پاساژ هم زده میشه که چندان گوشنواز نیست. چون جاش مناسب نیست. و دوباره گوشه داد. گاهی جملات کمی ضربی میشن. شاید شکل کرشمه به خودشون میخوان بگیرن. اما در نیومده. البته باید بگم که کرشمه اگه توش کامل بود خیلی خوشگل میشد. یه جمله ای هم این اواسطش هست که یه لحظه فکر کردم میخواد بره برای خسروانی ولی فقط یه خیال بود و باز هم داد ادامه پیدا کرد.
    تا میرسیم به تغییر گوشه ... یه پرده بالاتر از مقام داد ... شکسته. با اون فرود ملودی به درآمد و اینجا هم پاساژ بالا رونده ابتدای ملودی شکسته خوب گوشه عوض شده اما یهو فرود به درآمد . چرا ؟ داشت خوب در میومد. یه چند تا جمله بعد فاصله ربع پردش برداشته شده. من گفتم شاید با اینا میخواد فرود بره و فیلی رو بزنه ولی نه . درآمد و باز هم داد. و ناگهان دلکش. ؟
    یه فرود نا مربوط به درامد زده شد و باز هم دلکش در هنگام بالاتر . اون فرود لازم نبود. دوباره یه ذره فیلی زده شد و باز هم گشایش و مقام داد. چهار پاره بهترین جای بداهه پردازی بود. بعدش هم کمی از یه تصنیف قدیمی زده شد که صدای عبدالوهاب شهیدی رو در ذهن متبادر می کرد. آن نگاه مست تو ...
    چهار مضراب ... . سبک چهار مضراب قدیمی بود و از نوع اون چه که خود صبا می نوشت. همه چهار مضراب در درآمد بود. بعد هم که دوباره داد و بازگشت به درآمد. در انتها هم که ملودی معروف یه تصنیف قدیمی.
    کلا آقای خورشیدی زیاد در داد موندن. احتیاجی نبود. ماهور و شور بزرگترین دستگاه های موسیقی ملی ما هستن با تعداد زیادی از گوشه های متروک مانده. خوب هست که از اینا استفاده بشه. تکنیک نوازنده خوب هست. فواصل خوب هستن. هر چند یکی دو جا از دست ایشون خارج شده. اما اسکلت کار ضعیف هست.
    در بداهه پردازی تکیه به ردیف خیلی مهم هست. نه این که ردیف نوازی باشه ولی باید به ردیف اهمیت ویژه داد. می بینید که مثلا استاد علیزاده کاملا امروزی میزنه و استاد شجریان به فرم قدیمی آواز ردیفی میخونه و این دو کنار هم کاملا دلپذیر هستن. به خاطر اینه که هر دو مثل دو تا ملودی بر حسب یه دوره آکورد می مونن. هر چند دو تا ملودی متفاوت هستن.
    دیگه تند گفتم یه ملایم رو نمیدونم. کسی از ما نرنجه خلاصه. هر چند هنوز گفتنی داره این کار ولی چون بقیه کار شخصی کاری و ویولن پردازی میشه بهش نمی پردازیم . اینا رو نوشتیم تا بعدا بریم سر وقت علیرضا با این عکس چپل چولش.
    متاسفانه چون من کار رو دانلود نکردم و با پلیر خود سایت گوش دادم نتونستم زمان ها رو به تفکیک بگم. ثانیه شمار نداشت. sorry
    ای پادشاه ، سایه ز درویش وا مگیر
    ناچار خوشه چین بود آنجا که خرمن است

8. 8 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

endvb6 آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    4243
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    629
    1,159 بار تشکر شده در 374 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 103/0
    Given: 61/2
    میزان امتیاز
    17

سلام بچه ها
    اینم بداهه نوازی من: [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    ببخشید که نظر نذاشتم چون کارارو گوش ندادم که روی کارم تاثیر نذاره.
    عذرخواهی بعدی هم بابت مضرابه که دقیقه نود گم شد و با ناخن کج و کوله ام ساز زدم.
    تاپیک تئوری موسیقی ملی ایرانی:
    لینک تاپیک

10. 8 کاربر برای این پست از endvb6 تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

Red face برادر گرانقدر ... علیرضای خودم

سلام. حالا که گویا یکی دونفر بیشتر از نوشتار من ناراحت نشدن، پس ادامه میدیم. ... .
    والا علیرضا ، چهارمضرابه رو یه چند باری گوش دادم. اتفاقا بد نشده بود. برای یه چهار مضرابی که احتمالا توی چند دقیقه ساختیش زیادم بد نیست. هر چند که جمله ی خاص و خوبی نداره. همش تکرار مکرراته. می شد این جمله های تکراری رو با نوانس های مختلف یا با اکتاو بندی های متفاوت اجراشون کرد که کمی احساس برانگیز تر بشن. کار با عجله همین میشه دیگه. شب امتحان زدیش. این طوری چندان جالب در نمیاد. دستگاهش رو کمی پیچیده کردی. اوایلش حتی آدم مطمئن نیست که داره ماهور میشنوه یا راست پنجگاه . به خاطر شباهتش به چهار مضراب راست پنجگاه مرحوم لطفیه. همون برنامه جشن هنر با شجریان رو میگم.
    تا اینکه اولین جمله های درآمد رو میزنی و معلوم میشه که ماهوره. متاسفانه وقتی هم داری درآمد میزنی - همون شروعش - گاهی روی شاهد راست پنجگاه ملودی گیر میفته . چرا ؟ اصلا لازم نیست. با این که مطمئنم میدونی که محدوده اجرامون برای درآمد بین سل تا دو هستش و اگه قراره بره بالاتر باید تا می بره بالا، نمی فهمم چرا روی ر میمونی. اگه رفت روی ر و تازه یه مکث کوچولو هم کرد معلومه که حس راست پنجگاه به خودش می گیره. همین باعث شد که اون شنونده ی دیگری هم فکر کنه داری نغمه میزنی. الان هم که باز دارم گوش می کنمش هنوز فکر می کنم یه کم نغمه زدی. چون نت بالاتر از شاهد که برای درآمد استفاده میشه می هست ،این استفادت از ر ما رو به ضلالت و بدبختی انداخته. میبینی که ... . البته زود سه کار رو میگیری و برش میگردونی به ماهور. ولی اون ملودیه که زنگوله هستش خیلی شبیه نغمه راست پنجگاه شده . حتی یه جا هم فرود ملودیش شبیه فرود راست پنجگاه شده. الان منبعی ندارم. ولی فکر نمی کنم به زنگوله ردیف میرزا خیلی نزدیک باشه. هست ؟
    زود رفتی برای شکسته. مقدمه داد و دا ؟ البته کاملا سلیقه ای هست. ولی خیلی خوب دراومده. هر چند سعی می کنی باز هم با اون ملودی از تصنیف علیزاده گولمون بزنی ؟ راست پنجگاه ؟
    یه چهارمضراب کوچولو ... به سختی خوبه. اصلا جاش و زمانش مناسب نیست. قراره چه کاری انجام بده ؟ برای سرگرمیه ؟
    پشت این چهار مضراب ، چیه جریانش ؟ داری چی میزنی ؟یه فضای جدید شروع شد؟ ماهوره ؟ ... کاست خط سوم ناظری شده. سه تار نوازی کلهر ؟ آره ؟ فکرت رفته اونجاها ؟ سماع و خانقاه و ... . مثل مقامات تنبور شده تا گوشه های موسیقی ایرانی. ضربیش برای این حال و هوایی که داری ترسیم می کنی خوبه. هر چند تکرار ریتم بندیش خسته می کنه. یه کشی آخه ... یه قوسی ... یه چیزی . همش مثل همه . فقط نت ها دارن عوض میشن. و البته اینا ماهور نیستن. حد اقل من میگم نیست.
    ایناهاش. ... بالاخره فرود بال کبوتر رو زدی. این دیگه خود خود راست پنجگاه شده. مراقبت نکردی از ذهنت. بردت. من به ذهنت امتیاز بالایی میدم. کشوندت دنبال خودش.
    اینا چین الان ؟ زنگوله باز ؟ نغمه راست پنجگاه ؟ و یا ... ؟
    ورودت به دلکش خوب نیست. دلکشی هم که زدی دو تا جمله درست و درمون نداره. فکر کنم فقط توی ذهنت جای انگشت ها رو بلد بودی. راجع بهش حرفی نمیزنم.
    زدن این ضربی مجهول الهویه هم البته کمکی بهش نکرده. فقط حوصله شنونده رو سر میبره. ولی فرودت از دلکش به مقام ماهور خیلی خوب شده. به خصوص که ملودیش با اون چهار مضرابه که زدی یکی دو جا میخونه و نشون میده که کار منسجم و فکر شدست. البته اگه بقیه جاهاش هم درست بودا. نه این طور که الان هست. ولی اگه بود فرودت خیلی جالب شده.
    در کل خوب شده. میشه گوش کرد.

آقا باور بفرما که من دقیقا میدونم بداهه زدن چه مشکلاتی داره . همه فکر می کنن سادست ولی واقعا مشکله. استاد روح الله خالقی انتها یا ابتدای کتاب سوم ویولن خودش میگه که نوازنده ردیف صبا رو که شروع کرد تا مدتها فقط باید همون ردیف رو بزنه و فقط به صدای ساز نوازنده های برتر گوش بده . الان من خودم هم بخوام بزنم شاید یه شلم شوربایی در بیاد. کار میخواد. باید حد اقل بیست تا سی تا جمله استخون دار از ردیف رو حفظ بود. از رو دست نوازنده های بزرگ چیز برداشت بعد کم کم با تغییر زنجیره هایی که استفاده کردن جملات متفاوتی ساخت. برای شروعش میشه مثلا یه نت ساده رو تریل داد. یا جایی که یه تکیه زده شما دو تا تکیه بزنی. یا کشش ها رو عوض کرد. بعد چند تا از این
    ویرایش توسط m_rv_2008 : Sunday 1 June 2014 در ساعت 11:12 AM

12. 8 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

آقا من واقعا نمی تونم در لفافه و توی پرده و پشت وان و این جور جاها چیزی بگم. این قدر این علیرضا گفت یه چیزی بگو تا بالاخره امتیاز منفی رو آقای خورشیدی داد به ما. ... . حالا که باعث دلخوری میشه بگم که ضمن عذر خواهی در باره کار سایر دوستان اظهار نظری نمی کنم. حالا فقط امیدوارم علی ناراحت نشده باشه از دستمون. البته توی عنوان اون پست پاچه خواریشو کردم که کاریم نداشته باشه. مطمئنا همه کار های بعدی رو هم گوش می کنم.
    یه توضیح دیگه این که اون نوشته قبلی من آخرش یه پاراگراف خیلی طولانی بود از تجربیات خود من از اوائل کار با گروه که گاهی جواب آواز برخی گوشه ها یا تکنوازی خاصی به عهده من گذاشته می شد. متاسفانه توی ویرایش برای تنظیم غلط های تایپی نمیدونم چه طور ناقص پیست شده. حالا اگه حالی بود بعدا می نویسم. خالی از لطف نیست. هم تجربیات خودمه هم نوازنده های دور و برم. شاید به درد کسی میخورد که متاسفانه فقط چند خط ابتداییش نوشته شده. حالا تا بعد. کار بقیه رو هم گوش می کنم البته. یا علی.

14. کاربران زیر از m_rv_2008 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

aftaban آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    15063
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    536
    632 بار تشکر شده در 132 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 110/0
    Given: 294/1
    میزان امتیاز
    16

درود دوستان عزیز، آقا من دست گل آقا پرویز را همینجا می بوسم و عذر خواهی میکنم که اشتباهی انگشتم خورده روی امتیاز منفی، آخه پست ها را با موبایل دنبال می کنم و این اولین باره که این خطا به سرانگشت من رفته. چیزی که هست وجود عزیز و سرتاپا غنیمت دوست خوب و فرهیخته و هنرمندم آقا پرویز در کنارمون هست که انصافا مایه میگذاره و لطف میکنه در حق این سایت و بچه های خوب سایت.
    به جان زنده دلان، سعدیا به ملک وجود/نیرزد آن که دلی را زخود بیازاری

16. 6 کاربر برای این پست از aftaban تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

دیدین چه کار کردم ؟ با یه مطلب چرخشی پر سوز و گداز تونستم یه امتیاز منفی رو از کیسه خارج و به قول اون آقاهه تهدید ها رو به فرصت تبدیل کردم. اگه میدونستم این طوریه از همون روز اول از این کارا می کردم . ولی خب یه لحظه ترسیدم. یکی دوبار تا حالا دسترسیم رو به سایت قطع کردن. برا همین آدم دلواپس میشه. :)
    اینم بگم که متاسفانه من مطالب صفحه پیش رو درباره کار علیرضا که جواد نوشته بود تازه خوندم. اگه قبلا خونده بودم شاید اینو نمی نوشتم. تقریبا کاملتر با ذکر دقایق توضیح داده. متاسفانه پلیر خود سایت ثانیه شمار داشت که حالا دیگه برش داشتن. دانلود هم این جا بسته شده. نمیتونم دانلود کنم. خودتون فرضی جاهایی رو که می گم پیدا کنید . مرسی.
    پس حالا که یک هیچ به نفع منه هنوز ، ادامه میدیم. میریم سروقت محمد آقای گل.

18. 3 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

پیش فرض ماهور آقا محمد

خب . این کار رو تازه گوش دادم. متاسفانه دارم میرم از این محل اینترنت دار و یه کار تازه دیگه ای که الان دیدم آپ شده رو نمی رسم گوش کنم. باشه برای سری بعد که بر می گردم. اما :

این ماهوری که اقای محمد زده تنها از نظر ردیفیش بررسی می کنیم. به تکنیکا و حالات و اینا کاری نداریم. ضمن این که باید بگم که در هر سطحی از تکنیک که باشی میشه با رعایت دینامیک ها قطعه رو زیبا کرد. دینامیک ها مثل مسکن هستن. باور بفرمایید.
    قطعه با درآمد شروع شده و وسطش هم یه چهارمضراب داره که فکر کنم اسکلتش از اسدالله ملک باشه و دوباره بر میگرده به فرم آوازی. درآمد ماهور هم زمانش خوبه و هم جمله هاش. به خاطر گرته برداری شدید از آلبوم های معروف قدیمی تر هست. موقعی که داره درآمد رو به هنگام پایین تر منتقل می کنه یه ذره شبیه به خسروانی شده که نزدش. اگه می زدیش خیلی خوشگل میشد. محمد این خسروانی رو میتونی تو کتاب سوم ویولن خالقی پیداش کنی. خیلی زیباست.
    یه ذره کوچولو داد. بر عکس جناب خورشیدی بزرگوار. و فرود به درآمد. که لازم نیست. کلا جابجا کردن ملودی در هنگام های زیر و بم رو خوب انجام دادی. عوض کردن رنگ صدا باعث میشه حوصله شنونده سر نره. باز رفتی درامد زدی . و یهو دلکش.
    یه کم اشاره به قرچه هم می کنی. نیست فکر کردی شهناز شوره. به خاطر همین. این دو تا فرقشون در همینه فقط. وگرنه شهناز و دلکش فرقشون همینه. البته اشکالی هم نداره. ولی حالا که زدی خب قرچه رو می تونستی کامل کنی و حتی تا رضوی هم بری بالا. ولی این کار و نکردی و فرود رفتی به درامد ماهور. آها ... اونجا که دلکش میزنی چون با شهناز قاطیش کردی که البته اشکالی هم نداره (در ردیف نوازی برای آزمون البته اشکال داره ها) کرشمه شهناز رو یه تیکه میای که بزنی ولی نمی زنیش و فرود میری به درآمد ماهور.
    چهار مضراب هم که فکر کنم از ملک باشه. خوب زدیش تقریبا. جاش هم مناسبه. توش فیلی هم داره که توی بداهه هات نبود. اخر چهار مضرابت هم که زنگوله رو کامل اجرا کردی. در کل از نظر چینش برنامه نوازندگی خوب در اومده. منتها گوشه ها کم و کوتاه هستن. ماهور گوشه های بیشتری داره و مشکل بر و بچه های گروه ویولن ایرانی اینه که با ردیف فقط در حد ردیف صبا آشنا میشن که فقط گوشه های اصلی رو اون هم بسیار کوتاه و در حد آشنایی داره . باید به سایر ردیف ها هم مراجعه کرد. ولی برنامه قابل قبولی بود.

20. 5 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

من یه چیزی نوشتم. اما انگار نوش دارو بود پس از مرگ سهراب :)
    پرویز خان سلام. من شما رو می شناسم و میدونم غرضی ندارین و نقد فنی می کنید (البته ادبیات افراد با هم فرق می کنه)

خیلییییییییییی لطف کردین که اینقدر مفصل در مورد کار کوتاه و ناقص من نظر دادین. (یه بار در مورد یه آواز دشتی که زدم و توی نمونه کارام هست، انتقاداتی کردین که خیلی برام مفید بود و واقعا هر وقت میخوام قطعه آوازی بزنم اون نکات جلوی چشمم میاد :))
    انتظار داشتم یه کم سفت و سخت تر انتقاد کنید ولی خب گویا رعایت حالمونو کردین دیگه :)) ... شانس آوردم به تکنیک ها و حالات نپرداختین. :)

دینامیک ها رو حتما توی فرصتی اگه امکانش بود توی همون تاپیک خودتون توضیح بدین که چجوری ما میتونیم ازش استفاده کنیم.

کلا من با یه سری گوشه ها مشکل دارم. مثلا الان دارم ابوعطا کار می کنم اصلا نمی فهمم این گوشه یتیمک حسش چیه. یا خیلی های دیگه. این خسروانی هم به همین شکل. فکر کنم زیاد باید گوش کنم. توی کتاب سوم برم دوباره با دقت اجراش کنم... ممنون که راهنمایی کردین.

من یه اشتباه بزرگ کردم که الان دقیقا متوجه شدم اشتباه کردم :
    این اشتباه از اونجایی آب میخوره که من توی ذهنم همیشه این آواز استاد ایرج همراه با ساز استاد شهناز هست
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

یه نفر قبلا بهم گفته بود که اینجا فقط نواختن توی ماهور نیست و مدلاسیون انجام شده و رفته توی شور و شهناز و قرچه رو اجرا می کنن. و گفته بود که دلکش رو میتونی از روی یه قسمت از „مرغ سحر” یاد بگیری (اگه اشتباه می گم دوستان کمک کنن) که من وقتی داشتم این تکنوازی رو انجام میدادم ناخودآگاه رفتم سمت آواز استاد ایرج که البته نتونستم اجراش کنم و زود فرود اومدم. (این اجرا خیلی زیباست مخصوصا من اون فرود و برگشتش به ماهور رو خیلی دوست دارم.)
    اگه میشد دوستان یه تحلیلی هم روی این کار استاد ایرج و استاد شهناز انجام بدن خیلی خوب بود.

بله، درست می گین. چهارمضراب شبیه چهارمضراب شور استاد ملک شده (از نظر شکل تکنیکی که استفاده کردم) ولی همینجوری بداهه زدمش. اشکال تکنیکی زیاد داره. (بداهه هم نمیشه گفت چون تحت تاثیر نوازندگی استادم زدم که ایشون شاگرد استاد ملک بودن)

باید روی تفاوت های شهناز و دلکش کار کنم (حتما تابستون باید این کار رو بکنم) خوب درکشون نمی کنم. (اون فیلی هم که اصلا نمی دونم چیه)

من همون ردیف صبا رو هم تقریبا 80 درصدشو خوب بلد نیستم. هنوز یه مقداری با حس و حال اکثر گوشه ها خوب ارتباط برقرار نمی کنم. (فقط با گوشه های اصلی آشنایی نسبی دارم)

به هر حال خیلی ممنون. واقعا استفاده کردم و خوشحال شدم که با اینکه کار قابلی ارائه نکردم اینقدر کامل تحلیل کردین. اگه قابل باشم دوست دارم تحلیل بقیه دوستان رو هم بشنوم.
    ویرایش توسط virtuoso : Sunday 1 June 2014 در ساعت 09:50 PM

22. 4 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط virtuoso [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    پرویز خان سلام. من شما رو می شناسم و میدونم غرضی ندارین و نقد فنی می کنید (البته ادبیات افراد با هم فرق می کنه)
    االبته کاری که من گذاشتم سطحش پایینه و اصلا نمیشه بهش گفت بداهه نوازی (اهل تعارف هم نیستم) ... اما اگه میشه شما و بقیه دوستان در موردش انتقاد کنید (چون خیلی ایراد داره میتونید برای راحتی کار نکات مثبتشو بگید :)) ... خوبه، زیاد هم وقت نمی گیره (دفعه بعدی حتما گوشه های بیشتری می زنم)
    یه آواز دشتی زدم گذاشتم توی نمونه کارهام، شما به درخواست خودم اومدی انتقاد کردی ، خیلی به دردم خورد. بعضی وقتا میرم میخونمش و همیشه توی ذهنم هستن (باور کن وقتی میخوام قطعه آوازی بزنم اون نکته ها میاد جلوی چشمم)
    زیاد هم دوست ندارم بگم که چون مدت کمی هست کار می کنم کسی انتقاد نکنه. اتفاقا انتقاد خیلی به درد ما هنرجوها میخوره.
    حالا من اینقدر تعریف شما رو کردم رعایت کنی، لهمون نکنی... :)
    :) من زنگوله به پام میبندم که مورچه ها رو له نکنم :) حتی مورچه ها :) التبه ارمنی نیستم :)
    یه مجموعه کتاب ردیف نوازی هست که از علی تجویدیه. فکر نکنم مثلا هیچ ردیفی باشه که دستگاه نوا رو به اون کاملی برای ساز کششی نوشته باشه. همه دستگاه ها رو داره. من نوار ازش ندیدم. ولی شاید داشته باشه. حتما حتما کتاب و سی دی حدیث مهر رو بگیر و گوش کن. رحمت الله بدیعی همه راک ها و متعلقات رو و کل آواز بیات کرد رو نوشته و اجرا هم کرده. با سبک خود ابوالحسن صبا. برنامه های گلها رو گوش کن. تغییر ملودی گوشه ها رو از بر کن. ببین مثلا توی همایون خوندن عبدالوهاب شهیدی چطور از موالیان رفته به چهارگاه و چه طور از چهارگاه بر گشته به همایون. قبلش از چه گوشه هایی استفاده کرده و بعدش از چه گوشه هایی. این میشه یه برنامه همایون مثلا. چند نمونه این طوری داشته باش. بنویسشون و تمرینشون کن. کم کم وارد فازی میشی که خودت میتونی یه تعداد گوشه رو برای یه اجرا انتخاب کنی. این کار برای یه اجرای متفاوت تر هست. وگرنه این که درامد و بعدش داد و شکسته و فرود و دلکش و فرود به ماهور یه برنامه هستش که همه بلدن. ولی این که مثلا چه طور میشه توی یه برنامه از راک استفاده کرد یا نیریز کجای ماهور قرار داره رو باید بلد بود و تونست استفاده کرد. لازم نیستاینا رو اجرا هم کنی فعلا. الان هر گوشی امکان پخش مولتی مدیا داره. مثلا میای یه برنامه گلها رو گوش میدی و گوشه هاش رو در میاری. بعد همون گوشه ها رو از روی ردیف سازی با اجرای یه نفر مشخص در میاری و کنار هم میذاری و گوششون میدی تا فقط ملودی خالیش توی ذهنت جا بگیره. کم کم متوجه میشی که بعد از یه گوشه خاص منتظر یه گوشه دیگه نزدیک بهش هستی. تجویدی به این انتخاب گوشه ها ، جوری که به هم دیگه بخورن خیلی اهمیت می داد. مثلا به بوسلیک میگن چسب عشاق. یا یه چیزای دیگه از این دست. اینا همه کمک می کنن نوازنده مثلا بتونه وقتی داره شور میزنه جایی که باید به جای فرود بی خود گوشه مجلس افروز رو بزنه ، این کار رو بکنه و از یه نواختی در بیاد.

24. 4 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

پرویز خان خیلی لطف کردی... ممنون. خیلی استفاده کردم.
    والا توی این تابستون میخوام دوباره برای چندمین بار (سومین بار) برم سراغ ردیف ... الان یه مدتی هست که با کتاب دکتر هرمز فرهت ردیف رو یه جورایی بررسی می کنم (البته فقط گوشه های معروف رو نوشته) یه استاد بهم گفت اینجوری حس گوشه ها رو نمی فهمی فقط تئوری یاد می گیری. برای همین از روی ردیف های استاد ملک و کارهای استاد بدیعی و ... بخصوص ردیف صبا هم کار می کنم. فعلا فقط شور و ابوعطا رو بررسی کردم. بازم یه سری مشکلات دارم مثلا توی شور گوشه عاشق کش رو متوجه نمیشم چجوری باید ازش استفاده کرد (رفتم آلبوم یاد ایام شجریان رو گوش دادم برای اینکه با شور ارتباط برقرار کنم دیدم کلی عاشق کش خونده اونجا... اما هنوز برام خوب جا نیفتاده)

این یه نمونه بود... البته نسبت به قبل بهتر ارتباط برقرار می کنم. از خیلی از دستگاه ها، دو سه تا گوشه رو خوب یاد گرفتم. ایشالا توی این تاپیک بیشتر یاد بگیرم. البته الان که شما و دوستان هم توضیح میدین فرصت نمی کنم خوب بررسی کنم. ایشالا تابستون.
    حتما باید این „حدیث مهر” رو که گفتین بگیرم.
    در کل احساس می کنم که بزرگترین مشکلم اینه که موسیقی ایرانی زیاد گوش ندادم.
    بازم ممنون.

دوستان نظرتون راجع به ردیف آوازی چیه؟ مثلا من اگه ردیف استاد گلپایگانی (حسن گلپایگانی) یا همون فراز و فرود رو بگیرم میتونه کمکم کنه برای یادگیری بهتر گوشه ها؟
    ویرایش توسط virtuoso : Sunday 1 June 2014 در ساعت 10:18 PM

26. 4 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

aftaban آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    15063
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    536
    632 بار تشکر شده در 132 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 110/0
    Given: 294/1
    میزان امتیاز
    16

درود مجدد. یک کلیپ صوتی از چهارمضراب ماهور زیبایی که استاد سیاوش زندگانی نواختند را اینجا در کنار کارهای زیبای دوستان می گذارم، هم فال هست و هم تماشا.

به جان زنده دلان، سعدیا به ملک وجود/نیرزد آن که دلی را زخود بیازاری

28. 5 کاربر برای این پست از aftaban تشکر کرده اند:

alireza_jafarian آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    42772
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    547
    1,087 بار تشکر شده در 381 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 154/1
    Given: 101/1
    میزان امتیاز
    14

مدال های دریافت شده

پیش فرض دوست شرور...پرویز خودش

ا اینکه اولین جمله های درآمد رو میزنی و معلوم میشه که ماهوره. متاسفانه وقتی هم داری درآمد میزنی - همون شروعش - گاهی روی شاهد راست پنجگاه ملودی گیر میفته . چرا ؟ اصلا لازم نیست. با این که مطمئنم میدونی که محدوده اجرامون برای درآمد بین سل تا دو هستش و اگه قراره بره بالاتر باید تا می بره بالا، نمی فهمم چرا روی ر میمونی. اگه رفت روی ر و تازه یه مکث کوچولو هم کرد معلومه که حس راست پنجگاه به خودش می گیره. همین باعث شد که اون شنونده ی دیگری هم فکر کنه داری نغمه میزنی. الان هم که باز دارم گوش می کنمش هنوز فکر می کنم یه کم نغمه زدی. چون نت بالاتر از شاهد که برای درآمد استفاده میشه می هست ،این استفادت از ر ما رو به ضلالت و بدبختی انداخته. میبینی که ... . البته زود سه کار رو میگیری و برش میگردونی به ماهور. ولی اون ملودیه که زنگوله هستش خیلی شبیه نغمه راست پنجگاه شده . حتی یه جا هم فرود ملودیش شبیه فرود راست پنجگاه شده. الان منبعی ندارم. ولی فکر نمی کنم به زنگوله ردیف میرزا خیلی نزدیک باشه. هست ؟
    مرسی که نظر درست حسابی میدی برای کارها. دمت گرم،آتیشی.

اینکه هم تو و هم جواد از نغمه حرف زدید گیجم کرد حسابی. گفتم لابد یه سوتفاهمی شده. رفتم کتاب طلایی رو نگاه کردم، توی راست پنجگاه ، دیدم اسم این ملودی ای که من زدم رو گفته زنگوله. اما توی ردیف دوامی اسمش رو گذاشته نغمه. با این حساب جواد هم درست گفته بود که این نغمست.
    نمیدونم چرا میگی توی درامد روی ر تاکید کردم (با فرض اینکه ماهور دو زدم.) جایی که درامد میزنم به جز یه اشاره کوتاه که ملودی نیشابورک هستش ، هیچ جاش روی ر نمیرم. و جایی که زنگوله یا نغمه رو میزنم وارد دانگ دوم شدم دیگه و از „می” شروع کردم، کمی روی „ر” تاکید کردم و بعد روی شاهد فرود اومدم. این زنگوله یا نغمه ای که زدم تقریبا همونی هست که توی ردیف راست پنجگاه هست. اما فکر نمیکنم زدنش باعث شده باشه رفته باشم توی راست پنجگاه. در واقع قصدم این بوده که این زنگوله یا نغمه رو توی فضای داد بزنم.

هر چند سعی می کنی باز هم با اون ملودی از تصنیف علیزاده گولمون بزنی ؟ راست پنجگاه ؟
    ملودی علیزاده که نیست. راست پنجگاه هم نیست به نظرم این ملودی میتونه توی ماهور هم باشه. والا !

و البته اینا ماهور نیستن. حد اقل من میگم نیست.
    روی چه حسابی میگی ماهور نیست؟؟؟ البته این رو برای اون قسمت که به قول خودت شبیه سماع و خانقاه شده بوده گفتی نه کل قطعه. من اون موقع قصدم این بوده که توی عراق ماهور برم. و الان هم فکر میکنم موفق بودم در اینکه عراق رو نشون بدم.

ایناهاش. ... بالاخره فرود بال کبوتر رو زدی. این دیگه خود خود راست پنجگاه شده. مراقبت نکردی از ذهنت. بردت. من به ذهنت امتیاز بالایی میدم. کشوندت دنبال خودش.
    نمیدونم منظورت از فرود بال کبوتر چیه. ؟
    اما اگه منظورت چیزی هست که بعد از اون چهارمضراب کذایی میزنم ، باز هم چیزی نیست که مختص راست پنجگاه باشه. برای فرود „سی” بمل شده که این توی فرود عراق اصلا توی خود ردیف هم هست. بعدش هم که نفیر زده میشه. کجای این رو میگی فرود بال کبوتر و کجاش مختص راست پنجگاه هستش؟؟

اینا چین الان ؟ زنگوله باز ؟ نغمه راست پنجگاه ؟ و یا ... ؟
    آره به خدا همونه باز !!!
    ویرایش توسط alireza_jafarian : Wednesday 4 June 2014 در ساعت 08:38 AM
    از آزادی "یواشکی" زنان

حمایت کنیم

30. 4 کاربر برای این پست از alireza_jafarian تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

علیرضا بذار من بعدا به تفکیک دقیقه و ثانیه توضیح میدم که از کار شما چی دستگیرم شده.
    سایر دوستان هم برای دیدن قیافه اصلی آقای جعفریان میتونن روی لینک زیر کلیک کنن.

32. 4 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

صفحه 8 از 14 نخستنخست ... 456789101112 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)