لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 49 به 64 از 74

موضوع: کلاسیک برای آنهایی که از کلاسیک متنفرند.

Green_moment آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    66018
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    469
    680 بار تشکر شده در 198 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 139/0
    Given: 92/0
    میزان امتیاز
    12

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام...

ممنون از همه دوستانی که لیست خودشون رو ارائه کردن...

چندتا نکته هست میخواستم بگم...

اول از همه اینکه باید بدونیم وقتی داریم از موسیقی کلاسیک صحبت میکنیم دقیقا منظورمون چیه ؟

اگر تعریف دقیقش رو میخوایم همونطور که لئونارد برنستاین میگه موسیقی کلاسیک عبارت از موسیقی دقیق که در اون آهنگساز تعداد ساز ها نت ها و حتی نوع نوازندگی رو هم تعیین میکنه و کسی نمیتونه دست ببره توش (برخی تفاوتها جزئی در اجراهای مختلف کاملا بستگی به فهم رهبر ارکستر از متن اثر داره)

بنا بر این اصولا نمیشه خیلی از آثاری که به عنوان موسیقی فیلم میشناسیم توی موسیقی کلاسیک وارد کنیم...

اما من به شخصه این چند گزینه رو پیشنهاد میدم :

1 . brahms hungarian dance no 1 and 5

رقصهای مجار برامس شماره های 1 و 5

2. Bach. Aria from Suite No3 air on g string

قطعه معروف از سوئیت ویولن شماره سه باخ

3. mahler adagietto from symphiny no 5

موومان چهارم سمفونی پنجم مالر که بسیار معروفه

4. rachmaninoff rhapsody on theme of paganini variation 18

واریاسون 18 راپسودی روی تمی از پاگانینی ساخته راخمانینف

5. rodrigo-concierto de aranjuez adagio

کنسرتو آران خوئز موومان دوم (آداجیو) که بسیار معروفه (معروف ترین اثر کلاسیک نوشته شده برای گیتار هستش)
    ویرایش توسط Green_moment : Sunday 25 November 2012 در ساعت 10:30 PM

2. 3 کاربر برای این پست از Green_moment تشکر کرده اند:

amir1055 آواتار ها
    مسئول بازنشسته بخش پیانو

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته بخش پیانو
    شماره عضویت
    20813
    میانگین پست در روز
    0.22
    تشکر از پست
    1,294
    1,917 بار تشکر شده در 871 پست

شبکه های اجتماعی من

Add amir1055 on Linkedin
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 155/1
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط Green_moment [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام...

ممنون از همه دوستانی که لیست خودشون رو ارائه کردن...

چندتا نکته هست میخواستم بگم...

اول از همه اینکه باید بدونیم وقتی داریم از موسیقی کلاسیک صحبت میکنیم دقیقا منظورمون چیه ؟

اگر تعریف دقیقش رو میخوایم همونطور که لئونارد برنستاین میگه موسیقی کلاسیک عبارت از موسیقی دقیق که در اون آهنگساز تعداد ساز ها نت ها و حتی نوع نوازندگی رو هم تعیین میکنه و کسی نمیتونه دست ببره توش (برخی تفاوتها جزئی در اجراهای مختلف کاملا بستگی به فهم رهبر ارکستر از متن اثر داره)
    متشکرم از تذکرتون و همینطور بابت لیستتون
    همانطور که در ابتداری تاپیک عرض کردم و البته از عنوان تاپیک هم میشه دریافت کرد، تعریف ما از موسیقی کلاسیک بطور عمد، تعریفی نچندان علمی بوده.
    درباره لیست خوبتون که لطف کردید پیشنهاد دادید عرض کنم برای تهیه لیست اولیه از برخی ازین قطعات استفاده کردی اما برخی دیگه مثل مالر شاید برای لیست های بعدی مناسب تر باشه.

شما و دوستان دیگه اگر کمک کنید و لیست اولیه رو برای کسانی که میشناسند بفرستید، از بازخورد بدست اومده میشه برای تهیه لیست های بعدی استفاده کرد.
    .Applaud, my friends, the comedy is over

4. 2 کاربر برای این پست از amir1055 تشکر کرده اند:

Green_moment آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    66018
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    469
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط amir1055 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    متشکرم از تذکرتون و همینطور بابت لیستتون
    همانطور که در ابتداری تاپیک عرض کردم و البته از عنوان تاپیک هم میشه دریافت کرد، تعریف ما از موسیقی کلاسیک بطور عمد، تعریفی نچندان علمی بوده.
    درباره لیست خوبتون که لطف کردید پیشنهاد دادید عرض کنم برای تهیه لیست اولیه از برخی ازین قطعات استفاده کردی اما برخی دیگه مثل مالر شاید برای لیست های بعدی مناسب تر باشه.

شما و دوستان دیگه اگر کمک کنید و لیست اولیه رو برای کسانی که میشناسند بفرستید، از بازخورد بدست اومده میشه برای تهیه لیست های بعدی استفاده کرد.
    سلام دوست خوبم...

من به شخصه این پنج تا اثری رو که معرفی کردم برای هر کسی که گذاشتم لذت برده...

در مورد سمفونی پنجم مالر باید بگم صحیحه که عموم کارهای مالر به خصوص سمفونی نهمش و آواز هایی برای مرگ کودکان بسیار آثار سنگینی هستن...

ولی موومان آداجیتو سمفونی پنجم مالر به ستایشی عمیق و رمانتیک از سازهای زهی و هارپ (چنگ) هستش که قطعه بسیار معروفیه و حتی آثار درمانیش (برای کاهش استرس) از نظر علمی ثابت شده...

این قطعه همینطور در فیلم مشهور „مرگ در ونیز” ویسکونتی به عنوان موسیقی اصلی استفاده شده...

6. 2 کاربر برای این پست از Green_moment تشکر کرده اند:

LORD-LUCIFER آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    18694
    میانگین پست در روز
    0.18
    تشکر از پست
    901
    3,341 بار تشکر شده در 949 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 18/0
    Given: 5/0
    میزان امتیاز
    15

دوستان اگه لينك بدن خيلي عالي تر ميشه.

راستي قرار بود دوستان يه تاپيك درباره تاريخ و دوره هاي كلاسيك و تاثيرشون بزنن و به زبون ساده شرح بدن. كسي حالشو نداشت؟

من خيلي برام مهمه. بعدشم مهمترين قسمتش برام تغييرات تكنيكي تو قرن 20 هست كه چه اتفاقاتي براي موسيقي كلاسيك افتاده كه فكر ميكنم مستلزم آشنايي با دوره هاي قبل هست.

ممنون.

ویرایش توسط LORD-LUCIFER : Tuesday 11 December 2012 در ساعت 01:54 AM

8. 3 کاربر برای این پست از LORD-LUCIFER تشکر کرده اند:

amir1055 آواتار ها
    مسئول بازنشسته بخش پیانو

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته بخش پیانو
    شماره عضویت
    20813
    میانگین پست در روز
    0.22
    تشکر از پست
    1,294

شبکه های اجتماعی من

Add amir1055 on Linkedin
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

سعی می کنم در اولین فرصت با کمک دوستان اینکارو انجام بدیم. تهیه لیست های مختلف و رتبه بندیشون خیلی از فرصت های مفیدم رو گرفته. دوستان هم که همکاری خیلی جدی نمی کنند و فقط بطور موردی گاهی مطالبی رو مطرح می کنند که بازهم بسیار مفیده.

10. 3 کاربر برای این پست از amir1055 تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    71596
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    83
    145 بار تشکر شده در 61 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 7/1
    میزان امتیاز
    12

دوستان من یه سوالی دارم که خیلی وقت پیش در همین سایت پرسیده بودم.

چرا موسیقی کلاسیک رو همه نمیتونن گوش کنن؟ و چی درش هست که من مثلا بخوام که برم دنبالش ؟
    البته من سوال رو طوری مطرح کردم که بدرد همه بخوره. وگرنه خود من الان خواننده تنور در گروه موسیقی کلاسیک هستم و خیلی هم کلاسیک گوش میدم ولی سوال اصلی اینجاست که امیدورام اساتید محترم توضیح بدن که اصولا چرا باید موسیقی رو که در اولین برخورد جذبت نمیکنه گوش بدی؟ یه وقتی سینما میخوندم یعنی در بارش مطالعه میکردم. میدونستم که مثلا وقتی دلتنگی آندره تارکوفسکی رو نگاه میکنم باید دنیال چی باشم مینشستم 3 ساعت فیلم رو که چهار تا جمله توش نبود با افتخار نگاه میکردم. ولی میدونستم چرا باید ببینمش. ولی در مورد کلاسیک هیچکس تا حالا ندیدم به این سوال پاسخ بده که چرا باید مثلا سمفونی 9 بتهون رو شنید؟روش شنیدنش چیه و منتظرچی هستیم. ببنید در مورد متال و راک و و البته پاپ موضوع روشنه. شعرشون و نوع بیانشو همه چی رو به آدم میگه ولی همی پاپ رو شعرش رو ازش بگیرید. سر در گم میشید
    حالا دوستان حمله نکنند که تو چون خودت نمیفهمی و ... نه مطمئن باشید من به اندازه خودم از تمام این سبکهاو دریافت دارم ولی خیلی چیزها برای خیلی ها شفاف نیست. اصولا تفاوت مفهومی موسیقی کلاسیک و پاپ (که من با اجازه دوستان با توجه به خاستگاهش متال و راک رو هم جزو موسیقی عامه پسند یا همون پاپ میگذارم هر چند میدونم متال بازهای خودمون حسابی معترض میشن ولی این فقط نظر یه نفره زیاد سخت نگیرید). و نوع نگرش آهنگساز و شنوده در چی هست؟ کسی هست بتونه پاسخ بده؟

از ایجاد کننده بحث کمال تشکر رو دارم.

در پناه یزدان

- - - Updated - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط LORD-LUCIFER [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    دوستان اگه لينك بدن خيلي عالي تر ميشه.

راستي قرار بود دوستان يه تاپيك درباره تاريخ و دوره هاي كلاسيك و تاثيرشون بزنن و به زبون ساده شرح بدن. كسي حالشو نداشت؟

من خيلي برام مهمه. بعدشم مهمترين قسمتش برام تغييرات تكنيكي تو قرن 20 هست كه چه اتفاقاتي براي موسيقي كلاسيك افتاده كه فكر ميكنم مستلزم آشنايي با دوره هاي قبل هست.

ممنون.

سلام دوست عزیز اگه برات خیلی مهمه یه کتاب ارزشمندی هست به نام هنر شنیدن. اگه دوست داشتی بخر تمام تارخ موسیقی رو از اول شروع کرده با ذکر نام موزیسین وضعیت اجتماعی اون دوره و نمونه های شنیداری. من خریدمش ولی اینقدر درگیر آموزها هستم که فرصت نکردم بخونمش ولی واقعا کتاب نابیه. امیدوارم بدردت بخوره. این کتاب در دانشگاهها هم تدریس میشه گفتم که متوجه باشید که کتاب الکی نیست.
    یزدان نگهدار شما

12. 2 کاربر برای این پست از Spiritual تشکر کرده اند:

amir1055 آواتار ها
    مسئول بازنشسته بخش پیانو

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته بخش پیانو
    شماره عضویت
    20813
    میانگین پست در روز
    0.22
    تشکر از پست
    1,294

شبکه های اجتماعی من

Add amir1055 on Linkedin
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط Spiritual [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    دوستان من یه سوالی دارم که خیلی وقت پیش در همین سایت پرسیده بودم.

چرا موسیقی کلاسیک رو همه نمیتونن گوش کنن؟ و چی درش هست که من مثلا بخوام که برم دنبالش ؟
    باسلام و تبریک سال نو
    فکر می کنم سوالتون رو جای مناسبی مطرح نکردید. بهرحال...
    چرا موسیقی کلاسیک رو همه نمیتونن گوش بدن؟ پاسخ رو در نوع ارتباط با موسیقی باید دید. شما یک فرد هنرمند هستید بهتر از هرکس دیگه ای میدونید که دریافت موسیقی و بکل هر هنر دیگه ای پارامترهای بسیار بسیار گسترده ای رو میطلبه.
    وقوف به علوم مرتبط با موسیقی، سابقه شنیداری، استعداد ذاتی، سلیقه، شرایط اجتماعی ... خیلی چیزاست که باعث این امر میشه.

برخی انواع موسیقی کلاسیک به نوعی هستند که امثال من و شما که تجربه آنچنانی شاید نداشته باشیم نتونیم اون رو در بار اول و با یک بار شنیدن بفهمیم. مثل یک قضیه ریاضی. استاد شاید مجبور باشه بارها اون رو برای ما توضیح بده و ما هم بارها اون قضیه رو مورد کنکاش قرار بدیم تا شاید متوجه بشیم شاید هم نشیم البته. به تارکوفسکی اشاره کردید. میدونید که شاید بیان انتزاع گونه اون بزرگوار باعث شده بیشتر افراد قادر به دیدن آثار ایشون نباشند چون مثل آثار مثلا جرج لوکاس شاید بلافاصله درک نمیشه و بیننده از سینما انتظار این رو نداره.
    ممکنه (فقط ممکنه) این مورد در مورد موسیقی کمی زمان بیشتر ببره. مثلا برای شخص من سالها شاید 15 سال طول کشید تا با سمفونی های مالر ارتباط برقرار کنم و با هر بار شنیدنش نوعی شگفتی نو و تازه در من بوجود بیاد. ولی این مورد درباره سمفونی های بروکنر هرگز اتفاق نیافتاد و من هیچ درکی از آثار ایشون ندارم.

می خوام بگم بسته به خیلی از شرایط ارتباط با یک اثر کلاسیک ممکنه بسیار سریع اتفاق بیافته و شاید هم بسیار زمان بر باشه این چیزی نیست که تابع یک فرمول باشه.

14. کاربران زیر از amir1055 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    71596
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    83
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    12

جناب مدیریت محترم این فاروم

با عرض ادب خوبید . آقا این داستان طولانیه و من هم حالا که یکی از دوستان بزرگواری کردن کمی مطلب رو باز کردن میخوام ادامه بدم اگه اجازه میفرمائید همینجا ادامه بدم اگه نه بفرمائید برم کجا تاپیک جدید بزنم ؟ راهنمایی بفرمائید . چون مطلب به نظرم مهمه و خیلی ریشه ایه. عنوان همین تاپیک هم هست برای آنهایی که از کلاسیک متفرند. شاید یه جورایی مرتبط باشه. ولی چون دوستمون تذکر دادند . ممنون میشم بفرماید برای پیگیری این بحث چکار کنم که مشکلی نداشته باشه
    در پناه یزدان

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    71596
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    83
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    12

میدونید موضوع اینه که دلم میخواد با خودم صادق باشم.
    تا حالا کسی رو ندیدم که بگه آخ اینترو سمفونی 9 رو شنیدی اونجایی که آروم آروم حرکت دینامیکی قطعه شروع میشه یا اونجایی که یه دفعه انگار انفجاری رخ میده با اون صدای طبلش که ... نه نشنیدم حتی از کسانی که آخر شنونده های حرفه ای هستن . من ندیدم. اینهمه تعریف و تمجید (البته با ذکر جزئیات) از مثلا آهنگ nothing else matters متالیکای عزیز وجود داره همه اونو زمزمه میکنن. با اینکه غیر از خط ملودی اصلیش چیز خاصی توش نیست. در حالی بتهوون دیگه ببخشید ارکستراسیون و سازبندی دینامیگ هارمونی و... پاره کرده.

داستان چیه؟

میدونید وقتی با یه شنونده پاپ صحبت میکنید با اشتیاق تمام موسیقی و تاثیراتش رو براتونتوضیح میده ولی با شنونده کلاسیک که صحبت میکنید فقط یه جمله میگه من کلاسیگ گوش میکنم با یه ژست عجیب غریب! این برداشت منه شایدم اشتباه کنم. من برا خودم جواب رو دارم . میخوام نظر دوستان رو بدنم. چون میتونه کمک کنه. باورتون بشه یا نشه مطمئنم خیلی از کسانی که کلاسیک گوش میکنن واقعا نمیدونن چرا باید ازش لذت ببرن. هر چند خیلیها هم اینشکلی نیستند.

همینشکلی که دارم مینویسم دارم خودم بیشتر میفهمم داستان چیه .

ممنون

17. کاربران زیر از Spiritual به خاطر این پست تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657
    3,206 بار تشکر شده در 1,404 پست

شبکه های اجتماعی من

Add r_a_m_i_n on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/9
    Given: 3/3
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط LORD-LUCIFER [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    دوستان اگه لينك بدن خيلي عالي تر ميشه. راستي قرار بود دوستان يه تاپيك درباره تاريخ و دوره هاي كلاسيك و تاثيرشون بزنن و به زبون ساده شرح بدن. كسي حالشو نداشت؟من خيلي برام مهمه. بعدشم مهمترين قسمتش برام تغييرات تكنيكي تو قرن 20 هست كه چه اتفاقاتي براي موسيقي كلاسيك افتاده كه فكر ميكنم مستلزم آشنايي با دوره هاي قبل هست. ممنون.
    شاید کتاب درک و دریافت موسیقی رو اگه مطالعه کنید و قایل صوتی اونو هم گوش بدید خیلی کمکتون کنه... یا : کتاب نظریه های استراوینسکی از ناتالی چوبینه... یا موسیقی کلاسیک در سده ی بیستم / حسین زندباف... یا تاریخ هنر از ارنست گامریج...
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

19. 2 کاربر برای این پست از r_a_m_i_n تشکر کرده اند:

amir1055 آواتار ها
    مسئول بازنشسته بخش پیانو

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته بخش پیانو
    شماره عضویت
    20813
    میانگین پست در روز
    0.22
    تشکر از پست
    1,294

شبکه های اجتماعی من

Add amir1055 on Linkedin
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط Spiritual [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    میدونید موضوع اینه که دلم میخواد با خودم صادق باشم.
    تا حالا کسی رو ندیدم که بگه آخ اینترو سمفونی 9 رو شنیدی اونجایی که آروم آروم حرکت دینامیکی قطعه شروع میشه یا اونجایی که یه دفعه انگار انفجاری رخ میده با اون صدای طبلش که ... نه نشنیدم حتی از کسانی که آخر شنونده های حرفه ای هستن . من ندیدم. اینهمه تعریف و تمجید (البته با ذکر جزئیات) از مثلا آهنگ nothing else matters متالیکای عزیز وجود داره همه اونو زمزمه میکنن. با اینکه غیر از خط ملودی اصلیش چیز خاصی توش نیست. در حالی بتهوون دیگه ببخشید ارکستراسیون و سازبندی دینامیگ هارمونی و... پاره کرده.

ممنون
    خب من دوستان زیادی دارم که هرموقع دور همیم ساعتها راجع به موسیقی کلاسیک صحبت می کنیم و از تجربیات شنیداری و هیجاناتی که داشتیم. حتی این یک بحث عمومی در خانواده هم هست. گمان میکنم دوربر شما چنین کسانی وجود ندارند، اما اگر حقیر رو دوست خودتون بدونید، من چنین کسی هستم.

قطعه متالیکا که فرمودید رو دوران نوجوانیم بارها و بارها شنیدم هنوز هم گاهی گوش میدم و لذت میبرم به یاد خاطرات دهه 90. اما شاید یک سمفونی بتهوون (چون شما اشاره کردید، مثال زدم) برای من حکم موسیقی Nothing Else Matters رو داره در مقابل آواز کودکی خردسال که در حال خواندن یک توپ دارم قلقلقیه. شاید نوعی مقایسه یک طوفان بزرگ و سهمگین دربرابر یک فوت از دهان یک نوزاد.
    هدفم مقایسه ژانرهای مختلف نیست که کاری بسیار اشتباه و غیر علمیه. هدف من این هست که هرکسی بنابر یک سری پارامتر، دریافت شاید بسیار متفاوتی از موسیقی داره و این هیچ چیزی رو ثابت نمیکنه.
    تجربه ای که من با موسیقی بتهوون دارم شاید شما با موسیقی متالیکا داشته باشید. به نظر من این هیچ تفاوتی نمیکنه. مهم لذت بردن درست از موسیقیه. شما این شانس رو داشتید که موسیقی رو تجربه کنید، مطالعه کنید، گوش بدید و مثلا راک یا جز رو انتخاب کنید و این بسیار عالیه. من هم این شانس رو داشتم و موسیقی کلاسیک رو انتخاب کردم. برای من کلاسیک همانی هست که برای شما راک هست.
    مهم وجود داشتن شانس انتخاب هست که یکی از اهداف این تاپیکه.

21. 2 کاربر برای این پست از amir1055 تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    71596
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    83
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط amir1055 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    خب من دوستان زیادی دارم که هرموقع دور همیم ساعتها راجع به موسیقی کلاسیک صحبت می کنیم و از تجربیات شنیداری و هیجاناتی که داشتیم. حتی این یک بحث عمومی در خانواده هم هست. گمان میکنم دوربر شما چنین کسانی وجود ندارند، اما اگر حقیر رو دوست خودتون بدونید، من چنین کسی هستم.

قطعه متالیکا که فرمودید رو دوران نوجوانیم بارها و بارها شنیدم هنوز هم گاهی گوش میدم و لذت میبرم به یاد خاطرات دهه 90. اما شاید یک سمفونی بتهوون (چون شما اشاره کردید، مثال زدم) برای من حکم موسیقی Nothing Else Matters رو داره در مقابل آواز کودکی خردسال که در حال خواندن یک توپ دارم قلقلقیه. شاید نوعی مقایسه یک طوفان بزرگ و سهمگین دربرابر یک فوت از دهان یک نوزاد.
    هدفم مقایسه ژانرهای مختلف نیست که کاری بسیار اشتباه و غیر علمیه. هدف من این هست که هرکسی بنابر یک سری پارامتر، دریافت شاید بسیار متفاوتی از موسیقی داره و این هیچ چیزی رو ثابت نمیکنه.
    تجربه ای که من با موسیقی بتهوون دارم شاید شما با موسیقی متالیکا داشته باشید. به نظر من این هیچ تفاوتی نمیکنه. مهم لذت بردن درست از موسیقیه. شما این شانس رو داشتید که موسیقی رو تجربه کنید، مطالعه کنید، گوش بدید و مثلا راک یا جز رو انتخاب کنید و این بسیار عالیه. من هم این شانس رو داشتم و موسیقی کلاسیک رو انتخاب کردم. برای من کلاسیک همانی هست که برای شما راک هست.
    مهم وجود داشتن شانس انتخاب هست که یکی از اهداف این تاپیکه.
    پس یعنی هستند ولی من باهاشون برخورد نداشتم

خوب خوبه

من راستش الان دارم سمفونی 9 رو گوش میکنم. و لذت هم البته مسلما میبرم. ولی این سوال رو خیلیها از من پرسیدن که خوب آخه چجوری با این موسیقی ارتباط برقرار کنم. راستش الان خیلی خوب میتونم بهشون جواب بدم. کلا شنیدن موسیقی کلاسیک همینجوری چیزی نیست که بشه هضمش کرد . و الته که قبول دارم که موسیقی بتهوون با متالیکا اصلا مقایسه پذیر نیست. خودمم همین رو نوشته بودم. خوب من خیلی علاقه دارم با کسانی که میتونن در مورد موسیقی اظهار نظر بکنن صحبت کنم شاید دیدم بازتر بشه. و دریافت بیشتری داشته باشم.

23. کاربران زیر از Spiritual به خاطر این پست تشکر کرده اند:

Green_moment آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    66018
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    469
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    12

خوب خوبه

من راستش الان دارم سمفونی 9 رو گوش میکنم. و لذت هم البته مسلما میبرم. ولی این سوال رو خیلیها از من پرسیدن که خوب آخه چجوری با این موسیقی ارتباط برقرار کنم. راستش الان خیلی خوب میتونم بهشون جواب بدم. کلا شنیدن موسیقی کلاسیک همینجوری چیزی نیست که بشه هضمش کرد . و الته که قبول دارم که موسیقی بتهوون با متالیکا اصلا مقایسه پذیر نیست. خودمم همین رو نوشته بودم. خوب من خیلی علاقه دارم با کسانی که میتونن در مورد موسیقی اظهار نظر بکنن صحبت کنم شاید دیدم بازتر بشه. و دریافت بیشتری داشته باشم.

دوست خوبم موسیقی کلاسیک هم دارای آثار سبک سرانه هست برای مثال میتونید سمفونی شماره 83 هایدن (سمفونی مرغ) که سرشار از لحظات کمیک هستش رو گوش بدید...

ولی وقتی بحث سر نوعی موسیقی میاد که به معنای واقعی کلمه عظیم هستش چیزی فراتر از ارتباط برقرار کردن مورد نظر ما قرار میگیره..

سمفونی نهم بتهوون اثری هستش که بتهوون هشت سال براش زحمت کشید و میزانهای کلیدی اون رو وقتی تکمیل کرد که کاملا کر شده بود...

فقط در موومان اول مسائل عمیقی مثل بیانیه های سیاسی و انقلابی و البته مفاهیم عظیمی هم چون برابری انسان ها به طوری بسیار عظیم و وسیع مطرح میشه...

25. کاربران زیر از Green_moment به خاطر این پست تشکر کرده اند:

amir1055 آواتار ها
    مسئول بازنشسته بخش پیانو

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته بخش پیانو
    شماره عضویت
    20813
    میانگین پست در روز
    0.22
    تشکر از پست
    1,294

شبکه های اجتماعی من

Add amir1055 on Linkedin
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

خوب خوبه

وقتی با یک قطعه ارتباط برقرار میکنین دقیقا با چه المانهایی از اون قطعه ارتباط برقرار می کنین؟ ذهن شما چه چیزی رو در اون قطعه جستجو می کنه که از یافتنش لذت میبره؟

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    71596
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    83
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    12

شعار من اینه موسیقی با هر هدفی که داره از دادن بیانیه سیاسی باشه تا انواع مبتذلش از فلسفیش بگیر تا موسیقی قرون وسطی از رمانتیک بگیر تا مدرن تا پست مدرن فرقی نمیکنه این موسیقی باید در اولین برخورد و همون چند ثانیه اول چند میزان اول یا همون اورتور (همه جورش رو نوشتم تا منظورم رو برسونم) باید شما رو جذب کنه شما رو مجبور به شنیدن کنه. برای من موسیقی مثل غذا میمونه بعضیاش سهلاهضمه بعضاش هم سنگینه راحت هضم نمیشه. این در تمام هنر ها هست من هفته پیش نیم ساعت پای یه عکس نشستم توی یه نمایشگاه تا بفهمم چی داره میگه. میخوام بدونم با بتههون هم باید این کار رو انجام بدم. ؟
    یه سوال اگه شما چهار تا مقاله رو نخونید و از قبل ندونید که سمفونی شماره نه چه تاثیراتی داشته و چه سابقه ای و هدفش چی بوده تا چه اندازه موفق میشی به هدف واقعیه آهنگساز نزدیک بشی. چرا اینو میگم؟ چون خودم به آهنگسازی علاقه دارم و گاهی کار میسازم البته در حد خودم.

ببینید همون نمونه ای که مثال زدم مثال خوبیه. در سینما آندره تارکوفسکی یه فیلمی داره با نام نوستالژیا. شما با دو تا دید میتونید این فیلم رو ببنید یکی اینکه از روی اسمش ببینیدش. دوم اینکه اصلا اسمش رو ندونید و ببینید من مطمئنم در مورد این فیلم خاص شما نیازی به اینکه اسمش رو بدونید ندارید. همینکه اون ادم تنها رو اون کابین ببینید حس کار رو دریافت میکنید . من میخوام یاد بگیرم که درست به موسیقی گوش کنم . و البته این راههای خودش روداره . کسی که چیزی یاد نمیده باید اینقدر فکر کنم تا خودم بفهمم چیکار باید کرد. داستان اینه که اگه شما از قبل ندونید که موسیقی در مورد چیه آیا به معنی موسیقی دست پیدا میکنید دقت کنیم که در مورد بتههون که در دوره رومانتیک بوده دیگه این که شما هر برداشتی داشته باشی درسته صادق نیست. اینگونه برداشتها بعد از دوره مدرن باب میشه.
    پس باید به هدف زد.

منوظرم رو رسوندم؟سوال اصلی! اگه همین کار بتههون و یا یه کار شبیه به همین کار و مربوط به همون دوران بدون ذکر هیچ پیشینه ای حتی اسم به شما بدن که بشنوید شما تا چه حد میتونید به منظور آهنگساز نزدیک بشید.

- - - Updated - - -

شعار من اینه موسیقی با هر هدفی که داره از دادن بیانیه سیاسی باشه تا انواع مبتذلش از فلسفیش بگیر تا موسیقی قرون وسطی از رمانتیک بگیر تا مدرن تا پست مدرن فرقی نمیکنه این موسیقی باید در اولین برخورد و همون چند ثانیه اول چند میزان اول یا همون اورتور (همه جورش رو نوشتم تا منظورم رو برسونم) باید شما رو جذب کنه شما رو مجبور به شنیدن کنه. برای من موسیقی مثل غذا میمونه بعضیاش سهلاهضمه بعضاش هم سنگینه راحت هضم نمیشه. این در تمام هنر ها هست من هفته پیش نیم ساعت پای یه عکس نشستم توی یه نمایشگاه تا بفهمم چی داره میگه. میخوام بدونم با بتههون هم باید این کار رو انجام بدم. ؟
    یه سوال اگه شما چهار تا مقاله رو نخونید و از قبل ندونید که سمفونی شماره نه چه تاثیراتی داشته و چه سابقه ای و هدفش چی بوده تا چه اندازه موفق میشی به هدف واقعیه آهنگساز نزدیک بشی. چرا اینو میگم؟ چون خودم به آهنگسازی علاقه دارم و گاهی کار میسازم البته در حد خودم.

ببینید همون نمونه ای که مثال زدم مثال خوبیه. در سینما آندره تارکوفسکی یه فیلمی داره با نام نوستالژیا. شما با دو تا دید میتونید این فیلم رو ببنید یکی اینکه از روی اسمش ببینیدش. دوم اینکه اصلا اسمش رو ندونید و ببینید من مطمئنم در مورد این فیلم خاص شما نیازی به اینکه اسمش رو بدونید ندارید. همینکه اون ادم تنها رو اون کابین ببینید حس کار رو دریافت میکنید . من میخوام یاد بگیرم که درست به موسیقی گوش کنم . و البته این راههای خودش روداره . کسی که چیزی یاد نمیده باید اینقدر فکر کنم تا خودم بفهمم چیکار باید کرد. داستان اینه که اگه شما از قبل ندونید که موسیقی در مورد چیه آیا به معنی موسیقی دست پیدا میکنید دقت کنیم که در مورد بتههون که در دوره رومانتیک بوده دیگه این که شما هر برداشتی داشته باشی درسته صادق نیست. اینگونه برداشتها بعد از دوره مدرن باب میشه.
    پس باید به هدف زد.

منوظرم رو رسوندم؟سوال اصلی! اگه همین کار بتههون و یا یه کار شبیه به همین کار و مربوط به همون دوران بدون ذکر هیچ پیشینه ای حتی اسم به شما بدن که بشنوید شما تا چه حد میتونید به منظور آهنگساز نزدیک بشید.

- - - Updated - - -

وقتی با یک قطعه ارتباط برقرار میکنین دقیقا با چه المانهایی از اون قطعه ارتباط برقرار می کنین؟ ذهن شما چه چیزی رو در اون قطعه جستجو می کنه که از یافتنش لذت میبره؟
    اما در مورد این سوالتون اول حس قطعه برام مهمه من به عنوان شنونده اصلا کاری ندارم که اوتور چجوریه قطعه وظیفه داره منو وادار به شنیدن کنه این مهمه . تمام مفاهیم تئوریک در نهایت میشه اون حس در وجود شنونده. منظورتون از المان همون مباحث ارکستراسیون هارمونی کنترپوان دینامیک و ... هست؟اگه منظورتون اینه من دلم نمیخواد به اینها توجه کنم من میخوام خود قطعه منو وادار کنه که بهش توجه کنم. در سوناتهای بتههون که برای ویولون و پیانو هست (اگه درست یادم مونده باشه) یکیشون هست که این مشخصه رو داره اگه پیداش کنم بهتون آدرس میدم.

اما منظور شما رو از این سوال متوجه نشدم. برای خودم یه جا اجار تکنیکی خیلی باحال بوده یه جا حس کار . یه هدف کار. دلایل مختلفی داره میشینم به یه چیزی گوش میدم یا نگا میکنم

- - - Updated - - -

اما در مورد این سوالتون اول حس قطعه برام مهمه من به عنوان شنونده اصلا کاری ندارم که اوتور چجوریه قطعه وظیفه داره منو وادار به شنیدن کنه این مهمه . تمام مفاهیم تئوریک در نهایت میشه اون حس در وجود شنونده. منظورتون از المان همون مباحث ارکستراسیون هارمونی کنترپوان دینامیک و ... هست؟اگه منظورتون اینه من دلم نمیخواد به اینها توجه کنم من میخوام خود قطعه منو وادار کنه که بهش توجه کنم. در سوناتهای بتههون که برای ویولون و پیانو هست (اگه درست یادم مونده باشه) یکیشون هست که این مشخصه رو داره اگه پیداش کنم بهتون آدرس میدم.

اما منظور شما رو از این سوال متوجه نشدم. برای خودم یه جا اجرای تکنیکی خیلی باحال بوده یه جا حس کار . یه جا هدف کار. دلایل مختلفی داره میشینم به یه چیزی گوش میدم یا نگاه میکنم

28. کاربران زیر از Spiritual به خاطر این پست تشکر کرده اند:

amir1055 آواتار ها
    مسئول بازنشسته بخش پیانو

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته بخش پیانو
    شماره عضویت
    20813
    میانگین پست در روز
    0.22
    تشکر از پست
    1,294

شبکه های اجتماعی من

Add amir1055 on Linkedin
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

پاسختون کامل بود
    شک داشتم که شاید منظور شما رو درک نکرده باشم که با توضیحاتی که دادین شکم برطرف شد.
    من یا خیلی از دوستان دیگه زمانی با موسیقی کلاسیک انس گرفتن که شاید حتی خواندن و نوشتن هم بلد نبودیم یا در سنی بودیم که معمولا بچه‌ها در اون سن پی مقالات علمی راجع موسیقی نمیرن. البته شکی نیست در دوران کوذکی اگه کسی برا شخص من مالر میذاشت مطمئنا برام جذابیتی نداشت اما ویوالدی یا باخ حتی برخی کارهای سبک تر بتهوون داشت! عجیب نیست؛ این خاصیت موسیقی هست که گوش و ذهن در طول زمان تربیت میشه شاید در هنرهای دیگه هم چنین باشه که اطلاعی ندارم. همانطور که گفتم این مورد به معیارهای خیلی زیاد دیگه ای هم بستگی داره. به نظر من موسیقی که قبل از شنیدنش احتیاج به مطالعه منظور و مقصود آهنگساز داشته باشه یک هنر ناب محسوب نمیشه (البته منظورم موسیقی برنامه ای، پوئم سمفونی و از این قبیل نیست که داستانی جدا دارن).

برخی انواع موسیقی کلاسیک بلافاصله درک و دریافت میشن و لذت بخشن، برخی دیگه خیر، باید چندین و چند بار گوش بدید تا آرام آرام در شما جاری بشه و اون وقت هیچ زمانی نیست که با شنیدن مجدد اون احساس تکراری بودن به شما دست بده. شاید این موضوع در رابطه با موسیقی غیرکلاسیک چندان موضوعیتی نداشته باشه. من یک قطعه از آبا گوش میدم اگه دوست داشتم باز هم گوش میدم اگه اون لحظه دوست نداشتم هرگز دوست نخواهم داشت! این موضوع بدلایل تجاری و بازار هدف محصول هستش که عموم مردم هستن. مسلما درک عموم مردم از موسیقی با کسی که دانشی حتی دانش برآمده از تجربه و ذوق شخصی داره خیلی فرق داره.

در آخر این مهم نیست کسی با موسیقی بتههون ارتباط آنچنانی برقرار نکنه و مثلا با آبا ارتباط برقرار کنه. مهم اینه که این ارتباط ناشی از انتخابی آگاهانه باشه. من در این تاپیک پیشنهاد کرده بودم برای این موضوع لیست هایی مختلف در سطوح مختلف از موسیقی کلاسیک با همکاری دوستان انتخاب کنیم تا گوش و ذهن کسی که با موسیقی کلاسیک مشکل داره یا فکر میکنه که مشکل داره آرام آرم به سمتی هدایت بشه که بتونه این انتخاب رو انجام بده. گمان میکنم این یه کار موثره.

صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)