لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 16 از 22

موضوع: آموزش جامع بلوز

petrucci4eva آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    62495
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    378
    718 بار تشکر شده در 189 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 295/3
    Given: 129/6
    میزان امتیاز
    12

مدال های دریافت شده

پیش فرض آموزش جامع بلوز

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام.
    خب از اسم تاپیک که معلومه مبحث بلوز هستش؛ یک سری مطالب هست تو سایت ولی اکثرا جامع نبود به آن ها هم نگاه کردم مثلا [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] در این تاپیک خوبه و مطالب دیگر که می تونید با کمی جست و جو پیدا کنید..
    برنامه ی کاری اینه که بیشتر با متد های غربی پیش میریم.. چون سبک، سبک آمریکایی هست و قطعا خودشون بهتر میدونن چی کار می کنن ! در رابطه با دوستانی هم که فقط متال کار می کنند بگم که 1 بعدی بودن خوب نیست... اصلا تا حالا شده ببینید نوازنده ای اثر بلوز نداشته باشه ! ؟! ‌!!! مثلا استاد satriani در اول کنسرت معمولا یه solo blues میره ! و ...
    خیلی مبتدی شروع نمی کنم... ولی اگر سوالی بود که توضیح ندادم؛ چه تئوری و چه عملی جواب میدم ... اگرم خیلی تخصصی شد اساتید هستن ... :)
    کار ما با تب هست سعی می کنم guitar pro باشه برای سهولت کار ولی اگر وقت شد تب معمولی رو هم میذارم(در صورت درخواست) blues jazz هم یه سری تمارین تو متد ها هست که لا به لای کارا اشاره می کنم ولی اصلا در حدی نمی بینم خودم رو که jazz کار کنم ... چون خودم اخیرا وارد جز شدم و واقعا دنیاییه برای خودش... گرچه منکر سبکای دیگه هم نمیشم ... (به نظرم خیلی نزدیک به همن..!)
    نظری پیشنهادی بود هم اگه عملی بود انجام میدم.
    هدفم اینه که تاپیک مفید باشه با بیشترین بازده.. من خودم بلوز رو با گیتار آکوستیک زیباتر میدونم چرا که اون زنگ و حسی که تو آکوستیک هست هیچ وقت الکتریک نداره ... تمارین هم قابلیت اجرا در آکوستیک و الکتریک را دارن. فقط بخش آکوستیک کمتر کسی توجه داره به همین دلیل بحثو از آکوستیک بلوز باز نکردم و این جا وارد کردم که افراد بیشتری استفاده کنند.
    یه سری lick از گیتار پرو دارم که اونا رو هم در اولین فرصت آپلود می کنم ... (کلش در یه فایل zip)- از سایتای مثل ultimate guitar و..
    در رابطه با تکنیکایی مثل slide که در بلوز و کانتری استفاده میشه و سبکای دیگه ... چیزایی هست که دیگه باید خودتون پیگیر باشید... یه سری تکنیکا از حدی قوی تر بشه هر کسی، راحت می فهمه .. امید وارم منظورم رو متوجه بشین ... به هر حال slide هم چیز خاصی نداره ! همون slide فقط با وسیله ...
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    حالا حرف دیگه بیشتر نمی زنم سرتون درد نیارم :) خودتون کارا رو ببنیدید و قضاوت کنید‌!!
    ویرایش توسط petrucci4eva : Monday 3 June 2013 در ساعت 05:06 PM

2. 15 کاربر برای این پست از petrucci4eva تشکر کرده اند:

3. # ADS

petrucci4eva آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    62495
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    378
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    12

مدال های دریافت شده

بسمه تعالی...
    مقدمات
    در رابطه با گیتار الکتریک هم بگم که گیتار جز... کلا کارای فندر خوبه و مدلایی از گیبسون که به درد جز و بلوز میخوره. (مثلا ES-335)
    تنظیمات آمپ...
    معمولا بیس (bass) وسط و treble هم وسط رو به بالا... حدودا ساعت 3:00
    البته این نوع تنظیمات سلیقه ای است و باید با توجه به خلاقیت و نوع کارتان تنظیم کنید...
    پیک یا پنجه ؟!
    در این رابطه باید بگم که در بلوز هیچ قاعده ی خاصی نداره.. خیلی از اساتید فقط پیک می زدن .. یه سری پیک ... یه سری هم فینگر پیکینگ به اصلاح ...
    این دیگه ذوق و سلیقه ی شماست... پیک معمولا صدای شفاف تر و قوی تری میده یا به اصطلاح aggressive!
    ولی فینگر و پنجه معمولا یه ذره بم تر از حالت عادیه حالا تستش با خود شما دیگه ...
    فینگر پیکینگ معمولا در جاهایی که قابلیت پیک تنها نداره ...
    نشسته ایستاده ؟! ؟!
    من که می گم نشسته همیشه آدم راحت تره ... ولی سعی کنید سر هر تمرین جدید اول ایستاده مسلط شید.
    چندین دلیل داره ... یکی این که اکثر هنرجو ها ایستاده براشون سخته .. در صورتی که در اجرا کمتر دیده میشه نشسته نوازندگی کنید...
    بعد این که مسلط تر هم میشید.. مخصوصا این که وایستاده فرتای پایینی بد قلق تر میشن ...
    در رابطه با پوزیشن دست (یا پوزیسیون :دی)
    دقیقا عین همیشه ! هر جور که راحت تری... فقط زیاد شستت بالا پایین دسته نره که تاثیر تو سرعت شما نداشته باشه ...
    و البته به بلوز کارا دقت کنید متوجه خواهید شد که معمولا شستشون روی دسته گیتاره ... یعنی یه ذره بالاست... دلیلش هم برای تسلط بیشتر برای ویبره است... مخصوصا برای ویبره در بندینگ که تاثیر محسوسی داره.
    ویرایش توسط petrucci4eva : Monday 3 June 2013 در ساعت 05:06 PM

5. 16 کاربر برای این پست از petrucci4eva تشکر کرده اند:

petrucci4eva آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    62495
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    378
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    12

مدال های دریافت شده

Post دوم

توالی 12 بار بلوز (بار یعنی میزان به عبارتی‌!)
    فکر کنم همگی شنیده باشین اسم the 12 bar blues رو.. ! یا صداشو ... ولی با کسی نا آشنا نیست
    بلوز یک استایل است همراه با حس کردن یک سری چیزا، که میشه اسمشو گذاشت احساسات. اون حس رو همه تو کارای آمریکایی دیدن ! خب همه ی این مباحث رو می خوام ربط بدم به تئوری. که چرا اصلا G7 مثلا؟‌ خب برای این به ادامه ی مطلب توجه فرمایید! ‌ اگه سوالی هم بود در خدمتیم :)

قاعده ی درجات (که با اعداد رومی نمایش داده میشود یا roman numeral) یعنی I IV V شامل بلوز هم میشود. با این تفاوت که رو آکورد ها دومیننت (dominant) سونت هم میاد(دومیننت فاصله ی پنجم است).
    یعنی چی ؟ قاعده ی درجات I IV V که روتینه ! که معمولا بعدش هم دوباره I چون میل حل شدن در I پیدا می کنه ... و در این بین هم سلیقه ی شماست که چی کار می کنید. نمی خوام مباحث تئوری کشیده بشه وسط ! ‌ فقط در حیطه ی بلوز!
    حالا این دومینات سونت یعنی چی ؟ (حتما به صورت عملی حس کنید !)
    خب الآن آکورد دو ماژور مثلا. (2 فرم کلی آکورد های سونت باره دار - اولین نت هر اکورد نام آکورد است)
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] (می تونید سیم 1 رو میوت هم نزنید-A#=Bb)

خب همون طور که می بینید نت ها همون فواصل آکورد ماژور(C-E-G) هست با این تفاوت که یه نت اضافه شده ! ‌که همان دومیننت است. (A#) البته در تئوری لا دیز این جا غلطه گفتنش باید بگیم سی بمل Bb! حالا مهم نیست نت یکیه :)
    برای چی خب ؟ آها ! همون حرفی که اول زدم حس بلوزی که میده ... این نت اضافه شده تا بتونیم اون حس بلوزی رو تداعی کنیم..!
    خب حالا بریم سر بحث توالی بلوز که در کلید سل هست که شامل 12 میزان هم هست.
    این آکورد ها می شن: I:G7 IV:C7 V:D7
    البته این کاملا سلیقه ای است! مثلا معمولا تونیک را 7 اضافه نمی کنند ! ولی من حالا دوست دارم اضافه کنم مشکلی هم پیش نمیاد !
    ولی در نواختن بر اساس هارمونی سریعا پس از درجه ی اول درجه ی 4 شیفت پیدا می کنه. یعنی به اصطلاح دو میزان اول
    quick change است. دو میزان آخر(پایان بارها) هم به نوعی تمام آکورد ها عوض می شن. که به اصطلاح می گن turnaround.
    حالا میریم سر نواختن... یک فایل گیتار پرو رو آماده کردم و ضمیمه ی پست شده .. می تونید گوش بدید ... متاسفانه وقت نکردم درامش رو خوب برسم !
    خب ادامه ی تئوریمون... (تئوری موازی عملی موافقین دیگه ؟!)
    الآن چی کار کردیم توی اون قطعه ؟ خب بذارین روشنتون کنم این هست گام ماژرمون.
    I: G II: Am III: Bm IV: C V: D VI: Em VII: F#dim I:G
    و قبلش اشاره کردم که باید با دومیننت سونت مخلوط شه ! آکورد های اون جا هم فقط آکورد های سونت بود که در حال جابجایی بود. یعنی تبدیل شده به:
    Gmaj7 Am7 Bm7 Cmaj7 D7 Em7 F#dim7 Gmaj7
    به همین راحتی !!!
    راستی سوال هم نپرسین بگین چرا اون جا G7 میگی یه جا Gmaj... وقتی maj میاد یعنی افزوده .. که درجات I و IV افزوده میشن تو گام ماژور. این که چرا 0.5 پرده این ور اون وره بر اساس گام.. خب اون 12 میزانی که من گذاشتم خیلی بر اساس گام نوشته نشده ! دست خودتونه می تونین نذارین. حالا چیزی هم نشده ! مهم آهنگ و صداسازی و اون حس بلوزه که میده و درسته !
    ویرایش توسط petrucci4eva : Monday 3 June 2013 در ساعت 05:07 PM

petrucci4eva آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    62495
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    378
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    12

مدال های دریافت شده

پیش فرض سوم

خب! این دفعه با اساسی ترین ریتم بلوز یعنی ریتم شافل THE SHUFFLE RHYTHM سر و کار داریم. گفتم که بلوز قاعده مند نیست خیلی جاها ... بله در ادامه هم خواهید دید مثلا با نت ها زینتی ...
    حال این جا باید بگم که shuffle بهم ریختن کشش است! که دو تا چنگ آن معادل یک تریپلت (1 ضرب 3 صدایی به صورت ساده بگم!) است به طوری که اولی نت سیاه باشد و دومی چنگ.. که معمولا بالای نت ها نوشته میشه که منظور شافل است و دو ضرب معادل تریپلت است.
    میشه به راحتی این ریتم رو با تغییر تمپو مناسب ملودی کارمون بکنیم ... مثلا slow shuffle حدود 90
    medium shuffle 120
    fast shuffle 150
    اینم فایل گیتار پرو! برای تمرین و درک بهتر :)

اینم از این! نقریبا از این به بعدکلی قطعه ی خوب برای تمرین هست! عذر می خوام از کسانی که توقع پیشرفته تر داشتن ولی به اون جا ها هم با هم میرسیم !

8. 14 کاربر برای این پست از petrucci4eva تشکر کرده اند:

Honey_Shababi آواتار ها
    مدیر کل انجمن ها

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مدیر کل انجمن ها
    شماره عضویت
    22033
    میانگین پست در روز
    0.70
    تشکر از پست
    13,427
    9,726 بار تشکر شده در 2,712 پست
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    5 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1,435/20
    Given: 1,833/25
    میزان امتیاز
    10

لازم دونستم از دوست عزیزمون [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] بابت این تاپیک مفید و آموزنده، قدردانی کنم.

این تاپیک اگه ادامه پیدا کنه، یکی از بهترین تاپیک های آموزشی خواهد شد.

سپاس از شما دوست عزیزم

تاپیک، مهم شد!
    تمرين تمرين تمرين

موفقيت

10. 10 کاربر برای این پست از Honey_Shababi تشکر کرده اند:

imanlotus آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    41665
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    480
    311 بار تشکر شده در 103 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    14

من تازه یه مدته آهنگای بلوزو به طور جدی دارم گوششون میکنم
    و تازه وارد این دنیای پر از احساس شدم
    از جناب [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] ممنونم که زحمت می کشه واسه این تاپیک ایشالا بقیه بچه هام بیان کمک کنن تاپیکو بکشن بالا...

من اینجا بس دلم تنگ است
    و هر سازی که میبینم بد آهنگ است
    بیا ره توشه برداریم
    قدم در راه بی برگشت بگذاریم...

12. 6 کاربر برای این پست از imanlotus تشکر کرده اند:

imanlotus آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    41665
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    480
    311 بار تشکر شده در 103 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    14

من فایلا رو که دانلود میکنم آخرش . gp6 میزنم اما ارور لودینگ میده.
    من اینجا بس دلم تنگ است
    و هر سازی که میبینم بد آهنگ است
    بیا ره توشه برداریم
    قدم در راه بی برگشت بگذاریم...

14. 2 کاربر برای این پست از imanlotus تشکر کرده اند:

Honey_Shababi آواتار ها
    مدیر کل انجمن ها

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مدیر کل انجمن ها
    شماره عضویت
    22033
    میانگین پست در روز
    0.70
    تشکر از پست
    13,427
    9,726 بار تشکر شده در 2,712 پست
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    5 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1,435/20
    Given: 1,833/25
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط imanlotus [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    من فایلا رو که دانلود میکنم آخرش . gp6 میزنم اما ارور لودینگ میده.
    . gpx باید بزنی عزیز
    تمرين تمرين تمرين

موفقيت

16. 5 کاربر برای این پست از Honey_Shababi تشکر کرده اند:

petrucci4eva آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    62495
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    378
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    12

مدال های دریافت شده

Post چهارم

تشکر می کنم از دوستان که حمایت کردن و تشکر ویژه از هانی جان که ما رو شرمنده می کنن با حرفشون که هر چی دارم از ایشونه ..
    خب این دفعه چند تا آکورد میدم برای تمرین که حال بیاین در ادامه هم یه تئوری خیلی جامع ! ! آکورد های sweet home Chicago هستش در گیتار پرو ساختم و ضمیمه کردم.. امید وارم خوشتون بیاد. یادتون هم نره ریتمش رو شافل بزنید ... یعنی نا هماهنگ ... اولی یه ذره کشش بیشتری از دومی داشته باشه تو هر ضرب...
    خب یه ذره می خوام تئوری توضیح بدم درباره آکورد ها ... خب این که تو هر آهنگی شما می خواین فرود بدین مینور استفاده می کنید.. (مینور تو گام) و هر وقت خواستین اوج بدین(ماژور تو گام). ولی خب حالا diminished چی میشه ؟! dim انگاری یه حالتی بینشه.. آدم رو گیر میندازه تو یه حالتی مجهول و نا معلوم ... فکر کنم این تا حدی به درد بلوزتون(لباس رو نمی گم :D) بخوره.
    حالا چرا از مینور استفاده می کنیم ؟ مگه توالی آکورد ها درجات I IV V نبود؟؟ چی شد پس؟
    خب اون که درسته شما اگه بخواین یه آهنگ معمولی بسازین میتونین از همونا استفاده کنید و روی گیتار هر آکورد رو میشه بیشتر از 6-5 مدل گرفت که صداش متفاوت شه! ولی... هر درجه ای یه خانواده ای داره.
    یعنی این درجات یه ارتباطی با هم دارن به اصطلاح relationship دارن اگر هم عملی این تئوری رو امتحان کنید تا آخر عمر تو گوشتون میمونه... حالا من یه توضیحی در این باره میدم--- الآن بحث ما در حقیقت آکورد های چهار صدایی(با افزودن دومیننت) در گام ماژور است ولی گام مینور طبیعی(در ادامه می پردازم) هم همین حالت رو دارد یا گام های دیگر...
    در ابتدا بگم درجه ی V, I به حدی میل حل شدن تو هم دیگه دارن که انگاری اصلا همون شنیده میشه !

Dominant Sub-Dominant TONIC
    V IV I
    VII II III
    (I) VI (VI)
    حالا چرا من از اینا استفاده کردم ؟
    اول اینو بگم که کاملا سلیقه است هر کسی به یه روشی آهنگ سازی می کند همان طور که گفتم بسته به آهنگ اوج و فرود میدیم و از درجات استفاده می کنیم ولی این درجات خیلی شبیه به هم هستن ... یعنی مثلا در آکورد درجات فاصله هاشون به هم خیلی شبیه است و فقط یه در یک نت متفاوتن. پس این طوری راحت تر میشه ازشون استفاده کرد...! وگرنه در حالت کلی سلیقه ای است.
    حالا گام مینور طبیعی
    نمی خوام بحث به گام مینور هارمونیک و ملودیک و . . کشیده بشه چون کارمون می خوایم بلوز باشه نه تئوری موسیقی... ولی دوستان می تونن در اون حیطه هم تا حد بلوز استفاده کنند !
    ولی به طور کلی گام مینور طبیعی رو اگه با گوش بزنین آخرین نتش یه جوریه که انگاری ناقصه .. و انتظار داریم یه نت دیگه بعدش بیاد که پایان بده به کار... به خاطر همین نیم پرده این ور اون ور کردن...
    (تو پرانتر می گم ... فواصل رو امید وارم دیگه بلد باشید خودتون در بیارید !
    لا مینور طبیعی: A B C D E F G A
    لا مینور هارمونیک:A B C D E F G# A
    لا مینور ملودیک: A B C D E F# G# A
    خیلی دیگه بی ربط شد !!! بسه نه ؟! حالا این رو هم می گم که چرا هارمونیک یه ذره صدای شرقی میده ! به خاطر همون فاصله ی 1.5 پرده ای است که بین F G افتاده ... ! دیگه اصلا بیشتر نمی گم !!)

اینم گام مینور طبیعی 4 صدایی(با دومیننت)- البته لزوما 4 صدایی برای بلوز استفاده نمیشه ... ! شما میتونی اصلا 5 صدای 3 صدایی بذاری تو کار...
    G F E D C B A
    G7 Fmaj7 Em7 Dm7 Cmaj7 Bm7-5 Am7

به ترتیب درجات گفتم...
    حالا می تونین عین ماِژور استفاده کنید... یعنی درجات گام رو از آکورداش استفاده کنید...
    اگه سوالی در رابطه با طرز گرفتن آکورد ها و ... دارین هم این که تو خیلی از سایتا هست و این که تو نرم افزارایی هم مثل گیتار پرو موجوده.
    مثلا pentatonic [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] که خیلی راحته نمی گم(لینک شماتیک هم گذاشتم)... وقتی بلوز میشه فقط یه blue note اضافه میشه ... که اون حس بلوز رو تداعی می کنه. حالا یادتونه گفتم حس بلوزی باید تداعی شه ؟؟ خب این همون چهارم درست افزوده است تو این جا... به همون چهارم افزوده میگن blue note همیشه. گام می خوای بلوز شه؟ ... یه نت بلوز اضافه کن. گام پنتاتونیک خیلی به درد improvise می خوره و جز ... راستی به نظرم لا کلا نت خوبیه برای گام ... انگاری راک تره!
    یا
    لا مینور بلوز (می تونید تغییراتش رو با مینور طبیعی جساب کنید دیگه... گام مینور رو کامل گفتم)
    A C D D# E G A
    تشکلیل شده در صورتی که الآن D# همون فاصله ی چهارم افزوده است نسبت به A دیگه !!
    بلوز scale هم می خواین داشته باشین یعنی گام بلوز رو کاغذش که قابل محاسبه است شماتیکش هم[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

گام بلوز فواصلشون این طوری هست مثلا این جا E blues scale

b3rd 4th b5th b7th نت پایه
    نت پایه=root هفتم کوچک منظور اینجا همون بلوز نت است!
    با همین میتونید راحت improvise کنید(البته باید در کل گیتار بسطش بدین اگه می خواین یه چیز درست حسابی از توش در بیاد که تو همون سایت گیتار مستر کلاس موجوده).. فایل گیتار پروش هم گذاشتم برای دانلود
    اینم یه سولو بلوز در قالب مینور!
    اینم از این !
    حالا این همه بحث آکورد کردیم پس ملودی کجا میره ؟
    اینو میذارم برا جلسه ی بعدیمون !
    ویرایش توسط petrucci4eva : Monday 8 July 2013 در ساعت 09:29 AM

18. 13 کاربر برای این پست از petrucci4eva تشکر کرده اند:

petrucci4eva آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    62495
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    378
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    12

مدال های دریافت شده

Post پنجم

خب بد قولی نکنم یه راست برم سر ملودی !
    این که ملودی چیست و اینا رو دیگه توقع توضیح نداشته باشین !
    ولی...
    خب اول میرم سراغ مطبوع نا مطبوع
    C D E F G A B C طبق فواصل زیر
    7th 2th 4th 6th 3th 5th octave
    نامطبوع < < < < < مطبوع
    فکر کنم گویا باشه خودش..! به این منظور که اکتاو و پنجم بهترین نت هست.
    یعنی برای هر نتی بهترین صدا اکتاوش است... به صورت عملی حتما امتحان کنید تا متوجه شوید
    نمودار هم این طوریه که هر چی به سمت راست برویم صدا بد تر میشه ... یعنی فکر کنم مثلا 5 قرن پیش 2th استفاده می کردی اعدامت میکردن:D ولی الآن قابل تحمله !
    خود نت رو unison می گن معمولا در پایان ملودی از خود نتی استفاده می کنن که شروع کردیم یا حداقل نتی که صدا را به پایان برسونه.
    بهترین ملودی نت های خود آکورد هست! بله می تونید به راحتی با همین چند موضوع یه آهنگ خوب بسازید ... که البته بستگی به خلاقیتتون هم داره..
    در بلوز معمولا نت زینتی استفاده میشه .. که یه خط روش میگذارن تو نت نویسی مثل عکس بالا

[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] این نت صرفا برای اون حس هست که کشش نداره یعنی معمولا خیلی سریع میزنن.. می تونید از blue note تو گام به این صورت استفاده کنید.
    فواصل رو هم برای اونایی که حفظ نمیشن یه راه حل خوب بگم ! همه می دونن که فقط فا و می - دو و سی نیم پرده ای هستن و بقیه 1 پرده فاصله دارن.
    خب حالا گام دو ماژور رو دیگه هر کی بلده !!!
    یادتون باشه تمام فاصله هاش یا درست است یا بزرگ ... خیلی راحت شد نه ؟! یعنی درجات گام رو همون فاصله میگیم... البته خود نت رو هم باید حساب کنید.
    برای این که بهتر متوجه شید...
    C D E F G A B C
    خب الآن بین دو و ر 1 پرده فاصله است. من چی گفتم ؟ گفتم خود نت رو هم حساب کن... یعنی الآن ر فاصله ی دوم دو است.
    حالا بزرگ یا کوچک؟ خب بزرگ دیگه چون گفتم همشون یا درسته یا بزرگ
    راحت بود نه ؟
    اینم فواصل به صورت ساده

هفتم بزرگ ششم پنچم چهارم سوم بزرگ دوم بزرگ

5.5 4.5 3.5 2.5 2 1
    کاسته dimineshed -0.5
    افزوده augmented +0.5
    تفاوت کوچک و بزرگ هم 0.5 پرده یعنی دوم کوچک مثلا 0.5 پرده میشه.
    چهارم و پنجم هم درست هستند یعنی افزوده کاسته دارند.
    میدونید که فواصل سیم های گیتار به غیر از سیم 2 ثابته(سل و می) و فاصله ی چهارمه(مثلا می و لا). یعنی شماتیک اون هم می تونید حفظ باشید که کلی کاربرد داره... مثلا بداهه زدن
    برای سیم دوم هم به این صورت عمل می کنید.
    می دونیم که شماتیک فاصله ی سوم کوچک نت سل (سیم 6 فرت 3) برابر لا دیز است. یعنی می تونید سیم 5 هم فرت 1 رو بگیرید.
    چون فواصل گیتار عمدتا چهارم است یعنی میتونید با همین نسبت روی سیم های دیگر هم پیاده کنید...
    مثلا یه نت روی سیم چهارم فرت 12 طبق قبلی قانون قیلی میشه فرت 10 سیم سوم(یعنی باید شماتیکش رو تو ذهنتون داشته باشید)
    به همین راحتی !
    ولی خب سیم دوم و سوم یه ذره تغییر می کنه به خاطر این که فاصله ی سوم بزرگه قوانین شکلی که تو بقیه ثابته این جا به این صورت میشه که وقتی می خوای فاصله ی مورد نظر رو پیدا کنی 1 فرت اضافه می کنی... معلومه چرا دیگه ؟ چون قانون برای سیم هایی با فاصله 2.5 هست. وقتی سیم دوم و سوم 2 پرده فاصله دارند پس باید 0.5 پرده اضافه کنیم که میشه 1 فرت!
    و تمام !
    تئوری خیلی کامل شد نه ؟!!
    یه ذره عملی...
    برای بلوز بند 1/4 است. یعنی به اندازه ی خیلی کم بالا میبرید-یا پایین- این یکی از روش های متداول است...
    البته برای مبتدی بگم که نه 1/2 است نه فرت بعدیه نه 2 فرت بعدی. یعنی یه ذره بالا بره.. یه تمرین آماده کردم اولش lick هست...
    یادتون باشه همین lick هاست که جمع میشه میتونید improvise کنید ملودی بسازید و سولو بزنید ... یعنی گام که معلومه !
    گام فقط میگه که فالش نزنی یا فقط نت اشتباه نزنی ... وگرنه تمام خلاقیت همون پیاده کردن تکنیکاست که زیباتر کنه...
    مثلا ring together کردن سیما یه جاهایی خیلی زیبا میشه که فقط نیاز به تجربه داره...
    برین حال کنید :D
    ویرایش توسط petrucci4eva : Saturday 2 August 2014 در ساعت 12:51 PM

20. 12 کاربر برای این پست از petrucci4eva تشکر کرده اند:

petrucci4eva آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    62495
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    378
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    12

مدال های دریافت شده

Post ششم

همون طور که قولش رو دادم..
    یه فایل فشرده آماده کردم که شامل بیش از 80 licks هست + آهنگای بلوز چندین گیتاریست!
    امید وارم مفید واقع شه. رمز فایل noteahang. com است.
    همون سایت [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] هر روز یه سری lick مبتدی میذاره(کانتری بلوز جز) که از یه موقع به بعد حس می کنید خیلی آسونه ! ولی اگه رو تئوری هر چیزی فکر کنید تا بفهمید چه جوری بدست اومده خیلی مفیده.
    دیگه از این به بعد احتمالا درباره ی استایل نوازندگی چند تا بلوز نواز های معروف مثل BB king, ... کار کنیم.
    دیگه جای سخت رو رد کردیم ... البته اگه روی اون لیک ها مسلط بشین !
    ولی در ادامه باز هم آهنگ و لیک و ... خواهیم داشت.
    کتاب real blues هم یکی از سخت ترین کتاب های بلوزه... اگه خوب کار کنید روش شاید یکی از قوی ترین آدم های بلوز شوید... متد real blues رو خیلیا می گن زدن ... ولی زدنی که نه رو کشش باشه و نه رو تمپو و کثیف باشه هیچ دردی نمی خوره .. باید رو هر قطعه کلی کار کرد تا کامل مسلط شد. هانی جان هم قبلا زحمتش رو [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] پس آپلودش نکردم.. تو همون پست لینک دانلود هست، دانلود کنید.

از این به بعد احتمالا تئوری کم رنگ شه خیلی کامل تئوری رو گفتم حالا اگه سوالی بود بپرسین.

لینک ها رو چک کردم اونایی که دچار مشکل بودن اصلاح شد.
    + 17 آهنگ از Steve Ray Vaughan آپلود کردم. در یه فایل فشرده پسورد هم noteahang. com
    ویرایش توسط petrucci4eva : Wednesday 5 June 2013 در ساعت 12:47 PM

22. 12 کاربر برای این پست از petrucci4eva تشکر کرده اند:

FMETAL آواتار ها
    مسئول بخش های راک و متال - جز و بلوز

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بخش های راک و متال - جز و بلوز
    شماره عضویت
    82018
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر از پست
    4,757
    4,623 بار تشکر شده در 1,189 پست

شبکه های اجتماعی من

Follow FMETAL On Twitter Add FMETAL on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 955/32
    Given: 2,257/5
    میزان امتیاز
    12

از تاپیک بسیار ممنون. خیلی‌ کار قویه. فقط یکی‌ دو تا مورد به ذهنم اومد، با اجازه میخواستم یه نمه درموردشون توضیح بدم. البته اگر اشکالی نداشته باشه.

موزیسینهای بسیاری هستن که Blues هرگز نزدن. ولی‌ از „ارزش نوازندگیشون” هیچی‌ کم نمیشه. گیتاریست‌های گروه‌هایی‌ چون Metallica, Iron Maiden, Judas Priest و ...

اگر منظورتون Pure Blues یا „blues خالص” باشه و Blues Rock را محسوب نکنید، که تعداد این نوازنده‌ها بیشتر هم میشود.

متعجب شدم که نوشته اید „slide چیز خاصی‌ نداره” دوست من اگر نداشت، ساز Pedal Steel Guitar اختراع نمی‌شد. در نتیجه این Tube Slide انگشتی هیچ وقت به بازار نمیومد. چون همونطور که میدونید، این وسیله برای استفاده نوازندگانی که از بجای Pedal Steel از گیتار معمولی‌ استفاده می‌کنن (یا ترجیح میدن که استفاده کنن) درست شده.

Blues درسته که یک سبک آمریکاییه، ولی‌ این‌طور نیست که بهترین Blues کار‌ها از این کشور باشن. بعنوان مثال Eric Clapton و یا Gary Moore فقید. اولیش انگلیسی، و دومی‌ ایرلندی.

اون بخش پستتون که هشت آکورد برای the 12 bar blues آورده بودین رو هم کامل متوجه نشدم. یعنی‌ از همه این آکوردها استفاده میشه؟ فکر کنم منظورتون از Bar همون „میزان” هستش. اگه منظور همین بوده، شما به سه آکورد نیاز دارید که این ۱۲ میزان رو کامل کنید. مثلا:

Bars 1-4 = A7
    Bars 5-6 = D7
    Bars 7-8 = A7
    Bar 9 = E7
    Bar 10 = D7
    Bar 11 = A7
    Bar 12 = E7

فعلا تا همینجا تونستم بخونم. الان خیلی‌ دیر وقته. امیدوارم فضولی بنده رو به بزرگی‌ خودتون ببخشید.
    Whatever Life throws at you, PLEASE don't Cry & Bitch about it. Either take it like a MAN, or DUCK your F*#@ing head down!!! - F. Metal The Great
    Rockers Nation

24. 6 کاربر برای این پست از FMETAL تشکر کرده اند:

emocean9 آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    82409
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    282
    94 بار تشکر شده در 30 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 5/0
    Given: 117/3
    میزان امتیاز
    0

سلام
    اين آموزش چرا اينقدر پيچيده و تئوريكه... ؟

26. 2 کاربر برای این پست از emocean9 تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    71596
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    83
    145 بار تشکر شده در 61 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 7/1
    میزان امتیاز
    12

سلام دوستان
    با تشکر از اینکه بالاخره یه نفر پیدا شده که حاضر چیزی رو که میدونه رو به اشتراک بزاره باید به جماعت ایرانی تبریک گفت. این تاپیک تا اونجایی که من دارم مطالعه میکنم و خیلی هم خوبه این نوشتار خیلی ساده نوشته شده. و البته خوب و مناسب . هنوز اصلا وارد مباحث تئوریک و هارمونی قضیه نشده و البته امکانش هم نیست چون خیلی از مباحث حتما باید رو در رو باشه. به هر صورت تا همنیجای کار رو بیشتر استادان محترم در کلاسهای خصوصیشون تقریبا 4 ماه طول میشکه که بگن.. کلا منظورم اینه که ساده گفته شده و بازم تاکید میکنم خیلی خوب توضیح داده شده. امیدوارم ادامه داشته باشه.

28. 3 کاربر برای این پست از Spiritual تشکر کرده اند:

petrucci4eva آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    62495
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    378
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    12

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط FMETAL [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    از تاپیک بسیار ممنون. خیلی‌ کار قویه. فقط یکی‌ دو تا مورد به ذهنم اومد، با اجازه میخواستم یه نمه درموردشون توضیح بدم. البته اگر اشکالی نداشته باشه.

موزیسینهای بسیاری هستن که Blues هرگز نزدن. ولی‌ از „ارزش نوازندگیشون” هیچی‌ کم نمیشه. گیتاریست‌های گروه‌هایی‌ چون Metallica, Iron Maiden, Judas Priest و ...

اگر منظورتون Pure Blues یا „blues خالص” باشه و Blues Rock را محسوب نکنید، که تعداد این نوازنده‌ها بیشتر هم میشود.

متعجب شدم که نوشته اید „slide چیز خاصی‌ نداره” دوست من اگر نداشت، ساز Pedal Steel Guitar اختراع نمی‌شد. در نتیجه این Tube Slide انگشتی هیچ وقت به بازار نمیومد. چون همونطور که میدونید، این وسیله برای استفاده نوازندگانی که از بجای Pedal Steel از گیتار معمولی‌ استفاده می‌کنن (یا ترجیح میدن که استفاده کنن) درست شده.

Blues درسته که یک سبک آمریکاییه، ولی‌ این‌طور نیست که بهترین Blues کار‌ها از این کشور باشن. بعنوان مثال Eric Clapton و یا Gary Moore فقید. اولیش انگلیسی، و دومی‌ ایرلندی.

اون بخش پستتون که هشت آکورد برای the 12 bar blues آورده بودین رو هم کامل متوجه نشدم. یعنی‌ از همه این آکوردها استفاده میشه؟ فکر کنم منظورتون از Bar همون „میزان” هستش. اگه منظور همین بوده، شما به سه آکورد نیاز دارید که این ۱۲ میزان رو کامل کنید. مثلا:

Bars 1-4 = A7
    Bars 5-6 = D7
    Bars 7-8 = A7
    Bar 9 = E7
    Bar 10 = D7
    Bar 11 = A7
    Bar 12 = E7

فعلا تا همینجا تونستم بخونم. الان خیلی‌ دیر وقته. امیدوارم فضولی بنده رو به بزرگی‌ خودتون ببخشید.
    ممنون از نظرتون. اون گیتاریستایی که فرمودید آخه کارشون هیچ ربطی به بلوز نداره اگه بخوایم این طور حساب کنیم 99٪ سبکای متال بلوز زن نیستن و ... مقصود از حرف صرفا اهمیت و زیبایی بلوز بود که یه دنیایی داره.
    درباره ی Pedal Steel Guitar حرفاتون درسته. من نخریدم این سازو تا به الآن و فقط از slide استفاده کردم البته. منظور صرفا این بود بلوز بدون اون هم موثره و میشه جلو رفت و اگه کسی هم دوست داره خودش پیگیر باشه چون ویدیوهاش تو اینترنت هم موجوده و تصویری آموزش میده.
    در رابطه با آکورد ها هم 3 تا آکورد گفتم دیگه مشکل چیه الآن. کدوم همه آکورد ها؟
    یه فایل گیتار پرو هم که موجوده که 12 میزان بلوز توسط 3 آکورده.
    در رابطه با این که همه آمریکایی نیستن خب این گستردگی و محبوبیت بلوز رو نشون میده بله ممکنه یکی هم تو آمریکا در بیاد سنتی ایرانی بزنه در حد بنز ! ولی قطعا اساتید ایرانی بهتر می تونن تدریس کنن تا اون آدم.. من حرف از نوازنده ها نزدم البته.
    ادامشم ان شاء الله میرسی :)
    نقل قول نوشته اصلی توسط emocean9 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام
    اين آموزش چرا اينقدر پيچيده و تئوريكه... ؟
    فکر کنم دیگه کسی رو پیدا نکنی از این راحت تر توضیح بده !!
    تئوری کاملا با نوازندگی در راستای هم دیگه پیش رفت. برای سهولت کار هم گیتار پرو اکثر کارا قرار داده شده. دیگه باید خودت همت کنی فکر می کنم :)
    نقل قول نوشته اصلی توسط Spiritual [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام دوستان
    با تشکر از اینکه بالاخره یه نفر پیدا شده که حاضر چیزی رو که میدونه رو به اشتراک بزاره باید به جماعت ایرانی تبریک گفت. این تاپیک تا اونجایی که من دارم مطالعه میکنم و خیلی هم خوبه این نوشتار خیلی ساده نوشته شده. و البته خوب و مناسب . هنوز اصلا وارد مباحث تئوریک و هارمونی قضیه نشده و البته امکانش هم نیست چون خیلی از مباحث حتما باید رو در رو باشه. به هر صورت تا همنیجای کار رو بیشتر استادان محترم در کلاسهای خصوصیشون تقریبا 4 ماه طول میشکه که بگن.. کلا منظورم اینه که ساده گفته شده و بازم تاکید میکنم خیلی خوب توضیح داده شده. امیدوارم ادامه داشته باشه.
    تقریبا اصل کار گفته شده یا حداقل مباحث کاربردی زیادی رو گفتم .. دیگه خود هنرجو که چه قدر استعداد و پشت کار داره ... مثلا بعضیا هستن یه حرف از چنگ می زنن میرن تاریخچه چنگ رو در میارن... خب قطعا اینا آینده ی روشنی دارن.
    مثلا مبحث مدلاسیون رو میشه تو 5 دقیقه کامل فهموند ولی این که طرف چی میسازه و چی کار می کنه با هنر جو هست... وگرنه مثلا خود مدلاسیون که بالفطر آسونه..
    حالا یه عده زیاد بنویسم بد تر گیج میشن ... زده میشن و نوازندگی رو ول می کنن یا تئوری موسیقی میگن به چه دردمون می خوره و..
    ادامه که نمی دونم کی وقت کنم ... چون الآن خودم درگیرم خیلی و وقت اضافی که هم دارم بیشتر صرف نوازندگیم صرف می کنم ولی حتما اگه وقت شد دوباره شروع می کنم به نوشتن...
    الآن یه جلسه خصوصی برای یکی بذارم شاید 2 ساعت طول بکشه مباحث هارمونیک ... حالا دیگه تایپ کردن اونا باید همراه روش تدریس و ساده سازیش+ این که از کجا شروع کنیم به کجا ختم کنیم که مثل متد شه ...
    کار وقت گیریه .. چون تک تک چیزا رو باید تایپ کنی بررسی کنی مشکلی نداشته باشه یه جاهی نتاشو بنویسی و ...
    به خاطر همین نمی تونم قول بدم زود ادامه بدم ولی اگه سوالی باشه اگه بتونم حتما جواب میدم.
    برای کسی که تازه شروع کنه به همراه نوازندگی شاید این مباحث کار 1 یا 2 سال شه !!
    البته من سعی کردم تئوری که می گم به درد همه بخوره ... نه این که از اول زوم کنم رو بلوز.. و این که در حد حاشیه به حدقل چیزایی رسیدم فعلا
    ویرایش توسط petrucci4eva : Wednesday 10 July 2013 در ساعت 02:44 AM

30. 6 کاربر برای این پست از petrucci4eva تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    71596
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    83
    145 بار تشکر شده در 61 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 7/1
    میزان امتیاز
    12

ولی من میگم بیاید مباحث پیشرفته تر رو هم بگید اجازه بدید دوستان ایمپروایز بزارن و شما ایراداشونو بگیرید. بزارید این حرکت پویایی شو حفظ کنه.
    امیدوارم از حرفای دوستان و یا خود من ناراحت نشده باشید. چون ما مشتاق هستیم و حرکت شما هم کمیابه. پس دست به کار شید. نمونه اش خودم یه برنامه کتابخونی رو 2 سال پیش با یه جمعی به پیشنهاد خودم استارت زدیم. خیلیها رفتن حتی خیلیها قهر کردن. ولی من هنوز پاش ایستادم تا کتاب به انتها برسه و هنوز داریم ادامه میدیم. این یه پیشنهاد دوستانه بود تصمیم با شماست.

32. کاربران زیر از Spiritual به خاطر این پست تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)