لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 3 از 12 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 33 به 48 از 192

موضوع: انواع واقسام سوالات یک مبتدی در مورد ویولن و ویولن نوازی

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    92444
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    95
    51 بار تشکر شده در 35 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 8/2
    Given: 81/16
    میزان امتیاز
    11

0 Not allowed! Not allowed!
    با عرض سلام اول لازم میدونم از همه ی دوستان بخصوص ازاقای احمدی که هیچ سوالی رو بی جواب نمیذارن تشکر کنمسوالات جدیدم که امیدوارم مثل قبل کمکم کنید:کتاب ردیف استاد صبا (دوره سه جلدی) انتشارات صفی علی شاه1 . در اغاز هر دستگاه یا اواز اهنگ اول که چهار مضراب هستش کسر میزان نوشته شده و هر میزان مشخص شده ولی در ادامه در گوشه ها نه میزان مشخصه نه کسر میزان دلیلش چیه ؟چگونه این مشکلو حل کنم؟2. در بعضی گوشه ها گام عوض میشه مثلا در شور که فقط فا سری است در کرشمه ی شور سی کرن میشه این جریانش چیه؟3. فرق دستگاهها با هم چیه؟گام یا کسر میزان ؟فرق گوشه ها در چیه؟؟4. کتابی هست که تفاوت دستگاه ها وگوشه ها رو توضیح بده هم با نت هم توضیح داشته باشه ؟؟5. اهنگایی که تو این کتاب نوشته شده گوشه ها رو مشخص میکنن و قطعی هستن یا برای مشخص کردن گوشه اهنگ دیگه ای هم میشه نوشت؟؟6. اهنگ غوغای ستارگان اثر مرحوم استاد خرم در چه دستگاه و گوشه ایست؟7. گوشه ی زنگوله دستگاه چهارگاه و زنگوله ی دستگاه راست پنج گاه و یاعشاق راست پنجگاه و عشاق دشتی که هم اسم هستند چه شباهتها وتفاوتهایی با هم دارند؟
    ویرایش توسط hamed10 : Wednesday 11 June 2014 در ساعت 04:05 PM

2. کاربران زیر از hamed10 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

vahid65 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    98968
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    207
    296 بار تشکر شده در 151 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/0
    Given: 41/3
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط hamed10 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    با عرض سلام اول لازم میدونم از همه ی دوستان بخصوص ازاقای احمدی که هیچ سوالی رو بی جواب نمیذارن تشکر کنمسوالات جدیدم که امیدوارم مثل قبل کمکم کنید:کتاب ردیف استاد صبا (دوره سه جلدی) انتشارات صفی علی شاه1 . در اغاز هر دستگاه یا اواز اهنگ اول که چهار مضراب هستش کسر میزان نوشته شده و هر میزان مشخص شده ولی در ادامه در گوشه ها نه میزان مشخصه نه کسر میزان دلیلش چیه ؟چگونه این مشکلو حل کنم؟2. در بعضی گوشه ها گام عوض میشه مثلا در شور که فقط فا سری است در کرشمه ی شور سی کرن میشه این جریانش چیه؟3. فرق دستگاهها با هم چیه؟گام یا کسر میزان ؟فرق گوشه ها در چیه؟؟4. کتابی هست که تفاوت دستگاه ها وگوشه ها رو توضیح بده هم با نت هم توضیح داشته باشه ؟؟5. اهنگایی که تو این کتاب نوشته شده گوشه ها رو مشخص میکنن و قطعی هستن یا برای مشخص کردن گوشه اهنگ دیگه ای هم میشه نوشت؟؟6. اهنگ غوغای ستارگان اثر مرحوم استاد خرم در چه دستگاه و گوشه ایست؟7. گوشه ی زنگوله دستگاه چهارگاه و زنگوله ی دستگاه راست پنج گاه و یاعشاق راست پنجگاه و عشاق دشتی که هم اسم هستند چه شباهتها وتفاوتهایی با هم دارند؟
    سلام و درود
    1- در ردیف آوازی وزنی وجود نداره یعنی شما فکر کن وقتی کسی داره آواز میخونه مگه میشه باش ضرب پا بزنی؟
    2- خوب دلیل نمیخواد مثلا تو آواز افشاری دائما سی کرن و بکار میشه و از خصوصیات این آواز حساب میشه.
    3- فرق دستگاهها و گوشه ها بیشتر تو حال و هوای آهنگه
    5-به نوعی یه نمونه کار برای اون گوشه هست تا با فضای اون گوشه آشنا بشید وگرنه برای هر گوشه ای میشه صدها مدل آهنگ ساخت
    سوالات 4 و 6 و 7 رو هم ان شا الله دوستان پاسخ خواهند داد.

4. 2 کاربر برای این پست از vahid65 تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    3,010 بار تشکر شده در 1,040 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 614/4
    Given: 649/29
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط hamed10 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    با عرض سلام اول لازم میدونم از همه ی دوستان بخصوص ازاقای احمدی که هیچ سوالی رو بی جواب نمیذارن تشکر کنمسوالات جدیدم که امیدوارم مثل قبل کمکم کنید:کتاب ردیف استاد صبا (دوره سه جلدی) انتشارات صفی علی شاه
    1 . در اغاز هر دستگاه یا اواز اهنگ اول که چهار مضراب هستش کسر میزان نوشته شده و هر میزان مشخص شده ولی در ادامه در گوشه ها نه میزان مشخصه نه کسر میزان دلیلش چیه ؟چگونه این مشکلو حل کنم؟
    2. در بعضی گوشه ها گام عوض میشه مثلا در شور که فقط فا سری است در کرشمه ی شور سی کرن میشه این جریانش چیه؟
    سلام. خواهش می کنم آقا حامد. البته من هنوز اطلاعاتم اونقدرها خوب و دقیق نیست که بتونم راهنمایی چندان مفیدی انجام بدم اما در حد توان و اطلاعاتم سعی می کنم بگم. امیدوارم دوستان و اساتید بیشتر به تاپیک ها سر بزنن و راهنمایی های کاربردی تری ارائه بدن. من هم از دوستانی مثل آقا وحید و دیگر فعالان بخش ویلن خیلی سپاسگزارم.

بنده ردیف صبا، انتشارات سرود رو دارم که سی دی هم داره و استاد رحمت الله بدیعی به زیبایی و دقت تمام دستگاه ها رو توی این سی دی ها دقیقا مطابق با نت ها اجرا کردن.
    پاسخ به این سوال ها هم وقت می گیره هم یه مقدار مشکله.
    البته پاسخ چندتا از سوال های شما رو آقا وحید دادن، که من در تایید و تکمیل فرمایش ایشون باید عرض کنم:

1- آقا وحید درست اشاره کردن. البته به این نمی گن ردیف آوازی. به این میگن اجرا به فرم آوازی (از یک دیدگاه دو نوع فرم بطور کلی در موسیقی ایرانی داریم آوازی و ریتمیک (ضربی)) اجرای آوازی در واقع ریتم نداره و همینه که خط میزان و کسر میزان هم نداره. باید یه بار یه استاد برای شما اجرا کنه یا جایی بشنوین تا دقیقا متوجه بشین. اکثر گوشه ها هم ریتم ندارن. ویلن این ها رو بصورت آوازی اجرا می کنه و جاهایی که شعر داره هم خواننده باید روشون „آواز” بخونه. (خواننده وقتی داره تصنیف میخونه مثل مرغ سحر ، الهه ناز و ... در واقع داره ریتم رو رعایت می کنه اما در آواز ، ریتمی وجود نداره)
    ردیف آوازی که آقا وحید گفتن کلا چیز دیگه ای هست. یعنی ردیفی که با شعر همراهه و اساتید آواز به شاگرداشون آموزش میدن و من تا حالا نتی براش ندیدم. مثل ردیف آوازی استاد محمود کریمی یا استاد حسن گلپایگانی (بعضی از گوشه ها سازی و بعضی آوازی هستن ...) بگذریم ...

2- به نظر بعضی از اساتید و موسیقیدان ها مثل پرفسور هرمز فرهت که من کتابشون رو مطالعه می کنم، گام برای موسیقی ردیفی ایرانی نباید تعریف بشه، اما برای تدریس و فهم از روی نت لفظ گام رو برای بررسی دستگاه ها توضیح میدن که بحثش مفصله.
    گوشه ها هرکدوم یه حسی رو بیان می کنن. پس اگه علائم سرکلید عوض بشه اشکالی نداره. توی گوشه ها بعضا از گامی که مد نظر هست خارج میشیم یا تفاوتی رو ایجاد می کنیم. در شور می (چپ کوک ویلن) تقریبا (به جز یکی دو مورد) در تمام گوشه ها سی کرن میشه. دلیلش خیلی مفصله که اینجا جاش نیست توضیح بدم ولی اگه خواستی حتما بگو توی یه قسمت مجزا توضیح میدم. دلیل عمده، همون تغییر حس و حال هست. وقتی شروع می کنیم یه دستگاه (مثل شور) یا یه آواز (مثل اصفهان) رو از روی ردیف بنوازیم از درآمد شروع می کنیم، یه مسیر رو طی می کنیم، گوشه های مختلف رو می گذریم و همینطور به اوج نزدیک میشیم، اوج می گیریم و بعدش هم فرود میایم. (یه قسمتایی بیشتر می ایستیم و چندتا گوشه میزنیم و ...) ... در واقع در فرود بر می گردیم به همون گام اصلی. مثل طی کردن یه مسیر هست. بیشتر که روی ردیف کار کنی بهتر متوجه میشی.

بقیه سوالات رو در اولین فرصت جواب میدم.
    ویرایش توسط virtuoso : Thursday 12 June 2014 در ساعت 12:59 AM

6. 5 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

3. فرق دستگاهها با هم چیه؟گام یا کسر میزان ؟فرق گوشه ها در چیه؟؟
    4. کتابی هست که تفاوت دستگاه ها وگوشه ها رو توضیح بده هم با نت هم توضیح داشته باشه ؟؟
    5. اهنگایی که تو این کتاب نوشته شده گوشه ها رو مشخص میکنن و قطعی هستن یا برای مشخص کردن گوشه اهنگ دیگه ای هم میشه نوشت؟؟
    6. اهنگ غوغای ستارگان اثر مرحوم استاد خرم در چه دستگاه و گوشه ایست؟
    7. گوشه ی زنگوله دستگاه چهارگاه و زنگوله ی دستگاه راست پنج گاه و یاعشاق راست پنجگاه و عشاق دشتی که هم اسم هستند چه شباهتها وتفاوتهایی با هم دارند؟
    3- تفاوت دستگاه ها در گام و حس و حالشون هست. در واقع فواصلی که ما استفاده می کنیم تا مثلا با اونا شور بنوازیم با فواصلی که برای نواختن ماهور استفاده می کنیم متفاوته و برای همین حس و حال متفاوتی میشه.
    کسر میزان صرفا ریتم رو مشخص می کنه و ربطی دستگاه نداره. توی فرم هایی که استفاده می کنیم ریتم مهمه. (مثل پیش درآمد، چهارمضراب، رنگ ، تصنیف و ... که اینا همه ریتمیک یا ضربی هستن. توی هر دستگاهی هم میشه به فرم های مختلف نواخت)

4- کتاب های مختلفی وجود داره که ردیف موسیقی ایرانی رو بررسی کردن. استاد خالقی ، استاد داریوش طلایی و ... چنین کتاب هایی رو با دیدگاه خودشون تالیف کردن. هر کدوم منطق و نگاه خاص خودشون رو دارن.
    کتابی که من مطالعه می کنم، دستگاه در موسیقی ایرانی نوشته پرفسور هرمز فرهت هست که تقریبا به راحتی هم در دسترس هست. (میشه گفت مختصر هم هست و فقط گوشه های اصلی بهشون پرداخته شده) من نگاه ایشون رو بیشتر می پسندم (خیلی هم متفاوت هست دیدگاه ایشون که در این کتاب مطرح کردن).
    به تازکی هم استاد فرهاد فخر الدینی کتابی برای تحلیل ردیف نوشتن که نسبتا مفصله (من و دوستم شریکی تهیه اش کردیم که فعلا دست ایشونه)
    نکته مهم: صرفا بررسی گوشه ها و آواز ها از روی نت و تئوری کافی نیست. شما باید اجرای این گوشه ها رو توسط ساز و خواننده بشنوین تا حسشون رو درک کنین. کدوم گوشه در چه جایی مطرح میشه. چه گوشه هایی قبل و بعد از هم استفاده میشن و ...

5- مثلا گوشه شهناز که توی شور هست میشه با یه نت های دیگه ای هم نوشته بشه (مثلا ردیف میرزا عبدالله احتمالا شهناز رو یه جور دیگه نوشته) اما تقریبا حال و هواشون یکی هست و باید مختصات و مشخصات اون گوشه حفظ بشه. گوشه ها رو میشه به دو دسته تقسیم کرد. یه سری گوشه ها هستن که خیلی گسترده ان (یعنی میشه خیلی روشون مانور داد) مثل شهناز در شور ... حجاز در ابوعطا و ...
    یه سری گوشه ها هم هستن که میشه گفت یه ملودی خاصی دارن و تغییری هم اگه بخوایم روشون ایجاد کنیم در حد تزئیینات هست. مثل گوشه بختیاری در همایون (ملودیش همون ملودی معروف هست: اگر بار گران ... بودیم و رفتیم)

6- این قطعه در „مقام وصال” ساخته شده که خودش بحث مفصلی داره. استاد خرم به مقام وصال عنایت و اشراف خاصی داشتن که قرار بود در مورد این مقام (دستگاه) کتابی هم بنویسن (یا در کتابی مطالب مفصلی بنویسن) که نمیدونم به کجا رسید. در [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] توضیحاتی رو در مورد مقام وصال میتونین مشاهده کنین.

7- این گوشه هایی که گفتی شباهت هایی و تفاوت هایی با هم دارن. توی همین کتاب هایی که عرض کردم توضیح داده شده. برای اینکه اینا رو توضیح بدم باید کل دستگاه یا آواز مورد بررسی قرار بگیره تا شما متوجه بشی که مثلا کجا گوشه ی عشاق و با چه حس و حالی مورد استفاده قرار گرفته. چندین بار که اینا رو بشنوی متوجه تفاوت و شباهت هاشون میشی. هنرجو در ابتدا باید گوشه های اصلی رو بررسی کنه و بعد گوشه های فرعی و بعد گوشه های سرگردان (که توی دستگاه های مختلف مشترک هستن، مثل بسته نگار، نغمه، حزین، زنگوله، مثنوی و ...) و بعد تفاوت ها و شباهت ها و چگونگی استفاده از گوشه ها (توالی ها و رابط ها و ...) رو بررسی کنه... در مراحل بعدی هم میشه به مرکب نوازی (حرکت از یه دستگاه یا آواز به یه دستگاه دیگه) پرداخت. البته نباید توی این راه عجله کرد. من یکی دو بار ردیف رو خیلی سریع و بصورت تئوری بررسی کردم که هیچ سودی نداشت. الان دارم دوباره و با دید بهتری بررسی می کنم

امیدوارم جواب هام براتون مفید بوده باشه. چندین بار در پیام خصوصی و ... به دوستانی که ساکن تهران هستن عرض کردم که سوالاتی که خیلی عمقی هستن و من جوابشون رو میدونم، اگه خیلی مشتاق هستن که جواب رو بگیرن، توی پیام خصوصی بگن تا حضورا در ایام تابستون در خدمتشون باشم. شما هم اگه تهران هستی و مایل به این کار هستی میتونم در خدمتت باشم.

شاد و پیروز باشید

8. 3 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    109063
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    29
    22 بار تشکر شده در 8 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 6/0
    Given: 3/1
    میزان امتیاز
    0

سلام . ببینید من به ویولن علاقه ی زیادی دارم یعنی در ته دلم عاشق ویولن هستم اما هنوز دودلم و مقدمات حضور در کلاس را هم صورت داده ام ولی ساز نخریده ام. بعضی وقت ها به خوم می گویم از ویولن جدا شم اما علاقه ام مثل سدی محکم جلوی من می ایستد پس می خوام این شک و دودلیم رو برطرف کنم و علاقه ام را بیش تر و بیش تر کنم یعنی حتی دوست ندارم به جدا شدن از ویولن فکر کنم . به نظر شما چه کار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟

10. کاربران زیر از nioton_violon به خاطر این پست تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط nioton_violon [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام . ببینید من به ویولن علاقه ی زیادی دارم یعنی در ته دلم عاشق ویولن هستم اما هنوز دودلم و مقدمات حضور در کلاس را هم صورت داده ام ولی ساز نخریده ام. بعضی وقت ها به خوم می گویم از ویولن جدا شم اما علاقه ام مثل سدی محکم جلوی من می ایستد پس می خوام این شک و دودلیم رو برطرف کنم و علاقه ام را بیش تر و بیش تر کنم یعنی حتی دوست ندارم به جدا شدن از ویولن فکر کنم . به نظر شما چه کار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟
    سلام دوست عزیز. برای اینکه یه نفر بتونه توی ویلن موفق بشه ، سه تا شرط اولیه نیازه:
    1- عشق و علاقه (هر کسی که عاشق ویلن نباشه بعد از یه مدت دلسرد میشه)
    2- تلاش و پشتکار (برای یادگیری ویلن نیاز به تلاش و جدیت زیادی هست... اما اگه یه نفر شرط اول رو داشته باشه از تمرین کردن هم لذت می بره)
    3- صبر و حوصله (معروفه که میگن ویلن مثل یه اسب وحشی میمونه که به سختی به نوازنده سواری میده! ... طبیعتا در اوایل راه بیشتر هم سرکشی می کنه و صدای مطلوب ازش خارج نمیشه و بعد از اینکه هنرجو یه مقداری تونست مسلط بشه ممکنه سرعت پیشرفتش مثل خیلی از سازهای دیگه نباشه ... پس نیاز به صبر زیادی داره ... کسی که عاشق ویلن باشه، صبر کردن رو یاد می گیره )

یه جورایی میشه گفت همش غیر مستقیم مربوط به „عشق” به موسیقی و نواختن ویلن هست. اگه عاشقی بسم الله ... معطل هم نکن.

موفق باشی دوست عزیز.

12. 3 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    92444
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    95
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    11

ممنون از جوابهاتون روشنم کردید نه اقای احمدی متاسفانه تهرون نیستم تو شهر ما هم نه استاد هست نه فروشنده درست حسابی حتی نمتونم کتابهای مربوط به موسیقی رو از شهر خودمون بیدا کنم1 . اوازهای کلاسیک وغربی هم میزان نداریم؟2. بداهه نوازی چطور کلا بدون میزان هست یا بداهه هم میزان دار میشه هم بدون میزان؟؟

14. کاربران زیر از hamed10 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

ممنون از جوابهاتون روشنم کردید نه اقای احمدی متاسفانه تهرون نیستم تو شهر ما هم نه استاد هست نه فروشنده درست حسابی حتی نمتونم کتابهای مربوط به موسیقی رو از شهر خودمون بیدا کنم1 . اوازهای کلاسیک وغربی هم میزان نداریم؟2. بداهه نوازی چطور کلا بدون میزان هست یا بداهه هم میزان دار میشه هم بدون میزان؟؟
    خواهش می کنم. عجب ... متاسفانه ما توی کشورمون امکانات زیادی برای موسیقی توی شهرستان ها نداریم اما استعدادهای زیادی اونجا ظهور و بروز می کنن ... یکی از دلایل اصلیش اینه که معمولا ما به موسیقی به دید سرگرمی و تفریح نگاه می کنیم.
    1- آواز کلاسیک قضیه اش فرق می کنه. توی آواز کلاسیک تا جایی که میدونم معمولا روی ریتم میخونن. (توی کلاسیک نتی ندیدم که میزان نداشته باشه) باید بیشتر تحقیق کرد.
    این نکته رو هم یادآوری کنم که بعضی وقتا هم ریتم به اختیار نوازنده یا خواننده گذاشته میشه و باعث میشه که یه قطعه جوری خوانده یا نواخته بشه که انگار ریتم نداره)
    2- بداهه نواختن در سبک ایرانی میتونه ریتمیک یا به سبک آوازی باشه. یعنی شما مثلا میتونی یه قطعه ی آوازی بطور مثال در گوشه ی شهناز اجرا کنی (که در این حالت اگه بخوایم نتشو بنویسیم میزانی وجود نداره و طبیعتا ریتم هم نداره) ... در بداهه ها بعضا دیده میشه نوازنده یه چهارمضراب یا قطعه ی ضربی هم اجرا می کنه که قطعا ریتم خواهد داشت (تنبک هم میتونه همراهیش کنه).
    مثلا در این ویدئو که استاد زندگانی بداهه نوازی می کنن اولش بصورت آوازی می زنن که ریتم نداره، از اون بخشی که تنبک وارد میشه بداهه بصورت ریتمیک میشه:
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

16. 2 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    109063
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    29
    22 بار تشکر شده در 8 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 6/0
    Given: 3/1
    میزان امتیاز
    0

ممنون از جوابتان اقای احمدی. می خواستم بپرسم که ایا برای دوستان اتفاق افتاده است که در وسط کارشان یه خوره دلسرد بشوند واگر شدند چگونه دوباره به خود امید داده اند؟
    و سوال بعدی اینکه برای تقویت گوش موسیقیایی و فهمیدن فرق میان صدای ویولن حرفه ای و اماتوری چه باید کرد و چه قطعاتی را خوب است که گوش کنم؟

18. کاربران زیر از nioton_violon به خاطر این پست تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط nioton_violon [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    ممنون از جوابتان اقای احمدی. می خواستم بپرسم که ایا برای دوستان اتفاق افتاده است که در وسط کارشان یه خوره دلسرد بشوند واگر شدند چگونه دوباره به خود امید داده اند؟
    و سوال بعدی اینکه برای تقویت گوش موسیقیایی و فهمیدن فرق میان صدای ویولن حرفه ای و اماتوری چه باید کرد و چه قطعاتی را خوب است که گوش کنم؟
    خواهش می کنم.
    قطعا این دلسرد شدن برای همه (اکثر هنرجوها) ایجاد میشه. علاقه ی من به ویلن بر هیچ یک از افرادی که منو میشناسن پوشیده نیست اما اوایل کار در دو سه مرحله کاملا نا امید شدم و میخواستم ویلن رو کنار بذارم! (البته من شرایط بسیار سختی برای تمرین داشتم)
    این مسئله طبیعیه، چون از یه طرف ویلن ساز نسبتا مشکلیه و از طرف دیگه معمولا هنرجوها درگیر درس یا کار یا ... هستن و فرصت تمرین زیادی ندارن ، در نتیجه پیشرفت چندانی در کارشون نمی بینن.
    من حتی به تمرین کردن هم علاقه داشتم و دارم و به دلیل همین عشقی که توی وجودم بوده و هست هیچوقت نتونستم از ویلن و به طور کلی موسیقی دست بکشم. ضمنا همیشه دنبال راه و روش صحیح یادگیری بودم و اعتقاد دارم هرکسی مسیر آموزشی صحیح رو پیش گرفت یه روزی موفق خواهد شد.
    برای تقویت گوش موسیقیایی بهترین کار اینه که قطعات مختلف رو بارها با دقت گوش بدین. و همچنین وقتی خودتون می نوازین با چیزی که استادتون نواخته مقایسه کنین. این باعث میشه کم کم گوشتون به صدای نت ها عادت کنه و تقویت بشه. اما تشخیص صدای ویلن حرفه ای و آماتور و کلا شناخت ویلن از راه صدا چیزیه که نیاز به تجربه ی زیادی داره. کسی که گوش موسیقیایی خوبی داره باید صدای ویلن های مختلف رو سال ها شنیده باشه تا بتونه ارزش ویلن رو از روی صداش تشخیص بده.

20. 2 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    92444
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    95
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    11

ممنون که بهم روحیه میدین اقای احمدی عزیز
    1. تحریر در موسیقی به چه معناست؟
    2. دستگاه راست پنجگاه که به قول بعضی از دوستان برای خواننده ها سخترین دستگاهه برا نوازندگان ویولن هم سخت ترینه
    3. سخت ترین دستگاه و گوشه برای نواختن با ویولن کدوم دستگاه یا گوشه است؟
    4. شورعرب چه دستگاه یا گوشه ایست شنیدم اهنگ شیزین جان خانوم هایده که استاد یا حقی با ویولن اجرا کردن در دستگاه شور عربه من احتمال میدم که همون ابوعطا باشه چون ابوعطا یکی از مایه های شوره که بهش دستان عرب هم میگن نظرتون چیه؟
    5. بعضی از گوشه ها مثل نصیر خوانی و... در کتاب ردیف استاد صبا نوشته نشده دلیلش چیه ؟امکانش هست که بعضی از گوشه ها برای سازهای دیگه باشه و قابل اجرا با ویولن نباشه؟
    6. منظور از گام یا تحریر (بالارونده یا پایین رونده) چیه؟
    7. نت شروع همه ی دستگاهها وگوشه ها باید دیز وبکارو بمل باشه یا ثری وکرن هم میتونه باشه؟
    8. دستگاهها وقتی با ویولن اجرا میشن باید تو گام خاصی اجرا بشن مثلا ماهور باید ماهور (ر) اجرا بشه یا اینطور نیست میشه با هر گامی باشه؟
    9. به جز اجرای اقای حسن خدایی نیا که کتابهای استاد خالقی رو اجرا کردن به هر اجرایی از هر شخصی و استادی تیونر میذارم فالش نشون میده؟چرا؟نکنه مثل ثری وکرن نتهای دیگه رو هم هر کسی با سلیقه خودش اجرا میکنه؟؟
    10. ایا هرنت مشخصه ی خاصی داره که بشه تشخیص داد چه نتیه تفاوت نتها باهم چیه؟ اگتیونر نباشه من از کجا بدونم نتی که اجرا میشه چیه؟
    11. نت ر در تار با نت ر ویولن تفاوت داره؟فرکانسشون که چهارصدو چهله فقط طنینشون فرق میکنه. این سوالم برا اینه که تو کتاب دوم استاد خالقی قسمت تغییر کوک نوشته قطعاتی که برای ویولن نوشته میشود در تار به یک پرده پایین تر انتقال میدهند بطوری که می در ویولن صدای ر در تار ولا در ویولن صدای سل تار را میدهد وقتی باهم مینوازند هم صدا میشود.

22. کاربران زیر از hamed10 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

ممنون که بهم روحیه میدین اقای احمدی عزیز
    1. تحریر در موسیقی به چه معناست؟
    2. دستگاه راست پنجگاه که به قول بعضی از دوستان برای خواننده ها سخترین دستگاهه برا نوازندگان ویولن هم سخت ترینه
    3. سخت ترین دستگاه و گوشه برای نواختن با ویولن کدوم دستگاه یا گوشه است؟
    4. شورعرب چه دستگاه یا گوشه ایست شنیدم اهنگ شیزین جان خانوم هایده که استاد یا حقی با ویولن اجرا کردن در دستگاه شور عربه من احتمال میدم که همون ابوعطا باشه چون ابوعطا یکی از مایه های شوره که بهش دستان عرب هم میگن نظرتون چیه؟
    5. بعضی از گوشه ها مثل نصیر خوانی و... در کتاب ردیف استاد صبا نوشته نشده دلیلش چیه ؟امکانش هست که بعضی از گوشه ها برای سازهای دیگه باشه و قابل اجرا با ویولن نباشه؟
    6. منظور از گام یا تحریر (بالارونده یا پایین رونده) چیه؟
    7. نت شروع همه ی دستگاهها وگوشه ها باید دیز وبکارو بمل باشه یا ثری وکرن هم میتونه باشه؟
    8. دستگاهها وقتی با ویولن اجرا میشن باید تو گام خاصی اجرا بشن مثلا ماهور باید ماهور (ر) اجرا بشه یا اینطور نیست میشه با هر گامی باشه؟
    9. به جز اجرای اقای حسن خدایی نیا که کتابهای استاد خالقی رو اجرا کردن به هر اجرایی از هر شخصی و استادی تیونر میذارم فالش نشون میده؟چرا؟نکنه مثل ثری وکرن نتهای دیگه رو هم هر کسی با سلیقه خودش اجرا میکنه؟؟
    10. ایا هرنت مشخصه ی خاصی داره که بشه تشخیص داد چه نتیه تفاوت نتها باهم چیه؟ اگتیونر نباشه من از کجا بدونم نتی که اجرا میشه چیه؟
    11. نت ر در تار با نت ر ویولن تفاوت داره؟فرکانسشون که چهارصدو چهله فقط طنینشون فرق میکنه. این سوالم برا اینه که تو کتاب دوم استاد خالقی قسمت تغییر کوک نوشته قطعاتی که برای ویولن نوشته میشود در تار به یک پرده پایین تر انتقال میدهند بطوری که می در ویولن صدای ر در تار ولا در ویولن صدای سل تار را میدهد وقتی باهم مینوازند هم صدا میشود.
    خواهش می کنم. سوال ها خیلی متنوع هستن. اگه سعی کنی روی یه مبحث خاص تمرکز کنی بهتره. توی بخش های مختلف سوالاتو بپرس که دیگران هم بهت جواب بدن

1- تحریر همون چه چه هست (قدیم بهش می گفت چه چه ... معمولا توی اوازها تحریرهای مختلفی اجرا می کنن خواننده ها). توی سازها معمولا توالی چند نت با تکیه ، تحریری شبیه به اون چیزی که خواننده اجرا می کنه رو ایجاد می کنه. ردیف که بزنی توی آوازها تحریرها رو می بینی.

2- نخیر. اصولا دستگاه ها ذاتا سخت و آسون نیستن. ولی از نظر انگشت گذاری اگه بخوای بدونی، راست پنجگاه سخت نیست.

3- سه گاه و بخصوص مخالف سه گاه یه مقدار از نظر انگشت گذاری شاید نیاز به دقت بیشتری داشته باشن، وگرنه تفاوت چندانی بین دستگاه ها و گوشه ها نیست (البته بعضی از گوشه های ردیف صبا تکنیک های خاصی نیاز دارن)

4- اطلاعات دقیقی ندارم. اگه منظور شور عربی باشه که فکر می کنم با ابوعطا فرق می کنه (ظاهرا یه مقدار شبیه به سه گاه هستش) شور عربی با دستان عرب فرق می کنه.

5- گوشه ی نصیر خوانی در یکی از کتاب های استاد خالقی هست. گوشه ها تعدادشون زیاده. توی ردیف صبا جلد 1 و 2 گوشه های اصلی اومده و چندتا هم توی کتاب های استاد خالقی هستن. گوشه ها تقریبا بصورت کامل تر در ردیف میرزا عبدالله و کتاب های دیگه (چند تا گوشه در کتاب حدیث مهر استاد رحمت الله بدیعی برای ویلن نوشته شده) ... البته ردیف میرزا برای سازهایی مثل سنتور و تار نوشته شده.

6- گام بالا رونده یعنی 8 نت متوالی رو طبق قاعده ای خاص بصورت بالا رونده بچینیم (مثلا دو - ر - می - فا - سل - لا - سی - دو) ... حالا اگه برعکس بیایم میشه پایین رونده ... تحریر هم به همین شکله مثلا اگه با سه تا نت پشت سر هم و تکیه بینشون به صورت بالا رونده تحریر ایجاد کنیم میشه تحریر بالا رونده (باید بشنوی تا متوجه بشی)

7- نت شروع که دیز و ... نمیشه معمولا (البته میتونه باشه) ... منظورتو متوجه نشدم. مثلا گام سی بمل ماژور از نت سی بمل شروع میشه و گام دو ماژور از نت دو ... میشه از سی کرن هم گام شور ساخت ولی مرسوم نیست این کار.

8- هر دستگاهی معمولا از نت های خاصی برای ویلن شروع میشه که راحت تر باشه. مثلا ماهور ر و سل (بعضی وقتا هم دو و یکی دو نت دیگه) برای ویلن در کوک استاندارد راحت تر هستن (البته برای ماهور ر راحت تره که بعضی وقتا سیم آخرو به جای سل، لا کوک کنیم) از نت های دیگه هم میشه شروع کرد و ماهور ساخت ولی خب انگشت گذاریشون بعضا خیلی سخت میشه یا نیاز به تغییر کوک هست.

9- فالش نیستن. احتمالا پایین تر کوک کردن (تیونر شما احتمالا روی 440 هرتز هست حالا نوازنده میتونه روی هر فرکانسی که دوست داشت سازشو کوک کنه) سری و کرن هم سلیقه ای نیست ولی بعضیا اعتقاد دارن که سی سری اصفهان ر با سی سری شور لا یه کمی باید تفاوت داشته باشه (بحثش مفصله)

10- نه، نت ها نسبت به هم سنجیده میشه. البته بعضیا صدای نت ها در کوک اصلی رو با تمرین و تجربه به خاطر میسپارن... ولی اگه کوک تغییر کنه باید یه نت مبنا به شنونده داده بشه. مثلا برای ویلن ، لا نواخته بشه و نسبت به اون میشه فهمید نت های دیگه ای که اجرا میشه چی هستن.

11- اگه با تیونر و روی یه فرکانس مساوی کوک شده باشن، نخیر فرقی نمی کنه. جنس صداشون متفاوته. اون چیزی که کتاب استاد خالقی نوشته مفصله. که بعدا برات توی یه فرصت مناسب توضیح میدم

24. 2 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    92444
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    95
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    11

ممنونم اقای احمدی
    کاملا درست میفرمایید خیلی متنوعن از این بابت شرمنده بعضی سوالات خیلی حرفه ای هستن بعضی ها خیلی ابتدایی
    از اونجایی که سوالات مخلوط هستن اصلا نمدونم باید کجا مطرح کنم وهم دوس ندارم زیاد بحث بشه بیشتر دوس دارم سوالوجواب باشه تا بحثو گفتگو و اینکه چون جوابها تو ذهنم به خاطر عدم تمرین اون موضوع یادم نمیمونه هی میام میخونم برا همین تاپیکای مختلف باشه نمتونم پیدا کنم اینترنتم که همیشه در دسترسم نیست
    سوالای مربوط به پست بالا:
    سوال 7 . منظورم این بود که مثلا گام فا سری داریم گام می کرن وگام ر سری و... ؟
    سوال 9. اخه من با بیست فرکانس امتحان کردمبا هیچ کدوم نخوند بعدشم مثلا من اگه می رو با فرکانس پایینتر کوک کنم میشه می کرن اگه 430 هرتز باشه شاید(ر) هم بشه اونوقت این قضیش چی میشه ؟اصلا تفاوت نتی که اجرا میکنیم با نت اصلی چقد فاصله داشته باشه بهش میگیم فالش ؟یک میلیمتر دو میلیمتر ؟یک هرتز دو هرتز؟ اونم برا این گفتم که استاد بدیعی گفته بودن سری و کرن های من با سری کرنهای استاد یاحقی فرق داره.
    سوال11. خب رنگ صدا که معلومه اون طنین رنگ صدای سازها باهم فرق داره اگه یکی بودن که اصلا نمیشد تشخیص داد اجرا با چه سازی انجام میشه ولی وقتی من تار و ویولن رو مثلا سیم اولشون رو رو فرکانس 440 کوک کردم حالا این دوتا می باهم هم خونی ندارن یا فقط رنگ صدا فرق میکنه ؟تو همنوازیها دوتا نت می که یکی با تاره یکی با ویولن اینا با هم نمیخونن ؟من یه مشکلی که دارم منظورمو نمتونم درست برسونم طولش میدم ببخشید لپ کلام مثلامن تیونرو دیاپازونو ... ندارم ولی میدونم سیم xتار می کوک شده حالا میتونم با اون می سیم اول ویولن رو کوک کنم رو نت می یا باید یه ویولن دیگه پیدا کنم با صدای ویولن کوک کنم؟
    سوالات جدید:
    1 . چهار مضرابهایی که تو کتاب صبا هستن اکثرا دوبل نت دارن من نمتونم دوبلها رو درست اجرا کنم ارشه گاهی یه ذره از سیم جدا میشه مجبور میشم فشار رو رو ارشه بیشتر کنم که صدا خراب میشه این هم مثل بقیه مشکلات با تمرین حل میشه یا ترفند خاصی داره؟
    2. گوشه غم انگیز اواز دشتی خط اول نت سی روی سیم می روش نوشته پنج . خب نت سی انگشت چهارم میفته من اینو چجوری باید اجرا کنم ؟نکنه ایجاد ناله گلیساندو باشه تازه پنج رو بعضی جاها فارسی نوشته بعضی جاها انگلیسی تفاوتی دارن؟
    3. اواز دشتی گوشه ی دیلمان چهار نت اول بالاشون 3.2.1 نوشته با علامت گلیسادو منظور چیه متوجه نمیشم؟
    4. اواز بیات ترک چهار مضراب وقتی به شکسته میرسه کوک رو باید عوض کنیم؟اگه عوض نکنیم دوبل نت جور در نمیاد؟
    5. شما یک اهنگو حدودا چند بار اجرا میکنید تا درست اجرا کنید و چند بار اجرا میکنید تا حفظ بشید بدون نت اجرا کنید؟
    فعلا تمام شرمنده که تحملم میکنید با این سوالای نامفهوم و مخلوط
    یکم بهتر شدم بعضی سوالارو که برام پیش میا خودم تو ذهنم حل و فصل میکنم البته تا بهتر بشم دوستان مخصوصا جناب احمدی رو خیلی اذیت کردم امیدوارم به بزرگی خودتون ببخشید
    ویرایش توسط hamed10 : Thursday 17 July 2014 در ساعت 11:32 PM

26. کاربران زیر از hamed10 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

خواهش می کنم. در مورد سوال های قبلی:

سوال 7 - اگه بخوای دستگاه یا آواز ایرانی داشته باشی چنین چیزی رو داریم. مثلا میگن سه گاه فا سری ... حالا من بحثشو زیاد باز نمی کنم. گام های ایرانی مبحثشون مفصله (کلا بعضیا میگن توی موسیقی ایرانی گام نداریم) اگه خواستی بگو تا کتابی رو معرفی کنیم تا مطالعه کنی (در مورد تئوری موسیقی ایرانی و ردیف) ... اما مثلا گام مینور یا ماژور خیلی مرسوم نیست که از مثلا سی کرن شروع بشه. شنیدم که آهنگسازی بوده که چنین کاری کرده ولی خیلی مرسوم نیست.

سوال 9 - سیم ها نسبت به هم کوک میشن. مثلا من اگه سیم لا یه پرده پایین تر یعنی سل کوک کنم و همه ی سیم ها رو یه پرده بیارم پایین میتونم همون می لا ر سل در نظر بگیرم. مهم اینه که اگه میخوایم استاندارد کوک کنیم ، سیم ها نسبت به هم با فاصله ی پنجم کوک بشن. وقتی میگیم فالش شده که مثلا سیم لا رو که کوک می کنیم ، برای نواختن نت سی انگشت اولمون رو طوری بذاریم که از یه پرده کمتر یا بیشتر بشه. تمام این ها بطور نسبی هستن. با تیونر بگیر ببین لا رو چی نشون میده... مثلا ر نشون میده. اگه نت سی که میگیره رو می نشون بده یعنی درسته. باید سیم های دیگه هم همخوانی داشته باشن.

سوال 11 - اگه تار و ویلن با یه فرکانس کوک شده باشن، می برای هر دو یکسان هست. میتونی مثلا به نوازنده ی تار بگی می بزنه و تو سیم اول رو باهاش کوک کنی. البته این برای همنوازی نیستا. همنوازی بحثش جداست (برای همنوازی با سنتور و تار و سه تار و ... باید ویلن یه پرده پایین تر کوک بشه که اگه خواستی توضیح میدم)

سوالای جدیدت هم بذاریم برای یه فرصت مناسب تر.

28. کاربران زیر از virtuoso به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    92444
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    95
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    11

ممنون
    7. بله لطف میکنید معرفی بفرمایید
    9. پس مهم فواصل انگشت گذاری هست نه صدای نت مثلا میتونیم اهنگ غوغای ستارگان که با می شروع میشه با هر نت دیگه ای شروع کنیم ولی ترتیب انگشت گذاری همونه مثلا اولش نیم پرده - یک پرده و...
    روشن شدم خیلی هم روشن شدم ولی تو هم نوازی فک کنم باید علاوه بر انگشت گذاری نتها رعایت بشه
    11. در همنوازی فک کنم برا انگشت گذاری راحت تر اینکارو میکنن وگرنه صدای نتها رعایت میشه مثلا وقتی ویولن ر میزنه تار هم ر میزنه ولی کوکشون فرق میکنه بله لطف میکنید توضیح میدید من طالب همه ی توضیحات شما هستم مرسی

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

ممنون
    7. بله لطف میکنید معرفی بفرمایید
    9. پس مهم فواصل انگشت گذاری هست نه صدای نت مثلا میتونیم اهنگ غوغای ستارگان که با می شروع میشه با هر نت دیگه ای شروع کنیم ولی ترتیب انگشت گذاری همونه مثلا اولش نیم پرده - یک پرده و...
    روشن شدم خیلی هم روشن شدم ولی تو هم نوازی فک کنم باید علاوه بر انگشت گذاری نتها رعایت بشه
    11. در همنوازی فک کنم برا انگشت گذاری راحت تر اینکارو میکنن وگرنه صدای نتها رعایت میشه مثلا وقتی ویولن ر میزنه تار هم ر میزنه ولی کوکشون فرق میکنه بله لطف میکنید توضیح میدید من طالب همه ی توضیحات شما هستم مرسی
    7 - من فکر می کنم یه مقدار هنوز برای شما زود باشه. اگه ردیف نوازی رو شروع کردی، میتونی در کنارش شروع به خوندن تحلیل و تفسیر ردیف کنی. البته قبلش بهتره تئوری موسیقی رو خونده باشی. کتاب خوب زیاد هست (از استاد خالقی و دیگران) اما من دوتا کتابی رو که خودم دارم بررسی می کنم به شما معرفی می کنم.
    1) دستگاه در موسیقی ایرانی (پرفسور هرمز فرهت) : نسبتا مختصر و مفید در مورد دستگاه ها ، آوازها و گوشه ها توضیح دادن. باید با دقت و تامل خونده بشه.
    2) تجزیه و تحلیل و شرح ردیف موسیقی ایران (استاد فرهاد فخر الدینی) : نسبت به کتاب قبلی مفصل تر هست.

نکته: خوندن تئوری محض کمکی به هنرجو نمی کنه. باید حس و حال دستگاه ها و آوازها و گوشه ها رو درک کرد که با گوش دادن و نواختن زیاد به دست میاد

9 - بله دقیقا همینه.

11- در تار و سنتور و کلا اکثر ادوات ایرانی ، گام ها رو یه پرده پایین تر از ویلن شروع می کنن. مثلا سنتور نوازها معمولا شور رو از نت سل شروع می کنن و میسازن (سنتور سل کوک منظورمه که متداول تر هست) ولی ما از لا. پس ما میتونیم ساز رو یه پرده پایین تر کوک کنیم اما فرض می کنیم داریم شور لا می زنیم. ولی سیم لا یه پرده رفته پایین تر و شده سل ... پس وقتی انگشت اول رو میذاریم به جای اینکه صدای سی کرن بده صدای لا کرن میده و بنابراین با صدای سازی که باهاش همنوازی می کنیم هم کوک می شه.

31. کاربران زیر از virtuoso به خاطر این پست تشکر کرده اند:

صفحه 3 از 12 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)