لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: اهنگساز به کی میگن ؟ تنظیم کننده به کی میگن؟

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    98810
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    13
    12 بار تشکر شده در 6 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

Post اهنگساز به کی میگن ؟ تنظیم کننده به کی میگن؟

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام
    ممنون میشم دوستان در این مورد کمی توضیح بدن
    اهنگساز دقیقا چیکار میکنه و قتی اهنگی میسازه اون اهنگو چطور به تنظیم کننده میده؟
    ایا برای همه سازها نتها رو مینویسه؟ یا نه فقط با یه ساز که پیانو هست اهنگو میسازه؟
    ایا اهنگساز مشخص میکنه که اون اهنگی که ساخته شده با چند ساز نواخته بشه یا تنظیم کننده مشخص میکنه؟

تنظیم کننده کارش دقیقا چیه ؟ چرا سیروان خسروی بهترین تنظیم کننده ایرانه مگه تنظیم های اون چطوریه ؟

خیلی ممنون اگه به این سوالا جواب بدین واقعا من گیج شدم من الان خودم اهنگ میسازم با اف ال اما هنوز نمیدونم کدوم قسمت کار اهنگ سازیه کدومش تنظیم خواهش میکنم کمی این قضیه رو برام باز کنید
    با تشکر

2. 4 کاربر برای این پست از imanraha1 تشکر کرده اند:

3. # ADS

Honey_Shababi آواتار ها
    مدیر کل انجمن ها

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مدیر کل انجمن ها
    شماره عضویت
    22033
    میانگین پست در روز
    0.70
    تشکر از پست
    13,427
    9,726 بار تشکر شده در 2,712 پست
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    5 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1,435/20
    Given: 1,833/25
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط imanraha1 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام
    اهنگساز دقیقا چیکار میکنه و قتی اهنگی میسازه اون اهنگو چطور به تنظیم کننده میده؟
    ایا برای همه سازها نتها رو مینویسه؟ یا نه فقط با یه ساز که پیانو هست اهنگو میسازه؟
    ایا اهنگساز مشخص میکنه که اون اهنگی که ساخته شده با چند ساز نواخته بشه یا تنظیم کننده مشخص میکنه؟

تنظیم کننده کارش دقیقا چیه ؟

با تشکر
    سلام ایمان جان

اول این نکته رو خدمتت عرض کنم که الزاما آهنگساز و تنظیم کننده افراد جداگانه ای نیستند. یعنی یک آهنگساز میتونه خودش هم تنظیم کننده آهنگش باشه. در موسیقی کلاسیک تا اونجایی که من اطلاع پیدا کردم، آهنگساز کسی هست که یکی از وظایفش تنظیم و انتخاب ساز ها و نت نویسی برای تک تک ساز های اون قطعه هست.
    اصولا آهنگساز (در موسیقی های پاپ و غیر کلاسیک) به کسی گفته میشه که ایده اولیه آهنگ رو میده. حالا این ایده میتونه ملودی باشه، به همراه اورتور و آکورد ها و هارمونی قطعه ... یا حتی فقط یک زمزمه ای از آهنگ باشه.
    تنظیم کننده، به کسی گفته میشه که وظیفه انتخاب ساز ها و arrange اون ها رو با توجه به ایده دریافت شده از اهنگساز، بر عهده داره که این خودش شامل نوشتن نت برای تک تک سازهایی هست که قراره توی آهنگ به کار بره.
    مثال میزنم. مثلا یک نفر، یک ملودی برای شعری که در دست داره، درست میکنه و آکورد های اون ملودی رو با توجه به دانشی که از تئوری موسیقی داره، درست میکنه و برای من با گیتار آکوستیک اجرا میکنه. حالا وظیفه من به عنوان تنظیم کننده اثر (با سلیقه شخصی خودم به عنوان تنظیم کننده) اینه که این ایده رو در قالب یک آهنگ کامل (که شامل سازهای مرتبط با سبکی که کار میکنم هست) ، پیاده سازی کنم. مثلا سازهایی که برای آهنگم (مثلا در سبک راک) انتخاب میکنم. شامل 2 عدد گیتار الکتریک (یکی برای سولو و دیگری برای ریتم) ، درامز، گیتار بیس و کیبرد (برای پد و فضا سازی) ... حالا میام و در ذهن خودم یک تصویری از آهنگی که قراره تولید بشه، شکل میدم که مثلا گیتارها چه نتی رو بزنن و درامز کجاها شروع بشه و گیتار بیس چیکار کنه و ... در کل هرچیزی که قراره توی آهنگم اتفاق بیفته (به غیر از مسائل مربوط به میکس) رو باید مدیریت کنم و به مرحله اجرا برسونم.

البته این موردی رو که گفتم، صرفا یک مثال بود. چون ممکنه تنظیم به طریق دیگری هم صورت بگیره. مثلا یکی میاد و یه آهنگ قدیمی رو به سبک خودش تنظیم میکنه و ساز بندی ها و اورتور قطعه رو عوض میکنه و حس و حال امروزی تری به آهنگ میده. یه این کار هم تنظیم کنندگی گفته میشه.
    در کل اگه بخوام بگم خیلی به نظر من قانون خاصی وجود نداره. فقط این مثال ها به جهت این بود که مفهومش رو درک کرده باشید.

خیلی ممنون اگه به این سوالا جواب بدین واقعا من گیج شدم من الان خودم اهنگ میسازم با اف ال اما هنوز نمیدونم کدوم قسمت کار اهنگ سازیه کدومش تنظیم خواهش میکنم کمی این قضیه رو برام باز کنید
    اینکه شما با اف ال آهنگ میسازید، هم شامل تنظیم کنندگی میشه و هم شامل آهنگسازی. یعنی ایده اولیه، ملودی و هارمونی قطعه به همراه آکورد هایی که برای اون در نظر میگیرید، مربوط به آهنگسازی، و بقیه کارها شامل انتخاب ساز ها و چیدمان نت ها برای هر ساز و قرار دادن پترن ها در پلی لیست، مربوط به تنظیم کنندگی میشه.
    تمرين تمرين تمرين

موفقيت

5. 8 کاربر برای این پست از Honey_Shababi تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    98810
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    13
    12 بار تشکر شده در 6 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

سلام هانی عزیز ممنون بابت توضیحاتت.
    چند تا سوال دیگه دارم اگه شما یا دوستای دیگه جوای بدن
    1- در موسیقی پاپ چه اهنگسازای خوبی داریم میشه نام ببرید و توضیح بدین چرا اهنگسازیشون خوبه ؟
    2- اصول یه اهنگ خوب چیه از کجا باید شروع و به کجا ختم بشه در طول اهنگ چه اتفاقایی باید بیفته که اهنگ اهنگ قوی بشه؟
    3- تنظیم قوی به چه تنظیمی میگن برای یه تنظیم قوی باید چه معیارهایی مد نظر تنظیم کننده باشه و برای اهنگ ساز هم همین طور
    4- در اهنگسازی احساس مهم تره یا منطق (هر چند هر دو مهمه اما کدوم مهتره؟) ؟ اخه من یه جمله از باخ می خوندم که نوشته بود موسیقی از فکر می اید و به دل مینشیند، اما تو ایران میگن انچه از دل براید بر دل نشیند؟

7. کاربران زیر از imanraha1 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657
    3,206 بار تشکر شده در 1,404 پست

شبکه های اجتماعی من

Add r_a_m_i_n on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/9
    Given: 3/3
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط imanraha1 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام

تنظیم کننده کارش دقیقا چیه ؟ چرا سیروان خسروی بهترین تنظیم کننده ایرانه مگه تنظیم های اون چطوریه ؟

با تشکر
    درود دوست عزیز
    در مورد سوال اول : آهنگساز دقیقا آهنگ میسازه... یعنی یک ملودی جدید تولید میکنه که قبلا نشنیدیم... و اون آهنگ رو میتونه فایل ضبط شده اش رو به تنظیم کننده بده.. و هم میتونه نت اون قطعه رو به تنظیم کننده بده...
    میتونه برای یک ساز نت بنویسه و هم میتونه برای چندین ساز نت بنویسه... اما آهنگسازی که آهنگِ ساخته شده اَش در مرحله ی اول برای چندین ساز نوشته شده باشه.. مسلما... مغزِش توانایی تولید و درک موسیقی چندصدایی بطور همزمان رو داره.. و اون آهنگساز خودش تنظیم کننده هم هست...
    با هرسازی که دوست داشته باشه میتونه آهنگ بسازه... حتی میتونه بدون ساز با زمزمه و سلفژ یک آهنگ اون رو خلق کنه...
    اگه آهنگ در ابتدا برای چندساز نوشته شده باشه که آهنگساز مشخص میکنه که برای چندساز نوشته شده باشه.. اما اگر ملودی تک خطی باشه و برای یک ساز نوشته شده باشه... بسته به اینکه بخواهیم ملودی رو کجا اجرا کنیم و چطوری اجرا کنیم.. تنظیم کننده مشخص میکنه... اما کلا قانون خاصی براش نیست...
    تنظیم کننده کارش تنظیم کردن قطعه برای چند سازه... و لفظ بهترین تنظیم کننده رو هم لطف کنید از جلوی اسم ایشون بردارید... و هیچوقت با این قاطعیت لفظ بهترین رو در مورد کسی بکار نبرید...

شما که فرق این الفاظ رو نمیدونی مسلما آهنگسازی نمیکنید... و چیزی که به اشتباه توی ایران مُد شده اینه که مردُم اسم بداهه نوازی خودشون رو میذارن آهنگسازی...
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

9. 6 کاربر برای این پست از r_a_m_i_n تشکر کرده اند:

Amir Akbari آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21368
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    633
    424 بار تشکر شده در 141 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 35/0
    Given: 79/0
    میزان امتیاز
    15

سلام

با تشکر

درود دوست من، پرسش هایی که مطرح کردی بسیار کلی هست و پاسخ اونها در چند سطر کمی دشوار، درباره ی آهنگساز چیزی که در تصور ما ایجاد شده شخصی ست که یک ملودی رو خلق کنه و انرو با ساز یا زمزمه و حتا گاهی با سوت اجرا کنه و به تنظیم کننده برای هارمونی، سازبندی و... بسپاره، این کار در جامعه ی ما مرسوم شده و گاهی میبینیم خواننده ای که توانایی نواختن سازی رو هم نداره آهنگسازی میکنه و همان آهنگ رو که خودش ساخته در کنسرت فالش اجرا میکنه !!! نتیجه ی اینگونه کارها با گذشت زمان خودش رو نشان میده، آهنگها ماندگار نیست و با چند مرتبه شنیدن گوش رو خسته میکنه و فراموش میشه .

به باور من آهنگساز باید افزون بر ذهن خلاق دستکم یک ساز رو بخوبی و بهمراه نت بنوازه همینطور دوره های هارمونی رو فرا بگیره .
    اما درباره ی تنظیم کننده موضوع کمی پیچیده ست چون تنظیم کننده باید اصول ساز شناسی، هارمونی، گستره ی صدای سازها، نحوه ی نواختن سازها، نت نویسی سازهای مختلف و... رو آموخته باشه تا متناسب با صدای خواننده (بم یا زیر، اپرا، خانم یا آقا، کودک یا بزرگسال) و یا کارهایی که برای تک نوازی سازی بخصوص ساخته میشه سازهای مختلف رو انتخاب و چیدمانش رو به بهترین شکل انجام بده، کارهای تنظیم کننده هایی مانند واروژان، عبدی یمینی و داریوش تقی پور رو گوش کن دوست خوبم اون وقت نظرت درباره تنظیم آهنگ به کلی تغییر میکنه .
    به دلیل نبود سرمایه در بخش موسیقی ما پیشرفت چشمگیری در این بخش نداشتیم، آهنگها دچار تکرار و شوربختانه تقلید شده، کیفیت آهنگها بسیار پایین اومده، استفاده از سازهای مجازی اونهم به صورت نادرست سسبب شده نوازندگان انگیزه ی ادامه کار و پیشرفت رو از دست بدهند .

امیدوارم روزی برسه تا موسیقی در جایگاه حقیقی خودش قرار بگیره .
    ای آنکه از دیار من آخر گریختی
    چون شد که از تو باز نیامد نشانه ای

11. 4 کاربر برای این پست از Amir Akbari تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)