لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

موضوع: معرفی یه کتاب تئوری موسیقی که با ردیف امروزی همخوانی داشته باشه

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    54482
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    1
    25 بار تشکر شده در 17 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    Given: 4/0
    میزان امتیاز
    13

پیش فرض معرفی یه کتاب تئوری موسیقی که با ردیف امروزی همخوانی داشته باشه

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام دوستان. یه سوال داشتم.
    کتابای تئوری موسیقی زیادی تو بازار هست. ولی خب هر کدوم دیدگاه های خودشونو بیان کردن. بعضی از این کتاب ها و عقاید شاید با موسیقی دستگاهی که امروزه نواخته می شه همخوانی نداشته باشه. مثلا من خودم تئوری رو از کتاب خالقی یاد گرفتم ولی خب با این چیزی که امروزه در ردیف میبینیم خیلی مغایرت داره (مثلا در مورد گام ها، شاهد دستگاه ها و گوشه ها، و غیره) حتی بعضی از دوستان کلا این کتاب را منسوخ شده میدونن و کتابای دیگه ای معرفی کردن مثل :تئوری موسیقی از علی نقی وزیری -- کتاب : دستگاه در موسیقی ایرانی از هرمز فرهت --کتاب : سرایش جلد اول از حسین مهرانی یا تئوری های علیزاده،هومان اسعدی،مسعود شعاری و...

الان واقعا گیج شدم. نمی دونم کدوم کتاب تئوری را بهتر و روون تر و مطابق با ردیف امروزی توضیح دااده. لطفا بهترین کتب تئوری موسیقی ایرانی را مشخص کنین تا برم بگیرم بخونم و از این سردرگمی در مورد تئوری پیچیده موسیقی ایرانی در بیام

با تشکر فراوان

2. کاربران زیر از mamalkhan به خاطر این پست تشکر کرده اند:

3. # ADS

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657
    3,206 بار تشکر شده در 1,404 پست

شبکه های اجتماعی من

Add r_a_m_i_n on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/9
    Given: 3/3
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط mamalkhan [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام دوستان. یه سوال داشتم. کتابای تئوری موسیقی زیادی تو بازار هست. ولی خب هر کدوم دیدگاه های خودشونو بیان کردن. بعضی از این کتاب ها و عقاید شاید با موسیقی دستگاهی که امروزه نواخته می شه همخوانی نداشته باشه. مثلا من خودم تئوری رو از کتاب خالقی یاد گرفتم ولی خب با این چیزی که امروزه در ردیف میبینیم خیلی مغایرت داره (مثلا در مورد گام ها، شاهد دستگاه ها و گوشه ها، و غیره) حتی بعضی از دوستان کلا این کتاب را منسوخ شده میدونن و کتابای دیگه ای معرفی کردن مثل :تئوری موسیقی از علی نقی وزیری -- کتاب : دستگاه در موسیقی ایرانی از هرمز فرهت --کتاب : سرایش جلد اول از حسین مهرانی یا تئوری های علیزاده،هومان اسعدی،مسعود شعاری و... الان واقعا گیج شدم. نمی دونم کدوم کتاب تئوری را بهتر و روون تر و مطابق با ردیف امروزی توضیح دااده. لطفا بهترین کتب تئوری موسیقی ایرانی را مشخص کنین تا برم بگیرم بخونم و از این سردرگمی در مورد تئوری پیچیده موسیقی ایرانی در بیامبا تشکر فراوان
    دوست خوبم فعلا هیییچ کتاب کانل و مستندی وجود نداره که بتوان تنها با استناد به اون بتوان درک کاملی از موسیقی ایرانی پیدا کرد.. من پیشنهاد میکنم شما با مطالعه ی همه ی کتاب ها سعی کنی درک خودت رو از اون تئوری پیدا کنی... حتی اگر هم کتابی دارای اشکالاتی باشد باز هم اون کتاب رو بخون تا با ذهنیت اون نویسنده آشنا بشی و بدونی که چی به چیه.
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    104219
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    3
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

کتاب ردیف میرزا عبداله به روایت برومند رو بخون

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    54482
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط ttmonireh [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    کتاب ردیف میرزا عبداله به روایت برومند رو بخون
    این کتاب که تئوری نیست!!! ردیف موسیقی ایرانه!!!

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    3,010 بار تشکر شده در 1,040 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 614/4
    Given: 649/29
    میزان امتیاز
    13

سلام دوست عزیز. البته دوستان و اساتیدی توی این سایت هستن که تسلط خوبی روی ردیف و موسیقی دستگاهی ایرانی دارن و بنده و بقیه هنر جوهای سایت ازشون یاد میگیرم (مثل همین آقا رامین)... من به عنوان یه هنرجوی تازه کار موسیقی ایرانی نظرم رو میخوام خدمتتون عرض کنم

به نظر بنده تفاوت زیادی نمی کنه که شما با چه کتابی شروع کنید، فقط باید دقت کنید که نویسنده کامل و دقیق و با بیان دلیل توضیح داده باشه... مثلا توی فضای مجازی شما وقتی در مورد دستگاه شور جستجو می کنید می بینید به طور مثال یه نفر توی یه صفحه نوشته گام شور (!!!) اینجوریه و شاهد و ایست اینه و ... . اما مثلا توی کتاب دستگاه در موسیقی ایرانی (هرمز فرهت) می بینید که ایشون اعتقاد دارن نباید دستگاه های موسیقی ایرانی رو در قالب گام بررسی کرد و برای این گفته هم دلیل میارن.

به هر حال من با کتاب دستگاه در موسیقی ایرانی نوشته پرفسور فرهت شروع کردم و نسبتا خوب تونستم با این کتاب ارتباط برقرار کنم. دانش آموخته های دانشکده هنر دانشگاه تهران هم بعضا این کتاب رو معتبر میدونن. نویسنده توی این کتاب سعی کرده همه چیز رو با دلیل و منطق بیان کنه. دکتر فرهت تقریبا برای تمام گوشه ها مثال آوردن و این مثال ها هم خودشون بصورت بداهه ساختن و هدفشون این بوده که ویژگی گوشه رو توی اون بداهه نشون بدن. در این کتاب به تمام گوشه پرداخته نشده و فقط اکثر گوشه های اصلی مورد بررسی قرار گرفته شده.

کتاب دیگه ای هم که این اواخر من خیلی اجمالی بررسی کردم نوشته ی استاد فرهاد فخرالدینی هست. این کتاب نسبتا مفصل تر بررسی کرده و من پیشنهاد می کنم که دوستان این کتاب رو مطالعه کنن. برای هنرجوهای تازه کاری مثل بنده هم مناسبه چون استاد فخرالدینی خیلی خوب و کامل توضیح دادن. نویسنده توی این کتاب از مثال های مختلف استفاده کرده... مثلا قطعاتی از استاد صبا، میرزا عبدالله و ... . البته خب کتاب ها تفاوت هایی با هم دارن که به نوع دیدگاه بر می گرده. مثلا گوشه گلریز (در شور) در کتاب دکتر فرهت و استاد فخر الدینی فکر می کنم با یه تفاوت چزئی توضیح داده شده...

و اما به نظر من چند نکته مهم هست:
    1- هنرجو هر قسمتی رو از روی هر کتابی که بررسی می کنه باید بره نتش رو از روی ردیف ها و کتاب های مختلفی که داره بررسی کنه و بعد اونو بنوازه و به نواخته ها گوش بده تا علاوه بر درک روند ملودیک بتونه حس اون قسمت (گوشه یا ...) رو درک کنه.

2- هنرجو میتونه با گوش کردن ردیف های آوازی درک خودشو از موسیقی دستگاهی ایرانی بالاتر ببره و بتونه دستگاه ها ، آوازها و گوشه ها رو بدون نت و بصورت حسی هم تشخیص بده. من ردیف آوازی فراز و فرود به اهتمام استاد حسن گلپایگانی (زیر نظر استاد بزرگ موسیقی ایران، اکبر گلپا) رو پیشنهاد می کنم که بسیار مفصله و همراه با ساز سنتور خوانده شده. (توی اینترنت هم میشه خریداریش کرد ... کسی اگه خواست بگه پیام خصوصی بده تا لینک سایت مربوطه رو تقدیم کنم)

3- بعد از اینا و با افزوده شدن تجربه هنرجو میتونه با حس و ذوق و قریحه ی خودش در حد توان، بداهه هایی رو با ساز اجرا کنه.

امیدوارم مطالبم مفید بوده باشه. البته من در محضر اساتید جواب پس دادم. ضمنا شما میتونید از دوستان و اساتید بخواین هرکسی هر کتابی رو خونده در موردش توضیح بده و خودتون انتخاب کنین.
    ویرایش توسط virtuoso : Friday 4 April 2014 در ساعت 11:32 PM

8. 5 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    54482
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط virtuoso [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام دوست عزیز. البته دوستان و اساتیدی توی این سایت هستن که تسلط خوبی روی ردیف و موسیقی دستگاهی ایرانی دارن و بنده و بقیه هنر جوهای سایت ازشون یاد میگیرم (مثل همین آقا رامین)... من به عنوان یه هنرجوی تازه کار موسیقی ایرانی نظرم رو میخوام خدمتتون عرض کنم

به نظر بنده تفاوت زیادی نمی کنه که شما با چه کتابی شروع کنید، فقط باید دقت کنید که نویسنده کامل و دقیق و با بیان دلیل توضیح داده باشه... مثلا توی فضای مجازی شما وقتی در مورد دستگاه شور جستجو می کنید می بینید به طور مثال یه نفر توی یه صفحه نوشته گام شور (!!!) اینجوریه و شاهد و ایست اینه و ... . اما مثلا توی کتاب دستگاه در موسیقی ایرانی (هرمز فرهت) می بینید که ایشون اعتقاد دارن نباید دستگاه های موسیقی ایرانی رو در قالب گام بررسی کرد و برای این گفته هم دلیل میارن.

به هر حال من با کتاب دستگاه در موسیقی ایرانی نوشته پرفسور فرهت شروع کردم و نسبتا خوب تونستم با این کتاب ارتباط برقرار کنم. دانش آموخته های دانشکده هنر دانشگاه تهران هم بعضا این کتاب رو معتبر میدونن. نویسنده توی این کتاب سعی کرده همه چیز رو با دلیل و منطق بیان کنه. دکتر فرهت تقریبا برای تمام گوشه ها مثال آوردن و این مثال ها هم خودشون بصورت بداهه ساختن و هدفشون این بوده که ویژگی گوشه رو توی اون بداهه نشون بدن. در این کتاب به تمام گوشه پرداخته نشده و فقط اکثر گوشه های اصلی مورد بررسی قرار گرفته شده.

کتاب دیگه ای هم که این اواخر من خیلی اجمالی بررسی کردم نوشته ی استاد فرهاد فخرالدینی هست. این کتاب نسبتا مفصل تر بررسی کرده و من پیشنهاد می کنم که دوستان این کتاب رو مطالعه کنن. برای هنرجوهای تازه کاری مثل بنده هم مناسبه چون استاد فخرالدینی خیلی خوب و کامل توضیح دادن. نویسنده توی این کتاب از مثال های مختلف استفاده کرده... مثلا قطعاتی از استاد صبا، میرزا عبدالله و ... . البته خب کتاب ها تفاوت هایی با هم دارن که به نوع دیدگاه بر می گرده. مثلا گوشه گلریز (در شور) در کتاب دکتر فرهت و استاد فخر الدینی فکر می کنم با یه تفاوت چزئی توضیح داده شده...

و اما به نظر من چند نکته مهم هست:
    1- هنرجو هر قسمتی رو از روی هر کتابی که بررسی می کنه باید بره نتش رو از روی ردیف ها و کتاب های مختلفی که داره بررسی کنه و بعد اونو بنوازه و به نواخته ها گوش بده تا علاوه بر درک روند ملودیک بتونه حس اون قسمت (گوشه یا ...) رو درک کنه.

2- هنرجو میتونه با گوش کردن ردیف های آوازی درک خودشو از موسیقی دستگاهی ایرانی بالاتر ببره و بتونه دستگاه ها ، آوازها و گوشه ها رو بدون نت و بصورت حسی هم تشخیص بده. من ردیف آوازی فراز و فرود به اهتمام استاد حسن گلپایگانی (زیر نظر استاد بزرگ موسیقی ایران، اکبر گلپا) رو پیشنهاد می کنم که بسیار مفصله و همراه با ساز سنتور خوانده شده. (توی اینترنت هم میشه خریداریش کرد ... کسی اگه خواست بگه پیام خصوصی بده تا لینک سایت مربوطه رو تقدیم کنم)

3- بعد از اینا و با افزوده شدن تجربه هنرجو میتونه با حس و ذوق و قریحه ی خودش در حد توان، بداهه هایی رو با ساز اجرا کنه.

امیدوارم مطالبم مفید بوده باشه. البته من در محضر اساتید جواب پس دادم. ضمنا شما میتونید از دوستان و اساتید بخواین هرکسی هر کتابی رو خونده در موردش توضیح بده و خودتون انتخاب کنین.
    با تشکر فراوان از جواب مفصل و کاملی که دادین و وقتی که گذاشتین. پاینده باشین

10. کاربران زیر از mamalkhan به خاطر این پست تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)