لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 15 از 15

موضوع: كوك در گروه نوازي ايراني

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    3,670 بار تشکر شده در 660 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 258/20
    Given: 76/14
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

پیش فرض كوك در گروه نوازي ايراني

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام. يه چند وقتي ميشه (شايد دو يا سه سال) كه با چند تا از دوستان نوازنده يه گروه موسيقي درست كرديم و يه چند باري هم اجرا كرديم. از همون روز اول بحث و درگيري سر كوك گروه بالا بود. چند تا مشكل اساسي داشتيم. يكي ساز ني بود. يكي ساز سه تار. يكي سنتور. يكي هم اون چيزي كه همه فكر مي كنن مبناست : دياپازون !!!
    مشكلمون با سه تار اين بود كه بيخودي صداي اون سل معروفش همش ميومد. كلا براي ما كه چند روز بود با تار تمرين مي كرديم وقتي بار اول سه تار اضافه شد فكر كرديم كه تار داره گز ميزنه. واقعا نتونستيم ازش استفاده كنيم. شايد هم بشه تو اجراهايي كه از امكانات صدابرداري پيشرفته استفاده مي كنن ازش استفاده كرد. يا اگه صدابردار كه خودش نوازنده باشه در اختيار باشه. كه مثلا يه جاهايي صداي سه تار رو كم يا زياد بكنه. خلاصه نمي دونم. تو تجربه ما كه نا موفق بود.
    دوم ساز ني. واقعا اينو جدي مي گم. ني كوك تو بازار خيلي كم گير مياد. يعني به زحمت. اون نايي كه كوك باشه رو واقعا تو دست نوازنده مطرح ميشه پيدا كرد. منظورم يه نايي هست كه كاملا ژوست بخونه. خلاصه اين مشكلي نبود كه سد راه كنه. حل شد.
    سنتور هم عجب دردسري داره. هزار پاي موسيقي ايراني. همين طوري كوكش دردسره. چه برسه بخوان با چند تا ساز ديگه هم كوكش كنن.
    يادمه اون اوايل همه ميگفتن با مترونوم كوك كنيم. من مخالف بودم . هيچ كس به حرف من گوش نمي كرد. مي گفتن فركانس ثابت مبنا ميشه ديگه. مثلا ني سل كوك داريم و سنتور و تار هم سل كوك مي كنن و دنيا گلستان ميشه. ولي هيچ وقت صداي كوك نميومد. البته من دارم خيلي دقيقش رو مي گم. طبيعيه كه بالاخره صدا ها تا يه حد زيادي به هم نزديك ميشه. ولي نه اون طور كه بايد .
    حالا يه دو تا خاطره هم اضافه ميكنم كه روشنگر راه بود.
    اولين باري كه ميخواستم برم تو استوديو و ويولن بزنم با استادم تماس گرفتم و گفتم شايد قلق خاصي داره كه ازش بپرسم. وقتي شنيد بهم گفت پرويز تو خونه سازت رو كوك كن و برو. وقتي هم رسيدي يه كوك بگير و چند دقيقه محكم آرشه بكش بعد يه كوك ديگه بگير و بازم باهاش بزن. منتها نرم و معمولي. وقتي هم كه رفتي پشت ميكروفن يه كوك بگو با كامپيوتري كه ضبط ميكنن باهاش بگيرن از سازت. بعد بزن. خلاصه ما بعد از مدتها كه از اين ماجرا مي گذشت و از ياد تقريبا رفته بود دوباره جريان اين كوك گروه پيش اومد. البته اونا كه استوديو رفتن ميدونن كه توي استوديو خودت تكي ميري اونجا و ميزني و بعد صدا ها ميكس ميشه رو هم. يعني كوك فردي بايد درست باشه كه اونم در نهايت مسئولش ناظر ضبطه. اما تو گروه بايد كوك گروه درست باشه.
    خلاصه گذشت و موقع جشنواره نواحي شد كه چند ماه پيش توي بروجن برگزار شد. خيلي خوش گذشت جاي شما خالي. اما اون چيزيش كه مربوط به كوك ميشه اين جاشه :
    طبيعتا گروه هايي كه شركت ميكردن كوك بودن ديگه. البته بازم اون كوكي كه منظورمه توي اونها هم نبود. منظورم اون كوك استوديوييه كه تو كاست ها هست. آخه كم كم به اين نتيجه رسيده بودم كه اون كوك فقط توي استوديو امكان پذيره. تا اين كه شب آخر آقاي ساكت كه از مدعويين بودن و يكي از داورها توي تحليل خودشون از جشنواره يكي از مواردي كه گفتن اين بود : جشنواره خوبي بود و گروه ها هم خيلي خوب بودن هر چند كوك گروه ها خيلي خوب نبود.
    براي من كه زده بود تو خال. بعد از همايش رفتم بيرون و ديدم ايستاده جلو سال با يكي دو نفر حرف ميزنه. منم رفتم پيرامون قضيه با هم حرف زديم. در نهايت اين شد پايان بحث ما :
    گفتن كه اگه مثلا ني تو گروه هست بايد به ني بگي يه چيزي بزنه. مثلا شور بزنه. شور سل. بعد حين زدن اون نوازنده تار با اون صداي سلي كه مرتبا گاه گاه داره ميشنوه سل رو كوك كنه. و به طبع ساز رو كوك كنه و بعد با هم تكنوازي كنن و ببينن كه صدا ها دقيقا يكي هست يا نه. همين طور كم كم هر دو تا ساز و در نهايت مجموع سازها كوك بشه.
    وقتي برگشتم به بچه ها گفتم و همين كار رو انجام داديم. كوك گروه بي نظير شد. يعني دقيق دقيق دقيق.
    واقعا بعدش گفتم استاد دستت درد نكنه. اينا خاطره بود كه گفتم با بقيه به اشتراك بذارم. همين.

2. 6 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

3. # ADS

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657
    3,206 بار تشکر شده در 1,404 پست

شبکه های اجتماعی من

Add r_a_m_i_n on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/9
    Given: 3/3
    میزان امتیاز
    15

درودآره پرویز مشکل کوک دردسریه واسه خودشیعنی تا وقتی که نی تو گروه نباشه... باید همه با سنتور کوک کنن... که معمولا دیاپازونه... اما اگه نی توی گروه باشه همه باید با نی کوک کننچون تفاوت های نی در حد کما و لیما هست که تیونر به سختی میتونه اونو تشخیص بده... یعنی باید نی نت شاهدو بزنه... بنظرم... و با تیونر فرکانسو بالا و پایین ببریم... بین 435 تا 445 ببینیم روی کدوم فرکانس چراغ سبزو نشون میده... و بعد بقسه با اون فرکانس کوک کنن... یا اینکه کلا بدون تیونر گوشی از نی کوک بگیریم... معمولا ساز فالشیه... اگه اگه نی زن تو گروه هست... باید خیلی کارش قوی باشه... که گروه بهم نریزه
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

5. 4 کاربر برای این پست از r_a_m_i_n تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

رامين ميدوني چيه؟ يه مشكل اساسي و خيلي بزرگي كه در ني نوازي هست مشكل ديناميكه. نوانسها رو در مورد صداي بم براحتي و زيبايي هر چه تمام تر در مياره . اما در صداهاي زير تري كه در ميارن نميتونن اين كار رو بكنن. يعني ساز اجازه نميده. چون اين صداها اساسا با فشار هوا درست ميشن. البته من ديدم بعضي وقتا نوازنده ني تو اجرا گاهي از ميكروفن كمي فاصله ميگيره يا ميره نزديك تر. يعني به اين طريق صدا رو كم و زياد مي كنه. ولي بدون اون نميشه اين كار رو كرد. ولي يه بار هم يه ني نوازي رو ديدم كه كرمانشاهي بود . يه ني خودش گرفته بود درستش كرده بود. خيلي جالب بود. سوراخها رو گاهي بزرگتر از حد معمول كرده بود. يكيش هم كه معلوم بود جاي خودش نبوده رو بزرگتر كرده بود و بعد با يه هلالي ريز كه در آورده بود اون طرفش رو گرفته بود. ولي واقعا صداي خوبي داشت. دقيق دقيق. البته ميدوني چيه؟ اين ني نوازها شرايط جسميشون هم يه كمي دخيله. با بنيه باشن بهتر صداي ني درمياد.

7. 3 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

faramarzlotfy آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    40590
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    360
    369 بار تشکر شده در 186 پست

شبکه های اجتماعی من

Add faramarzlotfy on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 58/1
    Given: 4/0
    میزان امتیاز
    14

کاملا باهاتون موافقم

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657

شبکه های اجتماعی من

Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط m_rv_2008 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    رامين ميدوني چيه؟ يه مشكل اساسي و خيلي بزرگي كه در ني نوازي هست مشكل ديناميكه. نوانسها رو در مورد صداي بم براحتي و زيبايي هر چه تمام تر در مياره . اما در صداهاي زير تري كه در ميارن نميتونن اين كار رو بكنن. يعني ساز اجازه نميده. چون اين صداها اساسا با فشار هوا درست ميشن. البته من ديدم بعضي وقتا نوازنده ني تو اجرا گاهي از ميكروفن كمي فاصله ميگيره يا ميره نزديك تر. يعني به اين طريق صدا رو كم و زياد مي كنه. ولي بدون اون نميشه اين كار رو كرد. ولي يه بار هم يه ني نوازي رو ديدم كه كرمانشاهي بود . يه ني خودش گرفته بود درستش كرده بود. خيلي جالب بود. سوراخها رو گاهي بزرگتر از حد معمول كرده بود. يكيش هم كه معلوم بود جاي خودش نبوده رو بزرگتر كرده بود و بعد با يه هلالي ريز كه در آورده بود اون طرفش رو گرفته بود. ولي واقعا صداي خوبي داشت. دقيق دقيق. البته ميدوني چيه؟ اين ني نوازها شرايط جسميشون هم يه كمي دخيله. با بنيه باشن بهتر صداي ني درمياد.
    آره معمولا بم مشکل ندارهآره دیگه تازه اون چیز جدیدی نبوده که دیدی سوراخ اضافه کرده... کلا همه نی نوازها به یه حدی که میرسن واسه برطرف کردن مشکلات ساز هی سوراخ کم و زیاد میکنناز اینها گذشته نی یک نت رو نداره... درست یادم نیست اما فکر کنم نی سل ... سی بمل نداره... نی فا .. لا بمل نداره... و نی لا .. نت دو نداره... البته دقیقش یادم نیست... ممکنه اشتباه گفته باشم (اینو گفتم که الان چندتا نی نواز نیان سر وصدا راه بندازن بگن آهااایی چی میگین بدون اطلاعات واسه خودتون)
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

يه مشكل ديگه اي كه واقعا آزار دهنده هست اينه كه واقعا چرا تا يكي ميخواد سازش رو كوك كنه بقيه شروع ميكنن به ساز زدن و يهو همه ميشن بداهه پرداز. واقعا چرا؟ چرا وسط تمرين همش يكي ميره سيگار بكشه؟ جريان اين چايي چيه وسط تمرين؟ اينا نباشه درست نميشه كار كرد؟

11. 2 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657

شبکه های اجتماعی من

Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط m_rv_2008 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    يه مشكل ديگه اي كه واقعا آزار دهنده هست اينه كه واقعا چرا تا يكي ميخواد سازش رو كوك كنه بقيه شروع ميكنن به ساز زدن و يهو همه ميشن بداهه پرداز. واقعا چرا؟ چرا وسط تمرين همش يكي ميره سيگار بكشه؟ جريان اين چايي چيه وسط تمرين؟ اينا نباشه درست نميشه كار كرد؟
    دیگه اینگونه مشکلاتو هییچ کاریش نمیشه کردتا به یکی یچیزی بگی هم قهر میکنه... مگر اینکه اینقدر دستت پر باشه که برات مهم نباشه و بلافاصله بتونی جایگزین پیدا کنی... که بتونی با همه بشدت صحبت کنی

- - - Updated - - -

دیگه اینگونه مشکلاتو هییچ کاریش نمیشه کردتا به یکی یچیزی بگی هم قهر میکنه... مگر اینکه اینقدر دستت پر باشه که برات مهم نباشه و بلافاصله بتونی جایگزین پیدا کنی... که بتونی با همه بشدت صحبت کنی

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

که بتونی با همه بشدت صحبت کنی
    هاي هيتلر.
    معلوم شد كه تو هم زخم خورده اي. رامين باور كن سازي نداريم كه كمتر از كمانچه سيم داشته باشه. هم چهار تا. همين چهار تا سيم نيم ساعت وقت ميگيره. مملكته داريييييييم ؟

14. کاربران زیر از m_rv_2008 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657

شبکه های اجتماعی من

Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

هاي هيتلر. معلوم شد كه تو هم زخم خورده اي. رامين باور كن سازي نداريم كه كمتر از كمانچه سيم داشته باشه. هم چهار تا. همين چهار تا سيم نيم ساعت وقت ميگيره. مملكته داريييييييم ؟
    آره هممون زخم خورده ایم... تازه بابا کمانچه با اون پیچهایی که پایینش گذاشتن که کوکش راحت شده... تار فقط از 1سمت کوک میشه اگه 1 میلیمتر هم گوشی ریگلاژ نباشه اعصابو میریزه بهم... یعنی واسه تکنوازی مشکلی نداره ها... اما کوک کردن چندتا ساز باهم خیلی دقیق بودنش مهمه

- - - Updated - - -

بخدا این گروه های کلاسیک رو میبینی...20 تا ویولن هستن ولی حتی یک کما هم اینور اونور کوک نمیکنن... اونوقت سازهای ایرانی 1 ساعت اول تمرین درگیر کوکی... اعصاب آدم بهم میریزه

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

قنبري مهر همه كار كرد با اين سازهاي ايراني. نميدونم چرا چند تا تاندور نذاشت پايين تار كه يه كم راحت تر بشه كار كرد.
    البته رامين الان بيشترين مشكل در گروه رو سنتور ايجاد مي كنه. بقيه تقريبا هم دير كوك از دست ميدن و هم راحت كوك ميشن. ولي اين سنتور... !!! آخي ... !!!

17. 2 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657

شبکه های اجتماعی من

Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

قنبري مهر همه كار كرد با اين سازهاي ايراني. نميدونم چرا چند تا تاندور نذاشت پايين تار كه يه كم راحت تر بشه كار كرد. البته رامين الان بيشترين مشكل در گروه رو سنتور ايجاد مي كنه. بقيه تقريبا هم دير كوك از دست ميدن و هم راحت كوك ميشن. ولي اين سنتور... !!! آخي ... !!!
    از سنتور نگو که دلم خونه... من تا اونجا که بشه سعی میکنم سنتور نیارم تو گروه

shoorideh آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    48781
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    25
    116 بار تشکر شده در 54 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    13

درود

در عوض ما دوتار نوازها مشکل شما رو نداریم.

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

شوريده جون اگه ميشه يه كم اين كامنتت رو بشكاف ببينيم توش چيه؟ منظورت مشخص نيست.

21. 2 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

shoorideh آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    48781
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    25
    116 بار تشکر شده در 54 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/0
    میزان امتیاز
    13

درود دوست عزیز

یعنی ما کلا دو تاسیم داریم. کوک هم خالی نمی کنیم. تو گروه هم که شامل دوتار رباب و نی هستش مشکل کوک نداریم.
    ویرایش توسط shoorideh : Friday 9 November 2012 در ساعت 02:26 PM

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3371
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    287
    101 بار تشکر شده در 48 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/1
    میزان امتیاز
    17

سلام جالب بود که تجربه خودتون یا مشکلی که داشتید کامل و اضح گفتید که دیگران هم همچین مشکلی داشتن بیان یاد بگیرن . ازتون ممنونم که چیزه جدیدی یاد منم دادی
    راجب نی نی نوازی واقعا سخته ببین یه مسله ای به اسم صدا داوردن زیر بم زدن غیث و...
    یه مسله دیگه نوع دم درست تکنیک داشتنه .
    بله خیلی ها مثل من صدا از نی در میارن همه صداهام هست و ... ولی میای بعد سالها یادگیری و میبینی صدات زوست نیست
    اشکال از فواصل که تو ذهن یا مغزت جای نیفتاده یا بد جا افتاده بنابراین اکثر نی نوازها ساز کمی ام دارن مثل سه تار . و..
    ولی راجب دم نی چون یه ساز قدیمی و سنتی ماست یعنی دست زدن به ترکیبش از نظر اساتید نی درست نیست سنت شکنیه . (شاید بعد ها روشی ایجاد بشه تو ساختمان یا نوع دم که یک شئ پلاستیکی سر نی میزاردند که دم ... مثل نی نوازهای ترکیه) ولی واقعا نوازندگی نی دندانی بی نقص ریاضات راحب و مرتاضی میخواد
    نی نت سی تو صدای بم و اوج نداره ولی یه نوازنده ماهر با روش لب و زبان میتونه نت سی بزنه . در مورد کرن و سری نی سی غیث اش طبیعی کرن صدا میده سی بمل سل بمل ر بمل و ... میشه با نصف سوراخ گرفتن نت ها درش اورد بازم میشه از لب .. کمک گرفت.
    روشی توی ساز نی هست که استاد کیانی نزاد از دم استاد کسایی اینو اموخته که دم به صورت حرف(پ) یا (پو) به درون نی فرستاده میشه
    این روش یکی از روش های درست که دم نوازنده هدر نمیره و ...
    ما نوازنده ای به قدرت استاد کسایی نداریم که بتونه 30 ثانیه ساز یا اواز جواب بده (بدون استگاتو زدن)
    خوب این ساز سنتی ماست ما هم چون روش سنتی انتخاب کردیم باید ..
    نی قبل از استاد کسایی در حد گوشه گیری و ... بوده و کاربردی در موسیقی سنتی به اون صورت نداشته . (نقل از استاد کسایی : من اگه نفس هایی که نی دمیدم فوت میکردم یکجا اصفهان باد میبرد)
    این ساز براساس تکنیک نفس حق استاد کسایی وارد نوازندگی و جواب اواز شده ..
    مثل چهارگاه قدیم نمیتوسته بزنه ولی استاد کسایی چهارگاهم زد و...

مشکل ما نی نوازها سر خیلی مباحث روش های نادرست تدریس و مسائل کم پزوهشی و حوصله گذاشتن و...
    استاد کسایی روحش شاد این سازو اینطور با زحمت ومشقت به ما رسوند حالا باشد این نسل کسی بیاد که این سازو باز به تکامل نزدیکتر کنه و...
    ویرایش توسط mehdiney navaz : Tuesday 4 December 2012 در ساعت 02:59 PM

24. کاربران زیر از mehdiney navaz به خاطر این پست تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)