لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 1 از 12 1234511 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 16 از 192

موضوع: انواع واقسام سوالات یک مبتدی در مورد ویولن و ویولن نوازی

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    92444
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    95
    51 بار تشکر شده در 35 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 8/2
    Given: 81/16
    میزان امتیاز
    11

پیش فرض انواع واقسام سوالات یک مبتدی در مورد ویولن و ویولن نوازی

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام خدمت اساتید ودوستام عزیز
    هدف حقیر از ایجاد این تاپیک اینه که بعضی سوالات برام پیش میاد که تو سایت نت اهنگ و کلا نت نمیتونم به جواب برسم و سوالاتم هم انقدر بزرگ نیستن که بخام برا هر کدوم تاپیک جداگانه ایجاد کنم برا همین برا حفظ نظم تاپیک ها و رسیدن به جواب سوالاتم این تاپیکو ایجاد کردم امیدوارم اساتید و دوستان عزیز کمکم کنند وحقیر از حضورشون نهایت استفاده رو ببرم با تشکر

- - - Updated - - -

دوستان ویولن دقیقا چند پوزیسیون داره ؟؟
    ایا بعضی پوزیسیون ها مخصوص یک سیم هستن ؟؟
    هر پوزیسیون از نت بکار شروع میشه؟؟ مثل پوزیسیون سوم که انگشت اول نت بکار است
    و روی هر سیم ویولن چند اکتاو نت وجود داره در واقع ویولن چند پرده است؟؟
    قبلا از راهنماییهاتون بینهایت سپاسگذارم
    ویرایش توسط hamed10 : Friday 7 February 2014 در ساعت 06:06 AM

2. 3 کاربر برای این پست از hamed10 تشکر کرده اند:

3. # ADS

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    3,010 بار تشکر شده در 1,040 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 614/4
    Given: 649/29
    میزان امتیاز
    13

سلام دوست عزیز. تا قبل از اینکه اساتید بیان و جواب شایسته ای به سوال شما بدن چندتا نکته رو من عرض کنم...
    توی همین سایت نت آهنگ یه بار در مورد تعداد پوزیسیون های ویلن بحث شده (ای کاش همونجا سوالتون رو می پرسیدین)

در مورد سوال اول اطلاعات دقیقی ندارم. ظاهرا 8-9 تا پوزیسیون باید داشته باشه (اینکه میگم 8-9 تا دلیل داره که بماند... توی چندتا قطعه هم من دیدم انگشت چهارم نوازنده یه مقدار کم از روی گریف رد میشه! پس شاید بتونیم بگیم 10تا پوزیسیون داره...) به [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] هم میتونید مراجعه کنید ...

نه پوزیسیون ها مخصوص سیم خاصی نیستن. در همه ی پوزیسیون ها میشه روی همه ی سیم ها انگشت گذاری کرد. اما یه نکاتی وجود داره. مثلا روی سیم اول (می) اگه شما وارد پوزیسیون ها بشین نت های جدیدی دارین که قبلا نداشتین (در اکتاو های زیر تر) ولی این موضوع در مورد مثلا سیم سل صدق نمی کنه. (پس اگه بخوایم مثلا توی اکتاوهای بالا نت هایی رو اجرا کنیم باید روی سیم اول بریم توی پوزیسیون های بالا)

لزوما هر پوزیسیونی از نت بکار شروع نمیشه. بستگی به گامی که توش می نوازیم داره. مثلا اگه توی یه قطعه ای نت سی ، بمل باشه وقتی بخوایم پزیسیون چهارم روی سیم می اجرا کنیم باید انگشت اولمون رو بذاریم جای نت سی بمل.

این سوال آخری رو فکر می کنم از روی همون عکس بتونی متوجه بشی... من جواب دقیقی ندارم.
    ویرایش توسط virtuoso : Saturday 8 February 2014 در ساعت 09:21 AM

5. 3 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

majid55 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    90898
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    128
    338 بار تشکر شده در 143 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 62/2
    Given: 14/5
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط virtuoso [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    این سوال آخری رو فکر می کنم از روی همون عکس بتونی متوجه بشی... من جواب دقیقی ندارم.
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    آموزگاری که دیگران را کوچک و خوار می پندارد خود چیزی برای نمایش و بروز ندارد

7. 3 کاربر برای این پست از majid55 تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    92444
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    95
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    11

ممنون دوستان عزیز خیلی روشن شدم
    تو کتابهای استاد خالقی هر چهارتا رو کنترل کردم پوزیسیونهای 123457 هست ولی از شش خبری نیست دلیلش چیه ؟

9. کاربران زیر از hamed10 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

seyyed97 آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    71389
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    89
    61 بار تشکر شده در 35 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 12/0
    Given: 4/0
    میزان امتیاز
    12

با سلام خدمت تمامی دوستان سئوالی مدتها ذهنم را مشغول خودش کردم
    بنده مدت 2 سال تار میزنم حالامیخواهم ویلن را هم شروع کنم میخواستم راهنمایی بفرمایید که امکانش هست یا نیست ؟ چه مدت طول میکشه؟ و اگه بخواهم ویلن تهیه کنم چقدر باید هزینه نمایم ؟ از همگی دوستان بسیار متشکرم

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط hamed10 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    ممنون دوستان عزیز خیلی روشن شدم
    تو کتابهای استاد خالقی هر چهارتا رو کنترل کردم پوزیسیونهای 123457 هست ولی از شش خبری نیست دلیلش چیه ؟
    البته بنده چک نکردم ولی فکر می کنم پوزیسیون 6 کاربرد کمی در موسیقی ایرانی داره (خیلی کم) (اساتید بیان نظر بدن بهتره) ... توی سبک سنتی ایرانی بیشتر پوزیسیون های 3 و 5 استفاده میشن. (البته 4 هم خیلی جاها کاربرد داره و تا حدودی هم پوزیسیون 2)
    ولی خب به نظر بنده حقیر آدم باید همه ی پوزیسیون ها رو خوب یاد بگیره و تسلطش توی همه ی پوزیسیون ها خوب و یکسان باشه. (برای یاد گرفتن پوزیسیون ها بهتره که از کتاب های کلاسیک هم استفاده بشه)
    ویرایش توسط virtuoso : Friday 7 February 2014 در ساعت 05:55 PM

12. 2 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط seyyed97 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    با سلام خدمت تمامی دوستان سئوالی مدتها ذهنم را مشغول خودش کردم
    بنده مدت 2 سال تار میزنم حالامیخواهم ویلن را هم شروع کنم میخواستم راهنمایی بفرمایید که امکانش هست یا نیست ؟ چه مدت طول میکشه؟ و اگه بخواهم ویلن تهیه کنم چقدر باید هزینه نمایم ؟ از همگی دوستان بسیار متشکرم
    سلام دوست عزیز. تا قبل از اینکه اساتید بیان و دقیقا راهنماییتون کنن من نکات مقدماتی که به ذهنم میرسه خدمتتون عرض می کنم (البته ممکنه شما بهتر از من این موارد رو بدونین).

شروع ساز دوم مستلزم رعایت چندتا نکته هست... یکی اینکه باید توی ساز اول شما به یه تسلط مقبول رسیده باشین و تکنیک ها و مطالب آموزشی ضروری رو توی ساز اول کاملا فرا گرفته باشین. مثلا اگه توی تار انگشت گذاری شما در حد مطلوب و روان نباشه بعد بخواین انگشت گذاری روی گریف ویلن رو یاد بگیرین قطعا مشکل پیدا می کنین (چون فرم انگشت گذاری همون طوری که حتما خودتون هم میدونین در تار، گیتار، ویلن و ... تفاوت داره. خود من چند وقت پیش گیتار دوستم رو دست گرفتم و متوجه شدم که اگه یه روزی بخوام گیتار بزنم باید انگشت گذاری ویلن رو فراموش کنم)

نکته ی مهم تر اینه که ما اصلا به چه علتی ساز دوم رو شروع می کنیم. آیا ساز قبلی نمیتونه در بیان احساسات یا بهره ی معنوی به ما کمک کنه؟ یا میخوایم یه ساز دیگه یاد بگیریم چون به دوتا ساز (یا بیشتر) علاقه مندیم؟
    در بشر نسل جدید، دانشمندا به این پی بردن که مغز انسان تکامل یافته تر شده و میتونه به خیلی چیزا علاقه داشته باشه و خیلی چیزای بیشتری رو درک کنه. مثلا ممکنه یه نفر هم به سبک موسیقی کلاسیک خیلی علاقه داشته باشه و هم به موسیقی سنتی (شاید تمایلش به یکی یه مقدار بیشتر باشه) ... هم درس بخونه، هم فیلم ببینه، هم موسیقی کار کنه، هم ورزش کنه و با هر کدوم بتونه ارتباط عمیقی برقرار کنه و ...
    و آدم های کمی هم هستن که برای بیان احساسشون یه ساز کافی نیست... یعنی مثلا طرف „باید” هم سنتور بزنه و هم ویلن (ممکنه توی زمان های مختلف نیاز داشته باشه سازهای مختلف بزنه) که بتونه حق مطلب رو طوری بیان کنه که از نظر روحی ارضاء بشه (افراد کمی اینجوری هستن) ... باید هنرجو بررسی کنه که این خصیصه در وجودش هست یا نه (دقت کنید که منظورم علاقه داشتن نیست... چون یه نفر میتونه به چند تا ساز یا حتی اکثر سازها علاقه داشته باشه... مهم برقرار کردن ارتباط عمیق درونی هست. کسی که به یه ساز علاقه داره به نظر من صرفا نیاز نیست که نوازنده ی اون ساز بشه!)

ضمنا باید به این نکته دقت کنیم که اگه جزء انسان هایی که توضیح دادم (انسان های دارای چند بعد قوی در یک زمینه یا زمینه های مختلف!) نیستیم، این خیلی هنر بزرگی نیست که چندتا ساز بلد باشیم (البته متاسفانه توی جامعه ی ما به این موضوع خیلی توجه میشه) ... منظور من آشنا شدن نیست. چون خوبه که هنرجو مثلا با نواختن یه ساز کوبه ای آشنا باشه... یا مثلا نیازه که نوازنده در بعضی موارد با نواختن پیانو آشنا باشه ... یا مثلا رهبر ارکستر با نواختن سازهای زهی و پیانو در حد مطلوبی باید آشنا باشه (هدف مهمه... هدف رهبری کردنه؟ یادگیری یه ساز دیگه برای یادگیرفتن تئوریه؟ برای کمک به آهنگسازیه؟ یا آشنایی با ردیف موسیقی ایرانی؟... یا نوازنده شدن؟) ...
    اگه یه نفر بتونه یه ساز رو بخوبی بزنه و درونیاتشو با اون بیان کنه نیازی به یاد گرفتن ساز دیگه ای نیست. ممکنه بتونه ساز دوم رو یاد بگیره اما عمیقا نمیتونه با اون ساز ارتباط برقرار کنه و در نتیجه ارزش هنری نوازندگیش در یه حد معمولی هست (به قول اساتید آدم توی یه ساز عالی باشه بهتر از اینه که توی 10 تا ساز معمولی باشه) ... خارج از ایران هم هستن هنرمندایی که توانایی نواختن چندین ساز رو در حد عالی دارن ولی همیشه با یه ساز روی صحنه ظاهر میشن چون معتقدن میتونن فقط با اون ساز مطلبشون رو بیان کنن (یا نواختن همون یه ساز رو برای رسیدن هدفشون کافی میدونن)...

موارد مقدماتی خیلی زیاده... ببخشید که خیلی طولانی شد. البته من در محضر شما و دوستان درس پس دادم ولی فکر می کنم باید به این نکات توجه کرد.
    (ادامه در پست بعدی)
    ویرایش توسط virtuoso : Friday 7 February 2014 در ساعت 05:58 PM

14. 9 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

با تمام این اوصاف اگه خواستین ویلن رو شروع کنین حتما با اساتید و هنرمندان عرصه ی ویلن مشورت کنید. امیدوارم این تاپیک باعث بشه که اساتید بیان و راهنماییتون کنن.

نوازندگی ویلن به جز خریدن ساز، یافتن استاد دلسوز و کاربلد و مهیا کردن محل تمرین نیاز به 3 تا اصل اساسی داره. 1- علاقه 2- پشتکار 3- حوصله (البته استعداد هم خیلی مهمه ولی در ابتدای کار هنرجو نمیتونه با اطمینان بگه چقدر استعداد ویلن زدن داره... ضمنا استعداد یه مقدار کمش ممکنه کافی باشه تا آدم به هدفش در حد توان برسه ولی هر کدوم از این 3 اصل اگه به مقدار کافی وجود نداشته باشه به هیچ هنرجو احتمالا ویلنیست نمیشه. در واقع اینا اصول لازم هستن)

فراگیری ویلن مدت زمان دقیقی نداره. به هدف بستگی داره. سبک نواختن هم خیلی مهمه... رپرتوار آموزشی سبک کلاسیک خیلی مفصله و رپرتوار سبک سنتی ایرانی نسبتا کم حجم تره ولی خب سبک ایرانی هم مثل سبک کلاسیک خیلی عمیق هست و حس در کنار تکنیک بسیار مهمه که برای دریافت حس و تقویت اون ممکنه نیاز به سال ها تمرین با تعمق باشه...
    اما برای اینکه یه نفر به اصطلاح عوام راه بیفته حدودا 1-2 سال نیازه که مقدمات رو پشت سر بذاره و اگه بخواد در حد معقول و قابل قبولی بنوازه ممکنه نیاز باشه برای تکمیل آموخته هاش 2-3 سال دیگه هم طی طریق کنه و تکنیک ها رو یاد بگیره... البته اگه هنرجو استعداد خیلی خاص و خدادادی داشته باشه ممکنه زمان کمتری طول بکشه... برای حرفه ای شدن هم به بیش از 5-6 سال نوازندگی احتیاج هست و شاید خیلی بیشتر... (ویلن به گفته ی خیلی از اساتید انتها نداره)

البته من خیلی وقته که از قیمت ها خبری ندارم ولی ویلنی که برای شروع مناسب باشه ممکنه بین 400-500 تومن تا 800 الی 1 میلیون تومن قیمت داشته باشه. (شاید یه ویلن با قیمت 600-700 تومن که قابل قبول باشه بتونید پیدا کنید... ویلن های دست دوم رو هم ببینید) ... اگه بخواین یه ویلن بهتر بخرین که برای همیشه داشته باشینش (البته ممکنه یه ویلن ارزون خوب هم پیدا بشه) ولی احتمالا باید از 1.5 یا 2 تومن بیشتر خرج کنید... (خرید ویلن خودش خیلی مفصله... توی تاپیک های بخش کلاسیک خیلی بهش پرداخته شده... انواع ... قیمت ها)

فکر می کنم شما ساکن شیراز هستین... توی شیراز اساتید ویلن بسیار خوبی هست تا اونجایی که من میدونم. نمیدونم استاد شجاع الدین لشکر لو هنوز تدریس می کنن یا نه ولی ایشون یکی از بهترین و مشهورترین اساتید هستن.

براتون آرزوی موفقیت می کنم

16. 8 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    92444
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    95
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    11

با تشکر فراوان از اقای virtuoso که وقت میذارن و جواب میدن
    یه سوال دیگه کوک دروس کتاب سوم وچهارم خالقی چیه با توجه به اینکه اخر کتاب دوم کوک می لا می لا داشتیم میخام بدونم کتاب سوم و چهام هم با می لا می لا باید اجرا بشه در بعضی دروس کتاب سوم سیم سل از سل شروع میشه ولی تو بعضی دروس من دیدم پیزیکا هایی که زیرشون علامت مثبت هست و باید با دست چپ اجرا بشه سیم چهارم لا هست مثلا کتاب سوم درس چهلو هفت یا کتاب قدیم که مال انتشارات صفی علی شاه هست درس چهلو هشت رنگ افشاری برا همین مشکوک شدم که احتمالا کوک اون دروس متفاوت باشه نظرتونو بفرمایید
    کتاب سوم درس چهلو چهار یا کتاب قدیم درس چهلو پنج زنگ بیات ترک تو این درس دو تا نت هست که علاوه بر اینکه یک نقطه جلوش گذاشته شده و باید نصف کششش بهش اضافه بشه سه تا نقطه هم بالاش گذاشته شده و روی دمش هم یک خط کشیده شده روش علامت اکسان هم هست این معنیش چیه و چه جوری باید اجرا بشه؟؟؟؟؟؟؟

کتاب دوم درس هشتادونه درس اخر یک نت در اخر درس هست که روی دمش یک خط کشیده شده این معنیش چیه و چجوری باید اجرا بشه ؟؟؟
    کتاب دوم درس شماره شانزده شرقی شماره 2 اخر درس یک نت سیاه هست که بغلش یه نت سیاه بدون دم چسبیده و روش نوشته 0-4 این معنیش چیه و چجوری باید اجرا بشه؟
    قبلا از جوابهاتون بسیار ممنونم
    ویرایش توسط hamed10 : Saturday 8 February 2014 در ساعت 12:04 AM

18. کاربران زیر از hamed10 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط hamed10 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    یه سوال دیگه کوک دروس کتاب سوم وچهارم خالقی چیه با توجه به اینکه اخر کتاب دوم کوک می لا می لا داشتیم میخام بدونم کتاب سوم و چهام هم با می لا می لا باید اجرا بشه در بعضی دروس کتاب سوم سیم سل از سل شروع میشه ولی تو بعضی دروس من دیدم پیزیکا هایی که زیرشون علامت مثبت هست و باید با دست چپ اجرا بشه سیم چهارم لا هست مثلا کتاب سوم درس چهلو هفت یا کتاب قدیم که مال انتشارات صفی علی شاه هست درس چهلو هشت رنگ افشاری برا همین مشکوک شدم که احتمالا کوک اون دروس متفاوت باشه نظرتونو بفرمایید
    کتاب سوم درس چهلو چهار یا کتاب قدیم درس چهلو پنج زنگ بیات ترک تو این درس دو تا نت هست که علاوه بر اینکه یک نقطه جلوش گذاشته شده و باید نصف کششش بهش اضافه بشه سه تا نقطه هم بالاش گذاشته شده و روی دمش هم یک خط کشیده شده روش علامت اکسان هم هست این معنیش چیه و چه جوری باید اجرا بشه؟؟؟؟؟؟؟

کتاب دوم درس هشتادونه درس اخر یک نت در اخر درس هست که روی دمش یک خط کشیده شده این معنیش چیه و چجوری باید اجرا بشه ؟؟؟
    کتاب دوم درس شماره شانزده شرقی شماره 2 اخر درس یک نت سیاه هست که بغلش یه نت سیاه بدون دم چسبیده و روش نوشته 0-4 این معنیش چیه و چجوری باید اجرا بشه؟
    خواهش می کنم دوست عزیز.

من کتاب چهارم رو با دقت بررسی نکردم. کتاب سوم لزوما با این کوک نیست. شروعش با کوک استاندارد هست و همون طور که خودتون گفتین بعضی جاها باید سیم سل، لا کوک بشه و بعضی جاها هم بهتره سیم سوم رو می کوک کرد (به جای ر). به هر درسی که رسیدین دقیقا بررسی کنین که چه کوکی مناسب هست (بخصوص از جایی که ردیف استاد صبا رو شروع می کنید)
    من کتاب قدیمی رو دارم.
    توی کتاب قدیمی (کتاب سوم) درس 47 همون رنگ افشاری هست. بله دقیقا توی این درس باید سیم چهارم، لا کوک بشه.

درس 44 (کتاب سوم) (رنگ بیات ترک) اینو از دیگران هم بپرسید (مطمئن نیستم) ولی چیزی که من یادم میاد اینه که:
    توی یه میزان دوتا نت سیاه نقطه دار داریم. روی دم هر کدوم یه خط کشیده شده یعنی هر کدوم رو سه تا چنگ اجرا می کنیم. اون سه تا نقطه بالای نت یعنی هرچنگ رو بصورت استاکاتو می نوازیم (برای هر چنگ یه نقطه گذاشته). و اون علامت آکسان یعنی اینکه چنگ های اول (یا اولین چنگ) رو با تاکید بنوازید (ولی فکر می کنم منظور اینه که سه تا چنگ اول رو با تاکید بنوازید)

درس هشتاد و نه کتاب دوم (رنگ اصفهان) اگه منظورتون میزان یکی مونده به آخره که دوبل نت سفید نقطه دار داریم که روی دمش سه تا خط کشیده شده. سفید نقطه دار توی این ریتم یعنی 6 ضرب. دوبل نت هم که یعنی روی دوتا سیم باید آرشه کشی کرد. اون سه تا خط یعنی باید بصورت سه لا چنگ نواخته بشه (میشه 24 تا سه لا چنگ اگه اشتباه نکنم!)... توی این حالت اگه دقت کنید سریعا باید آرشه تغییر جهت بده که به این میگن ترموله (یا ترمولو) توی بقیه ی سازها هم داریم مثلا گیتار ... در واقع اینجا شما باید به حالت ترموله بنوازید. (شمردنش سخته فقط باید با طول کمی از آرشه (در حد 5 سانتی متر) سریعا جهت (چپ - راست) آرشه رو عوض کنید... حتما از استاد بخواین یادتون بدن)

درس 16 کتاب دوم . در میزان آخر ما دوبل نت داریم. اینجا شما اگه انگشت چهارم رو روی سیم چهارم قرار بدین نت ر بوجود میاد. یه نت ر هم که سیم سوم بصورت دست باز داره (که با عدد 0 نشون داده شده) اینجا باید این دوتا رو با هم بنوازید... یعنی روی دوتا سیم آرشه بکشید. در واقع باید دو تا صدای ر مثل هم شنیده بشه (این کار برای اینه که صدا قوی تر شنیده بشه در واقع تقریبا مثل اینه که دوتا نوازنده با هم نت ر رو بزنن) ضمنا باید با تاکید نواخته بشه (سه نت پایانی با تاکید همراه هستن توی این قطعه)

- - - Updated - - -

سلام خدمت اساتید ودوستام عزیز
    هدف حقیر از ایجاد این تاپیک اینه که بعضی سوالات برام پیش میاد که تو سایت نت اهنگ و کلا نت نمیتونم به جواب برسم و سوالاتم هم انقدر بزرگ نیستن که بخام برا هر کدوم تاپیک جداگانه ایجاد کنم برا همین برا حفظ نظم تاپیک ها و رسیدن به جواب سوالاتم این تاپیکو ایجاد کردم امیدوارم اساتید و دوستان عزیز کمکم کنند وحقیر از حضورشون نهایت استفاده رو ببرم با تشکر

- - - Updated - - -

دوستان ویولن دقیقا چند پوزیسیون داره ؟؟
    من تصحیح می کنم. از روی کتاب ل ویلن 3 نگاه کردم دیدم نوشتن 11 تا پوزیسیون داریم. (اگه بخوایم نت های نهایی رو با انگشت اول و دوم و سوم بگیریم دقیقا همون 11 پوزیسیون رو داریم.) ... برای درک بهتر به کتاب ل ویلن 3 مراجعه کنید.

20. 3 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    92444
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    95
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    11

بینهایت سپاسگذارم از اقای virtuoso
    متاسفانه اینترنت نداشتم سوالاتم ناقص موند
    1. من که پوزیسیون هفت رو به زور دستم میرسه کتاب سوم ل ویولن رو دیدم چیزی متوجه نشدم فقط تعداد پوزیسیونها رو تو صفحه سی ونهش نوشته یازده پوزیسیون نوشته ولی کتاب چهارم و پنجم رو هم کنترل کردم تا پوزیسیون هفتم اموزش داده و حرفی از پوزیسونهای هشتو نه و ده و یازده نزده ؟ دریغ از یک کلمه!
    کل نتهایی که باید اجرا بشه تو عکس بالا هست؟؟
    2. من که فقط دوس دارم ایرانی یاد بگیرم چون با هیچ سبک دیگه ای نمتونم ارتباط برقرار کنم ولی بخاطر اصولی یاد گرفتن و تمرین زیاد از کتابهای ل ویولن هم استفاده میکنم اینجا میخاستم بدونم گامهای ماژور و مینورو... غیره تو موسیقی ایرانی به دردم میخوره که من حفظشون کنم یانه گامهای ایرانی متفاوته؟
    3. کسی میدونه کتاب چهارم استاد خالقی چاپ جدیدش هست چون من کتاب چهارم رو گرفتم دستنویسه خوده استاده هم غلط های نگارشی و... زیاد داره هم ریز نوشته شده خیلی قروقاطی اصلا قابل خوندن نیست من که دو سه تا درسشو خواستم اجرا کنم داشتم سکته میکردم دوس داشتم کلا ویولنو بیخیال بشم انتشارات نای ونی تا کتاب سومو تصحیح و بازنگری کرده کسی خبر داره کتاب چهارمو بازنویسی کردن یا نه؟؟
    4. دستگاهها و گوشه های ایرانی رو چه مدت طول میکشه تا یاد بگیرم وحفظ بشم و بهترین کتاب دستگاه ها وگوشه های ایرانی برای ویولن کدومه؟
    با سپاس بسیار از همه دوستانی که کمکم میکنند
    ویرایش توسط hamed10 : Thursday 10 April 2014 در ساعت 12:18 AM دلیل: به روز اوری

22. کاربران زیر از hamed10 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

بینهایت سپاسگذارم از اقای virtuoso
    متاسفانه اینترنت نداشتم سوالاتم ناقص موند
    1. من که پوزیسیون هفت رو به زور دستم میرسه کتاب سوم ل ویولن رو دیدم چیزی متوجه نشدم فقط تعداد پوزیسیونها رو تو صفحه سی ونهش نوشته یازده پوزیسیون نوشته ولی کتاب چهارم و پنجم رو هم کنترل کردم تا پوزیسیون هفتم اموزش داده و حرفی از پوزیسونهای هشتو نه و ده و یازده نزده ؟ دریغ از یک کلمه!
    کل نتهایی که باید اجرا بشه تو عکس بالا هست؟؟
    2. من که فقط دوس دارم ایرانی یاد بگیرم چون با هیچ سبک دیگه ای نمتونم ارتباط برقرار کنم ولی بخاطر اصولی یاد گرفتن و تمرین زیاد از کتابهای ل ویولن هم استفاده میکنم اینجا میخاستم بدونم گامهای ماژور و مینورو... غیره تو موسیقی ایرانی به دردم میخوره که من حفظشون کنم یانه گامهای ایرانی متفاوته؟
    3. کسی میدونه کتاب چهارم استاد خالقی چاپ جدیدش هست چون من کتاب چهارم رو گرفتم دستنویسه خوده استاده هم غلط های نگارشی و... زیاد داره هم ریز نوشته شده خیلی قروقاطی اصلا قابل خوندن نیست من که دو سه تا درسشو خواستم اجرا کنم داشتم سکته میکردم دوس داشتم کلا ویولنو بیخیال بشم انتشارات نای ونی تا کتاب سومو تصحیح و بازنگری کرده کسی خبر داره کتاب چهارمو بازنویسی کردن یا نه؟؟
    4. دستگاهها و گوشه های ایرانی رو چه مدت طول میکشه تا یاد بگیرم وحفظ بشم و بهترین کتاب دستگاه ها وگوشه های ایرانی برای ویولن کدومه؟
    با سپاس بسیار از همه دوستانی که کمکم میکنند
    خواهش می کنم. بنده سوالات شما رو مجددا ندیدم. الان تازه متوجه شدم.
    1- البته من کتاب های چهارم و پنجم الان در دسترسم نیست اما خب اصولا گذروندن و یادگرفتن 5 جلد کتاب ل ویلن به منزله ی اتمام دوره ی کلاسیک نیست! بنابراین ممکنه پزیسیون های بعدی رو در کتاب های دیگه آموزش داده باشن. کتاب های ل ویلن دوره ی آموزشی کلاسیک هست طبق متد متیو کریک بوم ... اما خب طبیعتا کامل نیست. نواختن در پزیسیون های بالا نیاز به تمرین و ممارست زیاد داره
    شما اگه میخواین ایرانی کار کنین نیازی به پزیسیون های بالا نیست. توی موسیقی ایرانی بیشتر پزیسیون های 3 و5 و در مواقعی 4 و 6 (و 2) به کار میره (البته بقیه پزیسیون ها هم در موارد اندکی استفاده میشن). این نکته رو هم فراموش نکنیم که به هر حال یه نوازنده 6 دانگ باید بتونه توی اکتاوهای مختلف اجرا کنه که در صورتی که خواست در ارکستری عضو بشه مشکلی نداشته باشه.
    تقریبا تمام نت ها برای موسیقی کلاسیک توی اون عکس هست. اما در موسیقی ایرانی ربع پرده ها هم اضافه میشن.

2- گام ها رو نباید حفظ کرد. باید یاد گرفت. از طریق حسی که هر کدوم از گام ها داره. در ابتدا گام ها به مینور و ماژور تقسیم میشن و همینطور تقسیم بندی ها ادامه داره (هر کدوم به تئوریک، هارمونیک و ملودیک تقسیم میشن و ...) این ها مقدمات تئوری موسیقی هستن که لازمه هر کسی بلد باشه. (بهتره که با استفاده از ساز یاد بگیرین... من با پیانو تا حدودی یاد گرفتم که تاثیر خوبی داشت.)
    بعد از این ها باید به مرور زمان ردیف موسیقی ایرانی رو یاد بگیرید و اون هم راه و روش خاص خودشو داره (به مرور زمان میتونید بیشتر با دستگاه ها ارتباط برقرار کنید) ... در موسیقی ایرانی ما بنا به گفته ی اکثر اساتید هفت دستگاه ، پنج آواز و چندین گوشه ی مختلف داریم که بعضیاشون با گام های غربی هم ارتباط دارن.

3- اطلاعی ندارم در این مورد

4- زمان ثابت و مشخصی نداره. یه نفر میخواد فقط بتونه گوشه ها رو بزنه که توی مدت کم هم میشه یاد گرفت. اما اگه کسی بخواد واقعا دستگاه ها، آواز ها و گوشه ها رو یاد بگیره که بعدا توی بداهه نوازی بتونه ازشون استفاده کنه وابسته به استعداد طرف میتونه چند سال طول بکشه. معروفترین کتاب ردیف استاد صبا هست که مورد استفاده قرار می گیره. شامل 3 جلده (جلد اول چپ کوک - جلد دوم راست کوک و جلد سوم چهارمضراب های خاصی که خود استاد صبا ساختن)

البته من خودم شاگرد هستم و انشاا... اساتید میان و بیشتر کمکتون می کنن.
    ویرایش توسط virtuoso : Thursday 10 April 2014 در ساعت 02:28 PM

24. 3 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    54380
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    5
    20 بار تشکر شده در 16 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 7/1
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

بهترین کتابا
    ردیف 1/2/3 صبا
    منوچهر لشکری
    بدیعی
    حفظشم به حافظه خودتون بستگی داره

26. کاربران زیر از arei به خاطر این پست تشکر کرده اند:

mosastarafa آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    68410
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    25
    101 بار تشکر شده در 35 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 29/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    12

دوست عزیز ویرتوسو تقریبا سوالا رو جواب دادن منم به دانش ناقص خودم در حد خودم جواب میدم
    1- کتاب سوم برخی دروس چپ کوک هست و برخی نه. همون جور که خودتون اشاره کردین مثلا از پزیکاتوها می تونین بفهمین
    2- وقتی روی دم یک نت خط کشیده میشه اونو تبدیل به چنگ می کنه حالا اگه دو تا خط بکشه میشه دو لا چنگ اگه سه تا بکشه میشه سه سه لا چنگ و ... نقطه بالای نت هم که همون استکاتو هست
    3- در درس هشتاد و نهم کتاب دوم خالقی اون میزان دو سیم نوازی هست یعنی همزمان باید روی سیم اول و دوم کشیده بشه اما به شکل سه لا چنگ چون همون جوری که در جواب سوال دوم گفتم تعداد خط روی دم نت به معنای چنگ شدن هست و چون سه تا خط کشیده میشه سه لا چنگ. بر خلاف نظر ویرتوسوی عزیز (چسارت نباشه) فکر می کنم باید نه بار اجرا کنی. یعنی آرشه در تماس با سیم های اول و دوم نه بار کشیده بشه (به شکل بسیار سریع آرشه های راست و چپ)
    4- اون نت هم مشخصا نت دوبل هست. یعنی انگشت چهارم سیم چهارم که صدای ر میده با دست باز سیم سوم که هم صدا هستن با هم نواخته بشن

28. 3 کاربر برای این پست از mosastarafa تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط mosastarafa [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    3- در درس هشتاد و نهم کتاب دوم خالقی اون میزان دو سیم نوازی هست یعنی همزمان باید روی سیم اول و دوم کشیده بشه اما به شکل سه لا چنگ چون همون جوری که در جواب سوال دوم گفتم تعداد خط روی دم نت به معنای چنگ شدن هست و چون سه تا خط کشیده میشه سه لا چنگ. بر خلاف نظر ویرتوسوی عزیز (چسارت نباشه) فکر می کنم باید نه بار اجرا کنی. یعنی آرشه در تماس با سیم های اول و دوم نه بار کشیده بشه (به شکل بسیار سریع آرشه های راست و چپ)
    آقا مصطفی ممنون از پاسخ های خوب شما.
    نه جسارت نمیشه :) ... من اینجوری حساب کردم که ریتم 6/8 هست و قراره کل میزان رو 3 لا چنگ بنوازیم. همونطور که شما گفتین. کل میزان میشه 6 تا چنگ، یا 12 تا دولا چنگ یا 24 تا سه لا چنگ ... که ما باید همون 24 تا سه لا چنگ رو اجرا کنیم. اشتباه حساب کردم؟
    ضمنا اسمم محمد هست.

30. 2 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

vahid65 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    98968
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    207
    296 بار تشکر شده در 151 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/0
    Given: 41/3
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط virtuoso [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    آقا مصطفی ممنون از پاسخ های خوب شما.
    نه جسارت نمیشه :) ... من اینجوری حساب کردم که ریتم 6/8 هست و قراره کل میزان رو 3 لا چنگ بنوازیم. همونطور که شما گفتین. کل میزان میشه 6 تا چنگ، یا 12 تا دولا چنگ یا 24 تا سه لا چنگ ... که ما باید همون 24 تا سه لا چنگ رو اجرا کنیم. اشتباه حساب کردم؟
    ضمنا اسمم محمد هست.
    آقای احمدی پاسخ شما به واقعیت نزدیکتر بود ولی بنده فکر میکنم باید هجده نت اجرا بشه.
    ویرایش توسط vahid65 : Tuesday 15 April 2014 در ساعت 05:08 PM

32. 2 کاربر برای این پست از vahid65 تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 12 1234511 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)