لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 2 از 12 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 17 به 32 از 192

موضوع: انواع واقسام سوالات یک مبتدی در مورد ویولن و ویولن نوازی

vahid65 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    98968
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    207
    296 بار تشکر شده در 151 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/0
    Given: 41/3
    میزان امتیاز
    11

0 Not allowed! Not allowed!
    یه نکته دیگه اضافه کنم یعنی چیزی که بنده فهمیدم اونم اینکه وقتی تعداد نتها خیلی زیاد میشه مثل حالت بالا که آقای احمدی فرمودند باید بیست و چهار نت اجرا بشه و (درستش هم همینه از نظر ریاضی و نت) باید سعی کنیم آرشه رو سریع به چپ و راست بکشیم تا مدت زمان اجرای اون نت تموم بشه چون شمردن و اجرا کردن دقیق بیست و چهار نت اون هم با اون سرعت خیلی سخته.

2. 2 کاربر برای این پست از vahid65 تشکر کرده اند:

mosastarafa آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    68410
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    25
    101 بار تشکر شده در 35 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 29/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    12

من اینجوری حساب کردم که ریتم 6/8 هست و قراره کل میزان رو 3 لا چنگ بنوازیم. همونطور که شما گفتین. کل میزان میشه 6 تا چنگ، یا 12 تا دولا چنگ یا 24 تا سه لا چنگ ... که ما باید همون 24 تا سه لا چنگ رو اجرا کنیم. اشتباه حساب کردم؟
    ضمنا اسمم محمد هست.
    سلام آقا محمد. من یک اشتباه لپی کردم و نت سه لا چنگ رو یک سوم چنگ حساب کردم به جای یک چهارم!!! (نخندی بهم ها) واسه همین به جای 3*3=9 باید می گفتم 3*4=12
    فکر کنم دلیل اختلاف نظرمون اینه که تو میزان رو شش چنگ در نظر می گیری من سه چنگ. در واقع اینجا به ازای هر چنگ یک ضرب کامل می زنیم (رفت و برگشت پا) پس وقتی سه ضرب داریم میشه سه چنگ نه سه نت سیاه. وقتی سه چنگ داشته باشیم هر کدوم تبدیل به چهار تا سه لا چنگ شن خواهیم داشت دوازده تا

4. کاربران زیر از mosastarafa به خاطر این پست تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    3,010 بار تشکر شده در 1,040 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 614/4
    Given: 649/29
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط vahid65 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    یه نکته دیگه اضافه کنم یعنی چیزی که بنده فهمیدم اونم اینکه وقتی تعداد نتها خیلی زیاد میشه مثل حالت بالا که آقای احمدی فرمودند باید بیست و چهار نت اجرا بشه و (درستش هم همینه از نظر ریاضی و نت) باید سعی کنیم آرشه رو سریع به چپ و راست بکشیم تا مدت زمان اجرای اون نت تموم بشه چون شمردن و اجرا کردن دقیق بیست و چهار نت اون هم با اون سرعت خیلی سخته.
    دقیقا فرمایش شما درسته آقا وحید. این حالت همون ترموله یا ترمولو هست که من عرض کردم.

- - - Updated - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط mosastarafa [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام آقا محمد. من یک اشتباه لپی کردم و نت سه لا چنگ رو یک سوم چنگ حساب کردم به جای یک چهارم!!! (نخندی بهم ها) واسه همین به جای 3*3=9 باید می گفتم 3*4=12
    فکر کنم دلیل اختلاف نظرمون اینه که تو میزان رو شش چنگ در نظر می گیری من سه چنگ. در واقع اینجا به ازای هر چنگ یک ضرب کامل می زنیم (رفت و برگشت پا) پس وقتی سه ضرب داریم میشه سهچنگ نه سه نت سیاه. وقتی سه چنگ داشته باشیم هر کدوم تبدیل به چهار تا سه لا چنگ شن خواهیم داشت دوازده تا
    سلام از ماست آقا مصطفی.

متوجه نشدم شما چجوری گفتین 12 تا. 12 تا سه لا چنگ میشه 3تا چنگ. ریتم 6/8 هست و اینجا نت سفید نقطه دار داریم (تا اونجایی که یادم میاد) یعنی 6 تا چنگ. که برای هر کدوم اگه 4 تا سه لا چنگ اجرا کنیم میشه 6*4 که 24 تا سه لا چنگ میشه (در واقع توی هر بار پا زدن 12 تا سه لا چنگ اجرا می کنیم که برای هر میزان هم دوبار باید پا بزنیم)... از اونجایی که شمردنش سخت میشه باید بصورت ترمولوی سریع اجرا بشه.

6. 2 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

mosastarafa آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    68410
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    25
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    12

من مطمئن بودم که دوازده تا هست با این حال رفتم اجرای بدیعی رو گوش دادم. البته در اجرای سریع نمیشه شمرد. اما با کلید های shift+ num منفی میشه سرعت اجرای آهنگ رو کم کرد که من سرعت رو کم کردم و دقیقا گوش دادم دوازده تا اجرا شد

8. کاربران زیر از mosastarafa به خاطر این پست تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط mosastarafa [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    من مطمئن بودم که دوازده تا هست با این حال رفتم اجرای بدیعی رو گوش دادم. البته در اجرای سریع نمیشه شمرد. اما با کلید های shift+ num منفی میشه سرعت اجرای آهنگ رو کم کرد که من سرعت رو کم کردم و دقیقا گوش دادم دوازده تا اجرا شد
    ربطی به چیزی که بنده گفتم نداره ... ترمولو از یه تعدادی که بیشتر بشه قابل نواختن نیست و فقط نیاز به ترمولو نواختن هست.
    محاسبه کردم براتون آقا مصطفی.
    بگذریم ... مهم نیست. تکنیکش هم که باید اجرا بشه تا دوست عزیزمون یاد بگیرن از استاد.
    روی 12 تا سه لا چنگ معامله رو به هم نمیزنیم :)

10. کاربران زیر از virtuoso به خاطر این پست تشکر کرده اند:

vahid65 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    98968
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    207
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    11

لطفا لینک این آهنگ رو قرار بدید تا گوش کنیم و ما هم نتها رو بشماریم و از استاد بدیعی یاد بگیریم.

12. 2 کاربر برای این پست از vahid65 تشکر کرده اند:

mosastarafa آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    68410
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    25
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    12

بله حتما قرار میدم اما با سرعت معمولی گوش کنین متوجه نمی شین باید سرعت play رو به 10 تا 20 درصد کاهش بدین بعد دونه دونه بشمرین... لطفا یکی یادم چه جوری آپلود کنم

14. کاربران زیر از mosastarafa به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    92444
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    95
    51 بار تشکر شده در 35 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 8/2
    Given: 81/16
    میزان امتیاز
    11

سلام دوستای گلم اول باید بینهایت تشکر کنم از همه ی عزیزانی که انقد با دقت وحوصله دانش موسیقاییشون رو در اختیارمون قرار میدن
    بعد برسم به سوالات جدیدم
    1. اقا محمد یعنی اگر من گامهای مینور و ماژور رو بلد نباشم در یادگیری دستگاههای ایرانی به مشکل بر میخورم ؟مثلا تو دستگاه فلان از گام xمینور یا ماژور استفاده میشه؟البته اینو عرض کنم که من همهی گامها رو بطور دقیق از روی نت میتونم اجرا کنم ولی حفظی نمیتونم
    2. استادم که هر دو هزار سال یه بار میبینمشون میگفتن برا ایرانی فقط پوزیسیون های اول تا پنجم استفاده میشه پوزیسیون هفتم هم خیلی کم یک به ده هزار
    گفتن مهمترین پوزیسیونها برا ایرانی به ترتیب اول سوم پنجم چهارم و دوم هستن واگر صدا هارو خوب یاد بگیرم پوزیسیون ها خیلی ساده میشن بعدشم گفتن موسیقی انقد مفصله که اگه بخام هم ایرانی و هم کلاسیک کار کنم همه کاره ی هیچ کاره میشم
    3. کتابهای اول تا چهارم خالقی همه ی تکنیکها که تو ایرانی استفاده میشه اموزش داده شده؟مثلا من سالتاتو . مردانت. اپاژیاتور. کوله و... رو تو کتابای خالقی ندیدم ایا اینا تو ایران کاربرد ندارن ؟یا مثلا هارمونی ها؟
    4. تو مجموعه ل ویولن یه جاهایی نت می رو دیز داده من اینو باید فا اجرا کنم اگه باید فا اجرا بشه چرا خود فا رو نداده؟
    5. کتابهای امورشی وتمرینی و مجموعه اهنگ برای ویولن ایرانی سراغ دارین لطفا معرفی بفرمایید
    6 ایا هر اهنگی که با کلید سل نوشته شده میشه با ویولن اجرا کرد؟
    بحاطر زخماتتون بینهایت ممنون

16. کاربران زیر از hamed10 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط hamed10 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام دوستای گلم اول باید بینهایت تشکر کنم از همه ی عزیزانی که انقد با دقت وحوصله دانش موسیقاییشون رو در اختیارمون قرار میدن
    بعد برسم به سوالات جدیدم
    1. اقا محمد یعنی اگر من گامهای مینور و ماژور رو بلد نباشم در یادگیری دستگاههای ایرانی به مشکل بر میخورم ؟مثلا تو دستگاه فلان از گام xمینور یا ماژور استفاده میشه؟البته اینو عرض کنم که من همهی گامها رو بطور دقیق از روی نت میتونم اجرا کنم ولی حفظی نمیتونم
    2. استادم که هر دو هزار سال یه بار میبینمشون میگفتن برا ایرانی فقط پوزیسیون های اول تا پنجم استفاده میشه پوزیسیون هفتم هم خیلی کم یک به ده هزار
    گفتن مهمترین پوزیسیونها برا ایرانی به ترتیب اول سوم پنجم چهارم و دوم هستن واگر صدا هارو خوب یاد بگیرم پوزیسیون ها خیلی ساده میشن بعدشم گفتن موسیقی انقد مفصله که اگه بخام هم ایرانی و هم کلاسیک کار کنم همه کاره ی هیچ کاره میشم
    سلام مجدد دوست عزیز... من هم از شما و دوستانی مثل آقا مصطفی و دیگر دوستان که بحث علمی و فنی می کنن خیلی ممنونم.
    1- شما برای یادگیری موسیقی ایرانی به هیچ وجه به موسیقی کلاسیک نیازی نداری ... هنرجوهای سازهای ایرانی مثل سنتور اصلا موسیقی کلاسیک کار نمی کنن ولی عرض کردم بد نیست شما تا یه حدودی به گام های غربی مسلط باشی... مثلا گام مینور هارمونیک تقریبا همون آواز اصفهان هست و اگه گام مینور رو خوب یاد بگیری میتونی در مدلاسیون و تغییر حالات ازش استفاده کنی ... یا مثلا گام ماژور و ماهور یکی هستن و خیلی نکات دیگه ... اما تئوری موسیقی ایرانی رو نباید مثل کلاسیک یادگرفت.
    شما اگه یه گام کلاسیک یا یک مایه ی ایرانی رو یادگرفتی باید بتونی بدون نت هم بنوازی ... مثلا من اگه گفتم شما لا مینور بزن باید بدونی چه نت هایی باید بزنی و همینطور اگه گفتم مایه شور بگیر باید قادر به این کار باشی...
    البته اگه در ابتدای کار هستی نیازی نیست تا این حد توانایی داشته باشی... فقط کم کم به تئوری موسیقی (چه ایرانی چه کلاسیک) هم بپردازید تا در آینده کارتون سبک تر بشه.

2- بله استادتون صحیح فرمودن... در مورد پوزیسیون ها به نظر من کاملا دقیق و درست فرمودن.
    اصول رو چه برای کلاسیک و چه ایرانی باید بطور صحیح فرا گرفت... بعد از اصول که یکی دو سال به طور تقریبی طول می کشه (و البته توی سال های بعد هم باید مورد توجه قرار بگیره) بهتره که هنرجو به طور خالص به یه سبک بپردازه منتها اگه ایرانی هم میخواین کار کنین سعی کنین تکنیک ها رو صحیح یاد بگیرین و استایل نوازندگیتون هم صحیح باشه همیشه... استاندارد نواختن خیلی مهمه. البته کسی که روی یک سبک مسلط باشه میتونه سبک دیگه ای رو هم یاد بگیره.

18. 2 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط hamed10 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    3. کتابهای اول تا چهارم خالقی همه ی تکنیکها که تو ایرانی استفاده میشه اموزش داده شده؟مثلا من سالتاتو . مردانت. اپاژیاتور. کوله و... رو تو کتابای خالقی ندیدم ایا اینا تو ایران کاربرد ندارن ؟یا مثلا هارمونی ها؟
    4. تو مجموعه ل ویولن یه جاهایی نت می رو دیز داده من اینو باید فا اجرا کنم اگه باید فا اجرا بشه چرا خود فا رو نداده؟
    5. کتابهای امورشی وتمرینی و مجموعه اهنگ برای ویولن ایرانی سراغ دارین لطفا معرفی بفرمایید
    6 ایا هر اهنگی که با کلید سل نوشته شده میشه با ویولن اجرا کرد؟
    بحاطر زخماتتون بینهایت ممنون
    3- در کتاب های استاد خالقی اکثر تکنیک ها آورده شده اما مثلا تکنیک های چهارمضراب نوازی در کتاب های ردیف استاد صبا (و دیگر اساتید
    مثل استاد بدیعی، ملک و ...) وجود داره ... یا مثلا قطعات آوازی و گوشه ها هم به همین شکله ... اینجوری نیست که با اتمام کتاب های استاد خالقی هنرجو کاملا به سبک ایرانی مسلط شده باشه. ضمنا ایجاد حالت های مختلف در موسیقی ایرانی خیلی مهمه که فقط با تمرین و تجربه به دست میاد.
    سالتاتو، مارکاتو، ریکوشه و خیلی از تکنیک های دیگه بعضا یا در موسیقی ایران کاربردی ندارن و یا اینکه کاربردشون خیلی کم هست. اما خب بعضی از این تکنیک ها رو هنرجو باید با استفاده از کتب کلاسیک یاد بگیره تا بعدا اگه خواست وارد ارکستر بشه مشکلی نداشته باشه... این تکنیک ها باید زیر نظر استاد فراگرفته بشه (استاد هم باید تشخیص بده که کدوم تکنیک ها به درد شما میخوره)
    و اما در مورد هارمونی ... هارمونی در سبک موسیقی سنتی ایرانی کاربرد چندانی نداره مگر در آهنگسازی. ویلن میتونه اکورد دو صدایی رو به خوبی اجرا کنه و بعضا آکورد سه یا چهارصدایی هم براش می نویسن که البته در موسیقی ایرانی کاربرد زیادی نداره ... (دو صدایی به صورت سیم واخوان کاربرد داره) بنابراین آشنایی مختصر با مبحث آکورد شناسی به نظر کافی هست و میتونه مفید باشه.

4- اگه آدرس بدین بهتر میتونم راهنماییتون کنم. باید ببینیم که هدف نویسنده نت چی بوده. ممکنه مثلا توی یه میزان میخواسته از فا و فا دیز استفاده کنه که مجبور بوده برای این کار از می دیز به جای فا استفاده کنه یا اصلا گام قطعه ایجاب می کرده که همه جا می ها بصورت می دیز باشن.

5- کتاب های آوای سرور (در دو جلد) انتشارات رهام قطعات خوب و معروفی توشون هست. کتاب هجده قطعه پیش درآمد برای ویلن ، انتشارات سرود هم قطعات قدیمی زیبایی داره و انشاا... در آینده ای نزدیک کتاب آهنگ های استاد ملک و آهنگ های استاد محمد حیدری هم به بازار میاد (البته در سطوح مبتدی کتاب های ل ویلن، سوزوکی و کتاب های استاد خالقی کافی هستن اینایی که گفتم برای وقتی هست که هنرجو کمی راه افتاده باشه)

6- خیر صرفا اینجوری نیست... برای خیلی ساز ها نت رو با کلید سل می نویسن مثل سنتور، تار، گیتار و ... اما مثل یه قطعه ای که برای سنتور تنظیم شده یا نوشته شده (مثل چهارمضراب های استاد پایور برای سنتور) ممکنه دارای تکنیک هایی باشه که با ویلن قابل اجرا نباشه و بالعکس.

البته دوستان و اساتید میتونن بهتر راهنماییتون کنن.
    موفق باشید.

20. 2 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    92444
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    95
    51 بار تشکر شده در 35 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 8/2
    Given: 81/16
    میزان امتیاز
    11

اقا محمد ازتون خیلی سپاسگذارم خیلی دقیق توضیح میدین کاملا تفهیم میشه
    1. (می دیز) کتاب دوم ل ویولن انتشارات چنگ صفحه هشت تمرین فا دیز ماژور
    2. تو سبک ایرانی چند نوع کوک اصلی داریم؟ کوک هایی که جا افتاده و بیشتر استفاده میشه البته کوکهای ابداعی مثل کوک اهنگ گریه لیلی زنده یاد استاد ملک که کم یا فقط تو یه اهنگ خاص استفاده میشه رو کاری ندارم
    .3. من یه سری نت اهنگ دانلود کردم که با کلید سل هستن ولی احساس میکنم حالو هوای اهنگ و فلسفه وجودی اهنگ زیر سوال میره وقتی با ویولن اجرا میشه در حالی که من درستو دقیق اجرا میکنم یه کلماتی هم بالای میزانها نوشته که نمدونم چیه؟مثلA-GM-DMو...
    4. اگه کسر میزان سرعت قطعه رو مشحص میکنه پس این که اول اهنگ مینویسن مثلا نت سیاه مساوی است با 72 این معنیش چیه؟ راستش من اصلا کسر میزانو نمدونم واسه چیه؟هرچی هم اجرا میکنم بر اساس کشش یک به یک نتها اجرا میکنم؟

22. کاربران زیر از hamed10 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    54380
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    5
    20 بار تشکر شده در 16 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 7/1
    میزان امتیاز
    0

2. تو سبک ایرانی چند نوع کوک اصلی داریم؟ کوک هایی که جا افتاده و بیشتر استفاده میشه البته کوکهای ابداعی مثل کوک اهنگ گریه لیلی زنده یاد استاد ملک که کم یا فقط تو یه اهنگ خاص استفاده میشه رو کاری ندارم
    .3. من یه سری نت اهنگ دانلود کردم که با کلید سل هستن ولی احساس میکنم حالو هوای اهنگ و فلسفه وجودی اهنگ زیر سوال میره وقتی با ویولن اجرا میشه در حالی که من درستو دقیق اجرا میکنم یه کلماتی هم بالای میزانها نوشته که نمدونم چیه؟مثلA-GM-DMو...
    4. اگه کسر میزان سرعت قطعه رو مشحص میکنه پس این که اول اهنگ مینویسن مثلا نت سیاه مساوی است با 72 این معنیش چیه؟ راستش من اصلا کسر میزانو نمدونم واسه چیه؟هرچی هم اجرا میکنم بر اساس کشش یک به یک نتها اجرا میکنم؟
    نتی به اسم نت می دیز نداریم می بمل فقط داریم
    اصفهان-بیات ترک -دشتی سه گاه-چهارگاه-شور-ماهور
    البته بستگی به کتاب داره /همین کتاب ردیف ابولحسن صبا بشتر ردیف و چهار مضراب ها رو میشه با کوک اصفهن یا می لا می لا نواخت
    اون حروف به معنای سل ماژور هست/نت ها به زبان انگلیسی میشهC. D. E. F. G.. A. B. که میشه دو ر می فا سل لا سی. و Mمعنی ماژور هست/منظورتونم از فلسفه و زیر سوال رو هم نفهمیدم
    برای دونستن کسر میزان هم باید وزن خوانی رو یاد بگیرین

24. 2 کاربر برای این پست از arei تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

خواهش می کنم دوست خوبم. خب خدا رو شکر که اینطوره
    1- گام فا دیز ماژور یعنی از نت فا دیز شروع کنی و گام ماژور بسازی ... یکی از نت ها خود فا دیز هست. وقتی آهنگساز توی این گام میخواد به فا بکار (فا معمولی) اشاره کنه بجاش اومده می دیز رو بسازه که مجبور نباشه مرتبا بنویسه فا دیز - فا بکار ... اینجوری میتونه نت می (می دیز) رو هرجایی که خواست بجای فا بکار بنویسه. (یه مقدار توضیحش سخته ... اگه تئوری گام ها رو مطالعه کنید و در مورد گام های ماژور بخونید بهتر متوجه میشید)

2- کلا کتاب های ردیف استاد ملک چندتا کوک ابداعی توشون هست که داستانش مفصله ... استاد یاحقی و دیگر اساتید هم از یکسری کوک ها ی خاص استفاده می کردن. راستش دقیقا تعداد کوک ها رو نمیدونم اما کوک های اصلی توی کتاب های ردیف استاد صبا نوشته شده.
    البته نکته ای که در مورد کوک ها مطرح هست اینه که بدونید این کوک ها از چجوری شکل گرفته (یه مقدار تئوری موسیقی ایرانی بخونید کاملا متوجه میشید که چرا برای بعضی از آوازها یا دستگاه ها کوک های خاصی داریم) ... اینجوری دیگه نیازی به حفظ کردن نیست.
    اگر نیاز شد من باید توی یه تاپیک دیگه مفصلا در مورد کوک های ویلن ایرانی توضیح بدم. اگه خواستین یکی دو نمونه رو میتونم توضیح بدم.
    کوک های معروف: می لا ر سل (استاندارد جهانی) - می لا می لا (بیشتر مورد استفاده در چپ کوک) - می لا ر لا - ر لا ر لا (در بعضی جاها در راست کوک استفاده میشه) و ...

3- اون حروف در واقع میشه گفت آکورد هستن که برای خواننده نوشته میشن (اگه شعر داشته باشه بالای شعر هم مینویسن) و البته برای سازهایی مثل گیتار هم کاربرد داره... ممکنه نت خیلی ساده نوشته شده باشه یا برای ویلن تنظیم نشده باشه برای همین ممکنه تغییراتی رو توی اصل آهنگ ایجاد کنه... اگه تونستین آپلود کنین (از قسمت پایین ، سمت چپ) تا من بتونم نت رو ببینم و دقیق تر نظر بدم.

4- کسر میزان سرعت رو مشخص نمی کنه بلکه ریتم رو مشخص می کنه (مثلا ریتم دو چهار یا دو چهارم 2/4) ... اون که نوشته مثلا سیاه مساوی با 72 سرعت یا همون تمپو رو مشخص می کنه. این که ریتم 2/4 هست نشون میده هر میزان با دو ضرب کامل میشه... یعنی هر میزان از نظر مفهوم با دو ضرب میتونه مفهومشو برسونه. اما مثلا 4/4 اینجوریه که توی هر میزانش باید حتما چهارضرب نت وجود داشته باشه تا مفهوم هر میزان کامل بشه (مثلا دو ضرب اول مفهومشون کامل نیست و باید حتما دو ضرب دیگه هم داشته باشن)
    نمیدونم شما اهل موسیقی ایرانی هستین یا نه اما یه مثال میزنم که بهتر جا بیفته. مثلا ریتم تصنیف سرگشته (تو ای پری کجایی) 4/4 هست (میتونید گوش کنید و تمرین کنید) و قطعه ی ای ایران (استاد بنان) ریتمش 2/4 هست... بعد از اینکه ریتم میزان های ساده رو یاد گرفتین به ترکیبی ها (6/8 و ...) بپردازید
    ضرب اول هر میزان رو بهش ضرب قوی میگن که شاید بصورت غیر رسمی بشه گفت ارزشش از بقیه ضرب ها بیشتره. (در مورد ضعیف و قوی بودن ضرب ها هم بحث زیاده ... مثلا در 4/4 داریم : قوی - ضعیف - نیمه قوی - ضعیف ... در 3/4 داریم : قوی - ضعیف - ضعیف ... در 2/4 داریم: قوی - ضعیف)

26. 2 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

vahid65 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    98968
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    207
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    11

بنده راجع به سوال شماره 4 توضيحاتي خدمت دوستان و شما عرض ميکنم. امیدوارم اشتباه نباشه
    ببينيد وقتي بالاي يک قطعه مثلا نوشته نت سياه نقطه دار مساوي با 60 مفهومش اينه که مدت زمان اجراي نت سياه نقطه دار يک ثانيه هستش فارغ از اين که قطعه چند چندمه ولي بعنوان مثال:
    اگه قطعه شش هشتم باشه و سه ميزان داشته باشيم هر ميزان بايد در دو ثانيه اجرا بشه و نتيجه اين ميشه که کل اين سه ميزان بايد تو مدت 6 ثانيه اجرا بشه
    حالا اگه قطعه دو چهارم باشه و سه ميزان داشته باشيم هر ميزان يک ثانيه و بيست ميلي ثانيه طول ميکشه که نتيجه اين ميشه که کل اين سه ميزان بايد تو مدت چهار ثانيه اجرا بشه
    پس نتيجه ميگيريم با يک تمپوي ثابت دو چهارم از شش هشتم سريعتره برخلاف نظر آقای احمدی که فرمودند کسر میزان سرعت رو مشخص نمیکنه باید عرض کنم بی ربط هم نیست به سرعت. (جسارت نباشه آقای احمدی شرمنده ام).
    ویرایش توسط vahid65 : Monday 28 April 2014 در ساعت 10:31 PM دلیل: اشتباه در نوشتن نام آقای احمدی

28. کاربران زیر از vahid65 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط vahid65 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    بنده راجع به سوال شماره 4 توضيحاتي خدمت دوستان و شما عرض ميکنم. امیدوارم اشتباه نباشه
    ببينيد وقتي بالاي يک قطعه مثلا نوشته نت سياه نقطه دار مساوي با 60 مفهومش اينه که مدت زمان اجراي نت سياه نقطه دار يک ثانيه هستش فارغ از اين که قطعه چند چندمه ولي بعنوان مثال:
    اگه قطعه شش هشتم باشه و سه ميزان داشته باشيم هر ميزان بايد در دو ثانيه اجرا بشه و نتيجه اين ميشه که کل اين سه ميزان بايد تو مدت 6 ثانيه اجرا بشه
    حالا اگه قطعه دو چهارم باشه و سه ميزان داشته باشيم هر ميزان يک ثانيه و بيست ميلي ثانيه طول ميکشه که نتيجه اين ميشه که کل اين سه ميزان بايد تو مدت چهار ثانيه اجرا بشه
    پس نتيجه ميگيريم با يک تمپوي ثابت دو چهارم از شش هشتم سريعتره برخلاف نظر آقای محمدی که فرمودند کسر میزان سرعت رو مشخص نمیکنه باید عرض کنم بی ربط هم نیست به سرعت. (جسارت نباشه آقای محمدی شرمنده ام).
    بنده محمد احمدی هستم.
    نه خواهش می کنم... شما حرفتون کاملا صحیحه. این روشی که شما دارین می فرمایین از طریق مقایسه اس... نیاز به این همه طول و تفسیر نبود مثال راحت تری هم هست: در شرایط „یکسان” یک میزان 6/16 از یک میزان 6/8 سریع تر نواخته میشه.
    اما این چیزی که شما می فرمایین „مقایسه ای” هستش. خود کسر میزان به خودی خود سرعت رو نشون نمیده...
    یعنی مثلا شما اگه یه نت داشته باشین که مثلا ریتمش 6/8 باشه نمی تونین بگین سریع هست یا کند ... چیزی که نشاندهنده ی سرعت با تمپوی قطعه اس، کلمات یا اعدادی هست که در مورد مترونوم معمولا در بالای نت نوشته میشه.
    بنده اینجا در مورد مقایسه صحبت نکردم و دوستمون هم سوالشون در مورد یک نت بود، نه مقایسه ی دو نت یا دو کسر میزان متفاوت.
    اما در مورد مقایسه ی سرعت ریتم ها در شرایط یکسان، فرمایش شما صحیحه آقا وحید.

30. 2 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

vahid65 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    98968
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    207
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط virtuoso [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    بنده محمد احمدی هستم.
    نه خواهش می کنم... شما حرفتون کاملا صحیحه. این روشی که شما دارین می فرمایین از طریق مقایسه اس... نیاز به این همه طول و تفسیر نبود مثال راحت تری هم هست: در شرایط „یکسان” یک میزان 6/16 از یک میزان 6/8 سریع تر نواخته میشه.
    اما این چیزی که شما می فرمایین „مقایسه ای” هستش. خود کسر میزان به خودی خود سرعت رو نشون نمیده...
    یعنی مثلا شما اگه یه نت داشته باشین که مثلا ریتمش 6/8 باشه نمی تونین بگین سریع هست یا کند ... چیزی که نشاندهنده ی سرعت با تمپوی قطعه اس، کلمات یا اعدادی هست که در مورد مترونوم معمولا در بالای نت نوشته میشه.
    بنده اینجا در مورد مقایسه صحبت نکردم و دوستمون هم سوالشون در مورد یک نت بود، نه مقایسه ی دو نت یا دو کسر میزان متفاوت.
    اما در مورد مقایسه ی سرعت ریتم ها در شرایط یکسان، فرمایش شما صحیحه آقا وحید.
    آقای احمدی شرمنده اسم شما رو اشتباه نوشتم ولی اصلاحش کردم
    بله کسر میزان به خودی خود سرعت رو مشخص نمیکنه و بنده هم عرض کردم بی ربط به سرعت اجرای قطعه نیست.

32. کاربران زیر از vahid65 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

صفحه 2 از 12 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)