سلام به دوستان . ممنون میشم کسی راهنمائیم کنه . من چنتا مشکل بزرگ دارم توی کار با مترونم .
برای درسهایی که میزان اونها ساده است و تمپو بر اساس نت سیاه نوشته شده هیچ مشکلی ندارم و ریتم مترونم دقیقا با اجرای اساتید یکی است. اما زمانی که ریتم میره روی 6و8 سرعت مترونم به جای اینکه زیاد بشه کم میشه . حالا سوالات : اول اینکه توی ریتم 6و8 تمپو یر اساس سیاه نقطه دار نوشته شده . مثلا سیاه نقطه دار مساوی با صد . آیا توی این ریتمها باید مترونم رو روی همون 100 تنظیم کنیم یا بر اساس کشش نتها چون صد تا نت سیاه نقطه دار برابر با 150 تا نت سیاه هست مترونم رو روی 150 تنظیم کنیم ؟ اخه مترونم سیاه نقطه دار نداره . یعنی زمانی که تمپو از سیاه به سیاه نقطه دار تغیر کرد عدد روی مترونم هم بیشتر بشه یا معادل همون سیاه فرض بشه ؟آخه اگه روی 100 تنظیم کنم سرعت قطعه بی نهایت میاد پایین .
دوم اینکه چه مترونم رو روی 100 تنظیم کنم یا 150 . بازم سرعت مترونم از سرعت اجرای قطعه خیلی پایین تره . مثلا برای خیلی از درسهایی که مضراب پروانه رو با ریتم 6و8 تنظیم کردن و نت های درس همشون چنگن . زمانی که مترونم روی ریتم 6و8 و نت چنگ و تمپوی نوشته شده تنظیم میکنم سرعتش یه چیزی از نصف سرعت اجرای قطعه هم پایین تر میاد . همونطوری که گفتم برای میزانهای ساده هیچ مشکلی ندارم و فقط زمانی که ریتم میره روی 6و8 و سیاه نقطه دار به هم میریزه . و سوم اینکه زمانی که ریتم میره روی 6و8 به صورت خودکار شکل نتها از سیاه به چنگ و از چنگ به دولا چنگ تبدیل میشه. دلیل این کار چیه ؟منظورش اینه که سرعت نت سیاه تو میزان ساده مساویه با سرعت نت چنگ تو میزان ترکیبی . خوب اینطوری که سرعت نتهای چنگ توی میزان ترکیبی خیلی میاد پایین . اگه منظورمو نمیفهمین زمانی که ریتم مترونم روی میزان 4و4 تنظیمه یه بار دکمه مربوطه رو بزنید تا ریتم بره روی 6و8 . با اینکه سرعت مترونم یعنی همون تمپوشو تغییر ندادیم ولی نت سیاه به چنگ تبدیل میشه و مترونم همچنان یا همون سرعت قبلی داره ادامه میده . واقعا گیج شدم . اگه کسی ارتباط این چیزایی رو که گفتم میفهمه و میتونه یه توضیح کامل بهم بده واقعا ممنون میشم . مشکل اصلیم از گفتن این موضوع همون پایین بودن سرعت اجرای قطعه توی ریتم 6و8 نسبت به سرعتیه که باید باشه .