لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: مشکل یک مبتدی

maryam68 آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    97121
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    2
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض مشکل یک مبتدی

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام
    بنده به تازگی سه تار خریدم و عضو ینجا شدم . ممنون میشم اگه به اشکالاتم پاسخ بدین.
    در حین نواختن مثلا وقتی به نت ر میرسم از کجا باید بفهمم کدوم ر رو بزنم ؟ ر کرن یا ر ؟
    یا کدوم می ؟ می بمل ؟ می کرن ؟ می؟

و سوال دیگه اینکه من سیم دوم رو روی سل کوک کردم و ترتیب نت ها رو روی سیم دوم برای سه تار 25 پرده ای نمیدونم به چه صورت هست. توی هیچ کتابی پیدا نکردمش .

با تشکر

2. # ADS

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    4,066 بار تشکر شده در 1,278 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 100/4
    Given: 7/0
    میزان امتیاز
    56

نقل قول نوشته اصلی توسط maryam68 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام
    بنده به تازگی سه تار خریدم و عضو ینجا شدم . ممنون میشم اگه به اشکالاتم پاسخ بدین.
    در حین نواختن مثلا وقتی به نت ر میرسم از کجا باید بفهمم کدوم ر رو بزنم ؟ ر کرن یا ر ؟

و سوال دیگه اینکه من سیم دوم رو روی سل کوک کردم و ترتیب نت ها رو روی سیم دوم برای سه تار 25 پرده ای نمیدونم به چه صورت هست. توی هیچ کتابی پیدا نکردمش .

با تشکر
    سلام
    اول سوال دومتون رو پاسخ میدم . ترتیب نت هایی که با پرده های سه تار روی سیم اول و دوم با کوک (به ترتیب) دو و سل میشه اجرا کرد تو کتاب اول هنرستان هست البته با شمایل دسته ی تار هست ولی تفاوتی تقریبا نداره (سه تا پرده نسبت به اونچه بطور معمول روی سه تار بسته میشه اضافه هست که روی سیم اول میشه پرده های دو دیز بالا دسته فا سری وسط دسته و دو دیز پایین دسته) اما تا اونجایی که یادمه تو کتاب های دیگر آموزشی هم مثل کتاب استاد ذوالفنون و کتاب استاد علیزاده و احتمالا کتب دیگر متد های آموزشی هم این شمایل پرده بندی روی تار و سه تار رو در ابتدا ذکر کردن.
    حالا اگر من بخوام به ترتیب برای شما از بالا دسته نام ببرم به این صورته :
    1-لا کرن
    2-لا بکار
    3-سی بمل
    4-سی کرن
    5-سی بکار
    6-دو
    7-دو دیز
    8-ر کرن
    9-ر بکار
    10-می بمل
    11-می کرن
    12-می بکار
    13-فا
    14-فا سری
    15-فا دیز
    16-سل
    17-لاکرن
    18-لا بکار
    19-سی بمل
    20-سی کرن
    21-سی بکار
    22-دو
    23-دو دیز
    24-ر بکار
    25-ر بمل
    ======================
    اما در مورد سوال دومتون پاسخش این هست که در موقع نوشته شدن نت های موسیقی امکان این وجود داره گه اگر نتی صداش تغییر کنه (بمل و دیز بشه و یا کرن و سری بشه) اون رو یا علامتی در سمت چپ نت نشون بدیم. که برای بمل علامتی شبیه به b و برای دیز علامتی شبیه به # در سمت چپ نت قرار می گیره برای کرن هم یک علامت شبیه پرچم و برای سری هم دو خط موازی عمودی که یک علامت بزرگتر (ریاضی) اون دو خط عمود رو قطع کرده در سمت چپ نت قرار می گیره و به این ترتیب ما می فهمیم که آیا صدای نت دستخوش تغییر شده یا نه و بطور معمول وقتی هیچ علامتی در سمت چپ نت نباشه ما صدای اصلی نت رو یعنی در خالت بکار اجرا می کنیم . در نت نویسی قاعده یه این صورت هست که اگر نتی صداش تغییر کرد در یک میزان ، از اون نت به بعد تا انتهای میزان بقیه ی نت های هم نام (هم صدا) با او نت بدون داشتن علامت تغییر دهنده با همون تغییر اجرا میشن بطور مثال شما در یم میزان سه تا نت می دارید که می وسطی علامت بمل سمت چپش هست ، می اول بکار و می دوم بمل و می سوم هم بمل اجرا میشه پس از انتهای میزان و برای میزان بعد اگر دوباره صدای می بمل مورد نظر باشه باید علامت دوباره تکرار بشه . گاهی در یک میزان قراره یک نت تغییر کنه و دوباره هم اون نت در همون میزان تکرار میشه و باید به حالت بکار برگرده به همین خاطر اگر همچین حالتی داشته باشیم علامت مخصوص نشان دهنده ی نت بکار در سمت چپ اون نت قرار می گیره مثلا در مثال قبل سه تا نت می در یک میزان که نت اول سمت چپش علامت بمل قرار داره و می بمل اجرا میشه می دوم هم هیچ علامتی کنارش نیست می بمل اجرا میشه اما می سوم باید بکار اجرا بشه به همین خاطر علامت بکار در کنارش قرار می گیره ومی فهمیم که قبل از خاتمه ی میزان باید این نت می بحالت بکار برگرده و بکار اجرا بشه .
    گاهی هم هست که قراره ر کل قطعه برخی نت ها تغییر کنه صداشون به همین خاطر این علائم در ابتدای قطعه بعد از علامت کلید و قبل از کسر میزان در موقعیت نت مورد نظر قرار میگیرن که به اصطلاح میگن این علائم سرکلید قرار گرفتن که در کل قطعه باید رعایت بشه . مثلا اگر در موقعیت می (روی اولین خط حامل) علامت بمل قرار گرفته باشه در کل قطعه نت های می بمل اجرا میشن.
    پس همونطور که گفتم در نت مشخص شده که چطور اجرا کنیم . اگر هم شما قطعه ای می بینید که در سمت چپ نت های هیچ علامت تغییر دهنده ای نیست به این معنیه که اون نت ها همگی بکار هستن و صدای اصلی خودشون رو باید اجرا کرد.
    هر آنچه از رفتار ناثواب در کردار و گفتار انسان ها می بینیم ؛ بازتاب خردی ها و نارسایی های اندرون آنهاست.
    -------------------------------------------
    درمان قطعی و موضعی تعریق بیش از حد کف دست برای دوستان نوازنده!

4. 3 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

maryam68 آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    97121
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    2
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

خیلی ممنون از شما دوست عزیز .
    یه سوال دیگه هم داشتم , که البته میشه گفت مشکل . من موقع مضراب زدن خیلی ناخنم به جای اینکه به سیم بخوره به صفحه چوبی میخوره . یعنی هر چهار پنج مرتبه حداقل یه بار میخوره به صفحه .

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657
    3,206 بار تشکر شده در 1,404 پست

شبکه های اجتماعی من

Add r_a_m_i_n on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/9
    Given: 3/3
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط maryam68 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام

با تشکر
    دوست عزیز پیشنهاد میکنم حتما زیر نظر استاد کار کنید و از یادگیری نوازندگی بصورت خودکفا اکیدا خودداری کنید.
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    4,066 بار تشکر شده در 1,278 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 100/4
    Given: 7/0
    میزان امتیاز
    56

خیلی ممنون از شما دوست عزیز .
    یه سوال دیگه هم داشتم , که البته میشه گفت مشکل . من موقع مضراب زدن خیلی ناخنم به جای اینکه به سیم بخوره به صفحه چوبی میخوره . یعنی هر چهار پنج مرتبه حداقل یه بار میخوره به صفحه .
    شما بطور خودآموز قصد یادگیری نواختن سه تار رو دارید؟
    طبیعتا در مراحل اولیه ی شروع یادگرفتن نوازندگی حتما باید روند کار شما زیر نظر یک معلم باشه و هفته به هفته روند حرکت مخصوصا استایل و اکل نوازندگی شما اصلاح بشه و اشکالات گوشزد بشه همراه با ارائه ی راه حل که شما بتونید در طول هفته تمرین کنید و به اهداف تعیین شده بوسیله ی معلم خودتون رو نزدیگ کنید. در این مسیر اگر نقصانی در آموزش باشه قطعا طبق تجربه باعت اتلاف وقت و انرژی و استعداد شما خواهد شد . این درباره ی اصول کار بود که حتما باید مورد توجه قرار بدید
    اما در مورد سوالتون قطعا من باید دست شما رو موقع مضراب زدن ببینم تا بگم مشکل از کجاست و راه حلش چیه . اما بطور کلی ، زوایای دست شما روی صفحه ی ساز خیلی مهمه و با تغییرات در این زوایا می تونید به سمت تسلط پیش برید. حتما می دونید که مچ دست شما نباید بشکنه در هیچ کدوم از دو جهت محور مختصات با مرکزیت مچ شما! پس حفظ راستای ساعد و پشت دست بطور تقریبا همراستا مطلب مهمیه . مورد بعد جای قرار گیری دست شما و نقاط اتکای دست به کاسه و صفحه ی سازه که خیلی مهمه . دقت کنید که حتما ضروری نیست که مچ دست روی کنج زاویه ی برخورد صفحه و کاسه قرار بگیره شما می تونید مچ دست رو داخل محدوده ی صفحه قرار بدید و قسمتی از ساعد رو روی کنج کاسه تکیه بدید منتها باید صاف بودن مچ رعایت بشه و دو قسمت دست باید روی صفحه تکیه داشته باشه یکی انگشت حلقه است و دیگری نرمه ی انگشت شست و خود انگشت شست حتی الامکان که باید روی صفحه بخوابه و نکته ی دیگه اینکه دست باید به گونه ای قرار بگیره که پشت دست رو به صورت باشه انگار بخواید ساعتی که به مچ بستید رو بخونید! این زاویه نباید به سمت پایین متمایل بشه . وقتی دست در موقعیت درست قرار گرفت اوضاع مضراب زدن خود بخود اصلاح میشه!
    البته گاهی هم بلند بودن بیش از حد ناخن انگشت سبابه باعث این مساله میشه . وقتی از پشت به ناخن نگاه می کنید (از سمت کف دست) دو تا سه میلیمتر ارتفاع ناخن از نوک انگشت کفایت می کنه!
    نکته ی دیگر اینه که تمرینات مربوط به تسلط و مهارت در مضراب زدن رو باید بطور مدون و منظم و مرتب انجام بشه و از تمرینات ساده و مفهومی که شامل مضراب زدن روی هرکدوم از سیم ها بطور مشخص تر و تمرکز روی این مساله که صدای مطلوب به گوش برسه باید شروع بشه و ادامه پیدا کنه. می دونید که مضراب زدن روی سه تار باید به گونه ای باشه که واخون در حد مطلوب و مورد نظر شنیده بشه یعنی از ابتدا ما صدای تک سیم نباید بشنویم. منتها این مساله هم نباید منجر به صدای شلوغ و نامطلوب بشه . 80 درص صدای سیم مورد نظر و 20 درصد هم صدای واخون باید شنیده بشه .
    امیدوارم این نکات کمکی کنه مسلما همه ی این نکاتی که ذکر کردم باید بطور عملی بوسیله ی معلم آموزش داده بشه و بر حسن انجامش هم نظارت مستمر بشه .
    موفق باشید
    ویرایش توسط AliB : Sunday 5 January 2014 در ساعت 06:43 PM
    هر آنچه از رفتار ناثواب در کردار و گفتار انسان ها می بینیم ؛ بازتاب خردی ها و نارسایی های اندرون آنهاست.
    -------------------------------------------
    درمان قطعی و موضعی تعریق بیش از حد کف دست برای دوستان نوازنده!

8. 3 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    33474
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    9
    8 بار تشکر شده در 6 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

برای پیدا کردن نت ها برای اولین بار میتونید ابتدا از یه تیونری که ربع پرده رو هم نمایش بده استفاده کنید، البته تیونر کروماتیک هم بود اشکال نداره

معلوم نیست که پرده بندی سازتون اصلا استاندارد باشه یا نه برای همین منم مثل دوستمون توصیه میکنم حتما زیر نظر استاد کار کنید مخصوصا جلسات اول رو

ولی در کل برای پرده بندی بدون اتکا به گوش با استفاده از این قضیه ی هندسی هم میتونید فاصله ی دقیق کرن و بمل و سری رو به دست بیارید و اگه پرده بندی سازتون خیلی اوضاعش خراب باشه هم بدون داشتن گوش قوی میشه حدودی درستش کرد به این ترتیب که

فاصله ی بین دو نت بکار(x نت اول) و (y نت دوم) که فاصله اشون یک پرده باشه رو اگه نصف کنیم میشه اون وسط میشه نت بملy نیمه ی اولش رو نصف کنیم میشه x سُری و نیمه ی دوم رو نصف کنیم میشه y کُرن
    البته باید قبلش اینو بدونیم که فاصله ی بین (سی - دو) و (می - فا) خودش نیم پرده است
    مثلا روی سیم اول (دو)
    پرده ای اول اگه ر کُرن باشه : پرده ی بعدی ر بکار ، بعدیش می بمله بعدیش می کرن بعدش می بکار)
    می بمل دقیق وسط „رِ” و „می” بکار قرار گرفته
    و „می کُرُن” بین „می بمل” و „می بکار” (دقیقا وسطش)

10. کاربران زیر از Ahunawad به خاطر این پست تشکر کرده اند:

endvb6 آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    4243
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    629
    1,159 بار تشکر شده در 374 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 103/0
    Given: 61/2
    میزان امتیاز
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط Ahunawad [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    برای پیدا کردن نت ها برای اولین بار میتونید ابتدا از یه تیونری که ربع پرده رو هم نمایش بده استفاده کنید، البته تیونر کروماتیک هم بود اشکال نداره

معلوم نیست که پرده بندی سازتون اصلا استاندارد باشه یا نه برای همین منم مثل دوستمون توصیه میکنم حتما زیر نظر استاد کار کنید مخصوصا جلسات اول رو

ولی در کل برای پرده بندی بدون اتکا به گوش با استفاده از این قضیه ی هندسی هم میتونید فاصله ی دقیق کرن و بمل و سری رو به دست بیارید و اگه پرده بندی سازتون خیلی اوضاعش خراب باشه هم بدون داشتن گوش قوی میشه حدودی درستش کرد به این ترتیب که

فاصله ی بین دو نت بکار(x نت اول) و (y نت دوم) که فاصله اشون یک پرده باشه رو اگه نصف کنیم میشه اون وسط میشه نت بملy نیمه ی اولش رو نصف کنیم میشه x سُری و نیمه ی دوم رو نصف کنیم میشه y کُرن
    البته باید قبلش اینو بدونیم که فاصله ی بین (سی - دو) و (می - فا) خودش نیم پرده است
    مثلا روی سیم اول (دو)
    پرده ای اول اگه ر کُرن باشه : پرده ی بعدی ر بکار ، بعدیش می بمله بعدیش می کرن بعدش می بکار)
    می بمل دقیق وسط „رِ” و „می” بکار قرار گرفته
    و „می کُرُن” بین „می بمل” و „می بکار” (دقیقا وسطش)
    سلام دوست عزیز و خوشامد میگم به شما...
    ممنون از نظرتون ولی با قسمت دوم حرفاتون موافق نیستم به هیچوجه. فواصل موسیقی ما اینطور که شما فرمودید به هیچ عنوان تعدیل شده نیست. برای درک بهتر این موضوع مراجعه کنید به:
    دستگاه در موسیقی ایرانی، دکتر هرمز فرهت
    نگرشی نو به تئوری موسیقی ایرانی، داریوش طلایی
    هفت دستگاه موسیقی ایران، مجید کیانی
    تاپیک تئوری موسیقی ملی ایرانی:
    لینک تاپیک

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)