لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 9 از 16 نخستنخست ... 5678910111213 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 129 به 144 از 252

موضوع: صفر تا صد اپرا

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    98644
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    21
    19 بار تشکر شده در 13 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 5/0
    Given: 9/0
    میزان امتیاز
    0

0 Not allowed! Not allowed!
    میدونید چیه دوست من،البته قطعا شما تو این زمینه صاحب نظری ولی من حسمو از اون آهنگ گفتم قطعا من نمیدونم اونا چی میگفتن در واقع این خود ذات موسیقی بود که اون حسو به من داد. حالا شاید براتون جالب باشه یه تیکه از دیالوگ مورگان فریمنو که در واقع راوی فیلمه تو همون سکانس براتون بگم. البته عین عباراتش ممکنه جابه جا باشه ولی مضمونش اینه „هیچکدوم نمیدونستیم اون دوتا زن ایتالیایی دارن چی میگن ولی هر چی که بود اون لحظه ما برای دقایقی احساس واقعی آزادی رو تجربه کردیم”
    مرسی از شما

2. 2 کاربر برای این پست از 21grams تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    98644
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

راستی دوست عزیز من تونستم اون سکانس از فیلم Shawshank redemption رو از یوتوب پیدا کنم. لینکشو براتون میذارم
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

4. 2 کاربر برای این پست از 21grams تشکر کرده اند:

lakshemi آواتار ها
    مسئول بخش گوناگون موسیقی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بخش گوناگون موسیقی
    شماره عضویت
    23680
    میانگین پست در روز
    0.45
    تشکر از پست
    3,130
    9,545 بار تشکر شده در 2,307 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1,589/59
    Given: 1,144/21
    میزان امتیاز
    17

سلاممممممممممم

امروز روز تولد 34 سالگی ناتان پاشکو ست! یکی از تنورهای جوان و آینده دار جهان. یک تنور منعطف، قوی،لیریک و دراماتیک عالی. اولین بار ناتان پاشکو در آلبوم Voices یانی دیده شد و به دنبال این آلبوم در دو آلبوم بعدی یانی تا همین لحظه هم حضور یافت.
    چند تایی از بهترین های ناتان بشنوید :

نسون دورما از اپرای توراندخت اثر پوچینی ... این آریا انقدر زیباست که اکثر خواندگان جهان آن را خوانده اند! دیگه ناتان که جای خود داره. اجرای ناتان عااااااالیه.

هاله لویا ... هاله لویا به معنی سبحان الله و یک ذکر الهیست. صدها آهنگساز تاکنون هاله لویا های گوناگون ساخته اند. ولی از معروف ترین این آهنگ ها، همین هاله لویا ساخته ی „لئونارد کوهن” آهنگساز مشهور کانادایی است. ناتان این آهنگ کلاسیک رو به زیبایی محض خوانده.

ویرایش توسط lakshemi : Friday 24 January 2014 در ساعت 09:03 PM
    هوش، به ارث برده می شود، دانش، آموخته می شود، بصیرت، کسب می شود،
    اما حماقت، تا ابد ادامه می یابد!

6. 2 کاربر برای این پست از lakshemi تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    98644
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

بازم سلام خانم لاکشمی :)
    شما احیانا متن دوئت نامه عروسی فیگارو رو دارین؟ فک کنم بدجوری منو درگیر خودش کرده من یه اجرای انگلیسی هم ازش دیدم که به نظرم خیلی عالی بود البته متاسفانه اسم اجراکننده ها رو نمیدونم، فقط میدونم دو تا خانم زیبا هستن. و سوال بعد اینکه آیا این اجرای انگلیسی دقیقا ترجمه ی اجرای اصلیه یا احتمالا متنو تغییر دادن؟ واقعا ممنونم که جواب میدین.
    زنده و پاینده باشین

8. 2 کاربر برای این پست از 21grams تشکر کرده اند:

lakshemi آواتار ها
    مسئول بخش گوناگون موسیقی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بخش گوناگون موسیقی
    شماره عضویت
    23680
    میانگین پست در روز
    0.45
    تشکر از پست
    3,130
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط 21grams [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    بازم سلام خانم لاکشمی :)
    نقل قول نوشته اصلی توسط 21grams [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    شما احیانا متن دوئت نامه عروسی فیگارو رو دارین؟ فک کنم بدجوری منو درگیر خودش کرده من یه اجرای انگلیسی هم ازش دیدم که به نظرم خیلی عالی بود البته متاسفانه اسم اجراکننده ها رو نمیدونم، فقط میدونم دو تا خانم زیبا هستن. و سوال بعد اینکه آیا این اجرای انگلیسی دقیقا ترجمه ی اجرای اصلیه یا احتمالا متنو تغییر دادن؟ واقعا ممنونم که جواب میدین.
    زنده و پاینده باشین
    سلام دوست عزیزم که اسمتونم نمی دونم.

بله دارم. اصلش به ایتالیاییه. ترجمه ها اکثرا منطبق با متن اصلی هستن. فرقی ندارن. اگر هم داشته باشن جزئیه. همونطور که گفتم کنتس ، همسر کنت وقتی از سوزانا _ کلفتش می شنود که شوهرش به او نظر دارد، تصمیم می گیرد دست کنت را رو کند! او به سوزانا دستور می دهد که برای کنت نامه ای بنویسد و با او قرار عشقولانه ای بگذارد!!! در این دوئت، کنتس با صدای غمگین و محزون کلمات را دیکته می کند و سوزانا عینا همان ها را تکرار کرده و رو کاغذ می آورد!

به ایتالیایی (زبان اصلی دوئت)

:SUSANNA
    scrivendo
    „Sull'aria...”

:LA CONTESSA
    „Che soave zeffiretto...”

„Zeffiretto...”

„Questa sera spirerà...”

„Questa sera spirerà...”

„Sotto i pini del boschetto.”

„Sotto i pini...”

„Sotto i pini del boschetto.”

„Sotto i pini... del boschetto...”

Ei già il resto capirà.

Certo, certo il capirà

به فارسی

سوزانا :(روی کاغذ می نویسد)
    برسد به دست نسیم صبا (منظور کنت است)...

کنتس : (با عشق و حسرت)
    چه نسیم شیرینی ...

سوزانا :(تکرار کلمات کنتس)
    نسیم ...

کنتس (دیکته می کند)
    آیا ممکن است امشب ...

سوزانا :(تکرار می کند و می نویسد)
    آیا ممکن است امشب ...

کنتس :
    در باغ ، زیر درخت های کاج

سوزانا :

کنتس :

سوزانا :

کنتس: (بسیار ناراحت است و توان ادامه ندارد)
    بقیه اش را خودش خواهد فهمید ...

سوزانا :
    بله مطمئنم خواهد فهمید ...
    ویرایش توسط lakshemi : Friday 24 January 2014 در ساعت 09:13 PM

10. 3 کاربر برای این پست از lakshemi تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    98644
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

ممنونم واقعا، احتمالا من تا مدت ها با این کار درگیرم پس اگه بازم سوالی پرسیدم تعجب نکنید:) یه نکته ایم بود که مطمئن نیستم قبلا راجع بهش نگفته باشید چون من تازه اینجا رو پیدا کردم ولی فک کنم تکرارشم حتی اگه قبلا گفته باشین خالی از لطف نباشه،و اون اینکه چرا راجع به اولین خواننده ی جدی اپرای خودمون که اتفاقا دین زیادیم به گردن موسیقی کشورمون دارن چیزی نمیگید؟منظورم بانو منیر وکیلی هست.
    بازم مرسی

12. 2 کاربر برای این پست از 21grams تشکر کرده اند:

lakshemi آواتار ها
    مسئول بخش گوناگون موسیقی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بخش گوناگون موسیقی
    شماره عضویت
    23680
    میانگین پست در روز
    0.45
    تشکر از پست
    3,130
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

ممنونم واقعا، احتمالا من تا مدت ها با این کار درگیرم پس اگه بازم سوالی پرسیدم تعجب نکنید:) یه نکته ایم بود که مطمئن نیستم قبلا راجع بهش نگفته باشید چون من تازه اینجا رو پیدا کردم ولی فک کنم تکرارشم حتی اگه قبلا گفته باشین خالی از لطف نباشه،و اون اینکه چرا راجع به اولین خواننده ی جدی اپرای خودمون که اتفاقا دین زیادیم به گردن موسیقی کشورمون دارن چیزی نمیگید؟منظورم بانو منیر وکیلی هست.
    بازم مرسی
    سلام دوس من

خواهش می کنم. قابلی نداشت.
    والله من خیلیییی زیاد اینجا مطلب نوشتم و می تونم ادعا کنم که 95% کامل و جامع هم هست. اگه صفحات پیشین رو مطالعه کنید جواب خیلی از سوال هاتونو می گیرید. در مورد اپرا در ایران هم چندی پیش توضیح مفصل دادم. مگه می شه از خوانندگان اپرای ایرانی چیزی نگفت؟ خصوصا استاد بانو منیر وکیلی .

14. 2 کاربر برای این پست از lakshemi تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    98644
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

ممنون از این همه لطف. قطعا کاری که شما دارین انجام میدین خیلی خاص و خیلی با ارزشه و باید قدر دونسته بشه. همونطور که گفتم تازه با اپرا آشنا شدم ولی الان خوشحالم که میبینم کسایی هستن که با جدیت به فکر توسعه ی انواع موسیقی کمتر شناخته شده تو کشور عزیزمون هستن. به نظرم موسیقی کلام خداست وقتی که میخواد با آدماش در گوشی حرف بزنه... مرسی که پرچم اپرا رو بالا نگه داشتین:)

16. 2 کاربر برای این پست از 21grams تشکر کرده اند:

lakshemi آواتار ها
    مسئول بخش گوناگون موسیقی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بخش گوناگون موسیقی
    شماره عضویت
    23680
    میانگین پست در روز
    0.45
    تشکر از پست
    3,130
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

ممنون از این همه لطف. قطعا کاری که شما دارین انجام میدین خیلی خاص و خیلی با ارزشه و باید قدر دونسته بشه. همونطور که گفتم تازه با اپرا آشنا شدم ولی الان خوشحالم که میبینم کسایی هستن که با جدیت به فکر توسعه ی انواع موسیقی کمتر شناخته شده تو کشور عزیزمون هستن. به نظرم موسیقی کلام خداست وقتی که میخواد با آدماش در گوشی حرف بزنه... مرسی که پرچم اپرا رو بالا نگه داشتین:)
    قربان شما ممنونم که انقد به من محبت دارید. خب هدف من هم معرفی بیشتر اپرا و علاقه مند کردن شما دوستان بود و هست. خدا رو شکر که تا همین جا هم چند تایی از شما رو معتاد اپرا کردم! ههههههههههه پرچم اپرا همیشه بالاست. همیییییییییییییییشه.
    بازم ممنونم که به من لطف داری و خیلی خیلی خوشحالم که تونستم یه نفر دیگه رو هم عاشق اپرا کنم. انشالله که از این به بعد مدام اینجا ببینمت. اپراهای بیشتری در راهه.

18. 2 کاربر برای این پست از lakshemi تشکر کرده اند:

babak123 آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    96807
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    90
    94 بار تشکر شده در 37 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 7/0
    Given: 61/0
    میزان امتیاز
    0

تو ایران داریم اپرا یا نه ؟(لطفا نخندید چون نمیدونم)
    اگه نمونه صدامو بذارم میتونید بگید که نوع صدام چیه ؟سوپرانو،آلتو،تنور،باس
    ویرایش توسط babak123 : Saturday 25 January 2014 در ساعت 09:05 PM

20. 2 کاربر برای این پست از babak123 تشکر کرده اند:

lakshemi آواتار ها
    مسئول بخش گوناگون موسیقی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بخش گوناگون موسیقی
    شماره عضویت
    23680
    میانگین پست در روز
    0.45
    تشکر از پست
    3,130
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط babak123 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    تو ایران داریم اپرا یا نه ؟(لطفا نخندید چون نمیدونم)
    بابک جان سال ها پیش داشتیم! قبل از انقلاب حرکت های خوبی در مورد گسترش اپرا در ایران انجام شد که البته نیمه کاره تعطیل شد.
    از انقلاب به این طرف دیگه نه تنها اپرا بلکه آواز کلاسیک درست و حسابی هم در ایران نداریم!

برای تشخیص محدوده ی صدات از نرم افزار (تیونر) استفاده کنید.
    ویرایش توسط lakshemi : Saturday 25 January 2014 در ساعت 09:11 PM

22. 2 کاربر برای این پست از lakshemi تشکر کرده اند:

lakshemi آواتار ها
    مسئول بخش گوناگون موسیقی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بخش گوناگون موسیقی
    شماره عضویت
    23680
    میانگین پست در روز
    0.45
    تشکر از پست
    3,130
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

سلاممممممممممممممم
    هیپ هییییییییییییییییپ! امروز و فردا روز خجسته ایه! یه روز جشن و پایکوبی بزرگ به خاطر یک مناسبت بزرگگگگگگگگگگگ!
    امروز 258 اُمین تولد بزرگترین آهنگساز تاریخ، ولفگانگ آمادئوس موزارت است!258 سال قبل در چنین روزی ولفگانگ کوچولو در سالزبورگ اتریش متولد شد. او آهنگسازی و نوازندگی را از 3 سالگی آغاز نمود و به دنبال آن تا آخرین ثانیه ی عمر کوتاهش در 36 سالگی آن را با موفقیت ادامه داد.

هووووووووووو هوووووووووووووو موزارت عزیز تولدت مبارک. هرچند که سال هاست در این دنیا نیستی ولی روحت با ما خصوصا با من قرابت زیادی داره. منننننننننننن عاااااااااااشقتم. به جرئت می گم خیلی مدیون توام. خیلی زیاد. اگر می دیدمت به خاک می افتادم و دست ها و پاهاتو می بوسیدم. خداوند در بعضی بندگان مقدار بیشتری از زیبایی هاشو قرار می ده. و موزارت یکی از همین بندگان بود که خداند در او نبوغی شگفت انگیز قرار داد.

تندیس مومی موزارت، در موزه ی مادام توسو - لندن

چه آن موقع، چه همین حالا و بعد از 258 سال کسی نمی داند موزارت این موسیقی غنی،خوش آب و رنگ،پر از ظرافت، شعرگونه و دلپذیر را از کجا می آورد؟ چطور به او الهام می شد؟ موزارت از خالقش این نبوغ را گرفته بود. خداوند او را متفاوت آفرید. موزارت فوق العاده بود. خیلی از همکارانش می گفتند او بچه ای بزرگ است! مثل بچه ها آسان گیر و خوش قلب بود. با همه خالصانه رفتار می کرد. اصلا بلد نبود کلک بزند یا سر کسی را کلاه بگذارد. شاید به همین دلیل هم چند سال آخر عمرش در بیماری،فقر و بدهی گذشت. چون کلاهبرداری بلد نبود. مثل خیلی آهنگسازان هم دوره اش!!! هرکس ذره ای طبع داشته باشد تفاوت عظیم موزارت با سایر آهنگسازان را درک خواهد کرد.

خیلی ها فکر می کنند موسیقی یعنی فقط طبل های بزرگ دیشششششش دیششششششش کنند و نوای خشک و سنگین و غیر قابل فهم سر دهند یا بی هدف از این ور پیانو به آن ورش رژه روند! آن ها معنای صریح و رک موسیقی موزارت را نمی فهند برای همین نمی توانند موزارت را درک کنند و می گویند او موسیقی ای بچه گانه، سطحی یا به قول خودشان „سفیهانه” دارد. که البته خودشان سفیه هستند!!! آرتور اشنابل _ نوازنده پيانو بهترین تعریف را از موسیقی موزارت ارائه داده و گفته اند: موسیقی موزارت بی نهایت ساده برای کودکان و بی نهایت سنگین برای هنرشناسان است! بله به نظر من هم شناخت و درک موسیقی موزارت نظیر شناخت و درک شعر سعدی ست. یک سهل ممتنع!
    اگر مانند تعریف جناب اشنابل، „هنرشناس” واقعی باشید خواهید فهمید موزارت یعنی چه! اگر از سایر همکاران موزارت بپرسید اکثرا او را ستایش می کنند.
    روسینی آهنگساز و اپراساز موفق همدوره ی موزارت گفته اند: بتهوون بزرگترین آهنگساز اما موزارت یگانه آهنگساز است!
    چایکوفسکی آهنگساز و اپراساز روس گفته اند: موسیقی هیچ آهنگسازی به معنا و مفهوم موزارت نیست. او از بیان هر آرپژ ، هر واریانس و ... هدف دارد.
    و شوپن آهنگساز چند عصر بعد از موزارت هم گفته اند: بعد از مرگ من موزارت بزنید! آخرین کلامی که از دهان او شنیده شد کلمه ی موزارت بود. در مجلس ترحیم او رکوئیم موزارت اجرا شد. شوپن همیشه قبل از کنسرت هایش برای تمرین موزارت می نواخت.

تعاریف از موزارت بسیار است. از موزارت هرچه بگویم کم است. هنوز بعد از 258 سال تولد موزارت، باعث خوشحالی هنرشناسان و دوستداران موسیقی ست. هنوز هم موزارت معروف ترین چهره ی جهانی موسیقیست. آثار موزارت سال هاست که رکورد دار بیشترین فروش هستند. عکس موزارت همه جا هست! روی شکلات ها، روبالشی و رو میزی ها، عروسک ها، ظرف ها ، لباس ها، حتی ماکارونی!!! شهرت موزارت هر روز هم در حال افزایش است!

شکلات موزارت

ماکارونی موزارت

لیوان موزارت

عروسک موزارت

دعا کنید زودتر رومانم را به اتمام برسانم. من از او خیلی در رومانم نوشته ام. باشد که گوشه ای از تمام چیزهایی که از او یاد گرفتم را جبران کنم.

24. 2 کاربر برای این پست از lakshemi تشکر کرده اند:

lakshemi آواتار ها
    مسئول بخش گوناگون موسیقی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بخش گوناگون موسیقی
    شماره عضویت
    23680
    میانگین پست در روز
    0.45
    تشکر از پست
    3,130
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

و اما به مناسبت 258 مین تولد موزارت عزیز ، هدیه ای دارم! هم به خود موزارت و هم به شما... یکی از اپراهای بی نهایت زیبای موزارت را تقدیمتان می کنم. به نام „آدم ربایی از حرمسرا” انشالله بپسندید.

لازم است پیش زمینه ای راجع به این اپرا برایتان شرح دهم. موزارت زمانی این اپرا را ساخت که تازه با همسرش کُنستانزه ازدواج کرده بود. پدرش به شدت مخالف ازدواج پسرش با این خانوم بود! چون معتقد بود این خانوم نمی گذارد پسرش پیشرفت کند! که البته خیلی اشتباه می کرد چون موزارت اکثر شاهکارهایش را بعد از ازدواجش خلق کرد. خلاصه که موزارت بالاخره برخلاف میل پدر کنستانزه را به همسری خود درآورد. ولی همچنان جناب لئوپولد موزارت از عروسش کنستانزه متنفر بود . شاید او دلش می خواست موزارت با یک دختر پولدار که پدر با نفوذی هم دارد ازدواج کند تا آینده ی شغلی پسرش تامین شود. پدر همیشه از این می ترسید که پسرش نتواند خودش را جمع و جور کند و پولی به هم بزند. و اتفاقا پیشبینی اش هم درست از آب درآمد و عاقبت موزارت در فقر چشم از جهان بست.
    اما این حرف ها چه ربطی به این اپرا دارد؟؟؟ ربطش این است که موزارت اوایل ازدواجش سفارش این اپرا را گرفت. موزارت خیلی از دریافت این سفارش خوشحال شد چونشخصیت اول این اپرا دختر زیبایی به نام „کنستانزه” است. موزارت فکر می کرد می تواند با این اپرا پدرش را از خر شیطان پایین بیاورد و او را به همسرش علاقه مند کند اما نتوانست! پدر نه تنها مجاب نشد بلکه بیش از قبل از عروسش متنفر شد. کمی بعد موزارت شانسش را دوباره با „مَس در دو مینو” که به مَس بزرگ معروف است ، امتحان کرد. این مَس (نوعی موسیقی مذهبی) به خاطر کنستانزه ساخته شد. چون او به سختی بیمار شد و موزارت نذر کرد اگر او بهبودی یابد یک مس به شکرانه اش بسازد. همین هم شد. کنستانزه به لطف خدا شفا یافت و موزارت مس را برایش ساخت. خود کنستانزه هم بخش های سوپرانو را خواند. کنستانزه هم مثل خواهرهایش سوپرانو بود و با تعلیمات همسر آهنگسازش مس را به زیبایی اجرا کرد. ولی این همه زحمات موزارت و صدای زیبای همسرش هم نتوانست پدر را وادار به تجدید نظر کند و ذره ای از نفرت او نسبت به کنستانزه بکاهد. ژوزف هایدن _ آهنگسازی که دوست نزدیک پدر و پسر بود بعد از اجرای این مس پدر را نصیحت کرد که این کینه را کنار بگذارد و برای وی نوشت: پسر تو بزرگترین آهنگسازی ست که شخصا می شناسم. لئوپولد موزارت در همین نفرت و کینه از دنیا رفت اما از بازی های روزگار ، این پدرشوهر خودخواه جایی دفن شد که بعد ها عروسش کنستانزه هم کنارش به خاک سپرده شد! ههههههههه جناب موزارت عظمی، تا ابد مجبور به همجواری با او شد. مطمئنا این تنبیهیست که خداوند برای لئوپولد موزارت در نظر گرفت!!! ههههههههه

انتها/راست، مزار لئوپولد موزارت... وسط ، مزار کنستانزه ! تازه مزار کنستانزه از مزار لئوپولد هم بزرگتر و باشکوه تر است! هههههههههههه

از نکات جالب دیگر پیرامون این اپرا یک مکالمه ی به یاد ماندنیست! امپراتور اتریش _ یوزف دوم، سفارش ساخت این اپرا را به موزارت داد. وقتی اپرا را شنید موزارت را احضار کرد و گفت:
    موزارت عزیزم، به گوشمان خیلی خوب آمد و چقدر هم نت داشت!!! موزارت هم که همیشه حاضر جواب بود سریعا پاسخ داد: همان قدر که لازم داشت سرورم!!! هههههههه این دیالوگ انقدر تاریخی شد که حتی در فیلم آمادئوس هم عینا در سکانسی گنجانده شده!

آدم ربایی از حرمسرا یکی از پرفروش ترین و موفق ترین اپراهای موزارت است که عایدی خوبی برای وی به همراه داشت. آدم ربایی از حرمسرا ، یک اپرا زینگ اشپیل با موضوعی کمدی، در 3 پرده و به زبان آلمانی است. زینگ اشپیل رو که یادتون هست؟ فرمی از اپرا که در آن نمایش و آواز در کنار هم اجرا نمی شود. بلکه مقداری نمایش است و سپس آواز. موزارت به این فرم از اپرا هم خیلی علاقه مند بود و چندین زینگ اشپیل ساخت. معروف ترین اپرا زینگ اشپیل موزارت هم که می دونید، فلوت سحرآمیز است. داستان این اپرا در شرق، در ترکیه اتفاق می افتد. و از این حیث یک اپرای متفاوت است. در این اپرا به آیین مقدس اسلام توجه شده و حتی صدای اذان هم در آن به گوش می رسد. موزارت خیلی خوب آیین و فرهنگ شرقی و مسلمانی را به نمایش گذاشته.

پادشاه سلیم _ پادشاه ترکیه، 3 اسیر اروپایی را از یک دزد دریایی می خرد: کنستانزه زن زیبای اسپانیایی، ندیمه اش بلوندی و پِدریلو ندیم نامزد کنستانزه_ بِلمونته.
    بِلمونته یک نجیب زاده ی اسپانیایی است که با به تازگی با محبوبش کنستانزه ی زیبا نامزد شده. و وقتی پی می برد که کنستانزه کجاست رد او را تا قصر ساحلی پادشاه سلیم می زند . خلاصه او می فهمد که پادشاه سلیم گلویش حسابی پیش کنستانزه گیر کرده و می خواهد با او ازدواج کند پس او را به حرمسرایش فرستاده .

دیانا دامرا در نقش کنستانزه

همینطور که بِلمونته دنبال پیشخدمتش پدریلو ست با „عثمان” مباشر شاه مواجه می شود و سراغ پدریلو را می گیرد. عثمان می گوید که پدریلوی بیچاره مجبور شده برای پادشاه باغبانی کند و کنستانزه هم در حرمسرا اسیر شده. بالاخره بِلمونته موفق می شود پدریلو را پیدا کند. پدریلو نقشه ای می کشد! او که گفتیم حالا باغبان پادشاه است نزد او رفته و بِلمونته را به عنوان یک معمار زبردست ایتالیایی معرفی می کند که آماده ی خدمتگذاری به پادشاه است. پادشاه هم او را می پذیرد. به این ترتیب بِلمونته به قصر راه می یابد و راه دسترسی به کنستانزه برایش هموار می شود. بِلمونته و 2 پیشخدمت به کنستانزه قول می دهند که او را نجات دهند.

در پرده ی بعد، پادشاه سلیم از کنستانزه تقاضای ازدواج می کند ولی او فورا رد می کند و می گوید که عاشق نامزدش است. ترجیح می دهد شکنجه یا حتی کشته شود ولی با کسی جز بِلمونته ازدواج نکند. کنستانزه بعد از این سخنان با ندیمه اش بلوندی درد و دل می کند و می گوید که چقدر دلتنگ نامزدش است.

الکساندرا کارزاک در نقش بلوندی

حالا نوبت بلوندی و پدریلو است که وارد عمل شوند. بلوندی و پدریلو با هم نقشه می کشند که مقدار زیادی شراب به خورد عثمان بدهند تا مثل نعش به خواب رود آن گاه کنستانزه را فراری دهند.

غافل از اینکه عثمان زرنگ تر از این حرف هاست و همه ی حرف های آن دو را شنیده. او عاشق بلوندی شده و به خاطر خودش هم که شده نباید بگذارد کنستانزه از اینجا خارج شود چون اینطوری دست او هم دیگر به بلوندی نمی رسد. نقشه انجام می شود! هرچند که عثمان انکار می کند چون شراب در اسلام ممنوع است ولی بالاخره پدریلو او را تحریک به نوشیدن می کند!

اما درست وقتی که کنستانزه ، بلوندی و پدریلو در حال فرارند ناگهان عثمان از خواب بیدار می شود و جلوی آن ها را می گیرد.
    بِلمونته که مثلا یک معمار است باید سر شاه را گرم کند تا دو پیشخدمت، کنستانزه را با قایق فراری دهند. او با پادشاه به صحبت می نشیند. اما داد و فریاد عثمان صحبت آن دو را قطع می کند. شاه سر می رسد و همه چیز خراب می شود. عثمان فریاد می زند که بِلمونته معمار نیست و نامزد کنستانزه است که نقشه کشیده او را فراری دهد.

هر 4 نفر دستگیر می شوند و عثمان برایشان رجز می خواند که پدرشان را در آورده و دودمانشان را به باد خواهد داد!

اما پادشاه سلیم ناگهان متوجه می شود که بِلمونته، پسر یکی از دشمنان قدیمی اش است. کسی که سال ها پیش از کشور تبعیدش کرده بوده! او فکری می شود . اگر گزندی به پسر دشمن قدیمی اش برساند ممکن است برایش گران تمام شود. در عین حال تصمیم می گیرد که جواب بدی را با خوبی بدهد تا به این وسیله روابطش با کشور بِلمونته و کنستانزه بهبود یابد. پادشاه هر 4 نفر را آزاد می کند و اپرا به خوشی خاتمه می یابد.

ستارگان زنی مثل ناتالی دسائی _ سوپرانوی بی همتای فرانسوی، دیانا دامرا _سوپرانو ی فوق حرفه ای آلمانی، رنه فلمینگ _ سوپرانوی آمریکایی برجسته ، الکساندرا کارزاک _سوپرانوی لهستانی بسیار خوش صدا ، در این اپرا درخشیده اند. آدم ربایی از حرمسرا هنوز هم طرفداران زیادی دارد. موسیقی قوی و تکنیکی و آواز های درخشان و غنی موزارت، امروز نیز آدم ربایی از حرمسرا را در بین بهترین اپراهای کمدی جهان نگه داشته.

بخش هایی از اپرای آدم ربایی از حرمسرا:

یکی از معروف ترین آریاهای سوپرانوی تاریخ به نام „من عاشق بودم و خوشحال”. این آریا آریای محزونی ست که کنستانزه برای ندیمه اش می خواند و برای عاشق خود ابراز دلتنگی می کند. محشرههههههههههههههه

با صدای ناتالی دسائی

با صدای دیانا دامرا

با صدای رنه فلمینگ

آریای زیبای بِلمونته که برای عشق خود می خواند.

دوئت کنستانزه و بِلمونته ... بسیار زیباست.

دوئت عثمان و بِلمونته . اینم عالیه

آریای عثمان به نام „آیا پیروز خواهم شد؟” او می خواهد از بلوندی خواستگاری کند و دارد خودش را آماده می کند! هههههههههه

دوئت عثمان و بلوندی که بعد از آریای بالاست... ههههههههههههه این دوئت عالیه! در این دوئت عثمان به بلوندی ابراز علاقه می کنه و تقاضا می کنه که بلوندی براش سوگند وفاداری بخوره!!! و بلوندی هم که پررو و بامزه است هرچی دم دستشه روی اون پرت می کنه و عصبانی می شه!!! خیلی کمدی و با موسیقی ای عالی. خوندن این دوئت حتما نیازمند سوپرانو کولوراتورا و باس بوفو است چون خیلی تند و سخته.

آریای بسیار بسیار زیبای کنستانزه که به نام „هر نوع شکنجه”. او به پادشاه سلیم ادعا می کند که حاضر است شکنجه شود ولی به محبوبش خیانت نخواهد کرد و با کس دیگری ازدواج نخواهد کرد.

با صدای ناتالی دسائی

با صدای دیانا دامرا

آریای پدریلو به نام „حالا، مبارزه!” بسیار زیباست. عالی!

اینم از „آدم ربایی از حرمسرا”... زنده باد موزارت همیشه جاودان! به قول ایتالیایی ها ویواااااااااااا موزارت! ویوااااااااااااااا! رام رام همگی!
    ویرایش توسط lakshemi : Thursday 30 January 2014 در ساعت 07:23 PM

26. 2 کاربر برای این پست از lakshemi تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    98644
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

به نظرم امثال موزارت شبه پیامبرانی هستن که گویی میتونن صدای خدا رو بهتر از بقیه بشنون و در قالب موسیقی که چیزی جز کلام خدا نیست به گوش بقیه برسونن، و به نظرم باید گفت که این هنرمندا نه خالق موسیقی که پیام بر موسیقی هستن. و این افتخار بزرگیه که خدا اونا رو انتخاب کرده. تولدت مبارک موزارت. چه بسا فرشته ها الان برات جشن تولد گرفتن و تو براشون اجرا میکنی:)

28. کاربران زیر از 21grams به خاطر این پست تشکر کرده اند:

lakshemi آواتار ها
    مسئول بخش گوناگون موسیقی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بخش گوناگون موسیقی
    شماره عضویت
    23680
    میانگین پست در روز
    0.45
    تشکر از پست
    3,130
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

به نظرم امثال موزارت شبه پیامبرانی هستن که گویی میتونن صدای خدا رو بهتر از بقیه بشنون و در قالب موسیقی که چیزی جز کلام خدا نیست به گوش بقیه برسونن، و به نظرم باید گفت که این هنرمندا نه خالق موسیقی که پیام بر موسیقی هستن. و این افتخار بزرگیه که خدا اونا رو انتخاب کرده. تولدت مبارک موزارت. چه بسا فرشته ها الان برات جشن تولد گرفتن و تو براشون اجرا میکنی:)
    بله صدالبته که همینطوره!
    الآن مطمئنم که توو آسمونا هم پایکوبی به راهه! مطمئنم که الآن در بهشت داره برای بهشتیان آهنگ می نوازه و همه خوشحالند. نام و هنرش جاودان...

30. کاربران زیر از lakshemi به خاطر این پست تشکر کرده اند:

lakshemi آواتار ها
    مسئول بخش گوناگون موسیقی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بخش گوناگون موسیقی
    شماره عضویت
    23680
    میانگین پست در روز
    0.45
    تشکر از پست
    3,130
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

رولاندو ویلازون نازنین رو که کاملا می شناسید! یکی از تنور های درجه یک حال حاضر جهان!

رولاندوی عزیز بسیار بسیار به موزارت علاقه منده. او جدیدا آلبومی از آریاهای موزارت منتشر کرده. رولاندو این چنین موزارت رو توصیف می کنه:

„هیچ آهنگسازی مثل موزارت ، با من حرف نمی زنه! اپراهای موزارت در ابتدا شما را می خنداند اما در نهایت شما را غرق در رویا می کند”

رولاندوی عزیز تولد موزارت رو به شکل خیلیییییی جالبی تبریک گفته. آخه او غیر از خوانندگی ، یک نقاش و کاریکاتوریست حرفه ای هم هست. و با نقاشی ، به موزارت تولدش رو تبریک گفته! خودتون ببینید: هههههههههههههههههههه

32. 2 کاربر برای این پست از lakshemi تشکر کرده اند:

صفحه 9 از 16 نخستنخست ... 5678910111213 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)