لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 12 از 12

موضوع: آشنایی با سامول یروینیان (Samvel Yervinyan)

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    3,010 بار تشکر شده در 1,040 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 614/4
    Given: 649/29
    میزان امتیاز
    13

Lightbulb آشنایی با سامول یروینیان (Samvel Yervinyan)

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام عرض میکنم خدمت تمامی دوستان خوبم بخصوص علاقه مندان به ویلن.
    این اولین تاپیکی هست که بنده در بخش ویلن ایجاد میکنم و بالاخره بعد از مدت ها فکر کردن تصمیم گرفتم که این تاپیک رو ایجاد کنم.

این تاپیک مربوط میشه به آشنایی با سامول یا سمول یروینیان (Samvel Yervinyan)... که بعد از مدت ها تصمیم گرفتم دوباره در مورد ایشون مطالبی رو در دنیای مجازی بنویسم.

و اما چند نکته در خصوص این تاپیک:
    هدفم از ایجاد کردن این تاپیک بیشتر اشاره به جنبه های آموزشی نوازندگی سامول یروینیان هست، و در وحله ی بعد پاسخ به سوالاتی که ذهن بسیاری از طرفداران ایشون رو در بر گرفته... این تاپیک، تاپیک آشنایی با سامول یروینیان هست و نه تاپیک طرفداران ایشون. ضمنا به هیچ وجه، مقایسه ی ایشون با هیچ نوازنده ی دیگه ای مطرح نیست (البته در پاسخ به سوالات مطرح شده „ممکنه” بحث فنی انجام بشه ولی هدف این نیست)

سعی میکنم تا جایی که بتونم از اجراهای صوتی و تصویری ایشون هم استفاده کنم.

تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست 154293_159607340750642_100001041302352_300974_7689467_n.jpg  

2. 15 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

3. # ADS

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

برای شروع، بیوگرافی ایشون از ویکی پدیای فارسی رو قرار میدم:

سامول یروینیان (به [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]: Samvel Yervinyan) ‏ (زاده ۲۵ ژانویه ۱۹۶۶ - [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]) نوازنده [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] اهل [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] است.
    او از همان دوران کودکی علاقه ی بسار زیادی به نواختن ساز و ایجاد صدا های متفاوت با ساز های متفاوت بود. با این که توانایی خواندن نت را نداشت اما به طور تجربی می توانست ساز بزند.
    در سن 7 سالگی پدر وی که علاقه ی شدید او را در زمینه ی موسیقی می دید ، تصمیم گرفت که او را نزد استاد آرمن میناسیان برای فراگیری رسمی موسیقی بفرستد. سامول با وجود سن کمش خیلی زود توانست نظر استاد آرمن را به خود جلب کند. او در دوران ابتدایی در اکثر مسابقات شرکت می کرد و در بیشتر آن ها رتبه اول و در تعداد کمی رتبه ی دوم را به دست می آورد. با این که استاد آرمن به او چندین ساز مختلف را می آموخت ولی سامول ساز اصلی خود را ویلن انتخاب کرد.
    در سال 1980 در رشته آهنگسازی و نوازندگی ويلن فارغ التحصیل شد و با نواختن کنسرتو شماره 2 هنری ویتان يک مقام ستايش و استقبال عمومی از تمام اعضای دانشکده دريافت کرد سپس تحصيلاتش را در کنسرواتوار موسيقی چایکوسکی زیر نظر و رهبری „ استاد ادوارد دایان” (یکی از شاگردان اویستراخ) ادامه داد.
    در سال های بعد او همواره مایه افتخار استاد خود بود تا جایی که استادش از او به عنوان بزرگ ترین چهره آینده در نوازندگی ویولون یاد می کرد در سال 1993 یروینیان مدرک دکترای خود را از کنسرواتوار موسیقی کمیتاس در جمهوری ارمنستان گرفت و و با اینکه یکی از بهترین ها در حرفه خود می باشد همچنان به فکر پیشرفت در این زمینه میباشد.
    سامول علاقه زیادی به سبک ویلن ایرانی داشت و یک بار هم به ایران سفر کرد. آلبوم های وی فروش بسیار خوبی در مقایسه با سایر نوازندگان داشت و به همین دلیل اسم او از مرز های کشور ارمنستان فراتر رفت. در سال 2002 - 2003 یانی برای Ethnicity از وی دعوت کرد و از آن زمان تا کنون هنوز با یانی مشغول همکاری است.
    وی از سال ۲۰۰۳ در آلبوم‌ها و کنسرت‌های [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] به عنوان نوازنده ویلون فعالیت داشته‌است.[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید][ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    نکته ای در مورد زندگینامه ی سامول یروینیان (از سایت هواداران یانی در ایران):

سمول بدون گذراندن مقطع دبیرستان وارد دانشگاه شد و در آنجا نیز توانست موفقیت های بسیاری کسب نماید، به طوری که با وجود کم بودن سنش نسبت به دیگران، سایر دانشجویان وی را „استاد” صدا میزدند. او در سال 1980 (یعنی در 14 سالگی) از آنجا فارغ التحصیل شد.

5. 10 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

مسئول بخش گوناگون موسیقی این سایت، خانم لاکشمی در تاپیکی به نام یانی به روایت لاکشمی ، در قسمتی از معرفی اعضای گروه یانی مطالب خوبی رو در مورد سامول یروینیان نوشتن. (از ایشون واقعا متشکرم) از شما دعوت میکنم برای آشنایی بیشتر با این هنرمند قسمت دهم از یانی به روایت لاکشمی رو بخونید:
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

به صحبت های خانم لاکشمی هم اینو اضافه کنم که یانی بارها به تحسین سامول پرداخته و حتی ایشون رو بهترین ویلنیست جهان معرفی کرده (البته این به دلیل علاقه ی فراوان یانی به نوازندگی ساموله)

طریقه ی آشنایی یانی با سمول هم ظاهرا اینجوری بوده که سامول با پدرو اوستاش (نوازنده ی فلوت و سازهای بادی) که اون زمان با یانی همکاری داشته، دوست بوده. یه روز پدرو و سامول پیش یانی میرن و یانی از سامول میخواد که قطعه ای رو برای اون بنوازه.
    یانی میگه هنوز یک دقیقه از نوازندگی سامول نگذشته بود که من عاشق کارش شدم و متوجه شدم که این دقیقا همون چیزیه که من میخوام... بعدها وقتی با یانی مصاحبه میکردن در مورد سامول میگفت: سامول در تمرین ها، در مرتبه ی اول دقیقا همون چیزی رو اجرا میکنه که من میخوام
    (گفتن این نکته خیلی مهمه که قطعا سهم عظیمی از به شهرت رسیدن سامول مربوط به یانی و همکاری با این آهنگساز بزرگه)

در آینده حتما اجراهای سامول در گروه یانی رو در حد توانم به لحاظ فنی بررسی خواهم کرد.

7. 9 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

وبسایت شخصی سامول یرروینیان:

در این قسمت سری به وبسایت شخصی سامول یروینیان به آدرس samvelyervinyan. com میزنیم.
    در صفحه اول این وبسایت که متاسفانه دیر به دیر هم آپدیت میشه آلبوم جدید ایشون به نام Ambassadors of the Hidden moon برای فروش به نمایش گذاشته شده. در قسمت چپ، بخشی از قطعات این آلبوم قرار داده شدن (البته نمیدونم چرا الان امکان شنیدنشون وجود نداره)
    همچنین 3 ویدئو در این صفحه قرار داده شده

در بخش بیوگرافی، زندگینامه ی مختصری از سامول یروینیان قرار داده شده. در جایی از این بیوگرافی آورده شده:
    سامول در زمان فارغ التحصیلی چند قطعه ی کلاسیک رو اجرا می کنه: توکاتا و فوگ در سل مینور از باخ، کنسرتوی ویلن شماره 5 موتزارت در لا ماژور، کاپریس شماره ی 21 پاگانینی در لا ماژور و ملودی های جیپسی (Gypsy melodies) از ساراساته.

قسمت رزومه (Resume) دربرگیرنده ی مطالب جالبی در مورد سامول هست که پیشنهاد می کنم حتما این قسمت رو مطالعه کنید.
    فدراسیون نوازندگان آمریکا (انجمن نوازندگان امریکا) به ایشون لقب ویلنیستی با مهارت های شگفت انگیز رو داده.
    سامول در آهنگسازی، تنظیم و بداهه نوازی در سبک های مختلف مهارت داره.

سبک های نوازندگی: کلاسیک، پاپ، جاز و فلکلور شامل: روسی، بلغاری، مولداویایی، ارمنی، خاورمیانه، لاتین و ... (بصورت مشخص از موسیقی ایرانی اسم برده نشده هر چند که ایشون به موسیقی ایرانی علاقه دارن)

سامول از سال 1988 تا 1995 به تدریس مشغول بوده و شاگردانی رو در سطوح مبتدی، متوسط و حرفه ای داشتن و از متد خاصی هم استفاده می کردن (که خیلی دوست دارم بدونم متدشون چی بوده) شاگردای ایشون از سنین 7 تا 25 سال بودن که بعدها هر کدوم به عضویت ارکسترهایی در اومدن و بعضیاشون هم سلیست ارکستر شدن (ایشون در آموزش بسیار موفق عمل کرده)

قسمت های دیگه رو هم خودتون میتونید بخونید.

ویرایش توسط virtuoso : Tuesday 19 January 2016 در ساعت 10:52 AM

9. 6 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

بررسی یک شایعه ی بی پایه:

بعد از معرفی نسبی سامول یروینیان قصد دارم تا حدودی به شایعاتی که بخصوص در کشور ما در مورد سامول هست بپردازم.
    در جاهای زیادی خوندم که بعضی از طرفداران آقای بیژن مرتضوی شایعاتی مبنی بر اینکه سامول شاگرد بیژن بوده (!!!) رو مطرح می کنن. (البته بنده خودم از طرفداران آقای مرتضوی هستم ولی این دلیل نمیشه که به شایعات دامن بزنیم و قیاس مع الفارغ انجام بدیم)

اول به این بپردازیم که این شایعات از کجا شکل گرفته:
    در کنسرت یانی (Yanni Live! 2006) که در شهر لاس وگاس برگزار شد سامول در بخش های مختلف تک نوازی هایی رو داشت. در قطعه ی For all seasons که با تک نوازی سازهای مختلف همراه بود سامول در بخشی از این آهنگ تک نوازی سریعی داشت که توجه بسیاری از دوستداران ویلن در سراسر جهان رو به خودش جلب کرد که در قسمت دیگه ای در موردش صحبت می کنم (اگه یه چرخی توی یوتیوب بزنید می بینید افراد زیادی سعی کردن این قطعه رو دقیقا مثل سامول اجرا کنن که به موفقیت های خوبی هم دست پیدا کردن) سامول در این بخش یه لحظه گریزی به آهنگ سه گدار (شیراز یا همون گل زرد) می زنه (در حد چند ثانیه) و به زیبایی از موسیقی محلی ایرانی دوباره به سبک مدرن بر می گرده... اینجا شبهاتی مطرح شد که آیا سامول موسیقی ایرانی بلده یا نه.

با یه سرچ ساده خیلی ها به این نتیجه رسیدن که سامول علاقه ی خاصی به قطعات ایرانی داره و نکته ی جالب توجه اینه که ایشون اکثرا قطعاتی رو اجرا کردن که یا بیژن مرتضوی ساخته یا ایشون اجرا کرده. مثل همون آهنگ شیراز:

(اجرای قطعه ی محلی سه گدار یا شیراز توسط سامول یروینیان)

یا مثلا رقص آتش و یا چند آهنگ دیگه ... که سامول به اسم های مختلف در آلبوم هاش اونا رو اجرا کرده: persian medley, persian love song, persian night و ...

حالا داستان چیه؟
    سامول در دوران جوانی و قبل از اینکه خیلی معروف بشه علاقه ی زیادی به موسیقی های شرقی و به خصوص ایرانی داشته. شما اگه دنبال ویلن ایرانی بگردین توی محیط های مجازی و بخصوص در امریکا، به اولین کسی که برخورد می کنید آقای بیژن مرتضوی هست. خلاصه سامول هم کارای ایشونو می شنوه و به خاطر علاقه ای که به این کارها پیدا می کنه چندتاشونو تنظیم مجدد و اجرا می کنه. مثل همین آهنگ شیراز (سه گدار) که براتون گذاشتم.

بعضی از طرفداران بیژن مرتضوی که احتمالا چیزی از نوازندگی ساز ویلن نمیدونن با شنیدن این کارها به سرعت در فضای مجازی اینو مطرح کردن که سامول شاگرد بیژنه.

خدمت این دوستان باید بگم که سامول و بیژن سبکشون کاملا متفاوته. سامول موسیقی کلاسیک کار کرده و در رپرتوار اجراییش آثاری از باخ، پاگانینی و ساراساته دیده میشه در حالیکه بیژن هیچگونه کار کلاسیک نداره و کلا به سبک ایرانی نوازندگی می کنه.
    تکنیک هایی که سامول اجرا می کنه کاملا شاهد این مدعاست. اصولا مقایسه ی این دو هنرمند اشتباهه چون اهداف و سبک های متفاوتی دارن. سامول توی بیوگرافیش هیچوقت نگفته به موسیقی ایرانی اشراف داره چون قطعاتی که مینوازه بعضا حال و هوای موسیقی ایرانی و شرقی دارن ولی به هیچ وجه در قالب موسیقی ردیفی ایرانی نیستن. مثل آهنگ اعتراف (Confession) که از ساخته های خودشون هست و حال و هوای ایرانی داره:

دوستان دقت کنن که درسته سامول در همین چند قطعه ای که به نوعی از بیژن تقلید کرده و به سبک و سیاق ایشون نوازندگی کرده ولی کاملا از تکنیک های متفاوت استفاده می کنه... چون سبک، دیدگاه و خاستگاه هنری این دو نفر متفاوته

بنابراین اگه بنده چندتا از آهنگ های استاد بدیعی رو اجرا کردم دلیل نمیشه که من شاگرد ایشون باشم!!!
    و کسی که دکترای موسیقی داره و سال های زیادی رو به یادگیری و اجرای موسیقی کلاسیک غربی (مثل کاپریس 21 پاگانینی و جیپسی ملودی های ساراساته و فوگای باخ و ...) پرداخته و در اجرای آرشه های مختلف تبحر خاصی داره و شاگرد مکتب اویستراخ بوده (با یک واسطه) و ... قطعا نمی تونه شاگرد بیژن مرتضوی باشه هرچند که بیژن نوازنده ی بزرگیه و من هم یکی از طرفداران ایشون هستم.
    برای اینکه بفهمیم کسی شاگرد شخص دیگه ای هست یا نه دو راه وجود داره:
    1- بیوگرافی اون نوازنده 2- شواهد و قرائن (مثل فیلم ها، عکس ها، سبک نوازندگی و ...)

البته باز هم تاکید می کنم که این شایعه از نظر اهالی فن، خیلی بی پایه و بی اساسه.
    این هم بگم که این مطلب اصلا در مورد توانایی های استاد بیژن مرتضوی نبود و فقط برای رفع ابهام گفته شد.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    یه نکته ی دیگه:
    تعدادی از طرفداران استاد مرتضوی میگن سامول نتونسته این قطعاتی رو که با بیژن مشترک هست به زیبایی ایشون اجرا کنه و نتونسته اون حال و هوای ایرانی رو به قطعه بده... خب طبیعتا یه نفر که موسیقی سنتی یه کشور دیگه رو کار نکرده نمیتونه قطعات رو به حال و هوای اون کشور بزنه و اصلا هدف ایشون هم از اجرای این قطعات این نیست (هدفشون این بوده که با حس خودشون بزنن که کاملا موفق بودن) ... همونطور که قطعا بیژن هم نمیتونه قطعات ارمنی رو مثل سامول با حال و هوای موسیقی ارمنی بزنه
    خلاصه این بحث خیلی سطح پایین و کوته فکرانه است که متاسفانه من دیدم بعضی از مدرسین ساز و نوازندگی هم این مطالب رو عنوان می کنن! جای بسی تاسفه

در ادامه انشاا... به تحلیل تعدادی از کارهای سامول یروینیان (در کنسرت 2006 یانی و ...) در حد اطلاعاتم، می پردازم.

شاد و پیروز باشید
    ویرایش توسط virtuoso : Tuesday 19 January 2016 در ساعت 10:54 AM

11. 6 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

Sampler آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    32738
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    589
    1,046 بار تشکر شده در 389 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 161/5
    Given: 70/5
    میزان امتیاز
    14

مدال های دریافت شده

سلام محمد جان ..

خیلی زیاد ممنونم برای اطلاعات خوبی که دادی ..

نوازنده ی عجیبیه .. کارهاش حتی کسانی که کوچکترین علاقه ای به ویولن ندارن رو به وجد میاره ..

پ. ن : نمیدونم چه حکمتیه که اکثر ویرتوز ها از ارمنستان میان .. خیلی دوست دارم به این کشور سفر کنم ..

استادم مهدی قاسمی (رهبر گروهمون) هم از ارمنستان فارغ التحصیل شدن ..

13. 3 کاربر برای این پست از Sampler تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط Sampler [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام محمد جان ..

خیلی زیاد ممنونم برای اطلاعات خوبی که دادی ..

نوازنده ی عجیبیه .. کارهاش حتی کسانی که کوچکترین علاقه ای به ویولن ندارن رو به وجد میاره ..

پ. ن : نمیدونم چه حکمتیه که اکثر ویرتوز ها از ارمنستان میان .. خیلی دوست دارم به این کشور سفر کنم ..

استادم مهدی قاسمی (رهبر گروهمون) هم از ارمنستان فارغ التحصیل شدن ..
    سلام احمد جان.
    خواهش می کنم. خیلی ممنون که دنبال می کنی... (مطالب جالب تری در مورد سامول دارم که به مرور قرار میدم)
    یه جایی بحث شد که آیا سامول بهترین نوازنده ی دنیاست... من که مدت هاست کارهای سامول رو دنبال می کنم زیاد موافق نیستم که بگیم سامول بهترینه ولی باید بگم که سامول یکی از خاص ترین ویلنیست های دنیاست
    آره، واقعا من خیلی ها رو دیدم که اصلا به ویلن علاقه ندارن ولی خیلی به کارهای سامول علاقه دارن... (یکی از نشونه های خاص بودنش هم همینه)

ارمنستان ... واقعا جالبه که این قدر هنر پرور و هنرخیزه... شاید اگه ایران هم در زمینه ی هنر و موسیقی در مسیر درست قدم بر میداشت الان جایگاه بالاتری در موسیقی داشت.
    من هم یه زمانی میخواستم برم که قسمت نشد...
    استاد مهدی قاسمی واقعا افتخاری برای جامعه ی موسیقیه ایرانه. هم تحصیل کرده است و هم با تجربه. خیلی دوست دارم بیشتر باهاش آشنا بشم و یه روزی از محضرش استفاده کنم.

15. 6 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

بررسی اجراهای سامول یروینیان:

1- Toccata and Fugue in D minor, Johann Sebastian Bach

توکاتا و فوگ در ر مینور (Toccata and Fugue in D minor, BWV 565) یا به قول بعضیا توکاتای باخ یکی از معروف ترین اثرهای یوهان سباستین باخ هست که برای ساز ارگان (ارگ) تنظیم شده. میتونید اطلاعات دقیقی رو در ویکی پدیا در مورد این قطعه بدست بیارید.

(در این لینک میتونید در مورد این قطعه اطلاعات خوبی رو به دست بیارید. در میانه های صفحه این قطعه تحلیل و آنالیز شده و مثلا در مورد نحوه ی آغاز شدن، پاساژ ها، آکوردها و ... که در این قطعه استفاده شده توضیحات مختصر و مفیدی آورده شده. ضمنا میتونید این قطعه رو بطور کامل در این صفحه گوش کنید.)

و این هم اجرای سامول یروینیان:

(بابت هماهنگ نبودن صدا و تصویر عذرخواهی می کنم)
    توضیح: اینجا یکی از گالری های هنری در ایروان هست که ظاهرا طی چند برنامه ی تلویزیونی (در سال 2007) از سامول یروینیان تجلیل میشه و هم زمان از اون اثر هنری که پشت سر سامول هست رونمایی میشه. سامول هم در این چند شب قطعاتی مثل این قطعه، زیگوئنروایزن از ساراساته (که در همین برنامه قبل از این قطعه اجرا شد) ، بخشی از تابستان ویوالدی، آو ماریا از شوبرت و عشق خاموش رو همراه با آلبرت بالبالیان (یا بولبولیان) اجرا کرد و در شب آخر مورد تقدیر ویژه قرار گرفت.

نکات فنی: این قطعه بطور خاصی آغاز میشه. نت های ابتدایی همزمان در دو اکتاو اجرا میشه (در ساز ارگان) که باعث میشه قطعه با حالتی پر از ابهت آغاز بشه. و این نت های ابتدایی میشه گفت یه حالت اعلان برای شروع ملودی اصلی داره و به نوعی آهنگساز با این نت ها فضاسازی می کنه. (قسمتی از نت این قطعه در لینک فوق هست) ... ایجاد کردن چنین حالتی با ساز ویلن یه مقدار دشوار هست که سامول یروینیان با استفاده از آرشه هایی پر و آکسان دار و استفاده از تمام طول آرشه ، نت های ابتدایی رو در دو اکتاو (با فاصله) اجرا می کنه. قسمت ابتدایی با چند دوبل نت ادامه پیدا می کنه ... در ثانیه 29 و در قسمت های ابتدایی ملودی سامول از آرشه های مقطع استفاده می کنه که با استفاده از حرکت مچ نواخته میشه. به قول یکی از اساتید موسیقی سامول خیلی خوب از مچش برای آرشه کشی استفاده می کنه... در ادامه باز هم اجرای دوبل نت ها رو می بینیم (ثانیه 49) که به زیبایی هرچه تمام تر بر روی سیم های بم انجام میشه
    شروع قسمت اصلی ملودی (قسمت ریتمیک در ثانیه 57) توام میشه با آرشه کشی های چرخشی. (دقت کنید که از کدام قسمت آرشه برای اجرای این نت ها استفاده می کنه) در ادامه باز هم شاهد استفاده از مچ در آرشه کشی هستیم. (میتونه جنبه ی آموزشی داشته باشه) ... و اجرای آرشه های مارکاتو (آرشه های خشک و استکاتو در قسمت نزدیکی پاشنه ی آرشه) از شروع دقیقه دوم شاهد آرشه های sautille (یا آرشه های سالتاتو) هستیم که سامول در اجرای این نوع آرشه ها تبحر ویژه ای داره. (که در دقیقه ی 2:10 با توجه به ملودی، نت ها رو خشک تر و مقطع تر اجرا می کنه)
    در دقیقه 2:55 سامول از نوعی از آرشه پریده استفاده می کنه (متاسفانه اسمش توی ذهنم نیست) در این نوع آرشه فقط از آرشه ی راست استفاده میشه که باعث میشه آرشه ها قوی تر باشه (استفاده از آرشه کشی در یک جهت باعث یکسان نواخته شدن نت ها میشه... چون اصولا آرشه ی چپ یه مقدار لطیف تر از آرشه ی راست هست).
    در قسمت انتهایی هم شاهد انگشت گذاری سریع و اجرای پر قدرت دوبل نت ها هستیم.

به نظر من این اجرا یکی از بهترین و فنی ترین اجراها از این قطعه است.
    ویرایش توسط virtuoso : Tuesday 6 August 2013 در ساعت 02:18 PM

17. 5 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    116058
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    155
    21 بار تشکر شده در 8 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 6/1
    Given: 0/3
    میزان امتیاز
    0

تشکر از شما بابت این تاپیک بسیار مفید .
    امیدوارم ادامه داشته باشه و فعالیتهای این هنرمند رو دنبال کنیم .
    هر کسی کارهای ایشون رو ببینه واقعا ً شگفت زده میشه !
    یه خواهشی داشتم ،
    اگه میتونید ، نت های samvel yervinyan رو بزاری ، اجراهای ویولن کنسرت یانی خیلی خوب میشد ... البته تا جایی که من میدونم نت ها یه جواریی نایابه !!!

19. کاربران زیر از ahmad98 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط ahmad98 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    تشکر از شما بابت این تاپیک بسیار مفید .
    امیدوارم ادامه داشته باشه و فعالیتهای این هنرمند رو دنبال کنیم .
    هر کسی کارهای ایشون رو ببینه واقعا ً شگفت زده میشه !
    یه خواهشی داشتم ،
    اگه میتونید ، نت های samvel yervinyan رو بزاری ، اجراهای ویولن کنسرت یانی خیلی خوب میشد ... البته تا جایی که من میدونم نت ها یه جواریی نایابه !!!
    خواهش می کنم. ممنون که مطالب رو خوندین.
    2-3 تا تاپیک هستن که من قرار بود بصورت مفصل بهشون بپردازم ولی متاسفانه این اتفاق نیفتاد و من فرصت پیدا نکردم. اما قطعا دوباره میام و مطالبی رو می نویسم چون هنوز خیلی مطلب هست که باید گفته بشه.
    من تا حالا نت هایی که سامول اجرا کرده (توی کنسرتای یانی) رو جایی ندیدم. البته بعضیا اومدن و قطعات رو نت نویسی کردن ولی اون نت ها هم زیاد دقیق و جالب نیستن.
    به هر حال به نظر من اگه کسی علاقمند باشه باید بصورت گوشی این قطعات رو بنوازه ... که البته یه مقدار زمان می بره ولی خیلی ها این کار رو انجام دادن. حتی مثلا قطعه ای مثل until tha last moment ، آموزش نواختنش توی یوتیوب هست!

21. 4 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

amin_20 آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    112097
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    96
    44 بار تشکر شده در 35 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    Given: 3/0
    میزان امتیاز
    10

ساموئل از بهترین هاس خیلی دلم میخواد بتونم Until the last moment رو گیر بیارم و بزنمش

23. 2 کاربر برای این پست از amin_20 تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

پیش فرض بررسی تکنوازی های سامول یروینیان در کنستر سال ۲۰۰۶ یانی (۱)

سلام مجدد خدمت دوستان عزیز. و عذرخواهی بابت اینکه مطالب این تاپیک نیمه کاره باقی موند

خیلی از ما با کنسرت سال ۲۰۰۶ یانی با موسیقی آشنا شدیم و به ویلن علاقمند شدیم (به گواه مطالبی که بارها از دوستان در این سایت و سایت ها دیگه مطالعه کردم) ‌... این کنسرت روی من هم تاثیر فوق العاده ای گذاشت. از اونجایی که کارهای یانی و نوازنده های گروهش در تاپیک یانی به روایت لاکشمی بررسی شدن بنده بیشتر به تکنوازی های سامول می پردازم.

در بین کنسرت های منتشر شده از یانی این اولین کنسرتی بود که سامول توی اون حضور داشت. یانی معمولا بر اساس توانایی های نوازنده های گروهش تکنوازی هایی رو به اونا اختصاص میده ... و جالب اینه که این تکنوازی ها به اصل قطعات خدشه ای وارد نمی کنن و به نوعی قطعه ها رو برای اجرا ارتقا میدن (چون توی اجرای صحنه ای نیاز به هیجان هست و تکنوازی سازهای مختلف میتونه این هیجان و انرژی مثبت رو ایجاد کنه)

برای این اجرا یانی با طیف وسیعی از نوازنده ها در سبک های مختلف روبرو هست (ضمن اینکه خود یانی هم توی پیانو نوازی به نوعی صاحب سبک محسوب میشه که البته متاثر از نوع آهنگسازیش هست). مینگ فریمن با اون سبک خاص کیبورد نوازی، ویکتور اسپینولا نوازنده ی هارپ پاراگوئه ای (سبک آمریکای جنوبی) ، پدرو نوازنده ی انواع سازهای بادی در انواع سبک ها، ساشا که ویلنسل رو توی سبک کلاسیک بسیار استادانه می نوازه، سایاکا نوازنده ی ژاپنی ویلن (رگه هایی از موسیقی وسترن و ... در کارهاش دیده میشه) و ... البته سامول یروینیان.
    سامولی که علاوه بر اشراف کامل به سبک کلاسیک، توی نوازندگیش لهجه ی شرقی دلنشینی هم دیده میشه. و این میتونست حال و هوای خاصی رو به قطعات یانی بده که اتفاقا همینجوری هم شد.

باید به این توجه کنیم که جمع کردن این همه ی نوازنده ی متفاوت کنار هم و استفاده از اونا در یک اجرا واقعا کار سختی هست. کاری که تخصص یانی هست و واقعا جای بسی تامل داره...

در مطلب بعد بصورت موردی به تکنوازی های سامول می پردازم.

25. 3 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)