لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: امتیاز شما به کلّ تاپیک

رأی دهندگان
15. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • 0

0 0%
  • 1

1 6.67%
  • 2

0 0%
  • 3

0 0%
  • 4

0 0%
  • 5

1 6.67%
  • 6

2 13.33%
  • 7

1 6.67%
  • 8

1 6.67%
  • 9

1 6.67%
  • 10

8 53.33%
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 16 از 20

موضوع: رادیو نت آهنگ - 006 - Green_Moment

Green_moment آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    66018
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    469
    680 بار تشکر شده در 198 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 139/0
    Given: 92/0
    میزان امتیاز
    12

پیش فرض رادیو نت آهنگ - 006 - Green_Moment

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام به همه دوستان..

اول از همه عنوان کنم که متاسفانه چون مقدار نوشته های من زیاد بودن امکان ارائه تمام لیست در پست اول نبود و من وقتی ارسال کردم وی بی ارور داد که تعداد حروف بیش از حد استاندارد برای یک پسته..

به همین علت پنج اثر رو در پست اول و پنج اثر رو در پست دوم معرفی میکنم لطفی پستی ارسال نفرمایید تا پست دوم هم ارسال بشه.

در وهله دوم باید تشکری از دوست عزیز, فرشاد گرامی بکنم به خاطر ایده خوبشون

از نظر من انتخاب موسیقی های مورد علاقه چند ویژگی مثبت داره که مهمترینشون ایجاد و جریان یافتن بحث درباره موسیقی هستش..

امیدوارم به کمک دوستان و کاربران عزیز این ایده بتونه به صورت شایسته رشد کنه.

متاسفانه عدم پرداخت بحث صحیح و علمی و فنی درباره موسیقی مسئله ای بوده که همواره نقطه ضعف توجه جدی به موسیقی ما بوده..

نمیدونم از انتخاب های من تا چه حد بحث شکل میگیره با توجه به اینکه زمان هم نزدیک به پایان سال و شاید وقت آزاد زیاد نباشه..

صحبتهایی که نوشتم طولانی بودن و واقعا وقت بسیار زیادی رو به منظور جمع بندی دقیقشون خرج کردم (از هفته پیشروزی یک ساعت این نوشار رو کامل میکردم) امیدوارم از حوصله دوستان خارج نباشه و بتونه باعث مطالعه و بحث بشه.

با این حال متاسفانه نوشتن درباره آثار پایانی لیست همونطور هم که معلومه به خاطر مصادف شدن با اومدن تعداد زیادی مهمان کم رمق تر از آثار معرفی شده اولی شده حتی در نقد قطعه آخر مجبور شدم به نقد های نوشته شده قبلم رجوع کنم

نیچه میگه : „زندگی بدون موسیقی اشتباهی بزرگ بوده است” قطعا و بدون شک باید گفت موسیقی به علت برقراری مستقیم و بدون واسطه احساسات (فارغ از بیان کلمات و بیان تصویری) تاثیر گذار ترین نوع هنر دربرخورد با عواطف بشریه..

من تقریبا همه نوع موسیقی رو گوش دادم و بسیاری از موسیقی ها فارغ از حاشیه سازی در بطنشون دارای آثاری تاثیر گذار بودن (چه از لحاظ فنی و چه احساسی)..

برخی از آآثار متال رو باید گفت آثاری سنگین و قدرتمند بودن .

آثار موسیقیجز , آثاری که بروز احساسی بسیار آزاد و سیال داره بسیار سبک بدیع و غنی هستش.

حتی در موسیقی پاپ آثاری قابل تامل و قدرتمند وجود داره..

موسیقی سنتی ایران دارای ابعاد وسیع احساس و فنی هستش و آثاری قابل ملاحظه داره.

باید گفت که انکار یک سبک در موسیقی کاری کوته فکرانه و نشانه خامی و کمی دانش و تعصب فکری در نظر و دیدگاه فردیه..
    همونطور که مولوی میفرماید :

سخت گیری و تعصب خامی است / تا جنینی کار خون آشامی است

لیست من تماما شامل آثار موسیقی کلاسیک میشه نه به علت تعصب خاطرم بلکه واقعا آثاری که با روح و فکر و دانشم هماهنگ و همگام بودن این آثار عظیم بشری بودن و برخورد من درباب موسیقی مورد علاقه, موسیقی کلاسیک بوده و هست و خواهد بود.

و باید بگم آشنایی دقیق و فنی من با موسیقی کلاسیک دنیا رو از دریچه ای بسیار بدیع و عظیم تر به من نشون داد !

اما ابتدای امر با توجه به اینکه همیشه در مفهوم علمی و صحیح موسیقی کلاسیک اشتباه صورت میگیره باید پرسید که موسیقی کلاسیک چیست ؟

جواب اینه که موسیقی کلاسیک عبارت است از موسیقی دقیق که آهنگساز تمام نکات فنی اعم از پارتیتور نویسی و نوع ساز و تمپو و گام رو مشخص میکنه و نوازنده و رهبر ارکستر موظف به رعایت دقیقشونه..

شما در موسیقی پاپ میتونید آهنگ معروف moon river هنری منچینی رو با پیانو گیتار و ویولون بزنید و با قاطعیت بگید که من آهنگ moon river رو نواختم !

اما شما نمیتونید سمفونی نهم بتهوون رو با یک پیانو بزنید و بگید سمفونی نهم بتهوون رو نواختم !

برای نواختن سمفونی نهم بهتوون نیاز به سابت سولی , گروه کر میکس شده , پیکولو , دو فلوت, دو ابوا , دو کلارینت بی بمل , دو باسون , یک کنتر باسون , چهار هورن در ای بمول , 2 ترومپت, 3 ترومبون , یک تیمپانی , سیمبالس , تریناگل , یک درام باس و یک ارکستر زهی شامل نوازندگان ویولن ویولا و ویلون سل دارید..

هنگامیکه تمامی سازهای فوق بر اساس پارتیتور مخصوص خودشون و در گام مشخص شده (دی مینور) با چهار تمپوی مشخص شده چهار موومان رو به طور کامل نواختند شما میتونید بگید سمفونی نهم رو شنیدید و یا رهبری کردید !
    پس همونطور که اشاره شد موسیقی کلاسیک موسیقی دقیق که اهداف آهنگساز رو دنبال میکنه.

اما چرا موسیقی کلاسیک ؟ به همون علت که باید غذای لذیذ خورد . موسیقی خوراک روح هست و این خوراک باید نوش جان باشه نه نیش جان.

موسیقی کلاسیک حواس ما رو به تحرک وا میداره و ذهن رو به فعالیت میکشونه..

آزمایشات علمی که بر روی موسیقی آهنگسازانی همچون باخ بتهوون برامس موزارت اشتراوس و مالر صورت گرفته نشون داده مخاطبان رو از استرس خالی میکنن و قدرت افزایش بازجذب مغزی رو به طور موثری افزایش میده !

همینطور این مطالعات نشون داده در کودکان تازه متولد شده موسیقی کلاسیک تونسته فعالیت مغذیشون رو به حد متعادل برسونه بقیه موسیقی های مورد آزمایش گرفته فاقد این تاثیر گذاری بودن !

همینطور تحقیقات در سال 2004 در دانشگاه سن دیگو نشون داده شنیدن آثار باخ بتهوون و برامس به مدت سی دقیقه هیجانات قلبی و فشار قلب رو در موقعیت های استرس زا تا بیش از 40 درصد کاهش داده .

منابع :

[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

این تحقیقات تعداد بسیار زیادی هستن که با جستجوی ساده در اینتنت میتونید به تعداد عظیم تریشون برسید.
    .

درباره بررسی مسائل فنی و تکنیکی موسیقی کلاسیک هم صحبتهای زیادی هست که در صورت پرداختن بهش صحبتهام بسیار طولانی میشه و بهتره که این صحبتها در تاپیکی جداگانه مورد بررسی قرار بگیرن.

بعد از تمامی صحبتها باید بگم که انتخاب ده اثر کاری مشکل بود و من هم ترجیح دادم صرفا سلیقه و علاقه خودم رو اعمال کنم و تمامی لیست من هم قطعات کلاسیک هستند و خواهند بود..

همونطور که قبلا دوستان اشاره کردند تعداد ده گزینه ها برای نظر سنجی مشخص شده که صرفا برای امتیاز دهی به تاپیک و موضوع ازش استفاده کنید و اگر شماره اثری رو مورد پسند دونستید رای بدید و اگر هم خوشتون نیومد قطعا هیچ ایرادی نداره و باید گفت موسیقی خواه و نا خواه امری سلیقه ایه.

چند نکته قبل از معرفی آثار نیاز هست که مطرح بکنم

اول اینکه با توجه به این مسئله که آثار موسیقی کلاسیک معمولا آثاری بسیار طولانی هستند (من باب مثال سمفونی شماره 3 مالر بیش از 95 دقیقه طول میکشه !) و البته با در نظر گرفتن این نکته که سرعت اینترنت در کشور ما اصلا مناسب نیست و سرویس ها هم سرویس های حجمی هستن من قسمتهایی منتخب از موومان ها رو جدا کردم و برای عزیزان آپلود کردم .

به نظرم اینکار علاوه بر استفاده بهینه از اینترنت ایران باعث میشه دوستان با شنیدن کامل آثار سر در گم نشن و اگر قطعه ای رو پسندیدن به دنبالش برن و به طور دقیق و اصولی و کامل گوشش بدن.

نکته دوم اینکه سعی کردم برای هرگزینه از ده انتخابم گفتار هایی از بزرگان موسیقی درباره اون اثر و یا آهنگساز اون اثر ارائه بدم تا بتونه باعث جذابیت بیشتر بشه و امیدوارم مورد پسند واقع بشه.

و نکته سوم اینکه با وجود به اینکه تحلیل و بررسی تکنیکی آثار موسیقی کاری مشکل و واقعا طاقت فرساست سعی کردم که هر قطعه رو تا اونجایی که مقدوره از منظر فنی و علم موسیقیایی هم تحلیل کنم و در این راه علاوه بر دانسته های خودم از کتابهای cles de la muisque musical maslcrpicces که با عنوانآثار کلیدی موسیقی اثر گی للون و توسط مترجم توانا آقای دکتر محمد مجلسی ترجمه شدن و همینطور کتابراهنمای جامع موسیقی کلاسیک آکسفوردA Companion to Classical Music که توسط رضا رضایی ترجمه بسیار جامعی شدن بهره فراوان بردم.

امیدوارم که این نوشتار مورد پسند عزیزان قرار بگیره.

فراموش نکنید که در نظر سنجی تاپیک که امتیاز کلّ تاپیک هست (در بالای صفحه) رای بدید (کسی‌ اسامی رای دهندگان رو نمی‌تونه ببینه) و از همه مهمتر یکی‌ از آهنگ‌ها رو بعنوان انتخاب برتر خودتون انتخاب، و نامش رو همینجا اعلام کنید.

لطفاً برای گرفتن نوبت، جهت ایجاد تاپیک رادیو، [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] کلیک کنید.

خوب بهتره بپردازم به اصل مطلب و ده اثر منتخب که قطعا از هر چه بگذریم سخن دوست خوش تر است!

1 . Beethoven : Missa Solemnis In D major op.123

میسا سولمنیس در دی ماژور اپوس 123 اثر لودویگ بتهوون

„بتهوون بزرگترین آهنگساز است و پس از او هیچکس” گوستاو مالر

„بتهوون بزرگترین آهنگسازان است” جاکومو روسینی

یکی از آخرین آثار زندگی دردناک و تراژدیک وار بتهوون میسا سولمنیس در دی ماژوره اثری که در کنار مس در بی مینور باخ بزرگترین آثار کرال تاریخ موسیقی و قطعا از برترین آثار تاریخ موسیقی هستن..

اثری برای یادبود وحدت و توحید الهی و سپاس از لطف بیکران خداوند , با آوای هارمونی هایی به شدت گرم !

میسا سولمنیس اگرچه شهرت سمفونی ها و سوناتها و یا کوارتت ها و باگاتلهای بتهوون رو نداره اما اثر مورد علاقه موسیقیایی خودش بود و اون رو „کار زار یک عمر موسیقی” خطاب میکرد.

باید گفت که بررسی فنی و احساسی این اثر عظیم انسان رو عمیقا به اسارت در میاره و به بالندگی احساس و روح می انجامه..

این اثر همچون آخرین آثار بتهوون در دورانی که کاملا کر شده بود و قدرت شنواییش رو تماما از دست داده بود نوشته شد.

باید گفت که از تضادهای پر معنای تاریخه که فردی که فاقد قدرت شنواییه برخی از عظیم ترین آثار موسیقی رو خلق کرده !

اثر میسا سولمنیس قرار بود تا سال 1820 به منظور اسقفی اعظم رادولف آرشیدوک ارائه بشه اما با توجه به نگاه ویژه بتهوون به این اثر و با وجود تمام شدن مراسم مذکور بتهوون اثر رو تا سه سال بعد به رشته تحریر در اورد.

نوشتن این اثر نزدیک به شش سال زمان برد از 1817 تا 1823 , بتهوون تمامی وقت خودش رو برای تکمیل و پاکنویسی اثر به کار برد.

تجربه شگفت انگیز من از شنیدن این اثر عظیم و شگفت انگیز غیر قابل توصیفه و باید بگم که شاید پرواز روح عبارت مناسبی باشه.

همونطور که قبلا هم اشاره کردم زندگی شخصی بتهوون زندگی به شدت سخت و طاقت فرسا بود.

لویس لاکوود استاد موسیقی هاروارد آمریکا و یکی از بزرگترین منتقدان موسیقی در قید حیات موسیقی یکی از بهترین زندگی نامه های بتهوون رو بر اساس تجزیه و تحلیل آثار نوشته.

لاکوود درد و رنج را بخش اساسی زندگی بتهوون توصیف میکنه و بیان میکنه هرچه تازیانه روزگار سهمگین و عذاب آور تر شده آهنگها و آثار بتهوون عظیم تر و زیباتر شده اند.

لاکوود میئرسه که هر اثر عظیم موسیقی در چه شرایطی پدید میاد ؟

لاکوود بر عکس روش مرسوم زندگی نامه نویسی همونطور که امینی نجفی میگه به جای اینکه از زندگی بتهوون پی به بررسی آثارش برسه , از آثار بتهوون پی به زندگیش میبره و به این سوال جواب میده !

لویس لاکوود تاکید میکنه که بتههون در زندگی به واقع فردی پاک و شرافت مند بود و خودش رو در قبال و بشریت و در جامعه ای که در اون زندگی میکرده مسئول میشناخته.

بتهوون در پایان زندگیش کاملا نا شنوا شد , بیناییش دچار تار بینی شد , از سن 23 سالگی دچار زخم معده شدید شد , پدرش فردی دائم الخمر بود و پسرش رو از سن 9 سالگی وادار به کار کردن کرد و تمامی بستگانش رو در جوانی از دست داد , بتهوون تا پایان عمر با وجود شهرت عظیم برای برآوری نیاز های مالی و معیشتیش مشکلات شدید داشت!

اما بتهوون انسان آرمانگرایی بود از جامعه ای زیر دربار کلیسا دلیرانه از انقلاب کبیر فرانسه پشتیبانی میکرد.

بتهوون در بین اساطیر یونانی بسیار به „پرومته” عشق میورزید. پرومته شعله شادی و امید را از درگاه خدایان دزدید و به آدمیان اهدا کرد , در این میان اما قسمت او رنج و تنهایی و درد بیکران بود !

بررسی تکنیکی :

بتهوون در این مس بزرگ به طرح مس کلاسیک پایبند میمونه که شامل ئنج موومان به نام های

1. Kyrie

2. Gloria

3. Credo

4. Sanctus

5. Agnus Dei

قسمت مناجات (کایری) اثر بسیار عظیم و با شکوه (با یاد آوری عظمت پروردگار) در گام دی ماژور شروع میشه (برای اولین بار یک مس با این گام شروع میرسه چون این گام گامی مشکل برای پرداخت مس هستش).

مناجات سه بار توسط گروه کر (به نشانه مردم) اجرا میشه و سه بار توسط سولو (به نماد روحانیون) جواب داده میشه.

اجرای موومان اول یک احساس عاطفی موجی به موسیقی میده صدا زیر و بم میشه و حالتی متورم ایجاد میکنه .

کریسته آیه دوم مناجات بسیار سنتی تر از اول اجرا اجرا میشه (میزان دو سوم در برابر چهار چهارم) متن ابتدا به تکنوازی واگذار میشه و همینطور استفاده قابل توجه از کلید بی بمل ئا فشاوری بر توحید الهی داره.

شکوفایی و شروع گلوریا به عنوان یک شعار مذهبی برای اجرای کر بیشتر مشهود میشه. و این موومان با استفاده از رنگ آمیزی متن اثر و البته اضافه کردن موسیقی جدی به عنوان اهمیت متن از تمپو سریع و خشن آرام آرم پایین میاد.

در موومان کردو بتهوون اثر رو با یک تم بسیار زیبا و به یاد موندنی شروع میکنه و در اون چند تن پشت سر هم و به ترتیب پشتوانه آواز رو میگیرن و هر کدوم قسمتی از گروه کر رو به رهبری میگیرن.

در موومان چهارم موسیقی باز به کلیم دی ماژور بر میگرده و اثر حالت خوشبینانه و متینانه ای پیدا میکنه (این وضعیت با استفاده دقیق و سنجیده از سازهای خوش صدا مثل ابوا و و یلولن شکل میگیره) و حالتی آداجیو وار و آرامش بخش ایجاد میکنه.

در موومان آخر اثر به کلید بی مینور تغییر پیدا میکنه و مفهوم „همه چیز برای صلح” با روشی سمفونیک بار به وسیله موسیقی عظیم با کمک تیمپاتی وترومبون معنا پیدا میکنه.

2. Bach : Mass In B Minor BWV 232

مس در بی مینور اثر یوهان سباستین باخ

„نه یک جویبار که یک اقیانوس !” بتهوون (باخ در زبان آلمانی به معنای جویبار هستش)

„باخ پدر و ما فرزندان او هستیم” موزارت

„باخ آغاز و پایانی بر موسیقی است” ماکس رگر

„موسیقی همانقدر به باخ مدیون است که یک دین به پیامبر است” روبرت شومان

„آه ای فرزندان شمال , کسانی که در دامن باخ پرورش یافته اید , چقدر به شما غبطه میخورم” جوزپه وردی

„بتهوون معجزه موسیقی و باخ معجزه خداست” روسینی

„در برابر موسیقی او ساکت شدن را یاد گرفته ام” آلبرت انیشتین

یکی از معروفترین گفتار های باقی مانده از باخ این جمله هست :

„هدف و غایت موسیقی نباید چیزی باشد جز تجلیل از خداوند و طراوت بخشی به جان آدمی”

باید گفت که مس در بی مینور این اثرعظیمو میراث وار بشری به حق نماینده تام و کمال سخن بالاست.

باخ برای تکمیل این اثر ستگرش نزدیک به 35 سال زمان خرج کرد (از سال 1714 تا 1749) و اثر در آخری سال زندگی باخ به پایان رسید و جز یکی از آخرین کارهای باقی موندشه

مس در بی مینور باخ از عظیم ترین آثار موسیقیایی تاریخ اثری که در تار و پودش به جز خدا چیزی به چشم نمیخوره و همت و توانش برای اثبات خداست (راجر فری میگفت مس در بی مینور باخ مرا مجاب کرد که به خدا ایمان بیاورم).

این اثر عظیم تا سال 1859 اجرای کامل نشد اما خاکستر باخ در اوایل قرن نوزدهم همچون ققنوسی پر کشید و تا به حال هیچ گاه خاموش نشد.

باید گفت که موسیقی باخ در عین تواضع و خاکسپاری از متعالی ترین و پیچیده ترین آثار موسیقی هستند (در این باره در معرفی هنور فوگ صحبت زیادی خواهم کرد.

سبک پرداخات مس باخ نشانه درک عمیق از پیشروی هارمونیک و هماهنگی صدای انسن و سازه خود باخ علاوه بر اینکه بزرگترین نوازنده ارگ و کلاوسن زمان خودش بود یکی از متبحرترین نوازندگان ویولا و ویولون و ویلویون سل هم بود و خواننده بسیار متبحر و خوش صدا هم بود. (شاید به همین علته که تقریبا بر هرکدوم از این سازها شاهکار های بلامنازع خلق کرده)

اثر شامل چهار موومان :
    1. Kyrie and Gloria
    2. Credo
    3. Sanctus
    4. Osanna, Benedictus, Agnus Dei and Dona Nobis Pacem

تقسیم میشه.

مس بی مینور برای ارکستر و کر دوبل اثر عظیمیه که مخلوطی از کرال های لوتری و آریا های ترجیع بند و آریا های اپرایی هستش.

و تمامی این امکانات در حد کمالشون استفاده میشن.

3. beethoven : Symphony No 9 in D minor op 125

سمفونی نهم بتهوون در دی مینور اوپوس 125

„بتهوون در سمفونی نهمش ما را بر فراز جهان میبرد و همه چیز را نشان میدهد نا با قدرت کلمات که با قدرت موسیقی , پیش از این فکر میکردم این قدرت ار انحصار ادبیات است” فریدریش نیچه

„آنان که دنبال مانفیست برای سوسیالیست هستند , من سمفونی نهم بتهوون را میشناسم !” کارل مارکس

„روزی که بشر سمفونی نهم را آیین رفتاری خود قرار دهد آن روز بتهوون جایگاه حقیقی خود را یافته‌است” انگلس

„سمفونی نهم بتهوون به طور آزار دهنده ای به موسیقی و تاریخ موسیقی فشار می آورد” دبوسی

بتهوون از منظر اجتماعی و فردی انسانی انقلابی بود و از این منظر که به نرمند شکلی مستقل داد نه تنها تاریخ موسیقی رو برای همیشه تغییر داد بلکه تاریخ هنر رو دستخوش تغییر کرد.

تا پیش از بتهوون تمامی آهنگسازان (از باخ هندل تا هایدت و موتسارت) هنرمندانی بودن که در خدمت سیستم دولتی و کنتها کار میکردند (این افراد استخدام نهاد های مذهبی و دولتی میشدندو حقوق دریافت میکردند)

این موضوع حتی در هنر های دیگه مثل ادبیات و به خصوص شعر نویسی در اروپا بسیار رایج بود.

بتهوون اما در جایی که موتسارت رو برای دریافت استقلال راه ندارند در را با لگد کوفت و باز کرد !

بتهوون تا آخر عمر به صورت مستقل کار کرد و هیچ گاه زیر پوشش هیچ نهادی گام نگذاشت و آثارش رو صرفا برای انتشار و یا فروش و نجیب زادگان در دسترس قرار میداد.

به همین علت بتهوون تا پایان عمر در فشار های معیشتی بود و حقوقش هیچ گاه کفاف زندگیش رو نمیداد (حتی هزینه کفن و دفنش عظیمش رو یکی از کنت های روسی پرداخت کرد)

بتهوون هیچ گاه به اشراف احترام نمیگذاشت و در جامعه ای که کلاه برداشتن و تعظیم کردن به اشراف و نجیب زادگان امری رایج و هنجاری تلقی میشده هیچ گاه چنین کاری نمیکرد.

به گوته میگفت بین اشراف زادگان و مردم تفاوتی نمیبینم.

آثار عظیم بتهوون آثاری کاملا اجتماعی و سیاسی بوده و هستن (علت صحبت معروف مارکس به همین علت بود)

این اقدامات در قرن هیجدهم اتریش اقدامات هنجار شکنانه و انقلابی محسوب میشدن.

باید گفت که هیچ اثری در تاریخ موسیقی به اندازه سمفونی نهم درگیر سیاست و اجتماع نیست نه به این علت که مانیفیست کمونیستها بود و یا سرود اتحادیه اروپاست و نه حتی اینکه اولین و تنها اثر موسیقیایی است که جزو میراث جهانی یونسکو قرار گرفت!

در مقابل سمفونی نهم باید تعظیم کرد !

بتهوون که نزدیک به 12 سال وقت برای تکمیل این اثر عظیم خودش بر پایه مفهوم عظیم „برابری انسانها” وقت گذاشت (در حالی که در هشت سال پایانی تماما کر بود) اثری به یادگار گذاشت که باید انگشت به دهان موند...

از سال 1824 که این سمفونی اجرا شد تا کنون که 187 سال از آن سال میگذره احدی از منتقدان موسیقی در هیچ دوره نتونستن ذره ای خورده از این اثر سترگ بگیرن و البته حق هم چنینه چرا که مثلا موومان اول با اون کیفیت دشوار و لغزان و باس کروماتیک و ناله های هراس انگیز نتیجه ای فلج کننده بر جای میگذاره...

اینکه چطور فردی کر این چنین جهانی پر از اصوات رو به مبارزه دعوت میکنه سوالیست که هیچ وقت جواب داده نمیشه...

"علی‌رغم پیام انسانی والا و عظمت قسمت آخر، عمیق‌ترین احساسات بشری با ابعاد مختلف در سه قسمت ارکستری آمده است به‌خصوص در قسمت اول سمفونی، این قسمتها از مرز زمان و مکان می‌گذرند و انسان را به دنیای کائنات همراه با درام زندگی بشر می‌کشانند، این فضا را همان‌گونه که اشاره شد به‌خصوص در قسمت اول حس می‌کنیم.

خلق آثار بزرگ از نوابغ برمی‌آید، لیکن در مورد سمفونی نهم بتهون مسئله از نبوغ هم می‌گذرد و فقط کسانی که الهامات آسمانی دارند موفق به خلق چنین آثاری می‌شوند."

به هر حال این اثریه که همواره افرادی عظیم رو به گوش دادن و طرفدار شدن فراخونده از فیلسوفانی همچون گوته , هگل , نیچه انگلس و مارکس تا موسیقی دانان بعدی از شوبرت و برامس تا کیج و ویلیام...

با توالی فاصله ی پنجم دسته ی کر ها و ویولن دوم ها و ویولنسل ها در آغاز موومان اول تم اول اندک اندک خود را از اعماق بیرون میکشد و درخشندگی خاصی پیدا میکند و با این موومان که به فرم سونات ساخته شده تغییر و تبدیل ها فراوان است. حتی اکسپئزیسیون هم تکرار میشود و راکسپوزیسیون کاملا تغییر شکل میابد. از شگفتی های اعجاب آور سمفونی نهم تکرار فورتیسیموی میزانهای آغازین در تونالیته ی مینور در قسمت بازگشت است.

تا به حال زیاد گفته شده که با استفاده از کر بتهوون ابتکار جدیدی در بنای سمفونی به کار بسته اما متاسفانه به مهمترین اتفاقی که در این قسمت افتاده بی توجهی شده.

کار بزرگ بتهوون در اینجا به کارگیری تم های چهار موومان گوناگون در خود موومان چهرمه این موضوع یکی از نقاط عطف در تاریخ فرم های موسیقیه و در حقیقت پایه ای برای ساختار شکنی بود که قرار بوده دو قرن بعد از بتهوون اتفاق بیوفته (سمفونی وبرن)

4. Bach : Art Of Fuge BWV 1080

هنر فوگ اثر یوهان سباستین باخ

„هیچ کاری نمیکنم تنها ورژن پاریسی آثار باخ را ارائه میدهم” فردریک شوپن
    „نمیدانم از نظر علمی قابل قبول است یا نه اما وقتی هنر فوگ باخ را میشنوم احساس میکنم سلولهای مغزم دوباره متولد میشوند” دیوید فینکل
    فوگ قطعا از مشکل ترین , پیچیده ترین و جدی ترین فرم های موسیقی است.

فرمی که توانایی زیادی در بیان افکار فلسفی داره و تمامی آهنگسازان بزرگ به علت عظمت این فرم در آخرین کارهای زندگیشون رو به فوگ نویسی میارن (موزارت در موومان پایانی سمفونی ژوپیترش , بتهوون در سونات هامر کلاویر و آخرین کوارتت های زهیش , برامس در آواز های جدیش)

فوگ با یک سوژه شروع میشه و این کار رو به عهده اولین صدا میگذارهو بعد از اون نوبت به صدای دوم میرسه و به سوژه جواب میده اما سلوک اولین صدا با این جواب تغییر میکنهو کنتر سوژه ای رو در میون میزاره که این کنتر سوژه با اون جواب همراهی میکنه. و به طور خلاصه باید گفت فوگ با سوژه خودش تغییر شکلهای بعدی رو تلفیق و ترکیب میکنهو در این تغییر شکلها تمام توان ایمتاسیون کنترپوانیک رو به کار میگیره.

فوگ با باخ به اوج کمال خودش میرسه و حتی بزرگترین آهنگسازان بعدی هیچ چیزی بر آثار فوگ باخ اضافه نمیکنن و تمام قواعد فوگ نویسی و ایمیتاسیون از باخ اخذ شده .
    هنر فوگ باخ به حق یکی از اعجاب انگیزیترین آثاریه که در پهنه خیال انسان میگنجه.

هنر فوگ باخ مجموعه رشته ایه از واریاسون های کنترپوانیک که به دشواری و دقت از ابتدای سوژه اصلی در دی مینور به سادگی و در عین حال با وسعتی شگرف انواعی از فرم ها رو در خودش جا میده.
    اول فوگ های ساده با چهار صدا شروع میشن که سومین و چهارمین فوگ سوژه رو با حرکت معکوس نشون میدن.

گروه دومسه کنتر فوگ رو معرفی میکنه که با نظم و ترتیب پیچیده خودش انوع گوناگونی از عجیب ترین ترکیبات ریتمیک رو در بر دارن.
    فوگهای 8 9 10 و 11 در گروه سوم جمع شدن که سوژه ابتدایی مبنای آنها به واریاسونهایی از تم اصلی منتهی میشن .

جالب اینکه سه زوج فوگ آخر در آیینه لقب گرفتن چرا که فوگدوم از هرکدوم اونها به صورت واژگون و معکوس دقیقا برعکس فاصله های فوگ اول هستند و به قول گوستاو لئونهاردت „در مورد فوگ دیگر چیزی نیست که در این اثر نگفته شده باشد و به کمال خود نرسیده باشد”

هنر فوگ در طی سالهای 1745 تا 1750 نوشته شده و جالبتر اینکه باخ به عمد ساز مورد نظر رو برای این فوگ مشخص نکرده و ریستال بسیار گسترده ی اجرایی رو از ارگ کلاوسن و حتی بعدا در پیانو و کوارتت زهی هم اجرا میشه.

5 . Beethoven : Piano Sonata No. 29 B-flat major op106

پیانو سوناتای شماره 29 در بی فلات ماژور اثر بتهوون (با نام فرعی هامر کلاویر)

„از هیچ چیز به اندازه اجرای هامر کلاوی بتهوون وحشت ندارم” ویلادیمیر هوروویتس

„شنیدنی ترین ساختار سونات پیانویی سونات هامر کلاویر است” شارل روزن

آیا غیر از زیبایی چیزی میتواند در هنر بگنجد ؟

سوالی که دموکریتوس فیلسوف مشهور یونانی میپرسه قرنها بعد توسط بتهوون جواب میگیره .

سونات پیانویی که به نام خود پیانو زینت شده (هامر کلاویر به معنای پیانو در آلمانی هستش) اثری است که به جای اینکه برای پیانو باشه بر ضد پیانو هست.

هامرکلاوی بتهوون برخی از بغرنج ترین نواهای پیانو رو در خودش جای داده و با درون مایه تضاد ذاتی بشری به جنگ با طرح نشاط آور و عاشقانه طرح سونات کلاسیک میره ! (به استثنای موومان سوم اثر)

هامر کلاویرکه مدت اجراش بسیار بیش از اندازه معموله (سه ربع ساعت) هم از نظر فشردگی و تراکم و دشواری اجرا و هم از نظر کیفیت ساخت و محتوا ارزش و اعتباری شگرف داره.

موومان های سونات به صورت بی قیدیبه هم پیوند و یگانگی دارن موومان دوم تنها یک اسکرتسوی کوتاهه که از نظر تغییرات طنین شگفت آوری داره و موومان سوم که به اعتقاد آندره بوکورشیلف „زیباترین موومان آهسته ایست که در جهان آفریده شده”

فوگ پایانی اثر در حالی که به صورت کنترپوانیک شکل میگیره مواد و سوژه های به صورت نا مشخص شکل میگیرن (چیزی که نیازمند توانایی عظیم در آهنگسازیست)

سونات 29 بتهوون در طی سالهای 1817 تا 1819 نوشته شده.

بتهوون بعد از نوشتنش به دوستانش گفت „حال احساس میکنم آهنگسازی را یاد گرفتم”

آخرین سوناتهای پیانویی بتهووناز قلل بلا منازع تاریخ موسیقی اند.

ویرایش توسط FMETAL : Friday 14 March 2014 در ساعت 08:38 PM

2. 17 کاربر برای این پست از Green_moment تشکر کرده اند:

3. # ADS

Green_moment آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    66018
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    469
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    12

6 . Bach : Partita for Violin No. 2 in D minor BWV 1004

پارتیتا برای ویلون شماره دو برای ویولون تنها اثر یوهان سباستین باخ

„بزرگترین اثری که برای ویولون سولو وجود دارن شاک باخ است” یهودی منوهین

„شاکن باخ نه تنها یکی از بزرگترین قطعات موسیقی است که تا به حال نوشته شده , بلکه یکی از عظیم ترین سازه های بشری است”
    در بین آثار ویولونی تاریخ موسیقی هیچ اثری به اندازه موومان پایانی پارتیتا شماره دو برای ویولون باخ تا به این ستایش نشده

تمامی پنج موومان پارتیتا (که بر خلاف طرح سنتی به جای چهار موومان پنج موومان داره) تاثیر گذار زیبا و بی نهایت عظیم و پر احساس هستند.

پارتیتا شماره 2 در طی سالهای 1717 تا 1723 به یاد همسر از دست رفته باخ (ماریا باربارا باخ) نوشته شده.
    موومان پایانی اثر به قولژان ژاک سولیبرجسته ترین اثری است که برای ویلون نوشته شده است.

این شاکون طولانی (که شامل 275 میزانه) به تعبیر رولان دوکانده باعث شده که ویولون با آکورد های شکسته سه صدایی و چهار صدایی در لغزش گریزان این احساس رو به وجود بیاره که نوای چند ساز رو یک جا داره.

شاکون باخ مجموعه عظیمی از واریاسون هاست که بر سلول تماتیکی متشکل از تنها چهر نت قرار دارن و مداما تغییر میکنن.

ایجاد پولیفونی در پارتیتا باخ با استفاده از آرپژ های سریع و نواختن روی دو و یا سه سیم ایجاد میشه.

7. Felix Mendelssohn : Violin Concerto in E minor, Op. 64

ویولون کنسرتو در ای مینور اوپوس 64 اثر فلیکس مندلسون

„ویولون کنسرتوی مندلسون روح ویولون را در کنسرت به نمایش میگذارد” جوزف یوآخیم
    ویولن کنسرتوی مندلسون به حق یکی از شاهکار های فرم کنسرتوست و نمایش احساسات در قبال تعدیل طرح کنسرتو باعث تعادلی شگرف در لحن اثر میشه.

در این کنسرتو هر سه موومان بی وقفه جایگزین یکدیگه میشن , ویولون نوای رزمی پر قدرتی رو ارائه میده و به خصلت غنایی ارکستر حمله ور میشه و بعد سازهای موتیفتکنوازی بی پروا تری رو ارائه میدن و کمی بعد فلوتها و کلارینت ها ملودی دیگه ای رو فراتر از نقطه توقفی که ویولن بر روی سیم سل دست راست عرضه میکنه مینوازن.

بسط و گسترش تم اصلی و موتیف فرعی به کدانس متمم منجر میشه که با واریاسون موتیف فرعی کار به پایان میرسه.
    اثر کنسرتویی مندلسون به حدی ظریف رمانس واره که شاید نمونش رو تنها در رمانس های بی گفتار ویانو بشه پیدا کرد.

مندلسون این اثر رودر طی سالهای 1838 تا 1844 تکمیل کرد و یکی از آخرین کارهای قبل از وفاتش هست.

8. Gustav Mahler : Symphony No 5

سمفونی شماره پنج اثر گوستاو مالر

„با شنیدن سمفونی پنجم مالر زمان را از یاد میبرید” هربرت فون کارایان

این سمفونی بزرگ و تراژدی وار مالر اثر محبوب من در بین آثار این آهنگساز بزرگ بوده.

قدرت بیان و شدت طوفانی بروز احساسی در کارهای مالر به حدی زیاده که حتی در سنت رمانتیک هم نمیگنجه و موسیقی دانان مالر و بروکنر رو در رده نئو رمانتیک ها قرار میدند.

مالر زندگی اندوه واری داشته و با وجود علاقه زیاد به فرزند , سه تا از فرزندانش در کودکی بر اثر عفونت خونی فوت میکنند , یکی از فرزندانش خود کشی میکنه و آخرین فرزندش هم در نوجوانی به علت تومور مغزی فوت میکنه.

مالر در موسیقی پناهگاهی برای التیام دردهاش پیدا میکنه و به همین علت موسیقی مالر موسیقی „بر لبه پرتگاه” توصیف شده.

سمفونی پنجم مالر سیری از تراژدی به پیروزیست موومان اول مارش عزاییه که صداهای محزون و شوم معرفی میشه و دو تریو در اون وقفه میندازه موومان دوم موسیقی با حرارت داره که آوردگاهش به رازی ناگشوده ختم میشه.
    موومان سوم که حکایت از رقص ستارگان میکنه با چند پاساژ پیتزیتاکوی سازهای زهی حال و هوای گرگ و میش وار به اثر میده.

موومان چهارم که یکی از برجسته ترین آداجیو های تاریخ موسیقیه ستایشی عمیق از هارپ و سازهای زهیه پارتیتور آداجیو به واسطه یک نامه عاشقانه و پر سوز عمل میکنه.

موومان پنجم تم موومان چهارم رو در فینالی درخشان و با شکوه تشدید میکنه.

اثر در طی اوایل سال 1901 تا اواخر سال 1902 نوشته میشه.

9. Maurice Ravel: La valse, poème chorégraphique pour orchestre

لا والس موریس راول

„موریس راول دقیق ترین ساعت سازان سویسی در موسیقی است!” ایگور استراوینسکی

راول از سالهای 1902 طرحهایی برای نوشتن یک ولس برای بزرگداشت والسهای ویونی و بخصوص مقام شامخ یوهان اشتراوس داشته اما جنگ جهانی اول اتفاق میوفته و راول به عنوان سرباز به جبهه فرستاده میشه.

راول که دارای احساسات شاعرانه و ظریف بوده کشته شدن و از بین رفتن و خشونت جنگ تاثیری عمیق برش میزاره و بعد از جنگ این اثر به وجود میاد که قطعا از برجسته ترین آثار سه ضربی والس به شمار میاد.

لا والس راول بیانیه ای شدید الحن و تیره بر علیه جنگ میشه.

والس راول در حقیقت زنجیره ای از والس هاست که از تم اولیه و بسیار با شکوه اولیه سر چشمه میگیره.

این والسها از یک طرف با یک کرشندوی پر وسعت به همدیگر متصل میشن و از طرف دیگه هر گوشش به تم اولیه پیوند برقرار میکنه اما در این پوئم رقصان بر خلاف پوئم سمفونی های سنتی که بر اساس شعر به وجود میان بر اساس موضوعی مرتبط با خود موسیقی به وجود میان.

10. Rachmaninoff :Piano Concerto No.2 In C minor op.18

پیانو کنسرتوی شماره دو در سی مینور اوپوس 18 اثر سرگئی راخمانینوف

پیانو کنسرتوی شماره 2 راخمانینف اثری بوده که از اوایل سال 1900 تا اواخر سال 1901 نوشتنش طول کشیده (نزدیک به دو سال کار مداوم)...

این اثر بعد از یک دوره بیماری شدید روحی راخمانینف به خاطر اجرای فاجعه بار سمفونی اولش نوشته شد و در همون برهه و با اولین اجرای موومان سومش بسیار معروف شد و نزد منتقدان هم طرفداران سرسختی پیدا کرد...

این اثر واقعا بازگشت به شکوه گذشتست (در اواخر قرن نوزده با ورود دبوسی و شونبرگ فضای موسیقی فضایی کاملا مدرن شده بود) راخمانینف اما با ارائه این اثر روح گذشته لطیف رمانتیک رو به عرصه گذشت...

برش این اثر حتی از الگو هاش مثل پیانو کنسرتوی شوپن و چایکوفسکی هم سنتی تره...

هر سه موومان دارای ظرافت های خاص خودشون هستند به خصوص در خصوص دیالوگ بین پیانو و ارکستر...

هشت تم سنگین اولیه موومان اول رو معرفی میکنه که با مارشی جذاب پیگیری میشه همینطور تم معروف میانه موومان بسیار با شکوهه..

تم دوم یکی از آرامش بخشترین آثار پیانویی هست و حتی در لیست چهل اثر آرامش بخش واریاسون آرتیست قرار گرفته...

اما برگ برنده این اثر در تم بسیار معروف و تلخ موومان سوم نهان شده تمی به شدت تاثیر گذار که تلخی و ناراحتیش با ضربه های محکم پیانو به نشانه امید کمتر میشه و البته پایانی با شکوه برای موومان آخر که نشانه پیروزی عشق و امیده...

پیانو کنسرتو شماره 2 راخمانینف یکی از شاهکار های بلامنازع ریستا لهی پیانویی هستش که با وجود صد سال از عرصش بیش از صدها اجرای مختلف داشته که در نوع خودش کم نظیره...

5. 15 کاربر برای این پست از Green_moment تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    93883
    میانگین پست در روز
    0.14
    تشکر از پست
    1,043
    1,379 بار تشکر شده در 443 پست

شبکه های اجتماعی من

Add farhood72 on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 285/6
    Given: 378/0
    میزان امتیاز
    11

مدال های دریافت شده

سلام حسام عزیز...
    واقعا باید تشکر ویژه ازتون بکنم بابت زحمتی که صرف ایجاد این رادیو گذاشتین...
    بنده از دیشب تا همین الان (البته یه استراحت چند ساعته ی میان مدت :D ) مشغول توضیحات و گوش کردن آهنگا کردم...
    امیدوارم دوستانی که میان و نظر میذارن کاملا دو پست شما رو مطالعه کنن... خیلی اطلاعات خوبی دستشون میاد...
    زیباترین بخش به نظر من بخشی بود که کلاسیک رو معرفی کردی اونم به زبان ساده (ابتدای صحبتت) ..
    درمورد انتخاب آهنگهاتم همونطور که گفتی سلیقه ایه... و مسلمه هرکسی بیشتر سبک خودشو میپسنده... و به نظر منم این خوبه...
    الان 6 رادیو برگزار شده که بنده فقط توی دو یا سه تای اون حضور داشتم اما همین 3 تا، کلی اطلاعات دستم اومد از بخش های مختلف..

چقدر خوب میشه دوستانی که با سبک های دیگه یا در بخش های دیگه ی این سایت فعالیت دارن، بیان و از سبک خودشون به ما اطلاعات بدن ... منظورم اینه،انتخاب 10 آهنگ باعث میشه آدم توی سبک خودش حرف واسه گفتن به بقیه داشته باشه+ اینکه با انتخاب 10 آهنگ، تمام گفته هاشو بصورت کاربردی بیان میکنه...

آهنگا واقعا مدلیه که باید تا پایان گوش بدی و مثل خیلی چیزای دیگه نمیتونی با زدن کلیک سمت راست کیبورد ، اونو 10 ثانیه 10 ثانیه به جلو برونی !!! فکر میکنم این از ویژگی های این سبک باشه...

بنده تمامی آهنگها رو گوش دادم و درنهایت آهنگ شماره ی دهم اثر سرگئی راخمانینوف رو انتخاب میکنم.. هرچند دوست داشتم تا پایان قطعه رو گوش بدم.. البته همونطورکه گفتی، آدمو مجبور میکنه بری دنبال قطعه

در نهایت، مجددا تشکر میکنم از شما بخاطر توضیحات فوق العاده ای که دادین... و همچنین از آقا فرشاد عزیز بابت این ایده ی زیبا...
    روز به روز به اهمیت این رادیو بیشتر پی میبرم...
    روزهای خوبی داشته باشین
    پیشاپیش عید رو به شما ، حسام عزیز، تبریک میگم...
    یا حق
    موسیقی از فکر تراوش می کند و به قلب می نشیند "بتهوون"

7. 8 کاربر برای این پست از farhood72 تشکر کرده اند:

lakshemi آواتار ها
    مسئول بخش گوناگون موسیقی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بخش گوناگون موسیقی
    شماره عضویت
    23680
    میانگین پست در روز
    0.45
    تشکر از پست
    3,130
    9,545 بار تشکر شده در 2,307 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1,589/59
    Given: 1,144/21
    میزان امتیاز
    17

سلام دوستان
    تشکر می کنم از حسام عزیز که پرچم موسیقی فرزانه ی کلاسیک رو بالا نگه داشتن. طبق معمول از بانی رادیو نت آهنگ (فرشاد عزیز) نیز مجددا قدردانی می کنم که شوری در نت آهنگ ایجاد کرد.

و اما ... هر جا پای موسیقی باروک وسط باشه، من ابدا انتخاب دیگری نخواهم کرد. چون شیفته و اسیر موسیقی زیبای باروکم. انتخاب من ، قطعه ی شماره ی 4 - هنر فوگ از باخ فقید است. این فوگ بسیار بسیار دوست داشتنیه.
    هوش، به ارث برده می شود، دانش، آموخته می شود، بصیرت، کسب می شود،
    اما حماقت، تا ابد ادامه می یابد!

9. 7 کاربر برای این پست از lakshemi تشکر کرده اند:

endvb6 آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    4243
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    629
    1,159 بار تشکر شده در 374 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 103/0
    Given: 61/2
    میزان امتیاز
    17

مرسی حسام عزیز...
    همشون فوق العاده ان. هر چی میرفتم جلوتر هی میگفتم خب دیگه این آهنگه بهترینه اما باز آهنگ بعدی یه چیز دیگه بود... مرسی بابت اینهمه لذتی که دادی :)
    انتخاب من قطعه شماره ده هستش واقعن باهاش ارتباط برقرار کردم و لذت بردم (به لحاظ فنی که خیلی چیزی حالیم نیست ازین موسیقی واسه همین حسی گفتم :دی)
    مرسی بازم دوست عزیزم...
    تاپیک تئوری موسیقی ملی ایرانی:
    لینک تاپیک

11. 5 کاربر برای این پست از endvb6 تشکر کرده اند:

Green_moment آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    66018
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    469
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط farhood72 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام حسام عزیز...
    واقعا باید تشکر ویژه ازتون بکنم بابت زحمتی که صرف ایجاد این رادیو گذاشتین...
    بنده از دیشب تا همین الان (البته یه استراحت چند ساعته ی میان مدت :D ) مشغول توضیحات و گوش کردن آهنگا کردم...
    امیدوارم دوستانی که میان و نظر میذارن کاملا دو پست شما رو مطالعه کنن... خیلی اطلاعات خوبی دستشون میاد...
    زیباترین بخش به نظر من بخشی بود که کلاسیک رو معرفی کردی اونم به زبان ساده (ابتدای صحبتت) ..
    درمورد انتخاب آهنگهاتم همونطور که گفتی سلیقه ایه... و مسلمه هرکسی بیشتر سبک خودشو میپسنده... و به نظر منم این خوبه...
    الان 6 رادیو برگزار شده که بنده فقط توی دو یا سه تای اون حضور داشتم اما همین 3 تا، کلی اطلاعات دستم اومد از بخش های مختلف..

چقدر خوب میشه دوستانی که با سبک های دیگه یا در بخش های دیگه ی این سایت فعالیت دارن، بیان و از سبک خودشون به ما اطلاعات بدن ... منظورم اینه،انتخاب 10 آهنگ باعث میشه آدم توی سبک خودش حرف واسه گفتن به بقیه داشته باشه+ اینکه با انتخاب 10 آهنگ، تمام گفته هاشو بصورت کاربردی بیان میکنه...

آهنگا واقعا مدلیه که باید تا پایان گوش بدی و مثل خیلی چیزای دیگه نمیتونی با زدن کلیک سمت راست کیبورد ، اونو 10 ثانیه 10 ثانیه به جلو برونی !!! فکر میکنم این از ویژگی های این سبک باشه...

بنده تمامی آهنگها رو گوش دادم و درنهایت آهنگ شماره ی دهم اثر سرگئی راخمانینوف رو انتخاب میکنم.. هرچند دوست داشتم تا پایان قطعه رو گوش بدم.. البته همونطورکه گفتی، آدمو مجبور میکنه بری دنبال قطعه

در نهایت، مجددا تشکر میکنم از شما بخاطر توضیحات فوق العاده ای که دادین... و همچنین از آقا فرشاد عزیز بابت این ایده ی زیبا...
    روز به روز به اهمیت این رادیو بیشتر پی میبرم...
    روزهای خوبی داشته باشین
    پیشاپیش عید رو به شما ، حسام عزیز، تبریک میگم...
    یا حق
    سلام عید شما هم پیشاپیش مبارک و ممنون از نظری که ارسال کردید و زمانی که برای خوندم مطلب اختصاص دادید و همینطور انتخابتون.

- - - Updated - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط lakshemi [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام دوستان
    تشکر می کنم از حسام عزیز که پرچم موسیقی فرزانه ی کلاسیک رو بالا نگه داشتن. طبق معمول از بانی رادیو نت آهنگ (فرشاد عزیز) نیز مجددا قدردانی می کنم که شوری در نت آهنگ ایجاد کرد.

و اما ... هر جا پای موسیقی باروک وسط باشه، من ابدا انتخاب دیگری نخواهم کرد. چون شیفته و اسیر موسیقی زیبای باروکم. انتخاب من ، قطعه ی شماره ی 4 - هنر فوگ از باخ فقید است. این فوگ بسیار بسیار دوست داشتنیه.
    ممنون از نظرتون دوست گرامی و انتخابی که کردید و زحمتی که بابت خوندم مطالب کشیدید

- - - Updated - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط endvb6 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    مرسی حسام عزیز...
    همشون فوق العاده ان. هر چی میرفتم جلوتر هی میگفتم خب دیگه این آهنگه بهترینه اما باز آهنگ بعدی یه چیز دیگه بود... مرسی بابت اینهمه لذتی که دادی :)
    انتخاب من قطعه شماره ده هستش واقعن باهاش ارتباط برقرار کردم و لذت بردم (به لحاظ فنی که خیلی چیزی حالیم نیست ازین موسیقی واسه همین حسی گفتم :دی)
    مرسی بازم دوست عزیزم...
    ممنون دوست بزرگوار از نظرتون و حسن انتخابتون..

پ. ن : به نظر میاد سیستم نظر سنجی مشکل داره و کم و زیاد میشه چون مدتی قبل که توی سایت بودم گزینه چهار یک رای داشت و گزینه ۱۰ شش رای الان اینطور نیست.

13. 6 کاربر برای این پست از Green_moment تشکر کرده اند:

FMETAL آواتار ها
    مسئول بخش های راک و متال - جز و بلوز

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بخش های راک و متال - جز و بلوز
    شماره عضویت
    82018
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر از پست
    4,757
    4,623 بار تشکر شده در 1,189 پست

شبکه های اجتماعی من

Follow FMETAL On Twitter Add FMETAL on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 955/32
    Given: 2,257/5
    میزان امتیاز
    12

خسته نباشی‌ حسام جان. فکر کنم این رادیو رو بشه تو دانشگاه‌های وین تدریس کرد. از اونجایی که به بیماری Dyslexia یا Developmental Reading Disorder (بیماری ناتوانی‌ در خواندن. بیماران مبتلا به این بیماری، وقتی‌ سعی‌ در خواندن متون بلند بالا میکنند، به نظرشان کلمات در هم فرو میروند و محو میشوند. همراه با سردرد و گلاب به روتون حالت ته...) نتونستم بیشتر از خط اول رو بخونم. ولی‌ مطمئناً نوشته قابلی‌ بوده و فکر کنم جنبه آموزشیش بیشتر از جنبه رادیوییش به چشم بیاد.

اما بعد،

از تک تک آهنگ‌ها بسیار لذت بردم. ولی‌ از اونجایی که خودم قانون وضع کردم، بیشتر از یه آهنگ رو نمیتونم انتخاب کنم (what I was thinking ؟) و اون آهنگ، آهنگ 6 . Bach : Partita for Violin No. 2 in D minor BWV 1004 میباشد. باز هم از زحمتی که کشیدی سپاسگزارم دوست خوبم.
    Whatever Life throws at you, PLEASE don't Cry & Bitch about it. Either take it like a MAN, or DUCK your F*#@ing head down!!! - F. Metal The Great
    Rockers Nation

15. 5 کاربر برای این پست از FMETAL تشکر کرده اند:

Padma آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    35211
    میانگین پست در روز
    0.09
    تشکر از پست
    2,148
    945 بار تشکر شده در 340 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 417/2
    Given: 318/1
    میزان امتیاز
    14

با سلام! با تشکر از آقا حسام بخاطر زحمتی که کشیدن و صد البته بخاطر سلیقه شون در انتخاب آهنگ ها...

و باز هم تشکر ویژه از فرشاد خان عزیز،مبدع رادیو نت آهنگ! :)

آقا توضیحاتتون بسیار کامل بود! (و البته یکی از دلایلی که بنده جرأت نمیکنم نوبت بگیرم واسه رادیو اینه که میترسم نتونم همچین توضیحات جامع و کامل و ... ارائه بدم برای قطعاتی که انتخاب میکنم!:دی)

و باز هم همون حکایت همیشگی ای که ما شنوندگان رادیو باهاش درگیریم!!!:D صد حیف که فقط یک قطعه رو باید انتخاب کرد! پس از کلی این پا و اون پا کردن،از اونجایی که بنده نیز به شدت علاقه مند به موسیقی دوران باروک و خصوصا شیفته ی تمامی آثار شخصِ شخیص جناب باخ هستم،قطعه ی Partita for Violin No. 2 in D minor BWV 1004 انتخاب نهایی اینجانب خواهد بود!:D

باز هم ممنون :)

17. 5 کاربر برای این پست از Padma تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    99219
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    1
    13 بار تشکر شده در 4 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 5/0
    Given: 6/0
    میزان امتیاز
    0

آقا بسيار آهنگ هاي زيبايي بودند وبا گوش دادن به هر آهنگ انقد احساس در وجود من فوران مي كرد كه حد نداشت! البته آهنگ خوب همينه كه احساسات آدم رو تحريك كنه و يكم آدم رو به فكر فرو ببره. من خودم قبلا علاقه اي به موسيقي كلاسيك نداشتم ولي از وقتي با ingwie malmsteen آشنا شدم و كاراشو گوش دادم عاشقه سبك كلاسيك مخصوصا كاراي دوران باروك و البته مشخصا Bach شدم. عالي ترين چيزي كه تو موسيقي باخ دوس دارم بالا پايين رفتناش تو گام هاي مختلفه و pattern هاي قشنگيه كه در گام هاش استفاده مي كنه و شبيه شو تو كارهاي مالمستين هم ميبينم.
    من پيشنهاد مي كنك شما كه علاقه مند به موسيقي كلاسيك هستين حتما Concerto Suite For Electric Guitar از مالمستين رو ببينيد. بسيار زيباست.
    و در نهايت به نظر من آهنگ Bach : Partita for Violin No. 2 in D minor BWV 1004 خيلي با احساس و قشنگه و اين آهنگ رو انتخاب مي كنم.

19. 7 کاربر برای این پست از unleashthefury تشکر کرده اند:

vahid65 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    98968
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    207
    296 بار تشکر شده در 151 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/0
    Given: 41/3
    میزان امتیاز
    11

بنده شخصا علاقه ای به موسیقی هایی که چندین ساز با هم مینوازند ندارم حتی تو سبکی که خودم کار میکنم به نظرم آهنگ شلوغ میشه البته این نظر بنده است و به همین خاطر دو کار شماره پنج و شش رو انتخاب میکنم.
    ضمنا بنده وقتی قطعه زیگونروایزن و زاپاتیادو از ساخته های سارازات رو شنیدم خیلی دوستشون داشتم.

21. 6 کاربر برای این پست از vahid65 تشکر کرده اند:

کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    56512
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    437
    735 بار تشکر شده در 264 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 49/2
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    15

انتخاب یک موسیقی خوب از این همه موسیقی خوب شبیه انتخاب دست خوب از بین دست چپ و راست هست.

آپاسیوناتا انتخاب من هست. وحشتناک این موسیقی رو دوس دارم .

اما از دوست هنرمند عزیزم که با دقت و حوصله مطالب توضیحاتی خودشون رو جمع آوری کردند سپاسگذارم .

من همه را میپسندم اما آپاسیوناتا رو برای رای انتخاب کردم .

این بهترین رادیو نت آهنگ هست.

پایدار باشید
    [SIGPIC][/SIGPIC]

23. 6 کاربر برای این پست از piano4all تشکر کرده اند:

Green_moment آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    66018
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    469
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط FMETAL [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    خسته نباشی‌ حسام جان. فکر کنم این رادیو رو بشه تو دانشگاه‌های وین تدریس کرد. از اونجایی که به بیماری Dyslexia یا Developmental Reading Disorder (بیماری ناتوانی‌ در خواندن. بیماران مبتلا به این بیماری، وقتی‌ سعی‌ در خواندن متون بلند بالا میکنند، به نظرشان کلمات در هم فرو میروند و محو میشوند. همراه با سردرد و گلاب به روتون حالت ته...) نتونستم بیشتر از خط اول رو بخونم. ولی‌ مطمئناً نوشته قابلی‌ بوده و فکر کنم جنبه آموزشیش بیشتر از جنبه رادیوییش به چشم بیاد.

اما بعد،

از تک تک آهنگ‌ها بسیار لذت بردم. ولی‌ از اونجایی که خودم قانون وضع کردم، بیشتر از یه آهنگ رو نمیتونم انتخاب کنم (what I was thinking ؟) و اون آهنگ، آهنگ 6 . Bach : Partita for Violin No. 2 in D minor BWV 1004 میباشد. باز هم از زحمتی که کشیدی سپاسگزارم دوست خوبم.
    سلام فرشاد عزیز..

در باره بیماریتون بسیار متاسفم (در باره Dyslexia تو یکی از دروسمون مطالبی داشتم)..

خیلی خوشحال شدم از انتخابتون و اینکه لطف کردید وقت گذاشتید پست ارسال کردید فرشاد عزیز.

ببخشید من دیر جواب میدم بسیار گرفتارم آروم آروم جواب همه پستهای عزیزان رو میدم.

25. 5 کاربر برای این پست از Green_moment تشکر کرده اند:

Honey_Shababi آواتار ها
    مدیر کل انجمن ها

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مدیر کل انجمن ها
    شماره عضویت
    22033
    میانگین پست در روز
    0.70
    تشکر از پست
    13,427
    9,726 بار تشکر شده در 2,712 پست
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    5 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1,435/20
    Given: 1,833/25
    میزان امتیاز
    10

درود بر حسام عزیز

قبل از اینکه به انتخاب بهترین آهنگ بپردازم، جا داره یه تشکر ویژه کنم بابت وقتی که برای ایجاد این تاپیک صرف کردی و همچنین اطلاعات ارزنده ای که در اختیارمون گذاشتی. بسیار بسیار استفاده کردیم. انتخاب آهنگها هم عالی بود.

انتخاب من، قطعه شماره 9 یعنی Maurice Ravel: La valse, poème chorégraphique pour orchestre هست. فضای این موزیک طوری هست که برای موسیقی متن فیلم یا انیمیشن های کارتونی بسیار عالی هست. این موزیک من رو یاد کارتون های والت دیزنی میندازه :)

ارادت
    ویرایش توسط Honey_Shababi : Tuesday 18 March 2014 در ساعت 11:55 AM
    تمرين تمرين تمرين

موفقيت

27. 6 کاربر برای این پست از Honey_Shababi تشکر کرده اند:

یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    20400
    میانگین پست در روز
    0.28
    تشکر از پست
    4,388
    3,737 بار تشکر شده در 1,370 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 384/4
    Given: 1,625/1
    میزان امتیاز
    16

مدال های دریافت شده

Smile

با تشکر فراوان از Green_moment عزیز
    من شماره سه را انتخاب میکنم یعنی
    beethoven : Symphony No 9 in D minor op 125

با اینکه شماره 6 و 8 نیز بسیار زیبا و قابل احترام هستند، اما
    در مقابل سمفونی نهم باید تعظیم کرد !

29. 5 کاربر برای این پست از you3f تشکر کرده اند:

Yngwie_5 آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    45163
    میانگین پست در روز
    0.34
    تشکر از پست
    5,221
    5,550 بار تشکر شده در 1,557 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 712/8
    Given: 250/15
    میزان امتیاز
    14

مدال های دریافت شده

با تشکر از Green_Moment عزیز بابت آهنگها و توضیحات کامل. من Rachmaninoff :Piano Concerto No.2 In C minor op.18 رو به عنوان قطعه مورد علاقم انتخاب میکنم. فضاسازی این کار خیلی عالی بود. (مخصوصا از تم دوم به بعد)
    Explore the areas of the mind which most people are afraid to explore

31. 5 کاربر برای این پست از Yngwie_5 تشکر کرده اند:

Green_moment آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    66018
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    469
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط Padma [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    با سلام! با تشکر از آقا حسام بخاطر زحمتی که کشیدن و صد البته بخاطر سلیقه شون در انتخاب آهنگ ها...

و باز هم تشکر ویژه از فرشاد خان عزیز،مبدع رادیو نت آهنگ! :)

آقا توضیحاتتون بسیار کامل بود! (و البته یکی از دلایلی که بنده جرأت نمیکنم نوبت بگیرم واسه رادیو اینه که میترسم نتونم همچین توضیحات جامع و کامل و ... ارائه بدم برای قطعاتی که انتخاب میکنم!:دی)

و باز هم همون حکایت همیشگی ای که ما شنوندگان رادیو باهاش درگیریم!!!:D صد حیف که فقط یک قطعه رو باید انتخاب کرد! پس از کلی این پا و اون پا کردن،از اونجایی که بنده نیز به شدت علاقه مند به موسیقی دوران باروک و خصوصا شیفته ی تمامی آثار شخصِ شخیص جناب باخ هستم،قطعه ی Partita for Violin No. 2 in D minor BWV 1004 انتخاب نهایی اینجانب خواهد بود!:D

باز هم ممنون :)

سلام ..

بسیار ممنون پست ارسالیتون..

باید بگم که همین که آهنگهای مورد علاقتون رو فارغ از هر توضیحی هم معرفی کنید خودش جذابیت اختصاصی داره و نباید نگران توضیحات باشید..

در مورد انتخابتون هم بسیار مممنونم.

33. 3 کاربر برای این پست از Green_moment تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)