لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 17 به 32 از 56

موضوع: کلاسیک یا ایرانی ؟

HaaaMeeeD آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    91827
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    38
    11 بار تشکر شده در 9 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

0 Not allowed! Not allowed!
    دوستان اگه کسی کلاسیک کار کنه چند درصد از اهنگ هایی ایرانی رو میتونه بنوازه؟؟؟

Sampler آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    32738
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    589
    1,046 بار تشکر شده در 389 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 161/5
    Given: 70/5
    میزان امتیاز
    14

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط HaaaMeeeD [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    اگر گوش قوی داشته باشید 100% ..

البته یه سری تکنیک هم هست که در ایرانی کاربرد بیشتری داره ..

اما در مجموع اگر کلاسیک کار خوبی باشید می تونید از پس قطعات ایرانی بر بیایین ..

3. 3 کاربر برای این پست از Sampler تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    3,670 بار تشکر شده در 660 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 258/20
    Given: 76/14
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط HaaaMeeeD [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    صفر درصد. شاید یه شلم شوربایی بشه زد ولی مطمئنا اونی که باید نمیشه. الان از شادمهر یه ویدیو هست که توی یوتیوب باید باشدش. مخالف سه گاه زده. یه چیز خیلی معمولی وسادست. یعنی اصلا در حد شاگردان اساتید معروف ایران هم نیست. بله . اگه منظورت از اهنگ های ایرانی آهنگ های گوگوش و داریوش و ابی و این چیزاست ، که میشه بزنی. اصلا خوب هم میشه زد. ولی نمیتونی مثلا یه چهار مضراب رو مثل چیزی که باید باشه در بیاری. فقط میتونی یهی چیزی شبیهش بزنی. دیدم که میگم.
    ولی میشه یه دوره رو کاملا تموم کنی و بعد بری دوره دیگری رو هم در اون زمینه دیگر هم ببینی ودر هر دو مسلط بشی.
    مرحوم میرزاده البته یه استثنا بود. ایشون بدون این که لاسی رفته باشن. در هر دو مدل ایرانی و کلاسیک استادانه مینواختن. میتونید در یوتیوب ویدیو هاشون رو ببینید.
    ای پادشاه ، سایه ز درویش وا مگیر
    ناچار خوشه چین بود آنجا که خرمن است

HaaaMeeeD آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    91827
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    38
    11 بار تشکر شده در 9 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

دوستان واقعا موندم کدومو کار کنم:(
    گیجِ گیج شدم:((
    حس میکنم تقریبا کلاسیک برام بی حسو بی معنیه. البته نه همه ی آهنگ هاش.
    ولی ایرانی نه. میتونم باهاش ارتباط برقار کنم. البته بازم نه به همه ی اهنگ های ایرانی. به قول خودمون اهنگ های به روز ایرانی.
    ولی واقعا نمیدونم باید چه کاری رو کنم:(

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

دوستان واقعا موندم کدومو کار کنم:(
    گیجِ گیج شدم:((
    حس میکنم تقریبا کلاسیک برام بی حسو بی معنیه. البته نه همه ی آهنگ هاش.
    ولی ایرانی نه. میتونم باهاش ارتباط برقار کنم. البته بازم نه به همه ی اهنگ های ایرانی. به قول خودمون اهنگ های به روز ایرانی.
    ولی واقعا نمیدونم باید چه کاری رو کنم:(
    فکر کنم تو بری گیتار بزنی بهتر باشه. فاز ملودی هایی که دوست داری روی این ساز بیشتر میچرخه تا ویولن. یا این که یه مدت بری گوش کنی تا ارتباط برقرار کنی. آخه از پای لیلا فروهر که نمیشه پا شد رفت یهو باخ کار کرد. به مذاق هیچ کسی خوش نمیاد . در این مورد شما هم تقصیری نداری. برو یه چند وقتی این موسیقی ها رو گوش کن. ببین خوشت میاد یا نه . مثلا برو چهار فصل ویوالدی رو بشنو ببین باش میتونی ارتباط بگیری . اگه نشد اصلا سمت کلاسیک نرو. آخه آثار ویوالدی شاید نزدیکترین آثار کلاسیک باشه که به مذاق ملل شرقی خوش میاد.

7. کاربران زیر از m_rv_2008 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

HaaaMeeeD آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    91827
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    38
    11 بار تشکر شده در 9 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

دوست خوبم آلبومو دانلود کردم و گوش کردم. خدایی نمیتونم ارتباط بگیرم باهاش. فک میکنم زیادی شلوغه اهنگاشون. البته برا من.
    ولی کارهایاستاد هایی مثل فرید فرجاد. همایون خرم رو خیلی دوست دارم. اهنگ هایی مثل طاقتم ده و... که واقعا دوستش دارم.
    فک کنم ایرانی بیشتر بهم میخوره. درسته؟؟؟

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

به هر حال اگه ایرانی کار کنی یا کلاسیک زیاد فرقی نداره. شیوه نواختن و استایل کلی نوازنده در هر دو باید منظم و دقیق باشه تا اونی که میخوای به دست بیاد. الان بیژن مرتضوی هم ایرانی کار کرده دیگه ولی خب شخصیت نوازندگیش هم محفوظه. امروزه دیگه اصل صدا نیست. جلوه های بصری هم مهمه. یه وقتی فقط رادیو بود. مردم که اهل کنسرت رفتن نبودن که بخوان نوازنده رو از نزدیک ببینن. توی رادیو هم که فقط صدا هست و تصویر نیست. برا همین ملاک شد صدا و میبینی که بعضی از اساتید قدیم شیوه ساز زدنشون اصلا قشنگ نیست ولی صدای خوبی از ساز می گیرن. ولی شرایط امروز دیگه فرق داره. حتی اگه ایرانی میخوای کار کنی هم باید جایی بری که استاد دقیق و کار کرده ای داشته باشه. حالا شیوه های اساتید هم مختلفه. این نیست که استادت فقط بگه خالقی بزن. شاید کتاب دیگه ای هم کنارش بگه یا خودش نت داشه باشه و بده و شاید هم اصلا هم این کار رو نکنه. هزار تا راه هست. روی کلاسیک و ایرانیش هم زیاد ریز نشو. این کار مربوط به کسیه که میدونه میخواد چی بزنه و از کجا تا کجا بزنه. برا همین میتونه بگرده و بهترین گزینه رو پیدا کنه. شما که زیاد سر رشته نداری و تازه میخوای شروع کنی فعلا فقط این مهمه که یه جوری شروع کنی تا بعد ببینی چی برات پیش میاد. من خودم اول یه نی گرفتم ولی چرخه چرخید و الان ویولن میزنم. برای تو هم چیزی معلوم نیست. حالا شروع کن تا ببینی بعدا چی میشه. موفق باشی.

10. 2 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

hamidrzm آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    92984
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    12
    19 بار تشکر شده در 11 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    میزان امتیاز
    0

دوست عزیز بهتره خودتو درگیر این نکنی به نظره من زودتر یه استاد خوب پیدا کن و به کلاساش برو بعدش میتونی خیلی بهتر تصمیم بگیری

12. کاربران زیر از hamidrzm به خاطر این پست تشکر کرده اند:

HaaaMeeeD آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    91827
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    38
    11 بار تشکر شده در 9 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

ممنونم دوستای خوبم. واقعا ممنونم از کمکتون.

14. کاربران زیر از HaaaMeeeD به خاطر این پست تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    3,010 بار تشکر شده در 1,040 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 614/4
    Given: 649/29
    میزان امتیاز
    13

البته دوستان و اساتید نکات خوبی رو فرمودن و نکته ی خاصی نیست که من عرض کنم. اما چون خودم مدت ها با این موضوع دست و پنجه نرم می کردم و به نوعی با دوستان همدرد هستم نتایج تحقیقات خودم رو عرض می کنم:

اصولا اینکه بگیم ایرانی کار کنیم یا کلاسیک حرف اشتباهی هست. ما نمیتونیم هیچ سبکی رو به کسی پیشنهاد بدیم (مگر بصورت موقت) چون اصولا سلیقه ها با هم متفاوت هستن. مهم اینه که یه نفر توی اون سبکی که انتخاب می کنه به هدفش برسه.
    در تایید حرف آقای آزاده، چه ایرانی کار کنیم و چه کلاسیک باید اصول رو یاد بگیریم (البته من درس پس میدم). پس در ابتدای کار هیچ فرقی نداره که چه سبکی رو کار کنیم. چون کلاسیک خیلی مشخص تر هست و رپرتوار تمرینی مناسب تری برای افراد تازه کار داره معمولا این سبک رو معرفی می کنن. وگرنه کسی که میخواد سنتی هم کار کنه معمولا بهش پیشنهاد میشه کتاب های ل ویلن، سوزوکی، اتودهای ولفارت و ... رو کار کنه که از نظر آرشه کشی و انگشت گذاری به سطح خوبی برسه. کتاب استاد خالقی جلد 1 هم با تفاوت های جزئی با این کتاب ها به دنبال تقویت آرشه کشی، نت خوانی و انگشت گذاری هست. بسیاری از قطعات هم در کلیه ی کتاب های استاد خالقی مبنای کلاسیک دارن. (یکی از درس های انتهای کتاب جلد 1 دقیقا حرف بنده رو تایید می کنه)... یا مثلا کتاب استاد بهارلو
    بنابراین چیزی که هنرجو در ابتدا باید یاد بگیره تقریبا یکی هست.
    در واقع باید بگم که هنرجو باید تکنیک ها و اصول اولیه رو یاد بگیره... میتونه بعدا توی موسیقی ایرانی اونا رو به کار ببره یا میتونه سبک کلاسیک یا سبک دیگه ای رو انتخاب کنه و توی اون سبک مهارت های نوازندگیشو تقویت کنه.
    (این مسئله وجود داره که ما میبینیم „بعضی” از هنرجوهای ویلن سنتی از تمام طول آرشه استفاده نمی کنن (فقط از قسمت فوقانی استفاده می کنن) ، در نواختن آرشه های استکاتو و اسپیکاتو مشکل دارن (ممکنه خیلی زود سراغ ردیف نوازی رفته باشن و یا آموخته هاشون تکمیل نشده باشه) ، انگشت گذاری رو به طور اصولی انجام نمیدن و ... این به این معنی نیست که هرکی سبک سنتی کار کنه از نظر خیلی از تکنیک های ویلن نوازی مشکل داره. ممکنه اساتید تکنیک ها رو بخوبی آموزش نداده باشن یا هنرجوها در یادگیری سستی کرده باشن...)
    به هر حال برای نواختن در ارکستر (مثلا ارکستر ملی) اگه دقت کنید نوازنده ها با موسیقی سنتی آشنا هستن ولی تکنیک های موسیقی کلاسیک رو هم به خوبی بهش واقف هستن.

16. 5 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

و اما بپردازیم به اینکه چجوری ما باید سبک مورد نظرمون رو انتخاب کنیم:
    عوامل زیادی رو برای انتخاب سبک باید در نظر گرفت که یکی از اونا علاقه هست.

چیزی که مشخصه اینه که استادی رو باید انتخاب کنیم که اصولی تدریس کنه و تعصبی روی هیچ کتابی نداشته باشه (هر کتابی رو آموزش داد بصورت کامل و صحیح آموزش بده) چه ایرانی بخواد کار کنه چه کلاسیک. تقریبا یکی دو سال اول باید این مهم باشه...
    توی این مدت هنرجو باید مرتبا تحقیق کنه و قطعات مختلف رو گوش کنه.
    اصولا هم موسیقی سنتی ایرانی (که بهتره بگیم موسیقی کلاسیک ایرانی) هم موسیقی کلاسیک غربی سنگین و پر مفهوم هستن. بنابراین ما شنونده های آماتور که موسیقی های سبک و زودهضم رو تا حالا گوش کردیم نمیتونیم خیلی سریع با این موسیقی ها ارتباط بر قرار کنیم.
    دو تا خاطره بگم:
    1- یادم میاد اون اوایل که به موسیقی علاقمند شده بودم یه روز رفته بودم خ انقلاب دو تا مجموعه ی موسیقی کلاسیک از آهنگسازای معروف خریدم (شامل دی وی دی های صوتی و تصویری!) با کلی ذوق و شوق اومدم خونه و دی وی دی های تصویری رو گذاشتم و نگاه کردم. یکی از اعضای خانواده اومد به من گفت آخه تو اینا رو مگه می فهمی؟ ... دیدم راست می گه. خیلی ناراحت شدم. خلاصه هر چند روز یه بار اینا رو نگاه می کردم (گفتم لا اقل اینقد پول دادم... ) با خودم فکر می کردم چرا بعضیا اینقد اینا رو دوست دارن. خلاصه یکی دو ماه گذشت و من احساس کردم که کم کم میتونم با چهار فصل ویوالدی ارتباط برقرار کنم (اول بهار... و همینطور تا آخر)... بعد از چند ماه به سمفونی 5 بتهوون هم علاقمند شدم و همینطوری تا ... الان خیلی به موسیقی کلاسیک علاقه دارم.

2- اولین روزی که ثبت نام کردم کلاس ویلن تقریبا هیچی از کلاس های ویلن و روش آموزش نمی دونستم. خلاصه رفتم توی کلاس دیدم یه استاد نشسته و بعد از صحبت های اولیه به من گفت خب ما فقط سبک ایرانی کار می کنیم و با کتاب استاد خالقی شروع می کنیم... گفتم من کلاسیک میخواستم... خلاصه قانونش هم این بود که پول رو بعد از ثبت نام درصورت انصراف پس نمیدادن... من هم خیلی ناراحت شده بودم (3 ماهه ثبت نام کرده بودم)
    استادم گفت آقا ناراحت نباش حالا 3 ماه رو ایرانی کار می کنیم شاید خوشت اومد... و همین هم شد. هر جلسه استاد یه کار معروف میزد و بعضی وقتا هم کارای تکنوازی استاد یا حقی رو می نواختن تا من علاقمند شدم. بعد ها دنبال این سبک بیشتر رفتم و علاقم بیشتر شد... تا روزی که سعادت نصیبم شد و شاگرد استادی شدم که باعث شد واقعا عشق جاودانه ای از موسیقی سنتی در وجود من شکل بگیره. عاشق پنجه ی استاد شدم که شاگرد خلف استاد ملک بودن... بعدا با سبک استاد بدیعی هم آشنا شدم و ... خلاصه الان موسیقی سنتی جزء جدانشدنی زندگی من هست... در حالی که به موسیقی کلاسیک هم عشق می ورزم.

خلاصه سرتونو درد آوردم تا اینو بگم، تا درون چیزی غوطه ور نشین نمیتونین بفهمین بهش علاقه دارین یا نه... و این نیاز به فرصت فراوون داره.

18. 6 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    86457
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    9
    98 بار تشکر شده در 47 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 7/0
    Given: 0/1
    میزان امتیاز
    11

با عرضه سلام
    سبک سنتی یک سبک احساسی است و سبک کلاسیک تکنیکی
    کسانی که سنتی کار می کنند بعد برای ورود به دنیای کلاسیک مشکل پیدا می کنند زیرا نا خواسته قطعات کلاسیک را لهجه دار اجرا می کنند
    برای مثال قطعات باخ را با رنگ و بوی ایرانی (لهجه دار) اجرا می کنند.
    نوع ساز کلاسیک و سنتی متفاوت است به این نکته نیز توجه داشته باشید.
    --------------------------------------------------------------------------------------
    تکنیک های سبک سنتی :
    دست چپ:
    سنتی شامل اجرای نت صرفا
    آرشه :
    استکاتو
    اسپیکاتو
    آرشه کنده
    مارتلاتو
    می باشد آن هم نیمه کاره

بیشتر قطعات در پوزیسیون اول اجرا می شود زیرا یافتن ربع پرده در پوز های بالا دشوار است نهایتا پوزیسیو 4
    دائما کوک باید تغییر کند که خود این امر به ساز فشار وارد می کند (علت داره این تعویض کوک پی در پی)
    ----------------------------------------------------------
    کلاسیک دارای تکنیک های بسیار زیادی است که برای پی بردن به آنها تر جیح می دهم اجرای کاپریس 24 پاگانینی را دانلود و مشاهده کنید (ترجیحا تصویری)

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

دوتا مطلب دیگه هم میخواستم خدمتتون بگم که مربوط به همین تاپیک میشه.
    1- اصولا مقایسه ی نوازندگی ویلن در سبک ایرانی و کلاسیک اشتباهه چون کاملا سلیقه ای و بر مبنای نظر شخصی هست. ولی میشه مثلا ویژگی ها رو بیان کرد.
    ویژگی ها و تنوع تکنیک در نوازندگی کلاسیک بیشتره. البته سبک کلاسیک آمیخته ای از تکنیک و احساسه. شاید یه مقدار از نظر ساختار نسبت به موسیقی ایرانی „در بعضی مواقع” کمتر احساسی باشه (در مورد همین جمله ی آخر چند ماهی تحقیق کردم و به نتایج جالبی هم رسیدم که در این پست نمی گنجه) ... البته همون موسیقی ایرانی هم کاملا بر اساس اصول فکری و حسی توامان بنا شده و اونایی که ردیف موسیقی سنتی کار کردن میدونن که دستگاه های موسیقی ایرانی چقدر حساب و کتاب دارن و نواختن به سبک ایرانی این نیست که یه نفر ساز رو برداره و هرچی دلش خواست بزنه و آخرش یه سوزی هم بهش بده.

در نواختن به سبک کلاسیک نوازنده باید قطعه رو دقیق و درست اجرا کنه (تمام تکنیک ها کامل و صحیح) از نظر حسی هم باید مطابق چیزی باشه که مدنظر آهنگساز هست و در مواقعی هم میتونه با حس خودش بزنه (با توجه به شرایط یا مثلا دستور رهبر ارکستر) که نیاز به تکنیک و تجربه ی زیادی داره در سطوح حرفه ای. شاید هر کسی نتونه قطعه رو درست بزنه.

در نواختن به سبک ایرانی شاید نت یه قطعه رو بشه با تمرین نواخت ولی مهم فقط صحیح نواختن نیست. ممکنه خیلی ها بتونن صحیح بنوازن. کما اینکه الان خیلی از نوازنده ها میتونن اکثر گوشه ها رو براحتی اجرا کنن ولی خب همه در یک سطح قرار ندارن. مثلا یه چهارمضراب خاص رو هم یه هنرجو مثل من اجرا می کنه و هم اجرای استاد حبیب الله بدیعی وجود داره... ولی این کجا و آن کجا... علت هم اینه که ظرافت ها و لطایف خاصی در نوازندگی به سبک ایرانی هست که به قول یکی از اساتید باید عمری رو در نوازندگی گذروند تا به اونجا رسید... ضمنا چیزی در نوازندگی ایرانی وجود داره به اسم بداهه نوازی یا مثلا جواب آواز دادن... در بداهه نوازی هنرمند خیلی باید پخته باشه که بتونه یه کار شایسته رو ارائه بده. یا جواب آواز دادن که اون هم خیلی مفصله...
    پس صرف اینکه تکنیک های کلاسیک بیشتر هستن یا مثلا سبک سنتی ممکنه به ذائقه ی ما ایرانی ها بیشتر احساسی بیاد نمیتونیم بگیم نوازندگی در کدوم سبک بهتره.

در مطلب بعدی میخوام به این بپردازم که: عده ای اعتقاد دارن اصلا ویلن رو نباید به سبک سنتی ایرانی نواخت... و در سبک سنتی ایرانی ساز کمانچه بهتر جواب میده.
    بزودی به این مطلب هم می پردازم چون توی این تاپیک هم بحث شده بود... ببخشید اگه مطالبم کمی طولانی هستن.
    ویرایش توسط virtuoso : Saturday 30 November 2013 در ساعت 10:47 PM

21. 2 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    61319
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    5
    30 بار تشکر شده در 14 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 10/1
    Given: 0/1
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط faramarzlotfy [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    به نظر من ایرانی کار کردن با ویولن بی معنیه... مثل اینه که بیای با گیتار مرغ سحر رو اجرا کنی... لحن و لهجه سازهای غربی خیلی با سازهای ایرانی متفاوته... حالا یه زمانی مد شده بود که همه میرفتن سراغ ویولن و باهاش ایرانی کار میکردن... کار اشتباهیه... برو کلاسیک کار کن و اصول نوازندگی کلاسیک ویولن رو یاد بگیر .. بعد اگه به قطعات ایرانی علاقه مند بودی واسه خودت اونا رو هم کار کن... موفق باشی
    :))

- - - Updated - - -

ايراني نوازي ويلن دلي عاشق ميخواد دوست گل من.

من توصيه ميكنم اگر هر دورو دوست داريد، اول ايراني كار كنيد و سپس كلاسيك
    چون ايراني نوازي پنجه شيرين و نرمي رو ميخواهد ولي كلاسيك نوازي پنجه رو قانونمند و
    خشك ميكنه. به همين دليل كلاسيك نواز ها به هيچ عنوان نميتونن يك چهار مضراب رو به شيريني
    يك ايراني كار مبتدي حتي بنوازند.

موفق باشيد

23. کاربران زیر از mohamad_agha به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    94636
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    2
    8 بار تشکر شده در 4 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/1
    Given: 6/3
    میزان امتیاز
    0

اینکه کلاسیک کارکنیم یا ایرانی مهم نیست چون هردو موسیقی غنی هستش . من خودم هردو سبک کلاسیک وایرانی رو دوست دارم وکار میکنم اینکه کلاسیک تکنیکی تره یا ایرانی با احساس تره نمیشه گفت مثلا موسیقی ایرانی در دستگاه چهارگاه هردو گام مینور (کوچک) و ماژور (بزرگ) وجود داره درحالی که موسیقی کلاسیک فقط یکی از گامهای مذکور رو میتونه اجرا کنه و نه هردو رو باهم در یک قطعه و ...

باین خاطر تفاوتهای زیادی بین این دو سبک وجود داره اما خب هردو بسیار موسیقیهای غنی و پرمایه ای هستند...
    ویرایش توسط violinred : Sunday 1 December 2013 در ساعت 01:00 PM

25. 2 کاربر برای این پست از violinred تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

2- و اما مطلب دومی که میخواستم خدمتتون عرض کنم حول بررسی نظراتی می چرخه که اعتقاد دارن:

ویلن یه ساز غربی هست و نباید برای اجرای موسیقی سنتی ایرانی استفاده بشه ... جنس صدای ویلن به موسیقی ایرانی نمیخوره ... کمانچه ساز مناسب تری هست نسبت به ویلن برای اجرای موسیقی ایرانی و ...

اگرچه که همه ی ما میدونیم که ویلن یه ساز اصالتا غربی هست و در موسیقی کلاسیک نقش انکارناپذیر و پررنگی داره ولی ظاهرا نظرات بالا تا حدودی سلیقه ای هستن و مبنای اونا غیرکارشناسانه هست.

در اینجا قصد دارم اشاره ی مختصری به کتاب „دستگاه در موسیقی ایرانی” نوشته ی „پروفسور هرمز فرهت” (ترجمه ی مهدی پور محمد) بکنم (لازم به ذکره که دکتر فرهت بیشتر عمر خودشون رو در خارج از کشور گذروندن و در ابتدا تخصص اصلیشون موسیقی کلاسیک بوده و بعدها برای تحقیق در مورد موسیقی ایرانی به ایران سفر می کنن و در کنار اساتید به تحقیق در این زمینه می پردازن). در قسمت هایی از صفحات 24 و 25 این کتاب آورده شده:

"... در دهه 1860 ناصرالدین شاه بعد از اولین سفر خود به اروپا دستور داد یک مدرسه ی موسیقی برای تربیت گروه نظامی سلطنتی ایجاد شود. این مدرسه را استادان فرانسوی اداره می کردند. در این مدرسه کلا سازهای بادی، اصول نت نویسی غربی و تئوری آن تدریس می شد.
    ایجاد این مدرسه و اولین تماس ها با موسیقی غربی تاثیرات دامنه داری داشت از جمله:
    1- ...
    2- ...
    .
    .
    .
    5- سازهای غربی برای استفاده در گروه های موسیقی نظامی وارد شده، تدریس میشد. این سازهای برنجی، اصولا قابلیت تولید فواصلی که مختص موسیقی ملی و بومی است را ندارند. بعداً سازهای دیگری هم وارد شدند. برای مثال ویلن، به طور بارزی مورد توجه موسیقیدان های ملی قرار گرفت. چرا که این ساز میتواند کاملا فواصل و نوانس های (شدت و ضعفی که به آهنگ داده می شود تا حالت پیدا کند) موسیقی ایرانی را اجرا نماید. پیانو نیز برای اولین بار در قرن نوزده، مورد توجه موسیقیدان های ایرانی قرار گرفت. اما بر خلاف ویلن، نا مناسب ترین ساز برای اجرای موسیقی ایرانی به شمار می آید. "

استاد ابوالحسن خان صبا که به حق یکی از بزرگترین موسیقیدان های تاریخ موسیقی ایران بودن توجه ویژه ای به ساز ویلن داشتن. به طوری که ردیف موسیقی ایرانی رو برای این ساز تنظیم کردن و بعد از نگاشتن جلد یک و 2 شامل ردیف چپ کوک و راست کوک، جلد سوم ردیف موسیقی رو شامل چهارمضراب هایی مختص ساز ویلن (ساخته ی خود استاد) تدوین کردن. استاد روح الله خالقی هم یکی از بزرگترین اساتید موسیقی این آب و خاک بودن که 4 جلد کتاب برای تدریس ویلن به سبک ایرانی تدوین کردن که سال ها در هنرستان موسیقی ملی تدریس میشد و هنوز هم مورد استفاده قرار میگیره... قبل از این اساتید موسیقیدانی مثل کلنل وزیری بودن که ایشون هم توجه ویژه ای به این ساز داشتن و این ساز رو به نوعی برای اولین بار به موسیقی ایرانی وارد کردن.
    نسل بعدی اساتیدی مثل پرویز یاحقی، مهدی خالدی، حبیب الله بدیعی، اسدالله ملک، همایون خرم و ... که ویلن رو در موسیقی ایرانی به سازی بی بدیل تبدیل کردن. جالبه که این اساتید نه تنها در نوازندگی صاحب سبک بودن بلکه در آهنگسازی و ملودی سازی هم آثار زیبایی از خودشون به جا گذاشتن. تا جایی که ویلن که سازی به ظاهر غربی بود به یکی از ارکان برنامه ی گل ها و تکنوازان تبدیل شد.
    از این نسل معاصر میتونم به استاد فرامرز پایور اشاره کنم. استاد پایور که ساز سنتور رو واقعا به تعالی رسوندن هم توجه ویژه ای به ویلن داشتن.
    بنده شخصا خدمت یکی از شاگردان مشهور ایشون رسیدم (شاید راضی نباشن اسمشون رو بگم) و نظر استاد پایور رو در مورد ساز ویلن پرسیدم. استاد پایور بسیار به این ساز علاقه داشتن و قطعه ای به نام گفتگو رو برای دو نوازی سنتور و ویلن نوشتن و با استاد صبا اجرا کردن... ایشون همچنین به اجرای ارکسترال هم علاقه داشتن (به اجرای کنسرتینوی ایشون برای مثال میشه اشاره کرد.)... جالبه که بدونید استاد پایور مجموعه پیش درآمد و رنگ خودشون (که واقعا مجموعه ی با ارزشی هست) رو برای ساز ویلن هم تنظیم کردن. (این کتاب در حال حاضر در کتابفروشی ها موجود هست)

در نهایت باید خدمتتون عرض کنم که با توجه به تحقیقات و تجربیات اندک من ساز ویلن به دلیل Fretless (بی پرده) بودن (توانایی اجرای گلیساندوهای مختص موسیقی ایرانی، مالش ها و تکنیک های اینچنینی در ویلن به عینه مشخصه) و توانایی ایجاد نوانس های مربوط به موسیقی ایرانی برای اجرای این نوع موسیقی بسیار مناسب هست. ضمنا طول آرشه ی ویلن این امکان رو میده که نوازنده بتونه جملات تکیه دار (تحریرها) نسبتا طولانی و پاساژ مانند رو بهتر از هر سازی اجرا کنه (در نمونه کارهای اساتیدی مثل ملک، یاحقی و بخصوص بدیعی این نکته کاملا مشخصه) و نهایتا اینکه در جواب آواز ویلن ساز بی نظیریه.
    مقایسه ی ویلن ، کمانچه و حتی قیچک اشتباهست. چون رنگ و جنس صداشون با هم متفاوته. مثلا در بعضی موسیقی های محلی ویلن به هیچ وجه نمی تونه جای کمانچه رو بگیره (مثلا بعضی موسیقی های محلی لری و کردی) و همچنین در بعضی چهارمضراب و رنگ های موسیقی سنتی کمانچه و قیچک نمی تونن جای ویلن رو بگیرن و هر سازی در جایگاه خودش محترمه (به نظرات سلیقه ای که میگن مثلا دوبل نت ها و استفاده از سیم واخوان در ویلن بهتر از کمانچه جواب میده و ... نمی پردازم. تخصص و تجربه ی کافی هم ندارم در این زمینه)

در آخر به اعتقاد شخصی من، هیچ سازی گریه ی لیلی رو به این زیبایی و سوزناکی، کاروان و به زندان رو به این ملاحت، چهارمضراب های ساخته ی استاد بدیعی رو به این صلابت و دلنشینی (و خیلی از قطعات دیگه) نمیتونه اجرا کنه. پس من فکر می کنم ویلن برای اجرای موسیقی ایرانی بسیار مناسب هست.
    شادروان استاد خرم در جایی می فرمودن اگر ساز ویلن رو از موسیقی ایرانی بگیریم، به موسیقی سنتی ایرانی جفا کرده ایم. (روحشون شاد)

جالبه بدونید که در بعضی جوامع دیگه هم ساز ویلن به موسیقی ملی اون جامعه راه پیدا کرده و خیلی هم جای خودشو باز کرده (مثل کشورهای اروپای شرقی)

خیلی ممنون که با حوصله ی فراوان مطالب بنده رو خوندین.
    شاد و پیروز باشید

27. 9 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)