لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 11 از 11

موضوع: سوالاتی پیرامون گام ها و مد ها و دسته بندی آنها

Rolling_Stone آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    104744
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    63
    145 بار تشکر شده در 59 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 53/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    10

Question سوالاتی پیرامون گام ها و مد ها و دسته بندی آنها

0 Not allowed! Not allowed!
    میخوام که یه دسته بندی از گام ها درست کنم و داشته باشم.
    گام هایی که من اسم شون رو شنیدم اینا هستن :

7 تا مد ـی که داریم که از بینشون مد Ionian رو به عنوان گام ماژور میشناسیم و مد Lydian رو به عنوان مینور . که خود این گام مینور هم داری 3 زیر مجموعه است با نامهای 1. مینور طبیعی 2 . مینور هارمونیک 3 . مینور ملودیک
    گام تمام پرده یا Whole-Tone
    گام کروماتیک که خودش دوتا زیر مجموعه داره برای نام گذاری شامل 1. هارمونیک 2. ملودیک
    گام پنتاتونیک که شامل مینور پنتاتونیک و ماژور پنتاتونیک هست و از هر کدوم چند الگو وجود داره

(هر چند در کتاب تئوری بنیادی موسیقی از پرویز منصوری دیدم اشاراتی به گام های دیگه که استفاده ی انچنانی ندارن شده بود. اونا مَد نظرم نیست. اونایی که رایج هستن مَد نظرم هستن. شاید گام تمام پرده رو هم لازم نبود بگم بالا :-؟) اگه گام رایج دیگه ای رو از قلم انداختم ممنون میشم منو مطلع کنید.

حالا سوالاتم

1. شروط دیاتونیک بودن یک گام چیه؟! درسته بگیم اگه توش فاصله ی نیم پرده ی کروماتیک نباشه , اونوخت گام دیاتونیکه ؟ ایا این شرط لازم و کافیه ؟ اگه نیس , شرط هاش چیه. (مثلا تعداد نت هایی که باید داشته باشه هم جزء شروط هست؟)
    جواب : گام دیاتونیک گامی هست شامل 7 نت متفاوت (8 نت با شمارش اکتاو) . شامل 5 فاصله ی تمام پرده و 2 فاصله ی نیم پرده

2. همه ی مد های هفتگانه زیر مجموعه ی گام دیاتونیک هستن درسته ؟ میشه این هفت تا مد رو به ماژور و مینور دسته بندی کرد ؟
    جواب : بلی! برای اطلاعات بیشتر ادامه را بخوانید!:دی

3. آیا فقط با دونستن نوع درجه ی سوم گام , میشه در مورد ماژور یا مینور بودنش نظر داد ؟ یعنی اگه درجه ی سومشون سوم مینور باشه , گام مینور هست و در اپلیکیشن های مینور کاربرد داره و اگه سوم ماژور باشه , گام ماژور هست؟ پس در اینصورت علاوه بر مد Aeolian که الگوی مینور طبیعی هست, مد های Dorian, Phrygian و Locrian زیر مجموعه ی گام های مینور هستن و بقیه ماژور ؟
    جواب : بلی! پس در اینصورت در بین مد ها , گام های Ionian, Lydian و Mixolydian از دسته ی ماژور و گام های Dorian, Aeolian, Phrygian از دسته ی مینور هستن . میمونه گام Locrian که سوم مینور داره و اگه قرار باشه بین این دوتا دسته بذاریم , باید در دسته ی مینور بذاریم . دلیل اینکه جدا کردنش اینه که وقتی هارمونایز کنیم آکورد پایه ای که ساخته میشه , آکورد Diminished هست (برخلاف 6 تا مد دیگه که یا ماژور هستن و یا مینور) . از قرار معلوم در تئوری مدرن این مد رو هم در دسته ی مینور قرار میدن

4. اگه مورد 3 درست باشه (که فک کنم باشه) چرا به سایر مد ها نمیگیم ' مینور ' یا ' ماژور ' ؟ بخاطر ناخالص بودنشون هست ؟ جواب : اینکه چرا مد های اول و ششم به ترتیب به عنوان ماژور و مینور رایج شدن , هنوز نمیدونم :-؟ شاید از یه دوره ای رایج تر شده باشن :-؟ نمیدونم
    یعنی مثلا یه مد هست سوم مینور داره , ولی فاصله ی ششمش از نوع ماژور هست (Dorian). اگه اینجوری باشه هنوز جمله ی „داشتن کاربرد در اپلیکیشن های مینور” در مورد همه مد هایی که فاصله ی سوم مینور دارن , درست هست نه ؟ جواب : بله
    مثلا اگه اپلیکیشن مینور باشه , من میتونم از مینور طبیعی استفاده کنم. همینطور به عنوان مثلا زیر مجموعه ای ازش میتونم از مد هایی که در گزینه ی 3 نام بردم برای اضافه کردن طعمی ! خاصتر استفاده کنم ؟ جواب : بله

5. این سوالم هم به عنوان ادامه ای از گزینه ی 4 هست. بالا گفتم خالص بودن ! . منظورم ازین , این بود که نت های مدال همگی از نوع مینور باشن! اما توی مینور طبیعی , درجه ی دوم اینطور نیست و دارای دوم ماژور هست. پس کاملا خالص نیست. پس همچین هم نباید به خودش بباله در این مورد نکته ای هست که باید بهش توجه کنم ؟
    جواب : بی جواب اگه به خالص بودن باشه , اونوقت بایدر به Phrygian این نام رو میدادیم. چرا که فاصله ی دومش هم مینوره .

6. من وقتی میگم اپلیکیشن مینور , به آکورد و فضای هارمونی ای فکر میکنم که توش فاصله ی سوم مینور وجود داره. و وقتی میگم اپلیکیشن ماژور به فضای هارمونی ای فک میکنم که دارای فاصله ی سوم ماژور هست! بدون توجه به هر Extension ـی که میتونه داشته باشه . یعنی باز معیار لازم و کافی ای که برای مینور یا ماژور بودن آکورد و هارمونی در نظر دارم , مشخص بودن فاصله ی سوم هست. ایا این کاملا درسته ؟
    جواب : بله

7. گام های پنتاتونیک هم زیر مجموعه ی گام دیاتونیک هستن یا لزوما نیازی نیست که باشن ؟
    جواب : با توجه به تعریفی که از گام دیاتونیک در گزینه ی 1 ارایه شد نتیجه میگیریم که گام پنتاتونیک یک گام دیاتونیک نیست!

8. میدونم که ماژور نسبی ِ ' مینور طبیعی ' یا مد ' Aeolian ' میشه مد Ionian. آیا برای دو گونه ی مینور هارمونیک و ملودیک هم ماژور نسبی هست ؟
    جواب : با توجه به اینکه این دو گام با ویرایش هایی در فواصل گام مینور طبیعی بدست اومدن , خب قطعا نمیتونن دیگه نسبتی با مد های هفت گانه ای که نام بردیم داشته باشن .
    اما از هر کدوم ازین دو گام ِ مینور هارمونیک و مینور ملودیک , 7 مد خاص دیگه ساخته میشه که با اون ها نسبت دارن!
    لازمه بگم که این 2 الگو هم به عنوان گام های Alternative دیاتونیک شناخته میشن!

9. آیا گام تمام پرده هم زیر مجموعه ی گام دیاتونیک هست ؟
    جواب : با توجه به تعریفی که از گام دیاتونیک در گزینه ی 1 ارایه شد => خیر!

10. منبع الگو های مختلف گام پنتاتونیک , چه ماژور و چه مینور چی هست ؟ اصلا گام پنتاتونیک تعریف و ' فرمول ' خاصی داره ؟ شرط لازم برای اینکه 5 تا نت, یک گام ' پنتاتونیک ' رو تشکیل بدن چی هست ؟
    جواب : گام های پنتاتونیک در مناطق مختلف متفاوت هستن . پس قاعده ی کلی که همه اونارو دربر داته باشه به نظر فقط همون داشتن 5 نت هست.

11. آیا من بدجور قاطی کردم ؟ :دی

فعلا همینا تو ذهنمه :دی
    دوستانی که لطف میکنن راهنمایی میکنن اگه حتا به یکیشون هم جواب بدین خیلی کمک کردین :)
    ویرایش توسط Rolling_Stone : Tuesday 13 May 2014 در ساعت 12:06 AM

2. کاربران زیر از Rolling_Stone به خاطر این پست تشکر کرده اند:

3. # ADS

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    98473
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    135
    146 بار تشکر شده در 87 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 24/0
    Given: 1/1
    میزان امتیاز
    11

جواب سوال یازده : „خیر”! :)
    جواب سوال 10: فکر کنم خیر! گامهای „پنتاتونیک” طیف وسیعی از گامهای 5نت، از گامهای بومی „آسیای جنوب شرقی” تااااا گام فکر کنم Root note Blues... ' گامهای پنتاتونیک „هیراجوشی” ژاپنی... اینکه خوبه ... اگه یه کم زور بزنیم از تو گامهای معمول در فرهنگ ملل ، میشه گامهای „تتراتونیک” هم درآورد!... مثلا کافیه یه کم دیگه در مورد موسیقی ردیف بحث از „دانگ” ، بکشه به گامِ 4 نته ای که درجه پنجمش تکرار تونیکه! ... چی گفتم من...! :))
    جواب سوال 9: بازم فکر کنم خیر! الیته منظورتوا زگام تمام پرده نفهمیمدم! یعنی گامی که تموم فواصلش یک پرده باشه؟! ... نه ... دیاتونیک نیست!... من فکر می کنم چون اولین گام مکتوب، همون گام „فیثاغرث”... از C به C اکتاو باشه! مفاهیم گام دیاتونیک و کروماتیک بر مبنای فواصل „پیتاگوراسی” ساخته شد!... و تعریف داره ا و مشخصه ین فواصل! (نه مثه انواع گامهای 5 نته و 4 نته وووووو البته „4 نته”! :)

سوالات زیاده رولینگ جان! ... من تا 9 رقتم! تا بعد! :)

5. 2 کاربر برای این پست از piottel تشکر کرده اند:

Rolling_Stone آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    104744
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    63
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط piottel [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    جواب سوال یازده : „خیر”! :)
    جواب سوال 10: فکر کنم خیر! گامهای „پنتاتونیک” طیف وسیعی از گامهای 5نت، از گامهای بومی „آسیای جنوب شرقی” تااااا گام فکر کنم Root note Blues... ' گامهای پنتاتونیک „هیراجوشی” ژاپنی... اینکه خوبه ... اگه یه کم زور بزنیم از تو گامهای معمول در فرهنگ ملل ، میشه گامهای „تتراتونیک” هم درآورد!... مثلا کافیه یه کم دیگه در مورد موسیقی ردیف بحث از „دانگ” ، بکشه به گامِ 4 نته ای که درجه پنجمش تکرار تونیکه! ... چی گفتم من...! :))
    جواب سوال 9: بازم فکر کنم خیر! الیته منظورتوا زگام تمام پرده نفهمیمدم! یعنی گامی که تموم فواصلش یک پرده باشه؟! ... نه ... دیاتونیک نیست!... من فکر می کنم چون اولین گام مکتوب، همون گام „فیثاغرث”... از C به C اکتاو باشه! مفاهیم گام دیاتونیک و کروماتیک بر مبنای فواصل „پیتاگوراسی” ساخته شد!... و تعریف داره ا و مشخصه ین فواصل! (نه مثه انواع گامهای 5 نته و 4 نته وووووو البته „4 نته”! :)

سوالات زیاده رولینگ جان! ... من تا 9 رقتم! تا بعد! :)
    ممنون از راهنماییت
    اگه از شماره ی 1 هم شروع میکردی خوب بود :دی
    اخه همون اول پرسیدم که تعریف گام دیاتونیک دقیقا چی هست و چه شروطی داره که یه جورای دلیل پرسیدن سوال 9 رو باطل میکنه :-/ و همینطور 7 رو :| الان اینو فهمیدم :دی یعنی اگه تعریف گام دیاتونیک برام مشخص بشه این دو تا هم خود به خود پاسخ داده میشه. علاوه بر این داخل پرانتز آخر پستت هم جواب سوال 7 رو دادی. به این نتیجه که گام های پنتاتونیک زیر مجموعه ی گام دیاتونیک نیستن . درسته ؟

در مورد گام تمام پرده هم منظورم همون گام Whole-Tone هست که اره تمام فاصله هاش یک پرده هست. شامل 6 نت هست (بدون محاسبه ی اکتاو) و حس تنالیته هم القا نمیکنه!

7. کاربران زیر از Rolling_Stone به خاطر این پست تشکر کرده اند:

Rolling_Stone آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    104744
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    63
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    10

خب با راهنمایی Piottel عزیز و کمی سرچ بیشتر ! جواب سوالایی که بدست اومد رو در پست اول بصورت سبز رنگ نوشتم.

هرچند هنوز دلیل معروف بودن مد Ionian به عنوان ماژور و Aeolian به عنوان مینور برام مشخص نشده

9. کاربران زیر از Rolling_Stone به خاطر این پست تشکر کرده اند:

یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    20400
    میانگین پست در روز
    0.28
    تشکر از پست
    4,388
    3,737 بار تشکر شده در 1,370 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 384/4
    Given: 1,625/1
    میزان امتیاز
    16

مدال های دریافت شده

Smile

نقل قول نوشته اصلی توسط Rolling_Stone [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    خب با راهنمایی Piottel عزیز و کمی سرچ بیشتر ! جواب سوالایی که بدست اومد رو در پست اول بصورت سبز رنگ نوشتم.

هرچند هنوز دلیل معروف بودن مد Ionian به عنوان ماژور و Aeolian به عنوان مینور برام مشخص نشده
    سلام دوست عزیز، نصفه شبه و من خسته! چون متن پستت زیاد بود خیلی سریع و گذرا پستهای تاپیک رو خوندم. و سعی میکنم بیشتر بنویسم تا بتونم جزئیات رو هم مطرح کنم.

بنظرمن ، معروف بودن و بیشتر استفاده شدن این دو گام به عنوان ماژور و مینور، میتونه به این دلیل باشه:
    دونه دونه به یه دلیلی هر گام رو حذف میکنم تا به این دوتا گام مورد نظر برسیم.

میدونیم که اینها گامهایی کلیسایی هستند و در دوران باروک در کلیساها استفاده میشدند...

Locrian : به دلیل وجود یک فاصله ی پنجم کاسته از تونیک استفاده نمیشده! (به عقیده اونها صدای شیطانی بوده!)
    Lydian : این هم نسبت به پنجتای باقی مانده کمتر استفاده میشده. فکرمیکنم به دلیل وجود فاصله ی چهارم افزوده از تونیک باشه! خب میدونیم که درجات چهارم و پنجم نسبت به تونیک باید فاصله ای درست داشته باشند، و نتهای اصلی گام محسوب میشن، که بهشون میگن درجات تنال. همینطور فاصله های اول و هشتم!

Dorian : خالص مینور بودن یا ماژور بودن گام دیاتونیک به سه تا درجه بستگی داره. (درجات سوم، ششم و هفتم)
    در این گام، درجه ی سوم، فاصله ای کوچک. درجه ی ششم فاصله ای بزرگ! و درجه هفتم فاصله ای کوچک. پس میتونیم بگیم به قول شما خالص نیست

Mixolydian : درجه ی سومش، فاصله ای بزرگه. درجه ی ششم، فاصله ای بزرگ. اما درجه ی هفتم، فاصله ای کوچک! این هم خالص نیست!

خب یدونه مونده! فریژین، که در حال حاضر بی استفاده نیست! هنوز آهنگهایی در فریژین ساخته میشن. که یکیشو که من الان در خاطرم هست آهنگ باور شادمهر! که اصل آهنگ یه آهنگ یونانی هست. یونان هم که فرهنگ شرقی داره.
    (این رو اضافه کنم که در موسیقی شرق، علاوه بر درجات سوم و ششم و هفتم، درجه دوم هم به عنوان درجه تغییر گام یا مقام بکار برده میشه).

اما چرا در موسیقی غرب فریژین رو به عنوان پرکاربردترین مینور نسبت به Eolian انتخاب نکردند، شاید به دلیل اینکه آکوردی که روی درجه پنجم این گام ساخته میشه آکوردی کاسته هست! و میدونیم که آکوردهای درجه اول و چهارم و پنجم در گام دیاتونیک بسیار مهم و تاثیرگذار هستند. چون آکوردهای کاسته به آکوردهایی با فاصله ی دوم کوچک یا بزرگ به بالا یا پایین تر از خودشون گرایش دارن. برای نمونه در „می فریژین” ،
    اگه برای زمینه سازی برای فرود(کادانس) از آکورد پنجم که کاسته است (سی کاسته) استفاده کنیم، گرایش به آکورد درجه ی ششم که ماژور هست (دو ماژور) رو القا کردیم، که البته میتونه به عنوان فرود فریبنده محسوب بشه!! اونجور که من دیدم در فریژین برای فرود کامل، „قبل از فرود” بجای آکورد درجه ی پنج از آکورد درجه دوم که آکوردی ماژور هست استفاده میکنن. به این ترتیب در می فریژین، برای خاتمه، آکورد فاماژور به می مینور میره. که نت فا به نت می که تونیک هست گرایش داره و نت دو به نت سی!
    خب در پایان، باقی موندن اِئولین و یونیَن که خالص مینور و ماژور هستند
    ویرایش توسط you3f : Tuesday 13 May 2014 در ساعت 12:09 PM دلیل: رنگ آمیزی

11. 3 کاربر برای این پست از you3f تشکر کرده اند:

Rolling_Stone آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    104744
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    63
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    10

خیلی ممنون از توضیحاتت
    من اینجوری فرض میکردم که خالص بودن مینور به همه ی درجات مدال ربطی داره.

حالا قضیه ای که برام روشن نیست, اینه که چرا این خالصیت به درجات 3 و 6 و 7 بستگی داره ؟ چرا 2 نه ؟
    درجه ی 2 هم میتونه مینور باشه . اگه اینم مینور باشه خالص تر نیس ؟

یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    20400
    میانگین پست در روز
    0.28
    تشکر از پست
    4,388
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط Rolling_Stone [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    خیلی ممنون از توضیحاتت
    من اینجوری فرض میکردم که خالص بودن مینور به همه ی درجات مدال ربطی داره.

حالا قضیه ای که برام روشن نیست, اینه که چرا این خالصیت به درجات 3 و 6 و 7 بستگی داره ؟ چرا 2 نه ؟
    درجه ی 2 هم میتونه مینور باشه . اگه اینم مینور باشه خالص تر نیس ؟
    خب شاید به همین دلیل که آکورد درجات اول و چهارم و پنجم گام خیلی مهم هستند! و سوم هر آکورد هم نقش بسزایی در مینور شدن یا ماژور شدن آکورد داره.
    اگه دقت کنین: درجه سوم گام، سوم آکورد درجه اول است.
    و ششم گام، سوم آکورد درجه چهارم. و هفتم گام، سوم آکورد درجه پنجم.
    این هم شاید به دلیل اینکه اگر درجه دوم گام رو کوچک یا مینور بگیریم، آکورد درجه پنجم ما آکوردی کاسته میشه و اگه بخوایم از کاسته بودن خارجش کنیم باید درجه دوم گام رو نیم پرده کروماتیک بالا ببریم که میشه همون اِئولین!

14. 3 کاربر برای این پست از you3f تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    53509
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    18
    14 بار تشکر شده در 9 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    0

یه سوال دارم. البته شاید سوالم یه کم پیش پا افتاده باشه
    این که میگن گام فلان آهنگ، مثلا Am یعنی چی؟
    آیا اصن این حرف درسته که بگیم گام این آهنگ اینه؟ یه آهنگ که فقط یک گام نداره!!! شاید تو یه آهنگ 4 - 5 تا آکورد متفاوت وجود داشته باشه. آیا منظور از „گام آهنگ” اینه که اون آهنگ مثلا با Am شروع میشه؟

یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    20400
    میانگین پست در روز
    0.28
    تشکر از پست
    4,388
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

مدال های دریافت شده

Smile

نقل قول نوشته اصلی توسط noteahang12 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    یه سوال دارم. البته شاید سوالم یه کم پیش پا افتاده باشه
    این که میگن گام فلان آهنگ، مثلا Am یعنی چی؟
    آیا اصن این حرف درسته که بگیم گام این آهنگ اینه؟
    یه آهنگ که فقط یک گام نداره!!! شاید تو یه آهنگ 4 - 5 تا آکورد متفاوت وجود داشته باشه. آیا منظور از „گام آهنگ” اینه که اون آهنگ مثلا با Am شروع میشه؟
    سلام دوست عزیز.
    بنظر من اشتباهه که بگیم مثلا گام این آهنگ لامینوره! بنظر من بهتره بگیم این آهنگ در تنالیته ی لامینوره.
    گام، ردیف منظم صداهاست که پس از پیمودن فواصل متصل، به فاصله ی اکتاو میرسه.
    مثلا، نتهای : (دو - ر - می - فا - سل - لا - سی - دو) را وقتی پشت سر هم و دقیقا به همین ترتیب اجرا کنیم، یک گام ماژور(دو ماژور) اجرا کردیم.
    اما تنالیته، ردیف منظم و نامنظم صداهای یه گامه.
    مثلا، نتهای: (سل - فا - لا - ر - فا - می - دو - دو - سی - سل - فا - دو) را وقتی به این ترتیب اجرا کنیم، یک ملودی در تنالیته ی (دو ماژور) اجرا کردیم. نه گام!!
    به صدا درآمدن همزمان سه نت یا بیش از سه نت را آکورد میگویند. *گاهی اوقات در هارمونیزه کردن قطعات بخصوص کلاسیک، دو صدا هم میتوانند تداعی کننده ی آکورد باشند*
    در واقع، گام مبحثی افقی است، و آکورد مبحثی عمودی!!
    منظور از گام آهنگ (صحیحش تنالیته ی آهنگ) این هست که ملودی و هارمونی اون آهنگ بر مبنای نتهای موجود در اون گام ساخته شده. و معمولا و در اکثر اوقات آهنگها با آکورد پایه ی گام شروع و خاتمه پیدا میکنند، اما میتونه اینطور هم نباشه! پس بلافاصله با دیدن آکورد شروع آهنگ نمیتونیم مطمئنا بگیم که گام اون آهنگ چیه، به موارد دیگری هم بستگی داره...
    ویرایش توسط you3f : Thursday 22 May 2014 در ساعت 11:15 PM دلیل: رنگ بندی

17. 2 کاربر برای این پست از you3f تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    149994
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    0

در مورد پرسش نخست.. اگر داشتن 5 پرده و 2 نیم پرده شرط لازم باشه پس گام مینور هارمونیک دیاتونیک نیست چون 3 نیم پرده داره و در ضمن 5 پرده هم نیست!!!

یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    20400
    میانگین پست در روز
    0.28
    تشکر از پست
    4,388
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

مدال های دریافت شده

چیزی که بهش توجه نمیکنید اینه که گام های هارمونیک و ملودیک برگرفته از تئوریک یا طبیعی خودشون هستند. همونطور که میبینید هیچگاه نت تغییر یافته در مینور هارمونیک که برای ایجاد محسوس یا راهبر بوجود میاد، در علائم سرکلید نوشته نمیشه بلکه بصورت علامت عرضی نوشته میشه.
    در واقع میشه گفت مینور هارمونیک، همان مینور تئوریک تغییر یافته است. و همچنین در ماژور هارمونیک.

20. کاربران زیر از you3f به خاطر این پست تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)