لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 16 از 252

موضوع: صفر تا صد اپرا

Threaded View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
    lakshemi آواتار ها
    مسئول بخش گوناگون موسیقی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بخش گوناگون موسیقی
    شماره عضویت
    23680
    میانگین پست در روز
    0.45
    تشکر از پست
    3,130
    9,545 بار تشکر شده در 2,307 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1,589/59
    Given: 1,144/21
    میزان امتیاز
    17

پیش فرض صفر تا صد اپرا

0 Not allowed! Not allowed!
    سلاممممممممم حضور عزيزانم

مدت هاست دارم با خودم کشتي کج مي گيرم که اين تاپيکو بزنم يا نه!!! همش به خودم مي گفتم که کار سختيه و از حوصله ي من خارجه. که در حقيقت همينطور هم هست. اما علاقه ي شديد من به اپرا در نهايت پيروز ميدان جنگ شد و به اين ترتيب لاکشمي دست به کار شد تا طرحي نو در اندازد!!! هههههههههه
    اولين بار چند روز پيش به زبان فارسي ،اپرا و جزئياتشو سرچ کردم و در نهايت تعجب فقط 4-5 لينک مفيد پيدا کردم!!!
    در ايران تقريبا هيچکس علاقه اي به اپرا نداره!!! يا دست کم وقتشو صرف اپرا نمي کنه!!! بنابراين من تصميم گرفتم لااقل در نت آهنگ ، آغاز کننده ي راه باشم و به خاطر اپرا و ارزش هاي اين هنر زيبا، يه منبع تقریبا کامل از سير تا پياز اپرا بسازم. هيپ هيپ!!!
    کلمه به کلمه ی این تاپیک نوشته ی شخص خود من (لاکشمی خانومه) این مطالب رو اکثرا از روی اپراهایی که دیده و شنیدم و کتاب هایی که خوندم نوشتم. ولی همین اول کار منابع خودمو ذکر می کنم:

گردآورنده: لاکشمي
    بر اساس تجربیات و اطلاعات شخصی

با تشکر از :

1-کتب درخشان موسيقي شامل:
    زندگي موزارت
    دوران موسيقي دانان
    دايرة المعارف موسيقي

2-سایت های:

ويکيپدیا
    سایت موسیقی بیان
    مجله ي اینترنتی موسيقي اهنگسرا

از اون جا که این تاپیک ، بسیار طولانیه پس ديگه مقدمه چيني رو خاتمه مي دم. بريم سر اصل مطلب.

صفر تا صد اپرا

در ابتدا من فرض مي کنم که خوانندگانم هيچ چيزي درباره ي اپرا نمي دونن. حتي نمي دونن چي هست. بنابراين تاتي تاتي مي رم جلو.

اپرا چيست؟

اپرا به زبان ساده، نمايشي است که در آن اکثر بازيگران (و لزوما نه تمام آن ها) به جاي حرف زدن با همراهي ارکستر موسيقي آواز مي خوانند. اولين بار اپرا در اوایل دهه ی اول از قرن 17 به دنيا معرفي شد. درواقع اپرا الهامي از „تاتر موزيکال” یونان باستان بود که از احتمالا 300 سال پيش در اروپا رايج بود. تاتر موزيکال ، تاتري به همراه رقص، موسيقي و ديالوگ است و در طي دست کاري هايي درآن در نهايت اپرا به وجود آمد. اولين اپرا ساز تاريخ، کلوديو مونته وردي آهنگساز نامي ايتاليايي عهد باروک مي باشد.

پس آيا خوانندگان اپرا بايد بازي کردن هم بلد باشند؟

بله البته! خوانندگان ، هم از طريق خواندن و هم با بازي کردن روي صحنه، نقش خود را اجرا مي کنند و سخت ترين وظيفه را دارند. اگر خوانندگان متن خود را از ياد ببرند شخصي به نام سوفلور به آن ها کمک مي کند. سوفلور گوشه اي از پشت صحنه مخفي است و وظيفه ي يادآوري متن را به خوانندگان دارد. البته با صداي آهسته. هههههههههههه .
    به غير از بازيگران اصلي، معمولا عده اي بازيگر يا رقصنده در صحنه هستند که تقريبا ديالوگ ندارند و سياه لشکر هستند. سياه لشکر ها معمولا در يک نمايش همهمه مي کنند يا دسته جمعي آواز مي خوانند يا سوز و ناله سر مي دهند.. وظيفه ي اجراي قطعات آوازي سياه لشکر ها به عهده ي گروه همسرايان است. گروه همسرايان، يک گروه آوازي زن و مرد مثل گروه کر هستند.
    براي اجراي اپرا بايد تمام امور لازم براي تاتر را حاضر کرد. اعم از نور ، دکور ،جامه،صدا،گريم ،کارگرداني و ...
    البته در زمان ما ديگر اپراها خيلي کم به صورت نمايشي اجرا مي شوند اکنون بیشتر اپراها فقط با خوانندگان و ارکستر به اجرا در مي آيند و ديگر خبري از نمايش هاي پرشکوه قديم نيست. چون هزینه و زحمت زیادی برای دکور،لباس و گریم باید پرداخت. امروزه فقط اپراهای خاص و معروف به صورت نمایش در می آیند.

يک اپرا در گذشته

يک اپرا در زمان حال

در ابتداي امر، ساختن اپرا همواره به دو چيز احتياج دارد:

1-ليبِرتو 2-آهنگ

ليبرتو (لی - بِر - تو) به متن اصلي يک اپرا مي گويند. به زبان ساده ليبرتو دقيقا مثل نمايشنامه ي يک تاتر است. در حوضه ي اپرا به نمايشنامه مي گويند ليبِرتو. ليبرتو به ايتاليايي يعني کتابچه. اين اسم جايگزيني هم ندارد و هميشه ليبرتو گفته شده و مي شود. من هم تا انتها هروقت مثلا گفتم : ليبرتوي اپراي دون ژوان ، يعني اپرانامه ي اپراي دون ژوان.
    وقتي ليبرتو آماده مي شود. حالا فقط به خدمت گرفتن يک آهنگساز لازم است تا ليبرتو را بخواند و براي داستاني که خلق شده آهنگ بسازد. و سازها و خوانندگان را انتخاب کند وآريا ها را بنويسد و غيره و غيره.

فعلا خوش رهونا

ویرایش توسط lakshemi : Sunday 15 September 2013 در ساعت 08:35 PM
    هوش، به ارث برده می شود، دانش، آموخته می شود، بصیرت، کسب می شود،
    اما حماقت، تا ابد ادامه می یابد!

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)