لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 17 به 27 از 27

موضوع: سوال در مورد سی بمل و لا دیز

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    3,010 بار تشکر شده در 1,040 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 614/4
    Given: 649/29
    میزان امتیاز
    13

0 Not allowed! Not allowed!
    نقل قول نوشته اصلی توسط korutzer [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    بله کاملا این دو نت صدای متفاوتی دارند (البته در سازهایی که از اعتدال یکسان پیروی نمیکنن مثل ویلن و ترومبون و...). یک پرده دیاتونیک برابر است با 9 کما. هر نیم پرده کروماتیک برابر است با 5 کما. لا دیز نت لایی هست که 5 کما دیز شده. سی بمل نت سی هست که 5 کما بم تره. با توجه به اینکه یک پرده برابر با 9 کما هست نه 10 کما. پس نتیجه میگیریم نت سی بمل یک کما بمتر از نت لا دیز صدا میدهد. و نت لا دیز یک کما زیرتر از سی بمل صدا میدهد.
    سلام دوست عزیز. 2تا سوال دارم که تقریبا مرتبط با بحث هست.
    وقتی ما میخوایم سی بمل رو اجرا کنیم باید انگشت اول رو به نزدیکی شیطونک ببریم؟ برای اجرای لا دیز باید انگشت رو چجوری بذاریم تا دقیقا سر جای خودش قرار بگیره؟
    سوال دوم اینکه برای نواختن نت ر دیز، باید انگشت سوم (روی سیم دوم) رو بچسبونیم به انگشت چهارم و برای اجرای می بمل باید انگشت چهارم بچسبه به سوم. اولا آیا این که گفتم درست هست یا خیر؟ ثانیا ما اگه اینجوری انگشت گذاری کنیم اختلاف بین می بمل و ر دیز آیا همون 1 کما در میاد یا نه؟ (ظاهرا بیش از یک کما میشه... شاید من اشتباه انگشت گذاری میکنم چون مبتدی هستم)

خیلی ممنون بابت توجهتون

2. کاربران زیر از virtuoso به خاطر این پست تشکر کرده اند:

erfan_shoja آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    69922
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    171
    116 بار تشکر شده در 46 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 9/0
    Given: 5/0
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط virtuoso [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    وقتی ما میخوایم سی بمل رو اجرا کنیم باید انگشت اول رو به نزدیکی شیطونک ببریم؟ برای اجرای لا دیز باید انگشت رو چجوری بذاریم تا دقیقا سر جای خودش قرار بگیره؟
    سوال دوم اینکه برای نواختن نت ر دیز، باید انگشت سوم (روی سیم دوم) رو بچسبونیم به انگشت چهارم و برای اجرای می بمل باید انگشت چهارم بچسبه به سوم. اولا آیا این که گفتم درست هست یا خیر؟ ثانیا ما اگه اینجوری انگشت گذاری کنیم اختلاف بین می بمل و ر دیز آیا همون 1 کما در میاد یا نه؟ (ظاهرا بیش از یک کما میشه... شاید من اشتباه انگشت گذاری میکنم چون مبتدی هستم)

خیلی ممنون بابت توجهتون
    سلامآقا محمد
    برای اجرای نت لا دیز باید انگشت اول رو بین سی بمل و سی بکار قرار بدید.
    در مورد سوال دومتون هم بله ر دیز یعنی انگشت سوم چسبیده به انگشت چهارم و می بمل یعنی انگشت چهارم چسبیده به انگشت سوم.
    منظورتون از کما چیه؟من نمیدونم کما چیه!
    ویرایش توسط erfan_shoja : Saturday 15 June 2013 در ساعت 04:23 PM
    موسیقی، سرزمینی است که روح من در آن حرکت می‌کند، در آنجا همه‌چیز گل‌‌های زیبا می‌دهد و هیچ علف هرزه‌ای در آن نمی‌روید، اما کمتر هستند اشخاصی که بفهمند در هر قطعه از موسیقی چه شوری نهفته‌است.

4. کاربران زیر از erfan_shoja به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    78860
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    47
    112 بار تشکر شده در 45 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 15/1
    Given: 17/3
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط erfan_shoja [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلامآقا محمد
    برای اجرای نت لا دیز باید انگشت اول رو بین سی دیز و سی بکار قرار بدید.
    در مورد سوال دومتون هم بله ر دیز یعنی انگشت سوم چسبیده به انگشت چهارم و می بمل یعنی انگشت چهارم چسبیده به انگشت سوم.
    منظورتون از کما چیه؟من نمیدونم کما چیه!
    آقای شجاع دقت کن و دچار اشتباه به این بزرگی نشو آیا نت لادیز بین سی دیز و سی بکاره!!! ؟؟؟؟؟؟

- - - Updated - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط tabass [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    يعني صداي مي ديز و فا هم در ويولن متفاوته؟

در تئوري موسيقي که يکسان و آنهارمونيک هستند نه؟
    در ويولن هم اينها رو آنهارمونيک ميدونيم آيا؟

توي کتاب تئوري آقاي منصوري نوشته شده که در علم فيزيک نيم پرده ي کروماتيک و دياتونيک مساوي نيستند و همونجور که شما گفتيد 5و4 کما هستند ولي در تئوري موسيقي مساوي و به اندازه ي 4.5 پرداه ان
    اين يعني اين که در ساختار ساز ويولن هم به 5و4 تقسيم ميشن؟در پيانو که همه ي نيم پرده ها 4.5 کماست ديگه؟
    ميشه منبع تون رو هم ذکر کنين لطفا؟

من متوجه نشدم ميشه برام توضيح بدين يا هنوز سوادم به اندازه کافي نيست؟

راستشو بخوای دلیله علمیشو نمیدونم ولی به طور تجربی در ویولن تنها معیار درست بودن فقط گوشه. مثلا اگه نت می رو روی سیم ر با انگشت اول بگیری و باسیم لا کوکش کنی و یه بار دیگه با سیم سل کوکش کنی می بینی که می که با سیم لا کوک شده کمی زیرتر از می که با سیم سل کوک میشه. تا جایی که گوش تشخیص بده باید رعایت کنی. یکم درکش سخته شرمنده از این بهتر نمیتونم توضیح بدم ولی موضوع بسیار قابل تحقیق و قابل بحثیه. در ضمن این یه بحث نسبتا پیشرفته ای حتی نوازنده های بزرگ بعضی وقتها نیم پرده فالش میشن چه برسه به اینکه بیان یک کما رو رعایت کنند از هیچ کس این انتضار نمیره که تا این حد دقیق باشه ولی تا جایی که امکان داره اگر رعایت کنی نوازندگیت زیباتر جلوه خواهد کرد.

6. 2 کاربر برای این پست از mohamma_rga تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    78860
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    47
    112 بار تشکر شده در 45 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 15/1
    Given: 17/3
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط virtuoso [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

خیلی ممنون بابت توجهتون
    قضیه رو فکر کنم خیلی پیچیده کردیم. لادیز اصولا باید یکم از سی بمل بیشتر باشه ولی در کل هیچوقت به اندازه فک نکن وقتی گوشت بگه درسته یعنی درسته. بعضی نوازنده ها هستند که سی بمل و دو دیزشون مشهوره کاملا با دیگر نوازنده ها فرق داره ولی قشنگه چون قشنگه پس درسته. در موسیقی مقامی هم که شما بهتر میدونی همینطوره کورن و سوری ایرانی متفاوت با کرن و سوری عربیه.

8. 3 کاربر برای این پست از mohamma_rga تشکر کرده اند:

korutzer آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    29165
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    179
    547 بار تشکر شده در 206 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 23/4
    Given: 5/3
    میزان امتیاز
    14

نقل قول نوشته اصلی توسط r_a_m_i_n [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    آقای که دم از مطالعه میزنید لطفا مطالب زیر رو بخونید کتاب نظری به موسیقی جلد 1... صفحه 30 تا 32 فیزیکدانها فاصله ی پرده را به 9 قسمت میکنند و هریک از آن قسمتها را یک کما گویند... (مطابق علم ریاضی) و گویند نیم پرده ی کروماتیک دارای 5 کما و نیم پرده ی دیاتونیک دارای 4 کما است. سابقا نیم پرده های کروماتیک از این حیث با هم اختلاف داشته ولی بعدها چون موسیقی دانها به مشکل برخوردند این اختلاف را از بین بردند یا بقول زیاضیدانها موسیقی را از حالت طبیعی خود خارج کردند. به این ترتیب 2 نیم پرده ی کروماتیک را هرکدام 4 کما و نیم حساب کردند که مجموع همان 9 کما میشود. زیرا در سازهایی که پرده ی ثابت دارند (از قبیل پیانو و ارگ و اسبابهای بادی) اختلاف بین نیم پرده ی کروماتیک و دیاتونیک عملی نمیشود مثلا در پیانو یک مضراب برای دو دیز و ر بمل است و همچنین یک مضراب برای ر دیز و می بمل و غیره... درصورتی که مطابق قاعده ی ریاضی دو دیز با ربمل یک کما فاصله دارد. همچنین سایر نتهای هم اهنگ در سایر اسبابهایی هم که پرده ی ثابت دارند این اختلاف باعث اشکال میشود. به جهات فوق و علل بسیار دیگری که ذکر آنها موجب طول کلام و راجع به علم صداشناسی است, موسیقیدانها هر نیم پرده را چنانکه گفتیم به چهار کما و نیم تبدیل کردند و از اینجا اختلافی بین موسیقی و ریاضی پدید آمد. ریاضی دانها با حساب دقیق میگویند به این جهت موسیقی از حالت طبیعی خارج شده و موسیقیدانها به علت اینکه فاصله ی نیم کما که حد اشتراک نیم پرده ی کروماتیک و دیاتونیک شده چیز خیلی کوچکی است و حتی گوشهای دقیق هم کمتر آن را تمیز میدهند گویند ما به این وسیله خودرا از اشکالاتی که در ساختن اسبابهای موسیقی موجود بود خلاص کردیمو این کار را „اعتدال موسیقی” گویند. بالاخره موضوع اعتدال موسیقی به قدری عمومی شده که مدت ها از این اقدام گذشته و علمای ریاضی هم میدانند که نیم پرده ها از حالت طبیعی خارج شده ولی جایی که این جریی اختلاف به گوش دقیق و ورزیده ی موسیقیدان مطبوع باشد طبعا سبب ناراحتی گوش ریاضیدان هم نیست. فکر اعتدال موسیقی را موسیقیدان بزرگ آلمان باخ به مرحله ی عمل دراورده و به این ترتیب راه را برای سهولت کار موسیقی و پیشرفت آن باز کرد. کتاب تئوری موسیقی وزیری صفحه 31 همین تعجب را با جریی دقتی در دیزها و بمل ها خواهید نمود زیرا فا دیز و سل بمل یکصداست ولی به همان جهت علمی گاهی این صدا را به نام فا دیز و گاهی سل بمل مینامیمو اسم این نوع صداها را انارمونیک مینامند که در واقع یک صدا هستند ولی اسم و شکلشان فرق دارد. کتاب تئوری بنیادی موسیقی پرویز منصوری صفحه 88 در مبحث فیزیک صوت, دو نیم پرده ی دیاتونیک و کروماتیک باهم برابر نیستند. در آنجا گفته میشود که هر پرده از 9 کما تشکیل شده و در تقسیم آن به دو نیم پرده ی (دیاتونیک و کروماتیک) اولی 4 , و دومی 5 کماست. در تئوری موسیقی غرب که هر اکتاو به 12 قسمت مساوی تقسیم شده, اختلاف کوما میان گونه های دوگانه ی نیم پرده از میان رفته است و هر نیم پرده برابربا 4.5 کما تلقی میشود.
    دوست عزیز سلام . من که با شما دعوا ندارم . خیلی هم ممنونم که اینهمه تایپ کردید و به منابع مراجعه فرمودید . من هم صحبتهایی که فرمودید رو قبول دارم اما فقط در مورد سازهایی که از اعتدال یکسان پیروی میکنن اینی هست که شما گفتید که منم قبلتر از شما اینارو گفتم . اما در سازهایی که از اعتدال یکسان پیروی نمیکنند به هیچ وجه چنین نیست. و اما در جواب منابعی که شما مطرح کردید و در مورد تایید حرف بنده لطفا یه نگاهی هم به پا ورقی کتاب تئوری اقای پور تراب صفحه 82 بندازید که برای افرادی مثل شما گفتن که تعریف فوق در سازهایی که تابع سیستم مستاوی مستندصادق هست در حالی که دو نت مترادف مانند فا دیز و سل بمل یک کما و می دوبل دیز و سل بمل دو کما با هم اختلاف دارند . بنده این سوال رو از دکتر افسری و استاد پور تراب و استاد بزرگ ویلن جناب رحیمیان هم پرسیدم و گفتن که فقط در سازهای با اعتدال یکسان یکی هستند و سازی مثل ویلن باید از قوانین فیزیک صوت پیروی کند... شما 4 تا کتاب خوندی . من به اضافه اون 4 تا کتاب چند سال درسشو خوندم و 8 سال حرفه ای موسیقی رو با اساتید به نام یاد گرفتم . بنابر این دوباره از شما خواهش میکنم این بحث رو ادامه ندیم و بیش از این وقت خودمون و دوستان رو نگیریم و دوستان ادامه بحث رو خودشون با مطالعه و از طریق اساتیدشون دنبال کنن تا متوجه بشن کدوم یک از ماها درست تر میگیم... که البته قسمتی از توضیحات شما هم کاملا درست میباشد. موفق باشید.
    دیروز گفتم باشد, از فردا یک جور دیگر هستم.
    امروز نگفتم باشد, از فردا یک جور دیگر هستم.
    تو تا بحال, هیچ, از دست این جورها, کلافه نشده ای؟...

10. 3 کاربر برای این پست از korutzer تشکر کرده اند:

korutzer آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    29165
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    179
    547 بار تشکر شده در 206 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 23/4
    Given: 5/3
    میزان امتیاز
    14

خیلی ممنون بابت توجهتون

سلام دوست عزیز .

این الگوی انگشت گذاری که شما فرمودید درسته اما اختلاف فاصله یک کما رو نمیشه با محل قرارگیری انگشتها روی گریف به درستی اجرا کرد و نیاز به گوش ورزیده و بسیار قوی داره .

اما اگر بخایم ساده تر بگیم در اجرای نت لا دیز باید انگشت اول در پوزیسیون اول به اندازه یک تا یک و نیم میلیمتر جلوتر از محل قرارگیری نت سی بمل قرار بگیره تا یک کما فالشی که مقدار خیلی کمی هست بگوش نرسه .

این مقدار در پوزیسیونهای بالاتر تقریبا به اندازه یک پنجم میلیمتر یا بیشتر هم میرسه چون همونطور که میدونید فاصله بین انگشتها در پوزیسیونهای بالاتر رفته رفته به هم نزدیکتر میشن و در نتیجه تشخیص یک کما از راه محل انگشت گذاری تقریبا غیر ممکنه و فقط از راه گوش قابل تشخیص و تفکیک میباشد ...

دوستان ببخشید که بحث بیشتر به سمت نوازندگی ویلن گرایش داشت. تا تئوری...

اگر سوالی در مورد ویلن داشتید با پیام خصوصی بپرسید تا کاملا تخصصی در حد علم کمی که دارم جواب بدم ..
    موفق باشید.

- - - Updated - - -

خیلی ممنون بابت توجهتون

سلام دوست عزیز .

این الگوی انگشت گذاری که شما فرمودید درسته اما اختلاف فاصله یک کما رو نمیشه با محل قرارگیری انگشتها روی گریف به درستی اجرا کرد و نیاز به گوش ورزیده و بسیار قوی داره .

اما اگر بخایم ساده تر بگیم در اجرای نت لا دیز باید انگشت اول در پوزیسیون اول به اندازه یک تا یک و نیم میلیمتر جلوتر از محل قرارگیری نت سی بمل قرار بگیره تا یک کما فالشی که مقدار خیلی کمی هست بگوش نرسه .

این مقدار در پوزیسیونهای بالاتر تقریبا به اندازه یک پنجم میلیمتر یا بیشتر هم میرسه چون همونطور که میدونید فاصله بین انگشتها در پوزیسیونهای بالاتر رفته رفته به هم نزدیکتر میشن و در نتیجه تشخیص یک کما از راه محل انگشت گذاری تقریبا غیر ممکنه و فقط از راه گوش قابل تشخیص و تفکیک میباشد ...

دوستان ببخشید که بحث بیشتر به سمت نوازندگی ویلن گرایش داشت. تا تئوری...

اگر سوالی در مورد ویلن داشتید با پیام خصوصی بپرسید تا کاملا تخصصی در حد علم کمی که دارم جواب بدم ..
    موفق باشید.
    دیروز گفتم باشد, از فردا یک جور دیگر هستم.
    امروز نگفتم باشد, از فردا یک جور دیگر هستم.
    تو تا بحال, هیچ, از دست این جورها, کلافه نشده ای؟...

12. 3 کاربر برای این پست از korutzer تشکر کرده اند:

tabass آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    59409
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    337
    51 بار تشکر شده در 21 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mohamma_rga [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    - - - Updated - - -

راستشو بخوای دلیله علمیشو نمیدونم ولی به طور تجربی در ویولن تنها معیار درست بودن فقط گوشه. مثلا اگه نت می رو روی سیم ر با انگشت اول بگیری و باسیم لا کوکش کنی و یه بار دیگه با سیم سل کوکش کنی می بینی که می که با سیم لا کوک شده کمی زیرتر از می که با سیم سل کوک میشه. تا جایی که گوش تشخیص بده باید رعایت کنی. یکم درکش سخته شرمنده از این بهتر نمیتونم توضیح بدم ولی موضوع بسیار قابل تحقیق و قابل بحثیه. در ضمن این یه بحث نسبتا پیشرفته ای حتی نوازنده های بزرگ بعضی وقتها نیم پرده فالش میشن چه برسه به اینکه بیان یک کما رو رعایت کنند از هیچ کس این انتضار نمیره که تا این حد دقیق باشه ولی تا جایی که امکان داره اگر رعایت کنی نوازندگیت زیباتر جلوه خواهد کرد.
    چون هيچي از ويولن نميدونم نفهميدم. ممنون:)

آهان پس در ويولن اين اعتدال وجود نداره
    ممنون از همگي

- - - Updated - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط korutzer [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    دوست عزیز سلام . من که با شما دعوا ندارم . خیلی هم ممنونم که اینهمه تایپ کردید و به منابع مراجعه فرمودید . من هم صحبتهایی که فرمودید رو قبول دارم اما فقط در مورد سازهایی که از اعتدال یکسان پیروی میکنن اینی هست که شما گفتید که منم قبلتر از شما اینارو گفتم . اما در سازهایی که از اعتدال یکسان پیروی نمیکنند به هیچ وجه چنین نیست. و اما در جواب منابعی که شما مطرح کردید و در مورد تایید حرف بنده لطفا یه نگاهی هم به پا ورقی کتاب تئوری اقای پور تراب صفحه 82 بندازید که برای افرادی مثل شما گفتن که تعریف فوق در سازهایی که تابع سیستم مستاوی مستندصادق هست در حالی که دو نت مترادف مانند فا دیز و سل بمل یک کما و می دوبل دیز و سل بمل دو کما با هم اختلاف دارند . بنده این سوال رو از دکتر افسری و استاد پور تراب و استاد بزرگ ویلن جناب رحیمیان هم پرسیدم و گفتن که فقط در سازهای با اعتدال یکسان یکی هستند و سازی مثل ویلن باید از قوانین فیزیک صوت پیروی کند...
    ميشه بگين اين عدم پيروي از اعتدال شامل کدوم سازها ميشه؟

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657
    3,206 بار تشکر شده در 1,404 پست

شبکه های اجتماعی من

Add r_a_m_i_n on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/9
    Given: 3/3
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط tabass [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    چون هيچي از ويولن نميدونم نفهميدم. ممنون:)

آهان پس در ويولن اين اعتدال وجود نداره
    ممنون از همگي

- - - Updated - - -

ميشه بگين اين عدم پيروي از اعتدال شامل کدوم سازها ميشه؟
    البته من هنوز سر حرفم هستم... و معتقدم که 1 کما هم در موقع همنوازی با پیانو فالش به نظر میرسه...
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

15. کاربران زیر از r_a_m_i_n به خاطر این پست تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    3,670 بار تشکر شده در 660 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 258/20
    Given: 76/14
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

چيزي كه رامين گفت كاملا درسته . اون وقتا كه كلاس هم ميرفتيم هوويك باغوميان همينو ميگفت.
    البته در موسيقي ايراني اين اندازه ها با هم برابر نيستن. حد اقل اينه كه من ربع پرده دشتي رو با ربع پرده سه گاه دو جا ميگيرم.

17. کاربران زیر از m_rv_2008 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    14844
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    8
    43 بار تشکر شده در 21 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 5/0
    Given: 11/1
    میزان امتیاز
    0

مدال های دریافت شده

این دو نت بر اساس تقسیمات گذشته متفاوت بوده اند و همینطور که دوستان هم گفتند در سیستم گذشته هر پرده 9 کما دارد و نیم پرده کروماتیک 5 کما و نیم پرده دیاتونیک 4 کما هست و نت سی بمل 1 کما بم تر از لا دیز است. و جالبه بدونیم که مثلا اجرای همزمان سل و سی بمل مطبوع است ولی اجرای همزمان سا و لا دیز نا مطبوع است...
    ولی
    پس از باخ سیستم تقسیم بندی تغییر کرد و هر اکتاو به 12 قسمت مساوی به نام نیم پرده و هر نیم پرده به 100 سِنت تقسیم شد. و این دو نت هم آنهارمونیک شدند. . سازهای پرده دار و کلاویه دار ساخته شد.

حالا دعوای دوستان این جا جای بحث داره. در حال حاضر نوازنده های سازهایی مانند ویولن بسته به اینکه در چه سبک و در چه گروهی ساز می نوازند متفاوت اجرا می کنند. مثلا در یک کوارتت زهی کلاسیک همه نوازنده ها در سیستم گذشته می نوازند ولی در یک ارکستر جَز سازها می بایست در سیستم نوین بنوازند و نت ها را آنهارمونیک اجرا کنند ... چرا که پایه هارمونی و تئوری جَز سیستم 12 بخشی هست... مثلا من سال پیش کلاسی داشتم به نام گروه نوازی پاپ (پاپ در سیستم بین الملل شامل جَز , بلوز, راک و ... می شود) استاد شرایبر به نوازنده های ویولن و آلتو که چینی و ژاپنی بودند و کلاسیک کار هم بودند, تاکید کرد که باید در این گروه در سیستم 12 بخشی بنوازند ... ...

امیدوارم که مفید بوده باشه ..

19. 2 کاربر برای این پست از bomdod تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    106136
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

سلام ب همگی کسی جواب سوالات کتاب تئوری موسیقی پرویز منصوری داره مشه لطف کنید برام ایمیل کنید مخصوصا فصل اول ودوم اینم ایمیلم [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)