لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 14 از 14

موضوع: موسیقی ریشه مذهبی دارد

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    60526
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    47
    82 بار تشکر شده در 26 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 19/2
    Given: 5/0
    میزان امتیاز
    0

مدال های دریافت شده

Lightbulb موسیقی ریشه مذهبی دارد

0 Not allowed! Not allowed!
    موسیقی ریشه مذهبی دارد:
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

2. 4 کاربر برای این پست از shajariani تشکر کرده اند:

3. # ADS

faramarzlotfy آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    40590
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    360
    369 بار تشکر شده در 186 پست

شبکه های اجتماعی من

Add faramarzlotfy on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 58/1
    Given: 4/0
    میزان امتیاز
    14

به نظر من مذهب با موسیقی مشکل نداره این مذهبی ها هستند که با موسیقی مشکل دارند.

5. کاربران زیر از faramarzlotfy به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.53
    تشکر از پست
    3,273
    5,308 بار تشکر شده در 2,140 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 338/2
    Given: 150/0
    میزان امتیاز
    16

البته بطور کلی ما قبول داریم موسیقی ریشه در مذهب داره اما منظور لزوما اسلام نیست.
    شما بوطر مثال موسیقی مصر باستان رو در نظر بگیرید... موسیقی اون ها هم ریشه در آداب و سنن مذهب و آئین خودشون داشته... یعنی در واقع موسیقی بخش از اجرای مراسم آئینی و قربانی کردن و ... بوده. در هند و چین هم چنین وضعیت مشابهی داشتیم که تاریخ همۀ این ها به قبل از اسلام بر میگرده...
    من از فردای خود ترسی ندارم
    که بر سینه نشانی از تو دارم
    ولیکن گر تو خواهی من بسوزم
    میان شعله هم پا می گذارم

7. 2 کاربر برای این پست از M_T تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    89995
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    11 بار تشکر شده در 3 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/2
    Given: 0/1
    میزان امتیاز
    0

پیش از آنکه مذهب وجود داشته باشد، عده ای از انسانها دور هم جمع می شدند و آواز می خواندند و ساز می نواختند! مذهب موسیقی را بعدها در جهت اهداف خویش به عاریت گرفت. این جمله که „موسیقی ریشه مذهبی دارد” بسیار مضحک است!!!

9. 2 کاربر برای این پست از opqrstu تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657
    3,206 بار تشکر شده در 1,404 پست

شبکه های اجتماعی من

Add r_a_m_i_n on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/9
    Given: 3/3
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط opqrstu [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    پیش از آنکه مذهب وجود داشته باشد، عده ای از انسانها دور هم جمع می شدند و آواز می خواندند و ساز می نواختند! مذهب موسیقی را بعدها در جهت اهداف خویش به عاریت گرفت. این جمله که „موسیقی ریشه مذهبی دارد” بسیار مضحک است!!!
    موافقم...
    من فکر میکنم اگه بگیم : مذهب, ریشه ی موسیقی داره " خیلی صحیح تر باشه...
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

11. 2 کاربر برای این پست از r_a_m_i_n تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    3,670 بار تشکر شده در 660 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 258/20
    Given: 76/14
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

انسان ها برای انجام هر کاری به دنبال وسیله انجام اون کار می گردن. چون به تنهایی فکر کنم ضعیف تر از انسان در بین این همه جونور وجود نداشته باشه. پس موسیقی به مذهب ربطی نداره و اون یکی هم به این ربطی نداره. واقعا مسخرست که اینا رو به هم مربوط بدونیم. همین الحانی که عبدالباسط باشون قران میخونه ، عبدالحلیم و ام کلثوم باهاشون ترانه های عشقی میخونن. این ها همه اسامی هستن بدون مسما. از نظر من خداوند بدون تغییره و هنگامی هم که انسان به درگاهش میره باید بدون تغییر بره. البته که از وسایل لازم میتونه استفاده کنه. ولی شرط اساسی نیستن. میشه یه گوشه هم نشست و کاملا ساکت و بی حرکت بود و با نیروی تفکر خدا رو شناخت و عبادت کرد. دلم دیمبو هم لازم نداره. این ها همه کلاه های شرعیه که دلبستگان نغمه برای راه گریز میخوان سر خودشون بذارن. حدیثی هست از امام علی که میفرمایند : الناس علی دین ملوکهم. حالا شما برای هر تفکری که داری برو ببین ملوک اون جریان چه می کنن؟ مطمئنا این موسیقی رو حرام می دونن. همونطور که در مصاحبه تصویری استاد شجریان به اون جریانات اشاره ای کردن که اینجا بازگو نمی کنم.
    اما دین از همه ابزار هایی که بهش قدرت بده استفاده می کنه. مثلا موسیقی . موسیقی اینجا یه ابزاره. این که مثلا باخ هم یک فرد مذهبی بود و آهنگ می ساخت برای کلیسا که موسیقی رو به مذهب وابسته نمی کنه . خیلی های دیگه هم بودن چه قبل از اون و چه بعد از اون که این کار رو می کردن ولی با عناوین غیر مذهبی.
    از این موضوع هزاران پنجره باز میشه که ذهن های بسته بشر بهش میپردازن . هر از گاهی هم صداش از یه طرفی شنیده میشه و به جایی نمی رسه. ولی با این مسئله که موسیقی به رشد دینی خیلی کمک کرده و بیشترین لطمه رو هم از اون دیده موافقم. به خصوص موسیقی ملی ایران . چون در بقیه کشور ها این مشکل وجود نداره. متاسفانه این جا موسیقی حرام اعلام میشه. حالا یه نفر که مثل من و تو هست میره تحقیقی می کنه و میاد میگه موسیقی از درون مذهب خلق شده و نباید حرام باشه. ولی این فقط یه نظره سادست.
    ویرایش توسط m_rv_2008 : Friday 13 December 2013 در ساعت 09:58 AM
    ای پادشاه ، سایه ز درویش وا مگیر
    ناچار خوشه چین بود آنجا که خرمن است

13. 3 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    60526
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    47
    82 بار تشکر شده در 26 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 19/2
    Given: 5/0
    میزان امتیاز
    0

مدال های دریافت شده

با عرض سلام خدمت دوستان و اساتيد محترم:بسيار سپاس از اينکه مطلب را خوانيد ونظرات موافق و مخالف خود را بيان کرديد. اما اکثر دوستان فقط در حد همان نام تاپيک پيش رفتن و فکر نکنم تا اخر مطلب را خواننده باشن در ضمن اسم تاپيک يک سياست روزنامه نگاري براي جلب نظر مخاطب است. در کل نظر همه دوستان محترم است. ولي اجازه بدهيد من هم نيت خود را از گذاشتن اين مطلب بگويم:. زمانی در یک جمعون مذهبی بود عده ای قاری و عده ای مداح و در همان بحث همه گفتن موسیقی حرام اندر حرام است وشکی در ان نیست. خب من هم می توانستم بلند شم بگم اخه شما رو چه به موسیقی ولی خیلی اروم و با صبر شروع کردم به مطرح کردن چند سوال:که چرا در قران صدای حضرت داوود را یک نعمت می داند ؟در قران چرا برای اطلاع دادن از قیامت از یک شیپور که یک ساز موسیقی است استفاده و نام می برد؟چرا در صحن امام رضا از شیپور و نقاره استفاده می کنند؟چرا در حدیث گفت شده که قران را با صوت خوش بخواند؟ایا صوت خوش خدا دادی و بدون هیچ علمی به وجود می اید؟خب دوستان عزیز این علم هم یکی از زیر شاخه های موسیقی است. و در ان جمع همه ساکت شدن...

15. 2 کاربر برای این پست از shajariani تشکر کرده اند:

alireza_jafarian آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    42772
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    547
    1,087 بار تشکر شده در 381 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 154/1
    Given: 101/1
    میزان امتیاز
    14

مدال های دریافت شده

این ها همه کلاه های شرعیه
    موافقم که اینها همه کلاه شرعیه. اما اگه همین کلاه ها نبودن ما همین یه ذره موسیقی ای هم که داریم نداشتیم و افراد رادیکال جرات این رو به خودشون میدادند که ذات موسیقی رو ممنوع اعلام کنن. اما الان باز با همین کلاه هایی که میذاریم سر خودمون فعلا مجبورشون کردیم فقط نیمی از موسیقی رو ممنوع بدونند و با بقیه اش مشکل نداشته باشند(حداقل در ظاهر).
    در کل من با رویکرد آقای مشهودی موافقم. شریف لطفی هم که اولین دانشکده موسیقی ایران رو تاسیس کرد از همین رویکرد استفاده کرده بود و خودش تعریف میکرد صبح تا شب میرفته با مسئولین بحث میکرده که قانعشون کنه موسیقی یک چیز خیلی بی خطر ،خوب،عرفانی و مذهبیه! و مسئولین هم گول خوردن و نفهمیدن موسیقی چقدر خطرناکه(!) و یه دانشکده ی موسیقی ای تاسیس شد توی این مملکت.
    پس در کل من هم موافقم که موسیقی به شدت ریشه ی مذهبی دارد .
    ویرایش توسط alireza_jafarian : Saturday 14 December 2013 در ساعت 10:23 AM
    از آزادی "یواشکی" زنان

حمایت کنیم

17. 3 کاربر برای این پست از alireza_jafarian تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    3,670 بار تشکر شده در 660 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 258/20
    Given: 76/14
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

آقا بذارید من کمی نظریات خودم رو به گوش شماجات برسونم :
    خب ما از دید های متفاوتی به این موضوع نگاه می کنیم و هر کسی چیزی رو که دوست داره توجیه می کنه و واقعا هم در این جهان خلقت چیزی وجود نداره که نشه توجیهش کرد. متاسفانه این انسان ها هستن که راه های آزادی همدیگه رو میبندن و این باعث میشه که همیشه یه اکثریت و اقلیت به وجود بیاد و در نتیجه هم اکثریت سعی می کنه که کمی از آزادی های اقلیت رو بگیره. امروزه هم که سلاح و زور برا خودش شده یه اکثریت مطلق و اقلیت های زورگو هم برا خودشون دارن توی بعضی جاهای دنیا ادای اکثریت ها رو در میارن. ولی در کل ما اینجا مسئله حاد تری رو داریم. عده ای هستن که در اقلیت هستن و با موسیقی جدال می کنن. اینا علاوه بر این که زور دارن یه اکثریت نادان هم پشت سرشون دارن که طمع در حوری و شیر و شراب بهشتی کردن و قرب الهی رو با شهوات انسانی این دنیا اشتباه گرفتن. میمونه یه عده انسان که یا نمی دونن دقیقا باید با اینا چه طور بر خورد کنن چون طرف مقابل هم مرتب سفسطه می کنه یا دیگه حالی نمونده براشون که بخواد از این کارا بکنه. اخه چه قدر توضیح ؟
    یه عده هم هستن که حقیقت موسیقی رو درک کردن . جناب مولوی می فرمایند :
    بانگ گردش های چرخ هست این که خلق
    می سرایندش به تنبور و به حلق
    ما همه اجزای آدم بوده ایم
    در بهشت این لحن ها بشنوده ایم
    خشک چوب و خشک سیم و خشک پوست
    از کجا می آید این آوای دوست
    خب حالا منظور مولوی از این ابیات چی بوده و کدوم موسیقی مد نظر این عالم و عارف عصر خودش بوده ما دقیقا اینو نمی دونیم. اگه هم کسی بدونه هیچ وقت به زبان نمیاره. شاید مربوط به نغمات الهی میشه که اصلا با ابعاد این دنیای که ما درش هستیم نمیشه تعریفشون کرد. حال سکر و مستیه و بی خودیه. اونا که تجربه کردن فقط می فهمن که حرفی هم نمی زنن. آن را که خبر شد خبری باز نیامد .
    یه عده هم هستن که موسیقی رو دقیقا درک کردن و به خاطر خود موسیقی دنبالش می کنن. اینم باز یه جور خدا شناسی میشه. برای این که کسی که هنر رو دقیقا درک کرد هنرمند تر از خداوند نمیبینه. این عده با کسانی که مرتب دیده میشن و دنبال مدرک موسیقی و مخاطب و کنسرت و سالن بهتر و جمعیت بیشتر و بلیط فروشی و تیپ زدن و سر کلاس رفتن و با این و با اون رابطه بر قرار کردن و این چیزا هستن کاملا متفاوت هستن. صدای خوب بلافاصله جذبشون می کنه و تحسین می کنن. از صدای بد هم ناراحت نمیشن و به همه مخلوقات خدا احترام می ذارن چون به خداوند احترام میذارن و خلاصه عالمی دارن برای خودشون. امیدوارم فرصت آشنایی باهاشون برای شما ها ایجاد بشه.
    خلاصه این که این طور اگه باشیم بهتره. نه نیازی به این میشه که بخوایم کسی رو متقاعد کنیم و نه نیازی به جنگ اعصاب های بعدی به جا میمونه. خب نمی خواد گوش کنه و توی حماقت خودش غوطه ور بمونه ... بذارید بمونه. اینا نه موسیقی رو میدونن و نه تلاشی برای فهمش دارن و نه حتی تلاش می کنن که چهار تا دلیل متقن برای رد کردنش پیدا کنن. فقط از توی کتاب هایی که سالهاست به دست افرادی ناشناس کپی و پیست شده و معلوم نیست چند تا از جملاتش رو اضاف کردن و چند تاش رو حذف _ شاید به بهانه این که من الان از قبلی بیشتر میفهمم و توضیح من مثلا بهتره یا این که این دلیلی نداره باشه یا جبر زمان یا تسلط حکام یا هزار مسئله دیگه این طوری - مسائلی بی بنیاد عقلی رو اون هم از قول دیگران در رد موسیقی بیان می کنن. بهشون میگی چرا موسیقی حرامه ؟ میگه فلانی در سال فلانی این طوری گفته . حتی جرات نمی کنی بگی دروغ گفته ؟ چون اگه بگی ، این اقلیت زور گو به جای دلیل و برهان از زور استفاده می کنه. یکی نیست به این ها بگه آقایون موسیقی و شعر دو تا هنر متفاوت هستن. شاید یه شعری رو بذارید روی یه موسیقی که اون شعر مفاهیم مبتذلی داشته باشه ولی خب نت دو یا نت سل کجاشون دارای ابتذاله ؟ مثلا ممکنه شلوار نت می کرن زیادی تنگ باشه ؟به هر حال این دسته هیچ وقت نه موسیقی رو می فهمن و اونها که حقیقت هنر رو درک کردن ... اصلا خود خداوند این ها رو راه نمیده در جمع هنرمندان ... اهل کبر و ناز را در کوی رندان راه نیست. حالا میخواد موسیقی رو ازاد کنه یا حرام .
    خلاصه یه وضعیتیه ... دلمون خون شده دیگه. همون بهتر که حرفی نزنیم.
    ای پادشاه ، سایه ز درویش وا مگیر
    ناچار خوشه چین بود آنجا که خرمن است

19. 3 کاربر برای این پست از m_rv_2008 تشکر کرده اند:

کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    42772
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    547
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

مدال های دریافت شده

دلمون خون شده
    از آزادی "یواشکی" زنان

حمایت کنیم

21. 3 کاربر برای این پست از alireza_jafarian تشکر کرده اند:

کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    93158
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,275
    1,280 بار تشکر شده در 578 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 406/0
    Given: 601/0
    میزان امتیاز
    11

نظر من اينه که اين بحث ها فقط تنش ايجاد ميکنه . چند صد سال تاريخ مکتوب اين بحث ها ثبت شده هر دو طرف هم دلاي خودشون رو گفتند وي هيچ نتيجه اي گرفته نشده . وقتي معلومه نه ما قانع مي شيم نه افراطي ها ...
    فقط تنش و حساسيت نسبت به سايت ايجاد مي شه . قبا عضو يک سايت عکاسي بودم . به دليل همين بحث ها تعطي شد .
    (ببخشيد نمره انشاي من هميشه يه چيزي بيشتر از صفر بوده)
    آیه‌های اشک من تفسیر می‌شد، بد نبود
    دل اگر از غصه خوردن سیر می‌شد، بد نبود
    شور ماتم، دشتی غم، بغض‌های اصفهان
    در بیات ترک شب تحریر می‌شد، بد نبود..

23. 3 کاربر برای این پست از danesh72 تشکر کرده اند:

کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    42772
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    547
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

مدال های دریافت شده

ظر من اينه که اين بحث ها فقط تنش ايجاد ميکنه . چند صد سال تاريخ مکتوب اين بحث ها ثبت شده هر دو طرف هم دلاي خودشون رو گفتند وي هيچ نتيجه اي گرفته نشده . وقتي معلومه نه ما قانع مي شيم نه افراطي ها ...
    باهات موافق نیستم. یحث و جدله که فکر آمیزاد رو پرورش میده و میسازه. موضوع قانع شدن یا نشدن نیست. آدما از همون اول افراطی به دنیا نمیان که! شاید الان نه من بتونم شما رو قانع کنم نه شما من رو ، اما یه نفر بیاد حرفای مارو بخونه و روی شکل گیری ذهنیتش از موسیقی تاثیر بگذاره.
    و از طرفی هم هر چی فرهنگ بحث کردن توی یه جامعه بیشتر باشه تعداد آدمای بی منطق و رادیکال کم تر میشه. و بر خلاف شما معتقدم که درین سالها هم این بحث ها بی فایده نبودن و جامعه ی ما هم کمی توی این زمینه رشد داشته.
    از آزادی "یواشکی" زنان

حمایت کنیم

25. 3 کاربر برای این پست از alireza_jafarian تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    14844
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    8
    43 بار تشکر شده در 21 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 5/0
    Given: 11/1
    میزان امتیاز
    0

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط opqrstu [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    من با نظر شما مخالفم دوست عزیز... تعریف شما از مذهب فکر می کنم کمی امروزی باشه وگرنه آیین از بدو دوران بشری وجود داشته همین پناه بردن یک انسان اولیه از ترس رعد و برق و پناه بردن به خدایان و مانترا یا آوایی رو تکرار کردن و یا هر گونه دیگه استفاده از اصوات برای برای همراهی خدایان ... امروز درباره قدیمی ترین نمونه های نقاشی بشری در غارها اکثر دانشمندان بر ابن باورند که کشیدن نقش گاو و حیوانات دیگه بر روی دیواره های غار ها برای تسخیر روح اون حیوانات و راحت تر شکار کردن اونا بوده و این یک حرکت آیینی هست و نمونه این گونه اهداف در راستای ایجاد اصوات هم بوده ... و این بحث تاپیک دور از ذهن هم نیست...
    ویرایش توسط bomdod : Monday 16 December 2013 در ساعت 09:01 PM

27. 5 کاربر برای این پست از bomdod تشکر کرده اند:

A_Cops_1 آواتار ها
    Cops

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    Cops
    شماره عضویت
    40208
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    5
    80 بار تشکر شده در 21 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 9/1
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

بدلیل خارج شدن بحث از چارچوب موسیقی و جلوگیری از هرگونه بی احترامی به اعتقادات و ارزش های کاربران، این تاپیک تا اطلاع ثانوی قفل میباشد.

29. 2 کاربر برای این پست از A_Cops_1 تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)