لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 12 از 12

موضوع: چگونه ملودی تکراری نسازیم؟؟

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    90159
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    5
    5 بار تشکر شده در 4 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض چگونه ملودی تکراری نسازیم؟؟

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام دوستان. من یه مشکلی داشتم و اونم اینه که هر ملودی روی ترانه های متفاوت میسازم تقریبا شبیه هم در میان! دلیلش چیه؟ شاید همشون رو روی یه گام میسازم؟ من نت خونی زیاد بلد نیستم. گوشی کار میکنم با کیبورد...

2. کاربران زیر از mehrdad_pk به خاطر این پست تشکر کرده اند:

3. # ADS

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    14844
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    8
    43 بار تشکر شده در 21 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 5/0
    Given: 11/1
    میزان امتیاز
    0

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط mehrdad_pk [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام دوستان. من یه مشکلی داشتم و اونم اینه که هر ملودی روی ترانه های متفاوت میسازم تقریبا شبیه هم در میان! دلیلش چیه؟ شاید همشون رو روی یه گام میسازم؟ من نت خونی زیاد بلد نیستم. گوشی کار میکنم با کیبورد...
    دوست عزیزم نمی تونه مربوط به یکسان بودن گام ها باشه . ما هزاران هزار آهنگ داریم که در یک گام ساخته شده اند و همین لحظه من می تونم حداقل 10 آهنگ رو نام ببرم که نه تنها در یک گام هستند بلکه از یک چرخش آکوردی استفاده شده درشون ولی کاملا متفاوت هستند...

من بهتون پیشنهاد می کنم که کمی گستری شنیده هاتون رو وسعت بدید و به موسیقی های گوناگون گوش بدید و احتمالا شنیده های شما دست کم در چند ماه اخیر محدود به سبک یا هنرمندان مشخص و ثابتی بوده ..

امیدوارم تونسته باشمم کمکتون کنم...

5. 4 کاربر برای این پست از bomdod تشکر کرده اند:

Sampler آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    32738
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    589
    1,046 بار تشکر شده در 389 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 161/5
    Given: 70/5
    میزان امتیاز
    14

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط mehrdad_pk [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام دوست عزیز ..

دلیلش همون قسمتی هست که مشخص کردم ..

7. 4 کاربر برای این پست از Sampler تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    90159
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    5
    5 بار تشکر شده در 4 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

شاید همینطور باشه!
    چون من برعکس حرف اون دوست عزیزمون خیلی آهنگ های مختلف از خواننده های مختلف گوش میدم! تقریبا تمام آهنگ های سیاوش و داریوش و ابی و مهستی و هایده رو اینقدر گوش دادم حفظم! شاید باید برم نت خونیم رو قوی کنم!

9. کاربران زیر از mehrdad_pk به خاطر این پست تشکر کرده اند:

Honey_Shababi آواتار ها
    مدیر کل انجمن ها

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مدیر کل انجمن ها
    شماره عضویت
    22033
    میانگین پست در روز
    0.70
    تشکر از پست
    13,427
    9,726 بار تشکر شده در 2,712 پست
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    5 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1,435/20
    Given: 1,833/25
    میزان امتیاز
    10

سلام دوست عزیز

دلایل مختلفی میتونه داشته باشه.

عمده ترین دلیلش مربوط به عدم آگاهی از تئوری موسیقی و همچنین علم هارمونی و آهنگسازی هست.

چه بسا افرادی هستند که حتی با نداشتن دانش در این زمینه ها، ملودی های زیبا و متنوعی رو در ذهنشون دارند که البته این به خلاقیت و استعداد ذاتی افراد مربوط میشه.

من به شخصه فکر میکنم دلیل شباهت ملودی های شما، محدود کردن خودتون به سبک خاصی از موسیقی باشه که ذهنتون همش گرایش به اون سمت داره که به طور خواسته یا ناخواسته ملودی ها مشابه هم در میان.

به هر حال من توصیه میکنم اگه میخواید موفق باشید، حتما این قضیه رو به صورت علمی دنبال کنید.
    تمرين تمرين تمرين

موفقيت

11. 6 کاربر برای این پست از Honey_Shababi تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    89995
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    11 بار تشکر شده در 3 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/2
    Given: 0/1
    میزان امتیاز
    0

دوست گرامی ! هیچ آهنگساز و موسیقیدان والایی نمیاید که بگوید می خواهم «ملودی» بسازم چون در این صورت مورد مضحکه موسیقیدانان دیگر واقع می شود؛ بلکه او اصلاً به این مسائل فکر نمی کند، بلکه ملودی خود به خود در اثرش ظاهر می شود. بهتر است بگوییم چگونه آهنگ بسازیم و آن میسر نمی شود مگر با فرا گرفتن اصول آهنگسازی. البته اگر در سطح «خالتوری» می خواهید بمانید که دیگر بحثی نیست.
    اما اگر نزد یک موسیقیدان بگویی که من گوشی آهنگ می سازم و نت خوانی هم بلد نیستم، بسی مایه خنده ی او خواهید شد! بنابراین بهتر آن است که سطح خود را بالاتر ببرید...

FMETAL آواتار ها
    مسئول بخش های راک و متال - جز و بلوز

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بخش های راک و متال - جز و بلوز
    شماره عضویت
    82018
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر از پست
    4,757
    4,623 بار تشکر شده در 1,189 پست

شبکه های اجتماعی من

Follow FMETAL On Twitter Add FMETAL on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 955/32
    Given: 2,257/5
    میزان امتیاز
    12

والا اصولاً فکر نمیکنم „خنده” ‌ ای در کار باشه. بیشتر فکر کنم اگه پیش یه آهنگساز با سواد برید، و بگید که نت خوانی بلد نیستید، در مقام کمک کردن به شما بر بیاد، نه اینکه بشما بخنده و شما رو مورد تمسخر قرار بده. ولی‌ به هر حال ساخت آهنگ نیاز به سواد موسیقیایی داره. شما ببین وقتی‌ یه بچه میره مدرسه (کلاس اول) درواقع شروع میکنه یکسری خط خطی‌ کردن. از روی خطوط دفترچه به سمت بالا، بسمت پایین و یا روی خط، با مداد „فقط” خط می‌کشه. بعد از مدتی‌ شروع میکنه به فراگیری حروف الفبا و هجا ها. همون بچه، (خدا بخواد) بعد از ۱۶ سال لیسانس میگیره در رشته‌ای که دوست داره. اگر این مسیر رو به موسیقی‌ تطبیق بدیم میشه اینکه شما اصول اولیهٔ و پایه‌ای موسیقی‌ را فرا خواهید گرفت، بعد از اون به مراحل پیشرفته تر پا خواهید گذاشت. بعد از اینکه به جایی‌ برسید که بتونید آهنگ بسازید، سبکتون میتونه خودش رو نشون بده. مثل اون بچه‌ای که از دانشگاه فارغ التحصیل شده در رشته‌ای که دوست داشته، سبک هم مثل همون رشته میمونه. حالا شما فکر کن اگه کسی‌ اون ۱۶ سال تحصیل رو نداشته باشه، آیا میشه ازش انتظار داشت که یه ساختمان، سد، جاده، و غیره بسازه؟ در شرایط عادی جواب „نه” خواهد بود.
    ویرایش توسط FMETAL : Monday 16 December 2013 در ساعت 10:17 PM
    Whatever Life throws at you, PLEASE don't Cry & Bitch about it. Either take it like a MAN, or DUCK your F*#@ing head down!!! - F. Metal The Great
    Rockers Nation

14. 5 کاربر برای این پست از FMETAL تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    90159
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    5
    5 بار تشکر شده در 4 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط opqrstu [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    دوست گرامی ! هیچ آهنگساز و موسیقیدان والایی نمیاید که بگوید می خواهم «ملودی» بسازم چون در این صورت مورد مضحکه موسیقیدانان دیگر واقع می شود؛ بلکه او اصلاً به این مسائل فکر نمی کند، بلکه ملودی خود به خود در اثرش ظاهر می شود. بهتر است بگوییم چگونه آهنگ بسازیم و آن میسر نمی شود مگر با فرا گرفتن اصول آهنگسازی. البته اگر در سطح «خالتوری» می خواهید بمانید که دیگر بحثی نیست.
    اما اگر نزد یک موسیقیدان بگویی که من گوشی آهنگ می سازم و نت خوانی هم بلد نیستم، بسی مایه خنده ی او خواهید شد! بنابراین بهتر آن است که سطح خود را بالاتر ببرید...
    دوست عزیز بنده عرض نکردم از نت خوانی و تئوری موسیقی هیییییچی نمیدونم! اما در سطحی نیستم که تمام کارهام رو با نوشتن و خوندن نت بسازم یا بزنم!
    منطور من از ساختن ملودی همونطور که در پست اول توضیح دادم ساختن ملودی اصلی برای ترانه بود! ملودی که خواننده میخونه!
    منظور من هارمونی و ساختن ملودی های یک آهنگ به طور کل نبود!
    من وقتی ترانه یا شعری دارم تصمیم میگیرم به ساختن یک ملودی برای اون شعر و سعی میکنم برای اون شعر یک ملودی جدید بسازم! که فکر کنم تمام آهنگسازها هم همینکار رو میکنن و یا یک ملودی میسازند و ترانه سرا روی اون ملودی ترانه میگه!
    و در مورد ساختن ملودی گوشی خدمت شما عرض کنم هییییچ آهنگسازی بدون گوش دادن به چیزی که مینوازه ملودی نمیسازه و هیج آهنگسازی هم بدون ساز و توی ذهنش ملودی و و نت ها رو در نمیاره!
    منظور من از گوشی این بود! یعنی ملودی که میسازم تو کیبورد به صورت میدی سیو میکنم ، چون زیاد علم نت نویسی و حوصله نت نوشتن رو ندارم!
    و در مورد خالتور هم باید بگم که اولا درکل خالتور کلمه و واژه خوبی نیست دوست عزیز. و دوم اینکه من در کل آهنگ های شاد دوست ندارم و کار نمیکنم. مگه هر کس کیبورد داره واسه مجلس و آهنگ های شاده؟؟
    ویرایش توسط mehrdad_pk : Tuesday 17 December 2013 در ساعت 12:43 AM

16. کاربران زیر از mehrdad_pk به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    89995
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    11 بار تشکر شده در 3 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/2
    Given: 0/1
    میزان امتیاز
    0

دوست عزیز بنده عرض نکردم از نت خوانی و تئوری موسیقی هیییییچی نمیدونم! اما در سطحی نیستم که تمام کارهام رو با نوشتن و خوندن نت بسازم یا بزنم!
    منطور من از ساختن ملودی همونطور که در پست اول توضیح دادم ساختن ملودی اصلی برای ترانه بود! ملودی که خواننده میخونه!
    منظور من هارمونی و ساختن ملودی های یک آهنگ به طور کل نبود!
    من وقتی ترانه یا شعری دارم تصمیم میگیرم به ساختن یک ملودی برای اون شعر و سعی میکنم برای اون شعر یک ملودی جدید بسازم! که فکر کنم تمام آهنگسازها هم همینکار رو میکنن و یا یک ملودی میسازند و ترانه سرا روی اون ملودی ترانه میگه!
    و در مورد ساختن ملودی گوشی باید عرض کنم هییییچ آهنگسازی بدون گوش دادن به ملودی که مینوازد که ملودی نمیسازه و هیج آهنگسازی هم بدون ساز و توی ذهنش برای یک ملودی نت هاش رو نمینویسه!
    منظور من از گوشی این بود! یعنی ملودی که میسازم تو کیبورد به صورت میدی سیو میکنم ، چون زیاد علم نت نویسی و حوصله نت نوشتن رو ندارم!
    خب این باز هم بر می گردد به سطح انتظار شما از موسیقی و همانگونه که ذکر کردم اگر می خواهید در همان سطح بمانید، بحثی نیست اما بهتر است که حقیقت را نیز بدانید؛ باخ میگفت: «تنها آهنگسازان تنبل هستند که پشت ساز می روند و در انتظار الهامات به ساختن آهنگ مشغول میشوند» و باخ فرزندانش را از این کار باز می داشت و به شدت آنها را توبیخ می کرد. بی پرده با شما سخن بگویم: متاسفانه اطلاعات شما از موسیقی بسیار در سطح پایین و بازاری و عامیانست، چون هنوز نمی دانید که آهنگساز چه کسی است و اتفاقاً نمی دانید که آهنگسازان بزرگ بدون داشتن ساز آهنگهایشان را روی کاغذ می نوشته اند و اتفاقاً بر خلاف گفته های شما آهنگسازان بزرگ آهنگهایشان را در ذهنشان می ساختند. شما فرض کنید برای نوشتن یک سمفونی عظیم چطور می توانستند به این همه ساز دسترسی داشته باشند، پس جز این روش چاره دیگری نداشتند.
    پس باز هم به شما توصیه می کنم که سطح معرفت خود را از موسیقی بالا ببرید و به این مقدار قانع نباشید...

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    90159
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    5
    5 بار تشکر شده در 4 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

به قول شما اون باخ بوده و ما یک آماتور!!!
    من هم نگفتم خیلی میدونم! و عرض کردم که سطح دانشم متوسطه!
    من فکر کنم که شما فرق بین آهنگساز و تنظیم کننده رو اشتباه متوجه شدید!
    من در سبک های دیگه تخصص ندارم. اما در سبک پاپ: اون کسی که ملودی اصلی یک آهنگ و ریتم رو میسازه و برای ملودی آکورد میزاره و گام و حس حال آهنگ رو در میاره آهنگساز، و کسی که سازها رو انتخاب میکنه و برای تمام سازها ملودی مینویسه و هارمونی کار رو در میاره و کل آهنگ رو به صورت یک فایل صوتی تحویل خواننده میده تنظیم کننده میگویند! مثل آهنگ صبحت بخیر از معین، این آهنگ رو محمد حیدری ساختند که این استاد در اصل نوازنده سنتور هستند و آهنگسازی هم میکنند. و آقای منوچهر چشم آذر آهنگ رو تنظیم کردند..
    و مثل کارهای آقای رضا صادقی که با گیتار برای بک ترانه ریتم و ملودی آکورد رو مینویسه و معین راهبر اون رو تنطیم میکنه! و همه جا هم میبینید مینویسه: آهنگ رضا صادقی و تنظیم معین راهبر
    ویرایش توسط mehrdad_pk : Tuesday 17 December 2013 در ساعت 03:46 AM

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    14844
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    8
    43 بار تشکر شده در 21 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 5/0
    Given: 11/1
    میزان امتیاز
    0

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط opqrstu [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    خب این باز هم بر می گردد به سطح انتظار شما از موسیقی و همانگونه که ذکر کردم اگر می خواهید در همان سطح بمانید، بحثی نیست اما بهتر است که حقیقت را نیز بدانید؛ باخ میگفت: «تنها آهنگسازان تنبل هستند که پشت ساز می روند و در انتظار الهامات به ساختن آهنگ مشغول میشوند» و باخ فرزندانش را از این کار باز می داشت و به شدت آنها را توبیخ می کرد. بی پرده با شما سخن بگویم: متاسفانه اطلاعات شما از موسیقی بسیار در سطح پایین و بازاری و عامیانست، چون هنوز نمی دانید که آهنگساز چه کسی است و اتفاقاً نمی دانید که آهنگسازان بزرگ بدون داشتن ساز آهنگهایشان را روی کاغذ می نوشته اند و اتفاقاً بر خلاف گفته های شما آهنگسازان بزرگ آهنگهایشان را در ذهنشان می ساختند. شما فرض کنید برای نوشتن یک سمفونی عظیم چطور می توانستند به این همه ساز دسترسی داشته باشند، پس جز این روش چاره دیگری نداشتند.
    پس باز هم به شما توصیه می کنم که سطح معرفت خود را از موسیقی بالا ببرید و به این مقدار قانع نباشید...
    به قول شما اون باخ بوده و ما یک آماتور!!!
    من هم نگفتم خیلی میدونم! و عرض کردم که سطح دانشم متوسطه!
    من فکر کنم که شما فرق بین آهنگساز و تنظیم کننده رو اشتباه متوجه شدید!
    من در سبک های دیگه تخصص ندارم. اما در سبک پاپ: اون کسی که ملودی اصلی یک آهنگ و ریتم رو میسازه و برای ملودی آکورد میزاره و گام و حس حال آهنگ رو در میاره آهنگساز، و کسی که سازها رو انتخاب میکنه و برای تمام سازها ملودی مینویسه و هارمونی کار رو در میاره و کل آهنگ رو به صورت یک فایل صوتی تحویل خواننده میده تنظیم کننده میگویند! مثل آهنگ صبحت بخیر از معین، این آهنگ رو محمد حیدری ساختند که این استاد در اصل نوازنده سنتور هستند و آهنگسازی هم میکنند. و آقای منوچهر چشم آذر آهنگ رو تنظیم کردند..
    و مثل کارهای آقای رضا صادقی که با گیتار برای بک ترانه ریتم و ملودی آکورد رو مینویسه و معین راهبر اون رو تنطیم میکنه! و همه جا هم میبینید مینویسه: آهنگ رضا صادقی و تنظیم معین راهبر
    دوستان خوبم این نوع از بحث نتیجه خوبی نداره ... لازمه بدونید که هر آهنگسازی روش خاص خودش رو در آهنگسازی و تنظیم داره . شاید باخ (که البته معروف هست به نوشتن قطعات منطقی و تئوریک) کاملا بدون ساز قطعه می نوشته(گرچه من اطمینان ندارم) ولی این یک امر ثابت و وحی ملزم نیست کما اینکه خیلی از آهنگسازان پشت پیانو آهنگ می سازند ولی اینجور مطلق گرایی که یا این یا اون نادرسته ... نکته دیگه اینکه سبک های مختلف تفاوت های خیلی زیادی دارند با هم . پاپ / جَز / راگ / کلاسیک و ... و قانون کلی نی شه گذاشت... و باز نکته دیگه این که آهنگسازی یک هنر هست و نه رشته مهندسی پس کاملا آزاد درش حرکت کنید و خودتون رو زیاد در قالب قوانین محصور نکنید در عین اینکه قوانین را بدانید و بخوانید . بطور کلی یادتون باشه داریم در مورد یک هنر حرف می زنیم و نه علوم ریاضی...

پیروز باشید

20. 3 کاربر برای این پست از bomdod تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    90159
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    5
    5 بار تشکر شده در 4 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

بله. من هم در مورد سبک پاپی که ما ایرانی ها کار میکنیم نظر دادم و منظورم این بود که آهنگسازان و تنظیم کننده های بزرگ موسیقی پاپ ما به اینصورت که عرض کردم کار میکردند... البته آهنگسازهای ما بیشتر ملودی ساز و یا نواساز هستند تا یک آهنگساز به معنای واقعی...

22. 2 کاربر برای این پست از mehrdad_pk تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)