لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 17 به 32 از 34

موضوع: تاپیک طرفداران ابی

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    7,753 بار تشکر شده در 1,683 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 18/9
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    19

0 Not allowed! Not allowed!
    ابی و 'شب نيلوفری'

مطلب از بهزاد
    جديدترين عکسهای ابی از نويد سهيليان

ابی : تا دو سال ديگه با آخرين آلبومم بازنشسته خواهم شد !

اين خبر رو ابی در مصاحبه ای که باهاش کردم داد. گفت که آلبوم آخرش رو هم با ايرج جنتی عطائی و سياوش قميشی می سازه. حالا ببينيم چی ميشه!

آلبومی که سه سال بود قولشو شنيده بوديم بالاخره چند هفته پيش بيرون اومد.

[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    ۷ تا آهنگ داره . درخت ، تحمل کن ، وقتی تو گريه می کنی ، شب نيلوفری ، چيزی بگو ، تنديس ، سياهپوشها.

همه اشعار از ايرج جنتی عطائی هستش و آهنگها از سياوش قميشی.

بعد از آلبوم ستاره های سربی که هفت سال پيش بيرون اومد اين دومين آلبوميه که از همکاری مشترک ابی و ايرج و سياوش ساخته شده.

با ابی که الان تو آمريکاست و چند روزی بيشتر از کنسرتش نمی گذره در باره آلبوم جديدش و کنسرتش تو گريک تياتر لس آنجلس حرف زدم.

ابی: "کنسرت تو سالن سر باز گريک تياتر رو خيلی دوست دارم چون طبيعت زيبائی اطرافشه وآدم وزش نسيم رو حس ميکنه.
    اونجا با تماشاچپا احساس نزديکی ميکنم ، احساس صميميت. حالا بعد از ۵ سال دوباره اونجا کنسرت دادم."

ابی ادامه ميده که " تو اين کنسرت مردم با من همصدا می خوندن. تعجب کردم که آهنگهای جديدم که چندهفته ايه که بيرون آمده رو مردم حفظ بودن و با من می خوندن . واقعأ تحت تأثير قرار گرفتم.

تو اين کنسرت سعی کردم که سی و خورده ای سال سابقه خوانندگيم رو مرور کنم. آهنگهائی رو خوندم که سابقه کاريم رو برای خودم و مردم زنده کرد.

از کارهای اولم مثل شب ، عطش ، تا آهنگ عسل و بعد يکسری از آهنگهای ۱۵ سال گذشته و بعد ۱۰ سال گذشته و بالاخره آلبوم جديدم شب نيلوفری ."

توضيحات ابی در مورد آهنگهای آلبوم جديدش „شب نيلوفری” :

درخت

احساس من در مورد اين آهنگ اينه که ، درخت سمبل کسی يا چيزيه که وقف آدمهاست. درخت می تونه يک زن ستمديده باشه و يا يک مرد زندانی.

درخت می تونه مملکت ما باشه که هزاران ساله که بی هيچ دريغی به مردم خودش بهره ميرسونه و ما بادستهای خودمون با کارهای خودمون می افتيم به جون اين درخت و بهش صدمه ميزنيم .
    منظور ايرج جنتی هم همين بوده. خود من هم اين درخت رو داستان خودم می دونم که بی جهت تو اين يکساله افتادن به جون من و به بهانه های مختلف تيشه به ريشه ام می زنند.

سياهپوشها

ما آهنگ سياهپوشها رو يکبار کامل با ريتم رنگی ۶ و ۸ ضبط کرديم. ولی از سياوش خواهش کردم که ريتم رو عوض کنيم تا موقع خوندن بتونم بهتر معنای کلامات رو ادا کنم. سياهپوشها داستان مملکت ماست. شعر يک قسمت داره که مورد علاقه من هست. . .
    "هنوزم ميشه اسير شب و اسير کابوس نشد
    هنوزم ميشه عاشق شد و از ستاره مأيوس نشد"

داستان اين آهنگ مصيبت هائيه که مردم ما در اين چندين دهه قربانيش بودن. هنوزم ميشه قربانی اين وحشت منحوس نشد.

آلبوم „شب نيلوفری”

اين آلبوم بيشتر از دو سال ساخته شدنش طول کشيد.
    ابی ميگه که بارها و بارها هم دراشعار و هم در آهنگهای اين آلبوم تجديد نظر کردن.
    ايرج جنتی عطائی با اينکه از بيماری رنج ميبرد در تمام مراحل ضبط با ابی و سياوش قميشی تو استوديو بوده تا تغييرات لازم رو موقع ضبط به کلام ترانه ها بده. خود ابی ريتم دو تا از آهنگهای شب نيلوفری رو بکل عوض کرده.

ابی ميگه :„ايرج برای هيچکس به اين اندازه زحمت نکشيده. شبهای متمادی با من تو استوديو بود و اشعار چند ترانه رو چندين بار عوض کرد و بيماريش به هيچ وجه باعث نشد که در ضبط آلبوم کوتاهی کنه. آلبوم در لس آنجلس ضبط شده.”

شب نيلوفری

ابی :"اين آهنگ يک آهنگ عاشقانه است و اگر من خودم عاشق نباشم نمی تونم عاشقانه بخونم. شب نيلوفری به زندگی خصوصی خودم مربوط ميشه. واقعأ با دل و جون اين اهنگ رو خوندم. يک پندی هم برای همه دارم . عشق در نهايت زيبائی خطرناک هم هست ولی بدون عشق زندگی ما هيچ پايه اساسی نداره و به خطرش می ارزه و چه بخوايم چه نخوايم دامنمونو ميگيره. خطر شيرينيه. وقت گل کردن روياست. نيستی اما يادت اينجاست. به تو ميرسم از اين شب نيلوفری بتو ميرسم من از اين راه خاکستری. به تو که خاطره هام رو به هميشه ميبری. ميرسم به تو دوباره . . .

هدف من و ايرج اين بوده که ترانه اعتراضی باشه ولی شعاری نشه. ترانه بايد شعر باشه نه شعار. نبايد از اين حالت بيرون بياد.
    ايرج هميشه سفارشش اينه که اگر در ترانه اعتراضی بيان ميشه بايد حالت زيبای ترانه رو داشته باشه و آلوده شعار نشه . . ."

ابی چند کنسرت ديگه در اروپا اجرا خواهد کرد. حتی برای اولين بار قراره که در ايتاليا روی صحنه بره. ۱۳ اکتبر هم در لندن روی صحنه خواهد آمد و ما اميدواريم که بتونيم از نزديک ببينيمش . . .

2. 6 کاربر برای این پست از Leon تشکر کرده اند:

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    19

آغازش عطش بود و پايانش ناپيدا ‚ او هنوز سرشار عطش است ‚ عطشي بي پايان كه رسمش تشنه ماندن بر لب چشمه هاست هرچند كه در آن چشمه آب زمزم در التهاب باشد زيرا كه تشنه و مؤمن به تشنه ماندن غرور اسم ديارش است ‚ او از دياري مي آيد كه سراي هميشه تشنگان علم و معرفت و هنر و عرفان است ‚ آري او از خاك پاك ايران زمين ريشه گرفته و تا به امروز ايراني بودنش را در هر كجاي دنيا با غرور فرياد كرده است.

او ‚ ابراهيم حامدي ‚ صداي رساي قوم آريا ست ‚ صدايي كه نقاش بهترين ترانه هاي ترانه سرايان و شاعران بزرگي چون ايرج جنتي عطايي ‚ اردلان سرفراز ‚ شهيار قنبري ‚ زويا زاكاريان ‚ فرهاد شيباني ‚ منصور تهراني‚ ليلا كسري و حضرت مولانا بر پرده ملودي هاي ناب هنرمنداني چون بابك بيات ‚واروژان‚ سياوش قميشي‚ فريد زلاند ‚ آندرانيك ‚ محمد شمس ‚ حسن شماعيزاده‚ اسفنديار منفردزاده ‚ تورج شعبان خاني ‚ منوچهر چشم آذر و شوبرت آواكيان ميباشد.

ظهور ابي در جهان موسيقي پاپ ايران نويد ظهور نگرش و سبكي ديگر را در موسيقي مي داد كه به حق همينگونه نيز شد و او سبكي را در خواندن به نام خود ثبت كرد كه تا به امروز بسياراني به پيروي از سبك و شيوه خواندن او پا به عرصه خوانندگي گذاشته اند .

او با تكيه بر صدايي يگانه و زيبا ‚ تكنيك بالاي خواندن و احساس فوق العاده خود بر رفيعترين قله هاي خوانندگي ايستاد و با همكاري بزرگان ترانه و ملودي و تنظيم ‚ آثاري را خلق كرد كه زمان و مكاني نميشناسند ‚ آثاري كه لحظه هاي همديارانش را همراهي ميكنند و در عشق و اعتراض و غم و شادي آنان شريك ميگردند.

از” عطش” شروع كرد و در” شب” طلوع خود را ديد و با ارائه آثاري چون خورجين ‚ خاتون ‚ شبزده ‚ خاكستري ‚ پوست شير ‚ پيچك ‚ غربت ‚ شب مرد تنها و دهها اثر ديگر ‚ به يكي از بهترين هاي پيش از انقلاب تبديل شد ‚ اجراهاي زنده پيش از انقلابش كه عموما در كاباره ها بود حيرت شنوندگان را بر مي انگيخت به طوري كه به گواه بسياراني ابي از معدود خوانندگاني بود كه پس از قطع شدن برق كاباره بدون ميكروفون به خواندنش ادامه ميداد (مرحوم فرهاد و مرحوم هايده نيز از اين دست خوانندگان بودند) .

پس از انقلاب ‚ ابي همچنان با ديدي متعهدانه چون قبل با وجود تمام سختيهاي غربت به كار هنري خود ادامه داد . او همچنان با دوستان هنرمندي كه چون او به ديار غربت كوچ كرده بودند به خلق آثاري پرداخت كه به جرات ناب ترينهاي موسيقي پاپ پس از انقلاب مي باشند. آثاري كه بي پروا عشق و اعتراض را به گوش هر ايراني مي رسانند و زير لبها زمزمه ميشوند . شاهكارهايي چون خليج فارس ‚ ستاره هاي سربي ‚كوه يخ ‚ گريه نكن ‚ محتاج ‚ عطر تو ‚ خانه سرخ است ‚ اي يار بگو ‚ هزار و يكشب ‚ درخت ‚ صدام كردي ‚آبي ‚خورشيد خانوم ‚ پروانه اي در مشت ‚شبگريه ‚ ستاره دنباله دار‚ طلوع كن و دهها آهنگ ديگر حاصل سالهاي غربت ابي و همكارانش ميباشد .

به طور قطع ابي يكي از درخشانترين كارنامه هاي هنري را در عرصه موسيقي پاپ اين مرزو بوم به نام خود ثبت كرده است. به گفته خود او‚ در اين مسير(و در سالهاي ابتدايي غربت در آلبومهايي چون كوه يخ و با تو) چند اشتباه نيز داشته و ترانه هايي را اجرا كرده كه در خور چنين كارنامه اي نبوده اند . اگرچه همين دو سه ترانه نيز مورد استقبال گسترده عامه مردم قرار گرفتند و پس از گذشت سالها هنوز مردم توجه خاصي به آنها نشان ميدهند اما از ديد كساني كه ترانه و موسيقي را حرفه اي تر و با تامل بيشتري پيگيري ميكنند اين چند كار به خصوص از ديد ترانه مورد پذيرش از طرف ابي نبوده و نيستند.
    به هر حال اين دو سه ترانه و جو حاكم بر موسيقي آن دوره خاص باعث نشد تا ابي همانند بسياراني ديگر از راه درست و متعهدانه خود كه از پيش از انقلاب آن را دنبال كرده بود منحرف شود ‚ او با ارائه آلبومهايي چون خليج ‚معلم بد ‚ ستاره هاي سربي ‚ اتل متل ‚ عطر تو ‚ طلوع كن ‚ شب نيلوفري و حسرت پرواز بيش از هر هنرمند ديگري تعهد خود را به ترانه نوين اين مرز و بوم به اثبات رساند.

اما امروز ! امروز نيز ابي سرشار عطش است ‚ اما عطش او رنگي ديگر دارد‚ رنگي كه با خود كوله باري از تجربه و وسواس را به همراه دارد ‚ رنگي كه شايد دوستان قديمي اش را نيز برنجاند . او به خوبي ميداند كه مخاطبانش يك ملت زخم خورده اند كه در سخت ترين شرايط با مشكلات تحميلي دست و پنجه نرم ميكنند ‚ او ميداند كه صداي دانشجويان يك كشور شدن چه مسئوليت خطيري است ‚ او ميداند كه پير و جوان و ميانسال مملكت زخم خورده اش به دنبال خوشگلا بايد برقصن ها نيستند ‚ او ميداند ادبيات كشوري كه مولانا و حافظ فرمانده هانش بوده اند در خور ترانه هاي تيپا خورده و جاهلانه امروز نيست و در آخر او ميداند كه يك قوم بزرگ در انتظار شنيدن تازه هايش هستند و هر لحظه چون خود او پيگير و دلواپس كارهايش ‚ آري او همه اين ها را ميداند و همينهاست كه او را بسيار محتاط تر از قبل كرده و بار مسئوليت را بر دوشش سنگين تر.

ابي امروز همانند نقاش ماهري است كه در پي كشيدن بهترين تصوير زندگي اش است ‚ براي او هيچ چيز با ارزش تر و مهمتر از كشيدن اين نقاشي نيست و براي رسيدن به اين تصوير از تمام ذوق و مهارت و تجربه اش استفاده خواهد كرد. او براي پايان كارنامه پر بار هنري اش به دنبال بهترين آثار ترانه و ملودي و تنظيم است تا با ارائه چند اثر جاويدان ديگر بهترين پايان را براي سير هنري اش برگزيند.

آري ‚ آغازش عطش بود و پايانش نيز عطش خواهد بود . با آرزوي سلامتي براي ابي عزيز و ديگر هنرمندان متعهد ايران زمين .

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

موضوع :„گریز” ، شاه ترانه ای از جنس حسرت!
    نویسنده : احمد فتاحی

کمتر کسی است که طرفدار صدای ابی باشد و اردلان سرفراز را نشناسد. همچنین به ندرت پیدا می شود که کسی „گریز” ، این نگین ارزشمند کارنامه ی ترانه سرایی اردلان سرفراز را نشنیده باشد. ترانه ای با موضوع جدایی ، متن پر احساس و داستانی متفکرانه در باب یک گریز ناگزیر.

چه خوب است ابتدا به پاسخ این سوال بپردازم که چرا همه ی طرفداران ابی با ترانه های اردلان سرفراز خاطره دارند ؟
    اردلان سرفراز، ترانه سرایی از جنس دیگر است که با استفاده از روحیات پر تنش خود در زمینه ی زندگی ، قادر به خلق تمامی لحظات خوب و بد زندگی اش است و این کار را بطور استادانه ای انجام می دهد. برای اردلان سرفراز ، ترانه جایگاه تبلور زندگی شخصی ترانه سرا است ، تبلوری از متن عقاید ، مشکلات و زیبایی های زندگی . ترانه های اردلان سرفراز در ذهن تک تک هواداران ابی جای ویژه ای دارند چرا که با زبانی بسیار گویا و روان و با استفاده از واژه ها و تعابیر آشنا برای هر قشر جامعه سروده شده اند. ترانه هایی همچون :
    هزار و یک شب ، جواب ، برج ، منو ببخش عزیزم ، سفر ، سادگی مرا ببخش ، عسل ، همدم ، آبی ، آرزو ، ستاره دنباله دار ، بگو ای یار ، جستجو ، تو را نگاه می کنم .
    این ترانه ها در ذهن اکثر هواداران ابی مانده و ضبط شده اند چراکه با احساسی سرشار از عشق سروده شده اند.

اما به „گریز” بر می گردیم. چه خوب است ابتدا ترانه را یکبار دیگر با دقت بخوانیم :

به تو از تو می نويسم
    به تو ای هميشه در ياد
    ای هميشه از تو زنده
    لحظه های رفته بر باد

وقتی که بن بست غربت
    سايه سار قفسم بود
    زير رگبار مصيبت
    بی کسی تنها کسم بود

وقتی از آزار پاييز
    برگ و باغم گريه می کرد
    قاصد چشم تو آمد
    مژده ی روييدن آورد

به تو نامه می نويسم
    ای عزيز رفته از دست
    ای که خوشبختی پس از تو
    گم شد و به قصه پيوست

ای هميشگی ترين عشق
    در حضور حضرت تو
    ای که می سوزم سراپا
    تا ابد در حسرت تو

به تو نامه می نويسم
    نامه ای نوشته بر باد
    که به اسم چو رسيدم
    قلمم به گريه افتاد

ای تو يارم روزگارم
    گفتنی ها با تو دارم
    ای تو يارم
    از گذشته يادگارم

به تو نامه می نويسم
    ای عزيز رفته از دست
    ای که خوشبختی پس از تو
    گم شد و به قصه پيوست

در گريز ناگزيرم
    گريه شد معنای لبخند
    ما گذشتيم و شکستيم
    پشت سر پلهای پيوند

در عبور از مسلخ تن
    عشق ما از ما فنا بود
    بايد از هم می گذشتيم
    برتر از ما عشق ما بود

اردلان سرفراز مثل بسیاری از ترانه سرایان متعهد برای خود سبکی دارد. سبکی که از ابتدا با او بوده و همچنان آن را ادامه می دهد. پر بی راه نیست اگر او را ترانه سرای عشق بنامیم. به قول معروف„زخم نخورده توان بیان تجربه ندارد” .

گریز با موسیقی استثنایی فرید زلاند شکل می گیرد و آغاز می شود. موسیقی که همراه با متن ترانه پا به پا می رود و بیانگر حسرت ترانه سرا می شود. ترانه سرا به زیبایی شروع به یادآوری چهارچوب خاطرات خود با معشوقش می کند. ابتدا به شنونده مفهومی از جدایی را می رساند و سپس با استفاده از دایره واژگان خود شروع به فضا سازی می کند. چیزی که در ترانه به خوبی مشخص است هارمونی مناسب میان ارکان آهنگ (ترانه – موسیقی – تنظیم – صدا) است.
    قصه همانطور که از آغازش نمایان می شود قصه ی حسرت یک عشق قدیمی است که عاشق تا ابد در حسرت آن خواهد سوخت و خاکسترش تنها پناه زندگی اش خواهد شد.
    ترانه سرا با استفاده از ترکیب „نامه نوشتن” برای معشوق قصد دارد تمام سختی های متحمل شده در سالهای غربت و دوری از معشوق را به او یادآور شود. در ترجیع بند ترانه که بطور استادانه ای سروده شده است ترانه سرا می گوید :

به تو نامه می نويسم

ای عزيز رفته از دست

ای که خوشبختی پس از تو

گم شد و به قصه پيوست

و این چیزی است که کل ترانه را تحت الشعاع قرار می دهد. عاشق درگیر رویایی شده است که بعد از حذف این رویا از دفتر زندگی اش خوشبختی را نیز برای خود از دست رفته می بیند.
    موسیقی فرید زلاند و صدای بی نظیر ابی به همراه تنظیم استثنایی منوچهر چشم آذر در این ترانه همچنان پا په پای ترانه پیش می روند. ترانه سرا در بخش دوم ترانه به طرز شاعرانه ای حسرتش را بیان می کند و معشوق را همیشگی ترین عشق در زندگی و ذهنش اعلام می کند :

ای هميشگی ترين عشق

در حضور حضرت تو

ای که می سوزم سراپا

تا ابد در حسرت تو

و در ادامه قصد دارد اوج شکستگی و غمگینی اش را با این مساله نشان دهد که : همواره به هنگام نوشتن نام معشوقش به گریه می افتد.
    و اما بخش سوم ترانه با نشان دادن اوج هنر فرید زلاند در آهنگسازی و تنظیم بسیار زیبای منوچهر چشم آذر آغاز می شود. به تنظیم حسرت بار این قسمت چندین بار به دقت گوش دهید تا متوجه این زیبایی شوید :

در گريز ناگزيرم

گريه شد معنای لبخند

ما گذشتيم و شکستيم

پشت سر پلهای پيوند

ترانه سرا تا قبل از آغاز بخش سوم ترانه ، هنوز دلیل جدایی عاشق از معشوق را مشخص نکرده است و این مساله زمانی اتفاق می افتد که ترکیب „گریز نا گزیر” را به کار می گیرد. در اینجا است که نقطه ی اوج این ترانه نشان داده می شود و شنونده را غرق در افسوس و درک ِ ترانه می کند. گریز از معشوق به دلیل ناگزیر بودن ! . به راستی که اردلان سرفراز یکی از شاهکارهای هنری خود را بر روی ملودی فرید زلاند نوشته است. شاهکاری فراتر از زمان انتشار ترانه که دلیلی خواهد بود بر ماندگاری این اثر در سالهای بعد.

„گریز” نمونه ای فوق العاده زیبا و مدرن در زمینه ی حسرت و جدایی در ترانه سرایی است که با صدای جادویی ابی عزیز به بار نشسته و سالهاست همدم روزها و شبهای عاشقان حقیقی می باشد.
    -------------------------------------------------------------------------------------------

موضوع : „طلوع کن” ، عاشقانه ای معترض
    نویسنده : پویان مقدسی

می خواهم از „طلوع کن” بنویسم. ترانه ای كه احساس می کنم هنوز هم با گذشت حدود ده سال از انتشارش، آن طور که باید و شاید شنیده نشده است.
    ترانه سرا، ایرج جنتی عطایی – آهنگساز، اسفندیار منفرد زاده – تنظیم کننده، شهرام آذر – ترانه خوان، ابی.

ترانه با موسیقی ای محزون و تاثربرانگیز آغاز می شود. تک نوازی فلوت، که تمی کاملا ایرانی را اجرا می کند. موسیقی ای که زمینه را به خوبی برای بیان یک روایت غمگین فراهم می آورد. آوازخوان با صدایی خسته، از فضای جاری در محیط اطرافش می گوید. از سختی ها و مشکلات و درگیری هایی که دارد، با زبان استعاره حرف می زند و شکوه می کند. از همان ابیات آغازین، به خوبی هویداست که راوی، فرمان برداری کامل و مصر برای ناجی خود یا قهرمانی ست که در موردش حرف می زند. قهرمانی که پیداست راوی ترانه وابستگی عمیقی به او دارد. راوی ترانه از اعماق وجودش به ناجی خود یقین دارد و به او اطمینان می دهد که با اشاره ی او، حتي با وجود یخ بستگی شکوفه می دهد و در این ترانه سوزی، دوباره جان می گیرد.

اشاره کن که بشکفم،
    حتی در این یخ بستگی
    در این ترانه سوزیُ
    در این غزل شکستگی

محتوای بیت آغازین، و موسیقی حاکم بر ترانه، مخاطب را به این تصور می رساند که با ترانه ای با مضمون سیاسی و اجتماعی رو به رو ست. حرف ترانه سوزی و یخ بستگی و غزل شکستن به میان می آید، و کسی که آماده است که با اشاره ای از طرف بزرگتر یا مراد خود، جان تازه بگیرد.

طلوع کن ! طلوع کن !
    در این ستاره مردگی
    که از تو تازه می شود
    این خلوت سرخوردگی

بیت بعدی هم به خوبی فضای بیت اول را دنبال می کند. باز هم حرف از طلوع یک ناجی در این ستاره مردگی و تاریکی ست. کسی که با آمدنش خلوت سرخوردگی و تکرار را تازه می کند.
    در این دو بیت، ترانه سرا جغرافیایی گنگ و دارای دوگانگی را در مقابل دیدگان مخاطب طراحی کرده است و شنونده به خوبی متوجه فضای این ترانه نمی شود. در این دو بیت القا می شود که راوی ترانه مستاصل و شکست خورده و زخمی، منتظر طلوع یک ناجی بزرگ برای نجات است. این شروع هم می تواند آغازگر یک ترانه ی اعتراضی باشد، و هم آغازگر یک ترانه ی عاشقانه. اما با جلو رفتن ترانه، محتوا به سمت و سویی شخصی تر حرکت می کند و فضای کار مشخص می شود. در بیت بعد، مخاطب کاملا درک می کند که اثر پیش رو، یک ترانه ی سیاسی و اجتماعی صرف نیست، بلکه مضمونی عاشقانه - اعتراضی دارد.

طلوع کن ! طلوع کن !
    که بودنم تازه کنی
    دست مرا بگیریُ
    با بوسه اندازه کنی

در این بیت، به خوبی ناجی مورد نظر شناسانده می شود، و مشخص می شود که حرف حرف یک معشوق است که باید با حضور خودش، راوی را از جهان تاریک و سردش بیرون کشیده و نجات دهد. معشوقی که با حضورش، زندگی راوی را جوان می کند و با بوسه هایش به او روحی تازه می بخشد.

آینه پر می شود از
    جوانی خاطره ها
    تن تو و شرم منُ
    خاموشی حنجره ها

تا قبل از رسیدن به این بیت، شنونده احساس می کند که راوی به دنبال عشقی تازه و نو و تجربه نشده در زندگی خود است. اما با رسیدن این بیت، متوجه می شویم که حرف ترانه، حرف فراق است. حرف معشوقی که در گذشته، در کنار راوی اثر بوده و امروز دیگر نیست، و نبود او با خود درد و رنج و دوری را برای عاشق به ارمغان آورده است. در این بیت راوی پلی به سمت خاطراتش می زند و تصویری زیبا را از روزهای نخستین آشنایی به شنونده می دهد :
    حضور عاشق و معشوق در کنار هم، و شرم حضوری که با سکوت و خاموشی حنجره ها، دو دلداده را در بر گرفته است.

اشاره کن که من به تو
    به یک اشاره می رسم
    رنگین کمان من تویی
    که به ستاره می رسم

در این بیت، راوی تا جایی که می تواند وابستگی و عشق خود را به معشوق ابراز می کند. او از معشوق می خواهد که اشاره ای به او بکند، تا با تمام وجود به سمتش بشتابد. در ادامه، باز هم با یک استعاره و تشبیه زیبا رو به رو می شویم. راوی، معشوق و حضور در کنار او را به رنگین کمانی تشبیه می کند که از طریق آن می تواند به اوج و ستاره ها برسد.

من به تو شک نمی کنم
    طلوع کن ! طلوع کن !
    از تو به پایان می رسم
    شروع کن ! شروع کن !

در بیت آخر هم، بار دیگر شاهد اطمینان و یقین قلبی راوی به معشوقش هستیم که با اراده و محکم، از اعتمادش به معشوق حرف می زند، و این که تنها با او می تواند به پایان برسد. در مصرع آخر، به زیبایی هر چه تمام تر شاهد تاکید راوی بر شروع و آغاز این طلوع از سوی معشوق هستیم، که تاکیدی ست بر کل موضوع ترانه.

حال پس از بررسی خط به خط ترانه ی „طلوع کن” ، به سراغ کلیت و تفکری می روم که به نظر من در پس این اثر است. ایرج جنتی عطایی ترانه سرایی ست، که اعتراض جزو جدانشدنی بسیاری از آثار اوست. او همانطور که در ترانه های سیاسی و اجتماعی اعتراض می کند، در برخی از ترانه های عاشقانه اش هم زبان به شکوه و گلایه و اعتراض از فضا و محیط اطراف خود می گشاید. ترانه ی عاشقانه – اعتراضی شاید واژه ی ترکیبی مناسبی برای این دست آثار او باشد. شاید علت به سراغ این گونه فضاها رفتن از سوی جنتی عطایی، حتی در ترانه ی عاشقانه ، این است که او نمی تواند از سایه ی سنگین استبداد و سرکوب آزادی و عشقی که در جامعه اش جاری ست، سخن نگوید. ایرج جنتی عطلایی در „طلوع کن” هم دست به این تجربه ی درست زده است. تجربه ای که از نظر من تجربه ی مهم و جالبی ست که در گذشته نیز به سراغ آن رفته است.
    در ترانه ی عاشقانه هم، خالق اثر نیاز به خلق یک جغرافیا، و خلق شخصیت هایی دارد که دارای روح و جان هستند. هنگامی که چنین محیط و چنین شخصیت هایی خلق شدند و روایتی و یا روابطی عاشقانه در این فضا و در بین این شخصیت ها جریان پیدا کرد، ترانه ای عاشقانه ساخته و پرداخته می شود. حال این جغرافیا و این شخصیت ها و این روایت عاشقانه، می توانند بدون درگیر شدن با مسائل اجتماعی و سیاسی و همچنین فضای حاکم بر این جامعه، به درستی و صداقت روایت شوند ؟
    این همان کاری ست که جنتی عطایی چه در پیش از انقلاب و چه پس از آن تا امروز، از آن غافل نشده است و کوشیده تعدادی از ترانه های عاشقانه اش با مسائل سیاسی و اجتماعی و فضای حاکم پیوند بخورد و فضای تازه ای را تجربه کنند.
    „طلوع کن” هم، با شروعی تلخ که بیانگر محیط و جغرافیای جاری در جامعه و زندگی راوی ست، با فضایی آکنده از امیدِ به طلوعِ یک ناجی آغاز می شود، و با پایانی عاشقانه، و باز هم همراه با امید طلوع ناجی پایان می یابد، از جمله آثار عاشقانه – اعتراضی زیبای این ترانه سراست.
    در پایان شاید بتوان در مورد „طلوع کن” به این نتیجه رسید، که ترانه سرا در این اثر „عشق” را ناجی این ترانه سوزی و غزل شکستگی می داند. او از عشق می خواهد که با طلوعش، سایه ی سیاهی و ترس و تکرار را از زندگی او و حتی تمامی انسان ها بردارد.
    ویرایش توسط Leon : Thursday 21 February 2008 در ساعت 11:45 AM

4. 7 کاربر برای این پست از Leon تشکر کرده اند:

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    19

موضوع : شب نیلوفری ، معدن ترانه های ناب
    نویسنده : مزدا موسی زاده

سال 2003 ميلادي ‚ سال تولد آلبومي بود كه عالم ترانه نوين ايران زمين را دگرگون كرد . آلبومي كه توليدش بيش از سه سال طول كشيد و پس از چندين و چند بار تغيير به بازار موسيقي پاپ عرضه گشت.
    آلبومي كه حاصل همكاري چهار هنرمند برجسته مملكتمان ابي ‚ ايرج جنتي عطايي ‚ سياوش قميشي و استيو مك كرام بود و بيش از عموم مردم توجه خواص را به خود جلب كرد ‚ آلبومي كهدر اوج ترانه و ملودي و اجرا به ثمر نشسته و به رگ هاي موسيقي پاپمان خوني تازه بخشيده بود.
    آلبوم شب نيلوفري آلبوم ديگري است ‚ آلبومي كه همه چيزش به جا بود حتي چيدمان آهنگ هايش چنان هنرمندانه انجام شده بود كه گويي هر آهنگ ‚ ادامه آهنگ ديگر است. آلبومي كه با درخت شروع و پس از سير 360 درجه ايي خود به سياهپوشا ختم مي شد .
    شب نيلوفري معدن ترانه هاي نابي است كه عصاره سالها تجربه و دقت نظر هنرمند بزرگي چون ايرج جنتي عطايي مي باشند . ترانه هايي از جنس خود ايرج جنتي عطايي و بيانگر عملي ي ” تو به اين نو شدن از نو بگو آره ” . كلام و ترانه هاي ايرج جنتي عطايي در شب نيلوفري اگرچه حاصل انديشه هاي هميشگي او بودند اما رنگي ديگر بر پيكره آنها زده شده بود ‚ رنگي كه بوي تحول عظيمي را در نگارش او ميداد و به حق هم اگر كمي دقت كنيم در خواهيم يافت كه ايرج جنتي عطايي ترانه سرا پس از شب نيلوفري ‚ ايرج جنتي عطايي ديگري شد و اين دگرگوني را به وضوح ميتوان در آلبومهايي چون ” يه قطره دريا ”‚”راه من ” ‚ ” حسرت پرواز ” و ” به من چه ” لمس كرد. كلامي كه ضمن حفظ زيبايي هميشگي اش اين بار در قالبي پيچيده تر و هنرمندانه تر بيان مي شد. كلامي كه صاحب قفل و كليدهاي بسياري شده بود و شنونده را به رمز گشايي دعوت ميكرد و با هر قفلي كه در هر ترانه گشوده ميشد شنوده را به دنيايي از تعابير جديد راه مي داد و پس از گشت و گذاري در اين تعابير و مفاهيم تازه دري ديگر و قفلي ديگر را بر او نمايان ميكرد و او مشتاق تر از هميشه به دنبال كليد آن در و وارد شدن به فضايي ديگر مي گشت.
    آري ‚ شب نيلوفري آغاز اين تحول عظيم در ترانه هاي ايرج جنتي عطايي بود . درخت ‚ تحمل كن ‚ وقتي تو گريه ميكني ‚ شب نيلوفري‚ چيزي بگو ‚ تنديس و سياهپوشا ميوه هاي اين آلبوم ميباشند.

من صداي سبز خاك سربي ام صدايي كه خنجرش رو به خداست
    درخت را نه تنها مي توان بهترين و كاملترين اثر اين آلبوم دانست بلكه ميتوان آن را به عنوان يكي از بهترين آثارساخته شده در موسيقي پاپ ايران زمين تا به امروز برشمرد . كلام ‚ ملودي و اجرا در اين اثر چنان همگون و همراستا با يكديگرند كه انديشه وجود هر يك بدون ديگري غير قابل تصور مي نمايد . ترانه سرا با درايت خاص خود و انتخاب هوشيارانه اش در ظاهر داستان‚ مفاهيمي بسيار عميق و پيچيده را به گوش شنوندگان خود ميرساند . مفاهيمي كه شايد در قالب هر ترانه ديگر رو به شعار قدم بردارند اما در درخت به سبب هوشياري وسيع ايرج جنتي عطايي به درك حقيقي ميرسند. مفاهيمي چون ايثار ‚صبر‚ استقامت ‚ پايداري ‚ عشق‚ اعتراض‚ خدا و مرگ در بستر مقدس اين ترانه به ادراك تبديل شده و شنونده را به اوج هر يك از اين مفاهيم پرواز ميدهند.

به من فرصت بده رنگين كمون شم از آغوش تو تا معراج پرواز
    تحمل كن عاشقانه اي به قداست صبر و تحمل است. صبري كه تنها دليلش ميتواند عشق باشد و بس . استفاده از تعابير و تركيباتي چون ” از خود به خاكستر ريختن ”‚” از آغوش تو تا معراج پرواز” ‚ ”عطر لبخند ” و ... تحمل كن را تبديل به ترانه اي شكيل ‚ هنرمندانه و در عين حال لبريز از عشق كرده است.

ستاره ها ميسوزن و مثل يه دسته رازقي پرپر ميشن به پاي تو
    وقتي تو گريه ميكني آنقدر شاعرانه است كه به نظر نويسنده يكي از بهترين و كاملترين ترانه هاي ايرج جنتي عطايي در طول دوران هنري اش ميباشد. ترانه اي كه در آن ثانيه ها شعله ور ‚ آيينه ها كمتر ‚ ترانه ها بم تر ‚ شمعدوني ها ترسان ‚ ابرهاي شب آبي ‚ قناري ها غمگين ‚ پروانه ها دلگير ‚ نقش و نگارها ريزان ‚ قفسها مكان رهايي و ستاره ها پرپر ميشوند فقط و فقط بخاطر گريه او ‚ او كه همه چيز شاعر است. انبوهي از استعاره و تشبيه فقط براي گريه هاي او . وقتي تو گريه ميكني شايد شاعرانه ترين ترانه ايرج جنتي عطايي تا به امروز باشد ‚ ترانه اي كه تنها و تنها با دستان هنرمند او ميتوانست به يگانگي امروزش برسد.

به تو پل ميزنم از بهانه هامو از همه شبانه هامو
    ترانه شب نيلوفري را ميتوان راهنماي وصال دانست. در اين ترانه ‚ ترانه سرا با ظرافت خاصي به معرفي پل ها و راه هاي رسيدن به يار ميپردازد . عطر اقاقي ‚ صداي بارون ‚ تماشاي قناري ‚ شب نيلوفري ‚ راه خاكستري‚ گل ‚ شعر ‚ ستاره و... همه و همه قرار است عاشق را به معشوقش برسانند . شب نيلوفري را ميتوان خلاصه اي از تمام عاشقانه هاي ايرج جنتي عطايي دانست.

چيزي بگو كه آينه خسته نشه از بي كسي
    چيزي بگو ‚ متفاوت ترين ترانه ايست كه تا به امروز در باب يك زندگي مشترك نوشته شده است. زندگي اي كه پس از گذشت چند سال از ميلاد و شكل گرفتنش رو به سكوت و بي حرفي سوق پيدا كرده و بازيگرانش در حسرت حرف و كلامي عاشقانه همچون گذشته از يكديگرند. ترانه سرا با صراحت كامل به بيان اين سكوت و گلايه از آن ميپردازد و در اين راه از آوردن كلمه اي چون ” همبستر ” نيز نمي گذرد.
    عشقي كه در چيزي بگو طلب ميشود يك عشق بالغ ميباشد و اين همان عشقي است كه تا امروز كمتر به آن اشاره شده است.

همسايه خدا ميشم مجاور شكفتنت
    تنديس ‚ همچون وقتي تو گريه ميكني منبعي از شاعرانگي هاست. ترانه اي كه زن را با بهترين رنگ ها نقاشي و او را به زيباسراي موسيقي و گل دعوت ميكند. ترانه سرا شب را با نگاه پر سخاوت معشوق چنان سخاوتمند كرده كه آينه را پر از ستاره هاي نوراني اش ميكند . مرد عاشق در اين ترانه همسايه خدا شده و عشق را در حضور خدا تجربه ميكند . در حقيقت” تنديس” زن را و عشق به يك زن را چه در بعد جنسي و چه در بعد معنوي اش به زيبايي هر چه تمام تر تفسير ميكند.

با اينكه داس دلهره گردن اين دقيق ها رو ميشمره
    و در آخر سياهپوشا ! ترانه اي كه وصف كننده روزگار ماست چه در ايران و چه در جهان اين روزها. ترانه اي كه با تعابير خيره كننده و كوبنده خود (همچون داس دلهره ‚ شط كوچه ها و...) حقيقت اين دوران را رساتر از هر ترانه ديگر فرياد و وصف ميكند. اما آنچه بيش از هر عامل ديگر به اين ترانه جايگاهي رفيع بخشيده بدون شك جاري كردن اميد و روزنه رهايي در پايان ترانه ميباشد.

هنوزم ميشه قرباني اين وحشت منحوس نشد

شب نيلوفري با اعتراضي همراه با ايثار و عشق و درد آغاز ميشود و در طول آلبوم اين واژه ها يك به يك تفسير و تشريح شده و در انتها دوباره به اعتراضي همراه با اين واژه هاي تفسير شده ختم ميگردد و اين رمز موفقيت ترانه هاي اين آلبوم ميباشد. ملودي هاي استثنايي سياوش قميشي همگام با ترانه ها پيش ميروند و به خوبي بيانگر كلام ايرج جنتي عطايي ميباشند . ابي همچون هميشه غرق در ترانه و ملودي اجراهايي فوق العاده تاثيرگذار و حرفه اي را از خود به نمايش گذاشته است.
    شب نيلوفري را ميتوان يكي از كاملترين و خوش فكرترين آلبومهاي غربت دانست. به طور قطع آلبوم جديد ابي همراه با ترانه هاي ايرج جنتي عطايي و ملوديهاي بابك بيات نويدگر طلوع يكي ديگر از بهترينآلبوم هاي موسيقي پاپ ايران زمين همچون شب نيلوفري ميباشد.

6. 7 کاربر برای این پست از Leon تشکر کرده اند:

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    19

موضوع : تحمل کن ، عاشقانه ای ملتمسانه !
    نویسنده : احمد فتاحی

تحمل کن ترانه ای ست فاخر از ایرج جنتی عطایی که با توجه به ناب بودن سوژه اش تا مدتها می تواند مانور خود را در ذهن پی گیران حرفه ای ترانه ادامه دهد. عاشقانه ای ملتمسانه که اینبار موضوعش چیز دیگریست. در این ترانه عاشق از معشوقش می خواهد او را همانگونه که هست باور کرده و تحمل کند ، بی آلایش و بی نقاب و البته دلسرد !. سیاوش قمیشی به زیبایی هرچه تمامتر آهنگ این ترانه را می سازد و استیو مک کروم آن را تنظیم می کند. ابی نیز با صدای رسایش آن را خوانده و در قالب آلبوم شب نیلوفری آن را منتشر می کند.
    با این مقدمه به خود ترانه می رسیم. به راستی که این ترانه اقیانوسی است از احساس ، که ایرج جنتی عطایی توانسته در قالب واژه ها آن را بیان کند. ترکیب های بی نظیر و شگرف ، فضا سازی زیبا از آنچه اتفاق افتاده است و می افتد و تاثیر گذاری فوق العاده از مشخصه های این ترانه است.
    ترانه با بیان اعترافات عاشق در عشقش شروع می شود، اعترافاتی که نشان می دهد او برای معشوقش کم بوده است :

تحمل کن عزیز دل شکسته
    تحمل کن به پای شمع خاموش
    تحمل کن کنار گریه ی من
    به یاد دلخوشی های فراموش

ترانه سرا به زیبایی ترکیب „دل شکسته” را به معشوق و „شمع خاموش” را به عاشق منتسب می کند و با بیان گریه و اشک های عاشق و دلخوشی های گذشته فضا - فضایی که در آن عاشق در گرداب دوری از معشوقش قرار گرفته و در این اتفاق خود را مقصر می داند - را برای شنونده فراهم می کند. فضایی که پر از غم دوری و فقر احساس در زمان حال است. با بیان این مقدمه ، ترانه سرا به ادامه ی ترانه می رود :

جهان کوچک من از تو زیباست
    هنوز از عطر لبخند تو سرمست
    واسه تکرار اسم ساده ی توست
    صدایی از من عاشق اگر هست

در این بند ، راوی از زبان عاشق ، دلبستگی هایش به معشوق را بیان می کند و به او اعلام می دارد که تمام زندگی خود را از او داشته و هنوز هم برای تکرار کردن و بردن نام اوست که اینگونه لب به اعتراف در مقابل او گشوده است. نام معشوق برای عاشق داستان ، زیباترین نام است که باعث می شود به واسطه ی آن ، او را هیچ وقت از یاد نبرد.
    استادانه ترین قسمت این ترانه ترجیع بند آن مي باشد :

منو نسپار به فصل رفته ی عشق
    نذار کم شم من از آینده ی تو
    به من فرصت بده گم شم دوباره
    توی آغوش بخشاینده ی تو

به من فرصت بده برگردم از من
    به تو برگردم و یار تو باشم
    به من فرصت بده باز از سر نو
    دچار تو گرفتار تو باشم

اگر دو بند اول ترانه را مقدمه ی آن بدانیم در اینجاست که موضوع اصلی بیشتر خود را نشان می دهد. فرد عاشق ملتمسانه از همسفر خود می خواهد که او را فراموش نکند و فرصت دیگری به او بدهد ، و شاید فرصت هایی دیگر. او هنوز به آمرزش معشوقش امیدوار است و به در آغوش گرفتن و در آغوش گرفته شدن ایمان دارد حتی اگر معشوقش صدایش را نشنود. ترکیب „برگشتن از من” نیز حاوی نکات جالبی ست. ترانه سرا توانسته با آوردن این ترکیب به روشنی نشان دهد که عاشق به راستی معترف است ، سعی دارد از گذشته اش فرار کند و همانی شود که باید باشد.
    موسیقی آرام می شود و از اوجی که ترجیع بند ترانه به آن داده بود ، رها می گردد :

نذار از رفتنت ویرون شه جانم
    نذار از خود به خاکستر بریزم
    کنار من که وا می پاشم از هم
    تحمل کن ، تحمل کن عزیزم

به من فرصت بده رنگین کمون شم
    از آغوش تو تا معراج پرواز
    حدیث تازه ی عشق توام من
    به پایانم نبر، از نو بیآغاز

اعترافات عاشق و فرصت خواهی او به پایان می رسد. او اکنون دچار التماسی عاشقانه می شود و به خوبی خود را غرق در زیبایی های معشوقش می کند. به طوری که در خود حس می کند با رفتن همسفرش دچار ویرانی می شود و نخواهد توانست زندگی کند. اگر هم پناهش را از دست بدهد می سوزد و خاکستر می شود. وی همچنان از او می خواهد تحملش کند و فداکارانه در راه عشقشان قدم گذارد.
    عاشق برای آخرین بار ابراز امیدواری می کند که با بخشش معشوق ، باز هم بتواند چون رنگین کمانی از آغوش یار شروع شود و به اوج ختم شود. اوجی پر از پرواز. او آغازی نو را می خواهد و شروعی دوباره را.
    ایرج جنتی عطایی همچنان در عالم واژه هایش عبارات عاشقانه ی ناب می سازد. عبارات و ترکیب هایی چون „از آغوش تو تا معراج پرواز” ؛ „حدیث تازه ی عشق” ، „به خاکستر ریختن” و „رنگین کمان شدن” که هر یک گواهی است بر فضای زیبا و استادانه ی ترانه.
    آهنگ با تکرار ترجیع بند به پایان می رسد و خاموش می شود.
    از ترانه ی تحمل کن گفتم و سعی کردم هرآنچه از این کار می فهمم بنویسم ، در مورد موسیقی و اجرای زیبا و دلچسب این کار نیز به یک جمله بسنده می کنم چرا که علم موسیقی ام بیشتر از این کفاف نمی دهد تا در این مورد ریز شوم. آن جمله این است :
    „ترانه ی تحمل کن بدون موسیقی رنگین و اجرای بی تکرارش ، هیچ گاه به این تکامل دست نمی یافت”.

8. 8 کاربر برای این پست از Leon تشکر کرده اند:

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    19

ابراهيم حامدي (ابي) صدايي بي همتا در تاريخ موسيقي ايران ...

ابراهيم حامدي متخلص به „ابي” در ۲۹ خرداد سال ۱۳۲۸ در
    ميدان فوزيه تهران ديده به جهان گشود.
    او در اوان نوجواني به استعدادهاي خويش در خواندن پي برد و شروع به خواندن در يک گروه دوستانه به نام sun boys کرد
    و خواندن در باشگاهها و کاخ هاي جوانان را آغاز کرد و پس از چند سال ، در آغاز جواني اولين ترانه ي مستقل خود را اجرا کرد . اين اثر ترانه اي بود با نام „عطش” از ساخته هاي „استاد حسين واثقي” براي فيلمي با همين عنوان. „ابي” اين ترانه را با چنان قدرت و زيبايي اجرا کرد که توجه بسياري را به خود جلب کرد.
    ابي به اين ترتيب پا به عرصه ي ترانه گذاشت و آغازگر سبکي تازه در ترانه نوين ايران شد. او با اتکا بر صداي توانمند و بي نظيرش پا به عرصه پر فراز و نشيب ترانه گذاشت. او از همان روزهاي اول و آثار نخستينش نشان داد که حرفهاي بسياري براي گفتن دارد و مي تواند تأثير به سزايي در شکلگيري ترانه نوين ايران که آن روزها چند سالي بيشتر از عمرش نمي گذشت داشته باشد.
    دومين ترانه او ترانه اي بود اعتراضي به نام „چرا” ، با شعر „مسعود هوشمند” و آهنگ „استاد حسين واثقي” که به سبک و شيوه اي بسيار زيبا توسط او خوانده شد. اما سومين آهنگي که „ابي” اجرا کرد و به گفته خودش باعث معروفيت او شد ترانه اي به نام „شب” بود با „شعر” اردلان سرفراز„و آهنگ” منصور ايران نژاد „که در شوي” ميخک نقره اي„زنده ياد” فريدون فرخزاد" به گوش مردم رسيد. اين ترانه به خاطر شعر و موسيقي قوي و همچنين اجراي عالي خواننده بسيار مورد توجه قرار گرفت و همگان را به تحسين واداشت.
    ابي در همين دوران با شهبال و شهرام شبپره آشنا شد و با ايشان شروع به همکاري در گروهي کرد که در آن روزگار يکي از بهترين گروههاي موسيقي در ايران بود. بله او مدتي با گروه Black cats همکاري کرد و شبهاي بسياري را در کاباره ي „کوچيني” به روي صحنه رفت و تجربه کسب کرد . اما پس از مدتي فعاليت خود را با اين گروه قطع کرد و کارش را به صورت مستقل و به تنهايي ادامه داد .

واين آغاز کار هنرمندي بود که فريادش تبديل به صداي در گلو خفه شده مردم ايران شد.

„ابي” کارش را با همين سبک و سياق ادامه داد ودر طول سالهاي پيش از انقلاب ده ها ترانه اجرا کرد. که اين ترانه ها در سالهای بعد از انقلاب در قالب چهار آلبوم منتشر شد . اين آلبومها به ترتيب „تپش” ، „نازي ناز کن” ،„شب زده” و„کوه يخ” نام داشت. او در اين چهار آلبوم آثاري جاويدان از بهترين ترانه سرايان و آهنگسازان ايران را اجرا کرد .
    ابي همچنان در آن سالها بر روي تعداد زيادي از فيلمها ترانه خواند و سکانسهايي ماندگار از تلفيق هنر کارگردانان ، بازيگران و صداي „ابي” ساخته شد.
    از جمله فيلمهايي که „ابي” براي آنها ترانه خواند مي توان به فيلمهاي : عطش ، هياهو ، تپش ، کندو ، ذبيح ، قاصدک ، بت شکن ، گل هاي کاغذي ، شب زخمي ، خاکستري ، باغ بلور ، تهمت ، بر فراز آسمانها و بوي گندم اشاره نمود. همچنين او در زمينه بازيگري هم يک بار خود را آزمود و در فيلم „بوي گندم” ايفاي نقش کرد .
    „ابي” دو سال پيش از انقلاب براي اجراي يک سري کنسرت در آمريکا از ايران خارج و به دليل شکل گرفتن انقلاب در ايران در آمريکا ماندگار شد .

ابراهيم حامدي در سالهاي سخت و سنگين غربت نيز قدمي از راه خود پا پس نکشيد و خود را در بازار غير مسيول „لوس آنجلس” رها نکرد و با سختي زياد به انجام کار درست با ترانه سرايان و آهنگسازان مسيول و نام آشنا ادامه داد. او در طول سالهاي غربت تا به امروز دوازده آلبوم منتشر کرده است که به ترتيب انتشار عبارتند از : با تو ، غريبه ، خليج ، ستاره دنباله دار ، معلم بد ، اتل متل ، ستاره هاي سربي ، عطر تو ، پير ، تاج ترانه ، طلوع کن و شب نيلوفري .
    „ابي” در تمامي اين سالها چه قبل و چه بعد از انقلاب و از همان کارهای آغازين خود و در طول سالهای غربت هيچگاه مسيوليت خود را نسبت به ايران و وضعيت مردم آن فراموش نکرده است و هميشه ترانه هاي ملي و ميهني و ترانه هاي معترض را در کنار ترانه هاي عاشقانه اجرا کرده و به سمع دوستداران صدايش رسانده است
    . ترانه هايي چون : چرا ، شب ، پاينده باد ايران ، روستايی ، هم غصه ، پير ، خليج فارس ، گل سرخ ، خانه سرخ ، خورشيد بي حجاب ، نون و پنير و سبزي ، اتل متل ، معلم بد ، طلوع کن ، هلا ، درخت ، سياه پوشها و چندين و چند ترانه ديگر از اين دست. او با انتخاب و اجراي اين آثار نشان داده که نسبت به مردم و ميهنش چه احساس ناب و خالصي دارد و اوج اين احساس را در ترانه „خليج فارس” که بي شک يکي از زيباترين آثار خلق شده در تاريخ ترانه نوين ايران مي باشد مشاهده مي کنيم ترانه اي که در زمان اجرايش توسط „ابي” اشک لذت و غرور و ميهن پرستي را بر ديگان هر ايراني جاري مي سازد .

ابي در اجراي کنسرت نيز به موفقيتهاي بسياري دست يافته و درهاي سالنهاي بزرگ و مشهور در جهان را به روي ايرانيان باز کرده و با اتکا بر توان بالاي صدايش در اجراهاي زنده و همچنين ترانه هاي خاطره ساز و محبوبش سالانه هزاران ايراني را در اين سالنها در اقصي نقاط جهان گرد هم مي آورد و برايشان از „عشق” مي خواند . از جمله سالنهای نامداری که ابی در آنان برنامه اجرا کرده
    مي توان به اين سالنها اشاره کرد :
    يونيورسال آمفي تياتر (لوس آنجلس) ، شراين آدوتوريوم (محل برگزاري مراسم اسکار) ، گريک تياتر (لوس آنجلس) ، کندي سنتر (واشنگتن) ، اپراي سيدني (همراه با ارکستر سمفوني سيدني) ، سالن سلطنتي نوبل (استکهلم) ، کويين آمفي تياتر (ونکوور) ، گلوين (سالن بين المللي سويد) ، فيلارمونيک برلن (برلين) ، گلف دبي (سالن بين المللي دبي) ، اويشن کلاب (سالن بين المللي دبي) ، کنسرت هاوس (يوتبوري) و ...
    „ابي” در تمام دوران هنري اش با بهترين ترانه سرايان و آهنگسازان ايران همکاري داشته و بهترين آثار آنان را اجرا نموده است. شايد از اصلي ترين دلايل موفقيت او و ماندگار شدن آثار او در طول بيش از سي سال همين همکاري هاست ، که حاصلش خلق ترانه هايي ماندگار در ترانه نوين ايران مي باشد . از جمله بزرگاني که „ابي” با آنها همکاري داشته است مي توان به ترانه سراياني چون : ايرج جنتي عطايي ، اردلان سرفراز ، شهيار قنبري ، ليلا کسري(هديه) ، منصور تهراني ، زويا زاکاريان ، هما مير افشار و غيره اشاره کرد و از آهنگسازاني چون زنده ياد واروژان ، بابک بيات ، فريد زلاند ، سياوش قميشي ، محمد شمس ، اسفنديار منفرد زاده و غيره نام برد .
    „ابي” آوازخواني ست مردمي که از دل مردم ايران زاده شده است. او با احترام به گوش و هوش مردم ايران در طول سي و پنج سال کار هنري اش و با قبول سنگيني مسيوليتي که بر دوش دارد و با تلاش و پشتکار زياد وبا خلق آثاري که در گوشت و خون مردم ايران جاي گرفته است و همچنين شخصيت هنري محبوبي که دارد توانسته دل بسياري از ايرانيان را بدست آورد و اين ارتباط با جوانان در ايران به حدي است که نام „ابي” بر ديوارهاي دورافتاده ترين روستاهاي ايران نيز به عنوان خواننده محبوب آنان نقش بسته و اين نشان از اوج موفقيت و محبو بيت يک هنرمند است.
    با اميد به روزي که اين هنرمند ارزنده را در وطن عزيزمان ايران و در ميان دوستدارانش ببينيم.
    با آرزوي سلامتي و موفقيت روزافزون براي „ابي” عزيز و خانواده محترمش .

10. 7 کاربر برای این پست از Leon تشکر کرده اند:

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    19

ترانه سرايان معاصر در شکل گيري و ايجاد ترانه نوين ايران نقش بسيار موثري داشته اند، به صورتي که سرودن ترانه به دست انسانهايي مسيول و آشنا به کار افتاد و آنان با زحمت و مرارت در طول سالها اين سبک نوين از شعر نويسي را پختند و آثار خود را به دست آهنگسازان و آوازخواناني دادند که به خوبي احساس آنها را درک مي کردند و موسيقي و صدا ، کامل کننده آثار ترانه سرايان بود، نه خراب کننده اثر،واين همامنگی ايجاد شده باعث خلق آثاری جاويدان در تاريخ موسيقی پاپ ايران شد .
    „ايرج جنتي عطايي” ، „شهيار قنبری”
    و „اردلان سرفراز” از آغازگران ترانه سرايي نوين در ايران مي باشند و در پي ايشان ترانه سرايان توانمند ديگري نيز پا به عرصه ترانه نوين گذاشتند.
    به عقيده همگان اين سه ترانه سرا عمده ترين نقش را در موفقيت و مقبول شدن ترانه نوين ايران در ميان مردم و جامعه هنري ايران داشتند . آنها با قبول يک چهارچوب کاري مشخص و سخت خود را وارد راهي کردند که موفق بيرون آمدن از اين کار بسيار سخت بود اما اينان با پشتکار و وسواس و سختگيري در کارهاي خود ، توانستند در اين امتحان سربلند باشند و مردمي را که شايد به دنبال کارهاي ضعيف و بي ارزش بودند به گوش دادن کارهاي درست و قابل قبول وا دارند و چنان آثاري را با همکاري آوازخوانان و آهنگسازان ارزشمند ايران خلق کنند که هيچگاه از خاطر مردم ايران نرود .
    از ديگر ترانه سرايان مشهور مي توان به: „مسعود اميني” ،„منصور تهراني” ، „مسعود هوشمند” ، „هما مير افشار” ، „ليلا کسري (هديه)” ، „زويا زاکاريان” ، و ديگران اشاره نمود که هر کدام از اين عزيزان حق بزرگي بر گردن ترانه نوين ايران دارند.
    مي توان ادعا کرد که هنوز جايگزين قابل قبولي براي ترانه سرايان نسل قبل پيدا نشده است و هنوز هم بهترين ترانه ها به آنان تعلق دارد و از اکثر تازه کارها جز آثاري ضعيف ، بي روح ، مبتذل و در بسياري از موارد داراي غلطهاي دستوري و کلامي چيز ديگري ديده نشده است و هيچ کس به فکر انجام يک کار درست نيست و اين امر يک فاجعه در ترانه نوين ايران مي باشد . به اميد روزي که ادامه دهندگان راه اين بزرگان همچون پيشکسوتان، سنگيني اين مسيوليت را بر دوش خود احساس کنند و به انجام کارهايي بپردازند که از نظر کلام، موسيقي و اجرا داراي ارزش و منزلت والايي باشد.

اين قسمت به ترانه سراياني که در طول بيش از سي سال از بانيان خلق آثار جاويدان و ماندگار ابراهيم حامدي(ابي) هستند اختصاص يافته و تا حد بضاعت و اطلاعات موجود ، به تعدادي از اين عزيزان پرداخته شده تا همگان با نام و آثار آنان بيشتر آشنا شوند و ارزش کاري اين دوستان را دريابند.

با پوزش از ترانه سراياني که در اينجا به صورت اختصاصي به آنها پرداخته نشده است. بايد گفت که تنها علت ، عدم وجود اطلاعات کافي در مورد آنان مي باشد . ترانه سراياني چون „فرهاد شيباني” ، „عادل حسني” ، „بيژن سمندر” ، „شرمين شجره” ، „هما مير افشار” ، „مسعود فردمنش” ، „ژاکلين” ، „ناهيد ناظمي” ، „مينا اسدي” ، „ج. رهگذر” ، „لقمان ادهمي” ، „مسعود هوشمند” ، „همايون هشيار نژاد” ، مهين آباداني و غيره .

با تشکر و درود فراوان به تمامي عزيزاني که در پيمودن اين راه طولاني „ابي” اين هنرمند ارزشمند را ياري دادند .
    ویرایش توسط Leon : Tuesday 22 April 2008 در ساعت 12:16 PM

12. 4 کاربر برای این پست از Leon تشکر کرده اند:

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    19

مصاحبه ها/ Interviews

14. 4 کاربر برای این پست از Leon تشکر کرده اند:

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    19

مجموعه کامل آلبوم های ابی به همراه کنسرت های ابی

اتل متل

اتل متل (لیلا)

عطر تو

با تو

دلبر

غریبه

ستاره های سربی

شب نیلوفری

شب زده

شاه گل

تاج ترانه

طپش

طلوع کن

کنسرت ها
    Live at The Greek Theatre #1

Live at The Greek Theatre #2

Live at the Shrine Auditorium #1

Live at the Shrine Auditorium#2

Live in Santa Monica #1

Live in Santa Monica #2

Live in Santa Monica #3

حسرت پرواز

هیچ کجا ایران نمیشه

خلیج

خانه سرخ

خورشید خانوم

کوه یخ

معلم بد

محتاج

نازی ناز کن

نون و پنیر و سبزی

پیر

ستاره دنباله دار

16. 6 کاربر برای این پست از Leon تشکر کرده اند:

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    19

ترانه‌های کمیاب
    ابراهیم حامدی (ابی)
    خواننده پاپ ایران

Ebi's Old Songs

01 - عطش
    02 - بدرقه
    03 - بانوی ما
    04 - بر فراز آسمانها
    05 - باور کن
    06 - دلتنگی
    07 - دوست دارم
    08 - همخونه
    09 - جهان سوم (ناجی شرق)
    10 - کتاب سوخته
    11 - خونه
    12 - لطیفه (پریچه)
    13 - نوروز
    14 - پریا (شعر شاملو)
    15 - سنگ صبور
    16 - شب
    17 - تک سوار
    18 - Un Chain My Heart
    19 - What Is Love
    20 - وقتی به مستی می‌رسم
    21 - یه روزی مهربون بودی
    22 - ظالم
    23 - زنجیرُ ورچین

لینک دانلود:

18. 9 کاربر برای این پست از Leon تشکر کرده اند:

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    19

آهنگ جديد ابی به نام تصميم،ويديو رو ببينيد.

20. 5 کاربر برای این پست از Leon تشکر کرده اند:

MonaLisa آواتار ها
    پشتیبانی فنی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    پشتیبانی فنی
    شماره عضویت
    1441
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    3,076
    1,931 بار تشکر شده در 710 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    میزان امتیاز
    0

Show me the way
    Take me to love
    Things only heard now I want to feel
    My soul caressed by silken breeze
    Whisper secrets to listening trees
    Show me that world
    Take me to love
    Show me the way

22. 3 کاربر برای این پست از MonaLisa تشکر کرده اند:

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    19

سال تحویل ۸۹؛ 'ابی' در بی بی سی فارسی

ابی (ابراهیم حامدی) برای عید دیدنی با دوستدارانش، این هفته به سالن ضبط موسیقی بی بی سی آمد و از میان خوانده هایش طی چهل سال گذشته، با ارکستر، ۵ ترانه اجرا کرد. برنامه ای که تدارکش یک سال طول کشید و نتیجه روزها تمرین بود.

پیام نوروزی ابی و ترانه ای که برای برنامه نوروزی امسال بی بی سی فارسی به بیننده ها تقدیم کرده، روز شنبه ۲۰ مارس ۲۹ اسفند، پیش از سال تحویل از شبکه بی بی سی فارسی پخش خواهد شد.
    ابی نوروز پرکاری را در پیش دارد؛ او امسال، جز دوبی، در اربیل (کردستان عراق) هم به روی صحنه می رود.
    ابی:„خوشبختانه علاقمندان ترانه های من بیشتر شده اند؛ امسال بی صبرانه منتظر اجرا در اربیل هستم؛ سرزمین جدید و روحیه جدیدی را تجربه خواهم کرد.”
    پنج سال قبل که با ابی در خانه اش لس آنجلس ملاقات داشتم، از بازنشستگی صحبت می کرد؛ در حالی که تابستان پیش در خانه اش در اسپانیا از بین نامه های رسیده از ایران، شعر جدیدی را از ته دل دکلمه می کرد و می گفت:„اینو حتما میخونم”!

امسال لابه لای ضبط تلویزیونی آهنگ هاش در بی بی سی وسوسه شدم که این موضوع را به او گوشزد کنم!
    ابی: „هر بار که روی صحنه می روم و هر بار که آلبومی منتشر می کنم، چیز جدیدی یاد می گیرم؛ تجربه های تازه ای در خواندن ترانه به ذهنم می آید و به این خاطر می بینم که هنوز باید ادامه داد؛ دو تا آلبوم در دست دارم. یکی از ساخته های شادوران بابک بیات است و دیگری کاری است با همکاری شوبرت آواکیان.”
    ابی عید امسال ظاهر متفاوتی دارد؛ موهای بلند و آرامشی بیشتر. در حالی که فشارهای پشت صحنه، روی زندگی هنری اش سایه انداخته.
    او در ضبط در استودیو بی بی سی با اینکه ارکستر شخصی خودش همراهش نبود، ترانه ها را بی نقص و بدون اشتباه یا برداشت دوباره اجرا کرد.
    ابی:„سال های سال است که در هیچ تلویزیونی اجرای زنده نداشته ام و این یک اتفاق استثنائی است. آخرین بار پیش از انقلاب بود - زمانی که با بیشتر خواننده های معروف پاپ آن روز دور هم جمع شدیم و یک برنامه نوروزی تلویزیونی اجرا کردیم. آن روزها دل هایمان به هم نزدیکتر بود؛ الان شاید در یک شهر باشیم ولی... دور از هم.”
    ۲۰ آوریل، برابر با ۳۱ فروردین، ابی با ارکستر کلاسیک در سالن آلبرت هال لندن، کنسرت بزرگی خواهد داشت که درآمد آن به نفع MS society که مرکز خیریه ای برای کمک به مبتلایان به بیماری ام اس است صرف خواهد شد.

گفته می شود که در ایران، جوانان زیادی به این بیماری مبتلا هستند.
    ابی: „من دوستی در لندن داشتم که به کنسرت هایم می آمد؛ ۲۳ سالش بیشتر نبود. خود من شاهد فلج شدن تدریجی این پسر جوان بودم و همیشه علاقه داشتم که بتوانم کمکی بکنم. الان با اجرای این کنسرت، قدمی در این راه خواهم برداشت.”
    البته برای طرفداران ابی این کنسرت استثنائی خواهد بود؛ آلبرت هال جایی است که خیلی از بزرگان موسیقی دنیا در آن کنسرت داشتنه و دارند. ورود به این سالن به این سادگی ها نیست.
    برای دیدن بخش هایی از این کنسرت، برنامه های تلویزیون بی بی سی و سایت فارسی بی بی سی را در روزهای آینده دنبال کنید.

24. 5 کاربر برای این پست از Leon تشکر کرده اند:

ستاره م آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    32194
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    100
    9 بار تشکر شده در 4 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    0

درود
    واقعا ممنون به خاطر تاپیک زیباتون که این همه وقت براش گذاشتین
    موفق باشید.

26. 2 کاربر برای این پست از ستاره م تشکر کرده اند:

BaBak_ParSian آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    17123
    میانگین پست در روز
    0.19
    تشکر از پست
    150
    1,966 بار تشکر شده در 770 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 5/2
    میزان امتیاز
    16

با اینکه طرفدارش نیستم ولی صداش واقعا قابلیتهای زیادی داره

shanshayanshan آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    26460
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    177
    570 بار تشکر شده در 195 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    14

Leon جان من تاحالا ندیده بودم تو کشوری که بیش از 90%مردمش از dial. upاستفاده میکنند کلیپ 50mbاپلود کنه کسی خیلی باحالی من با سرعت دانلود 30kb نیم ساعت طول کشید دانلود کنم فکر کن بچه ها با dail. upچقدر باید صبر کنند!!! البته دستتون درد نکنه من شوخی میکنم ناراحت نشی.
    برای دوستانی که نمیتونند 50mb رو دانلود کنند حجمش رو کم کردم (حدود5mb) تا بتونند دانلود کنند اینم آدرس:
    خوش باشید
    Life is not bed of red roses

29. 2 کاربر برای این پست از shanshayanshan تشکر کرده اند:

melikakiani آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    50545
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    181
    57 بار تشکر شده در 11 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    میزان امتیاز
    0

وااااااااااااای ابی یه دونه ست عاشقشم وقتی میخونه تک تک سلول های بدنم به حرکت درمیاد

31. 2 کاربر برای این پست از melikakiani تشکر کرده اند:

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)