لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: سر پنجه سه تار کدومش قشنگتره و می پسندین

رأی دهندگان
39. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • قنبری مهر

15 38.46%
  • معمولی

24 61.54%
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 17 به 29 از 29

موضوع: نظر سنجی برای سه تار

seyyed97 آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    71389
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    89
    61 بار تشکر شده در 35 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 12/0
    Given: 4/0
    میزان امتیاز
    12

0 Not allowed! Not allowed!
    باسلام خدمت شما علی جان گوشی های ویتنر را از کجا میشه تهیه کرد و قیمت چقدر هست ؟ با تشکر

alireza_amirsamimi آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    604
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    311
    1,238 بار تشکر شده در 470 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 18/0
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط seyyed97 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    باسلام خدمت شما علی جان گوشی های ویتنر را از کجا میشه تهیه کرد و قیمت چقدر هست ؟ با تشکر
    برای بربت من یکی از دوستان ساز ساز انداخت و البته از گوشی ویلن ۴/۴ استفاده کرد که برای سه تار هم همونه ، برای تار و کمانچه هم گوشی مخصوص به خودش رو داره ، استاد مجید درخشانی که برای کنسرت به شیراز تشریف آورده بودند گوشی های سازشون ویتنر بود ،البته بعضی دوستان از گوشی های تار ویتنر راضی نبودند.

3. کاربران زیر از alireza_amirsamimi به خاطر این پست تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    4,066 بار تشکر شده در 1,278 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 100/4
    Given: 7/0
    میزان امتیاز
    56

نقل قول نوشته اصلی توسط alireza_amirsamimi [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    راستی رفقا گوشی های ویتنر هم خیلی جالبهمن دارم ازش استفاده میکنم و خوب هم جواب میدهبه دوستان هم توصیه میکنم
    علیرضا جان برای سه تار چطوره؟ به همون شکل سنتی نصب میشه یا بصورت سرپنجه قنبری یا جور دیگه؟ و اینکه یادمه اوایلی که اومده بود شنیدم دونه ای صد تومن بوده ، الان قیمتش رو داری؟جالبیش این بود که ظاهرش خیلی شبیه گوشی های سنتیه و اون سیستم مکانیکی داخلش دیده نمیشه . درسته؟
    هر آنچه از رفتار ناثواب در کردار و گفتار انسان ها می بینیم ؛ بازتاب خردی ها و نارسایی های اندرون آنهاست.
    -------------------------------------------
    درمان قطعی و موضعی تعریق بیش از حد کف دست برای دوستان نوازنده!

کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    604
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    311
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

آره روی همون سر پنجه سنتی هم نصب میشه (اگر اشتباه نکنم همون ویلون ۴/۴ برای سه تار هم استفاده میکنن
    چیز خوبیه واقعا! هم خوب کوک نگه میداره و هم دقیق کوک میشه

6. کاربران زیر از alireza_amirsamimi به خاطر این پست تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

نقل قول نوشته اصلی توسط alireza_amirsamimi [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    آره روی همون سر پنجه سنتی هم نصب میشه (اگر اشتباه نکنم همون ویلون ۴/۴ برای سه تار هم استفاده میکنن
    چیز خوبیه واقعا! هم خوب کوک نگه میداره و هم دقیق کوک میشه
    علیرضا جون از قیمتش خبر نداری؟
    هر آنچه از رفتار ناثواب در کردار و گفتار انسان ها می بینیم ؛ بازتاب خردی ها و نارسایی های اندرون آنهاست.

کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    604
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    311
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

پارسال تو گرونی دلار و ... ۴ تا گوشی نزدیک ۲۰۰ تومن در میومد

9. کاربران زیر از alireza_amirsamimi به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    98473
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    135
    146 بار تشکر شده در 87 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 24/0
    Given: 1/1
    میزان امتیاز
    11

مسلما استفاده از گوشی های ریزکوک و سرپنجه هایی که به بالابردن قابلیت های فیزیکی ساز کمک می کنند، بسیار خوبه، اما قبل از هرچیز، ساز باید تو دستای نوازنده و تو بغلش راحت بشینه... بنظرمن بقیه قضایا در مراحل بعد مطرح میشن. وقتی „کلنل” از فرنگ برگشته بود، مدتی بحث شدیدی در گرفته بود که باید کاسه تار „روی سینه” باشه یا روی „پا” ؟! (توضیح اینکه تا قبل از کلنل، مرسوم بود تار رو مثه تارهای آذری فعلی رو سینه بنوازند... عکس های میرزا عبدالله یادتون هست؟!)... خلاصه این مسئله رو بعنوان سوال خدمت „علی اکبر خان” بردند که ... آقا بلاخره کدومش؟! تار روی زانو یا تار روی سینه؟!!... علی اکبر خان هم فرمود: „تار رو باید خوب زد... چه روی زانو و چه روی سینه!”.0

- - - Updated - - -

بله!. عالیه در کوک گیری. کاش ارزون بشه و رو تموم سازها استفاده بشه.

11. کاربران زیر از piottel به خاطر این پست تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

نقل قول نوشته اصلی توسط piottel [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    مسلما استفاده از گوشی های ریزکوک و سرپنجه هایی که به بالابردن قابلیت های فیزیکی ساز کمک می کنند، بسیار خوبه، اما قبل از هرچیز، ساز باید تو دستای نوازنده و تو بغلش راحت بشینه... بنظرمن بقیه قضایا در مراحل بعد مطرح میشن. وقتی „کلنل” از فرنگ برگشته بود، مدتی بحث شدیدی در گرفته بود که باید کاسه تار „روی سینه” باشه یا روی „پا” ؟! (توضیح اینکه تا قبل از کلنل، مرسوم بود تار رو مثه تارهای آذری فعلی رو سینه بنوازند... عکس های میرزا عبدالله یادتون هست؟!)... خلاصه این مسئله رو بعنوان سوال خدمت „علی اکبر خان” بردند که ... آقا بلاخره کدومش؟! تار روی زانو یا تار روی سینه؟!!... علی اکبر خان هم فرمود: „تار رو باید خوب زد... چه روی زانو و چه روی سینه!”.0

- - - Updated - - -

بله!. عالیه در کوک گیری. کاش ارزون بشه و رو تموم سازها استفاده بشه.
    البته در رد صحبت شما باید عرض کنم عکسی توسط موسسه آوای شیدا از درویش خان حین آموزش تار به یک شاهزاده ی قجری منتشر شده که هر دو بر روی زمین نشستند و درویش تار رو بر روی پا قرار داده و نشون میده که قرار دادن تار بر روی پا قدمتی بیش از زمان کلنل وزیزی داشته!
    ضمن اینکه این مساله تنها به شیوه ی نواختن تار بر نمی گرده و ناشی از تغییراتی بوده که سازنده ی مطرحی مثل یحی در ساختار ساز تار ایجاد کرد برای صدادهی بهتر این ساز (پس ساختار ساز بر شیوه ی نواختن بسیار موثره). بزرگتر کردن کاسه و دنبال اون سنگین تر شدن کاسه ی تار ایجاب می کرده که کاسه بر روی پا قرار بگیره و دیگه نکه داشتنش بر روی سینه غیر ممکن بوده .
    البته در اینجا فکر نمی کنم فرم سرپنجه تاثیری در شیوه ی نواختن ساز ایجاد کنه و تنها امری سلیقه ایست و با مساله ی تار و روی پا روی سینه کاملا متفاوته!

13. 2 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    98473
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    135
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط AliB [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    البته در رد صحبت شما باید عرض کنم عکسی توسط موسسه آوای شیدا از درویش خان حین آموزش تار به یک شاهزاده ی قجری منتشر شده که هر دو بر روی زمین نشستند و درویش تار رو بر روی پا قرار داده و نشون میده که قرار دادن تار بر روی پا قدمتی بیش از زمان کلنل وزیزی داشته!
    ضمن اینکه این مساله تنها به شیوه ی نواختن تار بر نمی گرده و ناشی از تغییراتی بوده که سازنده ی مطرحی مثل یحی در ساختار ساز تار ایجاد کرد برای صدادهی بهتر این ساز (پس ساختار ساز بر شیوه ی نواختن بسیار موثره). بزرگتر کردن کاسه و دنبال اون سنگین تر شدن کاسه ی تار ایجاب می کرده که کاسه بر روی پا قرار بگیره و دیگه نکه داشتنش بر روی سینه غیر ممکن بوده .
    البته در اینجا فکر نمی کنم فرم سرپنجه تاثیری در شیوه ی نواختن ساز ایجاد کنه و تنها امری سلیقه ایست و با مساله ی تار و روی پا روی سینه کاملا متفاوته!
    دوست عزیز ! البته اصراری نیست که شما بپذیرید اما فکر می کنم چن نکته رو آیتم وار خدمتتون عرض کنم بد نباشه!
    1- بنده عکسی رو که شما می فرمایید متاسفانه سعادت نداشتم که ببینم ، اما معمولا بر اساس „تعدد قرائن” ، „حکم به اثبات مورد” میشه ! اگه یکی ، وقتی ... زمانی ... جایی، حال کنه عقب عقب راه بره که نمیشه حکم کرد همه تو اون شهر عقب عقب راه می رن... شاید اون شازده قجری „درد قفسه سینه داشت”... در مقابل عکس اون شازده قجری (که بنده ندیدم) دهها و دهها عکس از فرم دست گرفتن سه تار رو ی سینه هست... از تمام میرزاهای اونزمان اعم ار عبدالله و فراهانی و حسینقلی و نواب و شیرازی تااااااا عکس خود „درویش خان مرحوم”!
    2- جسارتا گمان می کنم در تقدم و تاخر زمانی „دوره زندگی اساتیدِ تار نواز” کمی اشتباه می فرمایید... کلنل معاصر با درویش خان بود و حتی استاد علیزاده با ذکر اتوریته شخصیتی کلنل میگه که : „ردپای کلنل در آثار درویش خان هم بچشم می خوره”! ... شعر ایرج یادتون نیست که در منظومه زهره و منوچهرش، از درویش خان و کلنل بتساوی یاد می کنه؟! „تار نهم در کف درویش خان تا بدمد در بدن مرده، جان”... ویا ... „من کلنل را کلنل کرده ام پنجه او رهزن دل کرده ام”!. ولی یک کلام هر عکس هنرمندان هم دوره درویش خان و قبل از اون (بجز کلنل فقید) مبین فرم „تار روی سینه” است!... البته بنده عکسی از خانمی بظاهر قجری دیدم که تار روی پا نهاده بودند (که قدمت و زمانش معلوم نبود)!.
    3- والله فکر کنم در مورد هوانس آبکاریان (ملقب به یحیی) هم اشتباه می فرمایید... ایشون در „انتخاب چوب و نسبت های ابعادی تار” قواعدی خاص خود رو بکار بست که منجر شد به اون صدای „کم نطیرِ تار” و نه اینکه شکل عمومی تار رو تغییر بده و یا در اندازه از نظر بزرگی و کوچکی تغییری ایجاد کنه! دکتر ناجی با بررسی دهها نمونه تار یحیی، می گه نسبت های ابعادی (طول و عرض کاسه و نقاره) تارهای یحیی، از اعذاد یا نسبتی به نام „نسبت های طلایی” تبعیت می کنه که همین نسبت ها در ویلن های „استرادیواریوس” هم رعایت شده!... علاوه بر این، از „یحیی تار ساز اول” بگیریم تا خود „یحیی معروف” و „هامبارسون” و „خاچیک” . „ملکم” تاااا „رمضان شاهرخ” ، شکل عمومی تارها شبیه هم بود و اقای یحیی هم تاراش رو در سه ابعاد „کوچک و متوسط و بزرگ” می ساخت... خود بنده چندین نمونه تار مهردار یحیی رو دیدم که که با هم بسیار تفاوت اندازه داشتند (تفاوت انداره و نه نسبت های ساخت)... تار یحیی آقای عالی „نوازنده تار در شمال” کاسه کوچک بود و تار مرحوم „حدادی” کاسه متوسط!... در زمانی که افتخار شاگردی „جناب متبسم” رو داشتم ایشون از تار یحیی ای می گفت که „جناب لطفی که عمرشان دراز باد” با کاسه بسیار بزرگ داشتند و حالا بعد اینهمه سال یادم نیست اما طاهرا به ایشان „آقای متبسم” هبه کردند!... در یکی از عکسها که خود „یحیی تار ساز” با تیشه ای بدست حضور داره ، تارها رو سینه اند ... اما ابعاد اندازه تارها متغیر!
    4- در مورد آخر هم فکر نمی کنم „مناقشه در مثل” جایی داشته باشه!!... منظور بنده صرفا این بود که „مجادله در نفی و اثبات بعضی چیزها (ازجمله اینکه می شود و باید از گوشی های ریز کوک استفاده کرد و یا نه؟!) از دید بنده کمی مضحکه! کما اینکه” گداشتن تار روی سینه و روی پا" میتونه به انتخاب نوازنده باشه!... بهمین سادگی!... حالا اگر مثالمون، بی ارتباط بود، شما ببخشید! J. موفق باشد!.

[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید][ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید][ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید][ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید][ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید][ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید][ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید][ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید][ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید][ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست 04Tar11.jpg  
    ویرایش توسط piottel : Wednesday 23 April 2014 در ساعت 10:19 PM

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

خب در رد سیستم استدلال و نظریات شما باید من هم چند نکته رو عرض کنم :
    1-1-درویش ،شخصی ، کسی ، زمانی همینطوری نبوده و چون یکی از مراجع معتبر موسیقی ماست که خیلی موزیسین های نسل بعد از زیر دست و پنجه ی ایشون تربیت شدن و بیرون اومدن بنابر این وقتی آدم عکسی از درویش می بینه که در حال ساز زدن تار رو بر روی پا گذاشته پس قابل اعتنا خواهد بود ، این عکس رو من چند سال پیش در قالب پوستر هایی که آوای شیدا چاپ کرده بود از خود موسسه گرفتم و اتفاقا قاب کردم و بر دیوار اتاق منزل پدری آویخته است اگر سعدت شد سری زدم عکس خواهم گرفت و نشان خواهم داد.
    -در مورد تقدم و تاخر زمانی هم توجه شما رو به این تواریخ جلب می کنم : غلامحسین درویش ([ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید][ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]_[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید][ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]) و کلنل علینقی وزیری ([ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] - [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]) مستحضرید که درویش پانزده سال قبل از کلنل وزیری به دنیا اومده و از 10 سالگی مشق تار رو شروع کرده به نوعی زمانی که تازه کلنل به چارده سالگی و زمان آغاز موسیقی میرسه درویش 19 سال بوده که ساز می زده پس درویش یک نسل قبل تر از کلنل محسوب میشه! زمان برگشت کلنل از فرنگ و تاسیس مدرسه ی موزیک هم سال 1302 هست که اواخر عمر درویش محسوب میشه و تاثیرات کلنل تاره از این زمان شروع میشه در واقع ، با کمال احترام اگر سخنی که شما نقل می کنید از استاد علیزاده باشه (که بعیده) ایشون اشتباه می فرمایند. فکر کنم توضیحات روشنه :)
    3-در مورد یحیی هم بنده این مطلب رو در جایی مطالعه کردم شاید سرگذشت موسیقی ایران به قلم خالقی بود دقیقا یادم نیست و همچنین از افراد صاحب اطلاع هم شنیده بودم و طبیعتا کار سختی نیست مقایسه ی تار های روی سینه ای و روی ران پایی همین الان هم آقای وحید بصام از کسای هستن که تار رو به سبک آقا حسین قلی روی سینه می نوازند و اگر ویدیو های ایشون رو ببینید به سادگی متوجه خواهید شد که کاسه و دسته ی ساز جمع و جور و سبک هست نمونش تار آذری که میشه گفت تطابق های زیادی با موسیقی دوران قاجار داره موسیقی و سنت موسیقاییشون . طبیعیست که شما تار یحیی رو که امروز باقی مونده نمی تونید روی سینه بنوازید چون کاسه سنگین تر و بزرگتر شده . دوست عزیز صراحتا عرض کنم در بحث اهل مغالطه هستید . نسبت طلایی ربطی به اندازه ی کلی نداره ، شما با هر اشلی می تونید نسبت ها رو رعایت کنید .
    شاد باشید .
    ویرایش توسط AliB : Thursday 24 April 2014 در ساعت 11:13 AM

16. کاربران زیر از AliB به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    98473
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    135
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    11

این هم نظر بعید استاد علیزاده بشکلی کاملتر... در اینکه ایشان هم می توانند اشتباه کرده باشند بحثی نیست... کما اینکه شما و من هم

حسین علیزاده: به جایگاه وزیری در موسیقی ایران ظلم شده است

استاد حسین علیزاده موسیقی دان و نوازنده برجسته تار و سه تار درباره جایگاه وزیری می‌گوید: وزیری زمانی که در قید حیات بود چنان اتوریته و حضور قدرتمندی داشت که به این سادگی نمی‌شد درباره‌اش اظهارنظر کرد. حتی در مواردی اساتید موسیقی سنتی تحت تاثیر او قرار گرفتند و به شیوه او قطعه ساختند. من خودم شاگرد علی‌اکبرخان شهنازی بودم و ایشان با اینکه در حوزه موسیقی کلاسیک ایرانی برای خودش یک پا اتوریته بود اما می‌دیدم که او هم تحت تاثیر حضور قدرتمند وزیری است. یا مثلا ردپای وزیری را در آثار درویش‌خان هم می‌توانیم دنبال کنیم. وزیری حتی روی مخالفانش هم تاثیر گذاشت. به لحاظ دقت، پرکاری و دیسیپلین وزیری تا همین امروز هم در میان آهنگسازان ایرانی سرآمد است. او در زمان خود از معدود هنرمندان ایرانی در موسیقی محسوب می‌شد که از یک جهان‌بینی برخوردار بود.

ظاهرا حضرتعالی نه به متن حقیر توجه فرمودید و نه به عکس هایی که خدمتتون فرستادم! بنده به این کاری ندارم که آقای فلان و بهمان تار را روی سینه می نوازند... اکثر قریب به اتفاق نوازنده های آذری هم چنین می کنند! اما اگر سازهایی که نوازندگان در حضور „یحیی تار ساز موجود در در عکس” رو سینه گرفته اند ملاحظه بفرمایید تارها کاسه بزرگند برادر من! حالا دیگر قضیه به این سادگی که اینقدر علم و کتل ندارد! شما مسلما تار یحیی را از نزدیک دیدید ... واقعا دیدید؟... که گفته این . ا. ساز از سازهای دیگر سازندگان بزرگتر بوده؟ کدام مرجع و ماخذ؟ ساز هامبارسون و ملکم از سازهای کاسه بزرگند
    البته در مقاله ای که سرکار خانم „خاچاطور” نوشتند اینطور عنوان نمودند که از زمان استاد فرج الله الگوی کاسه سه تار کمی تغییر کرد که بر روی سینه گرفت آنرا سخت می نمود. بعضی ها معتقدند که تا قبل از استاد فرج الله! قوس پشت تار کمی تخت بود و این امر گرفتن تار روی سینه را سهل تر می کند... شما عکس از درویش خان که تار بر روی سینه دارد ملاحظه فرمودید یا خیر؟
    دوست عزیز! سنت چیزی است که تغییر می کند... اما تغییرش هیاهو دارد! بگیریم حرف تو عین صواب است!... در زمانه که همه مشق تار روی سینه می گرفتند، „درویش خان که همه کس نبود... بر منکرش لعنت، بشمار” گاهی ساز رو پا نهاده می نواخت! آیا بنظر شما نمی بایست این مورد در مرجعی جایی آمده باشد؟! اینجا استادی که استاد مسلم است سازی طراحی می کند و استادی دیگر کمان حلاجی میگیرد و تا صبح قیامت پنبه اش را می زند... که این آقا چه می فهمد از اکوستیک و فلان و بهمان چه حقی در ساخت ساز جدید دارد و و...! یعنی آنزمان که سنت جاری تر بود عدول از اصول سخت تر... هیچ اشاره ای با اینکه درویش خان خدا بیامرز خلاف دیگران تار روی پایش می گذاشت نیست؟ چه عرض کنم والله. شاید فرمایش شما صحصح باشد. بهرحال ممنون از جوابتون.

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    98473
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    135
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    11

ضمنا جناب بدری تفاوت سن 15 سال، یک نسل محسوب نمی شود!.. و اینکه شما فرمودید „درویش خان در انتهای عمر خود بود”... ابن بخاطر تفاوت سن این دو نبود دوست عزیز.. درویش خان در میانسالی و بواسطه تصادف فوت کرد و کلنل 40 سال بیشتر ازدرویش خان عمر کرد و بمرگ طبیعی از دار دنیا رفت! در هنگام مرگ درویش خان 54 سال داشت و کلنل حدود 40 سال بعد و در سن 92 سالگی از دنیا رفت! یک نسل به این تفاوت نمی گویند. از این گذشته اینکه می فرمایید وقتی کلنل ساز یدست گرفت، درویش خان 19 سال ساز می نواخت، ... بله اما درویش خان و بقول شما از 10 سالکی ، در دستگاه „لومر فرانسوی” ، „شیپور و طبل می نواخت و نه” تار„... که یکی از این سلطنه ها چوخ از کار درویش خان خوشش می آمد!... پس این” سال پس و پیش کردن" نقض غرض است دوست من! با این حال...
    ویرایش توسط piottel : Thursday 24 April 2014 در ساعت 11:11 PM

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    104035
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    20
    16 بار تشکر شده در 15 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 5/0
    میزان امتیاز
    0

شاهرخی بخری بهتره

20. کاربران زیر از mohsenhajian به خاطر این پست تشکر کرده اند:

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)